Garantieprijzen voor melk en akkerbouwproducten Roofoverval op conciërge in Voorburgs park Méér PTT-service voor „grote11 afnemers van postzegels Twee jongemannen bestalen een feestende buitenman I WOENSDAG 9 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Enige metetA zand scheiden de JEeidse wegen Vorige week schreven wij naar aan leiding van de aanrijding bij het slachthuis over „de beruchte bocht in het Leidse singelverkeer". Hier im mers vond ook de aanrijding plaats, die aan een moeder en 'n kind het leven kosttte. De gemeente heeft het plan deze gevaarlijke bocht te verbe teren door de brug te verbreden. De moeilijkheid is echter, dat men de Maresingel niet voor het verkeer kan afsluiten, omdat de weg achter de (zijstraat Haart.weg) met de Konings straat verbindt nog niet gereed is. Men kan het verkeer niet omleg gen. Het gereedkomen van deze straatweg zou van betekenis kunnen zijn voor het singelverkeer. Zoals de foto laat zien scheiden nog enige me ters zand de beide wegen. De gemeente is in onderhandeling met de spoorwegen om deze strook grond in haar bezit te krijgen. De spoorwegen zijn in het bezit van deze gasfabriek, die de Groenoordstraatgrond, waar de spoorlijn van de gas fabriek naar de lijn A'damLeiden over loopt. We krijgen de indruk, dat de on derhandelingen niet al te vlot verlo pen, want geruime tijd al is dit punt zonder wegdek. Slechts enkele meters zand scheiden het verkeer van een beter verbinding Haarlemmerweg Lage Rijndijk. De foto laat de strook zand zien. Op de achtergrond een gashouder en een electrictiteitsgebouw. Het dagelijks bestuur van het Land- geeft, niet ongerechtvaardigde wen- bouwschap heeft zich in zijn vergade- sen van het landbouwschap wordt met ring van gisteren beraden over de üit motief zonder meer afhankelijk beslissing van de regering betreffen de de garantieprijzen voor melk en akkerbouwprodiukten. Het landbouwschap heeft met vol doening kennis genomen van de ver klaring, dat zij in beginsel bereid was in de garantieprijzen alsnog de volle dige vergoeding voor grond en ge bouwen op te nemen. Het verheugt het landbouwschap dat de regering op dit punt in haar schrijven aan de Tweede Kamer blijkbaar op grond van het te verwachten tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds meent het bij deze principe-uitspraak te moeten laten. Met voldoening stelt het landbouw schap voorts vast, dat de regering in beginsel bereid is de werkcLassificatie als basis voor het loonbeleid in de landbouw te aanvaarden. Dat de ver werkelijking dit jaar slechts ten dele zou plaats vinden, acht het landbouw schap evenwel onbevredigend, omdat de relatieve gelijkstelling van de be loning van de landarbeid met de be loning in andere bedrijfstakken hier door nog weer naar de toekomst ver schoven zou worden. Voor het overige vacht het landbouwschap de ten deze in het vooruitzicht gestelde bespre kingen af. Het motief dat de regering voor haar teleurstellende beslissingen aan voert, namelijk het te verwachten tekort van het L.E.F. in verband met de dalende zuivelprijzen op de inter nationale markt, heeft het landbouw schap sterk verontrust. De inwilliging van de, zoals de regering zelf toe- gesteld van de toestand van de schat kist Op deze wijze wordt in feite het door de regering aan de landbouw in het vooruitzicht gestelde garantie- prijsbeleid op losse schroeven gezet. In dit verband meent hetLand bouwschap erop te moeten wijzen, dat de regering de voorstellen van het bedrijfsleven, die beoogden een ze kere verbetering te brengen in de moeilijke afzetpcsitie van zuivelpro- dukten, naast zich heeft neergelegd. Dat deze moeilijke situatie thans als argument wordt aangevoerd om de garantieprijzen niet volledig waar te maken, acht het landbouwschap