3)e ftzicbeSoti/tant Tegenregering bereidt tegenoffensief voor HET IS VOLBRACHT Opmars van Djakarta op Sumatra gestuit MOEDER EN ZOON Kroestjef sprak in Boedapest over topconferentie SfOiaeat&tjef, „uietkome gaat" in fBacdapeót Serge Lifar is overtuigd dat Anastasia nog leeft weer l t Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 VRIJDAG 4 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14377 Indonesische radiostations vechten het hardst Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.: 17 ct p. num. Telefoontjes f 1.50 Kruisbeeld in de Kerk te Borne De marteling houdt op. Hef uur is aangebroken dat Hijdie zoveel pijn om onzentwïl geduld, gebroken en verteerd de ogen heeft geloken. Nog eenmaal ziet Hij op. Door donker licht omhuld heeft Hij aan t kruis Zijn laatste woord gesproken: Het is volbrachtMijn God, 't was onze schuld. Alles volgens de radio van Padang Radio Boekittinggi verklaarde donderdagavond, dat de opstandelingen een groot offensief voorbereiden, om alle verloren gegane posities op Su matra te heroveren. De radio zond een verklaring van de minister van defensie in de opstandelingen-regering, Harahap, uit, waarin de troepen der opstandige regering worden opgeroepen gereed te zijn om alle nodige offers te brengen. Harahap gaf de verzekering, dat de opstand niet alleen naar Celebes, maar ook naar Java is uitgebreid. De troepen van majoor Nainggolan, die zich de vorige maand uit Medan terugtrokken, worden bij Tapanoeli gereorganiseerd voor een tweede aan val op Medan, aldus de radio. GOED UITGERUSTE BATALJONS. Een militaire woordvoerder deelde donderdag in Boekittinggi mede, dat de opmars van een bataljon parachus- ten uit Pakan Baroe te Moehara Ma- han tot staan is gebracht door twee goed uitgeruste Bataljons van de op standelingen. Een tweede bataljon parachutisten is gestoten op troepen rebellen, die op de linkeroever van de Indragiri loopgraven hebben aan gelegd. Op de rechteroever van de rivier worden de regeringstroepen, I die uit Rengat komen, onophoudelijk door guerilla's bedreigd. De militaire woordvoerder maakte voorts bekend, dat guerilla's van de rebellen in de nacht van twee april bij een overval nabij Pakan Baroe drie parachutisten hebben gedood en een aantal auto's hebben beschadigd. OPSTAND OP DE MOLUKKEN? Op de Molukken is opstand uitge broken tegen de centrale regering in Djakarta, zo heeft radio-Padang don derdagavond bekendgemaakt. De op standelingenradio zei berichten hier over opgevangen te hebben van ra- dio-Menado. Volgens Padang hebben officieren van het commando van de Molukker fcich aangesloten bij de opstandelm- genbeweging. GEEN STEUN VAN ZUID-KOREA. Een woordvoerder van de opstan delingen in Midden-Sumatra te Sin gapore heeft verklaard, dat de pre mier van de tegenregering, Sjafroed- din, in een brief aan president Syng- man Rhee van Zuid-Korea, een aan bod van gewapende hulp, dat deze laatste hem had gedaan, van de hand heeft gewezen. NEDERLANDER TE DJAKARTA AANGEHOUDEN Te Djakarta is vernomen, dat de Nederlandse employé van de factory te Djakarta, A. den Hartog, door mi litaire autoriteiten is gearresteerd. Hij werd woensdagavond aangehou den en tot nu toe is hij onder arrest DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „SKAUBRYN" De passagiers van de op de Indi sche Oceaan in brand geraakte „Skau- bryn zullen met het Nederlandse passagiersschip .Johan van Olden- barnevelt" en het onder Britse vlag varend passagiersschip „Orsavo" naar Australië worden overgebracht. Zij bevinden zich op het ogenblik te Aden. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrekt volgende week vrijdag uit Aden, de „Orsova" maandag a.s. I_|et is zo, dat kinderen nooit begrij- ^*pen, wat hun ouders voor hen ge leden en gebeden, gezorgd en bezorgd hebben voor zijzelven vader en moe der van opgroeiende kinderen zijn geworden. Alleen een moederhart kan eniger mate peilen, hoe het Maria temoede was op deze avond van haar Goede Vrijdag. 