Prof* Van den Bergh wil papier gaan besparen Veehandelaar uit Bergambacht kaapte zijn familieleden een erfenis af Worden de leraren een nieuwe „vergeten groep" Ook in de maand maart steeg het werkloosheidsniveau Ongunstige ontwikkeling zet zich voort beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! S)e V&tCiefde Speu%de% WOENSDAG 9 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Alléén hoofdletters in de boeken Prof. dr mr G. van den Bergh heeft er zijn hoofd over gebroken hoe boe ken goedkoper gedrukt kunnen wor den. Studenten schrikken dikwijls van de studie terug omdat zij de boe ken niet kunnen betalen. Hij meent nu een drukmethode gevonden te hebben, waarmee het mogelijk is een aanzienlijke hoeveelheid papier te be sparen. HU wil n.l. de kleine letters laten vervallen. De hoofdletters blijven over en daarom heeft men minder ruimt» nodig met de interlinies. Klei ne letters immers hebben van die on handige uitsteeksels onder de regels. Kijk u maar eens naar de g en de j. Hoofdletters hebben geen aanhang sel, de regels kunnen dus veel dichter op elkaar gedrukt worden en de pro fessor becijfert een papierwinsf van 25 procent. De hoofdletters zijn de le zers voldoende vertrouwd en het blijkt, dat zij bij het lezen geen hin der ondervinden van het feit, dat de regels dichter bij elkaar staan. Meer winst nog verwacht prof. van den Bergh van het geheel tegen el kaar drukken van de regels, waarmee een papierwinst van 50 tot 75 procent bereikt kan worden. Het resultaat is dan wel onleesbaar, maar daar heeft deze Amsterdamse professor, die staatsrecht doceert aan de gemeente universiteit, ook een oplossing voor gevonden: een leesrooster. In rooster zijn op gelijkmatige afstand in overeenstemming met de letter- hoogte witte lijnen aangebracht. De volgorde van de regels in het papier is dan veranderd: men leest de le, de 3e, de 5e regel, etc. Aan verbranding ontsnapt Een aantal bezoekers van een fa milie op een bovenhuis in de Nach tegaalstraat te Utrecht, kon gister avond ternauwernood ontsnappen, toen een binnenbrand op de eerste verdieping van het pand de door tocht naar beneden dreigde te ver sperren. De brand brak omstreeks elf uur 's avonds uit in een kamer op de eer ste verdieping, boven een apotheek, door het omvallen van een elektri sche kachel. Toen de bovenburen de brand be merkten stond het trappenhuis al in lichterlaaie en was het nog maar net mogelijk naar beneden te komen. De brandweer heeft het vuur met twee nevelstralen tot de kamer op de eer ste verdieping beperkt. Olie op hel vuur Kordate jongen redt zusje en broertje Een elf-jarige jongen heeft giste ren te iJzendijke door zijn onver schrokken optreden het leven gered van zUn drie jaar oude zusje en zijn broertje van een jaar. Terwijl moeder op de bovenver dieping van de woning aan het werk was, goot het drie-jarige meisje een bus petroleum leeg op de brandende kachel. Ze liet de bus op de kachel liggen. De jongen zag het gevaar, kwam toerennen en duwde de bus van de kachel. Toen lekten evenwel ook de vlammen over de vloer. Snel trok hy zijn zusje mee naar buiten, liep toen weer naar binnen om ook zijn broertje te redden, dat nog in de kamer was. Met hulp van omwonen den, die op het alarm van de jongen kwamen toelopen, werd de brand snel geblust. De twee kleine kinde ren mankeerden niets. De kordate redder had alleen maar wat lichte brandwonden. Enkele uren nadat zijn vader begraven was, is gisteren te Nijme gen het 3-jarig zoontje Willem Brou wer verdronken in de vijver van het Hofpark. Hoewel vriendjes de buren kwamen waarschuwen, kwam hun hulp te laat. Tweelingdruk. Men legt het