FOTO-TOTO DE PAAS-PUZ2 SPEUR NEUZEN 3U>T- Suggestie in ANWB Voor ZATERDAG 5 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 luzzel op zijn aas-best Horizontaal: 1. herstellingsoord in Grauwbunderland, wintersport, 5. badplaats in Z.-Frankrijk, 8. uurwerk, 11. zeer kleine drukletter, 15. werp- strik, 17. zeer spoedig, 19. slotdeel van een lierdicht, 21. teken, 23. vertaler, 26. Ierland, 28. roem, 29. motorletter teken voor Panama, 30. knaagdier, 31. vod, 32. waterstand (afk.), 34. gevan genis, 35. voorzetsel, 36. stad in Span je, 39. bij Homerus de drank der go den, 42. afkorting van Ezechiël, 43. spoedig, 44. zekere zeer grote fraaie bewerkte kaars, 45. schijn, voorko men, 47. vriend (Fr.), 49. sint (afk.), 51. naschrift (afk. Lat.), 52. zijtak Wolga, 54. soort onderwijs (afk.), 55. wisselborgstelling, 56. beleid, 58. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 59. ge lijk, 61. grote hartslagader, 63. liefe lijk (muziek), 64. vette zelfstandig heid, 65. lidwoord (Fr.), 66. gereed schap, 67. nu en dan, 68. muzieknoot, 70. vaartuig, 72. deel van de bijbel (afk.), 73. nationaliteitsteken voor vliegtuigen v. Egypte, 74. Javaanse huisvogel, 75. insektje, 77. vieren wij thans, 84. landtong, 86. bijwoord, 88. mededinger, 80. klein, gering, 92. maanstand, 93 buiging, 95. oude leng temaat, 96. klap, 98. in (Lat.), 99. wa ter in Friesland, 100 nieuw (Gr.), 101. mikpunt, 103. de daad van ontkennen, 107. peulgewas, 108. langzaam (mu ziek), 110. klein schenkkannetje bij de mis in gebruik, 111. gem. in N.- Brab., 113. raamvormige opening in de wand van een kantoor, 114 voor werp om iets vast te maken, 115. zij tak Elbe, 116. oude lengtemaat. Verticaal: 1. wapenmagazijn, 2. vet te vloeistof, 3. rechterb ij rivier van de Weichsel in Galicië, 4. spil van een wiel, 5. als 34 hor., 6. gebied tussen de Ver. Staten en de IJszee met de hoofdstad Ottawa, 7. gem. in Gelder land, 8. kist van latwerk, 9. andere naam voor Leto, bij Zeus de moeder van Apollo en Artemis, 10. biljartstok, 11. rivier in Italië, 12. vaarwel, 13. zuiver, 14. nuttig, onderwijzend, 16. tegenstelling van dorp, 18. inhouds maat (afk.), 20. trots, 22. tijdrekening, 24. zangwijs, 25. rivier in Duitsland, zijtak Fulda, 27. stok, 29. hebben he den de schoolkinderen, 33. verplichte communie in de paastijd, 36. acade mische titel (afk.), 37. antwoord be taald (afk. op telegramformulieren), 38. persoonlijk voornaamwoord, 40. kurze Sicht (afk.), 41. rechten inbe grepen (afk.), 43. dat is (afk.), 46. radio omroep (afk.), 48. familielid, 50. begaafdheid, 51. dier van de teke- ning, 53. moerasplant, ruiterkruid, 55. koemestvocht, 57. haarvlecht, 60. ga (Eng.), 62. voorzetsel, 65. lipbloemi ge heester, 69. getuigenis, geschreven bewijsstuk, 71. lengtemaat (afk.), 74. bill of sale (afk.), 76. oude rekening (afk.), 77. familielid, 78. als 55 vert., 79. wit-marmeren knikker, 80. mu zieknoot, 81. vreemde taal, 82. heuvel in Jeruzalem bekend uit het testa ment, 83. voorzetsel, 85. landbouw werktuig, 87. rivier (spaans), 89. bal ken, planken onderling te water ver bonden, 91. aarden vuurpotje, 92. jongensnaam, 94. drinkbeker op ho ge voet, 97. hennep, kennep, 98. ko ker, 100. interval van negen tonen, 102. water in Z.H., 104. bijwoord, 105. no place (afk.), 106. Europeaan, 107. als 74. hor., 109. nieuwe tijd (afk.), 112. trustee (afk.). In het tweede nummer van het „Tijdschrift voor Verkeerstechniek" van de ANWB, dat zojuist versche nen is, is'een interessant voorstel op