niet in overeenstemming met de verant woordelijkheid die de regering juist voor het zuivelbeleid door deze be slissing op zich genomen heeft. Dat d'it argument bovendien wordt ge bruikt om de garantieprijzen voor ak kerbouwprodiukten niet ten volle te realiseren, acht het landbouwschap onlogisch en niet redelijk. SARKOFAAG WILLEM V OP 28 APRIL NAAR DELFT De sarkofaag met het stoffelijk overschot van de in 1806 in balling schap te Brunswijk overleden laat ste Nederlandse stadhouder, Willem V van Oranje, zal op 28 april op ver zoek van koningin Juliana naar Delft worden overgebracht, zo is uit kringen van de Duitse evangelische kerk gemeld. Zoals bekend zal Willem V, die in de kathedraal van Brunswijk werd begraven, in het familiegraf der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet. VERMIST JONGETJE IN PUT GEVONDEN. Het stoffelijk overschot van het ne genjarig zoontje van de familie Borgsteyn aan de Leidseweg, dat se dert 10 maart in Utrecht werd ver mist, is gisteren door de Dolitie ge vonden.. De politie, die het zoeken nog steeds hardnekkig voortzette, heeft het lichaam ontdekt op hét bouwterrein van het nabij gelegen zogenaamde Kanaleneiland, in een rioolput die terwille van een onder zoek was drooggelegd. Brand in Schevenings restaurant De exploitatie van het hotel-res taurant „Chalet Suisse" aan de Sche- veningse Boulevard is gisteren met stopzetting bedreigd door een felle brand, die door onbekende oorzaak is ontstaan in de kelder en het sous- terain van dit etablissement. Om half zeven drong plotseling een scherpe brandlucht de eetzaal in, waar vele gasten zich juist aan tafel begeven hadden. Het was een dikke, walmende rook, die uit een deur kwam en wel dra sloegen vlammen in het toren- vormige trappenhuis, dat als 'n schoor steen trok. De gasten vertrokken haastig. Het restaurantpersoneel be gon met bluspogingen. De brand weer stond in een oogwenk voor de deur met groot materieel. Het geheel werd van twee kanten aangepakt, waardoor gevaar voor uitbreiding spoedig was geweken. Een kwartier later was men de vuurhaard meester. Gemaskerde brandweerlieden be gonnen daarna met het nablussen en opruimen van de verbrande restau rantbenodigdheden. Hoe de brand is ontstaan kon niet terstond worden vastgesteld. Het snelle handelen van de brandweer heeft het restaurant voor zeer aanzienlijke schade be hoed. De eigenaar verklaarde, dat zijn bedrijf binnen een dag, wanneer de penetrante brandlucht zal zijn verdwenen, normaal zal kunnen door gaan. Geen hulp door misverstand Gistermorgen omstreeks half vijf is vlak voor zijn huis in park „Vreugde en Rust" te Voorburg de 57-jarige concierge C. H. Mackay door een nog onbekende dader de schedel ingeslagen en van 500. beroofd. De overval gebeurde op nog geen zestig meter afstand van het politiebureau. De man is naar het St. Antoniusziekenhuis overgebracht en gisteravond was zijn toestand nog zeer ernstig. De heer M., die brood bezorgt in Den Haag, wilde zich in alle vroegte op weg begeven en bracht voordat hij op zyn fiets zou stappen aller eerst de vuilnisemmer naar de straat weg bij het park. Toen hij door het verlaten park liep is hij met een hard voorwerp op het hoofd gesla gen waardoor zijn schedel scheurde en hij bewusteloos neerviel. Nadat hij weer was bijgekomen is de heer M. erin geslaagd, zelf zijn huis, dat zich in het verenigingsge bouw „In den Koepel'" bevindt, te bereiken. Hier werd hem geen hulp geboden want een misverstand was de oorzaak, dat zijn vrouw, die hem wel hoorde, niet verscheen. De heer M. had zich hevig bloedend tot bij de slaapkamerdeur van zijn vrouw kun nen slepen en had daar aangeklopt. De vrouw had het kloppen wel ge hoord, maar gedacht, dat het een inbreker was; er was daar al eens meer gestolen. Om