1-Iet leed des Heren is geleden; zijn lijk is naar het graf gebracht, niet verbrijzeld, maar zoals de Joodse wet dat voor het eten van het Paaslam voorschreef, uitgebloed en doorsto ken. „Ons Paaslam, Chrstus, is ge slacht." Dit slachten is één verschrikking en ellende geweest: met een kus op de wang verraden, van zijn vrijheid beroofd, in de steek gelaten door bijna allen, onrechtvaardig en on rechtmatig veroordeeld, bespot, in het gezicht gespuugd, geslagen, ge trapt, gegeseld, als een misdadiger door de prop-volle gillende stad ge leid en tenslotte levend vastgespij kerd. Wanneer een hond zo zijn mis handeld, zou ieder normaal mens er schande van spreken. Dit alles ver droeg, om onzentwille, de mensge- worden God. In een kamertje bij kennissen in Jeruzalem zit Maria, de Moeder des Heren. Alleen een moederhart zal enigermate haar smart kunnen pei len. Allen hebben wij, ieder op zijn tijd re den tot klagen, maar als God zijn Zoon en de Zoon zijn Moeder zulk een el lende heeft laten doorstaan in de uiterste verlatenheid, dan kunnen we aanvoelen, „dat hot lijden van deze tijd van geen gewicht is bij de toekomstige heerlijkheid, welke ons in Christus is geopenbaard". Revolutionaire rijpheid der Hongaren Premier Kroestsjef van de Sowjet- Unie, die zoals bekend in Boedapest vertoeft, heeft op een bijeenkomst in het operagebouw van deze stad een rede gehouden. De bijeenkomst werd gehouden ter herdenking van het feit, dat het Rus sische leger 13 jaar geleden Honga rije heeft „bevrijd". Kroestsjef beschuldigde de V.S. er van, dat zij proberen de hele kwestie van de topconferentie weer van vo ren af aan te behandelen. De Amerikanen brengen nl. de kwestie van de Duitse hereniging en de toestand in de Oost-Europese lan den weer naar voren, aldus de Rus sische premier. „Maar dit zijn vraag stukken, die niet op een topconferen tie besproken kunnen worden". De kwestie van de Duitse hereniging kan slechts worden opgelost door de Duitsers zelf en een bespreking over de toestand in de Oost-Europese lan den zou in flagrante strijd zijn met de elementaire regels voor de inter nationale betrekkingen. Het opwerpen van vraagstukken, zoals de hereniging van Duitsland en de toestand in de Oost-Europese lan den, staat gelijk met het verliezen van zijn gezond verstand. Hetzelfde, aldus de Russische premier, zou men van ons kunnen zeggen, als wjj bij voorbeeld op de topconferentie zou den willen bespreken, hoe er een ein de gemaakt kan worden aan het kapi talistische systeem in de landen, waar een dergelijk systeem bestaat. Het fabeltje van de imperialist. Kroestsjef sprak over de „vijanden van het socialisme", die veel geld be steden om het stelsel van de volksde mocratie omver te werpen. In dit verband verwees hij naar de „verachtelijke plannen die gesmeed zijn tegen de Hongaarse volksrepu bliek". De imperialisten ,die de fouten van de vroegere leiders van Hongarije hebben uitgebuit, hebben hun misda dige machinerie in oktol er en novem ber 1956 op gang gebracht. De reac tionaire krachten in Hongarije, door het buitenland geïnspireerd en ge organiseerd, ontketende i een fascis tische opstand en georuikten elk mid del om het volk te misleiden, aldus Kroestsjef. Maar in oktober en november 1956 leverde het Hongaarse volk een nieuw bewijs van zijn „revolutionaire rijpheid" en toonde het o.l.v. de Hon gaarse communisten, dat het „de gro te verworvenheden van het volksde- mocratische stelsel ka», verdedigen". Het Russische volk kon niet onver schillig blijven voor het lot van zijn vrienden. Het snelde dan ook op ver zoek van de Hongaarse regering het Hongaarse volk te hulp, aldus de Rus sische premier. Wonderbaarlijk Premier Muennnich van Hongarije, die eveneens het woord voerde, zei dat de militaire hulp var de Russen bij het neerslaan van de „tegenrevo- lutie" een wonderbaarlijk blijk is ge weest van de broederlijke vriend schap van de Russen. Massagraven in Polen Het Poolse persbureau Pap meldt, dat bij een vroeger Duits kamp voor krijgsgevangenen uit de tweede we reldoorlog bij Swietoszow in West- Polen opnieuw een groep massagra ven is ontdekt. Het zijn 33 graven, die elk 400 m lang zijn. Zij bevinden zich in een bos van 14 jaar oude berken. Hoe veel lijken in de graven liggen is niet gezegd. De Poolse autoriteiten hebben ge schat, dat tussen de twintigduizend en dertigduizend voormalige krijgs gevangenen uit elf landen begraven liggen in zeventien massagraven bij Zagan en een onbekend aantal in elf graven te Szprotawa. De Sowjet eerste minister en secretaris van de Russische communistische partij Nikita Kroestsjef is in Boe dapest aangekomen om de 13e herdenking van de bevrijding van Hongarije door het Rode leger bij te wonen. Hij was in januari 1957 voor het laatst in Boedapest toen de Hongaarse revolutie was onderdrukt. Kroestsjef wuift bij zijn aankomst naar het volk als hij in gezelsch ap van de Hongaarse partijleider Janos Kadar (rechts) naar de gereedstaande auto's wandelt. Het Engelse marineschip H.M.S. Protector heeft zijn derde reis naar het Zuidpoolgebied voltooid. De foto geeft een beeld van het leven op het