Het sprekende W Zaak-Wassenaar opnieuw in Noordwijkse raad VROOM DREESMANN WOENSDAG 2 APRIL 193a DE LEIDSE COURANT PAGINA Ernstige en heftige vermaning aan een der raadsleden Gisteravond kwam de raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester G. F. W. v. Berckel, waarbij afwezig was de heer v. Beelen we gens ziekte. Ingekomen was een aan bod voor een lening groot 122.000. B. en w. zullen pogingen aanwenden om deze lening aan te trekken en alsdan te bestemmen voor de uitbrei- dingsbouw van de Chr. Ulo-school. Van de bejaardenbond was een schrijven ingekomen waarin b. en w. werd verzocht een verzoek in te die nen bij de N.Z.H. om de dienstbussen door het voormalig Golfterrein te la ten rijden. Dit stuk werd in handen gesteld van b. en w. voor nader ad vies. Een schrijven van de heer F. J. Wassenaar, dit naar aanleiding van het gesprokene in de raadsvergade ring van 25 febr. j.l., werd z. h. st. in handen gesteld van de personeels commissie en zal daar blijven, totdat deze commissie rapport heeft uitge bracht in de kwestie Wassenaar. Zonder op deze kwestie nu verder in te gaan wenste de voorzitter naar aanleiding van een ingezonden stuk in de „Zeekant", er op te wijzen dat eenraadslid in de vergaderingen on schendbaar is, waardoor men kan spreken over een standsvoorrecht. Dit standsvoorrecht brengt echter ook standsplicht met zich mede en wanneer een lid dit verkeerd ge bruikt zal hirop gewezen moeten worden. De heer Rippen heeft zich hieraan schuldig gemaakt door een ingezonden stuk in de pers, hetgeen parlementair gezien niet gepast is. Natuurlijk heeft de heer Ripp het recht, als hij in zijn betoog in de raad meent niet volledig te zijn geweest, dit aan te vullen, doch had dan moe ten wachten tot de e.v. raadsvergade ring. Door de publicering heeft de heer Rippe een en ander geheel uit zijn verband getrokken en spr. vond het teleurstellend dat hierdoor de kwestie-Wassenaar weer in het ge ding werd gebracht, ondanks dat de heer Rippe in de vorige vergadering had verklaard, dat hij wegens zijn sentiment geen objectief oordeel kon uitspreken over de heer Wassenaar. Wethouder Vogelaar sprak naar aanleiding van het ingezonden .stuk van de heer Rippen als volgt: Weth. Vogelaar contra de heer Rippen Ik wil vooraf verklaren, dat ik op de zaak Wassenaar thans niet nader zal ingaan, daar ik alle vetrrouwen heb in de benoemde raadscommissie en ik een voortijdige bespreking in de raad niet gewenst acht. Ten opzichte van één punt wil ik aan het einde van mijn betoog een kleine uitzondering maken, daar dit punt in de lijn van dit betoog onmis baar is. Wat de heer Rippen in het begin van zijn ingezonden stuk over Was senaar schrijft, neem ik dus „voorlo pig" voor kennisgeving aan. Wat ik niet voor kennisgeving kan aannemen is, dat de heer Rippen het noodzakelijk vindt in zijn ingezonden 'stuk enige malen de aandacht te vestigen op het standpunt van wet houder Vogelaar en op hetgeen deze wethouder heeft gezegd en hij ver bindt daaraan zijn eigen conclusies en opmerkingen. Voorzover ik weet ben ik de heer Rippen in de raad nog nooit een ant woord schuldig gebleven en hoewel zijn redeneringen meermalen sterk ruiken naar „demagogie" ben ik hem altijd sportief en eerlijk tegemoet getreden. Met stomme verwondering heb ik me dan ook afgevraagd wat de be weegredenen van dit raadslid zijn om in de courant op een eenzijdige ma nier de discussie, in de raadsverga dering gehouden, te gaan voortzet ten. Zeer helder en klaar en voor een ieder begrijpelijk heb ik mijn stand punt uiteengezet en geformuleerd en ik heb toch werkelijk geen commen tator nodig in de persoon van de heer Rippen om op het een óf ander ge> zegde van mij nog eens in het pu bliek een extra accent te leggen. Ik heb mij afgevraagd, wat heeft een dergelijke schrijverij te maken met het dienen van het algemeen be- pen mij tegenover de Noordwijkse bevolking in een scheef en verkeerd daglicht te stellen? Er is voor mij maar één antwoord ogelijk, politieke agitatie, dit is een politieke