Aardgas niet aantrekkelijk vonr auto's Haar'ense spoormannen verhieven slem Bevredigende toestand; dr. Coops-beker voor N. Kortekaas, Regenboogplaquette voor de ere-voorzitter Chefarine,4 Voetbalpool van ruim Reeds 158 inschrijvingen voor de 10e Tulpenraliye Onze Pamrubriek i -n fl I 1 UB* yy e s t mm m m m IDs b 5)e Vwtiefide Speuidet WOENSDAG 2 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Antwoord in de Tweede Kamer Ter voldoening aan zijn toezegging, in de Tweede Kamer tijdens de mon delinge behandeling van de begroting van het staatsbedrijf voor het dienst jaar 1958, gedaan naar aanleiding van de vraag van het lid dier kamer, de heer Beernink, over ae mogelijkheid aardgas te maken als brandstof voor personenauto's heeft de minister van economische zaken het volgende me degedeeld. Hoewel aardgas uit technisch oog punt bruikbaar is als brandstof voor autotractie, zijn er overwegingen van praktische aard, welke het gebruik van aardgas voor dit doel weinig aantrekkelijk maken. Het belangrijk ste van deze bezwaren is wel het feit, dat aardgas niet, zoals het bekende LP (liquified petroleum)-gas, bij nor male temperatuur en lage druk vloei baar kan worden gemaakt (hiervoor is een temperatuur van 160 gra den Celcius nodig), dit heeft tweeër lei consequenties: 1. Ten einde een hoeveelheid aard gas te kunnen medenemen voldoen de om de auto een redelijke actiera dius te geven, zou dit gas onder de zeer hoge druk van circa 150 atm in zware dikwandige cilinders (z.g. drukvaten) moeten worden getrans porteerd. Het grote gewicht van deze vaten (enkele honderden kilogram men) maakt vrij kostbare voorzienin gen aan de auto nodig, terwijl de be stuurbaarheid bij plaatsing van de cilinder op het dak van de auto on gunstig wordt beïnvloed. Ook de ove rige voorzieningen, welke aan de auto nodig zyn, in verband met het gebruik van aardgas, zoals het ombouwen van de motor, zouden vrij hoge bedragen vereisen. Bovendien is, in verband met de hoge druk, het gevaar voor explosies bij aanrijdingen niet denk beeldig. 2. Voor 't vullen van de drukvaten zouden hogedrukcompressorstations moeten worden gebouwd. Hierin, als mede in het aanschaffen van de druk vaten en andere toebehoren, zouden grote bedragen moeten worden geïn vesteerd. De rente en afschrijving De afdeling Haarlem van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel en de afdeling Haarlem van de Ne derlandse r.k. Bond van Vervoers personeel St. Rafael, zijn gisteravond te Haarlem in afzonderlijke vergade ringen bijeen geweest naar aanlei ding van het uitblijven van de beslis sing over de wijziging van de dienst- voorwaarden der Nederlandse Spoor wegen. ïn de vergadering van de Ne derlandse bond van vervoersperso neel, waar 450 leden aanwezig wa ren, is een resolutie aangenomen, die gezonden zal worden naar de minis ters van sociale zaken, en van ver keer en waterstaat. Daarin wordt medegedeeld, dat het geduld der le den niet langer op de proef kan wor den gesteld. Men staat voor verdere gevolgen niet in. „Geëist wordt dat op korte termijn aan de rechtvaar dige verlangens zal worden tegemoet gekomen met terugwerkende kracht tot de datum waarop met de directie der Nederlandse Spoorwegen over eenstemming werd bereikt". De vergadering van St. Rafael be sloot een brief te zenden aan de mi nister van sociale zaken, waarin twee honderd leden hun misnoegen uit spreken over het lange uitblijven van een beslissing. Besloten