3)e Qeidóc(2<yuft cvnt Antika tezo:gd om IndonsÈ wapaaakopen Volgende keer geen Russische steun Boekittinggi thans ernstig bedreigd door regeringstroepen Guerilla dan de enige mogelijkheid Spoedig grote aanval verwacht De boodschap van Christus' Paasvrede Dr. Dress ontving een brief van Kroesjtsjef HOE wordt het weer? Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 DINSDAG 8 APRIL 1958 49ste JAARGANG Zijn de Paasdngen I toch nog meegevallen? Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w, f 2.55 pjnnd-, f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Ad-ert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 130 Troepen van de Indonesische centrale regering hebben op Sumatra de stad Loeboek Djambi veroverd Zij zouden zich op nog slechts honderd kilo meter afstand van Boekittingi, de hoofdstad van de tegenregering, bevinden. Voorts staan zij op nog maar 40 km afstand van de weg PalembangPa- dang, waarover voorraden uit het neutrale Zuid-Sumatra voor de strijd krachten van de tegenregering worden aangevoerd. Een woordvoerder van de contra-regering heeft verklaard dat de mili taire toestand er kritiek uitziet. „Doordat Soekarno's troepen de rivier de Indragiri zijn overgestoken, vormen zij een directe bedreiging voor Boekit tingi. Het is mogelijk dat onze regering deze stad zal prijsgeven en een guerrillastrijd op grote schaal zal beginnen", verklaarde hij. De tegenregering verwacht nog deze week een grootscheepse landing bij Padang. Een zegsman van de centrale regering heeft echter verklaard dat er geen plannen voor een algemene aanval zijn. Wel verwachtte hij op standjes tegen de tegenregering. LOEBOEK DJAMBI VEROVERD. Loeboek Djambi werd vrijdag, na een beleg dat geruime tijd duurde door de regeringstroepen veroverd. Zondag bezetten opstandelingen helft van de door de rivier de Indra giri in tweeën gesneden stad. In zware gevechten werd deze helft gisteren door de centrale regering heroverd. De sberkte der regeringsstrijdkrach ten op Midden-Sumatra bedraagt on geveer 8000 man, verdeeld over acht compagnieën. Voorts wordt een lan ding van troepen ter sterkte van vier compagnieën verwacht. Daartegen over hebben de rebellen ongeveer 5000 man goed getrainde gevech-ts- troepen, alsmede ruim 3000 man vrij willigers en studenten. De troepen van de centrale rege-' ring maken zich gereed voor een groot offensief tegen de noordelijke grenzen van het gebied der opstan delingen in Midden-Sumatra, zo wordt verklaard in berichten, die in Singapore ontvangen zijn. Een woord voerder van de opstandelingen zei maandag, dat de recente rust aan het noordelijke front mogelijk betekent dat een aanval wordt voorbereid. Hij moest toegeven, dat de zaak er op het ogenblik niet gunstig uitzag. Aanslag in Cheribon. In Cheribon (Midden-Java) hebben dertig personen verwondingen opge lopen, doordat maandagavond een onbekende een handgranaat wierp temidden van honderden mensen, die uit twee bioscopen kwamen. De autoriteiten verklaarden, dat de handgranaat was gegooid door een terrorist, die verwarring wilde zaai en, nu op Midden-Sumatra opstande lingen de centrale regering bestrij den. Tot dusver zijn geen arrestaties verricht. Complot in Djakarta. Naar werd vernomen, is door de veiligheidsdiensten in Djakarta een complot van opstandelingen opgerold, dat tot doel had de regering-Djoean- da met geweld omver te werpen. Twaalf „medeplichtigen van de op stand in Midden-Sumatra", waaron der drie hoofdambtenaren en een po liticus, werden gearresteerd. Blijkens uit Bandoeng ontvangen berichten, heeft zich in de afgelopen week in het regentschap Garoet, in West-Ja va, grote activiteit van Da- roel Islam-benden voorgedaan. De benden maakten zich schuldig aan brandstichting, plundering en moord. VLIEGRAMP IN DE V.S. Een Viscount-passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maandag bij de landing op een vlieg veld van Midland in de staat Michi gan verongelukt. Alle 47 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig is volgens ooggetui gen kort voor de landingsbaan onder steboven op de grond terechtg >men en daarna ontploft en in brand ge vlogen. Hongarije