„De tarwe Gods" Parochie Haagse Schouw vierde luisterrijk dubbel priesterfeest Vijftig jaar Zeehospitium te Katwijk Twee jonge Franciscanen prinselijk ingehaald DINSDAG 8 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Eerste plechtige H. Mis van paters Gerard en Jacques Schrama s.m.m. „Wij groeten u verheugd, als zo- de priester tevens is een goed nen uit ons midden". In deze zin van journalist, literator, organisator, pre- bet welkomstlied, waarmee de paro- j dikant of jeugdleider maar om zijn chianen van de Haagse Schouw op de eerste en belangrijkste opdracht, uit- morgen van eerste Paasdag de twee - neomisten uit 't gezin Schrama ver welkomden, lag de vreugde opgeslo ten, die beide Paasdagen deze kleine parochiegemeenschap vervuld heeft. „Door u uit ons te kiezen, heeft God ons welgedaan", zongen zij. Sterker dan wellicht ooit tevoren voelden beide jonge priesters op dit moment, dat zij, ondanks hun veeljarige afwe zigheid, nog steeds deel uitmaken van deler te zijn van Gods geheimenis. Muzikale verrassing. De verheven waardigheid van het priesterschap, aldius geschetst, was eerder reeds onder woorden gebracht, toen zaterdagmiddag het parochieel feestcomité voor de ouderlijke wo ning aan de Rijndijk een erepoort op- In de namiddag van de eerste Paas dag celebreerde pater Jacques Schra ma (links) een plechtig Lof, waarbij pater Gerard Schrama (rechts) assis teerde. ven en de gemeentesekretaris, de heer J. de Bres. Ook 's middags, toen de neomisten thuis receptie hielden, kwamen zeer velen, ook talrijke niet-katholieken, hun gelukwensen aanbieden, waarin zij ook de heer en mevrouw G. Schra maDoeswijk betrokken, de geluk kige ouders, voor wie deze dagen evenzeer een bekroning waren als voor bun beide zoons. Op deze bekroning wees nadien vooral de heer G. van der Hulst, die namens het parochieel feestcomité het woord voerde, toen na afloop van het plechtig danklof gecelebreerd door pater Jacques Schrama we derom vele parochianen in de pas torie waren samengestroomd. Ir bloemrijke bewoordingen getuigde de heer Van der Hulst ook van de vreug- Op vrijdag 4 april j.l. was het vijftig jaar geleden dat koningin Emma te Katwijk Zee het Rot terdams Zeehospitium, een sana torium voor T .B.C.-patiënten opende. In die tijd was dit gebouw, dat men boven op het hoogste duin had gebouwd, alleen bestemd voor kinderen uit Rotterdam, die aan een longziekte leden. Dank zij een vorstelijke gift van de Rotterdammer A. S. van den Bergh was de bouw van dit gebouw moge lijk geweest. Later werd het hospi tium ook opengesteld voor niet-Rot- terdamimers. Door verschillende gif ten kon het gebouw uitgebreid wor den. Sinds de laatste, oorlog heeft men ook een dames- en herenafde ling ingericht, waarna de laatste aanwinst was een lighal voor polio patiëntjes. Veel aandacht heeft men besteed aan het onderwijs aan de kinderen. Tot 1934 kregen de patiëntjes les in de zaal of in „de kuü", een duinpan, waar men voorzieningen had ge maakt, die deze tot een ideale open- luchtschool maakten. Het Zee-hospi tium beschikt thans over een eigen school, met negen onderwijzers, waar de kinderen lager onderwijs, mulo en zelfs middelbaar onderwijs kun nen volgen. Kinderen, die niet in staat zijn de school te bezoeken krij gen les aan bed. Het feest wordt alleen intern aan het zeehospitium gevierd. Voor de patiënten is er een keur van ont- spanningsprogramma's de parochie, waaruit zij zijn voortge- priesters in eeuwigheid" was aange komen. Dat de parochianen door de- bracht zeilde gevoelens beheerst werden, zou Nadat om zes uur de neomisten uit op deze dag nog duidelijker blijkenOirechot waren gearriveerd, wachtte dan reeds uit hun massale deelname aan het heilig Misoffer viel op te ma- nchtte, waarop tussen groen en wap- de en trots, die de parochianen van perende vlaggen de tekst „Gij zijt de Haagse Schouw vervullen, nu twee zoons uit hom midden tot het pries terambt zijn geroepen. ken. De kerk van Maria Middelares van alle Genaden praalde in ongekende luister. Op het altaar ontvouwden witte calla's hun smetteloze kelken en langs de witte wanden rankten gele