is aan het hoofdbestuur een brief te zenden, waarbij aange drongen wordt bij de gezamenlijke organisaties te bevorderen een „mo delactie" in te voeren, indien binnen vijf dagen geen beslissing van de mi nister van verkeer en waterstaat over deze aangelegenheid is binnengeko men. VIERJARIG KIND AANGEREDEN. De vierjarige Elisabeth Stolk is gistermiddag om vijf uur voor de ouderlijke woning aan de 's Graven- zandseweg te Hoek van Holland, toen zij plotseling een weg overstak, aan gereden door een passerende auto. Het meisje was op slag dood. hierop evenals die op de kosten uit hoofde van de onder 1. genoemde voorzieningen zouden uiteraard de kosten van het gebruik van aard gas voor de autobezitters aanmerke lijk verhogen. Dit laatste zou even zeer het geval zijn, wanneer de druk vaten bij de aardgasbronnen zouden worden gevuld, welke vaten dan via stations zouden kiunnen worden ge distribueerd. Immers zou dan een grote drukvatenvoorraad dienen te worden aangehouden, welke vaten naar en van de distributiestations zouden moeten worden vervoerd. Ook in Europese landen, zoals Frankrijk en Italië, waar hoge prij zen voor benzine gelden en men over belangrijk meer aardgas beschikt dan in Nederland, heeft de toepassing van aardgas voor motortractie, als gevolg van de bovengenoemde omstandig heden, slechts een zeer beperkte om vang verkregen. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat bij het Staatsgasbedrijf tot dus verre geen aanvrage is ontvangen voor het gebruik van aardgas voor tractiedoeleinden en dat, voor zover de minister bekend is, dit tot nu toe ook in de gemeenten, die aardgas dis tribueren niet het geval is geweest. Jaarvergaderine „DE KAAG' 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees- middelen. De vier middelen verenigd in Chetarine„4"-elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en j doen werkelijk wonderen! ff Tegen pijnen eji griep Geschikt voor de gevoeligste meag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro* (Advertentie) De recreatieplannen van Zuid Holland de heer Luc. v. d. Steur werd gister avond in „Boslust" te Den Haan dc jaarvergadering van de Kon. Zeil-, Roei en Motorsportvereniging „De Kaag" ge houden, welke ook door de ere-voorzit- ter, burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne van Warmond, werd bijgewoond die op deze bijeenkomst interessante mededelingen deed over toekomstplan nen t.a.v. Warmond en het rondomlig- gend watersportgebied. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord, dat het afgelopen sei zoen in het algemeen goed was te noe men, vooral financieel. Uit het lijvig jaarverslag, uitgebracht door de heer H W. Nijman, bleek, dat het ledental met 156 terugliep door vertrek enz. en met 141 toenam, zodat de vereniging thans 1236 leden telt, woonachtig in 84 ge meenten. Het verslag gaf voorts eer uitvoerig overzicht over het drukke af gelopen seizoen en van de resultaten der individuele leden in het buitenland Het financieel verslag van de heer J. Roos gaf aan, dat er een voordelig saldo is van 21.000, mede tengevolge van het feit, dat enkele voorgenomen verbeteringen (o.a. aan toiletten, kleed gelegenheid en havenvoorzieningen) nog niet tot uitvoering zijn gebracht. De sociëteitsexploitatie leverde een klein negatief saldo op. Met voldoening werd geconstateerd, dat de nieuwe sociëteits zaal sterk bezet is. Nadat de diverse verslagen waren goedgekeurd, werden