Wees welkom heer inbreker! Mevr. „Bijna-Doorsnee" is smaak-dictator van Amerika ZATERDAG 5 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Jltentenöoek aan petitie toont hoe anuwitandity de mettien d,omi dpi De telefoon roept op het politiebureau in Amsterdam. Iemand heeft met zenuwachtige vingers vijf maal acht gedraaid, de in specteur neemt de hoorn in de hand en hij hoort een opgewonden stem: „Politie! Mijn hele huis is leeggehaald!" Er volgt een opgewonden relaas en terwijl „5 x 8" met vaardige hand de voornaamste gegevens noteert, denkt hij hoe onverstandig de mensen kun nen zijn. Steeds weer komen de leden van het mijn-is-dijn-gilde op het zelfde spek af; het lijkt wel of de mensen het sportief vinden de inbrekers een redelijke kans te geven. Steeds weer maken zij dezelfde fouten, die de insluipers de kans geven op hun gemak een huis te doorzoeken. Het wordt bijna eentonig, als men op het politiebureau te Amsterdam een opsomming hoort van de misdrijven die in een week zijn gepleegd en die door een onhandigheid veroorzaakt werden. tegen het raam staan en het liefst vergeten zij daarbij het raam te slui ten. Een bordje „welkom" zou niet mis staan op de deuren van de lieden die voor het gemak met het oog op de kinderen een touwtje uit de brie venbus laten hangen, dat door de in sluiper door slechts één handgebaar beantwoord behoeft te worden. Andere optimisten leggen de sleu tel onder de vloermat, maar zij ver geten, dat dit een plaats is, die aan de aandacht van de onverlaten niet ontsnapt. De pers dankt veel be richtjes aan de slordigheid van auto-, motor-, bromfiets- of fiets-bezitters, die het teveel moeite vinden om hun voertuig even op slot te zetten. In Amsterdam verdwijnen tientallen fietsen per week, maar wist u dat in Leiden in een maand tijds ook tien tallen vehikels ongewenst van eige naar veranderen alléén door gemak zucht van hun bezitters? Op het dak De hoofdcommissaris van de Am sterdamse politie geeft de raad om kostbare voorwerpen zoals dure film camera's, maar op het dak van de auto te leggen, inplaats van onbe-, heerd in de wagen. Dan blijven ten- Leg voorwerpen van waarde liever op het dak in plaats van zichtbaar en onbeheerd in de wagen. Het spaart u een ruit. I Bakker, deze week 1 geen brood Die eentonigheid wenste de hoofd inspecteur van het politiebureau te Amsterdam te doorbreken en daar om verzamelde hij vele stommitei ten, die de mensen in de loop der jaren hebben uitgehaald en 'bun delde deze in „Het prentenboek van de politie". Als men daarin bladert krijgt men wel eens het gevoel, dat hoofdcommissaris H. J. van der Mo len, sprookjes heeft iamengelezen. Men denkt: zo kinderlijk zijn de mensen toch niet meer, zo onnozel, maar de geschiedenis leert anders. Schuine kaarten Er was een meneer, die in de krant adverteerde, dat hij, na ont vangst van één gulden „zes schui ne kaarten" zou sturen. Tientallen dienden bij de politie een klacht in, dat zij zes schuin af geknipte kaarten hadden ontvan gen. Bedrog!, schreeuwden zij, maar het was een bedrog, dat zij aan zich zelf te wijten hadden. Wat denkt u van de familie, die een briefje op het raam plakt: „Bakker deze week geen brood!" Misschien heeft u het zelf ook wel eens gedaan, en wellicht is dat goed afgelopen, maar heeft u er wel eens over nagedacht, dat u hier een baken in zee plaatst voor de insluipers, die aan de hand van zo'n bordje, ze ker weten, dat zij bij hun winst gevende arbeid in uw huis niet gestoord zullen worden. De hoofdcommissaris vraagt zich af of het nu werkelijk zo'n zonde is in huis licht te laten branden, dat men van buitenaf kan zien, als u 's avonds op stap gaat. Maar als een insluiper dan maar liever uw woning