S)e ftzidóeSoii/fcci/iit Padang wacht op de aanval der regeringstroepen Staking kernwapenproeven een propaganda-succes Vliegvelden onbruikbaar gemaakt Brandend onderregaan i i de indisc e Qjeaen Tsjechische ambtenaren de mijnen in Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 2 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14375 Padang 1 wacht, 1 Djakarta 1 ook Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 punnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ft.Advert: 17 et p. mm. Telefoontjes f 1.50 Tegenover het bericht van de zijde der centrale regering, dat haar troe- Hij wees erop, dat de centrale re pen zijn doorgedrongen in het westelijke deel van Midden-Sumatra, stelde gering economische bijstand van Rus- radio-Padang hedenavond dat in het zuiden de troepen der centrale rege-1 land geniet. ring zijn teruggedreven. Volgens hetzelfde bericht van deze radio bevinden j Volgens de Amerikaanse zegsman zich de troepen der opstandelingen, na oostwaarts te zijn opgerukt met als zijn er geen aanwijzingen dat de Rus basis de weg van Padang naar Palembang, thans in de omgeving van Ta- sen wapens hebben geleverd. De loek, dat volgens sommige berichten thans in hun handen is. Amerikanen achten het evenwel niet Alle politieke partijen van West-Sumatra, met uitzondering van de com- uitgesloten dat Indonesië in de toe- munistische, hebben volgens kolonel Djambek een verklaring uitgegeven, I komst wapens zal ontvangen als re- waarin de bevolking wordt opgeroepen het gebied tegen de regeringstroe- sultaat van het werk van delegaties, pen van Djakarta te verdedigen. Soekarno naar Tsjechoslowakije Djambek deelde voorts mede, dat majoor Nainggolan zijn troepen reorga niseert en opnieuw bewapent met het oog op een aanval op Medan. De troepen van kapitein Pohan staan bij Pematang Siantar, op 65 km van Medan, zei hij. Geen Russische militaire hulp Er hebben reeds geruchten de ron de gedaan, dat parachutisten geland waren. Deze geruchten zijn volgens de rebellenleiders verspreid door de communistische partij-afdeling in Boekittinggi. WAARSCHUWING AAN DE SCHEEPVAART. De havenmeester van Singapore heeft gisteren in een circulaire de schepen, die in de kolonie hun thuis haven hebben, gewaarschuwd, de westkust van Midden-Sumatra te mijden, daar de zee voor de kust na bij Padang over een afstand van 65 mijlen en een diepte van 10 mijlen uit de kust, met mijnen is belegd. Volgens radio-Padang heeft presi dent Soekarno aan de chef-staf van het Indonesische leger, gen.-majoor Nasoetion, opdracht gegeven, de op stand in Sumatra te bedwingen vóór het Islamietische Nieuwjaar (29 april). Volgens radio-Padang zou, als dit niet gelukt, Nasoetion stellig wor den vervangen als chefstaf. De revolutionaire regering heeft nieuwe maatregelen genomen om het vliegveld van Boekittinggi te bescher men tegen aanvallen van parachutis ten die volgens bepaalde inlichtingen spoedig verwacht kunnen worden. Er zijn honderden scherp gepunte bam- boestammen rondom het veld en de landingsbanen geplant. De landings banen zelf zijn bedekt met tonnen. Een tiental soldaten heeft met mi trailleurs de wacht bij het vliegveld betrokken. GEEN MILITAIRE HULP VAN SOW JET-UNIE. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft dinsdag in Washington verklaard, dat de Indonesische centrale regering kennelijk geen militaire hulp van de Sowjet-Unie ontvangt om de op stand op Sumatra te onderdrukken. SUMATRA'S WESTKUST VREDES- PROPAGANDA |"\E NIEUWE alleenheerser in het Kremlin heeft zijn minister van buitenlandse zaken Gromiko laten aankondigen, dat in Rusland alle proeven met atoombommen en wa terstofbommen worden afgeschaft. Een pracht van een regeringsdaad om mee te beginnen. Een man des vredes heerst over een land des vre- des. Waarover zullen wij ons nog be zorgd maken? In het Westen heeft men de- 0 ze propagandastunt