PHILIPS TELEVISIE „Economisch" vliegen naar Amerika is minder luxueus Eerste Kamerleden bespraken spreiding hoger onderwijs Taxatieregeling inru.iwa^ns atgeschaft Ik zie Carmen, want ik heb Philips televisie Nieuwe leden in de Raad van State opgenomen WOENSDAG 2 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een kijkje In de nieuwe Superconstellation van de K.L.M., de PH-LKR, die speciaal is ingericht voor een goedkopere wijze van transatlantische vluchten: de „Economy Class Flight" Op de foto zien we een stoffeerder die de laatste hand aan het interieur legt. Maar is ook stukken goedkoper Gisteravond is de KLM voor het eerst gaan vliegen met de z.g. „eco nomische klasse", een manier van vliegend reizen welke minder com fortabel is dan men tot nu toe ge wend was, maar welke ook op de lijn naar New York een besparing geeft van 436 gulden, zodat men nu voor 1876 gulden eventjes heen en weer kan. Het oerste toestel was een Super constellation, de Electron, welke ,gis- termorgen nog in gereedheid moest worden gebracht wat betreft het in terieur. Er gaat geen rust meer uit van de aanblik van de passagiers ruimte: de luie zetels bieden niet zo veel plaats meer, want aan één kant staan de stoelen met drieën naast elkaar. Voor een garderobe is thans ook geen gelegenheid meer; de jas sen en verdere kleine bagage, welke tot een minimum beperkt moet blij ven, kan men boven in het bagagenet kwijt. Geen Lucullusmaal. Met de Electron vertrokken 97 pas sagiers, die alleen maar broodjes, koffie, thee, limonade of mineraal water geserveerd zullen krijgen. Si garetten, lectuur en opwekkende drankjes zijn aan boord niet te koop en men zit met bijna honderd man ook niet zo ruim als in de toeristen klasse. Het is dan ook alles „econo misch" bekeken van de KLM, die veel van deze nieuwe klasse verwacht. Er wordt zelfs verwacht, dat in de toe: komst vrijwel de meeste passagiers „economisch" zullen gaan vliegen en dat de toeristenklasse en de eerste klasse zullen gaan verdwijnen. Vooral de Amerikanen zijn ingeno men met deze goedkope manier van vliegen. Het aantal reserveringen voor de zomermaanden ligt veel hoger dan vorig jaar; men schijnt een beetje ongemak op de 16 uur lange trip dus graag op de koop toe te nemen. Zorgen voor cliëntèle. Het ontbreken van veel weldadige luxe moet evenwel niet te zwaar worden opgenomen, want de KLM is er nog steeds op uit, haar passa giers met zorgen te omringen. De economische klasse verhindert het in de watten leggen van de cliëntèle, maar deze zal toch wel aangename herinneringen aan de tocht kunnen bewaren. De chef-kok op Schiphol heeft er een speciale studie van ge maakt hoe hij met de beperkte mo gelijkheden iets aantrekkelijks kan maken van de enige maaltijd, welke in het vliegtuig te krijgen is. De kok zal niet alleen met brood jes kaas, pekel of eentje half om de behoeften voorzien, maar is thans in staat desnoods 4000 verschillende soorten sandwiches klaar te maken. Elke maand zal een nieuw broodme nu worden samengesteld, waarbij kening moet worden gehouden met de smaak van de Amerikanen, die een belangrijk deel van de passagiers zul len uitmaken en die soms een eigen aardige smaak hebben. De economi sche klasse wordt voorlopig alleen ingevoerd op de Noordatlantische route. VERLOPEN PAS GELDIG VOOR ZWITSERLAND Ter bevordering van het reizigers verkeer zijn de regeringen van Ne/- derland en Zwitserland overeengeko men dat hun wederzijdse onderda nen behalve op een geldig paspoort ook op een niet meer dan vijf jaar verlopen paspoort, /isumvrij, respec tievelijk Nederland en Zwitserland kunnen binnenreizen. Tevens werd bepaald, dat Zwitsers op een geldige carte d'identité en Nederlanders, zo