kan na eigen boont'es doppen Z.H. de Paus sprak tot de wereld Z. H. de Paus heeft zondag in een Paasboodschap tot de katholieke ge lovigen een beroep op alle volken ter wereld gedaan om „oprecht te streven naar vrede, gepaard gaande aan het volledig brengen van alle redelijke opofferingen, die hiervoor noodzake lijk zijn, en een eerlijke bespreking van de verschillende kanten van dit vraagstuk". „Dit", aldus de Paus, „behoort vol doende te zijn om de schaduwen van het wantrouwen te verjagen. En in dien dit streven geen succes heeft, zal althans uiteindelijk zijn vastgesteld, wie er de schuld van draagt ,dat geen Groeiende rode inViOed Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er maandag zijn leedwezen over uitgesproken, dat de regering te Djakarta zich tot het communistische blok heeft gewend om wapens te kopen „ten einde deze mo gelijk te gebruiken om Indonesiërs te doden die zich openlijk verzetten te gen de groeiende invloed van het communisme in Indonesië". De woordvoerder van het ministe rie, Lincoln White, las deze commen taar voor toen hem gevraagd werd naar een oordeel over berichten dat de centrale Indonesische regering on derhandelingen met drie Europese communistische landen voor de aan koop van militair materieel heeft vol tooid. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het type Mig en II joesjinbomm en werpers bevinden White gaf toe, dat een verzoek, dat politiek om in een situatie als deze een beslissing op te schorten", zei hij. Premier Nehroe van India is bezig een groot aantal deskundigen van de Indiase luchtmacht naax Indonesië te zenden, waar zij piloten zullen op leiden voor de Russische straaljagers en bommenwerpers, meldt de corres pondent van de „Sunday Express" in Singapore. Franse instemming. Naar in kringen, welke in nauw contact met het Franse ministerie van buitenlandse zaken staan, verluidt is de Franse regering ingenomenmet de Amerikaanse verklaring inzake de wapenaankopen van de Indonesische regering in Oost-Europa. Men acht het te Parijs niet uitge sloten, dat de Amerikaanse verkla ring wil zeggen, dat de V.S. bereid worden om de opstandelingen in In donesië te helpen. Intussen heeft radio-Padang maan dagavond een beroep op de westelijke mogendheden gedaan om de afleve- de Indonesische regering vorig jaar tot de V.S. richtte voor de aankoop ring van Russische of Oost-Europese van wapens, nog in de ijskast wordt oorlogsvliegtuigen aan de Indonesi- gehouden. ..Het is onze traditionele sche regering te voorkomen. „Het is I mogelijk, dat deze vliegtuigen spoe dig via enkele der zogenaamde neu- uiai een ninetuai een aminetralc landenvan Az:e Mar Indonesië Amerikaanse maan zwijgt voor de helft Een van de twee zenders van de Amerikaanse Van guar dkunstm aan zwijgt sedert zaterdagavond. De ma rine heeft bekendgemaakt dat de bat terijen van deze zender uitgeput zijn. Pasen 1958; geen bloempje waagde zich buiten de knop nit angst voor De tweede zender van de kunst- de snijdende winterse temperatuur, de meeste Nederlanders, groot en klein, maan zendt nog steeds uit Deze bleven bij de nog eens extra opgestookte kachel „onder moeders vleugels" werkt op zonne-energie en zal zolang (foto boven) en de terrasjes in de grote steden, anders met Pasen overbe- i als de kunstmaan haar baan om de volkt, boden een troosteloos lege aanblik..., 1 aarde beschrijft» blijven uitzenden. basis voor een duurzame vrede kon worden gevonden". De H. Vader vervolgde: „De R.K. Kerk vormt het kanaal, waardoor de mensen, in dar "werkelijke ervaring en met zekerh< in verbinding kun nen komen met iet Licht, dat op de wereld werd geworden, toen Chris tus op de eerste Paasdag uit de do den opstond. En wij vragen dan: „Wat is het licht van God, dat op de wereld schijnt". Het antwoord is: „Het is de waal zame zorg van de R.K. Kerk betref fende haar leerstellingen, haar zorg vuldig toezien, dat de waarheid be kend wordt gemaakt en verdedigd, haar behoedzame overweging ten aanzien van veranderingen en nieuwe wendingen in 't maatschappelijk leven haar onpartijdigheid in geschillen tussen klassen en volken, haar stand vastigheid bij de bescherming van