Vijf jubilarissen bij N*V. Zaalberg Leiden Twee procuratiehouders namen afscheid van „De Sleutels Leiden Scherp Paas-ei-actie 1958 Tekort grond voor Leidse volkstuinders Toekomstplannen van Warmond Burgem. Von Fisenne op de bijeenkomst van „De Kaag'' De uiteengeslagen Haagse 1-April-grap WOENSDAG 2 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De N.V. Kon. Ncd. Fabriek van gehouden", aldus de wethouder. ^®^ens Zaalberg Spreker, die bijzondere waardering Zn had gisteren vijf jubilarissen. Het waren de heer J. van Tongeren, die de veertig jaar bij dit bedrijf vol maakte, de heren H. Keyzer en Ph. Starre, die hun zilveren jubileum vierden, de heer J. van der Waard, die tussentijds zijn 35-jarig jubileum vierde en mej. E. H. M. Bernard, die deze dag in „koperen boeien geslagen was". Ter gelegenheid van deze jubilea vond gistermiddag om zes uur in de koffiekamer van „Den Burcht" een gemeenschappelijke huldiging plaats. De oudste directeur, de heer W. A. Schrandt, die als eerste spreker het woord voerde, had zeer veel waarde ring voor deze gemeenschappelijke trouw aan het bedrijf. Voorts belicht te spreker het aandeel, dat elk der jubilarissen heeft in het produktie- proces, t.w. mej. Bernard als steno typiste op de afdeling export, de heer J. van Tongeren in het magazijn, de heer J. v. d. Waard in zijn kwaliteit als procuratiehouder/verkoopleider, de heer H. Keyzer als onderhouds monteur en de heer Starre als deken- ruwer. Voor alle jubilarissen had spreker een enveloppe met inhoud. De loco-burgemeester, wathouder J. C. van Schaik, die deze middag eveneens aanwezig was, richtte zich in het bijzonder tot de heer Van Ton geren, die het „nu reeds veertig jaar tussen en onder de dekens heeft uit- had voor deze trouw aan het bedrijf, kon tot zijn vreugde mededelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Van Tongeren de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer P. Kruit, die namens de Alg. Bond van arbeiders(sters) in de Textiel- en Kledingbedrijven „De Eendracht" felicitaties aanbood, schonk het veel vreugde, dat de sa menwerking tussen werkgevers en -nemers thans zeer hecht is. Voorts voerden nog het woord de heer J. Bavelaar, voorzitter van de Ondernemingsraad en de heer A. M. Thorn, lid van deze raad. Enkele ge schenken werden overhandigd. Na af loop van deze huldiging volgde nog een gezellig samenzijn. Riolenwee van de Langebrug De heer J. v. Iterson, lid van de Leidse gemeenteraad heeft aan B. en W. van Leiden een vraag gesteld, die luidt als volgt: Naar on/ jrgetekende ter ore komt, voldoet het riool van de Langebrug niet aan de daaraan te stellen eisen, tengevolge waarvan de bewoners van percelen, die op dit riool lozen hin der ondervinden. Willen B. en W. de raad hierover nader inlichten? BIOSCOPEN De films in de week van 28 maart tot 4 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor: „Duel op de Atlantic", 14 j. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De vleugels van de vloot", 14 jaar. H. A. BRAAKMAN t Gisteren is in de ouderdom van 70 jaar plotseling overleden de heer H. A. Braakman, eigenaar van de Leid se Textielcentrale aan het Noord einde 46. De heer Braakman had op 1 janu- GEM. AANKONDIGING SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bu- ari 1933 zijn zaak opgericht en on-jreaus der gemeentelijke diensten en Jeugdige Engelse gasten in Leiden In de Paasvakantie zal de Bognor Regis Boys' Club uit Bognor R< een plaatsje aan de Engelse Zuidkust, naar Leiden komen. 