S)e £eidóe(Eoma/itf Eisenhower zet Amerika's ontwapeningspolitiek op de helling Stopzetting kernproeven mits tevens produktieverbod Troepen van Djakarta vorderen op Sumatra. Aanvaardt Kroestsjef internationaal toezicht? HT 'n Wassenaars echtpaar in de Rotterdamse Maas verdronken Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 ZATERDAG 5 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14378 Krijgen we met PASEN nog een een beetje ZON? Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent- 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct P- m.m. Telefoontjes f 1.50 DE KERN VAN DE ZAAK van het offer-altaar. Haar gou den vlam verkondigt woordeloos De Heer is verrezen, alleluja! Een nieuwe lente is aangebroken, in de natuur, in de schoongemaakte huizen en in de harten van alle men sen „die van goeden wille zijn". Pasen is het feest van de grote schoonmaak der ziel, van de weder geboorte, van het wegwerpen der oude bedorven zuurdesem en het ge bruiken van de nieuwe, frisse zuur desem. Het is het feest van het nieuwe begin voor ieder mens, die, ontevre den over het verleden, een nieuwe mens wil zijn. Het is een feest van onverstoorbare vreugde, grote plannen, heilige ver wachtingen, omdat wij deel mogen hebben, na de vernedering van zijn ondergang te hebben overwogen, aan de ontzaglijke Paasvreugde van de mens-geworden God. Het luide uitgekreten „Het is vol bracht!" van in trieste verlatenheid stervende Heiland der wereld verried reeds hoe dankbaar de menselijke natuur van Gods Zoon was aan de aanbiddelijke wil van de Vader tot in de uiterste vernedering te hebben voldaan. In de mens Jezus heeft God zich met de hoogmoedige mensheid ver zoend, maar tot welk een harde prijs van in geldswaarde uitgedrukt niet meer dan dertig zilveren munten! Ons mede-jubelen met de Heer in zijn verrijzenis-vreugde, ons met de kaars verrijzen uit het doopwater tot een persoonlijke wedergeboorte, tot in nieuw begin, is niet echt en op recht, indien wij niet willen inzien, waar de kern ligt der menselijke zon digheid, namelijk in de zichzelf-ver heerlijkende, zichzelf-vergoelijkende, in de stralende ondeugd van de erfe lijke hoogmoed. Daar ligt de kern van ieder mense leven. En het is een bitse kern, die gekraakt moet worden. God in Zijn alhoogheid vernederde zich tot een getrapte worm, om te demonstre ren hoe misdadig in Zijn oog de hoog moed is en de hele rampzalige na sleep vandien. Wanneer wij met het schuldeloos Paaslam willen verrijzen, zullen wij eerst aan onze eigendunk moeten af sterven. Andere zal dit Pasen voorbijgaan als de voorgaande Paasfeesten. Het nieuwe begin mislukt. De oude mens leeft voort. Zonder ondergang geen Pasen. Vredesmarsen. Betogingen in Amerika en Engeland President Eisenhower heeft opdracht gegeven voor een onmiddellijke bestudering van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de ontwapening en de kernproeven De studie moet voltooid zijn vóór de ministers van bui tenlandse zaken van de Navo-landen op 5 mei in Kopenhagen bijeenkomen, zo is gisteren in Washington vernomen. In sommige kringen gelooft men, dat Eisenhower tot de studie heeft be sloten na de eenzijdige opschorting van de kernwapenproeven door de Sowjet-Unie. Bij de studie zou vooral nagegaan moeten worden, welke mo gelijkheden er zijn om met de Sowjet-Unie te onderhandelen over een op de juiste wijze gecontroleerd verbod op kernproeven. Ook zou bestudeerd moeten worden of de kwestie van het verbod gescheiden kan worden van de steeds door de Ver. Staten geëiste gelijktijdige overeenstemming om de produktie van kernwapens te beëindigen. NAVO SPREEKT 'N WOORDJE MEE. Men gelooft, dat de Ver. Staten hun Navo-bondgenoten reeds over vraagstuk gepolst hebben. Bekend is, dat Engeland en Frankrijk niets voe len voor een verbod van kernproe ven zonder een gelijktijdig verbod op de vervaardiging van kernwapens, omdat zij op het gebied der kernwa pens bij de Ver. Staten en de Sow jet-Unie achter zijn. De Ver. Staten en de Sowjet-Unie zouden dan im mers hun „beproefde wapens" kun nen blijVen vervaardigen. In Washington ziet men o.a. als mogelijkheid, dat de Ver. Staten zul len aanbeiden hun proeven te staken na de serie, die deze maand moet beginnen, of