Zoon vliegt naar stervende vader VVV in actie, politie kon het verkeer wel aan DINSDAG 8 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Pasen, ook voor de gerepatrieerden Het miitïsterie van maatschappelijk werk en het produktschap voor pluimvee en eieren hebben het Paasfeest van de gerepatrieerden in de voormalige legerplaats Budel en in diverse andere opvang- en doorgangs centra in Nederland opgevrolijkt door aan de., ouderen per gezinslid een doosje met zes eieren aan te bieden (foto boven) en door voor de kinderen een eierzoekwedstrijd te organiseren waar van de onderste foto een beeld geeft. Voor een en ander bestond grote belangstelling. STADSNIEUWS SUCCESSEN VOOR LEIDS POLITIE MUZIEK GEZELSCHAP Op zaterdag 5 april j.l. namen en kele leden van het Leids Politie Mu ziek Gezelschap deel aan een federa tief solisten-concours te Dordrecht. De volgende successen werden be haald: 2e afdeling, koperkiwartet: K. Klin- geler, bugel; J. Bentvelzen, trompet; P. J. van de Akker, bariton, G. van Delft, b. bas; met 178 punten een 1ste prijs- lste afdeling, koperkwartet: K. Klingeier, bugel; H. Roest, bugel; D. A. M. Verstraeten, tulba; J. Vermeer, corno; met 165 punten een lste prijs. afdeling uitmuntendheid, solo: W. Wanelink, althoorn; met 168 punten een lste prijs, duo; P. J. van den Ak ker, bariton en W. Wamelink, alt hoorn met 160 punten een lste prijs. ere afdeling, solo: G. van Delft, b. bas. met 172 punten een lste prijs, superieure afdeling: solo: P. J. van Akker, bariton: met 176 punten een lste prijs. De heer Van Delft werd op de piano begeleid door de 11-jarige George An derson (zoon van de dirigent, de heer Dick Anderson). De heren Van de Akker en Wa melink werden op de piano begeleid door de heer Taffijn. VRAGEN AAN B. W. VAN LEIDEN Het Leids raadslid, dokter H. M. J. W. J. Kortmann, heeft aan b. en w. van Leiden de volgende vragen ge steld: L Kunnen b. en w. inlichtingen ver strekken of het juist is dat opnieuw in een der woningblokken aan de Hoflaan verschijnselen van kortslui ting zijn opgetreden tengevolge van onvoldoende isolatie van de electri- sche leidingen? IL Zo ja, zijn b. en w. dan niet van mening dat zulks niet alleen uiter mate gevaarlijk is, maar ook de be woners een voortdurend gevoel van onrust moet geven? IIL Zijn b. en w., indien vraag I bevestigend beantwoord wordt, ook niet van mening dat dit niet had mo gen voorkomen, temeer waar bij de begroting in vraag 175 reeds om voor zieningen was gevraagd? IV. Welke maatregelen zijn b. en w. van plan op korte termijn te nemen om aan deze gevaarlijke toestand een einde te maken en willen zij tevens de andere woningblokken laten con troleren opdat dergelijke gevaarlijke situaties ook daar niet kunnen optre den? Witte Pasen in Engeland Engeland heeft voor het eerst in honderd jaar een witte Pasen gehad. Zaterdag begon het in Schotland te sneeuwen en daarna zakten de bui en af naar het zuiden. In Londen maakte de sneeuw later plaats voor regen. Gedurende de morgen traden er in het treinverkeer van Londen ver tragingen van een half uur op. Sneeuwploegen moesten uitrukken om de rails vrij te maken. Volgens de Britse meteorologische dienst was het op Eerste Paasdag in Londen kouder dan op Eerste Kerst dag. De maximum temperatuur was er 44 graden Fahrenheit tegen 45 graden met Kerstmis. Het was in Londen de koudste paaszondag van de twintigste eeuw. De warmste plaats van West-Euro pa was Malaga in Zuid-Spanje, waar een temperatuur van 2A graden Cel sius heerste. Dreigende staking in Ruhrgebied Ongeveer 180.000 Westduitse me taalarbeiders, werkzaam bij 29 