J)e lïexliefde Speuxdex De „Batavier 11" kwam voor de laatste maal uit Londen Steekpartij te Rotterdam HET «Schaakspel DINSDAG 8 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Oudste passagiersdieust opgeheven Eerbiedwaardige geschiedenis Het wag op de ochtend van Eerste Paasdag de laatste keer, dat de Ba tavier 11 van de rederij Wm H. Mul ler Co. n.v. afmeerde aan de Jobs kade te Rotterdam. Dit betekende tegelijk het einde van een passa- giersdienst, welke sinds 1829, met een onderbreking gedurende de laatste wereldoorlog, de route Rotterdam Londen heeft bevaren en veel be drijvigheid bracht als bijv. vanuit Engeland mijnpaarden werden aan gevoerd, die, veelal blind en uitge leefd, naar het slachthuis aan de Boesemstraat gebracht werden. De passagiersdienst van deze lyn was feitelijk al lang van niet zo'n groot belang meer. De Batavier II voer slechts nog eenmaal per week heen en weer: 's woensdags van Rot terdam naar Londen en 's zaterdags van Londen naar Rotterdam. Voor de oorlog echter vonden dagelijks af vaarten plaats, behalve 's zondags, zowel van Rotterdam als van Gra vesend, waarop de dienst nu 129 jaar geleden ook werd geopend. Vele duizenden zullen zich de rei zen met de boot van een van Neder lands oudste passagiersdiensten nog goed herinneren. Na de oorlog wa ren alleen nog maar de Batavier II en V over. De laatste werd aan de onderzeedienst overgedaan waar hij nu fungeert als depotschip. De Ba- Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 Voor de kinderen. VARA: 20.30 Langs het Gordijn, film, 21.00 De zesde etage, T.V.-spel. WOENSDAG HILVERSUM L 402m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Metropole-orkest en klein koor. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Viool en piano. 12.15 Instr. kwint. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Vacantierubriek. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Alceste, opera (2e en 3e bedrijf). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beursberichten. 17.45 ram. 18.00 Le ger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 R.V.U.: Doden bezorging in de prehistorie, door Dr. P. Glazema, Tweede leznig: Het graf. ritueel. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af: 19.15 Kerk. sonates. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 10.00 Radiokrant. 20.20 Radiophilharm. orkest en solist. 21.25 Naar een rechtsorde van de arbeid, caus. 2.50 Orgelconcert. 22.20 Cine- radio. 22.30 Gr. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.2024.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Boekoespr. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 11.00 R.V.U.: Israël na tien jaar, door Prof. dr. M. A. Beek. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Amus. muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Fluit, en clavecimbel. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Kunstmaandorkest, koor en solist. 16.50 Pianotrio. 17.15 Dans muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Documentaire over 10 jaar Wereld Gezondheids Or ganisatie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.06 Tussen de regels door. 20.15 Promenade-orkest, koor en solist 21.10 De klucht van Lobbe, hoorspel. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. tavier II bleef in de vaart, maar het was toch niet meer mogelijk meer dan één afvaart per week in beide richtingen te maken. Het vervoeren van vrachten was steeds belangrij ker geworden, zodat vernieuwing van de passagiersaccommodatie uit bleef en de oude schepen ook niet werden vervangen door nieuwe. De Batavier was met zijn 37 dienst jaren een niet meer nieuwe schuit, maar het is altijd een knus en ge noeglijk vaartuig geweest, dat vele hooggeplaatsten bij zich aan boord heeft gezien. Prins Hendrik en, toen nog, prinses Juliana, hebben erop de overtocht gemaakt en ook prins Bernhard kent de boot. Verschillen de ministers hadden er hun eigen tafeltje in de eetsalon en tn 1939 koos de maharadja van Misor er met zijn gevolg verblijf. De rederij gaat nu alleen nog maar vracht naar Londen vervoeren. De naam Batavier is evenwel nog geens zins uitgestorven, want enkele van de vrachtschepen, die van Rotterdam en Dordrecht uit vier keer per week naar Londen vertrekken, dragen de naam „Batavier" en deze naam heeft een bijzondere klank gekregen. 150 Nederlandse gezinnen krijgen te zamen 25.000,belastingvrij, ver deeld in porties van 100 tot 1000 gul den, in hun brievenbus. 3.015.000 speciale kranten zullen tus sen 8 en 17 april 1958 huis-aan-huis (gezinsverspreiding) namens enige tientallen Nederlandse bedrijven ten gunste van de actie „Appèl 2" wor den bezorgd. Notaris mr M. J. Meijer te Amsterdam heeft 150 kranten, waaraan geheimen zijn verbonden, toegevoegd. Op 18 april zullen in een speciaal programma (402 m) tussen 22.00 en 22.30 uur de geheimen bekend ge maakt worden. De mogelijkheid is derhalve aanwezig, wanneer U één dezer dagen de voor U bestemde krant uit de brievenbus haalt, dat die krant op 18 april bankpapier blijkt te zyn. Nog steeds verkeert een 23-jarige Rotterdammer Ln levensgevaar, die gisteravond op het Frederik Hendrik plein te Rotterdam werd gestoken door een 22-jarige zakkensorteerder eveneens uit Rotterdam. De zakkensorteerder, die door de politie werd ingerekend, leefde ge scheiden van zijn vrouw. Hij wilde haar spreken en begaf zich naar het Frederik Hendrikplein, waar zijn vrouw, naar hem bekend was, op een verjaarsvisite was. De man vroeg zijn vrouw te spreken. Het gesprek draai de op een algehele vechtpartij uit, die zich weldra op het plein voortzette. Het slachtoffer dat de aanvaller van zijn vrouw wilde scheiden, wekte daardoor diens woede op; hij trok op eens zijn zakmes en stak de ander in de buik. De aangevallene werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht waar operatief moest worden inge grepen. SPORTVLIEGER LANDDE OP ST. PIETERSBERG De Maastrichtse sportvlieger Mar cel Smeets heeft zaterdagmiddag, toen hij een oefenvluoht maakte met zijn sport vliegtuig „Spoetnik", waarmee hij van het vliegveld Zuid-Limburg was opgestegen, boven Maastricht een nogal hachelijk avontuur doorge maakt. Opeens sloeg, door nog on opgehelderde oorzaak, de motor van zijn vliegtuig af, toen hij op slechts enkele honderden meters boven het villapark rondcirkelde. Hij slaagde er echter in, in zweefvlucht op het plateau van de St. Pietersberg te lan den zonder enige averij. De heer Smeets had als passagier by zich een tienjarige knaap, zoon van de familie Haesen uit Maastricht. Nadat de Maastrichtse politie zich in verbin- SPORT Niet Richad Babka, maar een andere Amerikaanse reus, de 1.93 grote en 103 kg. wegende Al Oerter is de eerste at leet, die bij het dlcuswerpen officieel de 60 meter-grens heeft overschreden. Tijdens de kampioenschappen van de universiteit van Arkansas in Fayetteville kwam hij tot de fantastische prestatie van 61.72 meter, 2.44 meter meer dan het oude record van zijn landgenoot Fortune Gordien (59.28 meter gevestigd op 23 augustus 1953 te Passadena). Niet minder dan driemaal kwam