25 Jongens in de Jeeftijd van 16 tot 20 jaar zullen met hun leider in Leiden gastvrijheid ge nieten bij jongelui uit het jeugdwerk en de middelbare scholieren. Donder dagavond a.s. zullen zij om 21.50 uur aan het station te te Leiden arriveren, waarna zij in cafe-restaurant Zomer- zorg zullen worden ontvangen. Van daar gaan zij naar hun gastadressen. Het programma van de volgende da gen omvat o-m. een standwandeling, vrijdag a.s., van Katwijk naar Noord- wijk, zaterdag ontvangst in de bur gerzaal van het stadhuis, voetbalwed strijden op het ASC-terrein en een gezellige avond in het Leids Volks huis, waaraan medewerken de Skiffle Band van Bognor Regis, „Minjon jeugdomroep", afdeling Leiden, the Storyville Swing Paraders, etc. Maandag houdt men een bustour naar de Hoge Veluwe en dinsdag ver trekken de jonge gasten naar Enge land. Het 'bezoek geschiedt onder a piciën van de Leidse Jeugd Actie. Bejaarden-Sociëteit. De sociëteit voor bejaarden in de St. Petrus- en de St. Lodewijks- parochie gaat morgen niet door. POTLOOD en GEEST No 533. Horizontaal: 1. smalle vaargeul, 4. knaagdier, 7. soort kof fie, 9. voorteken (Lat.), 11. slede, 12. munt in Japan, 13. voor, 14. voorzet sel, 15. waarborg, 16. muziekinstru ment, 17. telwoord, 19. langzaam (muziek). Verticaal: 1. vreemde munt (afk.), 2. schatten. 3. plaats in Engeland, 5. plundering, 6. hoofdstad van Massa chusetts. 8. boterton, 10. natuurlijk waterbekken, 13. kaatsplankje, 15 wortel, 18. ontkenning (Eng.). Oplossing morgenavond. Oplossing No 532. Horizontaal: 1. sol, 4. smelt, 9. aria, 11. Erie, 12 raster, 13. d.i., 14. ante, 15. Km, 17. si, 18. es, 21. ga, 23. erts, 25. in, 27. Bergen, 28. loge 30. tere, 31. telle, 32. lel. Verticaal: 1. Sara, 2. orans, 3. listig, 5. merk, 6. er, 7. lid, 8. teil, 10. Ate, 16. mergel, 19. stère, 20. milt, 22. Abel, 23. ert, 24. snel, 26. Noë, 29. gl. In de gezellige cantine van meelfabriek n.v. „De Sleutels" heb ben maandagmiddag twee procura tiehouders van het bedrijf, na teza men bijna een eeuw in dienst te zijn geweest, afscheid genomen van het personeel. Het waren de heren A. Verboog en J. J. F. Hamann, vergezeld van hun echtgenoten, die werden toege sproken door de chef-de-bureau, de heer P. van der Voort. Deze gaf een terugblik op de levensloop van de beide scheidende functionarissen. Beide heren zijn op zeer jeugdige leeftijd in de rijen van werknemers van „De Sleutels" opgenomen en sloten hun carrière op een zeer ver antwoordelijke plaats af. Het bedrijf zal hen beiden als mens en om hun kwaliteiten in de toekomst missen. De heer Van der Voort bood de beide procuratiehouders bloemen, si garen en manden met fruit aan, waarna de heer J. C. Mattaar het woord nam namens de personeelsver eniging. Voor de personeelsvereni ging betekent vooral het afscheid van de heer Verhoog, die jarenlang KATHOLIEKEN VAN LEIDEN. Wederom komen wij uw aandacht, neeri uw v/arme belangstelling vra gen voor onze Paasei-actie. Het is de actie, die jaarlijks rond Pasen ge voerd wordt door de Leidse afdeling van de R.K. Diocesane Kinderuitzen ding. Nog steeds vindt dit werk te wei nig waardering en hulp onder Lei- dens katholieken. Ondanks steun van provincie en gemeente worstelen we steeds maar met financiële moeilijk heden. Verdient onze taak om zwak ke of nerveuze kinderen aan een ver blijf in onze koloniehuizen te hel pen niet alle waardering en stoffe lijke steun? En vindt u 't niet jammer, dat kinderen, die dat zo hard nodig hebben, de deskundige en zorgzame behandeling, die wij hun willen be zorgen in onze prachtige inrichtingen, niet deelachtig worden? Zij, die wij uitzonden, zullen zich op volwassen leeftijd dankbaar hun verblijf in één onzer huizen herinneren. En niet slechts de lichamelijk volwassenenI Want en dit wensen wij ditmaal eens bijzonder onder aller aandacht te brengen onze uitzending naar één voor hen geschikt koloniehuis be treft in stijgende mate steeds meer het nerveuze dan het zwake, onder voede kind. Het is een niet te mis kennen verschijnsel uit de naoorlog se jaren, dat de nervositeit