DE LEIDSE BIOSCOPEN Wiiê/ÏLMaGAT k v a Wv aC m imam Scherp gfcjQM OP DE VLEUGELS VAN DE FANTASIE ZATERDAG 5 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT Mgr Jansen over Niels Stensen Studeerde in Leiden Er bestaat een tijdschrift: „Steno- nia Catholica", "dat driemaal per jaar berichten geeft over het leven, de betekenis en het proces, dat moet leiden tot de heiligverklaring van Niels Stensen. In het februari-num- mer van dit in Duitsland uitgegeven tijdschrift geeft ook de bisschop van Rotterdam een bijdrage. Mgr Jansen schrijft, dat de betekenis van Niels Stensen hem eerst duidelijk voor ogen kwam door een voordracht, die de katholieke studentenvereniging „St Augustinus" in 1953 georgani seerd heeft. Mgr. Jansen herinnert er aan, dat Leiden de stad was waar Niels Stensen zich drie jaar aan de wetenschap gewijd heeft. Als bisschop van Rotterdam tot welk diocees ook Leiden behoort, verheugt hij er zich over, dat de stemmen en harten, die om de Heiligverklaring van Niels Stensen vragen steeds talrijker en krachtiger weerklinken. EEN NACHT ONDERDAK GEVRAAGD. Pastoor Van Velzen pastoor te Camblain l'abbé nabij Arras in Noord- Frankrijk heeft een paasvakantie reisje georganiseerd voor een aantal meisjes van de hoogste klas lyceum uit zijn stad naar het vormingscen trum „Vijverduin" te Bloemendaal. Op de terugreis komen de meisjes, vergezeld van drie lera-essen en hun directrice op vrijdagmiddag, 11 april a.s. rond het middaguur in Leiden aan. Omdat het tegen die tijd te laat is om de lange reis naar hun woon plaats nog diezelfde dag te voltooien, zouden de dames graag één nachtje in Leiden doorbrengen om er (even tueel iets van de stad te zien. Diegenen, die voor één nacht on derdak willen verstrekken aan een van de jonge frangaises, kunnen zich daarvoor opge 'en bij dr. E. Gans, Roodenburgerstraat 60, mej. G. Wal ter, Zeemanlaan 34 en b:; Joop Koe- voets, Ilogewoerd 189a, allen te Lei den. Italiaans Strijkorkest tc Leiden. Het vermaarde Italiaanse „Orches tra Stabile dell' Angelicum di Mila- no", een uit veertig musici bestaand" strijkorkest dat specialiseert in 17e- eeuwse Italiaanse muziek, maakt in april 1958 een grote tournee door Ne derland. Op dinsdag 22 april a.s. geeft An- gelicum een concert te Leiden in de Stadsgehoorzaal met concerti grossi van Geminiani, Corelli, Marcello en Vivaldi en Cantates van Scarlatti. Solisten zijn de beroemde Italiaan se zangers Nino Adami, tenor en Lu- ciana Pio-Fumagalli, sopraan. Geslaagd. Voor het eindexamen van de „Staf cursus" zijn geslaagd de eerwaarde zusters Sapiëntia, Christofra, Wen- deline en Theodosia, allen werkzaam in de verp! ziekenhuis king van de diploma's zal plaats vinden op 15 april a.s. te '"ilburg. Kaartclub „Hartebrug". Op woensdag 9 april a.s. huodt de kaartclub van de Hartebrugparo- chie in de Romanuszaal weer een van zijn kaartavonden. Deelnemers wordt verzocht om stipt bij de aanvang van de avond, te acht uur, aanwezig te zijn. Opspuitingen gegund. De directeur van gemeentewerken heeft namens b. en w. het opspuiten van terreinen in het uitbreidingsplan Noord en Zuid-West opgedragen aan de fa. Gebr. Dikkerboom en Sijbran- dij, Joesterwèg 241, te Oude Haske (F.). Mondelinge eindexamens Leiden e.o. GYMNASIA. De mondelinge eindexamens van de gymnasia in Leiden en omgeving zijn vastgesteld op de volgende data: Leiden. R.-K. Lyceum „St. Bona- ventura", afd. gymnasium, 19, 20, 21, 23, 24 en 25 juni, r.-k. meisjes lyceum „St. Agnes", afd. gymn., 25, 26 en 27 juni; gemeentelijk gymn. 5, 6, 7, 9 10, 11, 12, 13 en 14 juni; christelijk ly ceum, afdeling gymnasium 26, 27, 28 en 30 juni. Alphen. Chr. lyc. afdeling gymn. 2, 3, 4 en 5 juni. Wassenaar. Rijnlands lyc. afd. gymn. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 3 juni. HOGERE BURGERSCHOLEN. Leiden. R.-K. Lyceum „St. Bona- ventura, afd. H.B.S. 26, 27, 28 en 30 juni en 1 juli; afd. HBS B 4, 5, 7, 8, 9, 10 en 11 juli; Rembrandt-lyceum: afd. HBS A- 30 juni en 1, 2, 3 en 4 juli; afd. HBS B 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 23 juni; Chr. HBS voor meisjes: afd. HBS B 5, 7 en 8 jul Chr. Lyceum afd. HBS A: 1, 2, 3, 4 en 5 juli; afd. HBS B 16. 17, 18, 19, 20, 21 en 23 juni. Alphen. Chr. Lyceum: afd HBS A 2, 3, 4 en 5 juli; afd. HBS B 23, 24, 25, 26 en 27 juni. Woerden. FA. Mmkemaschool: HBS B 9, 10, 11 en 12 juli. MIDDELBARE MEISJESSCHOLEN. Leiden. Gem. HBS voor Meisjes: 16 en 17 juni. Wassenaar. Rijnlands lyceum: 4, 5, 7, 8 en 9 juli. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. Op de Tweede Paasdag zal er geen hu'svuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaat-1 sen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op maan dag woraen bediend, zal nu plaats vinden op dinsdag 8 april e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op dinsdag werden bediend, geschiedt nu op woensdag 9 april e.k. De ophaaldienst van woensdag zal, met enige vertraging, normaal door gang vinden. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. NA ONTBINDING KIESCOMITé Namens een groep K.V.P.-leden is een telegram gezonden aan het be stuur van de afd. Leiden van de K.V.P. waarin geprotesteerd wordt tegen ontbinding kiescomité A. van Dijk zonder gehoord te zijn en tegen de in de Leidse Courant van 4 april gepubliceerde mededeling, dat Kies comité A van Dijk de goede geest in de partij geschaad zou hebben. Het telegram was ondertekend door de heren: G Groenewegen, N. Doeven, J. Boogers, E. J. Coster, N. B. M. Vreeburg. W. Th. v. d. Holst, G. J van Spanje, A. C. H. Speel, mevr. A. v. Oudenhoven—Schrurs, en de heren C. J. A. Zandvliet, J. v. Oudenhoven, W. J. M. Zandvliet. A. J. VAN DRIESTEN 80 JAAR De bekende Leidse kunstschilder A. J. van Driesten hoopt volgende week zaterdag zijn 80ste verjaardag te vieren Het is de uitdrukkelijke wens van de heer Van Driesten, dat deze dag geheel onopgemerkt voor- Agenda Leiden ZONDAG, 6 APRIL. EERSTE PAASDAG. Eerste H. Mis pater Castelein. Paro chiekerk Hartebrug, 10.15 v.m.. Ge legenheid tot gelukwensen: Pastorie. Half drievier uur nam. MAANDAG, 7 APRIL. TWEEDE PAASDAG. Eerste H. Mis pater Lagerberg. St. Petruskerk. 9.15 uur nam. Gelegen héid tot gelukwensen: Thorbecke- straat 72. 2 uur- 3.30 nam. DINSDAG, 8 APRIL. OKO-St. Leonardus. Operette ,;De Sneeuwkoningin". Leidse Schouw burg, 8 uur nam. Kath. Kapperspatroonsbond. Leden vergadering „Zomerzorg" 7.45 uur WOENSDAG, 9 APRIL. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. VIRO. Dr. A. Sunier over Gezond heidsonderzoek in Israël. Rapenburg 8, 8 uur nam. Casino. Meer dan zo maar een dorpsidioot is Denry. Hij is 'n (bij zonder) „Linke Jongen", die ieder een overrompelt en ontwapent, zon der dat zijn opponent tegenstand kan bieden. Mooier nog: zijn slachtoffer moet hem nog nageven, dat hij in derdaad een linke jongen is. Eerlijk gezega wisten wij tot gisteravond niet precies welk een ruime beteke nis de term ,,link" heeft. Het is niet alleen maar „gevaarlijk" of „uitge kookt". Voor de jonge meisjes, die Denry ontmoet, als hij iets in de zin heeft, is hij alleen maar gevaarlijk, omdat geen van baar hem weerstand kan bieden. En uitgekookt als hij is, weet Denry zijn natuurlijke charme, die niet door veel geweten wordt geremd, te cultiveren tot een peil, waarop hij zichzelf de onoverwinne lijke acht. Die flair brengt hem tot succes. Hij waagt zich in de gemeen tepolitiek, verzekert zich, zonder kiescomité's of prikkelende activi teiten, doch louter door zijn