de rechten van de enkeling en haar onbevreesdheid, wanneer zij zich ziet gesteld tegenover de vijanden van God en de gemeenschap". „Zonder dit licht, zou het mensdom thans niet de vruchten plukken van de verrichtingen op materieel en mo reel gebied, die onder de benaming „cultuur" worden samengevat. Even min zou het geweten van het mens dom dan de wijdverbreide zin voor rechtvaardigheid, ware vrijheid en verantwoordelijkheid kennen; die kenmerkend zijn voor de meeste vol ken en regeringen". Paus sprak ook Nederlands. Enkele honderdduizenden mensen hebben op het plein voor de St. Pieter het uitspreken van de Paasboodschap door Paus Pius XII aangehoord. Nadat de Paus ongeveer twintig minuten in het Italiaans had gespro ken, richtte hij zich achtereenvolgens in het Engels, Fran., Duits, Spaans, Portugees en Nederlands tot de bui tenlandse bedevaartgangers. Het was de eerste maal, dat de Paus zich tijdens een der voornaamste Va ticaanse plechtigheden van het jaar van het Nederlands bediende. TOKIO GROOTSTE STAD TER WERELD De bevolking van Tokio telde op 1 maart van dit jaar 8.622.519 zielen Daardoor zou de Japanse hoofdstad nu, wat betreft het inwonertal, de grootste stad ter wereld zijn. Twee beelden van de viering van de 13e verjaardag van de bevrijding van Hongarije. Foto boven: Nikita Kroestsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, tevens sinds kort Russisch premier, die als gast in Boedapest verbleef, spreekt op het „Plein van de Hongaarse helden" een grote mengte toe. Foto onder: onder de ogen van Janos Kadar, Kroestsjef en andere politieke en militaire leiders uit Hongarije en Rusland (achtergrond) trekt de Hongaarse lichte artillerie tijdens een meer dan een uur durende parade over het eerder genoemde plein. Voor de Hongaren De Russische premier Kroestsjef heeft zaterdag in de Hongaarse stad Stallnvaros verklaard, dat de Honga ren niet nogmaals op hulp van de Russen moeten rekenen als er een nieuwe tegenrevolutie zou uitbreken. Dan moet ge uzelf helpen, aldus de Russische leider. Kroestsjef sprak op een openlucht- bijeenkomst van ongeveer vijftiendui zend personen. Hij zei, dat de vijand de tekortkomingen van de vroegere Hongaarse leiders misbruikte om het volk te misleiden, waarbij men zelfs enig succes oogstte. „Toen wij Hon garije in oktober 1956 steun verleen den begrepen we best, dat de impe rialisten onze bijstand inmenging zou den noemen. Maar het was onbaat zuchtige hulpverlening aan broeders proletariërs", aldus Kioestsjef. Niet over praten. De Hongaarse radio en pers hadden tot gisteravond nog steeds geen mel ding gemaakt van Kroestsjef verkla ring. De Hongaarse machthebbers willen kennelijk niet teveel ruchtbaarheid geven aan deze opmerkingen, zelfs al kunnen zij nog steeds steunen op naar schatting tachtigduizend Russi sche militairen in Hongarije. Kroestsjef is de eerste Russische topleider, die sedert het ontstaan van de Hongaarse volksrepubliek de lof trompet heeft gestoken over Bela Kun, die in 1938 in de Sowjet-Unie is terechtgesteld wegens „Trotskisme" De Russische premier heeft maan dag in een rede in de Hongaarse stad Czegled Bela Kun „de werkelijke lei der van de Hongaarse communistische partij" genoemd. Kroestsjef en de kernproeven Premier Kroestsjef van de Sowjet- Unie heeft er bij het Westen op aan gedrongen het Russische voorbeeld te volgen en de proeven met kernwa pens te staken. Kroestsjef deed zijn verzoek In nota's aan president Eisen hower van de Ver. Staten, premier Macmillan van Engeland en bonds kanselier Adenauer van Wesl-Duits- land. Het waren de eerste boodschap pen die Kroestsjef in zijn rol van premier tot de westeiijke leiders richtte. Volgens de officiële woordvoerder van het Witte Huis, James C. Hagerty, is de nota niets anders dan een her haling van de aankondiging van mi nister Gromyko in de Opperste Sow- jet De Amerikaanse regering heeft reeds direct na de rede van Gromyko verklaard dat de proeven met kern wapens zullen worden voortgezet. Kroestsjef waarschuwt in zijn no ta, dat de Sowjet-Unie zich niet lan ger aan haar belofte om de proef nemingen te staken gebonden zal achten, indien de