stunt! De heer Rippen, we- vroegde, zij het slecht geslaagde streden figuur is, speelt met zijn schrijverij op een zeer doorzichtige wijze op het klavier van de volks gunst. De heer Rippen heeft het blijkbaar goed met zichzelf getroffen, zo onder het motto: kijk toch eens wat een flinke vent ik ben, wordt een num mertje demagogie weggegeven van het zuiverste, in dit geval van het troebelste water. Er is meer karakter en moed voor nodig om het zonodig voor een der gelijke omstreden figuur op te ne men dan om hem op een unfaire ma nier in het publiek nog een trap toe te geven. Verder vestigt de heer Rippen er de aandacht op, dat er tussen hem en mij een scherpe tegenstelling bestaat in de beoordeling van deze zaak. In derdaad, dit was en is voor een ieder duidelijk, waarom dit nogmaals in het publiek zo sterk naar voren moet komen, zal ik dus maar weer rang schikken onder de rubriek „politieke agitatie". Wat hij verzuimt er bij te schrij ven is, dat hij in dezelfde raadsver gadering woordelijk heeft gezegd: ,Ik sta ten enen male een ojectief oor deel over deze mens en ben dus ab soluut ongeschikt; ik hoop dat u dat begrijpt. Ik kan ook geen objectief beoordelaar zijn; daarvoor heb ik te veel gezien in het kamp". Wanneer hij deze zinsnede boven het ingezonden stuk had gezet, was het schrijven onschuldig geweest en had een ieder het gezien als een ver- gemeester het hoofd is, aanleiding aprilgrap. WTat de heer Rippen in de raad ge zegd heeft, is in zo flagrante strijd met het geluid hetwelk hij in de cou rant laat horen, dat het ondoenlijk is tegenover een dergelijke verwar rende en dualistische meningsuiting .«en verstandig woord te zeggen, waarom ik daaraan dan ook verder geen aandaoht zal schenken. Verder vestigt de heer Rippen nog de aandacht op hetgeen wethouder Vogelaar heeft gezegd aan het adres van ons politiecorps tijdens de bezet ting. Zijn beschuldiging dat Wasse naar door zijn meerdere, maar vooral door de minderen in het politiecorps, is gebruikt als een kapstok voor de fouten die zij zelf hebben gemaakt, zou voor de politie, waarvan de bur gemeester het hoofd is, aanleiding kunnen zijn om een klacht in te die nen bij de hiervoor aangewezen in stanties. De laatste zinsnede doet de deur richt. Bij mijn weten is een derge lijke enormiteit nog nooit door een raadslid naar voren gebracht. Wan neer het niet over zulk een ernstige zaak ging, was het om te brullen van het lachen. Artikel 53 van de ge meentewet zegt nl„ dat de raadsle den niet gerechtelijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zij in de vergaderingen hebben gezegd of aan haar schrifte lijk hebben overgelegd. Ik mag aanne men, dat de heer Rippen van de in houd van dit wetsartikel wel op de hoogte was; wanneer dit niet het ge val was, zou dit getuigen van een on nozele domheid die ik van de heer Rippen moeilijk kan verwachten, in dit geval zou ik hem adviseren een cursus te volgen, inzake de eerste beginselen om raadslid te worden. Wanneer ik dus aanneem dat de heer Rippen met een dergelijke on nozele achterlijkheid niet is behept, moet ik tot mijn spijt constateren, dat hij hier te kwader trouw mijn persoon tegenover het publiek in een verkeerd daglicht probeert te stellen. Hij stelt het hier voor alsof ik iets onwettigs gedaan zou hebben en het al of niet van de goede gezindheid van de burgemeester als het hoofd der politie zou afhangen of er. tegen mij een klacht zal worden ingediend. Ik vraag mij af, wat beoogt de heer Rippen met een dergelijk be lachelijk geschrijf. Met de gemeente raadsverkiezing in het vooruitzicht is hem blijkbaar niets te dol om zijn lang en waarom tracht de heer Rip- politieke tegenstanders op een onoir- bare en infame wijze afbreuk te doen. Overigens wil ik nadrukkelijk ver klaren, dat hetgeen ik in de vorige vergadering heb gezegd aan de hand van de aanwezige stukken volledig kan bewijzen en dat ik deze verant woordelijkheid ook thans nog volle dig op mij durf te nemen. Verder schrijft de heer Rippen, dat zijn sympathie veel meer