lesrooster op deze re gels: de witte lijnen vormen de inter linies. De professor noemt dit twee lingdruk en hij betoogt, dat de pa pierwinst nog groter wordt bij drie ling- en vierlingdruk. Ja zelfs wil hij de letters in twee kleuren laten druk ken, over elkaar heen; men zal de tekst beurtelings met een rode of een groene bril, bij rode en groene lamp kunnen lezen. De kostenbesparing zal niet beperkt blijven tot de papierprijs. Boeken, die volgens deze methode zijn uitgege ven, kunnen losbladig uitgegeven worden. De losse bladen -worden in een ringband („boekenknecht") bij eengehouden. Het boek van prof van den Bergh is verschenen bij Tjeenk Willink. In een normale uitgave VRACHTAUTO VOOR DE KONINGIN. Officieel wordt ons medegedeeld: „Tijdens het staatsiebezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan H.H. M.M. de Koning en de Koningin van Zweden in mei 1957, werd o.a. een bezoek ge bracht aan de Scania-Vabisfabriek te Sodertalje. Na afloop van de bezichtiging van deze fabriek werd H.M. de Koningin een vrachtauto aangeboden. H.M. de Koningin heeft deze wagen ter be schikking willen stellen van het „NederlandscheRoode Kruis". De overdracht van de wagen zal in de loop van de maand mei plaats vinden". Jhr mr J. H. de Brauw is benoemd tot rechtsgeleerd adviseur van het Koninklijk Huis en kamerheer in bui tengewone dienst van de Koningin. Hij volgt jhr mr W. M. de Brauw op die met ingang van 15 maart 1958 op zijn verzoek op de meest eervolle wij Zijn hebzucht bracht hem voor de rechter Belastingontduiking „Ik vind 't verschrikkelijk, ge woon verschrikkelijk. Ik heb straf genoeg gehad en mijn reputatie is weg", zei een 55-jarige landbouwer veehandelaar uit Bergambacht in zijn zijn .Aan twee neven had hij ieder 5.000,gegeven. „Was het niet zo", vroeg de president, „dat u de jongens het geld hebt gegeven om ze buiten de boedelscheiding te houden". „Welnee", zei verdachte, „ik inte resseerde me voor de jongens". De president meende: „De jongens laatste woord, toen hij gistermiddag zeggen, by wijze van spreken, door voor de rechtbank te Rotterdam te- u uitgekocht te zijn" recht moest staan, omdat hij onjuiste opgaven aan de belastingen en aan een notaris zou hebben gedaan. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en een geldboe te van ƒ25.000 of acht maanden. Tijdens zijn verhoor besprak de pre sident van de rechtbank met hem de dagvaarding. Volgens deze zou de veehandelaar in januari 1956 onjuis te opgaven van zijn inkomen over 1954 en zijn vermogen over 1955 heb ben verstrekt aan 's Rijks belastin gen. Hij zou vermeld hebben, geen geld op de spaarbankboekjes te hebben en daarvan geen rente te trekken. Bij zijn verhoor kwamen evenwel vier spaarbankboekjes, waarop een totaal bedrag van ruim ƒ20.000,stond, uit zijn portefeuille. Een jaar later zou hetzelfde gebeurd zijn en nu zou een totaal bedrag van 50.000,op de boekjes hebben gestaan. Daar naast was hem, zoals de president het uitdrukte, „knoeierij" ten laste ge legd bij de scheiding en deling van de algehele gemeenschap van goede ren tussen zijn vader en moeder, toen zijn moeder was overleden. De ver dachte ontkende nu, de notaris de gegevens verstrekt te hebben. Deze kwamen van zyn vader, die inmiddels ook overleden is, hy had „als loop jongen" gediend. Een viertal hypo thecaire vorderingen tot een totaal van ongeveer 56.000,zou hij de notaris onthouden hebben. Hij had destijds verklaard, de bedoeling ge had te hebben ernaar te streven, dat zijn zwager zo weinig mogelijk geld zou ontvangen. Dit ontkende hij nu: hij had het gezegd om er vanaf te Volgens de officier, die de feiten bewezen achtte, was