ook en misschien vooral onder de jeugd on rustbarend toeneemt met de trieste gevolgen van dien. En het is dan ook alleszins te prijzen, dat de genees kundige dienst en de kinderuitzen ding zich ernstig met die moderne patiënten bezig houden. Zeer begrijpelijk brengt dit feit voor de uitzendverenigingen ook nieuwe zorgen en kosten mee. Zijn de zwakke kinderen er met een uitzen ding van 6 weken meestal weer aar dig boven op, de nerveuzen eisen bijna steeds een langere verpleegtijd, voordat er bij hen een behoorlijk re sultaat te zoeken valt. Die beloopt meestal 3 maanden of nog langer. We behoeven zeker niet in den brede uit te weiden over de veel ho gere kosten, waarvoor we dan te staan komen. En toch moeten ook juist die kinderen uitgezonden wor den. Verleden jaar zijn we niet aan ons gewone aantal gekomen, omdat de finantiën dat niet toelieten. Helpt ons dan ouders en niet ouders ter liefde Gods en uit liefde voor het kind, opdat aan alle aanvragen in 1958 kan voldaan worden. Geeft uit uw hart, dat nu openstaat voor de heerlijke Paasvreugde, ook een deel tje hiervan aan het hulpbehoevende kind. Voor wie 't nog niet weten: 't gaat niet om een echt Paasei, maar om een milde gift liefst niet uit losse centen bestaande in gesloten enveloppe. Ondersteunt zo ons mooie werk, stuurt onze collectanten haar voorzitter is geweest, een groot verlies, al worden dan de banden door dit vertrek niet geheel verbro ken. Ook de personeelsvereniging overhandigde de beide heren stoffe lijke blijken van waardering. Hierna hebben personeelsleden, oud-personeelsleden en vertegen woordigers van bevriende personeels verenigingen hen persoonlijk vaar wel gezegd. De vraag naar volkstuinen in en om Leiden is nog altijd groter, dan de plaatsruimte op de complexen, aangesloten bij de Leidse Bond van Volkstuindersver., aldus toont het jaarverslag van de Bond over 1957 aan. Op het ogenblik is de Bond alleen het permanent volkstuincomplex in Leiden-noord in huur gegeven. Men is hiervoor wel erkentelijk maar de gezamenlijke Leidse volkstuinders blijven de trom roeren voor een rui mer toewijzing van grond. Nog steeds dreigt namelijk het ver dwijnen van tuincomplexen, die tijdelijk zijn gehuisvest op gronden, bestemd voor de stadsuitbreiding. Het jaarverslag gewaagt voorts van grote dankbaarheid jegens het ge meentebestuur, dat in 1957 weer zijn medewerking verleende op velerlei gebied. Ultimo december van het afgelopen jaar waren bij de Leidse Bond van Volkstuinders verenigingen elf ver enigingen aangesloten met in totaal 962 leden. Burwl'ïke Stand Geb.: Annetta dr v. N. Blansjaar en C. C. van der Mee; Anna Maria Luciënne dr v. S. F. Klein en A. J. M. Kriek; Monica Maria Christina dr. v. J. A. Tolenaar en A. L. H. Roe- broek; Ronald zn v. H. Hiensch en J. H. van Loon; Jacoba Anna Geertruida dr. v. H. M. A. Peters en T. Griffi oen; Suzanna dr. v. L. D. B. van den Burg en D. P. Swaak. Overl.: A. G. J. van Brussel, 75 jr, man; M. C. A. Verhoeven, 41 jaar, echtgenote v. C. P. Vliet Vlieland; G. Filippo, 65 jaar, echtgenote v. C. Bon te. langs werd alzo op bescheiden wijze zoals geheel het leven en het op treden van de thans overledene trou wens was het 25-jarig bestaan her dacht. Deze dagen vierde hij met ge zin en familie zijn 70ste verjaardag. Tot voor een jaar was de heer Braak man voorzitter van de Vakgroep Tex- tiel-detailhandel „St. Willibrordus" en jarenlang was hij penningmeester van de „Katholieke Bond voor het gezin" hier ter stede. Verder was hij lid van de commissie voor de jeugd beweging in de „St. Petrusparochie". Zowel door zijn zaak, die vooral gericht was op scholen en instellin genvoorzieningen en daardoor over geheel 't land en tot in Curasao ver spreid lagen, als door zijn werk in verenigingen had de naam van de hëer