de heer de heren J. Roos en J. M. G. Schrama (deze laat ste met dispensatie art. 6 H.R.) in hetj bestuur herkozen. Hierna vond de uitreiking plaats van de Dr. Coops-beker (een wisselbeker die wordt uitgereikt aan leden, die zich in het voorbije jaar verdienstelijk heb ben gemaakt, aan de heer N. Kortekaas uit Warmond. De heer Kortekaas is voor niemand in Warmond en op de Kagerplassen een onbekende. Jarenlang heeft hij met zijn motorboot een dienst onderhouden tus sen Warmond en de Kaagsociëteit tijdens de Kaagweken en Voor- en Na-Kaag- weekends. Voorzitter v. d. Steur reikte deze beker met enkele toepasselijke woorden van dank uit aan de heer Kor tekaas. die eraan herinnerde, dat hij sinds 1928 deze dienst heeft verzorgd, a' geschiedde het aanvankelijk stiekum. Hij gaf voorts een korte beschouwing over zijn schipper-zijn. dat van alles meebrengt. Hij was immers van alles: schipper, sleper, boodschapper, bakker, groenteboer, enz. Het viel hem niet mee ermeq op te houden, zei hij tenslotte. „Dan maar tot de volgende Kaagweek", repliceerde de voorzitter. Regenboog-plaquette voor ere-voorzitter Von Fisenne Hierna had de aanbieding plaats van de Regenboog-plaquette door de heer J. C. van der Velde aan de ere-voorzitter. de heer Von Fisenne. De heer v. d. Velde memoreerde hoe hij vijftig jaar geleden bij Baars in Leidschendam een bootje huurde voor 10 cent per uur. Het waren roeibootjes van een zeil voorzien, maar alleen voor- de-windse-boten, want op de terugweg moest geroeid worden. Zo maakte hij kennis met de Kaag, hij ontdekte een tjottertje, ontdekte ook een gezellig Warmond, anders dan nu, maar toch gezellig. De trein stopte toen nog in de „stad" Warmond („of was het geen stad?" vroeg spreker aan de burgemees ter, die repliceerde: „Heerlijkheid!") en aan het station stond de stationschef reeds klaar om kaartjes uit te delen, want men was maar zelden op tijd voor de laatste trein. Éénmaal belette de con ducteur hem in te stappen, want de trein was reeds in beweging. Daarop hielden ze de conducteur vast, opdat ook hij niet op de rijdende trein zou springenEn de trein vertrok ook zonder conducteur. De jongelui hebben evenwel toch gezorgd, dat hij 's nachts nog in Den Haag kwam! De heer v. d. Velde vertelde vervol gens over de verschijning van de Re genbogen op de Kagerplassen, die nu veertig jaar lang een sieraad van de zeilsport zijn. Ter herinnering daaraan overhandigde spreker burgemeester Von Fisenne de fraaie Regenboog-plaquette, die ter gelegenheid van dit jubileum geslagen is. De ere-voorzitter antwoordde even eens in een geestig speechje op de woor den van de heer v. d. Velde, die hij aanvankelijk als een der „wilde" leden in de vereniging had gezien, doch ge leidelijk steeg sprekers achting voor deze man met vooruitziende geest. Spr. her innerde eraan, dat de belangstelling voor de Regenboogklasse een tijdje tanend is geweest, hetgeen het bestuur ten zeerste verdroot en niet tevergeefs deed het een beroep op de heer v. d. Velde om de klasse nieuw leven in te blazen, waarmee spreker hem feliciteer de, terwijl hij hem hartelijk dankte v< de plaquette. Oude en nieuwe teamwedstrijd De voorzitter memoreerde vervolgens nog eens het -c -. ramma, dat wij oeger reeds vermeld hebben, waarbij de zeilcursus voor de jeugdleden, evenwel te lijden heeft door gebrek aan instructeurs. De heer E. J. Hoppe zal weer een cursus wedstrijdreglement geven. De Kaagweek krijgt een