fa brieken in het Ruhrgebied, zullen morgen waarschijnlijk in staking gaan. De vakvereniging heeft zaterdag een compromis-voorstel van de mi-1 nister van Arbeid van Noordrijnland Westfalen verworpen. De werkge vers hadden dit voorstel aanvaard. De minister. Heinrich Hemsath, zou vandaag een laatste poging doen de staking af te wenden. De arbeiders eisen een loonsver hoging van tien procent. De werkge vers zijn bereid de arbeiders op uur loon 5,3 procent en die op stukloon 4,3 procent te geven. Drama in Hollywood Dc 14-jarige Cheryl Crane, de dochter van het ex-echtpaar Steve Crane en de filmster La na Turner, heeft een bekende figuur uit de Amerikaanse onderwereld, Johnny Stompanato, met een groot keuken mes doodgestoken. De man, met wie Lana Turner sinds enige tijd omgang had, ver bleef in de kamer van de filmster toen het meisje met een mes binnen stormde en hem in zijn buik stak. Stompanato overleed vrijwel onmid dellijk. Het meisje zou gehoord hebben dat Stompanato haar moeder be dreigde. Stompanato en Lana Turner heb ben de laatste maanden vaak ruzie gehad, naar men aanneemt omdat Lana Turner weigerde hem te trou wen. Zaterdagmorgen in alle vroegte is Cheryl naar de jeugdafdeling van de gevangenis van Beverley Hills ge bracht. Zij was helemaal overstuur. Haar vader en moeder, die twee keer met elkaar getrouwd en ook twee keer gescheiden zijn, hebben haar daar bezocht. Het moet nog beslist worden of tegen het meisje een aanklacht zal worden ingediend. De advocaat van Lana Tur*r heeft meegedeeld dat het naar z$n mening een geval van noodweer is. NIEUWE POSTZEGELSERIE IN MONACO? Wellicht geen land ter wereld ap precieert zozeer de verzamelwoede der filatelisten als Monaco. In het kleine vorstendom betekent de uit gifte van nieuwe postzegelseries een belangrijke post op de begroting en het is begrijpelijk, dat men geen en kele gelegenheid tot verhoging van deze post laat voorbij gaan. Als het even meeloopt is er bin nenkort een nieuwe aanleiding. De regering heeft namelijk aangekon digd een serie van elf postzegels te zullen laten ontwerpen als de voet balclub Monaco erin slaagt het toer nooi om de Franse voetbalbeker te winnen. Op elke zegel komt de beel tenis van een der spelers. Monaco heeft inmiddel de halve finales be reikt.... De halve aarde rond De 26-jarige automonteur Harry Kuipers, die vier jaar geleden naar Hieuw-Zeeland emigreerde, spoedt zich op het ogenblik met zijn Nieuw- zeelandse verloofde per vliegtuig naar Nederland om zijn vader, die in het St. Jozef ziekenhuis te Heer len op sterven ligt, nog in leven aan te treffen. De vader van Harry, de 57-jarige H. J. Kuipers, heeft een longaandoe ning en donderdagavond jl. deelden de artsen zijn vrouw mede, dat het einde elk ogenblik kon komen. On middellijk werd er een telegram naar Nieuw-Zeeland verzonden waar het vrijdag aankwam. Nog dezelfde dag konden, met gro te en snelle medewerking van de autoriteiten, de nodige uitreispapie ren in orde worden gemaakt en de volgende dag konden Harry en zijn verloofde de tocht naar Nederland aanvaarden. Toen enige Nieuwzee- landse ambtenaren hoorden, dat het in orde maken van de uitreispapie ren zeer urgent was, onderbraken zjj hun Paasvakantie en keerden spe ciaal om de jonge Nederlanders van dienst te zijn, naar de stad terug. Vader Kuipers heeft men niet in gelicht over de zeer nabije terugkeer van zijn zoon; men vreest, dat de vreugde funest zou zijn. Vanmiddag wordt Harry in Heerlen verwacht. KORTE golf Een felle brand heeft op de avond van Tweede Paasdag een wo ning aan de Gietermond te Stadska naal