de hebzucht van verdachte zo groot, dat hij zich tot dergelijke praktijken heeft laten ver leiden. De verdediger, mr. K. P. Schaar uit Rotterdam zette uiteen, niet bewezen te achten, dat de vier hypothecaire vorderingen tot nalatenschap behoor den en uit de boedel gefinancierd zijn. Wat de belastingontduiking be treft meende pleiter, dat zijn cliënt er door de omstandigheden toe ge dwongen is. Het ging volgens hem om een te weinig betaald belasting- „St. Bonaventura" veertig jaar Toespraak van mgr Alfrink Onder zeer veel belangstelling is gistermiddag het congres geopend, dat de R.K. Lerarenvereniging St. Bona- ventura ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan der vereniging in Nijmegen houdt. Namens het Neder landse episcopaat was hier aanwe zig mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, voorts vertegen woordigde mr J Broekman de minis ter van onderwijs, kunsten en weten- ze van zUn functie van rechtsgeleerd ^ppen en gaf mgr mr Op den Cou! adviseur van het Koninklijk Huis is uit 's-Gravenhage, directeur van het R.K. Nederlands bureau voor opvoe ding en onderwijs, blijk van zijn be langstelling. In zijn openingsrede deelde voorzitter van de vereniging, drs. J. König mede, dat „Bonaventura" thans 2300 leden telt, verdeeld over 35 afdelingen. Er zijn in Nederland 120 r.k. scholen voor V.H.M.O. Hoewel de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen er naar VERDWENEN DIJKGRAAF MELDDE ZICH. De dijkgraaf van het waterschap Ferdinandus in Oost Zeeuws Vlaan deren, de landbouwer P. G. C. M. de B. uit St. Jansteen, die vorige week naar België verdwenen bleek te zijn, nadat een door hem gepleegde ver duistering ten nadele van het water schap gebleken heeft zich thans bij die rijkspolitie gemeld. De dijkgraaf werd in verzekerde bewaring gesteld en zal nog deze week voor de officier van justitie te Middelburg worden ge leid. Behalve naar verduistering van ruim 4.000 ten nadele van het wa terschap wordt een onderzoek gehou den naar belangrijke particuliere i schulden die De B. zou hebben ge- bedrag van 89lT Zijn verzoek ommaakt. De landbouwer schijnt tot de onmiddellijke invrijheidstelling werd I fraude te zijn gekomen door slechte afgewezen. bedrijfsresultaten in de afgelopen ja- Uitspraak op 22 april a.s. I ren. WIELRIJDSTER DODELUK VERONGELUKT. de 60-jarige mevrouw S. Hoekstra, Omstreeks tien uur gistermorgen is toen zij in haar woonplaats Harde- garijp, zonder richting aan te geven en geheel onverwacht op haar fiets linksaf de drukke Groninger straat weg overstak door een -personenauto aangereden. Het was de bestuurder, de heer R. B. S., arts te Drachten, onmogelijk een aanrijding te voorko men, daar hij de wielrijdster reeds op zeer korte afstand was genaderd. Mevrouw H. liep een gebroken rech terbeen en een gebroken rechter arm op en vermoedelijk een schedel- I |In^ ernstige toestand Een analyse van de geregistreerde arbeidsreserve per 31 maart 1958 waarvan de cijfers landelijk, provin ciaal en per gewestelijk arbeidsbureau vorige week zfjn gepubliceerd, geeft de volgende verdeling te zien: febr. '57 55.000, maart '57 44.000, febr. '58 124.000, maart '58 116.1 Geringe daling. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve was in de maand maart aanzienlijk geringer dan gezien de tijd van het jaar kon worden ver wacht. Gedeeltelijk moet dit worden toegeschreven aan het koude en schrale weer, waardoor het op gang komen van de werkzaamheden in de landbouw en in de bouwnijverheid werd vertraagd, voor een belangrijk deel evenwel ook aan conjuncturele oorzaken. Van de 91.625 werkloze mannen, waren per eind maart 11.593 tewerk gesteld ingevolge sociale werkvoor zieningsregelingen tegen 10.967 op het einde van de vorige maand. Het werkloosheidsniveau, dat is de geregistreerde arbeidsreserve, gecor rigeerd voor normale seizoenschom- melingen. steeg van 89.000 tot 102.000. Hieruit blijkt reeds, dat de ongunstige basisfractuur. werd zy overgebracht naar het dia-9 M konessenhuis te Leeuwarden, waar j ontwikkeling op de arbeidsmarkt zich zij in de loop van de middag aan de in de verslagmaand nog verder heeft bekomen verwondingen is overleden, voortgezet, hoewel het beeld in deze maand ook werd beïnvloed door het vertraagde seizoen. De ongunstige ontwikkeling is het meest duideylk waarneembaar in de metaalnijverheid. Het zijn vooral de toeleveringsbedrijven, zoals de ijzer gieterijen, appendagefabrieken, cen- traleverwarmingsbedrijven en elek- tro-technische installatieinrichtingen, waar de bedrijvigheid nog steeds te rugloopt. Voorts is de werkgelegen heid verminderd in de machinefabrie ken, de wagon- en carrosseriebouw en de constructiewerkplaatsen. Ter wijl de grote scheepswerven ruim van opdrachten zijn voorzien is er een merkbare teruggang in de bouw en reparatie van coasters en binnensche pen. De geringe seizoendaling van de werkloosheid in de bouwnijverheid wijst erop, dat hier nog geen funda mentele verbetering is gekomen in de werkgelegenheidssituatie. Ofschoon de baksteenindustrie gedwongen is zeer grote voorraden aan te houden in verband met de verminderde bouwactiviteit, onderging de geregis treerde arbeidsreserve van steenfa brieksarbeiders tengevolge van het seizoen een vry belangrijke daling. Textiel. Ondanks de gunstiger ontwikkeling van de kledingindustrie, blijft de si tuatie in de textielnijverheid somber, hetgeen blij'kt uit een verdere toene ming van de geregistreerde arbeids reserve in deze bedrijfstak en vooral uit het grote aantal werktijdverkor tingen. streeft het gehele onderwijs in één wet te regelen, zeide de voorzitter, zijn de r.k. leraren van oordeel, dat het gymnasiale onderwijs wegens zijn sociale en culturele verdiensten niet kan en mag worden aangetast. Spreker zeide voorts te vrezen dat er, gezien de salarisregeling voor de leraren, langzamerhand een nieuwe „vergeten groep" gaat ontstaan: die der leraren. Onder applaus besloot drs. König met te zeggen dat de KLM-vliegers hun zaak in één dag tot een nationale aangelegenheid wisten te maken, maar dat de lera ren blijkbaar op positieverbetering moeten wachten totdat de ouders hun kinderen niet meer op de door hen gewenste scholen kunnen krij gen, en de maatschappij eindelijk be reid zal zijn voor de wachtende do centen in het krijt te treden. Geen bijzondere zorg. Voorts werd nog het woord ge voerd door prof. dr. P. Brachin, hoogleraar in de Nederlandse taal- en letterkunde aan de Sorbonne te Pa rijs en mgr. Alfrink, die meende dat men zich met betrekking tot het jong ste decreet van de H. Stoel inzake coëducatie op de bijzondere scholen, in Nederland geen bijzondere zorg behoeft te maken, gezien de aard van de Nederlanders en de 'toestanden zoals die in ons land bij het onder wijs zijn gegroeid. Meisje geschaakt Tegen de gedetineerde 31-jarige ta bakshandelaar J. J. H. A. B. uit Hui zen (N.