zien aan komen. Vooral toen bijna dag aan dag melding we^d gemaakt van waarnemingen, dat er weer 'n wa terstofexplosie in de Sowjet-Unie had plaats gevonden, begreep men, dat nu de tijd rijp was om met zo'n verklaring (waarvan men reeds dej lucht had gekregen) voor de dag te komen. Moskou had zich eerst ge- j dekt en was klaar gekomen met een serie proeven, waardoor het weer. een hele tijd (men schat het op een h anderhalf jaar) vooruit kan. Intus-j sen kan het rustig de plofferij stop zetten en dat ook van anderen eisen. Maar die anderen verkeren niet in dezelfde positie als Rusland. Het Westen kan niet zeggen, dat het klaar is met z'n proefnemingen; het heeft voor deze zomer juist weer een paar explosies in de Stille Oceaan op z'n programma staan. Gaat het Westen op de uitnodiging van Moskou in en zet het eveneens z'n proefnemingen stop, dan raakt het achter. Wil het Westen, net als Rusland gedaan heeft, eerst z'n proeven afmaken, dan zegt Moskou: „Nu is het duidelijk bewezen, dat wij Russen wel willen, maar dat onze tegenstanders niet willen. Wij trekken onder deze om standigheden onze toezeggingen in en gooien er nu zelfs nog een schepje bovenop." Het is weer één van die aardige reclame-stunts, die altijd raak zijn; een autoritair geregeerd land kan i zich die veroorloven, omdat het op' elk gewenst moment elke gewenste richting uit kan. De opmerking kan gemaakt wor den, dat het Westen, woorden en be loften wantrouwend, altijd op daden heeft aangedrongen; hier is nu zo'n daad en het is nog niet goed! Is dit nu geen daad, welke het be staande wantrouwen kan wegnemen? Helaas, neen, want het is weer het oude liedje: de controle ontbreekt. Wat weten wij van Ruslands bewa pening en wat weten wij van zijn be doelingen? Zolang de Russen zich afsluiten, zal het wantrouwen jegens hun bedoelingen blijven bestaan. En zolang de Russen verdragen tekenen en er zich niet aan houden, is dat wantrouwen zeker niet onverant woord. Intussen zijn wij benieuwd, hoe lang Kroestsjef zijn vredespropagan- da nog zal voortzetten. en andere Oosteuropese landen heeft gestuurd. In Djakarta is meegedeeld, dat Poolse koopvaardij officieren naar In donesië zullen komen om Indonesi sche schepen te bemannen. De Russische bemanningen, die aan boord van de tien Rusische schepen kortgeleden in Djakarta zijn aange komen, zullen naar Rusland terug keren. Het bijna 10.000 ton metende Noor se passagiersschip „Skaubryn" is door een brand in de Indische Oceaan ver loren gegaan. Bij de brand op het schip dat met 1100 passagiers en 200 bemanningsleden op weg was van Bremen naar Australië is één per soon om het leven gekomen. Het Britse schip „City of Sidney" en 't Italiaanse schip „Roma" hebben de opvarenden van de „Skaubryn" overgenomen. Het Noorse schip, dat zich 300 mijl ten zuidoosten van het eiland Sokotra bevindt, is volkomen uitgebrand, maar niet gezonken. De passagiers, merendeels Duitsers en Skandinaviërs, waren bijna allen emigranten. Zij verlieten in volmaak te orde het schip aan boord van in to taal zestien reddingboten. De brand op de „Skaubryn" begon in de machinekamer. Het zeven jaar oude schip was van de modernste brandbestijdingsmiddelen voorzien, doch toen het vuur oversloeg naar de oliebunkers, moest de kapitein bevel geven het schip te verlaten. De rederij Skaugen te Oslo is de eigenares van het schip. Dulles over het Russische initiatiel: De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn persconferentie in Washington toegegeven, dat de Russen met hun besluit om de kern verklaring afleggen, uiteraard met het voorbehoud dat zij de proeven kunnen hervatten, als de Ver. Staten hun proeven voortzetten. De Ver. Staten zijn altijd bereid proeven eenzijdig te staken, een mooi geweest de kemproeveh te staken aldus Dulles, doch de vraag is of dit moest gebeuren als onderdeel van een program, dat tot verwijdering