vanaf een vast te stel len datum, mits de Sowjet-Unie in stemt met doelmatige internationale controle op het verbod. Tussen doen en zeggen. Naar aanleiding van de verzeke ring van de Sowjet-Russische pre mier, Kroestsjef, in zijn gisteren te Boedapest gehouden toespraak, dat de Sowjet-Unie toezicht op staking van kernwapenproeven wil aanvaar den, is vanwege het Britse ministerie De Paasvreugde, het mede-delen van buitenlandse zaken verklaard, dat in de verrijzenis-vreugde van de Hei land na lijden en vernedering is het voorrecht van de oprechten-van- harte. Zo moge voor ons allen het Paas feest zijn! Expurgate vetus fermen- tum! Gooi de oude zuurdesem weg! Dan zal ons paaskaarsje in de Paas nacht zegepralend branden, deelge noot in de verrijzenis met de grote Paaskaars ter zijde van het offer altaar. de Britse regering de Sowjet-Unie uitnodigt deel uit te maken van de commissie van deskundigen, die de Britse regering in juli j.l. heeft voor gesteld op te richten met het oog op instelling van een systeem van in spectie voo^ ontwapening. Tot nog toe is de Sowjet-Unie nog niet op het Britse voorstel tot instel ling van bedoelde commissie inge gaan, aldus wordt opgemerkt. m Eén (Romeins) ei is geen Paasei Langs gerechtelijke weg. Gisteren zijn te Washington en te Moskou door een groep personen uit de Ver. Staten, Canada, Groot-Brit- tannië en Japan gerechtelijke acties aanhangig gemaakt tegen de hoge Amerikaanse en Russische functiona rissen, die verantwoordlijk zijn voor het nemen van kernproeven, welke voor de mensheid funeste radio-acti viteit tengevolge hebben. De groep wil aldus pogen stopzetting van der gelijke proeven bij gerechtelijk be vel te bewerkstelligen. Meer dan 250 Amerikaanse mannen, vrouwen en kinderen zijn vrijdag aan het laatste gedeelte begonnen van een „vredesmars" om te New York qen petitie aan te bieden aan de V.N. waarin om steun gevraagd wordt voor de pogingen een eind te ma ken aan de proeven het kernwapens. Sommige betogers, die vijf dagen gelopen hebben, zijn vertrokken uit Pennsylvania en Connecticut. Zij arri veerden donderdag in New York. Ook in Engeland zijn betogers op weg naar het Britse militaire cen trum voor atoomonderzoek te Alder- maston om aan te dringen op sta king van de proeven met kernwapens. Zij zijn vrijdagavond te Hounslow ten westen van Londen aangekomen. De stoet die ongeveer drie kilometer lang is, legt per uur vier kilometer af. Men hoopt maandag het atoomcen trum te bereiken. DE OVERSTROMINGEN IN CALIFORNIë. De overstromingen, die in de laat ste dagen de Amerikaanse staat Call- fornië teisteren, hebben tot dusver twaalf mensenlevens geëist. Voor de Paasdagen wordt meer re genval verwacht. De toestand is het in bijzonder kri tiek in het rijke landbouwgebied in het dal van de San Joaquin, waar door de overstromingen een schade van miljoenen dollars is aangericht. Sir Win ton Churchill is weer thuis Over de Indragiri Radio-Medan deelde vrijdagavond mede, dat de troepen van de central'; regering, die in opmars zijn in htet oostelijke gedeelte van Midden-Su- matra, de rivier Indragiri zijn over gestoken, die de opmars naar Padang vanuit het noordoosten gedurende naire regering van Padang, heeft vrijdag op een persconferentie te Bu- kittinggi de regeringstroepen be schuldigd van wreedheden bij de oor logvoering tegen de rebellen. Simbo- lon zei, dat Javaanse parachutisten verscheidene malen gevangen geno men rebellen hebben vermoord. Zo waren vier politiemannen, die bij de strijd te Pakan Baroe gevangen ge- vier dagen had gestuit. Volgens het nomen werder., afgemaakt. In de ge- s-u* J:~ J~ vangenis van Pemantang Siantar, 60 km van Medan, zijn de vorige maand tien gevangen rebellen gedood, aldus Simbolon. bericht van radio-Medan werd overtocht over de Indragiri gesteund door artillerie en aanvulling van voorraden door vliegtuigen. De op standelingen hadden zich na lichte weerstand teruggetrokken. Van enige bataljonscommandanten der regeringsrotpen, waarmede ra dio-Medan een onderhoud had gehad, verklaarde majoor Shafie, dat vele vluchtelingen het gebied verlaten, dat nog in handen van de opstande lingen is. Eenheden van de opstan delingen hadden alleen maar in het wilde weg geschoten, en