uitgaat naar een andere mijnheer W. en wel naar kapelaan Welling. Deze kapelaan is voor hem wel een martelaar, de ont slagen politiechef niet. Uit het stuk dat de heer Rippen op 12 nov. 1954 is toegezonden en waar uit hij alleen citeert wat in zijn po litieke kraam te pas komt, weet hij dat de brief aan de Procureur-Gene raal. naar aanleiding waarvan kape laan Welling werd gearresteerd, niet door Wassenaar was ondertekend, Hij weet uit dezelfde brief ook, dat Was senaar inzake de zaak Welling door het Tribunaal te Leiden is vrijge sproken. Ik vraag mij af, met welke bedoe ling de heer Rippen hier beiden in één adem noemt; dit is nu een spre kend voorbeeld van de manier waar. op men soms met halve beschuldigin gen, onbewezen veronderstellingen en toespelingen tegen deze man heeft geageerd. Overigens zal na 17 jaren deze late sympathie de eerwaarde heer kape laan wel goed hebben gedaan! Ook hier geldt het spreekwoord: Als de vos, vooral de politieke vos, de pas sie preekt, boer pas op je kippen, in dit geval, wethouder Van Leeuwen, denk om je kiezers! De conclusie van mijn betoog is allereerst, dat het op zijn zachtst uit gedrukt „onmenselijk5' genoemd kan worden een omstreden figuur als de heer Wassenaar te misbruiken om politieke winst te boeken. Persoonlijk heb ik er niet de min ste behoefte aan om op een of an dere wijze voor het politieke karretje van de heer Rippen te worden ge spannen, ook al wil hij, zoals nu het geval is, er een kapelaan naast span nen. Ik kan mij voorstellen, dat de heer Rippen als socialist zich in deze tijd politiek min of meer opgelaten ge voelt. Grote woningnood en werk loze bouwvakarbeiders, looneisen en protestvergaderingen allerwege, hon gerlonen voor de laagstbezoldigden en dat allemaal onder een regering waar de socialisten de boventoon voeren! Ik ben nieuwsgierig of de heer Rip pen één logisch argument of één re delijke verklaring kan aanvoeren waarom hij meent mij op zulk een zeer ongebruikelijke wijze in het pu bliek te moeten tracteren. Ik hoop, dat ik nu duidelijk ben ge weest, zodat de heer Rippen van hetgeen ik aan zijn adres heb gezégd in „De Zeekant" geen nadere uitleg meer behoeft te geven. Van zijn antwoord zal het afhan gen welke houding ik in de toe komst tegenover hem zal aannemen. Antwoord van de heer Rippen De heer Rippen zeide zich ner gens aan schuldig te voelen. Met het ingezonden stuk had hij alleen maar willen aanvullen zijn persoonlijke mening in deze kwestie en hij vond het belachelijk, dat wethouder Voge laar dit betitelt met „politieke stunt". De uitdrukkingen die thans door de heer Vogelaar zijn gebruikt, hebben wel het vaste standpunt bij hem bepaald „dat hij hem niet meer zal aanzien". Naar aanleiding van het tweede schrijven van de heer Wassenaar aan de raad, en waarin hoofdzakelijk de naam Rippen voorkomt, wenste hij, dat dit stuk in het openbaar aan de raad wordt voorgelezen. De voorzitter merkte op, dat de raad besloten had dit schrijven in handen te stellen van de personeels commissie en men op dit besluit niet kan terugkomen. Alleen wenste de voorzitter er op te wijzen, dat het geen hij over deze kwestie gespro ken heeft zeer ernstig opgevat moet worden. Namens de Prot.-Chr. fractie ver klaarde de heer E. L. de Witt niet 1 accoord te kunnen gaan met de han delwijze van de heer Rippen sprak tevens zijn teleurstelling uit, te moeten getuigen dat hij als oud ste raadslid nimmer een dergelijke discussie heeft meegemaakt als he denavond heeft plaatsgevonden. De heer Urlus namens de kath, raadsfractie sloot zich geheel aan bij het betoog van de heer De Witt, ter wijl weth. v. Leeuwen op zijn reeds eerder ingenomen standpunt blijft staan dat een ambtenaar het volle ling van art. 92 van het ambtenaren reglement per 1 april 1958 eervol ontslag verleend. Aangezien de be noeming indertijd door de raad is geschied, behoort het ontslag even eens door de raad te worden ver leend. In verband hiermede stelden b. en w. voor, aan de heer C. van Vliet met ingang van 1 april 1958 op de meest