Braakman een goede klank. Zijn open, eerlijk karakter stem pelde hem in de omgang met ande ren tot een man, op wiens woorden men kon bouwen. Gaf hij zich ergens voor, dat deed hij dit met geheel zijn persoon en hij zette door ondanks de moeilijkheden, welke zich daarbij voordeden. Hij deed zich kennen als een wel doener voor velen, een vader der ar men, op wiens goede hart nimmer tevergeefs een beroep werd gedaan. Wij hopen, dat de goede God hem in deze Goede Week in barmhartig heid zal hebben ontvangen en hem belonen voor het vele goede, waar van hij anderen geheel zijn leven lang heeft laten genieten. BIJEENKOMST VETERANEN LEGIOEN LEIDEN Het Veteranen Legioen Nederland organiseerde gisteravond een bijeen komst in de bovenzaal van restaurant „De Harmonie", waar het Tweede Kamerlid, de heer H. A. Korthals, lid van de VVD-fractie, sprak over wes terse eenheid. Nadat bij onstentenis van de voor zitter, de secretaris de heer J. Trip penzee de bijeenkomst had geopend, begon de heer Korthals met een uit eenzetting van de belangrijkheid van buitenlandse politiek en de grote ver schillen van inzichten welke daarbij kunnen optreden. Nadat was aangetoond, dat tot 1940 Nederland een neutraliteitspo litiek had gehandhaafd, omdat het land van nature niet oorlogszuchtig is en ook een groot belang had bij een wereldvrede, werd het door de grote wereldoorlog wel gedwongen om een aandeel te gaan nemen in het wereldgebeuren en tot het bedrijven van een sterk geanimeerde buiten landse politiek. Vanuit deze inleiding kwam spreker varizelf tot de westerse eenheid en het stellingnemen van oost tegen west, waarbij alle problemen die na 1945 de wereldpolitiek zijn gaan be heersen in vogelvlucht werden be handeld. Vooral de kwestie van de eenheid van Europa op elk terrein kwam hier ter sprake, waarna spre ker ook de verhouding Europa-Ame- rika intensief behandelde. Na de pauze beanwoordde de heer Korthals de talrijke vragen, welke hem werden voorgelegd op bevredi gende wijze. De heer Trippenzee dankte daarna het Tweede Kamerlid en bood spr. een boekwerk aan. De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden wordt waargenomen door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. bedrijven, behoudens het hierna ver melde, op vrijdag 4 april en op za terdag 5 april a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Op vrijdag 4 april a.s. zal het Ste delijk Museum „De Lakenhal" ge opend zijn van 13.0017.00 uur. Op zaterdag 5 april a.s. zal het bu reau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden geopend zijn van 9.0010.00 uur. Het gemeentelijk badhuis en het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zullen op die dag geopend zijn als op andere zaterdagen. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift ge titeld „The root sübh in the old Tes tament", de heer W. L. Holladay, ge boren en wonende te Dallas (Texas, U.S.A.). G eslaagd voor 't Doet. ex. Natuur kunde de heer F. J. du Chatenier te Den Haag. Geslaagd voor 't Cand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. A. A. v. d. Wal Bake te Laren (N.-H.). In de gisteravond in Den Haag ge houden jaarvergadering van de Kon. Zeil-, Roei- en Watersportvereniging „De Kaag" heeft de ere-voorzitter, burgemeester jhr. rar. L. M. E. von Fisenne, de kwestie van de Zwanen burgerpolder nog eens nader belicht. Men weet hoe Warmond onaange naam getroffen is geweest toen de gemeente Leiden plots met een plan kwam tot zandwinning in de Zwanen burgerpolder waardoor enkele meren zouden worden gecreëerd. Dat plan past helemaal niet in de toekomstplannen van WarmGond. In het centrum dezer gemeente immers bevinden zich nog meerdere boerde rijen, waarvoor te eniger tijd een plaats buiten de dorpskom moet wor den gevonden. De bedoeling nu is