Oerter bo ven het oude record. De eerste keer wierp hij 59.53 meter, de tweede maal 81 72 meter en de derde keer 60.60 m. Het is de beste prestatie van de 22- jarige Oerter na de Olympische Spelen van Melbourne, toen hij bij zijn eerste worp reeds het olympisch record verbe terde (56.36 meter). Naar later bleek, was deze afstand ruim voldoende voor de gouden medaille. In het seizoen 1957 stond hij derde op de wereldranglijst achter zijn landgenoten Ellis en Babka. Vooral laatstgenoemde, de reus onder de reuzen met zijn lichaamsgewicht van 118 kg. en een lengte van bijna 2 meter, kwam «■feeds dichterbij het wereldrecord van Fortune Gordien. Nog geen veertien dagen geleden kwam hij tot de sensa tionele werp van 60.60 meter Deze pres tatie kon echter door een niveauverschil van meer dan een meter tussen de werp- ring en hel punt van neerkomen, niet voor erkenning in aanmerking komen. De krachtexplosie van Al Oerter is er een geweest van een mentale instelling. Vlak voor de wedstrijden te Fayette ville zei Fortune Gordien tegen hem: „In deze wedstrijd zullen we eens zien wie er werkelijk olympisch kampioen is". Het resultaat? Al Oerter 61.72 m. en oh ironie, Fortune Gordien 56.36 m., de worp waarmede Oerter het olym pisch goud won. Sedert 1941 is het record in deze spe cialiteit met niet minder dan ruim f meter verbeterd. 53.34 meter Consolini (Italië) 1941; 54.23 meter Consilini 1946; 55.33 meter Consilini 1948 56.46 meter Gordin (VS) 1949; 56.97 meter Gordien 1949; 57.92 meter Iness (VS) 1953; 58.10 meter Gor dien 1953; 59.28 meter Gordien 1953; 61 72 meter Oerter (VS) 1958. GYMNASTIEK De turnwedstrijd tussen de jeugd (heren) ploegen van Denemarken en Nederland, die zondag te Viborg werd gehouden, is gewonnen door de Deense junioren. Hun gemiddelde over de zes onderdelen was 8.81 punten, dat van Nederland 8.58 punten. Denemarken triomfeerde op de on derdelen ringen, paardspringen, vrije oefeningen en rekstok; Nederland bleek sterker bij het paardvoltigeren en de oefeningen op de brug. Sport in 't kort Het voetbalelftal van Tel Aviv, vrijwel geheel bestaande uit spelers van het nationale Israëlische elftal, komt in juni enkele wedstrijden in Nederland spelen. Op U juni wordt vermoede lijk in het Ajax-stadion een wed strijd tussen het Amsterdam elftal en de Israëliërs gespeeld. Verder staat nog een wedstrijd in Rotterdam op het programma. De Britse coureur D. S. Dunnage is tijdens de training te Brands Hatch verongelukt. Zijn 500 cc. Cooper bot ste tegen een cementen muur, waarbij Dunnage het leven verloor. De Franse coureur Jean Behra ii gistermiddag als door een wonder aan de dood onisnapt tijdens een 100 mijl wedstrijd om de Grote Prijs van Good wood. In de vierde ronde raakte zijn BRM uit de baan en vloog tegen een laag muurtje op, dat in een fractie van een seconde gereduceerd werd tot een steenhoop. Achter de muur, bij een gang die daarin uitgespaard was, ston den tientallen toeschouwers. Niemand werd gewond, ook Behra niet die half bewusteloos, maar ongedeerd, uit het wrak van zijn wagen bevrijd werd. Tijdens de Australische degenkam- pioenschappen werd John Humphrey uit Queensland in de borst geraakt door zijn tegenstander George Szentgyorgy, wiens wapen een acht centimeter diepe wond maakte, alhoewel de punt door een dorp beschermd was. Humphrey werd in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd. Later werd zijn toestand be vredigend genoemd. De Russische schermster Zabelina, reeds wereldkampioene, heeft zaterdag avond te Boekarest ook beslag