zijn mannen hadden niet teruggevuurd, zeide hij. Radio-Padang heeft vrijdag het prijsgeven van Paloe Donggala in Noord-Celebes door de opstandige troepen in dit gebied bevestigd. Volgens radio-Padang is er om beide plaatsen enige dagen gestreden. De opstandige troepen vechten nu bui ten deze plaatsen, op het platteland. Simbolon beschuldigt. Massagraf in N. Bohemcn Een graf met de resten van enkele honderden mensen is in de streek van Oesti Nad Labem in Noord-Bo- hemen ontdekt. Vermoedt wordt, dat men hier^e te maken heeft met de lijken van inwoners van het Duitse concentra tiekamp Flossenburg, die aan het eind van de oorlog naar Noord-Bohemen gezonden waren om te werken aan de bouw van een fabiek onder de grond. VLIEGTUIGONGELUK BIJ NAPELS. Bij Napels is gisteren een twee- motorig particulier vliegtuig veron gelukt, kort voor de landing op het vliegveld Capodichino. Bij het bran dende wrak zijn drie lijken van inzit tenden gevonden. Het was een Ceylonees vliegtuig. De drie inzitenden van het toestel waren Amerikanen. Zij vlogen het vliegtiug, een Beechcraft van Wichi ta in Kansas naar Ceylon. K.A.J, bij de Paus Z.H. de Paus heeft het dagelijks bestuiur van het uitvoerend comité van de Internationale KAJ in speciale audiëntie ontvangen. Tijdens deze audiëntie werd aan de H. Vader het manifest aangeboden, van de Inter nationale KAJ, dat tijdens de het vorig jaar gehouden wereldraad van de KAJ werd opgesteld en goed gekeurd. De H. Vader onderstreepte uitdrukkelijk het belangrijke werk, dat de KAJ momenteel op internatio naal plan verricht en sprak de hoop uit, dat de Kajotsters en Kajotters hun inspanningen nog zouden verdub belen. Aan het slot van de ontvangst gaf de H. Vader zijn zegen en overhandig de hij elk der leden van de delegatie een medaille met zijn afbeelding. Na mens Nederland was in de afvaardi ging vertegenwoordigd de heer Ge rard van Bakel in zijn functie van penningmeester. Een van de winkeliers van Rome heeft als blikvanger in zijn etalage een monstrueus paasei geplaatst Een deel van de chocoladeschaal is weggebro ken waardoor men een beeld op het inwendige van het ei krijgt, namelijk het gehele Piazza dell'Esedra te Rome, compleet met het verkeer. Ontploffingen toch niet te verbergen Staande aan de voet van het ver nielde standbeeld van Stalin heeft de Russische premier Kroestsjef gis teren in de Hongaarse hoofdstad Boe dapest, een beroep gedaan op Enge land en Amerika „het voorbeeld van de Sowjet-Unie te volgen" en de proe ven met atoom- en waterstofbommen stop te zetten. Kroestjef sprak tijdens een parade ter viering van de dertiende verjaar dag van de bevrijding van Hongarije in de Duitsers. Hij betoogde, dat het niet mogelijk is de ontploffing van kernwapens te verbergen. ,,Het internationale toe zicht op ontploffingen bestaat dus reeds". Kroestsjef voegde hieraan toe, dat, indien internationaal toezicht wordt verlangd, Rusland bereid is dit te aanvaarden. Hij zette evenwel niet uiteen welk soort toezicht Rusland zou aanvaarden. In Franse diplomatieke kringen be schouwt men de woorden van Kroestsjef, dat de Sowjet-Unie be reid is in te stemmen met een inter nationaal toezicht op het staken van de kernwapenproeven als de belang rijkste stap in de richting van een topconferentie sinds de Russen het vorig jaar om een dergelijke confe rentie vroegen. Het schijnt, dat Kroestsjef nu ten minste bereid is om de kwestie van het toezicht te bespreken, zo zei men. li Donderdagavond Is Sir Winston Churchill, in gezelschap van Lady Chur chill, volledig hersteld teruggekeerd te Londen van zijn villa aan de Franse zuidkust. Vanuit zijn auto, waarmee hij naar Chartwell nabij Westerham in het Engelse graafschap Kent vertrok, begroette hij de vele vakantiegan gers, die zich op London Airport bevonden. Twee dochters gered De heer en mevrouw W. van Wes- sel uit Wassenaar zijn vrijdagmiddag in Rotterdam omgekomen toen hun auto van de Parkkade de Maas in reed. Hun twee dochters, de 21-jarige studente Marijke en de 13-jarige An- kie konden worden gered. De auto reed in de richting van het ventilatiegebouw. Naast de bestuur der zaten zijn twee dochters: d vrouw zat waarschijnlijk achterin. Tot grote ontsteltenis van voorbij