Minister Vondeling sprak van rampzalige daling zuivelprijzen Garantieprijs meik gaat daarom niet omhoog Nieuwe garantieprijzen voor akkerbouwprodukten Helft van extra te bouwen wonin gen bestemd voor de repatrianten Burgemeester nam ontslag At* DIERENPARK WASSENAAR Rusthuis-directrice verslaafd aan opium Valide invalide oud-militairen vinden hun tehuis ZATERDAG 5 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 waarbij voor de produkten van de lichte gronden wegens het verschil in kostprijzen een aanvullende toeslag wordt verleend. Uitgaande van de door het L.E.I. becijferde kostprijzen voor gerst en haver van de kleigron den, zijn minimumprijzen voor deze produkten vastgesteld op hetzelfde niveau als in 1957 n.l. op 25,50 per 100 kg voor gerst en op 23,75 per 100 kg voor haver. De garantieprijzen voor rogge en haver van de lichte gronden zijn aan de hand van de lager berekende kostprijzen vastge steld op 25,40 26,70 in 1957) res pectievelijk ƒ26,95 (ƒ28,in 1957) per 100 kg af boerderij met een vocht gehalte voor rogge van 17 pet. en voor haver van 15 pet. Het verschil tussen de met behulp van het sys teem van monopolieheffingen gerea liseerde marktwaarde en deze garan. tieprijzen zal na afloop van het sei zoen in de vorm van een toeslag per Tengevolge van een rampzalige ontwikkeling van de prijzen van de zui vel op de buitenlandse markt, zal de opbrengst van de melk in de periode november 1957november 1958 ongeveer 100 miljoen lager zijn dan aan vankelijk werd verwacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantieuitkcring dan de geraamde 220 miljoen aan de melk veehouders. Het geraamde tekort van het landbouw-egalisatic fonds van ƒ326 miljoen wordt hierdoor zeer aanzienlijk hoger, hetgeen de regering dwingt tot de uiterste behoedzaamheid ten aanzien van de uitgaven. Werkclassificatie slechts gedeeltelijk Aan bepaalde verlangens, zoals in voering van de werkclassificatie in de landbouw met verbetering van de landarbeidersionen, verhoging als nog van de garantiemelkprijs voor de veehouders en verbetering van de slijtersmarge voor de gestandaardi seerde melk, kan dan ook nog niet direct of slechts ten dele worden te gemoetgekomen. Ook bij de garan tieprijzen voor de akkerbouwproduk- ten moest mede hierdoor enigszins van de voorstellen van het landbouw schap worden afgeweken, zo deelt de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. (Zie onder). De nieuwe garantieprijs voor melk, die op 3 maart 1958 werd bepaald op 28,85 per 100 kg melk met 3,7 vet zal niet verhoogd worden. Zoals bekend, was de regering in beginsel bereid aan het verlangen, uitgesproken in de motie-v. Koever den, tegemoet te komen, zowel bij de melkprijs als bij de garantieprijzen van- de akkerbouwprodukten. Sinds dien hebben de omstandigheden zich echter - met name in de zuivelsector sterk ten ongunste gewijzigd. Ook aan het verlangen van de melkslijters om verhoging van de winstmarge kan niet worden vol daan. In een spoedvergadering op ver zoek van het Produktschap voor Zui vel met de minister van Landbouw op woensdagavond 2 april j.L gehou den. is melding gemaakt van een be droevend slechte ontwikkeling van de internationale zuivelmarkt. Vol gens de in deze vergadering <joor het Produktschap voor Zuivel verstrekte gegevens zal de opbrengst van de melk ongeveer ƒ100 miljoen lager zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Het reeds grote tekort van het land- foouwegalisatiefonds zal hierdoor zeer belangrijk hoger worden. In het sombere licht van deze ont-, wikkeling heeft de regering besloten ook de garantieprijzen van' akker bouwprodukten enigszins lager te stellen dan door het Landbouwschap werd gevraagd. Om dezelfde reden kan de gevraagde loonsverhoging van de landarbeiders door middel van de werkclassificatie, in te gaan in mei a.s., slechts ten dele wordentoege past. Ook de verlangens van dé