(U'^^MARKT KP Buitenlands Paasbezoek overtrof de (sombere) verwachtingen De zaak tegen de Berkelse arts Is „vrijwel rond" Het spiekende testament Paasdagen kouder dan Kerstmis Paaszon stichtte brand Rustig in de Bollenstreek De tot van het verkeer op Pasen Geen verdediger in 'n nieuw proces Elke woensdag 'n Ravot-echte broek Peek kloppenburg Auto tegen boom Jongeman in huis verbrand „Sodaproject Delfzijl" DINSDAG 8 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Pasen, met een maximumtemperatuur van 8 graden Celcius, was dit jaar zelfs kouder dan Kerstmis, toen de thermometer 9 graden aanwees. Niette min hebben vele gasten uit alle delen van de wereld, de moed opgebracht in Nederland een frisse neus te halen. Kloewel het bezoek niet overrompe lend groot was, mag de hotellerie, met name in de steden Amsterdam en Rotterdam niet ontevreden zijn. Het leek wel of de toeristische drukte zich op deze twee steden had geconcentreerd. Tegen te zwartgallige verwachtingen in, zijn over het algemeen de maat regelen om bezoekers uit den vreemde van dienst te zijn, doeltreffend ge bleken. De logies-informatiedienst van de samenwerkende VW's en de ANW heeft het tot en met zondagavond behoorlijk druk gehad met reser veren. De zaken liepen echter vlot, dank zij een opnieuw uitgebreid telex- systeem. politie druk werk om de stroom auto's gaande te houden. Doeltreffend werk van logiesdienst Amsterdam zat reeds zaterdag tjokvol met vreemdelingen. Zondag avond smolt in Den Haag een kleine reserve van nog geen honderd hotel bedden meest in de luxe-klasse - en ruim honderd vijf tig bedden in be- roepspensions, zienderogen weg. Voor een deel was dit het gevolg van re serveringen, die via het VW-kantoor te Amsterdam of Rotterdam binnen kwamen. In Rotterdam waren reeds zaterdag avond alle hotels en pensions bezet, zodat reserve-adressen werden aan gesproken en desgewenst reserverin gen in andere plaatsen gemaakt wer den. Hetzelfde was zondagavond het geval. Naar schatting van de Rotter damse VW-directeur heeft zijn kan toor ongeveer de helft van de aan vragen van Pasen 1957 te verwerken gehad. Meer dan de helft Het totale aantal logeergasten ech ter wordt, gezien de bezetting van ho tels en pensions, volgens voorlopige cijfers op zestig tot zeventig percent van die van het vorige jaar geschat. In Den Haag heeft de logies-infor matiedienst flink poot-aan moeten spelen. Zondagavond was de „dicht heid" van logies-zoekenden ongeveer zestig per uur. De dienst in Den Haag en Scheveningen werkten doeltref fend. De logies- en informatiedienst van de ANW en de VW's in dertien steden des lands hebben uitstekende diensten aan vele vreemdelingen, die geen onderdak geboekt hadden, bewe zen. Amsterdam heeft in de paastijd on geveer 3000, Rotterdam ruim 900, Den Haag 800, Arnhem 1000 en Utrecht 400 buitenlandse toeristen aan een bed in een hotel of een pensioen ge holpen. Het waren hoofdzakelijk Duitsers en Fransen (veel Par ij zenaars) en daarnaast Scandinaviërs en Belgen. Ook zag men in Europa werkzame Amerikanen, vrij veel Engelsen en zelfs Italianen, Brazilianen, Turken, Japanners en Afrikanen. Na drie uur, zondagmiddag, werd het druk op het Amsterdamse VW- kantoor aan het Rokin. De hotels waren vrijdag al vol, zodat de pen sionbedden en ook veel particuliere adressen moesten worden aangespro ken. Voorts werd „overgevloeid" naar Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Den Haag en andere Hollandse ste den. Het Gooi mocht zich in grote be langstelling