S).e 'Uexiiefde Speuidet Koningin spraken Bezoek aan W.-Brabant en prinses Irene met werklozen Drie gewonden bij brand In Amsterdam EVCresolutie gericht tegen Paul de Groot Aanwijzingen in Leeuwarder vergiftiging Vechtpartij met revolver beslecht Economisch beleid in Nederland voldoet niet aan de eisen MAANDAG 31 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Om kwart voor elf zaterdagmorgen arriveerde koningin Juliana in Etten voor haar bezoek aan de werklozen in West-Brabant. Tot verrassing van vele Ettenaren, die in de omgeving van het arbeidsbureau was samenge stroomd, stapte na de koningin, ook prinses Irene uit de grote zwarte wagen. Aan de ingang van het nieuwe ge bouwtje, waarin het arbeidsbureau van het rayon Etten is gehuisvest, bood de 7-jarige Maria Arnouts, doch tertje van een werkloze Ettenaar, bloemen aan H.M. de koningin aan, terwijl het 6-jarige dochtertje van burgemeester Godwoldt een ruiker aan prinses Irene aanbood. Ter begroetting waren aanwezig de commissaris van de ko ïingin in Noord-Brabant, prof. dr J. J. de Quay en burgemeester Godwaldt van Etten- Leur. Na de begroeting begaf het gezel schap zich onmiddellijk naar de ka mer, waar eenentwintig werklozen uit Etten, Hoeven en Rucphen ze nuwachtig de komst van de koningin afwachtten. Volkomen ongedwongen heid van de zijde van de koningin en ook de openhartigheid van de zijde der werklozen, kenmerkte de ge sprekken, die de koningin voerde met telkens zeven werklozen en de burgemeester van een der drie ge meenten in het rayon Etten. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 KRO: Filmprogr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10. Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg.kal. £.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuv/s en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 School radio. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorsp. 15.40 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.10 jaar werk van de we reldgezondheidsorganisatie, door Dr. D. K. Rijkels, van het regionaal bu reau voor Europa van de wereldge zondheidsorganisatie te Kopenhagen. 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP, caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het. nieuws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram, 19.45 Act. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.45 Omr.ork. en solist. 22.35 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7 50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Alt en piano. 11.50 Gram. 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Land.rubr. Land bouwkundig weeroverz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. en solst. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Ama- teursprogr. 18.55 Paris vous parlë. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gitaar spel. 19.30 Kamerkoor, Kunstmaand- orkest en orgel. 19.45 Flimpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Tips voor onderweg. 20.45 Lichte muz. 21.15 De beste Nederlandse ro man van 1957, gedachtenwisseling. 21.45 Orgel en cello. 22.15 Gram. en pianospel. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 —24.00 Gram. Wisseling Ondertussen hield prinses Irene zich bezig met de zeven werklozen uit een andere gemeente aan een an der tafeltje. Koningin en prinses wis selden telkens van tafel, zodat zij op het eind van hun bezoek aan Etten ieder met drie maal zeven werklozen en drie burgemeesters gesproken had den. Tenslotte gaf de heer Van Esch, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de koningin een toe lichting op de trieste cijfer, die hij haar verstrekte. In het rayon Etten zrn thans 1416 werklozen of wel 17 van de beroepsbevolking. Om 12 uur vertrok het hoge gezel schap naar Bergen op Zoom. Dinteloord Met de aanbieding van een paasei voor prinses Marijke door Marijke de Jong uit Dinteloord, die precies even oud is als de jongste prinses, kwam aan het bezoek van koningin Juliana en prinses Irene aan het door werk loosheid getroffen West-Brabant een einde. Tevoren hadden de konink lijke bezoeksters gesprekken gevoerd met werklozen in Etten, Bergen op Zoom en Dinteloord. In Bergen op Zoom. waar de belang stelling voor het koninklijk bezoek op de vrije zaterdagmiddag zeer groot was, gebruikten koningin en prinses de lunch in het stadhuis. Na afloop daarvan lichtte het lid van Gedepu teerde Staten, de heer P. Coppes, de