degene, die op haar deur klopte af te schrikken had zij nog om haar man geroepen, maar men bleef aan de deur morrelen. Mevrouw M. had even later de tuin man van het park zien lopen en ze had hem gevraagd, te gaan zien wie er bij haar deur was. De tuinman vond daar haar man in levensgevaar lijke toestand. Bij de omgeworpen vuilnisemmer werden nog twee knopen gevonden, waaruit men denkt op te maken, dat er een korte worsteling heeft plaats gevonden. Door de Voorburg- se recherche is een uitgebreid on derzoek ingesteld. Van de dader ont breekt nog elk spoor. De ontbrekende schakels Het bewijs tegen dr. O. niet geleverd Naar aanleiding van geruchten en krantenberichten, als zou het bewijs in de tweede cyaankali-moord door de Berkelse arts O., geleverd zijn, heeft gistermiddag de Officier van Justitie te Leeuwarden, mr M. H. Ge- linck, verklaard, dat het bewijs zeer zeker niet geleverd is en dat het vooronderzoek nog niet is besloten. „Elke opmerking, die het tegen deel beweert, mag niet serieus wor den genomen. Er zijn vele aanwijzin gen, die tegen dr O. pleiten, maar in de kringen der gedetineerden is men er als de dood voor, iets te verklaren of te getuigen". Er is nog geen beslissing genomen of de zaak-Lodder door de rechtbank zal worden behandeld. Ook de ge ruchten, dat dr O. eerst zou hebben geprobeerd, anderen te vergiftigen wier verklaringen in de vergiftigings affaire in de Leeuwarder Strafgevan genis van groot belang zouden zijn, werden door mr Gelinck waanzin ge noemd. Hij zeide: „Er is geen enkele aanwijzing, dat dit zo is". De Officier van Justitie verklaarde eveneens, dat verdachte zou hebben toegegeven, dat een neef uit België hem het vergif ter hand zou hebben laten stellen. Ook heeft dr O. volgens mr Gelinck nooit verteld, dat hij cyaankali in zijn cel zou hebben om er proeven mee te nemen, op grond waarvan hij zou kunnen bewijzen, dat hij zijn echtgenote niet vermoord heeft. Stempel: „Port Betaald" De posterijen, befaamd om hun coulance en vindingrijkheid, zullen voortaan in het binnenlands verkeer service verlenen aan de grote af nemers van postzegels. De directie der P.T.T. heeft besloten, dat in het binnenlands verkeer brieven niet al leen meer door postzegels behoeven te worden gefrankeerd. Ook de ge drukte aanwijzing „Port Betaald" zal in den vervolge voldoende zijn. Voorheen was hiervoor de uitdruk kelijke toestemming nodig van de directeur-generaal van de P.T.T. Door deze maatregel zullen de afne mers van grote hoeveelheden post zegels heel wat werk en tijd bespa ren. Men kan van de nieuwe maatregel gebruik maken op de navolgende voorwaarden: 1. De brieven, ook brief pakjes en andere stukken, die tegen brieftarief worden verstuurd, moeten bij ten minste 1000 stuks van hetzelfde ge wicht gelijktijdig bij een postkantoor worden aangeboden. 3. De brieven moeten boven het adres in de rechterbovenhoek zijn voorzien van de gedrukte of gestem pelde aanduiding „port betaald", ge volgd door de naam van het kantoor waar de stukken ter post worden be zorgd Deze aanduiding moet zonder enige verdere bij- of toevoeging zijn aangebracht. 4. Op de brieven is het verplicht te vermelden naam en adres of naam Beschuldigde ontving geen steekpenningen De beschuldiging tegen de ex- ambtenaar bij de Rijkswaterstaat te Den Haag, de 49-jarige W. J. v. d. L. dat hij tijdens de dagen van de wa tersnoodramp in 1953 steekpennin gen zou hebben ontvangen van zak- kenfabrikanten tot een waarde van 90.000 is gisteren ongegrond ver klaard. De man, tegen wie 14 dagen geleden door de officier van justitie 2000 boete, subs. 4 maanden hech tenis was geëist, is nu vrijgesproken. De verdediger van verdachte en twee getuigen hadden verklaard, dat de giften hem uitsluitend ter hand waren gesteld uit