narcissen, die de feesttrompet staken. Naar dit altaar „monument van de verrijzenis", zoals de feestpre dikant het even later uitdrukte richtten de neomisten hun schreden, omstuwd door lentelijk witte bruid jes, misdienaars en priesters. Terwijl pater Jacques Schrama s.m.m. aan het zij-altaar een stille H. Mis las, droeg pater Gerard Schrama s.m.m. aan het hoofdaltaar een plech tige H. Mis op. Hij werd geassis.eerd door pastoor G. de Greeve als pres byter assistens, kapelaan J. Spoteck als diaken en pater D. Kooloos, oud ste en tot voor kort enige priester zoon van de nog jonge parochie, als subdiaken. Het parochieel zangkoor voerde, onder leiding van zijn direc teur, de heer Piet Schrama, de drie stemmige Missa in honorem Sancti Josephi van Flor Peeters op voortref felijke wijze uit, aan het orgel be geleid door de heer A. H. van der Hulst De feestpredikatie werd gehouden door pastoor W. Q. Versteegen uit Wassenaar (St Jozefparochie), neef van de neomisten, die in een uiteen zetting van het H. Misoffer verband legde tussen Pasen en het priester feest, daarbij de woorden aanhalend, welke de eerste Paus sprak tot Mat thias, de eerste neomist van de jon ge kerk. „De priester is getuige van de verrijzenis." Aan het einde van zijn predikatie (heriranerde pastoor Versteegen aan het beroep van de vader van de neo misten, toen hij het woord van de heilige martelaar Ignatius aanhaalde: Om uitdrukking te geven aan deze vreugde, bood het feestcomité, by hun aan deze erepoort een grote ver- monde van de heer G. Niersman, rassing, toen de harmonie „St. Lau- twee prachtige schrijfmachines aan. rentius" iaat Voorschoten, compleet met drumband, aantrad om hun een wei-klinkende serenade te brengen, waarbij directeur Lelieveld en zijn muzikanten de gure wind trotseerden, ondanks welke ook vele buurtgenoten waren samengestroomd. Groter nog was de belangstelling toen de neomisten en him ouders na de H. Mis op eerste Paasdag voor de parochianen recipieerden in de pas torie De H. Mis werd o.m. bijgewoond door burgemeester C. J. van der Hoe- waaraan de heer Wim van Winden, namens de jongeren van de parochie, een geschenk onder couvert toevoeg de. Verrast door deze onverwachte, maar zeer welkome geschenken, dankte pater Jacques Schrama, mede namens zijn broer, voor de overwel digende belangstelling, die de paro chianen hadden getoond voor dit gro te feest, waaraan met vele vlaggen in de hele parochie ook openbare luis ter was bijgezet. Leiderdorp Wethouder Snel plotseling overleden De heer Leendert Cornelis Snel, eerste wethouder en waarnemnd burgemeester van deze gemeente is plotseling overleden, in de leef-] tijd van 73 jaar. De heer Snel werd geboren 4 de- cember 18{)4 te Leiderdorp, waar hij van beroep boten-verhuurder was. j Hij was raadslid van 24 oktober 1937 af tot heden; op 21 mei 1948 werd hij tot wethouder gekozen. Bovendien was de heer Snel voor zitter van het bureau Sociale Zorg van 28 okt. 1937 tot heden; voorzit ter van de vereniging voor zieken verpleging afd. LeiderdorpZoeter- woude vanaf 1934 tot heden; gerui me tijd was hij lid van de commissie noodwet ouderdomsvoorziening, amb tenaar van de Burgerlijke Stand van af 1941, lid van de commissie van be heer en penningmeester van de Gere formeerde Kerk, lid van de commis sie Bijzondere Nooden vanaf 19Ö2 en bestuurslid van de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren van maart 1950maart '56 en van maart '57 tot heden. OUDE-WETERING OPENING WATERSPORTSEIZOEN Onder auspiciën van het VW werd zaterdagmiddag in paviljoen „De Brasem" het watersportseizoen geopend met een interessante show van motorboot-modellen, aanhang- motoren, kampeertenten en -artike len, kortom van alle mogelijke wa tersportartikelen tot zelfs werphen gels toe. De VW had aanvankelijk gedacht aan een vlootshow, doch het onprettige weer leende zich hiertoe wel allerminst. Toch was er voor belangstellenden wel gelegenheid om de getoonde modellen op het Brase- mermeer te beproeven en velen maakten hiervan dan ook dankbaar gebruik. Na een korte inleiding door de voorzitter van het WV, de heer P. Krispijn