van de kernwapens uit de wapenop slagplaatsen der grote mogendheden zou leiden. Amerika en de Sowjet-Unie bezit ten op het ogenblik genoeg kernwa pens om elkaar en mogelijk een groot deel van de mensheid te vernietigen. De Sovjet-Unie is kennelijk bereid om de zaak zo te laten, maar de Ver. Staten willen deze dreiging opheffen. Volgens hen moeten de kernwapens propaganda-succes hebben behaald. Hij deelde mede, dat het Russische besluit verwacht werd en dat de Amerikaanse regeringsleiders de vo rige week met president Eisenhower hadden nagegaan, of de Ver. Staten de Russen niet vóór konden zijn met een dergelijke verklaring. Men was echter, na een zorgvuldige bespre king van het vóór en tegen, toc; de slotsom gekomen, dat de Ver. Staten hun verantwoordelijkheid niet kon den opofferen aan een poging om een kortstondig propagandasucces te be halen. Dulles onderwierp hierop de Russi sche verklaring aan een kritische be schouwing. De Russen hebben zo juist een zeer uitgebreide serie kern proeven genomen, zo zei hij. De Ver. Staten hebben enige maanden gele den reeds een serie proeven, die de kondigd. De Russen konden dus ge makkelijk, omdat zij toch geruime tijd nodig hebben om een nieuwe se rie proeven voor te bereiden, hun Koningin en prinsessen in Sankt Anton H.M. Koningin Juliana en de beide oudste prinsessen zijn in de Oosten rijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen voor een korte vakantie. Op de foto ziet men (v.l.n.r.): H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H. Prinses Irene in gezelschap van de heer Schuller, directeur van hotel Post, het hotel waar het koninklijke gezelschap zal vertoeven, op weg van het station naar het hotel. In Parijs gaat hetop rolletjes zonder gevaar voor de mensheid kunnen worden gebruikt. GEHEIME KERNWAPEN PROEVEN ONMOGELIJK Radio-Moskou heeft dinsdag ver volgende maand beginnen, aange- klaard, dat het niet mogelijk is, in kondigd. De Russen konden dus ge- "et geheim proefnemingen met kern wapens te nemen en dat daarom het Amerikaanse argument, dat de Sow jet-Unie zich, desgewenst, niet aan de aangekondigde staking dezer proe ven behoeft te houden, geen steek houdt. Radio-Moskou wyst er op, dat tot nu toe geen enkele proefneming met een kernwapen is verricht, die niet buiten het land of gebied, waar zij genomen werd, is opgemerkt. Het ra diostation meent dan ook dat „be paalde personen in Washington, die de Sowjet-Unie niet goed gezind zijn, IHiPux Miiin«J c„o er0P zÜn de betekenis van het verdwijnên"or*men"moCerzëToaont- Sowjet-Russische besluit, dat het be wikkelen dat ze alleen defensief en I lanS van de vrede dient, te verklei Een beeld van de grote staking, welke Frankrijk dinsdag heeft getroffen: de foto laat zien hoe een jongeman in Parijs, bij gebrek aan beter vervoer, vrolijk op rolschaatsen naar zijn werk hobbelde.... Uit Oslo wordt gemeld, dat de ra dio-activiteit in de lucht boven Noor wegen in maart drie maal zo hoo; was als normaal. Dit heeft het in stituut voor onderzoek van de Noor se defensie dinsdag bekendgemaakt ZESLING GEBOREN. Autoverhuurinr. „TIP-TOP" St. Aagtenstr. 14, tel. 25709, I.eiden Mercedes 180 D 10.- f 15 ct. per kin, inclusief brandstof. Volkswagens 6 - per dag f 6 ct per km. Volkswagen-busjes 35- per dag. (Advertentie) Het Teheraanse avondblad „Kei- han" meldt, dat een 32-jarige vrouw uit een dorp in Zuid-Perzië vrijdag een zesling vier jongens en twee meisjes ter wereld heeft ge bracht. Alle kinderen maken het goed, aldus het blad. i De geboorte van een zesling wordt van medische zijde mogelijk geacht. Er zijn vier gevallen van een derge lijke geboorte genoteerd, maar de zes- lingen waren niet levensvatbaar. HOE wordt het Bureaux OOtVOlkt ken worden in de t3Jd» waarin hij ziek Ruim 100.000 ambtenaren en kan toorbedienden in Tsjechoslowakije worden uit hun huidige betrekking ontslagen teneinde