gelegd op het wereldkampioenschap voor de jeugd. Nina Kleyweg, de enige Neder landse deelneemster, zorgde voor een verrassing door in de finale-poule op de tweede plaats te eindigen. ding had gesteld met de rijkslucht vaartdienst, kreeg de heer Smeets verlof weer op te stijgen. Hij landde zonder verder wedervaren veilig op het vliegveld Zuid-Limburg. door BART IN *T HOUT 23) Sakkerloot, hij kon er zich niets meer van herinneren. Dat was de schuld van de whiskyHij scheen op het ogenblik dat de foto werd genomen, iets grappigs te heb ben gezegd, want het meisje lachte. Het was een mysterie! Ach wat kon het hem schelen, wie zij was. Het ging er voor Daantje niet om, met wie hij was gefotografeerd, het feit dat hij was gefotografeerd, zat hem dwars. Hij overlegde, of hij de „Pa- ris-Midi" zou opbellen en de betref fende fotograaf ter verantwoording zou roepen „Nou?", vroeg Fré sarrend, „is je geheugen al opgefrist?" Daantje schudde het hoofd. „De kan mij haar naam niet her inneren. En wees blij", voegde hy er aan toe, „dat bewijst, dat zij op mij geen indruk heeft gemaakt." Daantje hield plotseling zyn mond. Hij zag een blik in de ogen van Fré komen, die hij nog eens daarin had gezien, namelijk die keer toen Fré hem een vaas naar het hoofd had ge worpen. Zij scheen nu te aarzelen tussen de karaf met witte en die met rode wijn, zodat Daantje zich haastte te zeggen: „Begrijp me niet verkeerd, Fré, ik „Heeft zij indruk op je gemaakt?" viel Fré hem in de rede, terwijl haar ogen weer bliksemden. „Ik zeg je toch", klaagde Daantje, „dat zy géén indruk op me heeft ge maakt. Anders zou ik me toch haar naam wel herinneren." „Dat zegt niets", zei Frét doch Daantje constateerde met verlichting, dat het bliksemen in haar ogen af nam. „Misschien wil je haar naam niet zeggen." „Dat zou kinderachtig zijn", zei Daantje. „En een mooi stukje, dat er bij ge schreven staat", ging Fré onbarm hartig verder. „Zo iets van vrolijke, loshartige bohémiens." „Een ogenblikje" smeekte Daan tje. .Dwing me niet om ook nog dat stukje te lezen. Ik kan de „Paris- Midi" niet meer zien." „Ach", spotte Fré, „ben je zo ge schokt? Gisteravond en vannacht anders niet. Hoe laat was je thuis, boemelaar?" „Niet.... niet zo vroeg", ant woordde Daantje aarzelend. „Maar", voegde hij er snel aan toe, „ook niet zó laat. Het begon me ten slotte te vervelen. Die Edsel Brown met z'n. Hij wilde zeggen: „met zyn whisky" doch op het laatste ogenblik bedacht hij zich. Het was beter de verwar ring, die er reeds heerste, nog niet groter te maken. A priori zou Fré toch niet geloven, dat hij zo maar een antipathie had gekregen tegen whisky, zy zou haar conclusie er uit trekken en het was beter, dat zij dit niet deed. „De knipogende kaketoe!", zei Fré. „Een mooie reclame voor je!" „Wa wat zeg je?" vroeg Daan tje, met zijn ogen knipperend. „De knipogende kaketoe? Wat is dat nu weer?" „Wil je misschien ook nog vertel len, dat je niet weet. Waar die foto's zyn gemaakt?", vroeg Fré. terwijl opnieuw die gevaarlijke blik in haar ogen kwam. Het was de waarheid. GEWICHTHEFFEN Gistermiddag werden te Den Haag de gewichthefkam pioenschappen van W. Nederland 2e klasse gehouden. De ge- wichthefploeg van L.K.V. heeft zeei goede prestaties geleverd. Er werd door drie gewichtheffers deelgenomen, waar van er twee kampioen werden en één tweede werd. De persoonlijke presta ties luiden: K. Devilee (vedergewicht) 210 kg. Kampioen J. van Kampen (licht gewicht) 292,5 kg. Kampioen H. v. d. Hoed (Uchtzwaargewicht) 257,5 kg. 2de plaats. VOLLEYBAL AFDELING