van Paasvakantiegangers verheugen, evenals trouwens de Veluwe. Fransen vluchtten voor de kou. Het was met het vreemdelingen- bezoek aan westelijk Nederland duo „betrekkelijk stil" door afwezigheid van tulpenvelden en zonneschijn. Die „betrekkelijke stilte" betekende desondanks goed bezette hotels en pensions, goedbezette restaurants, vrij druk bezochte stedelijke beziens waardigheden, zoals musea, rond vaarten, monumenten enzovoorts. Het woord „kou" werd in vele talen verbogen, door brede Duitsers, donke re Turken, magere Engelsen en ten gere, elegante Parisiennes. Opmerkelijk veel Parijzenaars en Noord-Fransen waren er in Neder land. Wellicht, omdat het daar nog kouder was dan hier. Ondanks de kille wind hebben vele buitenlandse automobilisten toch nog een tochtje naar de bollenvelden ge maakt. Voornamelijk uit Duitsland kwa men autobussen vol dagbezoekers. Allen misten zij één typerende aan blik op de Nederlandse wegen: grote scharen fietsers en brommers. Die zaten huiverend bij de kachel of in de bioscoop. Langs de wegen. Langs de Nederlandse wegen was het vooral op Eerste Paasdag zeer druk, hetgeen de politie handen vol werk gaf. Er zijn echter nergens verkeersopstoppingen van enig be lang voorgekomen. De bijzondere verkeersmaatregelen, met omleggin gen, die men voor het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht had voorbe reid, behoefden niet in werking te worden gesteld. Wel had ook daar de In de loop van de tweede Paasdag middag heeft de zon kans gezien brand te stichten in een LJmuidense etalage. Een spiegelreflector van een straalkachel, opgesteld temidden van andere elektrische apparaten, ving de zonnestralen op en concentreerde ze op een stukje etalagekarton, dat even later fraaie rookwolkjes produceer de en de buren in alarmstemming bracht. De brandweer heeft met een nevelspuit de zonnebrand gedoofd. De eigenaar van de winkel was ver zekerd. Het is volgens de toeristische auto riteiten ee nbelangrijke attractie ge bleken, dat carnets, triptieken en in ternationale rij- en kentekenbewijzen voor vele buitlandse auto's niet meer nodig zijn. Ongetwijfeld hebben tal van Duit sers en Scandinaviërs van deze ver gemakkelijking geprofiteerd. Boven dien hebben de Duitsers thans slechts een persoonlijke legitimatie en geen pas meer nodig om de Nederlandse grens te overschrijden. De bollenstreek bleek ondanks de weersomstandigheden een sterke magneet. Dit jïlijkt wel uit het be zoekcijfer van 3.000 gedurende bei de Paasdagen. Tweehonderd toerwa- gens en 4500 personenauto's konden ruim plaats vinden op de aanzienlijk uitgebreide parkeerterreinen. Op Eerste Paasdag bestond het be zoek voor negentig percent uit bui tenlanders, voornamelijk Duitsers en Fransen. Op de Tweede dag zag men veertig percent Nederlanders. De Keukenhof. De beschutte Keukenhof, waar krokussen, narcissen en botanische tulpen bloeien en de warme kassen reeds vol schitterende tulpen staan, had een zeer bevredigend bezoek. En langs de wegen zagen de pioniers der „bollengangers" hier en daar veldjes blauw en, geel van de crocussen en narcissen. Hét Noorden, oosten en zuiden des lands ontvingen veel dagbezoek van over de grenzen. Hierdoor hadden o.a. de grensposten Nieuweschans, Denekamp, Elten en Venlo het nogal druk. Zeer velen ook bleven de nacht over, waardoor bijvoorbeeld in de stad Groningen de hotels behoorlijk bezet waren. Ditzelfde geldt voor de was reeds tijdig veel geboekt, zodat men daar ook en bevredigende be zetting had. Dagbezoekers hebber» in