avon tuurlijke geest en een „linke" streek, van de lachers en daardoor van zijn kiezers. Die verkiezen hem uit tot de jongste burgemeester van zijn stad, zodat de van de troon gestoten bur gemeester zich verbouwereerd af moet vragen, wat dan wel de ver diensten van zijn rivaal zijn. Die zijn dezelfde als die van de hele film, gemaakt naar Arnold Benetts roman „The Card", namelijk dat hij het publiek op een uitstekende wijze heeft vermaakt als een tweede Tijl Uylenspiegel. Een aardige vakantiefilm, geschikt voor een bezoek van mensen van alle leeftijden. Trianon. Een film als een kleu rig paas-ei draait deze week in het Trianon; een showfilm met veel liedjes gezongen door de populaire POTLOOD en GEEST Oplossing No. 536. Horizontaal: 1. kanaal, 5. ce, 6. de, 7. pal, 9. beu, 10. oor, 11. stoot, 13. tin, 15. pro, 17. sta, 19. i.e., 21. r.i. 22. negara. Verticaal: 1. kea, 2. na, 3. adé, 4. leus, 5. Spa, 8. lotto, 9. brons, 12. spin, 14. aai, 16. ree, 18. tra, 20. ra. zangeres (Tippitippitipso!) Ca the- rina Valente, die tevens een ver dienstelijk actrice blijkt te zijn. Het verhaal in kleuren zal van u geen hersenwerk vragen. Een succesvol revuesterretje krijgt de hoofdrol in een film, die gemaakt wordt naar het boek van een zeer serieus schrij ver. Deze man wenst, dat de sfeer van zijn verhaal zo dicht mogelijk benaderd wordt, maar zoals dat ge bruikelijk is: de filmmakers geven hun eigen visie. Het eenvoudige meisje, dat de liefde wint van een rijke kasteelheer zal uitgebeeld wor den door de hups-* zangeres. De schrijver ziet er geen brood in en dan gaat het zangeresje bewij zen, dat zij de rol van het eenvou dige onbedorven boerenmeisje goed kan spelen door» als hulpje voor dag en nacht in dienst van de schrijver te treden. Natuurlijk groeit er een zuivere liefde tussen dit tweetal en dan zijn de wolken spoedig verdwe nen. De pauzes in dit wat magere verhaaltje worden met aardige zang en dans opgevuld. De K.F.C. keurde dit verhaal goed voor alle leeftijden. Luxor. De ster van Romy Schnei der is met het uitbrengen van de Sissi-films wel met een fabelachtige snelheid omhoog geschoten. En men moet eerlijk toegeven, dat deze films over het tragische leven van de Oos tenrijkse keizerin Elisabeth, zoals zij door de jonge Romy Schneider wordt uitgebeeld, het wonderwel doen. Na de jeugdjaren van Sissi en de eerste jaren van haar huwelijk met keizer Franz Josef is als derde vervolg ge komen: „Sissi, keizerin en moeder", dat voornamelijk de voorbijgaande longaandoening van de jonge keizei in als onderwerp .heeft. De eerste sporen daarvan vertoonden zich in Honga rije, waar Sissi graag verbleef. Op raad van de dokters begaf de keizerin zich naar het paradijselijke eiland Madeira^ waaraan een grote tocht naar Korfoe werd vastgeknoopt. Dank zij de zuidelijke zon genas zij volkomen en was zij in staat om met keizer Franz Josef een officieel be- zo.ek te brengen aan Milaan en Ve netië, waar zij evenals in Hongarije aller harten verovlrde door haar natyurijjke lieftalligheid en mense lijkheid. Ook in. deze Sissi-film ontplooit zich weer de oude pracht van het keizer lijke hof; de paleiszalen met hun rijke stoffering en met het statige be weeg van kleurige toiletten, het na tuurschoon van Madeira, Korfoe en Venetië vormen één aaneengescha keld schilderij, een meesterlijk spel van kleuren. Het spel van Romy Schneider is ook in deze film weer hartveroverend, doch mist geluakig de al te zoete smaak van de vorige Sissi-films. Een uitstekende Paas- film, voor alle leeftijden. Rex laat ons in „Kruitdamp" -weer eens kennis maken met een „revol- verheld". een zekere Tom Early, die als een verloren zoon terugkeert naar zijn boerderij. Hij heeft veel rondgezworven en veel