-H.) die op de Nieuwjaarsdag met de 17-jarige dochter van een ho telhouder uit Naarden naar Schotland vloog om daar met dit meisje, een mannequin, in het huwelijk te treden is gisterochtend voor de rechtbank wegens schaking 12 maanden gevan genisstraf met aftrek van de circa drie in voorarrest doorgebrachte maanden geëist en met de bepaling, dat 4 van de resterende 9 maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaar. De vader van het meisje reisde het tweetal destijds na en slaagde erin hen tot terugkeer naar Nederland te overreden nog voor het huwelijk ge sloten was. Op Schiphol werd de tabakshande laar toen meteen gearresteerd, aange zien hij het meisje tegen de wil van haar ouders had meegenomen. Als ge tuige verklaarde het meisje gisteroch tend volkomen vrijwillig met hem te zijn vertrokken. Aangezien de ouders geen toestemming geven voor een hu welijk zal daarmee gewacht moeten worden tot het meisje 21 jaar is. De uitspraak volgt op 22 april a.s. Ronde (Koffie-) tafelconferentie Zoals men zal weten zijn enige we ken geleden vier fijnproevers van grote koffiebranderijen op initiatief van een particulier uit Voorburg, on afhankelijk van elkaar, in 52 Hore cabedrijven te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden op verschillen de tijden van de dag de koffie gaan proeven. Deze koffie-test heeft acht dagen geduurd en nadien zijn de resultaten, zij het zonder vermelding van de be proefde bedrijven, gepubliceerd. Na afloop van deze koffietest zullen de deelnemers en betrokkenen aan staande vrijdag in Scheveningse Sein post een rondetafelconferentie hou den om de resultaten te bespreken. Een van de vraagstukken zal zijn of meer van dergelijke proefnemin gen moeten worden gehouden en of een instelling in het leven kan wor den geroepen, die het zetten van een voorbeeldig kopje koffie in de Hore cabedrijven in de hand kan werken.1 De eerste koffietest werd niet alleen in het belang van de Nederlandse cafébezoekers gehouden, maar was vooral het gevolg van de vele klach ten, die buitenlandse toeristen over het Nederlandse kopje koffie in de café-restaurants en hotels uitten. Vliegtuigpropeller verwondt jongen Een luitenant ter zee-vlieger vroeg maandagmiddag, Tweede Paasdag, aan een 17-jarige scholier op het vliegveld De Kooy bij Den Helder of hij even de motor van zijn Tiger Moth-vliegtuigje wilde starten door aan de propeller te draaien. De jon gen, die lid is van de Helderse zweef- vliegclub was nog niet eerder met dergelijke karweitjes opgeknapt ge weest en bezat dus geen enkele er varing. Hij wist zijn arm niet tijdig genoeg weg te trekken toen de pro peller begon te draaien en werd vrij ernstig aan deze arm gewond. Op het vliegveld was men juist met zweef vliegen bezig; de Tiger Moth werd gebruikt om de zweefvliegtuigen de lucht in te trekken. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voorde zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Spaanse muz. 12.55 Wereldgezond- heidsdag. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Clavecimbelrecital. 13.40 Ge mengd koor. NCRV: 14.00 Promena de-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Musette-ork. en solist. 15.40 Oude mu ziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gewijde muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Koorzang. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Lichte muz. 22.00 Periodieken- Parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportui tsl. 23.20—24.00 Gram. 'HILVERSUM n. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.' 0 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Lichte muz. 11.45 Israëlisch Pa sen 1958. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano spel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.20 Waar 1001 Nacht nog bestaat, rep. 15.45 Gram. 16.15 De Joodse godsdienst door de eeuwen, caus. 16.35 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.CL Nws. 18.15 Ge- var. progr. v. i. militairen. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Concertgebouwork. en so list (opn.). 21.20 Voordr. 