de grensstreken, vooral zaterdag, veel aankopen gedaan. Venlo heeft een invasie van Ooster buren gehad. De belangstelling was daar meer matrieel dan toeristisch, want er werd op grote schaal boter, kaas, chocolade, koffie paaseieren, snoepgoed, vlees en bloemen ge kocht. Men ging bij diverse winkels zelfs in de rij staan. De boulevards aan de Noordzee kust, die bij mooi weer de gehele dag wemelen van bezoekers, hebben óp Paarzondag nog vrij aardig kunnen profiteren van het vrêemdelingenbé- zoek. De jacht op warme dranken en souvenirs veroorzaakte tót verbazing der exploitanten in de vroege mid' daguren nog vrij veel drukte. Verstopping bij Haagse Schouw dat het in de Bollenstreek niet druk is geweest Koude en gebrek aan decor (de bollenvelden moeten nog op kleur komen) zijn hieraan waar schijnlijk schuldig. Het was wel op vallend, dat wat er op de weg was voor een groot deel uit buitenlanders bestond. De Keukenhof werd voornamelijk door Duitsers bezocht. Verkeersop stoppingen hebben zich niet voorge daan. Alléén waren er moeilijkheden bij het Haagsche Schouw op Tweede Paasdag tegen de avond, omdat de Rijksweg 4 ten zuiden an 't Schouw is opgebroken en maar twee rijbanen telde. Hier heeft de politie geruime tijd het verkeer moeten regelen. De veel besproken versmalling in de Rijks weg 4 ten noorden van de Haagsche Schouw ook hier is de v/eg maar twee-banig leverde ook moeilijk heden op. Het is wel duidelijk, dat de auto mobilisten nog niet voldoende door drongen zijn van het bestaan van de Rijksweg 4a. Deze weg wordt immers nog niet naar capaciteit gebruikt: terwijl het toch een ideale oplossing is, voor de reizigers, die snel Amster- Gelderse steden. In Zuid-Limburg dam willen bereiken. Een dode te Den Bosch In de avond van Tweede Paasdag Omstreeks 10.00 uur zijn ter hoogte van het station te 's-Hertogenbosch twee luxe-bestelauto's met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de ene auto, een heer uit Arnhem, raakte bekneld achter het stuur. Hij werd zwaar gewond naar het Groot- Ziekënhuis te 's-Hertogenbosch over gebracht, waar hij kort daarna aan de bekomen verwondingen overleed. De bestuurder van de andere auto. afkomstig uit 's-Hertogenbo6oh werd eveneens gewond haar het Groot-Zie kenhuis overgebracht, doch kon later huiswaarts keren. Een mede-inzitten Co werd licht gewond. Auto uit de bocht. PaaS-maandagmiddag, omstreeks vier uur, is in de buurtschap Nutter bij Ootmarsum een auto, bestuurd door een heer uit Geerteren, waarin bovendien nog zee passagiers waren gezeten, In volle vaart uit de bocht gevlogen en tegen twee langs de weg staande eikebomen terechtgekomen. Alle inzittenden werden min of meer ernstig gewond en, na ter plaatse Voorlopig verbonden te zijn, met drie auto's naar het r.-k. ziekenhuis te AJmelo overgebraoht. Vijf slachtoffers moesten daar worden opgenomen. De bestuurder brak een pols en een been en kreeg een hersenschudding. Een mejuffrouw uit Geerteren kreeg een shok. Gen van allen verkeert in levensgevaar. De meeste inzitten der. liepen bovendien ernstige glas- wonden op. Scooterongeluk. Op de rijksweg Amsterdam't Gooi is tweede Paasdagavond de scooter van een 24-jarige Amsterdammer on der Diemen geslipt doordat het ach terwlel er af liep. De duopassagiere, de 23-jarige mej. H. L. uit Amsterdam werd met een schedelbasisfractmir en de bestuurder met een hersen schudding in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam opgenomen „HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" OP 