avonturen beleefd en thuis ziet men hem met lede ogen aankomen. Hij krijgt dan ook wel een warme ontvangst; zelfs zijn zoon bejegent hem met minach ting. Maar via veel kruitdamp en dynamiet komt er tenslotte toch een verzoening. Een echte avonturenfilm met spanning, toegankelijk voor 14 jaar en ouder. Lido. In het Paasprogramma krygen v^e een aardige opname van het bezoek van de Engelse Konink lijke familie aan ons land, uitgegroeid tot een documentaire van grote waar de voor de toekomst. Daarachter komt als hoofdfilm de Amerikaanse klucht „The Pyama Parade", een mu sical, die twee jaar lang op Braodway als toneelstuk volle zaten trok. Het is een film van tempo en vrolijkheid, van romantiek in een moderne om lijsting, wat schreeuwerig Ameri kaans, maar als men dat op de koop toeneemt, kan men anderhalf uur amusement van bijzonder gehalte genieten. De geschiedenis speelt zich af in de Sleeptite Pyjama-fabriek te Du buque, waar een nieuwe bedrijfslei der is aangesteld ten tijde, dat het personeel een actie tot loonsverho ging voert, waarmee de baas het helemaal niet eens is. Uit een en ander komt het herhaaldelijk tot conflicten, waarbij de langzaam-aan- actie een der aardigste momenten is. De nieuwe bedrijfsleider, Sid So- rokin, komt zelfs in conflict met de presidente van de klachtencommis sie (Doris Day), op wie hij verliefd is, maar die hy tenslotte ontslaat. Natuurlijk komt alles weer op zijn pootjes terecht en na afloop komt men tot de ontdekking, een poosje eens recht gezellig genoten te heb ben. Gekeurd voor alle leeftijden. Verdwenen verten, door Joost de Klerk. Uitg. Ad. Donker, Rotterdam. In de omslag van deze roman wordt het hele verhaal samengevat in één zin: „Een jongeman verlang de zijn gehele jeugd door naar de zee, maar hij is er niet heen ge gaan". Het waarom blijkt uit het verhaal: hij ontmoette nl. een meisje. Meer is het niet. De jongeman ver telt het aan *en vriend uit zijn ly ceumtijd en de vriend luistert ge boeid toe, hetgeen niet te verwonde ren is, want de jongeman vertelt vlot en speelt met pozie van water, gol ven en wind. Als vertelling is het zeer knap geschreven en met groot gevoel voor de taal en haar beeldend vermogen en als zodanig moet men dit boekje waarderen. De fatale 7 dagen, door Pat Frank. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De Prisma-reeks bevat van alles wat, maar steeds iets goeds. „De fa tale 7 dagen" is een z.g. thriller en een goede. Het is een verhaal van wat men zou kunnen noemen: de mogelijke toekomstige ontwikkeling van het wereldbeeld. Op een dag in de toekomst duikt n.l. een onder zeeër op bij een der stranden van Amerika en zet iemand met iets aan land en dat brengt een grote veran dering teweeg. Maar laten wij het verhaal niet bederven door de span ning weg te nemen, welke de schrij ver, een in Chicago geboren journa list, met zoveel bekwaamheid en flair weet op te bouwen. De aardig heid is, dat hij geen irreëel toekomst beeld van over 1000 jaar bij elkaar fantaseert, maar iets wat vandaag of morgen werkelijkheid zou kunnen worden. Bovendien is hij goed thuis in datgene waarover hij schrijft, waardoor het toekomstbeeld angstig „echt" is geworden. Een boekje om achter elkaar uit te lezen. De films in de week van 411 april zijn door de Kath Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een linke jongen", alle leeftijden. Lido: „The pyama game", alle leeftijden. Luxor: „Sissi, keizerin en moeder", alle leeftijden. Trianon: „Das einfache R^adchen", Rex: „Kruitdamp", 14 jaar De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden wordl waargenomen door: Zuider Apotheek, Lammen- gchansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelmihapark 3, tel. 26274. Zondagsdienst der Huisartsen Met de Paasdagen zal de dienst wor den waargenomen door: le Paasdag: dr. Hartman, Pleiter, Dijkstra, De Bruyne, Veldhuyzen. 