21.40 Piano voordracht. 22.00 Journ. 22.10 Film muziek. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 10.4512.00 Eurovisie: Huwe lijksplechtigheid H.K.H. Prinses Ma rie Adelaide van Luxemburg met Graaf Charles Joseph Henckel de Donnersmark. 20.00 Journ. en weer bericht. NCRV: 20.15 Kunstkron. 20.45 Hoei!, film. 21.05 Filmkader. 21.25 Kleinkunstprogr. 21.50 Dagsluiting. door BART IN 'T HOUT 24) „Kom, kom", probeerde Daantje haar op te vrolijken, „niet zo som ber. Denk eens even: tien duizend francs krijg ik voor het portret. Kun je je voorstellen, hoe dat kapitaal er uit ziet?" „Jy misschien?" Daantje schudde het hoofd. Hij dacht aan de twintig francs, die hij nog amper in zyn zak had. Nog eens keek hij Fré aan, doch wederom hield hij de vraag in, die hem op de lippen zweefde. Hy zuchtte. Mis schien morgen of vermorgen, als haar bui was gezakt. Tot die tijd moest hij zich maar zien te redden. Het zou niet de eerste keer zijn; vooral de begintijd was moeilijk ge weest voor hem. Als Daantje daaraan terugdacht, verbaasde hij zich steeds weer, dat hij nog altijd in Parijs was. Gelukkig, dat zijn familie hem af en toe had gesteund. Doch, vanaf de tijd dat hij Fré leerde kennen, was het beter gegaan. Onder haar toeziend oog werkte hij regelmatiger en zij was de inspiratie geweest voor de portretstudie, waarmee hij in de sa lon der onafhankelijken de eerste prijs had gewonnen. De ene dag was hij nog een onbekend schildertje van Montparnasse en de andere dag stond zijn foto in alle Parijse bladen, met de eervolle vermelding, dat hem de eerste prijs van vijfduizend francs was toegekend. En onmiddellijk daar na kreeg hjj verschillende opdrach ten. Bij de gedachte daaraan keek hij Fré vertederd aan. Aan haar had hij uiteindelijk zijn succes van de laatste tijd te danken, doch afgezien daarvan hield hij veel van Fré. Zon der haar zou hij niet meer kunnen leven, niet meer kunnen werken. Zodra hij het geld ontving van de comtesse de Nouailles, gingen ze naar Holland om te trouwen en wanneer zij weer terug waren, huurde hy een mooi atelier. Maar voorlopig was dit nog toekomstmuziek. Fré keek op haar polshorloge en zei kortaf: „Ik moet weg!" „Goed", zei Daantje, ,4k zal afre kenen." „Blijf maar zitten", zei Fré, die opstond. „Ik kom er alleen wel. Zonder hem nog aan te kijken, zonder hem de hand te drukken, liep ze weg en Daantje keek haar verbou wereerd na. Hij deed geen moeite om haar te volgen. Wanneer Fré in zo'n bui was, was het beter haar al leen te laten gaan. Hij keek naar buiten en een ogenblik later zag hij Fré de boulevard Saint Michel over steken. Daantje had een vage hoop, dat zij nog om zou kijken. Doch Fré zou Fré niet zyn, wanneer ze dat deed. Zij was niet voor niets in Friesland géboren Toen Daantje Fré niet meer kon zien, zuchtte hij en haalde hij de schouders op. Plotseling viel zijn oog op de „Paris-Midi" en in een aanval van woede wilde hij de courant in stukken scheuren. Doch hij bedacht zich en begon uit te tellen, wat hij voor de lunch schuldig was. Een „prix-fixe" van negen francs en één van acht en half, dat maakte samen zeventien en een half. Daar kwam bij tien procent serviceToen hy met de gar son afgerekend had, hield hij nog juist de somma van twee francs over. Langzaam verliet hij de A'Capou- lade en te voet ging hij terug naar Montparnasse. Eerst richtte hij zijn schreden naar zijn atelier, in de Rue Daguerre, 'n zijstraat van de Avenue d'Orleans, doch op de Place Denfert Rochereau stond hij beslui teloos stil. Een ogenblik keek hij naar de kinderen, die zich in een draaimolen van de kleine kermesse d'été op het plein vermaakten, toen