genomen van drs L. J. van der Meu- len, districts-commandant der Rijks politie te Leiden. Vele ongevallen en bijna-ongevallen zijn het gevolg van een verkeerde rijwijze die automobi listen zich onbewust hebben aange wend. Het voorstel houdt in dat de rech ter in bepaalde gevallen de veroor deelde zou kunnen verplichten tot het maken van een „kritiek-rit" van meerdere uren. Een ervaren instruc teur zou dan de rijwijze en het weg gedrag kritisch moeten bezien en aan tekeningen maken. Dit zou geen „examen-rit" zijn; de bedoeling is slechts de automobilist een objectief inzicht te geven in zijn eigen rij wijze. Psychologie van het tunnelrijden In hetzelfde nummer van het „Tijdschrift voor Verkeerstechniek" wordt voor het eerst beschreven hoe de ervaringen opgedaan met de Maastunnel in Rotterdam verwerkt werden bij de bouw van de Velser autotunnel. Het blad beschrijft de factoren die ertoe kunnen leiden dat een tunnel tot een zeer gevaarlijk weggedeelte wordt. De Paasos is, naar oud volksgebruik, het symbool van het vette der aarde. Met Pasen breekt de lente aan en lijkt het leven vol van schone belof ten. Lang niet allemaal gaan die'ech ter in vervulling en vaak moet men hard werken om zyn kansen en toe komstdromen te verwezenlijken. Zonder geluk vaart ook in dit opzicht niemand wel. Om het ge luk van al onze abonné's wat mee te helpen, geven we hen hierbij een spe ciale paaspuzzel op, voor de goéde oplossingen waarvan we enkele spe ciale paasprijzen beschikbaar stellen. Het zijn geldprijzen, waarvan de eerste bedraagt 25.Voorts zijn er twee prijzen van 10,en vijf prij zen van 5. Degenen, die mee willen loten naar een van deze prijzen, dienen hun op lossingen, onder vermelding van het motto „PAASPUZZEL" voor of op woensdag 16 april a.s. te doen toeko men aan de PUZZELREDACTIE van de Leidse Courant. DE VORIGE '"'EEK. De prijzen die we de vorige week beschikbaar gesteld hebben voor de inzenders van een goede oplossing van de kruiswoordpuzzel, twee maal vijf gulden, zijn door loting toegewe zen aan mej. Nuella van der Plas, Van Heeckerenstraat 6 te Wassenaar en aan mevr. J. Timp-Bik, Crone- steinkade 2 in Leiden. Ze zullen hun beloning spoedig in ontvangst kunnen nemen. Vele automobilisten blijken zich namelijk in een tunnel onrustig en gejaagd te voelen; de meest voorko mende reactie blijkt helaas te zijn het opvoeren van de snelheid, om zo snel mogelijk uit de tunnel te komen. Deze onrust komt voort uit een zes tal factoren: 1. Het feit dat onder een dak ge reden wordt; 2. De aanwezigheid van zijwanden (bermvrees); 3. Een helling van 3M zoals in de Maastunnel, is voor Nederlandse begrippen zeer steil; 4. De kunstverlichting en even tueel de van het daglicht afwijkende kleur; 5. De sterke overgang in licht sterkte tussen „buiten" en „binnen"; 6. De sterke geluidshinder. In de Velsertunnel is men er in ge slaagd door het gebruik van optische middelen, zoals de toepassing van be paalde rustige kleuren, door een zon werend rooster bij in- en uitgang en door een acoestische bekleding een bijzonder goede, „prettige" tunnel te maken. „Vertragingsauto's" .195 Jaarlijks sneuvelen honderden voorruiten van auto's door opspat tend split op asfalt-wggedeelten die van een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Wanneer het verkeer op zo'n weggedeelte te snel rijdt, wordt bovendien onherstelbare schade aan het nieuwe wegdek toegebracht. Deze beide euvels kunnen worden voor komen op een zeer eenvoudige wijze, die in dit nummer van