nieuwe team wedstrijd voor de 16 m-, klasse, nl. tegen Friesland, waar de Bulthuisclub van zich doet spreken. De Tandjong Priok-Valkenstrijd is in moeilijkheden gekomen, doch men zal trachten van oud-Tandjong Priokkers voor deze strijd te interesseren. Mogelijk komt er voorts een Valkenteamwedstrijd tussen ploegen van Loosdrecht en De Kaag. Spr. herinnerde voorts aan de zand- zuigerij op het Zweiland, doch dank zij bemoeiingen van de burgemeester, zal het werk tijdens de wedstrijddagen stilliggen. Recreatieplannen Zuidholland Een uitvoerig onderwerp van bespre king werd gevormd door de voorgeno men recreatieplannen voor Zuidholland. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling was een rijwielpad langs de zuidoost kant van de Kaag aan te leggen, aan sluitend op de weg langs de Zijl, met een pontje over de Zijp, achter de so ciëteit om langs het Zweiland, met een pontje bij Spijkerboor en vervolgens naar het dorp De Kaag. Door een der gelijk plan komen lawaai van verkeer en drukte van toeristen weer naar het water, wat de zeilers juist niet wensen. Dit is reeds in een brief aan Gedep. Staten kenbaar gemaakt. Over nog andere plannen deed de voorzitter mededelingen, waarop burge meester Von Fisenne toelichtte, dat ook Warmond belangstelling heeft voor die plannen. Warmond acht het plan voor het rijwielpad ten zuiden van de Kager plassen onaanvaardbaar en Alkemade is het daarmee eens. De watersporters dienen de volle medewerking van de betrokken gemeenten te hebben. Wat een geopperd plan voor een verbinding Ka gerplassen-Braassemermeer via Rijpwe- tering betreft, zeide spreker, dat met de aanleg van Rijksweg 4 A daarmee geen rekening is gehouden, zodat van dit plan zeker niets zal komen. De burgemeester van Warmond deed erder nog enkele mededelingen over Warmonds toekomstplannen, waarover we elders een en ander schrijven. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat er in het najaar waar schijnlijk een excursie zal worden ge houden naar de scheepswerf van De Vries Lentsch in Amsterdam, waar op het ogenblik een driemaster in aan bouw is van 52 meter lang. Ook werd geïnformeerd naar de be langstelling, die de zeilers zouden heb ben voor eventuele feestelijke evene enten tijdens de Kaagweek in War mond zelf. Notaris Günther deelde hieromtrent eds mede, dat een braderie op maan dagavond en een harddraverij op dins dagavond reeds op het programma staan. Tenslotte sloot de voorzitter de ge animeerde vergadering met een woord an dank. Brits mijnwerker werd winnaar De 58-jarige Britse mijnwerker Tho mas Riley, uit Horden, in het Engelse graafschap Durham, heeft zaterdag jl. de hoofdprijs van de Britse nationale voetbalpool, ten bedrage van 2.216.237,40 gulden gewonnen. Riley heeft de afgelopen elf jaar, in verband met een bij het ondergrondse werk opgelopen verwonding, slechts bo vengrondse arbeid verricht, waarmede hij een basissalaris van 84.80 per week verdiende. Thomas en zijn 57-jarige vrouw Eliza beth reisdën gisteren in gezelschap van vijftien familieleden, onder wie zich zo wel een 82-jarige grootmoeder als een zuigeling bevond, naar Londen, voor het in ontvangst nemen van de prijs. Het echtpaar-Riley heeft vier kinde ren, onder wie een in de Verenigde Sta ten wonende getrouwde zoon. Het ver klaarde thans in staat en voornemens te zijn deze zoon en zijn gezin in Ame rika te gaan opzoeken. Op het mooie Gemeentelijk Sportpark aan de Menneweg zal