Jr., was het woord aan de burgemeester van Alkemade. de heer E. J. M. Kolfschoten. Deze consta teerde, dat het Brasemermeer de laatste jaren steeds meer in de be langstelling komt te staan van tou- risten en personen die recreatie zoe ken. Enerzijds draagt het propagan distische werk van de WV hiertoe bij; anderzijds zal ook de toenemen de bevolkingsdichtheid van de rand stad Holland, hieraan niet vreemd zijn. Sprekende over de show, die vooral ih het teken van de motor boot stond, zeide de burgemeester, dat de laatste seizoenen de snelle motorbootsport steeds meer belang stellenden en beoefenaren vindt, zó zelfs dat men van rivaliteit met de zeilsport mag spreken. Het zou ech ter onjuist zijn om, bij de tijd ten achter blijvende, de voorkeur te ge ven aan de zeilsport en motorboot- sport te weren. Om echter het rus tige en landelijke karakter van onze gemeente in het bijzonder van het Brasemermeer te kunnen behouden is coördinatie en overleg tussen de beide takken van sport dringend ge boden. Spreker zeide, dat door de prima ontsluiting van ons recreatie gebied een steeds toenemende toe vloed van ontspanning zoekenden mag worden verwacht en dat dien tengevolge de taak van het VW zich zal moeten gaan verplaatsen van het propagandistische naar het selectieve vlak. Het VW zal een verbetering van de service en ver groting van de accomodatie aan het Brasemermeer moeten bevorderen en daarbij liefde voor het eigen ka rakter van de streek moeten opwek ken. Reeds wordt met verschillende bevoegde instanties overleg gepleegd om zowel voor motor- als voor zeil sport goede mogelijkheden te bieden en te laten voortbestaan. Spreker besloot met de wens dat de show niet alleen een succes zou worden voor de exposanten doch ook zou bij dragen tot een goede verstandhou ding tussen beoefenaren van de mo torsport enerzijds en zeilsportlief- hebbers anderzijds. De belangstelling van het publiek, waaronder wij opmerkten de burge meesters van Woubrugge en de Haarlemmermeer, ging wel in grote mate uit naar de zelf te bouwen mo torbootjes, die door de Technische Handelsonderneming Kuijlaars wer den geëxposeerd. En terecht! Het is niet alleen een licht en snel maar ook een zeer fraai bootje dat in de toekomst ongetwijfeld in brede kring belangstelling zal trekken. Van ge heel ander en vooral rustiger karak ter was de super-de-luxe plastic vis- boot van de Vries Lentsch. Inderdaad een droomboot voor vissers en ja gers! Met de varende bungalow van A. C. Haarsma wordt de vacantie op het water een nog groter genoegen. Voor de sportbeoefenaren aan de Slachtoffer aanrijding Oegstgeest overleden Vorige week dinsdagmorgen stapte aan het eindpunt in de Dorpsstraat te Oegstgeest een 72-jarige inwoner van Oegstgeest, de heer P. Neven, aan de linkerzijde van de stadstram uit. Hij werd hier aangereden door eén passerende auto en moest met ver wondingen naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden overge bracht. Zaterdag j.L is hij hier aan zijn ver wondingen overleden. waterkant waren er prachtige werp hengels te bewonderen. Zo was er voor elke minnaar van het water iets dat zijn belangstelling kon op wekken. Voor het VW mag de ten toonstelling in het centrum van het Hollandse merengebied zeker een succes genoemd worden. NIEUWKOOP AFSCHEID DISTRICTS COMMISSARIS W. SCHEERDER Men verzoekt namens de districts leiding van dc Katholieke Jeugdbe weging in het district Rijnland mee te delen, dat het afscheid van com missaris W. J. J. Scheerder uit Al phen a. d. Rijn zal plaats vinden he denavond om 8 u. 30 in het parochie huis te Nieuwkoop. In de verzonden uitnodigingen is abusievelijk als plaats van bijeen komst opgegeven St Jozefzaal te Al phen a. Rijn. Tevens zal op deze avond door het diocesaan hoofdkwartier van de Ka tholieke Jeugdleiding in het bisdom Rotterdam de nieuwe districtsleiding van Rijnland worden geïnstalleerd. Als districtscommissaris van de Ka tholieke Jeugdbeweging zal in het vervolg optreden de heer J. A. Det- mers. burgemeester van Zevenhoven. Z0ETERW0UDE S.J.Z. Het bestuur van de r.k. Sportver. S.J.Z. afd. gymnastiek, deelt de dames en meisjes van bo vengenoemde vereniging mede, dat er a.s. woensdag geen oefenavond is. ZOETERWOUDE (H. R.) Liefde voor toneel. De r.k. To neelvereniging „Liefde voor Toneel" uit Zoeterwoude viert op donderdag 24 april a.s. haar 40-jarig bestaan met een toneelopvoering in het St. Anto- nius Clubhuis te Leiden, aanvang 8 uur. Men speelt „De Witte Non". Plaatsbespreking van 8—9.30 uur nam. geschiedt op 21. 