melk. slijters kunnen niet direct en ten volle worden vervuld, zo meent de regering. Minister Vondeling heeft de garan tieprijzen voor tarwe, voedergranen, suikerbieten en fabrieksaardappelen van de oogst 1958 op basis van de voorlopige kostprijsberekeningen van het landbomveconomisch instituut als volgt vastgesteld: Tarwe: ƒ29,30 per 100 kg franco pakhuis handelaar. Deze prijs geldt voor een produkt van gezonde aoor- sneekwaliteit met een vochtgehalte van 17 pet. (garantieprijs oogst 1957: ƒ28,50). Voedergranen. Deze worden ook voor de oogst 1958 gerealiseerd door het stelsel van monopolieheffingen, ha. worden uitbetaald. Voor gerst en gemengd gewas van de lichte gron den zal eenzelfde toeslag worden ver leend als voor haver. Fabrieksaardappelen. De garantie prijs voor de oogst 1958 is vastgesteld op ƒ7,10 per 100 kg (1957 ƒ6,85). Deze prijs geldt bij levering op de gebruikelijke laadplaats voor gewas sen aardappelen waarvoor de garan tie geldt, alsmede over de wijze waar op de garantie zal worden gereali seerd, is nog geen beslissing geno men. Er,wordt nog overleg gepleegd met het Landbouwschap en de aard- appelmeelindustrie. Een beslissing hierover kan spcedig tegemoet wor den gezien. Suikerbieten. De garantieprijs wordt vastgesteld in de vorm van een suikerprijs af fabriek. Deze sui kerprijs die..t nog nader te worden vastgesteld, maar zal gebaseerd wor den op een prijs voor de suikerbieten van 52,70 per ton met een suiker gehalte van 16 pet. Garantiemelkprijs. Beslissingen zijn voorts gevallen inzake de uitwer king van de garantiemethode voor het melkprijsjaar 1957/1958 overeen komstig de adviezen van het bedrijfs leven zal de uitbetaling van de ga rantietoeslag geschieden op basis van de hoeveelheid, dus per kg melk. Het ligt niet in de bedoeling in de garan tieprijs en dat geldt ook voor de suikerbieten onderscheid te ma ken naar grondsoort van de produk- tiegebieden. Nog 11.000 évacué's naar ons land Volgens het opgemaakte vaarsche- raa van het Directoraat Generaal voor de Scheepvaart zijn tot 10 augustus van dit jaar 22 schepen met 10.501 tot 11.001 repatrianten uit Indonesië te verwachten. Op 1 december 1957 be vonden zich naar schatting nog ruim 45.000 Nederlanders in Indonesië. Van 1 december 1957 tot 16 maart 1958 waren van hen reeds 23.795 vertrok ken. Hiervan kwamen in Nederland per passagiersschip 12.522 personen aan en per vliegtuig 8.695. De geldinzameling welke door het Nederlandse Roode Kruis en 't CCKP gezamenlijk is gevoerd bracht f 2.030.940 op. Deze gezamenlijke ac tie is op 1 april jj beëindigd. Bovenstaande mededelingen heeft de minister van Maatschappelijk Werk mej. Klompé in een schrijven aan de commissie uit de Tweede Ka mer voor de repatriëring uit Indone sië gedaan. Gedurende het tijdvak van 1 december 1957 tot 20 maart 1958 werd 4.836.637.11 aan kleding verstrekt, aan boord, na aankomst in Nederland, in de contractpensions en in het centrale opvangcentrum Budel. De pogingen om nieuwe pension- ruimte aan te trekken had tot resul taat dat op 20 maart j.L 388 contract pensions en vier opvangcentra ter be schikking waren met in totaal 19.138 bedden. In kleinere beroepspensions kon de beschikking worden verkre gen over 3556 bedden, terwijl vele particulieren de oproep om gerepa trieerd en in hun woning op te nemen spontaan hebben beantwoord zodat in deze sector 3100 bedden beschikbaar komen. Van de aanbieding van particulie ren is tot dusver nog slechts een be perkt gebruik gemaakt. Het huisvestingsprobleem van de gerepatrieerden moet zijn definitieve oplossing vinden in de toewijzing van een woning. Het contingent zgn. voor keurswoningen dat tot dusver ter be schikking van het departement van Maatschappelijk Werk komt bedraagt ongeveer 1800 per jaar en is niet vol doende om het probleem van de tij delijke huisvesting spoedig tot een oplossing te brengen. In verband