hiervan in 4- of 5-tal in de Zwanen burgerpolder over te plaatsen, het geen in samenwerking met de Cul tuur-technische Dienst dient te ge schieden. Een plan tot ruilverkave ling hiervoor is bereids aangevraagd. Door dit plan te verwezenlijken zou er in Warmond enige verruiming ko men voor mogelijke woningbouw, wegverbetering, enz. Voorts bestaan er plannen in de Zwanenburgerpolder middenstands- en arbeiderswoningen benevens zo merhuisjes te bouwen. Ook de verbinding tussen 't vaste land van Warmond en de overkant van de Leede vormt een vraagstuk f van belang. Daarvoor bestaat het eens niet met lege handen of lege'voornemen de grote sloot langs de zakjes weg. Er zijn jaren, dat we meer dan de helft van onze zakjes niet terugzien, ondanks de ijver van onze helpers (ster"). Dat is voor ons zeer teleurstellend, temeer daar deze actie voor ons kleine bestuur (5 le den) bergen werk vraagt. Laat onze verwachtingen nu eens niet be- sfehaamd worden! Zij een zalig en blij Paasfeest daar voor uv. aller deel. Namens de R.K. Kinderuitz. A. H. WINKELMOLEN, Secr. Broek en Simontjespolder belangrijk te verbreden van de Leede tot de Zijl, waardoor 't scheepvaartverkeer langs deze route tussen Katwijk en IJmuide via De Kaag hierlangs zijn route kan vinden. Bij de hoek van de Groote Sloot zou dan een groene strook overblijven om hier een hotel, restaurant of motel te kunnen bou wen. Indien dit plan tot verwezenlijking komt, bestaat de mogelijkheid van de gemeentehaven af een brug over de Leede te leggen. Het zijn alle nog verre toekomst plannen, waarvan de verwezenlijking nog vele jaren op zich zal laten wach ten, maar waarmee in deze omstan digheden zeker rekening zal moe ten worden gehouden. „MEERRUST" HEROPEND Sedert omstreeks 30 jaar is boer derij „Meerrust" alleen nog bekend als hotel-, café-restaurant, een eldo rado voor de watersportliefhebbers, die van heinde en ver uit de grote steden verpozing komen zoeken. Vroeger was „Meerrust" een gewone boerderij van de heer Meerburg, zij het dan een grote boerderij. Dat kan men zien aan de grote zaal, die toen veestal was en aan de bar, die ingericht is in het vroegere koel huis. Sedert een jaar was „Meerrust" dicht, doch het is in andere handen overgegaan. De heer L. v. Wijk vond er een geschikte gelegenheid om zijn boot aan de Leede te bergen en te zamen met de heren Bik en Breede. veld kochten zij geheel „Meerrust" erby. De verpachting kwam in han den van de heer J. Dirksen, die café- rest. „Royal" aan de Douzastraat te Leiden reeds exploiteerde. Gistermiddag heeft de heropening plaats gehad onder grote belangstel ling van tal van watersportliefheb bers. De burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne en wet houder P. F. Vergeer, gaven mede van hun belangstelling blijk. Alge meen was men vol lof over de inrich ting van het geheel en de watersport liefhebbers kunnen er verzekerd van zijn, dat ze hier weer een goed home zullen vinden. Het ligt in de bedoe ling in de toekomst er weer een hotel van te maken. Reeds zijn verzoeken om verblijf binnengekomen uit Duits land en Amerika, doch men kan hier aan nog niet voldoen. „Meerrust" zal in ieder geval tot half oktober ge opend blijven. APRILGRAP GEEN GRAP MEER Kwaad bloed. Het optreden van de politie heeft bij tal van Hagenaars kwaad bloed gezet aldus het „Alg. Dagbl.". Ve len hebben de relletjes gezien vanaf de caféterrassen rondom het Buiten hof, die op dat uur stampvol waren. Zij waren van mening dat de agenten, onder aanvoering van hoofdinspec teur Buyze, hun zelfbeheersing vol komen kwijt waren. „Met witte, van woede vertrokken gezichcen storm den zij op de jongens in en sloegen met hun sabels zo hard ze maar kon den. Het is een schande, dat een jongen, die weerloos op de grond ligt, door drie man met de