22 en 23 april in het St. Ant. Clubhuis. N00RDWIJK Uitbreiding Christus Koningschool. Het architectenbureau Siebers en Van Dael te Breda, heeft namens de r.k. Onderwijsstichting, het uitbrei den met 2 lokalen van de Christus Koningschool aan de Hoogwaker- boschstraat gegund aan v. d. Marel's Bouwbedrijf te Katwijk aan Zee voor 86.000,—. Bouw pakhuis gegund. Het bou wen van een pakhuis aan de Abra ham van Rooyenstraat, is namens de heer Van Stijn gegund aan de firma J. T. de Bes alhier. Dubbel Paas-priesterïeest in Voorhout Voorhout heeft zaterdagmiddag op waarlijk feestelijke wijze twee neo misten in zijn midden ontvangen. De paters Raynald Vergouwen o.f.m en Hildebrand Roozen o.f.m. werden aan de grens der parochie aan de Teylingerlaan opgewacht door het Priestercomité en de fami lieleden. Na een korte verwelkoming wer den beide jonge priesters toegespro ken door burgemeester P. M. F. Smol ders, die het een voorrecht noemde deze twee jonge m,annen het welkom in Voorhout te kunnen toeroepen en hen gelukwenste met dit feest. Na deze toespraak werd plaats ge nomen in twee open landauers, welke gevolgd werden door een grote stoet auto's. Voorop gingen de muziek en jeugd verenigingen. Al was het weer koud en guur, toch gaven de parochianen blijk van hun grote hoogachting en „Ik ben de tarwe Gods, ik" nióef ge- waardering voor de priester, want malen worden om een rein brood te worden voor de Heer". Nadat het H. Misoffer, omgeven door de luister van paasmorgen, was voltrokken en de celebrant aan zijn ouders en familieleden de H. Com munie had mogen uitreiken, werd de plechtigheid besloten met een jui chend „Juibilate Deo". Tweede Paasdag. Op de ochtend van tweede Paasdag droeg pater Jacques Schrama een plechtige H. Mis op, geassisteerd door pastoor Verstegen als presbyter as sistens, pater Gerard Schrama als dia ken en pater Kooloos als subdiaken. Nu was het pastoor De Greeve, die de feestpredikatie hield. Hij schetste de verhevenheid van het priesterambt, maar hield de toehoorders tevens voor dat de priester ook mens is, die door zijn hoge uitverkiezing niet wordt bevrijd van menselijke zwak heden. Hij vroeg de gelovigen, in de priester vooral te willen zien wat hem tot priester heeft gemaakt, „een irnens, door God gezonden", -zoals de evangelist Joannes het uitdrukt. Het gaat niet op de eerste plaats om wat overal hadden de inwoners zich op gesteld om een groet aan de twee jonge priesters te brengen. Bij aankomst in de kerk werd een woord van gelukwens gesproken door de paróchie-herder, pastoor L. Bres- ser, namens de parochianen, waarna de beide jonggewijden gezamenlijk hun eerste openbare priesterlijke ze gen gaven. Vooraf werd een welkomstlied ge zongen, en speelde de muziekvereni ging op voortreffelijke wijze net „Panis Angelicus" en het „Ave Ve- rum van Mozart. Eerste Paasdag droeg pater Raynald Vergouwen zijn eerste plechtige H. Mis op in de stampvolle parochie kerk. Assistentie verleenden pastoor L. Bresser als presbyter-assistens, pa ter Edmar Vergouwen o.f.m., broer van de neomist als diaken en pater Casimir Faase o.f.m. als subdiaken. Tussen hagen van bruidjes, terwijl een welkomstlied werd aangeheven, ging de jonge priester op naar het altaar. Vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. De feestpredikatie werd gehouden door pater Edmar Vergouwen, die als. tekst had gekozen: „Gekomen om te in hun herkenning van de Heer in dienen, niet om gediend te worden" Op ontroerende wijze schetste de pre dikant de hoge waardigheid van het priesterschap op deze voor de paro chie zo bijzonder feestelijke dag. De plechtigheid werd besloten met een welluidende feest-cantate. 