hiermee is in overleg met de minister van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting besloten om van de 3000 extra woningen die ter be strijding van de werkloosheid op kor te termijn zullen worden gebouwd, 1500 ter beschikking te stellen voor huisvesting van gerepatrieerden, Over de spreiding van deze wonin gen over verschillende provincies is overleg gaande. Per 1 december 1957 waren er ruim 7500 personen in Indonesië die op enigerlei wijze op financiële hulp van het Rijk waren aangewezen. Per 1 maart j.l. was dit aantal nog slechts 2700 waarvan naar schatting 1300 be jaarden. Een aantal Nederlandse medici in Indonesië zet tot nog toe het werk voort ter verzekering van een goede geneeskundige behandeling van on- of minvermogende Nederlanders, die de wens te kennen hebben gegeven zo lang mogelijk in Indonesië te wil len verblijven. Philips breidt uit Nieuwe fabriekshallen in noorden des lands In Hoogeveen zal op 15 april een 2700 vierkante meter grote nieuwe fabriekshal van de n.v. Philips offi cieel in gebruik worden genomen. De 150 werknemers, die voordien in een kleinere hal waren ondergebracht zijn al naar het nieuwe gebouw ver huisd. In de ontruimde hal zullen de afdeling personeelszaken, een kantine, een keuken een vergadeAaaltje, een personeelswinkel e.d. komen. Half mei zal in Stadskanaal een 2280 vierkante meter grote nieuwe hal, ontworpen door de architecten Maaskant en Klein, gereedkomen. De totale bedrijfsoppervlakte van Phi lips te Stadskanaal zal daardoor op ruim 4000 vierkante meter komen. Beaverlodge en Gaillon keken in elkanders hart Het boterde niet met de raad Na twaalf jaar burgemeester te zijn geweest van de gemeente Muntendam (Gr.) heeft de heer G. Groenendaal (P.v.dJk.) dezer dagen ontslag ge vraagd uit dit ambt. De verhoudingen tussen de Raad en de burgemeester waren reeds langen tijd tot het uiterste gespannen. De laatste tijd deed vooral een onenig heid opgeld, die ontstaan was naar aanleiding van een plan voor een ambtswoning voor de burgemeester. In enkele rumoerige raadsverga deringen was de burgemeester verwe ten, dat hij eigenmachtig was opge treden. Hieruit heeft de heer Groe nendaal zijn consequenties getrok ken. GROTE BELANGSTELLING VOOR „ECONOMY"-KLASSE VAN DE KLM Op 2 april arriveerde voor de eer ste maal op Schiphol een Super-Con- stellation van de KLM uit New York, waarin uitsluitend passagiers zaten, die een passagebiljet van de zeer goedkope klasse hadden gekocht. Er waren 75 van de 97 plaatsen in het toestel bezet, voor het merendeel rei zigers van Amerikaanse nationali teit. Op de tweede dag van de nieuwe zomerdienstregeling, op 3 april kwam de „Electron" uit New York terug met 76 passagiers aan boord en vrij dag 4 april arriveerden niet minder dan 81 personen, verdeeld over de twee Super-Constellations „Photan" en „Positon" uit New York op de Am sterdamse luchthaven. Uit de cijfers van deze eerste drie dagen blijkt, dat de belangstelling voor de zeer goed kope klasse zeer groot is. TWINTIG KOEIEN AAN KWIKVERGIFTIGING OVERLEDEN Twintig koeien van acht veehouders in de omgeving van Veenwoude en Murmerwoude (Fr.), zijn plotseling gestorven doordat zij te sterk kwik- houdende veekoekjes hadden gege ten. Aanvankelijk bestond de vrees, dat er een besmettelijke veeziekte was uitgebroken, doch een snel onderzoek van de veearts wees in een andere richting. Zodra bekend werd dat het vergiftiging betrof door middel van veevoeder, (verd een waarschuwing verspreid, waardoor vermoedelijk verdere ongelukken zijn voorkomen. De oorzaak van het te veel aan kwik zou gezocht moeten worden in een fout in de apparatuur van de be treffende fabriek. Het machineonder deel, dat het kwik aan de koekjes toevoegde, heeft niet goed gefunc tioneerd. De fabriek, die de getroffen veehouders schadeloos zal stellen, heeft ijlings maatregelen genomen om de verkeerde koekjes te