eervolle wijze ontslag tb verlenen uit de betrekking van directeur van gemeentewerken, met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten aan de gemeen te bewezen, hetwelk met algemene stemmen werd aangenomen. Nu ln de benoeming van een nieuwe directeur van gemeentewerken nog niet is voorzien, heeft de heer v. Vliet zich bereid verklaard na 1 april 1958 nog enige tijd in dienst te blijven. De raad machtigde b. en w. op de gestelde voorwaarden voor enige tijd van het aanbod van de heer v. Vliet gebruik te maken. Het verzoek van het bestuur der Chr. school voor Mulo om medewer king voor de stichting van een gym nastieklokaal' kon voorlopig nog niet worden ingewilligd. Bij de voorge stelde wijziging uitbreidingsplan, maakte de heer Alkemade de op- fherking dat de bebouwing in het „Badcentrum Vuurtoren" vastgesteld werd dat de hoogte hoogstens 7 m. recht heeft zich te verweren. Spreker wacht rustig op het rapport van de ingestelde commissie. De heer Van Riemsdijk deelde me de, dat, als nog eens in de raad zal worden gediscussieerd over de kwes tie-Wassenaar, hij er geen prijs op stelde om in de commissie te blijven zitten. Na deze zeer lange inleiding ging de raad over tot het afhandelen van de vastgestelde agenda. De punten tegemoetkoming art. 18 l.o.-wet '20, goedkeuring rekening Weeshuis over 1956 en 1957, toekenning halfwezen- geld, verpachting teelland aan de Nieuwe Zeeweg, verkoop grond aan de Pickéweg, waarvoor zich als ge gadigde had aangemeld de „Stich ting tot bevordering van goede so ciale verhoudingen in het bedrijfs leven", welke stichting reeds het Astridhotel heeft aangekocht en het voornemen heeft ter plaatse een groot pand op te richten. Dit pand zal dan worden bestemd voor door het Centraal Sociaal Werkgeversver bond te organiseren conferenties en leergangen, terwijl het in de zomer maanden als hotel kan worden ge ëxploiteerd. Ten slotte de aankoop van grond aan de Duinweg, achter de Chr. Ulo-school, voor het in de toekomst te bouwen gymnastieklo kaal waren allen hamerstukken. Punt 10 betrof aanvragen grond voor hotelbouw nabij de Vuurtoren. Door de heren B. P. Zonneveld en W. D. Noordam alhier, was een ver zoek ingediend aan hen te verkopen een perceel grond aan de Koningin Wilhelm. Boulevard/Zeereep, groot pl.m. 3100 m2., voor de bouw van een hotel-café-restamrant. Geboden werd een prijs van 45.000 in totaal. Volgens het pre-advies van b. en w. was, gelet op de uitzonderlijk gun stige ligging van deze grond, de ge boden prijs te laag; zij stelden daar om voor op dit aanbod niet in te gaan. Enkele raadsleden stelden de vraag hoe hoog de prijs van deze gronden dan wel moest zijn. Een de finitief antwoord konden b. en w. hierop niet geven. Wel kon worden medegedeeld, dat voor de 2700 m2. voor de flatbouw de som van 120.000 gulden was betaald. Doordat de Stichting „Het Zuid- Hollands Landschap" mededeling heeft gedaan, dat het storten van vuil op het terrein, gelegen in het landgoed „Nieuw Leeuwenhorst" be ëindigd moet worden ingaande 22 maart 1958, hebben b. en w. uitge zien naar een oplossing. In principe zijn b. en w. met de gemeente Kat wijk overeengekomen voor één jaar het huisvuil te kunnen storten op de stortplaats in de duinen van de Domeinen. Door de grotere afstand worden de meerkosten voor onze ge meente geraamd op 5500 per jaar. Na een korte toelichting werd ook dit voorstel aangenomen. De directeur van gemeentewerken, de heer C. van Vliet, heeft op 24 februari 11. de leeftijd bereikt, waar op hij in het genot van ouderdoms pensioen kon worden gesteld. Aan gezien de heer v. Vliet zelf geen ont- beter dan gi slag heeft gevraagd, wordt hem in ste afwijking wordt na doorlichting verband met de imperatieve bepa- vanzelfsprekend direct geconstateerd. Het comité doet daarom een drin gend beroep op degenen, die aan het nut van dit onderzoek nog zouden twijfelen en zich afzijdig houden, de ze twijfel te overwinnen en derhalve in hun welbegrepen eigen belang aan dit onderzoek mee te doen. Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. VARA: 20.15 Spiegel der Kunsten. 20.45 Van hout tot textiel, rep. 21.20 Een moordzaakje, eenakter. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Religieuse muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Religieus progr. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gr. 10.00 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinbouw 5e vMr meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewij- uit de kruin van de boulevard voor 2er u00 Nieuws en kath nieuwf. 13.20 Blaaskwintet en soliste. 13.55 Ziet, het uur nadertcaus. 14.00 ram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Plano- de vuurtoren mag bedragen en zou dit gaarne gesteld zien op 7'/t meter. Aan deze wens zullen b. en w. tege moet komen. Na een korte rondvraag werd deze vergadering gesloten. LISSE Bevolkingsonderzoek t.b.c. Het bevolkingsonderzoek op tuberculose, dat momenteel in gebouw Rehoböth aan de Achterweg plaats vindt, ver loopt, zoals wij van het organiserend Comité vernamen, geheel naar wens. De deelname is evenals bij het vori ge onderzoek, dat in 1955 plaats had, weer zeer bevredigend. Dank zij de nauwkeurigheid, waarmede men zich houdt aan de in de oproepingen ver melde tijden, is het wachten tot men aan de beurt is, tot een minimum be perkt; binnen ongeveer 5 minuten is men nl. reeds geholpen. Degenen, die om enigerlei reden verhinderd zijn geweest op de in de oproeping vermelde dag te komen, worden alsnog op één van de onder- vermelde data in de gelegenheid ge steld zich aan het onderzoek te on derwerpen. Donderdag 3 april van 911.45 uur en van 1416.15 uur. Dinsdag 8 april van 1416.15 uur en van 1921.15 uur. Woensdag 9 april van 911.45 uur en van 1416.15 uur. Donderdag 10 april van 911.45 u., 14—16.15 uur en van 1921.15 uur. Vrijdag 11 april van 1416.15 uur en van 1921.15 uur. Steeds meerdere» zien zoals dui delijk is gebleken het grote belang van dit onderzoek in. Voorkomen is beter dan genezen en zelfs de gering- rectal. 15.45 Koorzang. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Kamerkoor. 18.10 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20-24.00 Mat- thaus Passion. (Om 21.50 Periodie ken-Parade). HILVERSUM n. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omroep orkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land. en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaret. 15.40 Gr. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis? 19.45 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkkwartet. (20.25—20.45 Voordracht). 21.10 Gr. 21.25 Indien Hij waarlijk is opge staanstemmenspel. 22.10 Gram. 22.25 Orgelconcert. 22.50 Journ. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Sportactualiteiten. 23.25—24.00 Nieuwe gram. In de komehde dagen verwachten wij óók UWant in een fonkelend glas wijn ligt al het goede van voorjaar en zomer besloten en daarom zult U met Pasen, als de natuur begint te ontluiken, een dronk willen uitbrengen op de Lente Geef sfeer aan de feestdagen en maak een keuze uit de keur van wijnen bij V. G D. WIJN AFDELING (Souterrain) Petit Soleil, Franse landwljn, rood en wit 1.60 Vin Rosé Dry sec. 1.95 Bordeaux Supérieur, rood en wit 2.40 St. Emilion 2.9S Entre-Deux-Mers 2.50 Graves Supérieures 2.95 Beaiijolais 1955 3.— Macon Rouge et blanc 2.60 Pomerol 3 50 Chateau Simard 4.50 Chateauneuf-du- Pape 4 75 Pommard 1955 5.50 Pouilly Fuissé 1953 4.75 Riesling x Sylvaner 1.95 Riesling Pétillant brut en demi sec 3.25 Riesling Grand Vin (El zae) 4.95 Vin Mousseux, méthode chxmpenolse (Lux) 7.7" Liebfraumllch '.25 4.35 Niersteiner Domthal 4.75 Zeiler Schwarze Katz 4.35 Rankenberg (Rijnwijn) 2.50 Plesporter Michelsberg 4.75 Sherry „Xander" Amontillado flno 4.25 Pale dry 4,25 Manzanllla 4.35 Douro Port, rood en wit 4 35 Vermouth (kal.) rood en wit 3.75 Vermouth Martini, rood en wit 6.95 Madeira 3.35 Samos van het eiland 2.50 Giralda (zoete Spaanse wijn) Ook zeer geschikt als apéritif 2.10 Muscatel 2.60

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9