a.s. maandag 2e Paasdag des namiddags om half drie bovenvermelde wedstrijd plaatsvinden. Men kan dit zeker een voetbalfeest noe men in de bollenstreek, en dat deze wedstrijd door duizenden bezoekers zal worden bijgewoond, staat vast. Daarom is het goed gezien van de be stuurders van deze vereftigingen om een voorverkoop van kaarten te houden, zowel te Hillegom als in Lisse en Sas- senheim. Men voorkomt hierdoor op stoppingen bij de ingang. Beslissingswedstrijden moeten op neu traal terrein worden gespeeld. Het ge volg hiervan is, dat de donateurs van Concordia. Lisse en Teylingen geen vrije toegang hebben. De traditionele schoolwedstryden. welke de Commissie voor Schoolvoetbal in de afd. Leiden jaarlijks worden ge organiseerd, zullen dit jaar als volgt worden gehouden: Katwijk aan Zee: dinsdag 8 april; Noordwijk aan Zee: dinsdag 8 april; Lisse: woensdag 9 en dinsdag 10 april: Leiden: dinsdag 8 april en woensdag 9 april, lagere scholen; Leiden: dinsdag 8 april en woensdag 9 april juniores: Leiden: dinsdag 8 en woensdag 9 april seniores; Leiden: finales van het Leidse toernooi op donderdag 10 april; Leiden: streekfinales op de terreinen van het Sportpark „De Leidse Hout" op zater dag 12 april. VOETBALVERSLAGGEVERS DREIGDEN MET BOYCOT Het was geen 1 april-mop: de Luxem burgse sportjournalisten hebben ge dreigd het internationale jeugdvoetbal- toernooi, dat door de Luxemburgse voet balbond wordt georganiseerd, te zullen boycotten. De aanleiding van al deze opwinding is het verbod, dat door de bond is uit gevaardigd om een vrouwelijke verslag geefster van een der bladen te laten meereizen in de bus, die de journalisten naar de wedstrijden vervoert. „Geen dames in de bus met al die mannen", zeggen de organisatoren. „Zij is een collega en zij gaat met ons mee, anders blijven we allemaal thuis", zeggen de journalisten. Wedden, dat onze persbroeders het winnen? ZWEMMEN MARY KOK WON 400 M. IN MALMOE Tijdens de zwemwedstrijden met de Robben-meisjes te Malmö heeft Mary Kok de 400 meter gewonnen in 5 min. 3.6 sec. Dc Zweedse Karin Larsson werd tweede in 5.04.5 en verbeterde daarmee het Zweeds record op de 400 meter vrije slag. HOCKEY Het voorlopige Nederlandse militaire hockey-team heeft gistermiddag een oefenwedstrijd gespeeld tegen de Delftse studenten, de westelijke kampioen. De Delftenaren wonnen de ontmoeting met 51. bij de rust leidden zij reeds met 2—0. SCHAKEN SMYSLOV WINT ELFDE PARTIJ De elfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen Smyslov (wit) en Botwinnik is na de 24e zet door Smyslov gewonnen. De stand is thans 6'/s41/» in het voordeel van Botwinnik. TAFELTENNIS Op Tweede Paasdag wordt in het club lokaal van de vereniging Batswingers in de Vlierboomstraat 366 te Den Haag een nationaal junioren-teamtoernooi gehou den met als inzet de grote wisselbeker, die het vorig jaar ter beschikking werd gesteld en die thans in het bezit der organiserende vereniging is. De opbouw van dit toernooi is zoda nig, dat de punten, die door de afzon derlijke spelers worden behaald, per aï- delings- c.q. verenigingsteam worden opgeteld ter bepaling, welk team de wissel beker een jaar in bezit mag hou den. Voorts zijn er nog twee prijzen voor de beste individuele prestaties. De afdelingen Amsterdam, Rotterdam (met twee teams), Noordbrabant, Utrecht, Kennemerland, Gouda en de IJssel- streek zenden hun sterkste junioren. Uit de Haagse afdeling worden de ver enigingen