sabel wordt geslagen", zo werd ons van alle kan ten verteld. Bij de hoofdcommissaris zijn van verscheidene kanten klach ten ingediend tegen hoofdinspecteur Buyze. Commentaar. „Wij trekken een sabel niet om te dreigen, maar om te slaan en met slaan bedoelen wij hard slaan. Als relletjesmakers een politiejeep willen omkeren, dan moeten wij streng op treden, anders is het hek van de dam. De orde moet gehandhaafd blijven." Deze krachtige commentaar over de rel werd ons door een zegsman van de Haagse politie verstrekt. De politie, aldus deze inspecteur, is niet uit op populariteit. In omstandigheden als gistermiddag in de Haagse binnen stad, worden daden verlangd en geen woorden. De zegsman ontkende, dat de poli tiedienaren hun zelfbeheersing zou den hebben verloren. Zijn mening was: de politie is nog niet eens streng genoeg opgetreden. Over de reacties van het publiek zei hij tenslotte: iedereen is altijd te gen de politie. In het geheel heeft de politie vijf tien studenten gearresteerd. Nadat proces-verbaal tegen hen was opge maakt, zijn zij 's avonds vrijgelaten De gewonde student is in het zieken huis verbonden en kon op eigen ge legenheid naar huis gaan. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 2 Maart 1858. Parijs. Aan het hof is eene groote plegtigheid gevierd. Het haar van den keizerlijken prins is voor het eerst geknipt. De kapper kreeg als belooning 1000 fr. en de haren zijn onder de garde verdeeld. Een Engelsch- man bood tevergeefs 10.000 fr. voor de gebruikte schhar en kam. Laatste Berichten BACONPRIJS VERHOOGD Het produktschap voor vee en vlees heeft in zijn vergadering van vandaag besloten de baconnrijs van ƒ2.20 te verhogen tot ƒ2.28 en de gewicht grenzen van 63 tot 72 kg te handhaven. De oude prijs van ƒ2.15 was vori ge week tussentijds reeds op ƒ2.20 gebracht. Er is een zeer gunstige ontwikkeling van de baconmarkt de prijzen zijn nog niet zo hoog ge weest. In binnen- en buitenland is er een grote vraag naar varkens. Door de grotere vraag ten opzichte van het aanbod is de markt oplo pend. Om het prijsbeeld op de ba conmarkt en het noodzakelijke aan bod van tussen de vijfhonderd en zeshonderd ton per week te kunnen houden, is de prijs met acht cent ver hoogd. Mocht zaterdag het beeld zich wijzigen en het prijspeil dalen, dan zullen de gewichtgrenzen worden ingekrompen tot tussen 63 en 70 kg. Marktberichten LEIDEN, 2 april Vee. Aanvoer: 2 stieren, 80 melkkoeien, 10 vette koeien, 108 vare koeien, 4 vette kal veren, 119 nuchtere kalveren, 15 vet te schapen, 25 fokschapen, 60 vette lammeren, 33 weidelammeren, 28 varkens (zeugen), 120 schrammen, 218 biggen, 4 paarden, 6 geiten. To taal 849 stuks vee. Prijzen: Stieren geen notering; melkkoei'n 800—1050; vette koeien geen notering; vare koeien f 600825; vette kalveren geen notering; nuch tere kalveren (si.) lev. 1.201.40; nuchtere kalveren (fok.) 4054. vette schapen 80110, fokschapen met 1 lam 110130; idem met 2 lam. 140175; vette lammeren 85110; zeugen (drachtige) 275350; schrammen 75—110; biggen 45—50 extra 52--58. Handel: Melkkoeien rustig; vare koeien kalm, vette koeien en vette kalveren geen notering; nuchtere kalveren vlug; vette schapen en vet te lammeren traag; fokschapen met 1 en 2 lammeren /rij goed; zeugen schrammen en biggen, matig. Kaas. Aanvoer 3 Goudse par tijen. Goudse le kv/al. 2.07—2.17. Handel kalm. LEIDEN, 2 april. Groente. An dijvie 49—73, snijbonen 2.50—4.70, kroten 7, kroten gekookt 11—16, boe renkool 10—19, rode kool 14Vs—17, prei 2170, rabarber 2594, spinazie 2850, stofsla 3280 uien 820, was- peen 29—37, witlof 57—132 per 100 kg. komkommeers A 8387, id. B 75—81, id. C 67—75, sla A 16—31 id. B 823 per 100 stuks; Peterseli 28, raapstelen 38, radijs 9—21, selderij 914 per 100 bos. 