10, 11 EN 12 APRIL De actie „Een heitje voor een kar weitje", waaraan wordt deelgenomen door meisjes en jongens van het Ne derlandse Padvindstersgilde, de Gid- senbeweging, de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en de ver eniging der Nederlandse Padvinders, wordt dit jaar gehouden op .10, 11 en 12 april. Evenals voorgaande ja ren is de opbrengst van deze actie bestemd voor versterking van de fondsen van genoemde vier vereni gingen. Zaak zonder voorbeeld Het onderzoek in de zeer gecompli ceerde zaak van de vergiftiging in de Leeuwarder Strafgevargenis, waarbij de Berkelse arts, dr O., een zijner me degevangenen, de technisch ambte naar Lodder uit Gouda, door middel van cyaankali van het leven heeft be roofd, is nu zo goed als „rond". Het recherchewerk heeft de laatste dagen grote vorderingen gemaakt en het is nu vrijwel zeker, dat de ver denking, die men tegen de dokter koesterde, gegrond is. Zoals men zich zal herinneren, werd dokter O. enige jaren geleden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, op grond van vergiftiging van zijn echtgenote. Dè enige vraag, die nog niet hele maal duidelijk is, is, hoe de dokter aan de cyaankali is gekomen. Het staat vast, dat een neef van de ge vangen arts, die in de omgeving van Luik werkt, het vergif heeft gekocht. Toen de arts het vergif in de gevan genis kreeg, was hij er waarschijnlijk niet zeker van, dat het spul goed zou werken, daarom heeft hij aan zijn cel bezoeker verteld, dat hij een wit poe der op zijn visschotel had aangetrof fen. Hij verzocht de man, zoals eer der bekend werd gemaakt, het poeder te laten analyseren. Wantrouwen. De dokter, die in de gevangenis wel eens drankjes verstrekte aan zijn me degevangenen en die ook wel eens adviezen gaf, heeft blijkbaar ook aan L. een medicijn gegeven, waarin hij de cyaankali verwerkt had. Nadat L. het drankje had ingenomen, zou hij argwaan gekregen hebben. Hij schreef immers op het flesje: „Medicijnen, af komstig van dokter O." Het duivelse motief, dat de dokter voerde om zijn medegevangene en „beste vriend" te vermoorden, zou ge weest zijn dat hij in hem een zekere „Piet Berger" herkende, de man, die een verhouding gehad zou hebben met zijn vrouw en die haar tot zelf moord zou hebben gedreven. Daar de dokter tot nu toe echter hardnekkig blijft ontkennen, heeft men over dit motief nog geen zeker heid. Wel staat vast, dat de arts zijn slachtoffer zo ver heeft gekregen, dat die een brief wilde schrijven, waarin hij bekende, dat hij de vrouw van dr. O. heeft vermoord. De dokter kon deze brief uitste kend gebruiken bij een poging tot re visie van zijn vonnis. Hij zou er even wel niet op vertrouwd hebben, dat Lodder zijn getuigenis bij een her nieuwd gerechtelijk verhoor zou vol harden. Daarom htad hij belang bij zijn dood. De recherche heeft inmiddels uit gemaakt, dat L. nooit m contact is ge- uitzit. Zij menen, dat de zaak tegen dokter O. in Nederland zónder voor beeld is en dat de Wetgever in dit unieke geval niet heeft voorzien. De Berkelse arts, die door zijn ver oordeling zijn gewone rechten mist, zou als een consequentie hiervan in een nieuw strafproces zonder verde diger zijn. Volgens mr Huygens zal de dokter in de zaak Lodder geen enkele ver klaring afleggen. weest met de echtgenote van de Ber kelse arts. Hoewel deze reeds tot le venslang veroordeeld was en de Ne derlandse wetgeving geen zwaarder straf kent, neemt men toch aan, dat er een nieuw strafproces tegen de dokter zal worden gevoerd. In verband met