Batswingers (met 2 teams), Salamanders, Sett, Scherpschutters, Tref fers, TSB en Wibo vertegenwoordigd. De deelname van 64 juniorspelers, waarvan het overgrote deel reeds een klinkende naam in de tafeltenniswereld heeft, belooft het toernooi de nodige spanning te geven. Gerekend mag wor den op een aantal spectaculaire wed strijden met wellicht verrassende uit slagen. Hoewel de inschrijving voor de 10de Internationale Tulpenraliye, die van 26 april tot 2 mei wordt gehouden, nog niet is gesloten, kan nu reeds worden gezegd, dat ook voor deze jubileumster- rit van de R.A.C.-West grote belang stelling bestaat. Gisteravond waren bij het organisatiecomité 158 aanmeldingen binnengekomen, als volgt verdeeld wat de nationaliteiten aangaat: Nederland: 61, Engeland: 55, Duits land: 19, Denemarken: 13, België: 2, Zweden: 2, Frankrijk: 2, Noorwegen: 2, Italië: 1 en Oostenrijk: 1. Tenminste 10 nationaliteiten zullen dus zijn vertegen woordigd. Villoresi enige Italiaan De Italiaanse kleuren worden, tot nu toe althans, slechts door één man ver dedigd. De ene Italiaan zal echter wel in staat blijken het zijn mede-gegadig den voor de Zilveren Tulpen uiterst moeilijk te maken, want die ene deel nemer is niemand minder dan de öe kende coureur Luigi Villoresi. Deze Lancia-rijder begint de ruim 3000 km lange tocht in Parijs. Voor de wedstrijdklasse hebben zich 148 équipes aangemeld, voor de rallye klasse 10, t.w 7 Nederlandse, V Duitse en de enige Oosten-jkse. Zoals mei: weet is de wedstrijdkiasse bestemd voor de cracks, die voor dt prijzen rij Jen en de klassementsproeven moeten afleggen. Voor de rijders in de lallye-klasse over weegt het groot-toeristische element van de tocht, zij zullen de trajecten van de klassementsproeven wel rijden, doch van hun zullen géén tijden worden op genomen. Noordwijk „drukste" startplaats De voorkeur voor de „coureurs" schqnt ook dit jaar' uit te gaan naar Noordwijk aan Zee. Tot op heden heb ben maar liefst 106 équipes zich voor deze startplaats opgegeven, Voor Ham burg meldden zich 22 teams, voor Lon den 15, voor Brussel 6, voor Parijs 5 en voor Milnchen 4. Uiteraard zijn al deze cijfers voor lopig. aangezien de inschrijving nog niet gesloten is. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J v. A Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN IN AANSLUITING op de drie wed strijdproblemen in onze vorige ru briek, aan het oplossen waarvan een tweetal geldprijzen verbonden zijn, vol gen hier een drietal andere, die onze oplossers wel eens de handen in 't haar konden brengen. Het is een drietal van vooraanstaande auteurs, die niet alleen bij onze lezers, maar alom in den lande bekendheid genieten; namelijk v. d. Boogaard. De Zwart en Teuns. De vraag stukken van de twee laatstgenoemde zijn reeds elders gepubliceerd en heb ben in een probleemwedstrijd hoge on derscheidingen verkregen. Aangezien deze vraagstukken met fraaie afwikke lingen bij de meeste onzer lezers onbe kend zullen zijn, hebben wij gemeend deze de oplossers niet te mogen ont houden. Wij kunnen gerust zeggen een drietal van „Probleemkunst op z'n best": Het zal ons benieuwen wie ook deze problemen zal weten te overmeesteren. Wedstr(jdprobleen) no. 761 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam. lEerste publicatie) mmrzmjr m„ am m.M m m m m m si m m t m Zwart: 6/8, 12. 14. 17. 18. 20. 30 en 36. Wit: 23. 26. 27. 31. 37. 38. 