in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door een de fect aan een brandende kachel. De bewoners waren niet thuis, toen de brand uitbrak. De bewoners waren laag verzekerd. Dr. A. J. Henneman, sinds 1919 aan het sanatorium „Dekkerswald" te Nijmegen verbonden, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, op 8 mei a.szijn functie als directeur van het sanatorium en we tenschappelijk medewerker aan de „Dr. Van Spanjekliiek" neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door dr A. W. Hekking, sinds 1945 adjunct-direc teur van „Dekkerswald" en van de dr. Van Spanjekliniek. HJM. Koningin Juliana brengt op het ogenblik met de prinsessen Beatrix en Irene een korte vakantie door in het Oostenrijksev wintersportcentrum Sankt Anton. Deze telefoto toont HJH. de Koningin ski-end door het sneeuwlandschap. Pasen in de Sleutelstad Beroving in „Donker Amsterdam" De 59-jarige Amerikaan Clark, die opgaf employé te zijn van de Arabian American Oil Company, is in de nacht van zaterdag op Eerste Paasdag In donker Amsterdam 60 dollar, zijn bril en zijn polshorloge kwijt geraakt of daarvan beroofd en heeft daarbij een ernstige verwonding aan zijn hoofd opgelopen. Inmiddels is hij per vliegtuig naar Arabië vertrokken. Het verhaal, dat hij aan de politie en in zijn hotel ver teld heeft, is, omdat hij niet verder gehoord kon worden door zijn ver wonding, erg vaagjes. Eerst vervoegde hij zich die nacht bij de portier van het Binnen-Gast huis, menend dat het zjjn hotel was. De portier belde een taxi voor de man, die daarmede achter niet in zijn hotel is aangekomen, maar wel korte tijd daarna door een onbekend ge bleven man op de O.Z. Voor- of O.Z. Achterburgwal werd aangetroffen met een heftig bloedende hoofdwond. De onbekende heeft de Amerikaan met zijn auto naar het Binnengast huis gebracht, waar hij nu dan inder daad zijn moest, vanwaar hij nadat hij was verbonden, naar zijn hotel is gebracht. Toen op Eerste Paasmorgen de Amerikaan op het politiebureau kwam, werd hij onwel en klaagde over ondragelijke hoofdpijn. Wederom werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zijn verwonding op nieuw werd verbonden en het nood zakelijk werd geacht, dat hij enige uren ter observatie bleet De politie hoopt nu maar dat de onbekende man, die de Amerikaan vond, zich zal mel den. MEISJE ONDER TREIN Op een onbewaakte overweg onder Rheden (Velp) is gisteren de 16-ja- rige A. van der B. uit Velp onder de trein van Nijmegen naar Zwolle ge komen en op slag gedood. Het meis je zat achterop de bromfiets van een vriendin. Het ongeluk gebeurde door dat de bestuurster van de bromfiets, die op het pad evenwijdig aan de spoorlijn reed, de achteropkomende trein niet merkte toen zij linksaf de spoorlijn over wilde. De bestuurster van de bromfiets ko.i tijdig van het voertuig springen. Gebrek aan wisselkantoor in Leiden „Het is gezellig druk geweest in het Paasweekend op het Leidse VVV kantoor", vertelde ons de nieuwe di recteur, de heer G. van Weelden, die een verrassende activiteit ontwik kelt. Hij heeft het besluit genomen het kantoor op Goede Vrijdag, Paas zaterdag en Eerste en Tweede Paas dag geopend te houden en dat heeft Lelden een winkel vol toeristen- klantjes opgeleverd. Logies in Leiden Voorschoten of Oegstgeest kregen vele vreemdelingen, onder meer 11 Fransen, 52 Duitsers, 16 Engelsen, 9 Amerikanen en 3 Belgen. We waren er bij toen een Ameri kaan informeerde naar Piet Paal- tjens; het is een aparte gewaarwor ding deze zotte Nederlandse naam uit de mond van een vreemdeling te horen. Deze figuur was hem voorge schilderde als belangrijk voor