het „Tijd schrift voor Verkeerstechniek" wordt beschreven: het laten rijden van ver tragingsauto's. Door enkele auto's met een geringe snelheid over het vers aangelegde wegdek te laten rijden, kan in de kritieke uren na de aan leg van het wegdek de snelheid van de verkeersfile worden geregeld. Een van de bekende standpunten van criminologen en politiedeskun digen met een langdurige staat van dienst is, dat een misdadiger altijd eens terugkomt op de plaats van zijn vergrijp. We weten niet, of u het ons indertijd als een vergrijp heeft aangerekend, toen we een foto maakten in de buurt van het nevengaande plaatje. We herinne ren ons allen, dat er nogal wat le zers waren, die de plaats niet pre cies konden bepalen. Daarom krijgt u hierbij nog een kans. Kunt u ons vertellen, wat de foto van deze week voorstelt en waar hij genomen is? De vorige week In werkelijkheid is de Schoolsteeg die wij de vorige week als „het plaatje van de week" in de Foto- Toto aan u voorlegden, niet minder schilderachtig, dan 't zich bij die ge legenheid voordeed. Gezien vanaf de Langebrug in de richting van de Pieterskerk, geeft de lichte slinge ring van de weg en de muurtje schots-en-scheef, waaroverheen in de lente groen en bloesem in het zonlicht prijken, tegen de achter grond van het hoge, grijze kerkdak een levendig karakter. Ondanks het grote verschil tussen foto en wer kelijkheid, waren er toch weer vele lezers, die het plaatje konden thuis brengen. Van hen werd de heer A. Krom, Jac. Catslaan 49 te Leiden winnaar van de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt Is. Vergeet u vooral niet uw brief In te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto De Inzendingen moeten vóór don derdag as. in het bezit van de redaktie zijn Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw Inzending niet meeloot. Berlijns modehuis en Italiaans linnen W^ÊÊSÊKSflSSÊBSKÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊIIÊÊÊtn Het bekende Berlynse modehuis Heinz Oestergaard heeft circa 100 nieuwe modellen voof de komende zomer getoond, alle in trapezium vorm. Hier ziet men de modellen „Sorrent' (links), die werd ver vaardigd van Italiaans linnncn van een beige kleur, en „Lagune", even eens van Italiaans lavendelkleurig linnen met een. beeldende garnering. U kunt niet alles weten Schaf een kousenmixer of kou- senschudder aan voor het wassen van fijne nylonkousen. Het voor komt beschadiging van het weef sel. Gebruik geen zeemlap om hout werk of ruiten te drogen, als deze behandeld zijn met water waaraan een synthetisch wasmiddel is toe gevoegd. Uw zeem zal spoedig ver slijten. Paarlemoer mag niet schoonge maakt worden met een sopje, maar moet ingewreven worden met een mengsel van water en witte klei. Bestrijk de hoeken van uw op krullende kleden met lijm, laat dit goed drogen en het euvel is verhol pen. Krakende schoenzolen voorkomt men door de zolen te bestrijken met warme lijnolie. Na 24 uur nog een keer herhalen. Waak in de familiekring over uw humeur, in gezelschap van anderen over uw tong en in de eenzaamheid over uw gedachten. Stook geen twee brandhaarden op één schoorsteenkanaal. U komt daardoor in botsing met Bouw- en Woningtoezicht, terwijl uw brand- polis dit vermoedelijk eveneens niet toestaat. Het vochtig worden van kasten kan men grotendeels verhinderen door er een neteldoeks zakje, gevuld met kamfer, in te leggen. Uil de beuken geklapt De 5e april zal zeer zeker in het teken staan van voorbereidingen voor de Paasdagen, d.w.z., dat