achterhalen. OP EERSTE EN TWEEDE PAASDAG o* MO' ot w Wr DAVEREND PLEZIER!!! DUIZENDEN EIEREN WORDEN OP HET TERREIN VERSTOPT OM DE JEUGD VOLOP TE LATEN GENIETEN VAN HET EIEREN ZOEKEN IN VOLLE VOORJAARSPRACHT DUIZENDEN BLOEMEN IN DE LOUISE HAL NIEUWE AANWINSTEN. GROOT NIEUW TROPISCH ZEE-AQUARIUM. PARKEERTERREIN VOOR 450 AUTOMOBIELEN (Ad vertenue) ROODE KRUIS OEFENT MET WEST-DUITSLAND Op 26 april zal voor de eerste maal een gecombineerde oefening worden gehouden door de colonnes van het Roode-Kruiskorps van het Neder landse Roode Kruis met onderdelen van het Westduitse rode kruis. De oefening wordt georganiseerd in de Achterhoek. In het onderzoek, dat gevolgd is? na de arrestatie van de directrice van het Haarlemse rusthuis ,,De Zonne bloem" mevrouw H. E. A. B.-H., is vastgesteld, dat de vrouw een abnor maal gebruik maakte van verdoven de middelen. De politie interesseert zich nu vooral voor de herkomst van deze narcotica. Mevrouw B.-H. Is te beschouwen als een vrij ernstige patiënte van ver slaafdheid aan opium. Men baseert daarom de getuigenissen over de toe standen in het rusthuis op de symp- middels besloten, om, evenals de ge- tonen van deze ziekte. De gemeente Amsterdam heeft in- meente Haarlem gedaan heeft, alle patiënten die op haar kosten in „De Zonnebloem" verpleegd werden, naar elders over te brengen. Indien het on derzoek tegen mevrouw B.-H. tot een rechtsgeding zou leiden, mag men verwachten, dat de behandeling van de zaak adhter gesloten deuren zal plaatsvinden. Doorrijden bij verblinding is onverantwoordelijk De rechtbank te Groningen heeft gisteren een voorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar geëist met een proeftijd van twee jaar en hon derd gulden boete tegen een autover huurder uit Westeremden, die op de avond van 9 januari j.l. te Overschild onverantwoordelijk gereden heet te hebben. De Officier van Justitie achtte de tenlastelegging bewezen. Verdachte had op de rechterweghelft een 70- jarige dame aangereden, die ten ge volge van de botsing is overleden. Het regende op de bewuste avond en de gedimde lichten van een tegenlig ger hadden de weg verblindend weer spiegeld. Op het moment van de botsing reed verdachte nauwelijks 10 kilo meter per uur. De Officier van Justi tie was van mening dat de autover huurder had moeten stoppen, toen hij verblind werd. De raadsman ontkende dat er spra ke was van grove schuld, hij vroeg derhalve vrijspraak. Hij maakte de president erop attent, dat het slacht offer links van de weg had behoren te lopen. Verdachte staat bekend als een uiterst voorzichtig chauffeur. Uitspraak over veertien dagen. Nieuwe Appèl-actie voor het gereed gekomen woon- en werkcentrum ongehuwden. Tal van woongelëgenhe- den zijn in afwachting van de officië le opening jp 10 mei bereids betrok ken. In deze bungalows heeft iedere bewoner zijn eigen autootje van de re gering, waarmee hij gemakkelijk zijn eigen garage kan bereiken door mid del van een automatisch deursysteem. En ook door andere vondsten, als bij voorbeeld drempel vrije gangen en kamers zijn de bewoners self-suppor ting. Verder is in elke woning van wege een hulporganisatie een t.v. toestel geplaatst. Het Canadese stoomschip „Beaverlodge", dat onderweg was naar Antwerpen, en het Franse stoomschip „Gaillon". dat juist was vertrokken naar Argentinië, zijn ter hoogte van Liefkenshoek op de Schelde in Bel gië met elkaar in aanvaring gekomen. De beide schepen werden vrij ernstig beschadigd en zijn aan de grond eeloDen. maar later door sleepboten weer vlotgetrokken. De foto geeft een beeld van de averij van de „Beaver lodge" (rechts) en de „GaÜlon" (links). Onze militaire oorlogsslachtoffers mogen niet het gevoel krijgen, verge ten te worden; het liefst wil men hen gewoon laten terugkeren in het le ven. Het gaat hier om niet minder dan 25.000 mensen, militairen die in de jongste wereldoorlog hebben ge