's Middags had er een zeer druk bezochte receptie plaats. Nadat de heer A. de Bekker een hooggestemde rede had gehouden, bood pastoor Bresser het parochiecadeau aan, een schrijfmachine. Het hoofd der school, de heer H. A. Allard, en de vroegere onderwijze res, mej. Jeanne v. d. Schalk hielden beiden een toespraak, welke verge zeld ging van een geschenk. De neomist dankte in hartelijke woorden voor dit geschenk en voor het spontane medeleven van de gan se parochie. De tweede dag. Op de Tweede Paasdag toen pater Hildebrand Roozen zijn eerste plech tige H. Mis opdroeg, was het weer niet minder koud, maar ook de be langstelling en het medeleven der parochie waren niet minder warm van hartelijkheid. Al toonden de bol lenvelden nog weinig kleur, er was fleur van wapperende wimpels op het voorplein der kerk, fees telijk klokgelui en een wolk van kostbare bloemen rond het hoogal taar. Maar het fleurigst, en ook het kostbaarste, was de bloem der jeugd, de rijen van bruidjes, met narcissen- ruikertjes in de hand, die ter weers zijden van het middenpad hadden post gevat, toen pater Roozen, verge zeld van zijn ouders en familie de kerk binnentrad. De kerk was weer Paasei-vol (o.m. waren aanwezig de burgemeester, de beide wethouders, de gemeentesecre taris en hun echtgenoten) en het wel komstlied „Gegroet, gij, priester des Heren" bruiste en ruiste onder de gewelven als een loflied op Hem, die straks weer herkend zou worden „bij het breken van het brood". In die overeenkomst met de Em- maus-gangers, in hun verbazing en de heilige handeling van de jonge priester, die in hun midden het Brood kwam breken, daarin lag de Paas- heerlijkheid van dit plechtig offer, dat door het zangkoor van mannen en knapen met de luister van Perosi's Missa Pontificalis werd gesierd, ter wijl pater Roozen aan het altaar stond omgeven door de pastoor der parochie, de zeereerw. heer L. J. Bres ser als presbyter-assistens en door twee ooms, de zeereerw. heren F. M. J. van Bakel, pastoor te Wamel, en J. N. van Bakel, pastoor te Boekei als diaken en sub-subdiaken. De pastoor van Wamel hield de feestpreek op de psalm-tekst uit de introitus van deze dag: „Looft de Heer en verkondigt zijn wonderwer ken onder de mensen". Na herinnerd te hebben aan de wij dingsdag en de uitverkiezing tot het priesterschap, na herinnerd te heb ben aan de jaren van voorbereiding voor de jonggewijde en zijn familie, wees de predikant op de vreugde voor de neomyst in de parochiekerk van Voorhout en temidden van de parochianen deze plechtige H. Mis te mogen opdragen en op de blijdschap der familie, wolke er een eer in stelt, dat weer een priester uit haar is voortgekomen, een eer, waarin de gehele parochie-gemeenschap deelt. Als de voortekenen niet bedriegen, zal deze jonge priester het evangelie gaan brengen aan de armen van geest, zal hij gaan zaaien op onont gonnen land. Hem legde spr. de woorden van de jonge Samuel in de mond: „Heer, wat Wilt Ge, dat ik doen zal?" Vandaag heeft hij zich in dienst gesteld van de Heer. Hij blijft een der uwen. Vergezelt hem ook in de toekomst met belangstelling en gebed, en bidt, dat nog vele andere flinke en edele jongens uit deze paro chie het voorbeeld van hun beide plaatsgenoten mogen volgen. Het zangkoor, dat onder de bezie lende leiding stond van de heer A. C. H. N. M. de Bekker en aan het orgel begeleid werd door de heer C. de Hey, zong tijdens het uitreiken der H. Communie een lentelied, „Ma- riaklokje". Ten besluite der plechtigheid zong het een machtige Priester-cantate, welke bewoord was door L. Wentholt en getoonzet door Jan NielancL Des middags had een eveneens zeer druk bezochte receptie plaais. Nadat de heer De Bekker namens het ontvangstcomité had gesproken, bood pastoor Bresser het geschenk der parochie, een foto-toestel, aan. Ook hier voerden de heer Allard en mej. Van der Schalk het woord, onder aanbieding van geschenken. Pater Roozen sprak een welgemeend dank woord voor de gebrachte hulde en de geschenken. Aan de grens der parochie aan de Teylingenlaan werden de beide jonge Voorhoutse paters begroet door bur gemeester Smolders.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8