werkloosheid in West-Brabant nader toe. Hij wees er onder meer op, dat in dit gebied sprake is van structu rele werkloosheid. Behalve aanvul lende werkgelegenheid zal hier dus vooral verdere industrialisatie nodig zijn. „Onze hoop is dan ook gevestigd op dé binnenkort te verwachten in- dustrialisatienota', zo zeide hij. In Dinteloord spraken hare majes teit en de prinses tenslotte met werk lozen uit Steenbergen, Nieuw-Vosse- meer en Dinteloord. Sprong naast vangzijl Vletterman zorgde voor afleiding luide toegejuicht door de samenge- gestroomde toeschouwers kwam hij even later weer boven het afdak, waar hij opnieuw behouden aan de grond kwam. Enkele ogenblikken la- Drie mensen^zijn zaterdagnacht, bij ter verscheen de brandweer op het i j s_ w-a i toneel die met vjer stralen de rode haan de kop indrukte. De tweede verdieping van het oude huisje is geheel, de eerste slechts ge deeltelijk uitgebrand. een brand in het oude centrum Amsterdam gedwongen, een levens gevaarlijke sprong te maken om het vege lijf te redden. De 31-jarige mevr. Kerkhoven heeft zich in doods angst met haar 10-jarig zoontje in een provisorisch vangzijl geworpen, waardoor beiden in ernstige toestand in een ziekenhnis moesten worden opgenomen. Een derde bewoner van het oude pand, de 62 jaar oude Surinamer Goeloe sprong in beschonken toe stand pardoes uit een venster op de eerste verdieping. Hij kwam op straat, terecht en kreeg een bekken fractuur. De brand is door onbekende oor zaak uitgebroken in het logeerver- trekje waar de Surinaamse varensge zel onderdak had gevonden en dat door een oliekacheltje werd ver warmd. De bewoner van het huis, de vlet terman Tot, rook brand en drong in het kamertje door, dat inmiddels een baaierd van vuur was geworden. Zijn pogingen, het vuur te doven liepen op niets uit. Mevrouw Tot en haar vierjarig zoontje konden langs de trap de veilige straat bereiken. Door rook en vlammen in het trap- Tijdens een zaterdag in Amsterdam gehouden spoedconferentie van de EVC onder leiding van de heer F. Reuter is met 6 stemmen tegen een resolutie aangenomen, nadat de heer B. Brandsen een inleiding had gehou den over het enige agendapunt: „De toestand in de EVC, ontstaan door het optreden van scheurmakers". In deze resolutie wordt gesteld dat de moeilijkheden in de EVC gezocht moeten worden in het feit, „dat men tracht partijpolitieke moeilijkheden H(in de CPN) te verleggen naar de EVC en deze daarop de ruggen van penhuis zagen mevrouw Kerkhovende leden der EVC ie laten" uitvech en haar kind geen uitweg meer van ten". de tweede verdieping naar beneden. Verder wordt in de resolutie ge- Ze kozen de enig-overgebleven uit- zegd, „dat het vormen van tegenlei- weg en sprongen na elkaar in eendingen in de vorm van commissies deken, die door behulpzame buren directe scheuringshandelingen beteke- bt, wijze van vangnet werd uitge- ncn en dat die dJe daara3n houden. j~ir uj_ pun uu Nadat de vletterman zijn pogingen, het vuur te blussen, had moeten op geven en hij bemerkt had, dat hem door de vlammen de weg terug werd afgesneden, heeft hij op nog meer spectaculaire wijze dan zijn medebe woners en met meer succes het huis verlaten. Staande in het venster, zag hij kans, de leiding van de electn- sche straatverlichting te grijpen. Slingerend kwam hij boven het af dakje van een rijwielstalling, waar hij zich liet vallen. Na zijn behouden landing bedacht hij echter, dat er nog verschillende waardepapieren waren achtergebleven. Zonder een moment te verliezen, klom hij weer naar de kabel en ging terug. Slin gerend langs de lijn als een aap en Lekke tankwagen gaf stagnatie in treinverkeer Al het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag Rotterdam heeft zater dagmiddag een tijdlang stilgelegen omdat een tankwagen benzine in Gouda bij het rangeren lek gestoten en leeggelopen was. De brandweer had deze speciale maatregelen genomen, omdat brand gevaar bij een passerende trein niet denkbeeldig was. De benzine lag na melijk over de gehele spoordijk ver spreid. Nadat de brandweer het gevaar be zworen had, mochten de treinen weer rijden. Uiteraard was er grote stag natie ontstaan. meedoen, zichzelf buiten de EVC heb ben gesteld'' „Laffe overval". De heer F. Reuter, die de leiding van deze conferentie had, memoreer de de afwezigheid van de verbonds- penningmeester, de heer R. Smidt, die nog steeds in bed ligt met een her senschudding als gevolg van een „laf fe overval." De heer B. Brandsen sprak met 'n „mateloze ophitsing van arbeiders tegen elkaar, waarbij zelfs messen zijn getrokken". Hij heed een beroep op alle communisten in de EVC de strijd te staken en de handen ineen te slaan. Twintig afgevaardigden uit alle delen van het land namen dee] aan de discussie. Velen keerden zich in felle bewoordingen tegen „de me thoden die worden toegepast om de EVC af te breken". Zo sprak de po litieke secretaris van de CPN te Leer dam van „stinkende methoden en on dergronds gewroet, dat geleid wordt door Paul de Groot. EEN VERZEKERING TEGEN ARBEIDSONGESCHIKTHEID Minister Suurhoff staat welwillend tegenover een algemene verzekering tegen arbeidsongeschiktheid, zo deelt hij in zijn memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mee. De nieuwe verzekering zal daarom zo worden opgezet, dat coördinatie met de ongevallenverzekering mak kelijk kan worden bereikt. In de geruchtmakende vergifti gingszaak in de Leeuwarder strafge vangenis, waarin de Berkelse arts O. een belangrijke rol schijnt te spelen, hebben zich volgens de officier van justitie te Leeuwarden aanwijzingen voorgedaan, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat de cyaankali waardoor de uit Gouda afkomstige gedetineerde L. werd vergiftigd, uit België afkomstig is. Voorts is door het nog steeds intensief voortdurende onderzoek in deze affaire het sterke vermoeden ontstaan, dat het vergif door een ex-gevangene in de cel van dr. O. is binnengesmokkeld. Het on derzoek van Leeuwarder gemeente politie en rijksrecherche zet zich daarom in deze richting voort. In tussen blijft dr. O. nog steerd hard nekkig ontkennen, iets met de dood van L. te maken te hebben. KALENBERG WORDT ONTSLOTEN Kalenberg, een van de karakteris tieke waterdorpen in Noordwest- Overijsel, waar men voor het verkeer en vervoer nog hoofdzakelijk op het vaartuig is aangewezen (er loopt slechts een rijwielpad heen) zal thans spoedig worden ontsloten. Er was verleden jaar een plan op gemaakt voor aanleg van een weg vanaf de buurtschap Hoogeweg in zuidelijke richting en vervolgens naar west en noord ombuigende over de kade van de toekomstige polder Ka- lenberg-oost. De desbetreffende be grotingspost kon echter niet worden gerealiseerd wegens de bestedingsbe perking. Gedeputeerde staten van Overijssel hebben thans echter mede gedeeld dat uit hoofde van de extra hulp aan de noordelijke provincies thans tot aanleg van bedoelde ont- sluitingsweg kan worden overgegaan. Waarschijnlijk zal eerstdaags de aan besteding geschieden. Zwijndrechtse zwendelaar meldde zich De meubelhandelaar uit Zwijn- drecht, die twee weken geleden plot seling verdween, met achterlating van een door zwendel veroorzaakte schuld van bijna een half miljoen, heeft zich vannacht bij de politie in Zwijndrecht aangemeld. De man bleek na zijn verdwijning in België te hebben vertoefd en van daar naar Duitsland te zijn gegaan. Hij heeft ongemerkt de Nederlands Duitse gréns overschreden, om naar zijn plaats van inwoning te gaan. Hij had vrijwel geen geld meer op rak. De politie is natuurlijk ogenblik kelijk begonnen, hem over zijn tal rijke financiële wandaden aan de tand te voelen. Zondagmorgen heeft de 30-jarige P. B. in het woonwagenkamp te La ren tijdens ruzie uit een revolver een schot gelost op de 26-jarige J. M. M. Het slachtoffer zakte in elkaar en werd naar het St. Jansziekenhuis te Laren overgebracht. Daar bleek, dat de kogel op een der ribben was ge schampt, waardoor een lichte wond was ontstaan. M. is in de loop van zondag weer uit het ziekenhuis out slagen. De 30-jarige B. is door de politie aangehouden. De ruzie is waarschijnlijk ontstaan door een familievete. Zaterdagavond was B. met de twee broers M. uit ge weest. Zij hadden een café in Blari- cum bezocht en begonnen bij terug komst in het woonwagenkamp te vechten. De politie heeft toen de heethoofden gekalmeerd. Zondagmorgen echter, vermoede lijk bij het zien van de schade, die de vorige avond tijdens de vecht partij aan de woonwagens was ont staan kwam het opnieuw lot een uit barsting tussen de drie mannen. B. heeft toen plotseling een revol ver getrokken en heeft een schot op J. M. M., die op de trap van zijn woonwagen stond, afgevuurd. De 48-jarige motorrijder J. van S. uit Amsterdam raakte zondagavond tegen zes uur door onbekende oor zaak de macht over zün stuur k wijt. De motor reed in de berm van de weg. De heer v. S