als reeds bekend, op een geldige toe- ristenkaart kunnen reizen. Bij een voorgenomen verblijf van langer dan drie maanden in een der beide lan den is een geldig nationaal paspoort vereist. BIJNA IN DE EEUWENOUDE PUT. Het heeft weinig gescheeld of een bouwvakarbeider uit Albergen (ge meente Tubbergen) was zaterdagmid dag in een tien meter diepe put gegle den, waarvan het bestaan onbekend was. De bouwvakarbeider, bezig aan de bouw van een werkplaats, bemerkte nog tijdig dat een stuk steen, dat on der zijn voet afbrokkelde, in de diep te verdween. Door snel terzijde springen redde hij zich het leven. Het bleek, dat hier een tien meter diepe put lag, die behoorde bij een reeds lang verdwenen klooste.- uit 1447. De put is nog volledig intact. SARCOFAAG IN STEIN OPGEGRAVEN Gistermiddag is te Stein (L.) een vermoedelijk Romeinse sarcofaag op gegraven. afmetingen lang 1.20 me ter, breed 1.13 meter, hoog een meter. De opgraving geschiedde door het rijksbureau voor oudheidkundig bo demonderzoek. De inhoud van de sarcofaag is nog niet nader onder zocht. Vastgesteld is evenwel, dat zij verschillende voorwerpen bevat. Het rijksbureau zal nog een nader onder zoek doen. Dr Bogaards en dr Mod derman van dit bureau zijn in Stein geweest. De kist is vermoedelijk van Nievelsteiner zandsteen. Berkelse arts verlaat Leeuwarden De Berkelse arts, dr O., die ver dacht van moord op zijn echtgenote en op een medegevangene in de Leeuwarder Strafgevangenis verbleef, heeft sinds maandagmorgen een an der onderdak gekregen. De afgelopen dagen heeft dr O. tweemaal een ver hoor moeten ondergaan buiten de ge vangenis. Daarna is hij niet meer te ruggebracht naar zijn streng afgezon derde cel maar naar het Huis van Be waring. Steeds weer, als men hem kwam halen, verzocht de dokter of hij op transport zou worden gesteld. Enige tijd geleden heeft hij zelfs een hele nacht buiten de gevangenis doorge bracht. Bij het onderzoek naar de dood van de gevangene Lodder, een bouwkun dig tekenaar, die door dr O. gezien werd als de man, die mevrouw O. had vermoord, schijnen verschillende gevangenen voor O bezwarende ver klaringen te hebben afgelegd. De Berkelse arts schijnt hiervan op de hoogte te zijn. Men wil nu voorkomen, dat hij op nieuw in contact treedt met andere gevangenen. Het is daarom niet on waarschijnlijk, dat O. nooit meer in de Leeuwarder Strafgevangenis zal De in februari 1907 gesloten over eenkomst tussen het in liquidatie zijnde I.G. Farben-concern en de Joodse schadevergoedingsconferentie over de schadeloosstelling aan de Joodse en niet-Joodse gevangenen van Auswitz, die gedwongen werden bij de I. G. Farben te werken, is gis teren van kracht geworden. De L G. Farben zal deze mensen een bedrag van 26.500.000 gulden uit- terugkeren maar dat hij naar een in- keren, dat onder hen verdeeld zal richting elders zal worden overge- moeten worden. De meeste eisers wo- bracht nen in de V.S, of IsraëL De Eerste Kamer heeft gisteren ge sproken over zaken van kunst en on derwijs. Opmerkelijk was de uitspraak van het CHU-Kamerlid, de heer J. W. van Hulst, die zei, dat de Nederlandse film het moet hebben van talent en niet van heup- of boezemwijdte. Hij stelde vast, dat de Nederlandse cine asten beter zijn in het maken van do cumentaires, dan van speelfilms. Het is nauwelijks mogelijk zo stelde hij vast na een „Willem Parel" nog een lager niveau te bereiken. Hij zou het niet op prijs stellen, in dien Nederland de rolprenten over Brigitte Bardot, Gina en Sophia tot voorbeeld zou nemen. Prof. dr Jos Gielen (KVP) heeft een rede gehouden over het hoger onder wijs en de wijze waarop dit onderwijs dichter tot het volk gebracht kan worden. Men zou dit kunnen