LEIDEN NEVOBO De uitslagen van de afdeling Leiden zijn: Dames 1ste klas: Nieuw Brunhilde Argos 2 31. Dames 2e klas: Oranje Groen 2Nw. Brunhilde 3 1—3. Heren 1ste klas: HVL 2—Prof.wük 2 13. Heren 2de klas: LUSV 2—GGV2 2—2, HVL 3—NVC 3—0, Prof.wijk 3—LD 1 3—0. Heren 3e klas: Prof.wijk 4De Vlam 2 1—3, Oranje GroenDe Vlam 2 31; De Vlam—WPSS 3—0, De Vlam—VVS 4 3—0, KVC 3—WPSS 3—1. TAFELTENNIS TREFFERS De competitie der Treffersteams is weer achter de rug en we mogen wel zeggen, dat het deze keer zeer goed is geweest. Treffers bleef met 82 de baas over ATTC. Het opmerkelijke in deze wedstrijd was wel. dat het juist Wil v. d. Zwet betrof, die de 2 neder lagen kreeg te incasseren. Jos v. d. Meer speelde een goede wedstrijd door evenals W. Heemskerk 3 maal te win nen. Door deze overwinning moet Tref fers beslissingswedstrijden spelen met Docos en Batswingers om het kam pioenschap. Deze wedstrijden worden waarschijnlijk in Leiden op neutraal „terrein" gespeeld. Treffers 2 besloot de competitie met een 73 overwinning op Vrienden schaar. Zoals een goed aanvoerder be taamt, wist N. Heemskerk 3 maal te winnen, terwijl Ton l'Amie en Luc v. d. Meer beiden 2 maal wonnen. Hier volgen de persoonlijke eindresultaten der Overgangsklassers: W. Heemskerk 89 pet., Wil v. d. Zwet 77 pct„ Jos v. d. Meer 61 pet.. Ton 1'Ami 60 pet., Nic. Heemskerk 58 pet. en Luc v. d. Meer 37 pet. Deze week donderdag avond trainen. R.K.T.T.V. „SPARKLER" Het eerste herenteam verspeelde zijn kampioenschapskans door een 64 ne derlaag tegen Batswingers 6. Maar na deze handige zet van de heer Vos van Batswingers mag het eerste team toch promotiewedstrijden spelen, want dat heeft hij de Veenders niet kunnen ont nemen. In deze klas is RTC thans kam pioen geworden. Programma: 12 april Docos 2Spark ler en Docos 3Sparkler 2. Donderdagavond van 6 tot half acht training voor junioren. BASKETBALL TWEE NEDERLANDSE OVER WINNINGEN OP ZWEDEN In de Apollohal te Amsterdam wer den gisteravond voor ruim 3000 toe schouwers de eerste interlandbasket ball wedstrijden tussen Zweden en Nederland dames en heren gespeeld. Toen de rust een stand van 2313 aangaf voor de Nederlandse dames- ploeg was dit slechts een povere af spiegeling van het krachtsverschil. Het zeer slechte schieten der Neder landse dames en het primitieve aan- valsspel van de Zweden deed de wed strijd geen goed. Het was vaak een hopeloos geknoei en het publiek be gon zich te roeren bij de stand 110 voor Nederland, met afkeuringen voor de Nederlandse dames en luid gejuich bij doelpunten van de andere party. Dit enthousiasme van het pu bliek bracht leven in de brouwerij. Het werd zelfs op een gegeven mo ment 199 en toen na de rust, die met een 2313 voorsprong voor Ne derland inging, de Zweedse dames begonnen in te lopen werd het spel van de gasten gedurfder. M$ar ver der dan tien punten achterstand brachten zy het niet. Met nog vijf mi nuten te spelen was de stand 4127 en de ongelijke strijd eindigde in een 5034 zege voor de Nederlandse ploeg. De wedstrijd tussen de herenteams van Nederland en Zweden eindigde eveneens met een Nederlandse zege: 6244. Bij de rust hadden onze land genoten reeds een voorsprong van 31—22. Deze wedstrijd stond op een aan merkelijk hoger peil. De veelal lan gere Zweden combineerden vaak goed en beschikten over een voor treffelijke rebound. Nadat Zweden aanvankelijk een kleine voorsprong had gehad, werd de eerste helft af gesloten met de stand 3122. WIELRENNEN De eerste rit van de tweedaagse weg wedstrijd om de „Trofee van Vlaan deren" van