voorbijloopt is dat ook zonde? Zo'n klein lampje schrikt linke Lou af, want hij is een vredelievend man, die het liefst zijn wandaden in stilte en zonder ruzie bedrijft. Kostbare sie raden en veel contant geld in huis en ment in elke transactie, dat u moet waarschuwen. De hoofdcommissaris geeft daarna nog een serie tips; zwaai niet met veel geld in het open baar. U maakt de oplettendheid van zware jongens wakker; meisjes, wees voorzichtig met de horizontale lift; bindt de kinderen op het hart, dat zij onder geen voorwendsel met wild vreemden meegaan. Chantage Eén bladzijde wijdt hij aan de chan tage. Het is een blanco bladzijde, die de slachtoffers opwekt om met de politie te komen praten. Justitie en politie hebben héél wat meer belang stelling voor de chanteurs dan voor iemand die eens slipte. Wat te den ken van het geval van de man, die jarenlang door zijn eigen vrouw ge chanteerd werd. Zij dreigde hem, dat naar zijn vrouw zou lopen. „Waaier" niet met veel geld in het openbaar. Een boodschap, die niet alleen de bakker, maar ook insluipers bereikt )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOC»CXXXXXXIOOOOOOCOOOOOOCOC)OOCOOOOOOOOQOOOOOCXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOC dan zélf niet thuis, is niet erg ver standig. En in ieder geval niet in de linnenkast, want daar zoekt Jan Gap het zeker! Bel de politie „Woont mijnheer X hier?" „Neen, nooit van gehoord". Dank u. Zo'n gesprek heeft u misschien ook wel eens gevoerd met een onzicht bare bezoeker beneden aan de deur. De vraag is of uw voordeur nu wer kelijk dicht' is. Of zou die onbekende willen weten, of er iemand thuis is? Toch maar even kijken. Ziet u iets verdachts, bel direct de politie op. De „welkomheters" Zeer groot is de groep lieden, die men de „welkomheters" zou kunnen noemen. Zij zijn zo vriendelijk de sleutel in het slot te laten steken en dan de droom der schuldelozen te sla pen. Zij worden door Rooie Wullem hoogst aangeslagen, want zij behoe ven niets anders te doen dan de sleu tel om te draaien. En er is nog een goede kans, dat de verzekering u geen cent uitbe taalt. want er zijn niet eens sporen van braak. Een andere categorie is die van de laddervrienden. Zij laten als een vriendelijke uitnodiging een trapleer minste uw ruiten heel. Het is im mers voor de man, die het juist ge bruik van de bezittelijk voornaam woorden niet kent, een klein kunstje een ruitje in te slaan en de deur te openen. Oplichters Aardige staaltjes van oplichters techniek halen dikwijls sjieke jon gens in deftige hotels uit, die een ju welier met een monsterzending aan de deur bestellen. Madame voor wie de juwelen bestemd zijn is zich op het moment van het bezoek juist aan het kleden, de meneer van de juwelen mag dus niet binnenko men, «maar hij mag wel even wach ten. Hij wacht tevergeefs, want de deftige meneer is met de monstercol lectie via een andere deur verdwe nen. Transacties met goudstaven blij ken ook zeer populair bij de oplich ters en in al deze gevallen is het goed het gezond verstand te gebruiken. Blijf altijd persoonlijk aanwezig bij voorwerpen van waarde, stel in uw hersenpan een wekker af, die begint te rinkelen zo gauw u de portefeuille in de hand neemt. De stemmen van de oplichters zijn fluweelzacht, zij strelen uw ij delheid, zij verlammen uw waakzaamheid, maar vergeet niet, dat het hun altijd om uw geld te doen is. Er blijft een kritiek mö- Psycho-galvanometers noteren haar reacties op reclame Waarom koopt u het ene merk en laat u het ander achter de win kelramen liggen? Amerikaanse „mo derne sprookjesvertellers" pijnigen zich het hoofd over deze vraag, om dat zij, als zij het antwoord weten, de lijn voor een succesvolle reclame