er dus een menu moet worden samen gesteld wat een bijzonder feeste lijke indruk maakt en wat deson danks niet teveel tijd vergt! Dit blijkt geen gemakkelijke op gave, maar met wat goede wil en vindingrijkheid kan er beide Paas dagen toch zeker iets fleurigs op gedist worden, gerechten die ons 't gevoel geven dat de lente nu toch werkelijk gaat komen! Daarbij zal dan in de eerste plaats gedacht I worden aan eieren en spinazie, die de stoofpot mengen. beide toch het begrip „voorjaar" wel heel sterk vertegenwoordigen. En dus voor de le Paasdag: ZONDAG: gevulde eieren gegar neerd met radijsjes en blaadjes veldsla, cordon bleu, spinazie, aardappelen, paaspudding. MAANDAG: spinaziesoep, varkens tong met zure eiersaus, doperw ten, aardappelpurée, chocolade bakjes. DINSDAG: tongragout, rijst, veld sla, broodschoteltje met sucade en rozijnen. WOENSDAG: rijstkoekjes met kaas, andijvie, aardappelen, koffievla. DONDERDAG: gemengde stoofscho tel met rookworst, beschuitbollen met roomvla gevuld. VRIJDAG: gebakken bokking, knol raap, rauw gebakken aardappe len. karnemelkvla. ZATERDAG: macaroni met gebak ken nier en kerrysaus, fruit. Recept: Paaspudding. 1 Liter rffclk, 100 gr. maizena, ci troenschil, 80 gr. suiker, 1 theelepel cacao, roze en gele kleurstof, sinaas appelsaus. De maizena met koude melk aan mengen. De rest van de melk met de citroenschil aan de kook brengen en binden met de maizena. De ci troenschil eruit halen, de suiker er door roeren en het ferootste gedeel te van de puddingmassa in een met koud water omgespoelde vorm doen. De rest van de pudding in 3 por ties verdelen, door het eerste portie de cacao, door het tweede wat gele kleurstof en door het derde een paar druppels roze kleurstof roe ren. 6 eierdopjes (omgespoeld met water) met de verschillende kleu ren pudding vullen (dus voor iede re kleur 2 eierdopjes nemen) en koud laten worden. De pudding op een schaal storten, afwisselend de verschillend gepleurde „eieren" er om heen schikken, wat sinaasappel saus erom heen schenken en de rest er apart bij serveren. Recept: Chocoladebakjes. 1-Persoonsschaaltjes vullen met chocoladevla en garneren met bit terkoekjes en slagroom. Recept. Gemengde stoofschotel. 500 gr. kool, 300 gr. selderij knol, 250 gr. prei, selderijgroen, 1,5 kg aardappelen, rookworst, 50 gr. roomboter, zout. De kool in repen snijden, de sel derijknol in dobbelsteentjes de prei in ringen en dit alles met de room boter gaar smoren. De in stukjes gesneden aardappelen erdoor doen en goed warm laten worden. Het gewassen en gesneden selderijgroen toevoegen en de stoofpot zo nodig met iets melk vochtiger en met zout op smaak afmaken. De worst apart gaarkoken en er bij presen teren of in plakjes gesneden door Gebrek aan vitamine c of aan verstand 7 ^EER GROTE vitamine C-tekor- ten komen thans zelden meer voor. Slechts af en toe wordt er in onze ziekenhuizen nog wel eens iemand opgenomen, die als gevolg van een al te eenzijdige voeding de klassieke 'scheurbuik' vertoont. Een minder groot vitamine C-ge- brek is, in ieder geval in het voor jaar, nog steeds bij tal van mensen aanwezig. Velen worden iri dit ge deelte van het jaar overvallen door een echte tegenzin in hun werk. Deze verlammende moeheid en algemene lusteloosheid berust dan meestal op een tekort aan vita mine C. Ook hier is dan een te een zijdige voeding gedurende de win termaanden de oorzaak. Een paar dagen vitamine C-tabletten of si naasappelen kunnen in zulke situa ties wonderen doen. Gewoon