42/45 en 47. (Eindspel uitwerken». WedslrUdprobleem no. 762 9 «ft r 0 m P o Q «j -i t W Zwart: 5/7. 9. 12.14, 18. 20/22. 32. 40 en 45. Wit: 23. 25. 29. 31. 33. 34. 39, 42, 43. 46, 47, 49 en 50. Tenslotte een vraagstuk van een van ouds bekende problemist, de heer Teuns. die in zijn probleembaan veel heeft be reikt. Het hier onderstaande probleem verwierf enige jaren geleden in een zwaar bezette wedstrijd de 4e prijs, wat een succes genoemd kan worden. Wedstrijdprobleeir 763 I 9 0 C-t 9 O fjg 9 Ki e 1M 1st m 1 sa f» Zwart: 7/10, 13, 14, 18. 22. 26/28, en 35. Wit: 16, 24, 25, 29, 30, 33, 34, 36, 39. 44, 45, 48 en 50. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen dienen ingezonden te zijn vóór 16 april a.s., aan het boven deze rubriek vermelde adres. Zoals reeds in onze vorige rubriek is vermeld, zullen onder de inzenders van de goede oplossingen, van de problemen nos 758 763. twee prijzen van 4 gulden worden verloot. door BART IN 'T HOUT 19) kon Bob zat stom verbaasd geen woorden vinden. „Zo ja", ging de heer Denekamp verder, „dan zal ik de eerste zijn om mijn toestemming te geven. Ik heb een scherpe mensenkennis en ik ge loof dat jij tot de soort van echtge noten behoort, die mijn dochter no dig heeft." „Ik.... ehstamelde Bob, „ik ben ongewoon verrast.U. u begrijpt. „Ja ja", zei de heer Denekamp glimlachend, terwijl hij weer ging zitten, „dat kan ik me wel voorstel len." Terwijl hij zijn sigaar weer oppakte, zei hij: „Nou, biecht eens op!" Bob tuurde verlegen op zijn siga ret. Hij had verwacht, dat de heer Denekamp hem deelgenoot zou ma ken van zijn vaderlijke bezorgdheid cn in dat geval zou hij op de meest hartelijke wijze de man een riem on der het hart hebben gestoken, met op de achtergrond de veredelende gedachte, dat hij alleen de zware verantwoordelijkheid voor Phil op zich nam. In plaats daarvan zag men in hem een huwelijkscandidaat. Afgezien er van, dat hij zich min of meer ge vleid voelde, vond hij de veronder stelling van de heer Denekamp toch wel een weinig voorbarig. De familie Denekamp was er wel ene van ver rassingen „Nou....?" vroeg de heer Dene kamp, toen het antwoord van Bob uitbleef. Deze deed een poging tot een glimlach en zei: „Ik weet werkelijk niet goed wat ik moet zeggen, meneer Denekamp. Om u de waarheid te zeggenaan die mogelijkheid heb ik zelf nog niet gedacht!" Dit antwoord was voor de heer Denekamp aanleiding om in een schaterlach los te barsten. Hij leun de een weinig voorover en slaagde er zo in Bob een klap op zijn knie te geven, zodat deze in zijn stoel trilde. „OhOhNee maar, die is goed.... Aan de mogelijkheid heeft hij zelf nog niet gedacht.... Oh! oh....! is dat lachen. De tranen staan me in de ogen. Jongeman, jy bent een geboren diplomaat. Jij wordt nog eens minister van jus titie." Bob lachte uit beleefdheid mee, doch in werkelijkheid voelde hij zich als een bruine beer op een ijsschots. Terwijl hij zich inwendig een beet je kwaad maakte over de hilariteit, die zijn antwoord bij de zonderlinge heer Denekamp had verwekt, zag hij opeens de vrolijkheid bij deze weer plaats maken voor een sombe re ernst. Met gefronste wenkbrau wen keek hij Bob een wijle aan en vroeg toen: „Of behoor je toch tot de „lang harige" en is die vriendschap van jou met mijn dochter er ook een van „verdunde melk"? Of hij wilde of niet, Bob was weer verbaasd over de abrupte verande ring, die zich in de heer Denekamp had voltrokken.' „Von himmelhoch jauchzend, zum Tode betrübt".... dacht hij. Er