Gent naar Wevelgem (224 km.) is gewonnen door de Belg Noel Fore. Hij had een voorsprong van bijna anderhalve minuut op Rik van Looy, die zich als tweede klasseerde. Van Looy maakte deel uit van een groepje van 13 renners, die de jacht op Fore had ingezet. Onder de 22 hoogstgeklasseerde ren ners was Elliot (Ierland) de enige niet- Belg. De best geplaatste Nederlander werd Michel Stolker. Hij eindigde als 38ste met een achterstand van 3 minuten en 45 seconden. Piet de Jongh werd 42ste op 5.25, Van den Borgh 48ste (op 5.29), Piet van Est 50ste (z.t.), Wuyts 54ste (z.t.) en' Leo van der Pluym 57ste (z.t.). Aan de wedstrijden namen 205 renners deel. De Belg Rik van Looy is, evenals vorig Jaar. winnaar geworden van de ..Trofee van Vlaaneren". In de tweede rit WevelgemGent (203 km.) klasseerde hij zich als tweede en dat was. na zijn tweede plaats in de eerste rit. voldoende voor de triomf. Winnaar van de tweede rit werd Joseph Plan- kaert, die een voorsprong van ongeveer 1 minuut had op Van Looy. LEIDSE REN- EN TOERVER. „SWIFT" De uitslag van de gehouden Paasrit luidt als volgt: 1. P. de Jong 8 pnt.; 2. T. Polanen 9 pnt.; 3. L. Sikking 10 pnt.; 2. J. Schuitenmaker 11 pnt.; 5. R. Smale 11 pnt.; 6./Th. de Vroomen 13 pnt.; 7. A. Riethoven 13 pnt.; 8. J. Hamerling 13 pnt.; 9. H. Burgemeester; 10. W. Burgemeester; 11. W. Springer. De Ronde van de Fruitmarkt voor ad- spiranten werd gewonnen door Reinier Riethoven. Bij de wedstrijden op Duin horst wist R. Riethoven beide wedstrij den voor adspiranten te PAARDENSPORT KOERSEN TE DUINDIGT Gisteren werden op Duindigt weder om draverijen en rennen gehouden, waarvoor ondanks de koude goede be langstelling bestond. De uitslagen lui den- Happy Saint-prijs: 1. Vaurien (J. v. Dooyeweerd) 1.30.7; 2. Viva the Saint: Vliegenvanger S. Toto: winnend f 12.50; pl. f 6.10, f 6.—. f 2.20; gekop peld: f 19; cov.: f 14.70. Harre Scott-prijs: 1. Willy Maire (J. Leeuwenkamp) 1.32.4; 2. Wala; 3. Willy Bond. Toto: winnend f 5.10; pl. f 1.10, f 1.10. f 1.10; gekoppeld: f 12.30; cov.: f 3.60. Hanover-prijs. Ie afdeling: 1. Victor Hanover (W. H. Geersen) 1.29.3; 2. Unemde; 3. Tilda O. Toto: winnend f 1.40; plaats f 1.20, f 1.60, f 2.60; ge koppeld: f 3.70; cov.: f 4.50. Tweede afdeling: 1. Uranus Koff (N. J. Bloem-" saat) 1.28.1; 2. Peter de Groote; 3. U. Diena. Toto: winnend: f 3.60; plaats: f 1.90, f 8.80, f 2.10; gekoppeld: f 11.40; cov.: f 28.10. Heny's Girl-prijs: 1. Tizian (L. J. v. Harlingen) 1.26.7; 2. Sally Harvester D; 3. Sunny Boy. Toto: winnend: f 16.10; pl.: f 2.30, f 1,30, f 1.20; gekoppeld: f 6.cov.: f 7.60. Grote Paas-prijs: 1. Emden (M. Ver gay) 1.21.4; 2. Sirena; 3. Forges. Toto: winnend f 2.60; plaats: f 1.30, f 1.40; gekoppeld: f 3.30; cov. f 4.30. Ontario-prijs: 1. Sagita (H. J. v. d. Kraats) zeker gewonnen; 2. Cornet; 3. Monpti. Toto: winnend f 1.40; plaats: f 1.10, f 1.10; gekoppeld: f 3.30; cov.: f 2.50. Trial stakes: 1. Paljas (H. J. van der Kraats) vele lengten; 2. Link Legend; 3. Meteoor. Toto: winnend: f 1.40; pl.: f 1.20, f 1.50; gekoppeld: f 3.90; cov.: f 3.90. Faux Alik-prijs: 1. Killalane (A. C. Th. Bongers) na strijd; 2. Arklow Rock; 3. Ice Age. Toto: winnend f 4.20 (stal); plaats f 2.90, f 3.gekoppeld: f23.40; cov.: f 6. Totale omzet: f 165.415. HULDIGING J. M. VAN DER BERG Op 22 april a.s. herdenkt de Neder landse trainer, pikeur en rijder J. M. van der Berg uit Den Haag de dag. waarop hem 50 jaar geleden zijn eerste vergunning als trainer en rijder werd uitgereikt. Hij was toen 18 jaar. De heer Van der Berg, die ook in het buiten land bekendheid geniet, zal op zondag 27 april a.s. te Duindigt worden ge huldigd. Deze huldiging zal worden voorbereid door de pikeurs-, eigenaars- en fokkersvereniging, in samenwerking met de Stichting Nederlandse draf- en rensport. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De eerste partij van de tweede twee kamp tussen R. C. Keller en ir. G. E. van Dijk om het damkampioenschap van Nederland, zaterdag te Utrecht gespeeld, is geëindigd in remise. De tweede partij gisteren te Apeldoorn gespeeld, is gewonnen door ir. Van Dijn. De stand is dus 31. SCHAKEN De dertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov en Botwinnik is zater- MEN KAN de beide combattanten in de strijd om het wereldkampioen schap niet verwijten, dat zij het zich gemakkelijk maken. Er wordt partij na party fel gestreden. Tot nu toe maakt het duel eenzelfde indruk als destijds het treffen tussen Euwe en Aljechin. Er is een voortdurende spanning. Waar schijnlijk is de reden de achterstand door Smyslow in het begin opgelopen, welke hij nu moet trachten in te halen. Bijzonder spannend was het verloop van de 12e partij, waarmee de match op de helft van haar duur is gekomen, althans indien geen van beiden eerder op 12'/» punt zal zijn gekomen. Wit: M. Botwinnik. Zwart: W. Smyslow. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. g2—g3, c7—c6; 3. Pgl—f3. d7—d5; (Réti, de geniale brenger der nieuwe ideeën, is niet ver geten!); 4. b2b3. Lc8f5 (door Lasker in 1924 te New York het eerst gespeeld en wel de beste variant); 5. Lflg2. e7e6; 6. Lel—b2, Pb8—d7; 7. 0—0, h7h6 (geeft Lf5 een vluchtveld na Ph4). 8. d2d3, Lf8e7 (vroeger gold Lc5 als dé zet; nadere onderzoekingen bewezen deze eer aan Le7)9. Pbl—d2. 00: 10. a2a3, a7a5. De strategie is bepaald; wit wil in het centrum opere ren, waardoor veld c5 moet worden be zet. Zwart antwoordt met een actie op de damevleugel. 11. Ddlc2, Lf5h7; 12. Lb2c3, b7—b5; 13. c4 x b5, c6xb5; 14. b3b4, Dd8c7 (op bxa5 volgt nu Txa5); 15. Dc2—b2, Pd7—b6 (op bxa5 volgt nu Pa4). 16. Lc3e5, Dc7 b7; 17. Pd2—b3. a5xb4: 18. a3 x b4. Ta8xel; 19. Tflxal, Pb6—a4. (Na Lx b4 zou L x f6. g x f6 en D x f6 voor wit beter zijn); 20. Db2—d2. Tf8—c8; 21. Tal—cl. Tc8xclt; 22. Pb3xcl. Geen van beiden heeft nog enig voordeel be- Daantje kon zich niet herinneren in een openbare inrichting te zijn ge weest, die luisterde naar de naam „de knipogende kaketoe". Hij was van mening, dat de foto's in het café „de Dome", op de boulevard Mont- parnasse, waren gemaakt. In „de Dóme", het artisten-café, was het feest begonnenDoch hij glim lachte en zei: „Ach ja, de knipogende kaketoe..." „Lach niet!"', snauwde Fré hem af. „Ik lach niet!", protesteerde Daan tje. „Maar ik moet met kracht tegen spreken, dat de „knipogende kake toe" geen behoorlijke zaak is. Het is een klein, intiem cabaretje en „Schei maar uit!", viel Fré hem in de rede. „Het feit, dat ze zo'n dolle manstroep dulden, zegt voldoende." „Maar het was geen dollemans troep!" „Daan Daantje zweeg en at, zijn ogen op zijn bord gericht, langzaam verder. Daar had hij zich lelijk ingedraaid en juist op 'n ogenbik, dat hem bijster slecht gelegen kwam. Hy had wat geld te goed niet te veel doch dat kwam pas de volgende maand. En die noodlottige dag was eerst de twintigste! Erg vervelend. Daantje had wat van Fré willen lenen, maar onder deze omstandigheden behoef de hy er niet over te beginnen. In, plaats van hem geld te lenen, zou ze misschien toch nog haar kalmte ver liezen en dat moest hij ten koste van alles voorkomen. Zwijgend