erkentelijkheid voor het feit. dat v. d. L. had be werkstelligd. dat de betaling van duizenden geleverde zakken, die de eerste dagen van de ramp waren ge leverd aan burgemeesters, brug wachters enz., vlot was verlopen. Geen enkele zakkenleverancier zou bevoordeeld zijn geweest en er was geen sprake van een in de toekomst liggende belofte. Albert Heyn handhaaft 11 pCt. dividend Albert Hefjn te Zaandaam zal de aandeelhoudersvergadering voorstel len, over het jaar 1957 een onveran derd dividend van 11% uit te keren. Aldus werd gisteren besloten. Voor de winstdelende klantenobli gaties betekent dit, dat de uit te ke ren rente 7% zal bedragen. Bij stijgende omzetten is de winst in het afgelopen jaar achtergebleven bij die, die in 1956 geboekt werden. Ultima 1957 zijn de winsten echter belangrijk gestegen, zodat een deel van de teruggang kon worden inge haald. Het stijgen van de omzet heeft zich in de eerste maanden van dit jaar geprolongeerd, waardoor de re sultaten gunstiger waren en de di rectie de toekomst met vertrouwen meent te kunnen tegemoet zien. en postbusnummer van de afzender. 5. De afzender dient de frankeer- kosten bij de aanbieding in contant geld te voldoen. Betaling per giro is uitgesloten. 6. Het port is bij vooruitbetaling verschuldigd en gelijk aan 't binnen landse briefport. Op dit port wordt generlei korting verleend, zulks in tegenstelling met de aanbieding van gedrukte stukken tegen frankering bij abonnement waarop soms 1/5 van de portokosten wordt gerestitueerd. Teleurstelling en bezorgdheid Vergadering leraren nijverheidsonderwijs In de rede, waarmee de voorzitter van de Nederlandse bond van leer krachten bij het nijverheidsonderwijs, de heer G. N. Meurs, vandaag de al gemene vergadering van deze orga nisatie te Enschede heeft geopend, heeft deze uiting gegeven aan zijn te leurstelling over het niet rechttrek ken van de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs met de salaris sen van hoofdaktebezitters bij het voortgezet lager onderwijs. De heer Meurs herinnerde eraan, dat bij de totstandkoming van het sa- larisbesluit L.N.O. 1955, is uitgegaan van en overeenstemming is bereikt op voorwaarde van de gelijkstelling van leerkrachten bij het L.N.O. met een weektaak van 29 lessen, en hoofdaktebezitters bij het V.G.L.O. Dat de regering zich nu achteraf af vraagt of dit uitgangspunt juist is ge weest heeft het vertrouwen van de bond geschokt er^ de bond zal zich bij het regeringsstandpunf ook niet neerleggen, zo zei de heer Meurs. De heer Meurs was zijn rede be gonnen met een overzicht van de pro blemen die het onderwijs zelf betref fen. HU wees op de consequenties, die de tweede industriële revolutie zal hebben voor de aan het nyverheids- onderwys te stellen eisen en op de daarmee samenhangende verhoging van de leerplichtige leeftUd. Voorts zal in de eerst volgende jaren de na oorlogse geboortegolf het lager ny- verheidsonderwys bereikt hebben, waardoor het leerlingental over een jaar of vier zal zijn verdubbeld. De heer Meurs betwyfelde, of er vol doende leerkrachten zullen zyn om deze toeneming van het leerlingental op te vangen. Spreker zag bovendien de moge- lykheden van afdoende uitbreiding van de schoolruimte somber in. Hy kondigde aan, dat op 19 april, samen met andere organisaties op het gebied van het onderwijs, een appèl tot het Nederlandse volk gericht zal worden, waarmee men dit wil overtuigen van de noodzaak, dat alles in het werk moet worden gesteld om het onder- wys te helpen. Gestolen geld gedijdde niet Na een maand gearresteerd De bloemetjes-buiten-zetten is een kunst, die men onder ervaren leiding moet leren. Dat besefte een boer uit Hoevelaken ook wel, toen hij op acht maart j.l. in Utrecht wat ging passagieren. Wat klaarblijkelijk niet zo