Zuidpoolland. Boven: leden van de „Falkland Island Independencies Sur vey" zijn met een boot van de Protector aan land gegaan op Deception Is land en trekken sleden. Onder: een beeld van de Britse basis te Port Lockroy. Mussolini liet dat onderzoeken De 53-jarige, in Rusland geboren balletmeester Serge Lifar, heeft maandag voor het gerechtshof te Wiesbaden, dat de „zaak-Anastasia" behandelt, verklaard e- zeker van te zijn, dat de jongste dochter Anastasia van wijlen tsaar Nicolaas H aan de uitmoording van de Russische keizer lijke familie te Jekaterinenburg, in een julinacht van 1918, is ontkomen. Het proces heeft, als gemeld, ten doel uit te maken of de 57-jarige „Anna Andersoninderdaad de Rus sische grootvorstin Anastasia is, zoals zy zegt. De beantwoording van deze vraag is mede van belang in verband met aanspraken op erfenissen. Het huis-Mecklenburg ,dat hierin ook par tij is, bestrijdt dat „Anna Anderson" een aangenomen naam Anasta sia is en zegt dat zy in werkelijkheid Franziska Schanzkowsky is, de doch ter van een Pools kleermaker uit Oost-Pommeren Lifar lichtte zijn verklaring toe met de mededeling, dit in 1934 te Rio de Janeiro te hebben vernomen van de sindsdien overleden Italiaanse diplo maat Lecchio. Lecchio was in 1918 en 19a9 in Zuid-Rusland, waar hij in het leger van de „witte" generaal Koltschak te gen de bolsjewiki streed. Hij was er bij, toen troepen van Koltschak Jeka terinenburg, drie dagen na het ver moorden van de tsaar en zijn gezin, binnenrukten. Mussolini droeg Lecchio in 1926, i.v.m. zijn speciale kennis op dit ge bied, op te onderzoeken of het moge lijk was ,dat Anastasia de uitmoor ding van het tsarengezin had over leefd. „Lecchio vertelde mij, dat hij daar op, in verband met deze opdracht, verscheidene maanden in Rusland had vertoefd en een onderzoek had ingesteld naar de door ,.Anna Ander son" beschreven vluchtweg, die van Jekaterinenburg, Dver Boekarest, naar Berlijn leidde. Hij zei, dat zijn onderzoek hem de zekerheid had ge schonken, dat Anastasia inderdaad aan de slachtpartij was ontkomen", aldus Serge Lifar. Hij verklaarde ook in 1938 te Ro me met Mussolini te hebben gespro ken, bij welke gelegenheid de toen malige Italiaanse dictator had beves tigd Lecchio met dit onderzoek te hebben belast. Nog meer getuigen. De advocaat van „Anna Anderson", Paul Leverkuehn, verklaarde dat de Italiaanse regering zal worden ver zocht bepaalde stukken ter beschik king van het hof te stellen, waaruit de juistheid van Lifars mededelingen moet blijken. De president van het gerechtshof zegde dit toe, waaraan hij toevoegde: „Het hof zal het getuigenis van beide partijen onderzoeken". Het hof zal in mei a.s. te Hamburg weer bijeen komen. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Onbestendig weer Een uit de Golf van Biscaye af komstig storingsgebied verplaatste zich donderdag snel over Frankrijk naar het noorden. De kern van een zich daarbij nieuwvormende depres sie trok vlak langs onze kust en be vond zich vrijdagmorgen in de om geving van Hull. In Engeland en Schotland viel daarbij op verschil lende plaatsen sneeuw. In ons land ging het passeren van een fronten- systeem vergezeld van nogal wat re gen. Aan de achterzijde van de de pressiekern stroomde bij westelijke winden de koude lucht, welke de vorige dagen over de Noordzee en ons land naar de Britse eilanden was gevoerd, het vasteland weer binnen. Een oude oceaandepressie, welke gis teren de Golf van Biscaye naderde, beweegt verder naar het noordoosten. Deze zal morgen dicht bij ons land komen. Het weer blijft dan ook ver anderlijk met tamelijk grote neer slagkansen en de temperaturen be neden normaaL (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met tijdelijk regen. Overwegend matige ver anderlijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 5 April zon op 6.08; onder 19.19: maan op 21.31; onder 6.38. Hoogwaterstanden 5 April v.m. 4.—; njn. 4.20. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt -5 C. STOCKHOLM onbewolkt LONDEN zwaar bewoiKt AMSTERDAM zwaar bewolkt BRUSSEL regen LUXEMBURG zwaar bew. PARIJS regen BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE regen NICE regen KOPENHAGEN geheel bew. MüNCHEN zwaar bewolkt FRANKFORT zwaar bew. ZURICH zwaar bewolkt GENèVE geheel bewolkt OSLO geheel bewolkt LOCARNO ROME MADRID INNSBRUCK WENEN MALLORCA regen regen zwaar bewolkt zwaar bew. licht bewolkt zwaar bew. Korreltje „Gij, die langs de weg gaat, ziet of er één smart gelijk is aan de Mijne".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1