2e Paasdag: dr. Meel, Stoffers, Wydicks, van Alphén, Dijkstra. jJIoktersdienst Oegstgeest ,1e Paasdag: dr H. Varekamp, J. H. Mjeissner. 2e Paasdag: dr E. W. F. v.. Walchren. Dienst Apotheken De avond, nacht- en zondagsdienst van de apo theken: Leiden: Geopend apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; bovendien zijn tot zaterdagmiddag 6 uur geopend: apotheek Haven, Ha- vei. 18, tel 20085 en apotheek Doeza, Dcezastraat 31, tel. 21313. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. lste Paasdag: geopend apotheek Boekwijt. 2e Paasdag: geopend vanaf 8 uur 's morgens apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hoogracht 48, tel. 21060 TENTOONSTELLINGEN LakenhaL Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april) Rijksmuseum Geologie en Minera logie. v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 24 uur Zon- en feestdagen 2--4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april). Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 5 April 1858. Parijs. Het getul der rijtuigen dat dagelijks in onze stad dienst doet bedraagt 32.000. Daartoe zijn 50.000 paarden noodig. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Bruid achter de kim, door Robert Carse. Uitg. Jan v. Tuyl N.V., Zaltbommel. Dit uit het Engels vertaalde boek voert ons terug naar de dagen toen men nog met zeilschepen over de ze ven zeeën zwalkte. Het verhaal heeft zijn uitgangspunt in hel plaats je Salem in Amerika, waar een jonge kapitein zijn bruid moet achterlaten, omdat hij uitgestuurd wordt op de walvisvaart. Het grootste deel van het boek zwerven wij met hem over de oceanen, want in de vorige eeuw was de walvisjacht nog niet zo geor ganiseerd als tegenwoordig. Het le ven aan boord van zo'n walvisvaar der was ruw en hard en het verhaal is dan ook wat aan de rauwe kant. Maar er zit spanning in en geeft v/el een goed inzicht in het zeemansle ven van vroeger dagen. De jeeman, die na zo'n vaart heelhuids kan te rugkeren naar zijn bruid, die hij al die tijd achter de kim op hem wist wachten, keert als een man huis waarts. Hoewel niet voor lange tijd, want er zijn mannen maar ook vrou wen van de zee en zij kunnen slechts op zee aarden. Het sakrament der boetvaar digheid, door prof. dr. mag. P. Anviaux. Uitg. Lannoo, T)en Haag. De biecht is een van de minder geliefde sakramtenten onder de Ka tholieken en dat is begrijpelijk want het is het sakrament der boete. Misschien hangt daarmee psycholo gisch samen het eigenaardige feit, dat een systematische uiteenzetting van dit boetesakrament in de Kerk pas laat tot ontwikkeling is gekomen. Daarom heeft prof. Anciaux er goed aan gedaan, het gehele aspekt van dit sakrament met alles wat er zich rondom heen beweegt, onder de lou pe te- nemen en in een degelijk boek te verwerken. Prof. Anviaux is pre sident van het Groot Seminarie te Mechelen en een autoriteit op theolo gisch gebied. Deze verhandeling over de geschiedenis, het wezen en de vorm van de kerkelijke boete is voor priester en ontwikkelde leek een waardevolle bron van inlichting en oriëntatie. Aan de verhandeling over de biecht is een bijvoegsel over oor sprong en betekenis der aflaten toe gevoegd. Moord in Moskou, door An drew Garve. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Dit Prismaboekje bevat een sma kelijk geschreven en spannend de tective-verhaal, uit het Engels ver taald. Het is in „ik-vorm" geschre ven en de auteur doet het dus voor komen alsof hij zelf de hoofdpersoon is en alles zelf heeft beleefd. Dat maakt het verhaal levendig. Maar de levende verhaaltrant is niet de enige goede kwaliteit van deze moord- affaire in het geheimzinnige Mos kou; de schrijver blijkt ook goed op de hoogte te zijn van de verhoudin gen en toestanden in de Sow jet hoofdstad en bovendien weet hij de spanning goed op te voeren. Wie zich een paar avonden gezellig wil bezig houden, zal de vertelling van de En gelse schrijver met genoegen lezen. (Advertentie). De Ondergang van de Missi- slppi, door Hans van Zuy- veen 100ste Thijmfonds- boek. Den Haag. Zo-maar-een Thijmfondsboek is deze honderdste uitgave in de Thijm- fonds-serie. Ter gelegenheid daarvan gaf het Thijmfonds een speciaal boek je uit over zijn geschiedenis, waar uit de behoefte aan een goed boeken fonds maar al te duidelijk bleek. En we mogen onomwonden zeggen, dat het streven van het Thijmfonds om j het peil van de volkslectuur zowel literair als intellectueel te verheffen ongetwijfeld in velerlei opzicht ge slaagd mag worden genoemd. Frans van Oldenburg Ermke (F. A. Brunklaus), oudste redactielid van het Thijmfonds, schreef deze bro chure over de 100 boeken en Carel Thole verzorgde de illustraties. Met „De ondergang van le Missis sippi" heeft het Thijmfonds de serie van honderd boeken dus volgemaakt en we mogen zeggen, dat het lang niet het slechtste is onder de uitga ven. Het is een verhaal uit de eerste dagen van de wereldoorlog, die eer ste dagen dan genomen volgens Amerikaanse maatstaf, want het ver haalt de geschiedenis van een schip, dat op 4 september 1941 op myste rieuze wijze op de Atlantische Oceaan verdween. Eerst op 22 april 1942 wer den de (overlevende) schipbreuke lingen door een Amerikaans troepen, transportschip opgepikt. Wat daartussen plaats vond, vormt de inhoud van deze boeiende roman, welke men in één adem uitleest. Dat zegt ongetwijfeld genoeg en men zal hoe dramatisch het verhaal ook is aan het lezen ervan genoegen beleven. „De stille overwinning" door Ruth Feiner. Uitgeverij P. Vink, Antwerpen-Tilburg. De schrijfster geeft er in dit boek blijk van, dat zij een grote begaafd heid bezit haar gevoelens weer te ge ven en zij bouwde een goede intrige op. Het gaat over een succesvolle oog- en hersenspecialist, 'n blinde compo nist en een jonge vrouw, die elkaar telkens weer ontmoeten in het mo- daine milieu van een paar Londense vrienden. Daarbij worden problemen ontleed, die het hart van elk mens beroeren: oorzaak en zin van het lij den, liefde en schuld, opoffering en menselijkheid. Bij aile tragiek is deze roman ech ter geenszins tragisch. Door alles heen voelt men een gezonde levens blijheid, die weldadig aandoet. „Heersers zonder kroon." door Edgar Maass. Uit gave Zuidhollandse Uitgever^ Maatschappij Den Haag. Edgar Maass beschrijft in deze ro man op verdienstelijke wijze dé romance tussen koningin Carolina Mathilde van Denemarken en haar lijfarts dr. Streunsee. De schrijver heeft de geschiedenis geen geweld aangedaan, en hij heeft ook zijn best gedaan zijn romanfiguren een eer lijke kans gegeven zich zelf te zijn. Men kan in de figuren en de gebeur tenissen geloven en dat is al heel wat, als een pikante gebeurtenis in in de geschiedenis geromantiseerd wordt. De strekking en sommige pasT sages vragen voorbehoudt voor vol wassenen. Zoals wij gisteren al schreven heeft 't bestuur van de speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren" te Leiden een origineel speeltuig in zijn tuin laten plaatsen. Het is een klimrek in de vorm van een vliegtuig. De kin deren maakten van deze buizencon structie dankbaar gebruik. Toen de fotograaf kwam leek het wel of een troep mieren van dit bouwsel bezit had genomen. Juichend staan de kin deren uit de buurt tussen Kaneelweg, Hoge Rijndijk en Burggravenlaan. (Foto De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2