berei ken door overal in het land een soort „athenea" op te richten, waar men hoger onderwijs bijvoorbeeld tot het candidaatsexamen zou kunnen vol gen. Daarna zou de studie aan een ho geschool of universiteit voltooid kun nen worden. De toeloop van studen ten, de universiteiten zijn te klein, le vert ook een probleem op. Maatrege len zijn noodzakelijk, en het is nodig een juiste voorselectie te krijgen. Ook de talentvolle jongelui uit de „lagere milieu's" moeten een kans krijgen. Verborgen talent zou goed ontdekt kunnen worden op „voorscholende" athenea. Het Kamerlid verheelde niet, dat deze scholen veel geld zouden vragen. Mr van Riel (WD) pleitte even eens voor spreiding van het hoger onderwijs. Universiteiten zouden moeten komen in Maastricht, het oos ten des lands en Rotterdam. Enige Kamerleden protesteerden tegen het feit, dat een gehele lichting onderwijzers onder de wapens is ge roepen. De heer Derksen was van me ning, dat persoonlijke belangen geen maatstaf mogen zijn bij het geven van vrijstelling voor dienst. De gevangenen van Auschwitz Laatstgenoemde KVP-er zei, dat er onder de jongelui huiver bestaat om onderwijzer te worden, omdat zij geen goede salarissen kunnen ver wachten. Fietser gedood bij verkeersongeval Gisteravond te ongeveer half negen is op een wegkruising te IJsselstein een verkeersongeval gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 58-jarige J. van de V. te LJsselstein. Van de V. reed per fiets op de Hoge Biezenweg in de richting IJsselstein. Bij de krui sing met de Provincialeweg kwam van rechts een personenauto, be stuurd door S. uit Haastrecht. Van de V. werd door de auto gegrepen en in een langs de weg lopende sloot geworpen, waaruit hij levenloos werd opgehaald. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Samenwerking KVP en Prot. partijen TE S1TTARD Voor de kamende raadsverkiezin gen te Sittard heeft de KVP een over eenkomst getroffen met ce Prctes- tants-christejijke groeperingen en de kandidaat van deze groeperingen de zesde plaats op de KVP-lijst aange boden. Hierdoor is het mogelijk, dat ook het in Sittard groeiende protes tants-christelijke volksdeel in de raad een vertegenwoordiger krijgt. Indien de protestants-christelijke groeperin gen alleen aan de verkiezingen deel namen, zouden ze hoogstwaarschijn lijk geen raadszetel krijgen. Dit is de eerste keer in Limburg, dat de KVP op deze wijze met de protes tants-christelijke groeperingen sa menwerkt. Vertegenwoordigers van Ford, Ge neral Motors, de RAI en het bestuur van de BOVAG hebben besloten een einde te maken aan de taxatierege ling voor inruilwagens bij de aan koop van nieuwe auto's. Een van de voornaamste redenen, die tot dit be sluit hebben geleid, is dat er nogal een sterk verschil bestaat tussen de taxatieprijs, vastgesteld door een BO- VAG-expert en de reële prijs voor gebruikte auto's. Hoewel ongeveer zestig procent van de leden-dealers, aangesloten bij de BOVAG zich aanvankelijk voor hand having van de taxatieregeling uit sprak, heeft het bestuur toch begrip getoond voor het feit, dat enkele dea lers met een zeer grote omzet in het westen van het land zich voor af schaffing uitspraken. Ten slotte werd zelfs besloten, dat het de Nederlandse automobie'han del binnen 't verband van de BOVAG verboden is om tot enig taxatievoor schrift of een andere vorm van prijs regeling bij de handel van nieuwe auto's te komen. Huisbrandko'en duurder De Nederlandse kolenmijnen heb ben de prijzen van huisbrandkolen met ƒ2 a 7 per ton (14 cent tot 49 cent per mud) verhoogd. Voor enkele kwaliteiten industriekolen is een ver laging van 0,75 3 per ton door gevoerd. De verhogingen moeten worden gezien als een aanpassing aan