te werk gesteld te worden als mijnwerker, fabrieksar beider of als bouwvakarbeider. Het ontslag, waarmee gisteren een begin gemaakt werd, is volgens de Tsjechoslo waakse premier, Viliam Si- roky, nog slechts het begin van een groot aantal maatregelen ter verster king van de economische positie van het land. De ministeries en bureaus van ge meentelijke diensten worden door de ontslagen grotendeels ontvolkt. Zo wordt bij het ministerie van de zware industrie niet minder dan zestig pro cent van het aantal ambtenaren weg gestuurd om in het bedrijfsleven een baan te vinden. De Tsjechoslowaakse actie is een getrouwe navolging van de decentra lisatie der industrie, zoals die gedu rende het afgelopen jaar in Rusland door Kroestsjef doorgevoerd is. Tot degenen die het eerst voor ontslag in aanmerking komen behoren allen, die het land ooit hebben verlaten, zelfs al zou dit met officiële toestemming zijn gebeurd. Zo staan bijvoorbeeld ook als „onbetrouwbaar" te boek al len, die gedurende de tweede wereld oorlog in dienst waren van de Tsje choslowaakse strijdkrachten in Enge land. De ambtenaren en kantoorbedien den zijn uiteraard niet erg in hun schik met de nieuwe maatregelen. Ve len hebben zich al ziek gemeld, om- Nog geen lente Boven Rusland bevindt zich een groot hogedrukgebied, dat nog steeds in betekenis toeneemt. In de kern steeg de luchtdruk tot 1044 millibar. Het strekt zich uit tot over Scandi- (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AANHOUDEND KOUD. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht overwegend lichte vorst. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 April zon op 6.12; onder 19.16; maan op 18.46; onder 5.36. sueivi. z.i\M un ioi over öcancu- navië. Aan de zuidflank ervan voe- llOOCWa.terstanflPn ren krachtige oostelijke winden nog 4VV5naiclö^iiucil voortdurend koude lucht in de rich- Anril m ting van Polen en Zuid-Scandinavië. April v.m. 2.35, n.m. 2.40. Boven het zuidelijke deel van de Oostzee bevindt zich een storingsge-1 Het Weer 111 ElirOOa bied, dat in de lagere niveaux weinig) ontwikkeld is, maar in de hogereHELSINKI geheel bewolkt 3 C. luchtlagen zich voordoet als een goed j STOCKHOLM sneeuw 0 ontwikkelde depressie. Deze is ge- OSLO sneeuw 0 heel gevuld met koude lucht. Hier-1 KOPENHAGEN sneeuw 1 mee in verband staat een frontale i ABERDEEN onbewolkt 3 zóne, die zich uitstrekt van onze om- LONDEN licht bewolkt 1 geving naar het noorden van Dene- AMSTERDAM marken en vervolgens via Zweden I BRUSSEL naar Oost-Polen en Roemenië loopt. LUXEMBURG Langs deze zóne viel op vele plaat- I PARIJS sen sneeuw. In ons' land waren het; BORDEAUX tot woensdagmorgen kleine hoeveel- GRENOBLE heden, maar vooral in Oost-Polen vie len grote hoeveelheden; in een tame- lijk uitgestrekt gebied sneeuwde het daar de afgelopen 24 uur onafgebro ken, waarbij ongeveer 25 centimeter bij enkele graden vorst. Een depres- siegebied op de Oceaan breidt zich thans in hoofdzaak over de Golf van Biscaje in oostelijke richting uit. Dit zal tot gevolg hebben, dat de winden, die in ons land tijdelijk zwak ver anderlijk werden, donderdag in de loop van de dag weer wat zullen gaan toenemen uit oostelijke richting. Het koude weer met in de nacht overwe gend lichte vorst blijft voortduren NIVE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GFNèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO motsneeuw zwaar bew. 2 onbewolkt 3 onbewolkt 1 mist 7 half bewolkt 5 zwaar bewolkt 9 licht bewolkt 2 licht bew. 7 onbewolkt 4 half bewolkt 0 regen 8 half bewolkt 2 geheel bew. 2 zwaar bewolkt 9 zwaar bewolkt 9 MADRID zwaar bewolkt MALT .ORCA licht bewolkt ALGIERS onbewolkt 11 Korreltje en er kunnen plaatselijk nog enkele i Weinigen verstaan de kunst oud te dat bepaald is dat niemand ontslagen sneeuwbuien vallen. 1 ziin Kunst oud te

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1