Ver. Staten en En geland weigeren met de proefnemin gen op te houden. In afzonderlijke, nota's heeft Kroestsjef zyn Noorse en Italiaanse ambtgenoten, Einar Gerhardsen en Adone Zoli, officieel van het Russi sche besluit inzake de kernproeven op de hoogte gesteld. De Russische ambassadeur te Den Haag, de heer Kirsanov, heeft heden morgen aan de minis ter-president, dr W. Drees, in diens kabinet een brief van Kroestsjef overhandigd. De tekst van de brief luidt volgens een niet-officiële vertaling die ver strekt is door de Russische ambassa de in Den Haag: Geachte heer eerste-minister. Een van de dringendste kwesties in de internationale betrekkingen die bijzonder diepgaand miljoenen men sen van alle landen ter wereld be- zorgd maken, is heden ten dage de 1 kwestie van de noodzaak van onmid-1 dellij ke stopzetting der proeven met I verschillende soorten atoom- en wa-1 terstofwapens. De grote bezorgdheid j die wordt gewekt door voortdurende proeven met kernwapens in alle ge- i ledingen van de bevolking, van; politici en wetenschappelijke des kundigen tot gewone mensen, gewone aroeiders van steden en dorpen, moe- j ders van gezinnen is gemakkelijk te begrijpen. Het zyn de proeven die I de bewapeningswedloop opzwepen en j die gebruikt worden voor het uit- werken van nieuwe, nog vernietigen der en dodelijker soorten kernwapens en die zodoende steeds meer het ge vaar van een atoomoorlog, die de mensheid bedreigt, vergroten. Bovendien schaden juist nu in vre destijd voortdurende proefontploffin- gen van atoom- en waterstofwapens de gezondheid van vreedzame niets vermoedende mensen van verschil lende landen die nergens schuldig aan zijn. In deze geest sprak de (lange) brief nog enige tijd voort om te be sluiten; De Sowjet-regering heeft het be sluit genomen om eenzijdige proef nemingen met atoom- en waterstof- wapens van welke aard ook stop te zetten van 31 maart 1958 af. I De So wj et-regering heeft een be roep gedaan op de regeringen van de Ver. Saten en Groot-Brittannië met het voorstel zich by deze maatregel aan te sluiten. De Sowjet-regering doet een beroep op de regering van Nederland om haar steun te geven aan dit initiatief voor het algemeen welzijn van de gehele mensheid. Dit Duicmer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig en koud weer Terwyl boven Scandinavië de lucht druk betrekkelijk laag bleef, is er tij dens de Paasdagen ten westen van de Britse eilanden een krachtig gebied van hoge druk tot ontwikkeling ge komen. Deze drukverdeling hield over onze omgeving een koude noor delijke stroming in stand, waardoor de temperatuur op de meeste plaatsen niet boven 6 a 7 graden kwam. Intussen ondergaat de weerssituatie weinig verandering. Van uit de Pool streken blyft koude lucht naar het zuiden stromen. De lucht passeerde vanochtend Jan Mayen met een tem peratuur van —14 graden. Boven het water van de Noordzee is ze onsta biel, in verband waarmede ook mor gen op buien moet worden gerekend Sneeuw en hagel zyn daarbij moge lijk. De komende nacht passeert waarschijnlijk een gebied met opkla ringen ons land. Plaatselijk zal dan lichte vorst voorkomen. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). ZELFDE WEERTYPE Opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. Aanhou dend koud weer met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. 9 April zon op 5.59; onder 19.26; maan op 00.56; onder 09.44. Hoogwaterstanden 9 April v.m. 7.—; .i.m. 7.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt 4 C. STOCKHOLM onbewolkt 3 OSLO onbewolkt 2 KOPENHAGEN geheel bew. 1 ABERDEEN regen 0 LONDEN geheel bewolkt 3 I AMSTERDAM zwaar bew. 3 BRUSSEL zwaar'bewolkt 1 LUXEMBURG zwaar bew. 0 PARIJS zwaar bewolkt 1 BORDEAUX zwaar bewolkt 5 GRENOBLE zwaar bewolkt 5 NICE half bewolkt 7 BERLIJN sneeuwbui 1 FRANKFORT sneeuw -1 MüNCHEN zwaar bewolkt 0 ZüRICH zwaar bewolkt 1 GENèVE regen 4 LOCARNO motregen 4 WENEN zwaar bewolkt 2 TNNSBRUCK niet ontvangen ROME mist 4 AJACCIO niet ontvangen MADRID licht bewolkt 5 MALLORCA licht bewolkt 9 ALGIERS regen 13 Korreltje Geloof niet in mislukking en u mis lukt niet.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1