het algemene prijspeil op de kolenmarkt in de E.G.K.S. De huisbrandkolen zijn tot dusver steeds lager in prijs geweest dan de vergelijkbare soor ten uit de andere landen der Kolen en Staalgemeenschap. Ook andere landen heben hun ko- lenprijzen aangepast. Onze redactie heeft vernomen, dat de nieuwe prijsvaststelling tot gevolg heeft, dat de zomerprijzen dit jaar slechts weinig beneden de winter- prijzen zullen liggen. Vrees voor vrouw speelde hem parten Inbraak in eigen huis geënsceneerd De politierechter te Groningen heeft gisteren de 53-jarige landarbei der O. S. uit Leermens wegens over treding van artikel 188 van het wet boek van strafrecht veroordeeld tot 40 gulden boete en 1 maand gevan genisstraf voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde, dat hij gedu rende een proeftijd van drie jaren geen café's mag bezoeken. S. had bij de politie aangifte gedaan van een inbraak in zijn woning, waarbij 300 gulden zou zijn gestolen. Een onderzoek wees uit, dat hij het geld in café's had verteerd en alles verzonnen en geënsceneerd had uit vrees voor zijn vrouw. Ook met de Paasdagen heeft televisie weer veel te bieden. Met Philips televisie ziet u alles en goed! Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld-op een betrouwbare werking van het- toestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. PAASPROGRAMMA'S die u met Philips televisie haarscherp kunt volgen ROME: Paaszegen van Z.H. Paus Pius XII HAMBURG: Opera „CARMEN" Filmverslag reis H.K.H. Prinses Beatrix naar de West Kurhaus Scheveningen: AVRO Europees danstoernool 12 APRIL: Volledige t.v.-uitzending van Toon Hermans' One-man-show U kunt kiezen uit 5 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia- meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf ƒ795.- 21 TX 180 U f 1065.- 53 cm beeldbuis Zie 't op zijn best met (Advertentie) WEER KOELHUISBOTER |Oe handel zich weer voldoende be voorraden met boter, die na 7 de- Geruime tijd heeft het in- en ver- I cem,ber v®n het vorig ïaar werd ge- koopbureau voor zuivel geen koel-Produceerd. huisboter voor binnenlandse con- De voorraden in de koelhuizen zijn sumptie afgegeven. Maar thans kan Prof. L. Beel en mr N. Debrot werden dinsdag geïnstalleerd als lid van de Raad van State. Zittend v.I.n r H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, prof. dr G. A. van Poelje, J. Th. Furstner, dr A. A. L. Rutgers fnrea") prof. L. Beel en mr N. Debrot. schrikbarend hoog en bedroegen per 22 maart bijna 9 miljoen kg, dat is ruim 6H miljoen kg meer dan op de overeenkomstige datum van vorig jaar. In het buitenland is moeilijk af zet te vinden voor deze boter, zelfs tegen een prijs van f 2.40 per kg. De prijs voor de Nederlandse con sument zal ongeveer 90 cent per pak je van een half pond bedragen. Toon Hermans gaat filmen Toon Hermans, die van 5 tot 19 april met zijn Eenmansshow in het West-End-theater te 's-Gravenhage terugkomt, zal zich in juni gaan be zighouden met experimenten op film gebied. Op een gistermorgen gehouden persconferentie vertelde Toon Her mans, dat vrienden hem in staat had den gesteld een maand lang zijn denkbeelden op filmgebied te reali seren. Toon Hermans zeide er hele maal geen idee van te hebben of zijn pogingen op dit gebied zouden sla gen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou hij een contract tekenen om te komen tot de oprichting van een kleine maatschappij voor de produc tie van films voor de televisie en de bioscoop. De opnamen die hij gaat maken zijn ontleend aan eigen ma- nuscriptjes. Na juni gaat Toon Hermans naar Duitsland en Oostenrijk, waar hij resp in München en Wenen zal op treden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7