's-HERTOGENBOSCH 2 april Vee. Op de markt van heden waren aan gevoerd 7195 stuks vee, zijnde 2899 runderen, 363 graskalveren, 388 vette kalveren, 1092 nuchtere kalveren, 285 schapen, 14 geiten, 109 lammeren, 53 fokzeugen, 485 slachtvarkens, 20 lo pers en 1487 biggen. De prijzen wa ren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien van f 735 tot f 1285, guiste koeien f650 930, kalfvaarzen f 750—1200, klam- vaarzen f 720940, guiste vaarzen f 660850, pinken f 425650, gras kalveren f 280400, nuchtere kalve ren voor fok- of mesterij f 57.50 210, weideschapen f 5580, ooien m. lammeren f 110150, drachtige zeu gen f 270340, lopers f 62—72, big gen f 4258, drachtige ooien f 100 135 (alles per stuk). Slachtrunderen: aanvoer 669 stuks. Extra kwal. f 3.30 f 3.45, le kwal. f 3.15—3.25, 2de kwal. f 2.80—3.05, 3e kwal. f 2.65, vette stieren f 3.80—3.15, worst koeien f 2.55—2.65 (alles per kg. le vend gewicht). Vette kalveren: 1ste kwal. f 2.35—2.70, 2e kwal. f 2.10— f 2.30, 3e kwal. f 1.802, nuchtere slachtkalveren f 1.15—1.30, slacht varkens f 1.621.72, slachtzeugen le kwal. f 1.461.53, slachtzeugen 2de kwal. f 1.381.44 (alles per kg. le vend gewicht). Vette schapen f 95 f 115, vette lammeren f 85—105, nuchtere slachtkalveren f 35f 50 (alles per stuk). Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer groter, handel rustig, prijs houdend; guiste koeien: aanvoer groot, handel lui, duur; jongvee: aanvoer ruimer, handel redelijk, prij zen vast; vette kalveren: aanvoer minder, handel williger, prijshou dend; nuchtere slachtkalveren: aan voer groot, handel redelijk, prijzen ongeveer gehandhaafd; schapen en lammeren: aanvoer groter, handel slepend, prijzen gedrukt; fokzeugen: aanvoer normaal, handel kalm, staande prijzen; lopers en biggen: aanvoer minder, handel tamelijk vlot, prijzen stabiel; slachtvee: aan voer beperkt, handel rustig, weinig verandering in prijzen; slachtzeugen: aanvoer groter, handel en prijzen iets gedrukt. LEIDSCHENDAM, 1 april. Groente. Sla A 2350--2580, id. B. 1800—2190, id. 11901580, stoofsla 76112, spi nazie 4665, andijvie 8288, kassla A 82—84, id. B 72—73, id. C 54—57, radijs 2022, rabarber 116158. Leiden, 1 april 1958 Naar aanleiding van het stuk in uw krant van gisteren over de z.g. 1 april-mop-rel van de A.B.K. in Den Haag voel ik mij verplicht ons 'even te verdedigen en iets te zeggen over het volkomen taktloze optreden van de Haagse politie. De opzet van de 1 april-mop was het beeld, de z.g. „Scalamaagd", dat door moeder natuur zeer karig met schoonheid is bedeeld, op gepaste wijze d.m.v. kransen, slingers en kle ding eerherstel te bewijzen. Heel rustig ging de stoet naar dit beeld. Hier aangekomen werden de maagd de kleding en versierselen aangeboden en sprak de voorzitter een rede uit. Maai dit mocht niet van de politie. Een zenuwachtige agent begon met een te slaan en hieruit ontstond het door u beschreven gevecht. vechten is een gevolg van het feit. dat de politie iedereen afranselde, of hij nu mee deed of niet. Zelfs oudere dames en jonge meisjes weiden door de agenten afgerosd. Dit is natuurlijk wel verregaand beestachtig. Dat de dappere agenten met vijf man, dus vijf gummiknuppels- en sabel, kans zagen om 20 jongens te arresteren, was heel dapper! Zo ook werd er een jongen door drie hele dappere agenten het zieken huis ingesabeld; hij kreeg een klap met de scherpe kant van de sabel dwars over zijn gezicht. Hierdoor heeft de Haagse politie weer eens bewezen, hoe tactloos zij optreden. Hadden ze de A.B.K. laten begaan, dan was alles rustig verlopen. Met dank voor plaatsing, Een A.B.K.-'er. Bijschrift redactie: Ook volgens onze inlichtingen is het optreden der Haagse politie bij deze april-grap Dat omstanders ook mee gingen hoogst ontactisch geweest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2