gangers week de wagen plotseling sterk naar links. Enige ogenblikken later zagen zy de wagen verdwijnei in de Maas, die daar 13 meter diep is In aller ijl a 11 arm eerde men politie en brandweer die pogingen in het werk stelden om de inzittenden te bevrijden. De twee meisjes hadden inmiddels kans gezien door het geopende raam pje van het linkervoorportier naar buiten te klimmen. De politie die de diep geschokte meisjes naar Was senaar heeft gebracht neemt aan, dat zij daartoe langs hun vader zijn gekropen* die waarschijnlijk nog ge tracht heeft zijn vrouw bij haar po gingen uit de wagen te komen te helpen. De 21-jarige Marijke kon zwemmen en heeft kans gezien zichzelf in vei ligheid te stellen. De 13-jarige Ankie kon evenwel niet zwemmen, maar gelukkig werd haar de helpende hand geboden door de tweede luitenant H. van de Valk van de Larixlaan te Rot terdam, die juist op zijn scooter pas seerde en zonder zich een ogenblik te bedenken in het water sprong. De heer N. C. Langenhuizen uit En schede, stuurman van een aan de Parkkade liggend kustvaartuig, ver telde gezien te hebben dat de vader zijn dochters uit de wagen duwde. Hij Koude Noordenwind V erschillende storingsgebiedenheb- ben het weer in West-Europa de laatste dagen een veranderlijk ka rakter gegevén. Zij*' gingen gepaard met grote temperatuursverschillen op korte afstanden. Zo kwamen vrijdag in Oost-Frankrijk maximumtempera turen van omstreeks 15 gr. voor, ter wijl in Noordwest-Frankrijk enkele stations aan het einde van de middag zelfs sneeuw meldden. Ook zaterdag morgen kwamen nog grote weersver- schillen voor. Een van de storingen trok nl. in noordwestelijke richting over België in de richting van Enge land. In ons land kwamen toen op klaringen voor en steeg de tempe ratuur op verschillende plaatsen tot boven de 10 graden. In de omgeving van Londen daarentegen sneeuwde het uren achtereen bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Ook in Scandinavië blijven de tem peraturen nog steeds laag, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de winterse drukverdeling daar nog steeds voortduurt en er nog geen flinke dooi is opgetreden. In Dene marken bijv. lagen de maximum temperaturen de laatste dagen nog maar enkele graden boven het vries punt. De storingsgebieden boven West-Europa zijn nu wel in beteke nis aan het afnemen en over de Britse eilanden beweegt een rug van hoge luchtdruk langzaam naar het oosten. Voor onze omgeving zal dit tot gevolg hebben, dat de winden de komende dagen in hoofdzaak uit noordelijke richtipgen zullen waaien, waardoor koude lucht over de Noord zee zal worden aangevoerd en wol kenvelden het land zullen binnen drijven. De kans op neerslag is ge ring, daar de storingsgebieden verder in activiteit afnemen. kon de helpende hand bieden en zo zouden de heisjes kans hebben gezien uit de auto te komen. De raampjes van de achterportieren zouden heb ben opengestaan. Het is niet uitgesloten, dat de be stuurder is afgeleid door de juist ver trekkende „Nieuw Amsterdam". De auto is met een takelwagen op het droge gebracht. Autoverhuiirinr.„TI P.-T 0 P" St. Aagtenstr 14, tel. '5709, leiden Mercedes 180 1) 10. -f 15 ct. per l m, inclusief brandstof. Volkswagens f fi per Heg 6 t p't km. Volkswagen busjes ƒ35 per dag. Advertentie) weer i (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met en- 1 kele verspreid optredende buien. 1 Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en noord. j Vry koud. 6 April zon op 6.06; onder 19.21; maan op 22.48; onder 7.15. 7 April zon op 6.03; onder 19.22; maan op 23.57; onder 7.58. 8 April zon op 6.01; onder 19.24; maan op onder 8.48. Hoogwaterstan den 6 April v.m. 4.45; n.m. 5.10. 7 April v.m. 5.30; n.m. 5.55. 8 April v.m. 6.15; n.m. 6.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. IC. sneeuw 0 zwaar bew. 1 geh. bew. 1 regen 3 sneeuw 1 geh. bew. 4 zwaar bew. 7 geh. bew. 6 geh. bew. 2 onweer 4 regen 4 regen 10 mist 3 zwaar bew. 3 zwaar bew. 5 geh. bew. 5 geh. bew. 4 mist 5 zwaar bew. 9 half bew. 5 zwaar bew. 12 v regenbui 11 onbew. 3 half bew. 13 licht bew. 11 Korreltje Zonder inspanning geen rust, zonder strijd geen overwinning. Thomas Kempis.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1