goed tot hem is doorgedron gen, is, dat men niet zomaar moet aanleggen met wildvreemde jonge, mannen, die er naar uitzien, die kunst te verstaan. Na een vrolyke avond, waarbij de man, in gezelschap van een blonde en een zwarte jongeman, nogal en kele café's had bezocht, moest hij bij de politie te Utrecht aangifte doen, dat hij zijn portefeuille met ongeveer 17000 gulden verloren was. De boe I kende zijn „vrienden" niet by name. I Zes dagen later kwam er een tele foontje van een man, die mededeelde, dat zyn vrouw op de Amsterdamse Straatweg te Utrecht een geldsbedrag had gevonden van 3107,50. Het be drag was verdeeld in drie biljetten van duizend, een van honderd en drie van twee gulden vyftig. De man kreeg het advies, het geld op het politiebureau te deponeren, hetgeen hy deed. De politie zag ver band tussen het verdwynen van de portefeuille en het terugvinden van het geld en bracht daarop een bezoek aan het huis van de vindster. Daar zag men ook een blonde jongeman maar men koesterde nog geen enkele argwaan. Inmiddels keek men uit maar een jongeman met zwart haar. Het eerste signalement kwam van het wissel kantoor in het Centraal Station, waar een jongeman, die ongeveer aan de beschrijving voldeed, trachtte een briefje van duizend te wisselen. Eerst wilde hij het in klein geld hebben, maar toen dat niet ging, nam hij ook genoegen met Duits geld. De politie ging met een foto naar de loket-beambte, die zyn klant her kende. Op Tweede Paasdag, na byna een maand zoeken, vond de recherche de jongeman. Hy bezat nog negen tienhonderd gulden en vijfhonderd Duitse marken. Toen viel ook de blonde jongeman door de mand. Het bleek dat zijn ouders, die bang wa ren, dat de politie zou ontdekken, hoe de boer zyn geld verloren was, de vondst hadden geënsceneerd. Beide jongemannen zijn gearres teerd. Zy vertelden, dat ze de porte feuille van de feestganger hadden op. geraapt, toen deze het omstreden voorwerp naast zijn binnenzak stak. SCHERVEN OP DE WEG Een auto van de Stichtse Glashan- del (Leiden) verloor vanmorgen plm. kwart over elf op de Leidseweg by de Zilverfabriek in Voorschoten ze ven zware ruiten, die op de weg in scherven vielen. De schade bedraagt ongeveer 1000 gulden. Waarschynlyk heeft in de constructie' van het rek een fout gezeten, want de ruiten wa ren goed bevestigd. Men had enige moeite om de spoorbaan van de tram op tijd vrij te krijgen, de meeste scherven waren op de tramrails te recht gekomen. Ingezonden door: Mej. COK VAN VLIET, Papenlaan 7. Voorschoten. HOOIBERGBRAND TE SASSENHEIM Dinsdagmiddag omstreeks een uur brak er brand uit op de boerdery van de heer N. Breedyk te Sassenheim. Enige kinderen hadden by de hooi berg met lucifers gespeeld met het gevolg, dat het gehele restant hooi en de kap van de berg in de vlam men opging. De stal met vee en de woning konden door het snelle op treden van de brandweer, die met twee wagens (één met de nieuwe nevelspuit)) spoedig ter plaatse was, behouden blyven; de woning en stal stonden zeer dicht bij de hooiberg maar de windrichting was gelukkig gunstig. Ruim tien jaar geleden is de berg ook in vlammen opgegaan; de eige naar is verzekerd tegen brandschade. Ingezonden door J. v. d. KROGT, Sporthoflaan 17 Sassenheim. Carmen Campons Italiaanse kameropera in Nederland Dinsdagmiddag heft markiezin Carmen Campori de directrice van het weldra te openen Nederlandse kamer opera te Rome en dirigente voor de Nederlandse tournee van de Italiaanse opera met „La Traviata" een nem conferentie gehouden in hotei Schiller te Amsterdam. Op de foto riet men (v.lm.r.) tijdens de persconferentie: de bariton Giovanni Fahbn, de markiezin, mevrouw Holhom, en de eerste zangeres van het gezelschap Itana Fosini.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5