bedacht hij, dat hij toch niet zou kunnen werken, met deze hitte en met de nawerking van de „Scotch met soda" in zijn hoofd. Daarom maakte hy rechtsomkeert en richtte hij zijn schreden naar de boulevard Montparnasse. Toen hij het terras van het café „de Dóme" passeerde, hoorde hij opeens z'n naam roepen. „Daan!" Verbaasd keek Daantje om. HOOFDSTUK VI Bobbertje bloedworst en Daantje smeerpoets Hoe is voor een jongeman, die stijf en slaperig uit de nachttrein is ge stapt, de eerste indruk van Parijs? Bob ging achter een Amerikaan, die van onder tot boven, van zijn sportkousen tot sportpet „in de rui ten" was, door de conrole van het Gare du Nord. „Ach!", zei de Yankee tegen zijn ega, terwijl hij met zwaai van zijn reahterann naar de hoge facades van de huizen op de Place Lafayette wees „ga c'est Perris!" „Yes darling", zei zyn ega en zij liet er prozaïsch op volgen: „Maar New York is toch veel bigger!" Bob keek even slaperig om zich heen en ging toen linea recta een café binnen om bij koffie en crois sants na te denken. Niét over zijn eerste indruk van la ville lumière. Bob gunde zich niet de tijd om la douce France tot zich te laten komen. Zyn gedachten hadden maar één uit gangspunt, Phil, Phil en nog eens Phil, Onderweg, tijdens de tien uur van de reis van Amsterdam naar Parijs, had hij al ruimschoots de gelegen heid gehad om na te denken, maar veel was hij er niet mee opgescho ten. Toen de opwelling van dienst ijver (was het dienstijver?) een weinig bezonken was, had hij zelfs een ogenblik aan de papegaai van de familie Denekamp gedacht, die hem voor „dwaas" had uitgescholden, doch deze inzinking was slechts van korte duur geweest. Phil had een smet op zijn naam geworpen en deze smet moest hij wegwissen. Waar dat gebeurde, was hem om het even, in Amsterdam of in Parijs. Aldus rede nerend voedde Bob het heilig vuur, dat het Phil-avontuur in hem had ontstoken. Dooh goed: een heilig vuur of geen heilig vuur, een „plan de campagne" moest hij bedenken; hij was nog niet dusdanig begeesterd dat hij verwachtte Phil zo maar er gens, in een stad van meer dan vijf miljoen inwoners, te vinden. Het telegram, dat de heer Denekamp zijn kalmte had doen verliezen, had geen enkel adres vermeldAldoor had Bob uitgesteld een beslissing te ne men, maar nu hij eenmaal in Parijs was, nu moest hjj iets doen. Hij pie kerde en piekerde en besloot toen, om maar iets te gaan doen, zijn kof fer naar het depót van het „Gare du Nord" te brengen en de stad in te gaan. De ochtend bracht hij door met wandelen. Waar en hoe hij liep, wist hij nauwelijks. Nu eens hield hij de brede, onafzienbaar lange en drukke boulevards, dan weer dwaalde hij door nauwe straatjes, waar de huis vrouwen inkopen deden en een ster ke etenslucht hing van waren, die de luid schreeuwende kooplieden op straat hadden uitgestald. Men hield hem eveneens voor „kooplustig" en een klein mannetje stopte hem een kreeft onder de neus, om hem te la ten ruiker hoe vers het schaaldier wel was Ondertussen dronk Bob nog op een terrasje een „Cinzano a l'eau"*), moe, warm, doch niet ont moedigd. Want gezocht, in de letter lijke zin van het woord, had hij niet. Het zou ook te belachelijk zijn om zo maar, luk raak, in een wereldstad van 5 miljoen inwoners te gaan lopen zoeken. Wel had hij voortdu rend gepiekerd, plannen gemaakt en weer verworpen. Zou hij zich met de prefectuur van Parijs in verbinding stellen? Nee. dat kon hij niet doen, want hij had geen officiële machti ging om Phil, zelfs in Parijs te ach tervolgen. Het was met recht particulier initiatief. Vermouth met spuitwater.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6