Leiden en hij wilde niet naar Philadelphia terugkeren voor hij er alles over wist. Het bleek wel, dat er ook in de avonduren belangstelling voor VW-winkel bestaat, daarom is het goed gezien van de directeur om het kantoor elke dag tot 9 uur nam. ge opend te houden. Aan één ding hebben de toeristen nog behoefte: aan een wisselkantoor. Op Goede Vrijdag en op de beide Paasdagen konden de vreemdelingen met hun goede geld nergens terecht in Leiden. Uit pure noodzaak heeft de heer Van Weelden maar een privé-wisselkantoortje ingericht, koersen, die door zijn agenda aange geven werden, aanhoudend. Hij liep op deze manier het gevaar, dat hij teveel terugbetaalde, de koersen wis selen immers van dag tot dag. Maar hü redeneerde: als een Amerikaan een tien dollar-biljet hier niet „kapot kan maken" besteedt hij ook zijn geld niet. Hij heeft daarom 't ernstige voor nemen in het VW-kantoor een wis selloket te openen. Politie had het niet druk. De verkeersstroom door Leiden naar de Bollenstreek en terug is niet van dien aard geweest, dat de politie te Leiden handen vol werk had. De verkeerslichten aan de Gijselaars- bank zijn gistermiddag om twee uur voor het eerst pas van knipperlicht op „rood-en-groen" overgegaan. En ook toen kreeg men niet de indruk, dat de oude Leidse straten de ver- Wilt U iets weten? Vraag: Wanneer Z.H. de Paus in Rome de zegen geeft Urbi et Orbi en deze plechtigheid wordt per radio en/of televisie uitgezonden, wat zijm dan de geestelijke verdiensten voor de luisteraarskijkers? Zijn aan de geestelijke verdiensten nog bepaalde voorwaarden verbonden? Welke houding dient men in de huiskamer aan te nemen: zitten, staan of knielen? Antwoord: Aan de pauselijke zegen Urbi et Orbi, door radio of televisie bijgewoond, is een volle aflaat ver bonden, op de gebruikelijke voor waarden van biecht en H. Communie. Het lij'kt ons passend, indien men de zegen met deze intentie wil ontvan gen, te knielen. keersstroom niet aankonden. Duide lijk blijkt dit ook uit de cijfers van de aanrijdingen. In de Paasdagen het vorig jaar werden 29 aanrijdingen in Leiden geregistreerd. Dit jaar een stuk of vier, vijf. Gouden jubileum bij A.W. Sijthoff, Leiden Heden herdacht de heer P. de Bruyn de dag, dat hij op 6 april j.l. 50 jaar geleden als leerling-letterzet ter in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. te Lei den. Vergezeld van echtgenote en fa milie werd de jubilaris hedenmorgen in tegenwoordigheid van de burge meester van Leiden, jhr. mr. van Kinschot, chefs en een deputatie uit het personeel, ten kantore der vennootschap door de directie ont vangen en gehuldigd. Nadat de burgemeester de jubilaris in waarderende bewoordingen had toegesproken, speldde de spreker de heer De Bruyn de ere-medaille brons van de Orde van Oranje Nas sau op de borst. Hij wenste de jubi laris hartelijk geluk met de konink lijke onderscheiding. Vervolgens werd de heer De Bruyn door zijn directie in een waarderende toespraak gehuldigd en werd hem dank gebracht voor de toewijding, waarmede hij gedurende de 50 jaren zijn werkzaamheden heeft verricht. Hem werd toen de gebruikelijke gratificatie en mevrouw De Bruyn een fraai bloemstuk aangeboden, ter wijl de jubilaris tevens het "ererend getuigschrift der Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel werd aangeboden. Daarna vond in de cantine van het bedrijf de huldiging plaats te middrn van het voltallige personeel. Namens de bedrijfsleider wenste de heer Steenkist de jubilaris geluk met zijn 50-jarig jubileum en konink lijke onderscheiding en dankte hem voor de voortreffel-ke wijze waarop hij zijn werk heeft verricht. Voorts bracht een collega de gelukwensen namens het gehele personeel aan de jubilaris over en bood hem een en veloppe met inhoud aan. Tenslotte bedankte de heer De Bruyn allen voor de hem gebrachte hulde en de cadeaux. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE ROTOGRAVURE Vrijdag jl. was het 25 jaar geleden, dat de heer Jan Jasper als rotatie drukker bij de N.V. Ned. Rotogra vure Mij te Leiden in dienst trad. Na met zijn gezin te zijn ontvan gen in één der directiekamers, voer de als eerste spreker de heer J. C. Stafleu, directeur der onderneming, hei woord. Hij roemde de vele kwaliteiten der jubilaris en noemde deze een ijverig en prima vakman en een volwaardig N.R.M.-er. Spreker hoopte, gezien de leeftijd der jubilaris, dat hij nog vele jaren lid van de N.R.M. zou mogen blijven en hij wenste hem dan ook nog vele prettige jaren op de Roto toe. Spreker deed zijn goede wensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, terwijl hij hem te vena het vererend getuigschrift overhan digde van de Maatschappij van Nij verheid en Handel. Mevrouw Jasper werd verrast met een prachtig hand- bouquet. Hierna sprak namens het personeel de heer W. Streefland woorden van waardering tot de jubilaris, die zich altijd een uitstekend collega had ge toond. Spreker bood hem namens het personeel een leeslamp aan. Namens de afdeling sprak vervol gens de heer J. Verstraten, die zijn goede wensen vergezeld deed gaan van een aantal langspeelplaten. Na een dankwoord van de jubilaris bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. Boekbespreking „Inleiding tot de muziek" door E. Bekius Uitgeverij Born N.V. Assen. Het was niet de bedoeling van de schrijver in dit boek een volledig overzicht te geven van wat zich op muzikaal gebied heeft voorgedaan. De omvang van dit boekje in de Pallas-reeks doet dit ook al vermoe den. Het was slechts de bedoeling van de schrijver enige hoofd ver schijnselen aan te geven, die op be paalde tijden intraden en die in de geschiedenis, de ontwikkeling van de muziek een goed inzicht geven. „De jaren gleden voorbij" door Agnes Sligh TurnbulL A. W. Sijthoff's Uitgeveiz- mij. N. V. Leiden. Agnes Sligh Turmbull beschrijft in dit boek de geschiedenis van een ge slacht, maar zij doet het minder gron dig en zwaar op de hand dan Gul- bransen het in zijn tijd deed. De le zer voelt zich als het ware een ver trouwde huisvriend van deze typisch Amerikaanse plattelandsfamilie. De kroniek van mensen en dingen om spant ruim een halve eeuw. „Berg niet In je bruldkbt Je sluier", dooi Arnold Krieger. Uitgave N.V. Kosmos. Am sterdam-Antwerpen. De grote Hongaarse volksdichter en vrijheidsstrijder, Alexander Petöfi leefde een eeuw geleden in een tijd, waarin de Hongaren tegen de Oosten rijkers opstonden. Arnold Krieger scheef over dit leven een boek, dat onder het Hitlerregime verboden werd. Nieuwe bijzonderheden deden hem het boek herschrijven en kort voor de Hongaarse opstand verscheen het in zijn nieuwe vorm. C. J. Kelk leverde een voortreffelijke vertaling, waarin hij de schrijftrant van Krie ger, die voor zich zelf pratend het in tieme van elke situatie zo dicht moge lijk tracht te benaderen, wist te hand haven. EXPO '58: de grens van verleden en toekomst De gebouwen van het vrolijke België, een Bel gisch stadje uit de jaren rond 1900 op de Wereldten toonstelling te Brussel als onderdeel van het ver maakscentrum, zinken in het niet bij het enorme atomium. Dit is een voor proef van de toekomst ach ter een herinnering aan het verleden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5