aten zy een ogenblik verder, tot Fré opnieuw begon: „In plaats van te fuiven, kon je beter eens dat schilderij afmaken." Een nieuwe steen des aanstoots, een nieuw probleem, dut Fré en standpunt bekeken. „Je weet", antwoordde hij rustig, „dat ik dat niet kan forceren." „Wat kun jij nu eigenlyk wel", zei Fré schamper. „Je als een dwaas aanstellen, zodat de mensen om je lachen." „Liefste", zei Daantje geduldig, „jy weet toch evenzo goed als ik, dat de comtesse des Nouailles in Juan les Pins is. En aangezien ik niet het geld er voor heb haar naar de Ri- vièra te volgen, zal ik geduldig moe ten wachten totdat ze terug komt." „Maar dat kan wel maanden du ren." Daantje haalde de schouders op. „Daar kan ik niets aan doen." „Waarom heb je er niet voor ge zorgd. dat het portret af was, voor dat ze vertrok?" Op deze vraag bleef Daantje het antwoord schuldig. Als Fré in zo'n onredelijke bui was, kon hij haar toch niet ervan overtuigen, dat hy ABCDEFGH haald. Een hergroepering voltrekt zich en dan laait de strijd opnieuw op. 22Pf6e8; 23. Pf3—d4. Kg8—f8. (Op f7—f6 was Lh3 ge volgd); 24. Lg2h3, Lh7—g8; 25. Pd4 b3 (maakt weer plaats voor de loper f7—f6; 26. Le5—al, Dd7—a7; 27. d3—d4, Pe8d6; 28. Dd2a2 opnieuw is de damevleugel het terrein van de strijd; Pd6c429. Pb3—c5. Le7xc5; 30. d4 x c5, e6e5 (nu komt het zwarte cen trum in beweging. Tegelijk begint van weerszijden dc tijdnood een woordje mee te spreken); 31. Da2bl, d5d4; 32. Dblf5, Da7c7 (de zwarte koning moet tegen de gecombineerde aanval van dame plus loper beschermd worden); 33. Pel—d3. Lg3—f7; 34. Df5—h7. Lf7—g8; 35. Dh7e4 (dreigt Da8t) Lg8—f7; 36. De4a8f, Lf7—e8; 37. Lh3—g2, Kf8—e7: 38. f2—f4, Pc4e339. f4 x e5. f6xe5; 40. Da8e4, Pe3 x g2. Hier werd de par tij afgebroken. ABCDEFGH Nadat Stahlberg, de wedstrijdleider, Je enveloppe had geopend en Botwin- niks afgegeven 41e zet. nl. Pd3xe5! had bekendgemaakt, gaf de wereldkampioen de partij op. Immers, het paard op g2 kan toch niet meer weg en de beide Centrum-pionnen van zwart gaan ver loren. Na de eerste helft van de match is de stand dus: Botwinnik 7'/t, Smys low 4'/;. Uit de resterende 12 partijen behoeft Botwinnik dus 5 punten te behalen om weer wereldkampioen te zijn. dag op voorstel van Botwinnik bij de 41ste zet in remise geëindigd. Smyslow speelde in deze partij met wit. De stand wordt daardoor 8 tegen 5 in het voor deel van Botwinnik. al heel dankbaar mocht zijn om de kans, die hij had gekregen, een gra vin, een dame uit de Parijse „high society" te mogen schilderen. Als het schilderij af was, zou hij de niet on belangrijke som van tien duizend francs er voor ontvangen en indien het schilderij in dè smaak viel. lag de toekomst voor hem open. De toe komst waarvan hij had gedroomd, toen hij een half jaar geleden in Pa- rys kwam, de toekomst, waarvan zij allemaal dromen, die met idealen naar „la ville lumière" komen, doch die slechts voor een enkeling is weg gelegd. En die enkeling was de vier en twintig jarige Daantje Vrijland! Hij was zich het sprookjesachtig be zit van de witte raaf heel goed be wust, hij wist, hoe hij werd benijd door andere schilders van Montpar- nasse. En in plaats, dat Fré trots op hem was. maakte zij hem verwijten. Doch Daantje werd niet kwaad. Hij greep de hand van Fré en zei teder: „Als het schilderij van de gravin af is, Fré, dan gaan' we trouwen." Fré was zo verbitterd, dat zij niet kon worden vertederd. „Trouwen", zei ze schamper, „dan zul jy wel een grijze baard hebben!'' (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6