diend, of die in Korea dan wel in In donesië hebben gestreden, alsmede de weduwen en wezen van zoveel ge sneuvelden. Op het landgoed Aarden burg ontvangen ze zowel een licha melijke als geestelijke revalidatie; en zo juist is vanwege de bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtof fers twintig minuten verderop een werk- en wooncentrum gereed geko men, waar valide verklaarde invalide oud-militairen, waar mogelijk met vrouw en kinderen ,een tehuis zullen vinden. Hier ligt het sluitstuk van hun revalidatie, is ons tijdens een persexcursie meegedeeld. Dat tehuis is een compleet bunga lowdorp, bestaande uit een centraal huis en zeven dubbele bungalows. De bouwkosten werden grotendeels be streden uit de opbrengst van de eer ste Appèl-actie, die verleden jaar on der leiding van de heer A. M. Bergers Rotterdam werd gehouden. Nu. staat een tweede Appèl-actie voor de deur en de opbrengst ervan is bedoeld als tegemoetkoming van de exploita tiekosten van het centrum, tevens voor de verdere revalidatie van zo vele militaire oorlogsslachtoffers. Men zal zich herinneren, dat enige jaren geleden de uit ons land afkom- ige filmster Audrey Hepburn zich jlangeloos heeft ingespannen om voor de militaire oorlogsslachtoffers iets te kunnen beraiken. Sinsdien is nu en dan de publieke aandacht voor hulpververlening gevraagd. Het ging daarbij niet alleen om het verkrijgen van woonruimte of iets dergelijks, maar ook om het zelfrespect van deze oud-militairen. Een van de middelen ter verkrijging van het respect is de sportbeoefening. Aardenburg stuurde bijvoorbeeld een in validen team naar de Olympiade; in de tafeltenniscom- petitie werd het eigen team kampioen in de vierde klasse en staat alreeds in de top van de derde. En men moet de militairen in hun rolstoelen zien bas ketbal spelen! Het gereed komen van het bunga lowdorp te Doorn betekent de her eniging van dertien gezinnen en bo vendien de huisvesting van zeventien Werkgelegenheid aan huis. Behalve woonoord is het bungalow dorp van Doorn ook werkplaats, waar pittige, allerminst geestdodende be drijven zullen worden uitgeoefend, bedoeld om de oud-militairen voor de maatschappij gereed te maken. Het hoofdgebouw bevat een cantine met terras en keuken; en er zijn vijf lo geervertrekken voor bezoekende fa milieleden. Er komt verder een bi bliotheek, een ontvangstruimte, een dokterskamer en ruimte voor huis houdelijke diensten. De kinderen van de militairen, wier gezinnen nu ver enigd zijn, gaan in Doorn op school. Voor zover geen werkgelegenheid „aan huis" mogelijk is, gaan de mili tairen dagelijks naar Aardenburg, waar zij arbeidsterapie krijgen. De bouw van dit prachtige woon- en werkcentrum is geschied onder ar chitectuur van de heer A. C. Gathier uit Oegstgeest, die vooraf onder meer in Engeland zijn ogen goed de kost heeft gegeven en nu een „dorp" heeft gesticht, enig in ons land. Hét wordt bestuurd door de heer J. Lith en wel op een wijze, die vaderlijk kan wor den genoemd. Financiële actie „Appèl 2". De opbrengst van „Appèl 1" in 1957 bedroeg rond 1.138.000. De nieuwe geldinzameling „Appèl 2" omvat 1.600.000 loten van een gulden per stuk, waarvan de trekking op 13 mei zal geschieden. Ook nu zijn er vijf woonhuizen van 25.000 per stuk of goederen naar keuze te winnen. Een van die huizen wordt gedeeltelijk „aangekleed". Een zesde (aangekleed) woonhuis gaat naar een van de inva lide militairen of nagelaten betrek kingen. Onder de verdere prijzen zijn vijf auto's, televisietoestellen, scoo ters en veel meer. Door middel van Nederlandse bedrijven zal tussen 8 en 17 april huis aan huis een krant worden verspreid, waar aan een „ge heim" zal zijn verbonden. Hier komen 150 prijzen aan te pas, tezamen voor 25.000. Liefdadig Nederland krijgt dus weer een nieuwe kans om hulp te verlenen, waar die dringend nodig is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 14