het onderzoek in deze affaire hebben zich begin maart twee rechercheurs van de rijksrecher che vervoegd ten kantore van de pleiter van de Berkelse arts om hem te verhoren als getuige in het proces tegen dr. O. De deken van de Haagse advoka- ten, jhr. mr. J. H. de Brauw, heeft in een brief aan de Officier van Justitie te Leeuwarden deze poging tot een verhoor als principeel onjuist en on gebruikelijk gebrandmerkt. Zonder verdediging. Mr. Huygens zou zich, beroepend op .artikel 50 van het Wetboek van Strafrecht, willen belasten met de verdediging van de dokter. Volgens de Substituut Officier van Justitie en commissaris Houwing, van i politie in Zeeland is reeds enkele da- Leeuwarden, zou de verdediger de I gen met het onderzoek in dez* verdediging niet ter hand kunnen ne- diuisteringsaffaire bezig. Hangei men, daar de dokter niet in verzeker- nasporingen kon men nog ge< de bewaring is gesteld maar zijn straf I dere mededelingen verstréïck* Dijk graai toonde zijn ware gedaante Na oplichting uitgeweken Ook de dijkgraaf van het water schap „Ferdinandus" in Oost Zeeuws Vlaanderen, een heer uit St. Jansteen heeft zijn ware gedaante getoond. Hij is naar België uitgeweken en is niet meer voornemens naar Neder land terug te keren. Het vermoeden is gerezen, dat hij het waterschap voor zeer grote bedragen heeft opge licht. Er is sprake van kapitalen van enkele tienduizenden guldens. De districtsrecherche van de rijks' Oersterke kwaliteit Perlon- spun, kreukvrij, motvrij, kleur echt, gemakkelijk wasbaar. Extra praktischverstelbare elastische band met anti-slip. Leeftijd 9 jaar. kleine Stijging per moot (Advertentie) Twee doden In de nacht tussen zondag en maan dag, omstreeks 12 uur, heeft op de provinciale weg Gieten-Assen in de gemeente Gieten een ernstig auto ongeluk plaatsgehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De 33-jarige arts J. H. Schreurs uit Heemstede, die als plaatsvervanger optrad in Oudehaske (Fr.) is ver moedelijk doordat hij in de auto zocht naar een asbakje, met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De vier inzit tenden van de auto moesten zwaar gewond naar het Wilhelmina-zieken- huis te Assen worden overgebracht, waar de bestuurder twee uur na het ongeluk overleed. Gistermorgen is daar tevens de 28-jarige schoonzus ter van de heer S., mevrouw B. van der BeekeKallenbeveld uit Hooge- veen aan de bekomen verwondingen bezweken. De beide andere zwaar gewonden zijn de verloofde van de arts, mejuffrouw H. Veerman uit 's-Gravenhage en de moeder van de bestuurder, mevrouw B. Scheurs-- Polte, eveneens uit Heemstede. C.P.N.-ruzie naar Tweede Kamer? Dinsdag, 15 april zal de heer G. Wa- enaar, mede namens mevr. M. E. »ips-Odinot en de andere geroyeerde communisten H. Gortzak en B. Brandsen in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het conflict binnen de C.P.N. Verwacht mag wor den, zo is aan „Trouw" verzekerd, dat de heer Wagenaar Kamervoor zitter dr. Kortenhorst zal verzoeken hem en de drie genoemde medeleden te beschouwen als de enige vertegen woordigers van de C.P.N. De heren P. de Groot, M. Bakker en C. Borst, die de minderheid van de fractie uitmaken, zullen waar schijnlijk in dezelfde vergadering bij monde van de heer De Groot onge veer hetzelfde eisen als de vier oppo santen. Uit een en ander kan wel worden opgemaakt dat van een ter beschik kingstellen van zetels in de vertegen, woordigende lichamen door de op positie geen sprake zal zijn. Mevrouw Lips heeft, naar het blad verneemt, zich