was zelfs iets van drei ging over de Goliath gekomen. „Nee nee", haastte Bob zich te zeggen, „de vriendschap tussen Phil en my isis er niet een van zure melk." „Verdunde melk!", baste de heer Denekamp. „Verdunde melk", verbeterde Bob haastig. En hij voegde er aan toe: „Maar tussen een eheen vriendschap en een verloving is toch nog wel enig verschil? Meteen moest hij dénken aan Lot tie en Suzie en Anneke. Stel je voor. dat de vaders van al deze lieve meis- kens hem ter veranwoording riepen en hem verplichtte de vriendschap met hunne dochteren als een ver loving te beschouwen. En, notabene, tussen hem en Phil was er niet eens van vriendschap'sprake, integendeel, eerder van vijandschap. Bob kreeg het er warm van en hij verlangde vurig, dat iemand de gong zou gaan luiden voor de lunch. Doch de heei Denekamp was nog geenszins van plan het chapitre los te laten. „Jongeman", zei hij een beetje treurig, „wat stel je me teleur. Ik dacht, dat die moderne begrippen van „vriendschap" voor jou ook lariekoek betekenden en nu blijkt dat ik mij ook in jou heb vergist. Als je eens wist, hoe me dat spijt!" De heer Denekamp zag er een ogenblik zo teleurgesteld uit, ja bij na bedroefd, dat Bob de woorden op de lippen had om te zeggen, dat hy het zó niet meende. In elk geval meende hij de bezorgde vader een riem onder het hart te moeten ste ken. „Meneer Denekamp", zei hij ern stig, „ik moet u eerlijk zeggen, dat 't mij spijt, dat u my niet au sérieux neemt. Doch bent u niet van oordeel, dat er voor een verloving op z'n minst twéé nodig zijn. En heeft uw dochter al eens over mij met u ge sproken?" ,.Nee, dat is waar", gaf de heer Denekamp toe en zijn trekken ont spanden zich. „Daar heb je gelijk in. Nou, maar dan verwacht ik niet an ders, dan dat mijn dochter de eerst volgende keer, dat zij'thuis komt. er over zal beginnen. Envoegde hij er weer bijna dreigend aan toe, „als zij er niet over begint, zal ik er over beginnen." Bob wist niets anders te doen dan te knikken en naar het ogenblik le verlangen, dat dit pijnlijk onderhoud voorbij zou zyn. Doch hij was nog niet aan het einde gekomen van de verrassingen der familie Denekamp. Nauwelijks zweeg de heer Denekamp en zat hij een beetje somber voor zich uit te kijken of buiten de ka mer, op de trap, gilde een stem: „Vader! Vader!!" De heer Denekamp wipte uit zyn stoel, alsof een wesp hem had gesto- ken. Met twee stappen was hij bij de deur.' die hij open rukte en hij donderde: „Ja, wat is er?" „Vader", zei Da, die buiten adem was van het snelle lopen, „een tele gram." „Man, wat is het?", hijgde me vrouw Denekamp. die achter Da kwam. Achter mevrouw volgde nog Li en terwijl de familie zich om de heer Denekamp schaarde, stond Bob beleefdheidshalve uit zijn stoel op. „Deksels, een buitenlands tele gram". bromde de heer Denekamp terwijl hij het formulier openscheur de, „van wie kan dat zijn...." „Man, lees eens gauw", zei me vrouw Denekamp. Tegelijkertijd be gon de heer Denekamp te onweren. „Bommen en granaten!!", donder de hij. „Dat dat is ongehoord!! Dat is verregaand brutaal!!!" „Wat? Wat dan toch??", vroeg me vrouw. De heer Denekamp gaf zijn vrouw geen antwoord. Hij keek Bob strak aan en vroeg: „Meneer, wist u dat niet?" „Ppardon", stamelde Bob. „ik weet niet, wat u. „Jan wat is er?", vroeg mevrouw. „Er is toch niks met Phil. „Phil is in Parijszei de heer Denekamp met een grafstem.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5