overwerkt Er moet echter nog een andere oorzaak dan vitamine C-tekort zijn voor het volledige gebrek aan ani mo, dat men sommige mensen plot seling ziet overvallen want 'het- geen-werk-meer-kunnen-zien' doet zich helemaal niet alleen in de len te d >ch in alle maanden van het jaar voor. Dan heet het niet 'hij lijdt aan voorjaarsmoeheid', maar don is het kortweg 'hij is overwerkt' en het is bij deze laatstgenoemde 'ziekte', dat wij thans een ogenblik willen stilstaan, want het lijkt wel of er een steeds groter aantal mensen door dit lijden wordt bezocht. Wie 'overwerkt' is, heeft, zoals het woord aanduidt, teveel arbeid verricht, met andere woorden hij is ziek geworden omdat hij te hard heeft gewerkt. Deze gedachte wil er bij de mensheid wel in, want zijn we niet 'o opgevoed, dat werken een straf, althans iets zeer onple zierigs is? Welke mensen raken eigenlijk 'overwerkt'? Lieden die aardigheid in hun werk hebben kunnen jaren achtereen zelfs zonder dat zij ooit vakantie nemen dagelijks 10 en meer uren per dag werken, terwijl er zich bij hen geen verschijnselen van lichamelijke of geestelijke uitput ting voordoen. Aan twee zijden gelijk Versch(jnselci uitputting OOK in de kleding wordt, geheel over eenkomstig de tendens van onze moderne tijd, gezocht naar efficiëntie. Het is nog een voorzichtig zoeken en tasten, maar de neiging is aanwezig. Oh ja, velen wil len er niet aan. althans nog niet, want zij menen dat er veel van de charme en romantiek van de kleding verloren gaat, wanneer men tracht deze doelmatiger te maken, maar dat behoeft toch niet. De ontwerpers trachten zoveel mogelijk de efficiëntie in hun modellen te verbergen, zodat de beschouwer niet weet wat er in zo'n model schuil gaat. Zo bijvoorbeeld het model op onze illus tratie, op het oog een doodgewone japon met dreikwart mouw, hoog aan de hals, gesloten met enkele grote knopen, van voren en van achteren met een grote plooi tn de rok. In de taille zitten vier sleuven, waardoor een ceintuur van de zelfde stof gestoken kan worden, die van voren losjes geknoopt wordt. Niets biezonders aan te zien, ook al weet u dat op de rug de sluiting gelijk is aan die van voren. De japon is tweezijdig gelijk en Voortreffelijk gesneden, wanthij kan ook andersom gedragen worden, namelijk met de voorkant ach ter en de achterkant voor. Men ziet, de ontwerpers staan voor niets. (Nadruk verboden). Wanneer men echter door een verkeerde manier van leven zijn weerstand vermindert en daarmee zijn gezondheid ondermijnt, treden er ook zonder dat men iets be paalds te doen heeft wel verschijn selen van uitputting op. Zo komt het lang niet zelden voor. dat men sen in hun vakantie totaal over werkt raken. Steeds weer zijn het "lieden, die hun krachten niet kunnen verdelen en niet tot een harmonische dag indeling kunnen komen, bij wie men deze ziekelijke toestand ziet ontstaan. Zij komen chronisch slaap '.e kort. Niet omdat zij steeds tot diep in de nacht aan het werk zijn, maar veeleer omdat zij gewoonweg niet naar bed kunnen komen. In hun bezigheden nemen zij steeds meer hooi op hun vork en zij verliezen zich daarbij nog der mate in kleinigheden, dat zij er op den duur zelf geen raad meer mee weten. Worden hierbij nu ook de maaltijden nog op onregelmatige tijden Inderhaast genuttigd en is er een overmatig gebruik van* nico tine en alkohol, dan zijn alle voor waarden tegelijkertijd aanwezig, die een lichamelijke ineenstorting be vorderen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7