campagne hebben uitgestippeld. Tegenwoordig zitten bij de grootste Amerikaanse reclame-maatschappijen uitgeslapen lieden bij elkaar, die de handel en wandel van de Doorsnee familie op de voet volgen. Wat zou vader 't liefst kopen? Heeft hij zijn scheerzeep liever in het blauw of in het rood verpakt? En wat doet mevrouw Doorsnee? Strikt ge. nomen bestaat mrs Average (mevr. Doorsnee niet.) De Amerikanen noe men haar mrs „Near Average": „mevrouw-op-een-haar-na-Doorsnee". Ruim vijfduizend marktonderzoekers peilen in de Verenigde Staten dage. lijks de openbare mening. In de stad Columbus, een stad van bijna een miljoen inwoners hebben zij hun me vrouw „Bljna-Doorsnee" gevonden. Honderden huisvrouwen van deze stad sturen regelmatig naar de grote instituten voor marktonderzoek te Chicago vragenlijsten in, waarin zij stipt aantekenen, wat zij deze maand gekocht hebben. Honderden vrouwen beantwoorden telefonisch of schrif telijk de vragen die hen gesteld wer den over de nieuwe verpakking van home-permanent, van een plastic schuimspaan, over 'n slagzin („Afge sproken XYZ roken"), over slag. creme, of over verpakte slagroom taartjes. Als de vrouwen het goed vinden zal na verloop van enige maanden het gehele land ermee bestookt wor den, dan zal zelfs het uitspansel te lezen geven tegen een azuren achter grond, dat hoofdpijn vervaagt met een ABC-tablet. Spontane reacties. Mevrouw Bij na-Doorsnee in Co lumbia neemt tegen een geringe ver goeding een audiometer in haar huis. Dit is een apparaat, dat gedurende een etmaal noteert naar welk (re clame) station zij heeft geluisterd en hoe lang zij naar een radioprogram ma kon blijven horen. Dit alles wordt op een stukje papier genoteerd, dat in de kantoren van de sprookjesver. tellers der reclame verder bewerkt wordt. Het geldt als een stembiljet in de volksstemming, die uit moet maken naar welke programma's het meest geluisterd wordt. En mevrouw. Bijna-Doorsnee is zelfs niet verbaasd als aan de polsen en bovenarm con tacten van de psycho-galvanometer worden bevestigd, die laten weten hoe sterk zij bij het lezen van de krant op bepaalde advertenties rea geert. Mooie film. Er is nog een firma „Audience re. search", die onderzoekt hoe haar oor deel is over films, die nog niet in de bioscopen gedraaid hebben. Men wil nauwkeurige inlichtingen en daarom geeft men haar bij de ingang van de bioscoop een apparaat in de hand, dat zij tijdens het vertonen van die film moet gebruiken. Door een hefboom naar beneden te drukken kan zij bij bepaalde gedeelten van de film laten weten of zij „zeer geïnte resseerd", „middelmatig geïnteres seerd", „matig geïnteresseerd" of „niet geïnteresseerd" is geweest. De reacties worden zonder mankeren op een papieren rol binnen in het appa raat genoteerd en op deze wijze ko men de film-maatschappijen te weten welke gedeelten uit de films moeten worden weggelaten. Miss „Near Average" is de smaak- dictator van Amerika geworden, die door de hoge pieten in de zaken wereld gevreesd en slaafs nagevolgd wordt. Haar woord is in de reclame wet. Zij begint pas haar betekenis te verliezen, als zy zich belangrijk be gint te voelen, enig gevoel van ver antwoordelijkheid en persoonlijk in zicht begint te krijgen. Dan is het uit met de vragenlijsten en bezoeken zy is mrs „Average" af, omdat er iets van persoonlijkheid in haar opbloeit. Wees voorzichtig met mensen aan de deur. Met een smoesje komen zij het huis binnen. De „klassieke" sleutels-in-de-deur bij vergeet achtige en dikwijls zeer vrijgevige lieden. Het bordje „afwezig" trekt Inbrekers aan de stroop vliegen. Onder de mat heeft Jan Gap hem hem nog eerder gevonden dan u.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13