onvoorwaardelijk achter de heer Wagenaar gesteld, wat niet zo verwonderlijk is daar zij met deze en de andere leden van de oppositie reeds sinds de eerste oorlogsjaren nauw samenwerkte. i een gezamenlijke verklaring zeggen de geroyeerde communisten dat zij zich voornemen de arbeiders uitvoerig in te lichten over het wer kelijke karakter van de bestaande meningsverschillen. Deze verklaring is ook ondertekend door mevr. Lips. 39) Benoemingen Bisdom Rotterdam De Bisschop van Rotterdam heeft aan de hoogeerwaarde heer B. G. Henning eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat Dordrecht en als pastoor te Zwijndrecht. Tot deken van het dekenaat Dordrecht en tot pastoor van de parochie van het H. Hart van Jezus te Zwijndrecht is benoemd de zeereerwaardc heer Th. J. Hilhorst, die pastoor was te Vianen, tot pastoor te Vianen is be noemd de zeereerwaarde heer J. H. M. v. Ingen, die kapelaan was van de St. Hippolytuökerk te Delft. In Oss heeft de afgelopen nacht een brand gewoed, die het leven ge kost heeft aan de 24-jarige J. van der Sanden. Hij heeft zich niet op tijd uit de in brand staande ouder lijke woning kunnen redden. Van morgen is zijn stoffelijk overschot tussen de ruïnes van het uitgebran de huis gevonden. Toen de brand ontdekt werd, be vonden zich vijf personen in het huis. Vier van hen slaagden er in zich door het brandende benedenhuis in vei ligheid te stellen. De 24-jarige zoon is vermoedelijk niet direct nadat hij gewaarschuwd was, opgestaan. Toen bleek, dat er zich nog iemand in het brandende huis bevond, stond het ge hele huis reeds in lichterlaaie en viel er aan redding niet meer te denken. De inboedel van het huls is geheel verloren gegaan. Van het huis is het vuur op enkele kippenhokken over geslagen. Hier zijn ruim duizend kui kens in de vlammen omgekomen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. PAASVUREN VLAMDEN Op tal van plaatsen in het oosten en noorden des lands, vlamden in de avond van Tweede Paasdag de paas vuren op. De straffe wind joeg rook en vonken hoog in de lucht. De oude traditie der paasvuren dreigde in de afgelopen jaren wat gevaarlijk te worden, omdat de jeugd op te veel en oncontroleerbare plaatsen de brand in samengesleepte stapels rom mel stak. Dit jaar is in tal van gemeenten, na vriendschappelijk overleg weer één reusachtige brandstapel gevormd, waarheen vaak hele dorpen trokken. Tal van buitenlanders waren, voor namelijk in noordwest Overijssel, toe schouwers bij de paasvuren. Vooral de vuren aan de waterkant bleken, zoals gewoonlijk, bij::onder attractief. Bij vele dezer vurige evenementen waren burgemeesters en raadsleden der gemeenten aanwezig. Ondanks de slechte weersomstan digheden is het bezoek aan Giethoorn tijdens de paasdagen niet onbevredi gend geweest. Door Duitsers, Fransen cn Belgen werden vrij veel punter-' tochten gemaakt. Op S juni oil ia eet open De datum van de officiële opening der sodafabriek te Delfzijl is thans vastgesteld op 5 juni. Men hoopt dat de koningin deze officiële opening zal willen verrichten en dat prins Bern- hard daarbij evens aanwezig zal zijn. De fabriek draait nu al ongeveer drie maanden voor de binnenlandse behoefte aan gecalcineerde soda. Het zout-elektronische bedrijf, dat vloei baar chloor en natronloog zal produ ceren, is nu ook bijna klaar. De in aanbouw zijnde zoutfabriek zal in de loop van het volgend jaar gereedko men. Deze fabriek zal industriezout voor de export produceren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11