werd enkele me ters weggeslingerd en op slag gedood. Philips over de economische toestand Directe beperking investeringen brengt export in gevaar diepte op een hoog niveau moeten liggen. Nu het toekomstig conjunc tuurverloop zich minder gunstig laat beoordelen en daarenboven de ge beurtenissen in Indonesië ter com pensatie van het daarvan uitgaande nadelig effect op ons nationaal inko men een extra krachtsinspanning vereisen, bestaat er alle reden toe hierop nog eens sterk de nadruk te leggen. In zijn verslag over 1957 geeft de raad van bestuur der n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven als zijn mening te kennen, dat I^teder- land in verband met zijn bevolkings probleem, zijn tekort aan grondstof fen en zijn daaruit voortvloeiende oriëntering op internationale handel, als geen ander land voor het behoud van zijn werkgelegenheid en wel vaart afhankelijk is van de wereld conjunctuur. Bij het bepalen van het te voeren nationaal-economisch beleid zal hiermede steeds terdege rekening moeten worden gehouden. Wij zijn van mening, aldus het be stuur der n.v. Philips' Gloeilampen fabrieken, dat de verflauwing van de hausse tot een verscherping van de internationale concurrentie en dus tot een bemoeilijking van de Nederland se exportpositie aanleiding zal geven Waar in de laatste jaren een te groot deel van de nationale produk- tieve kracht blijkt te zijn aangewend voor binnenlands verbruik, is juist nu een opvoering van onze uitvoer meer dan ooit noodzakelijk om de stijging van de werkloosheid, die uit de bin nenlandse bestedingsbeperking voort vloeit, binnen dc perken te houden. De vraag, of het huidige economi sche beleid in Nederland hiertoe.wel voldoende ruimte laat. moet volgens het bestuur van Philips' ontkennend worden beantwoord. De export zal immers alleen dan in voldoende mate kunnen toenemen wanneer een inter nationale concurrerend kostenniveau kan worden bewerkstelligd. Dit nu vereist een voortdurende en snelle toeneming van de arbeidsproductivi teit. Alhoewel van de sedert midden 1957 optredende ontspanning op de arbeidsmarkt een gunstige invloed op de arbeidsproduktiviteit uitgaat, on der meer doordat het verloop af neemt, is zulks onvoldoende om bij behoud van een redelijke beloning van de arbeid de gewenste kostprijs verlaging tot stand te brengen. Daar toe zullen de investeringen hier te lande zowel in de breedte als in de Bromfiets tegen tram Twee doden Te 's-Gravenhage zijn zaterdag, 'n half uur na elkaar, twee bijna gelijk luidende ongelukken gebeurd tenge volge waarvan twee personen zijn overleden. Omstreeks kwart voor elf passeerde de 35-jarige elektricien A. van Kre velen uit de Hofstad op zijn brom fiets op de Westermolens een perso nenauto die in de richting van de Noordwaï reed De elektricien kwam nadat hij de auto was gepasseerd niet. een hem tegemoetkomende tram van lijn tien in botsing en werd daar- 11? overreden door de personenauto Van K. liep ernstige hoofdwonden op Hij is naar de Ursula-kliniek overge- brr-chi er. daar overleden. Om circa kwart over elf is op het arnegieplein de 65-jarige C. J. van t Oostende uit 's-Gravenhage toen n ij per bromfiets het daar de tram baan kruisende rijwielpad opreed aangereden door een tram van lijn acht. De bromfietsberijder kreeg ein- rtiye hoofdwonden: hij is naar hel ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht en cUar oveileden. BRANDSTICHTING EN BRAAK. Verdacht van brandstichting in hun zakenpand aan de Paulinkstraat te Al melo op 30 augustus van het vorig jaar zijn de 39-jarige koopman S en zijn 26-jarige compagnon B. door de politie te Almelo gearresteerd. Bij de brand werd een groot deel van de inboedel en van de handels voorraad vernield. De verzekerings penningen werden ontvangen. Vol gens de politie hebben B. en S. waar schijnlijk nog meer misdrijven op hun geweten, o.a. diefstal met braak in een textiel-opslagplaats te Almelo en een te Dalfsen in een eierloods waar zij werden betrapt, doch konden ont snappen. B. is al eerder aangehouden in verband met een diefstal van.een auto. Ongedaan. Het actuele economische beleid in Nederland dreigt de verheugende stij ging, die de investeringen sedert 1952 te zien gaven, weer ongedaan te ma ken. Naar de mening van het bestuur van Philips is dit beleid dan ook niet in overeenstemming met de daaraan in structureel opzicht te stellen econo mische eisen. Uiteraard kan moeilijk bezwaar worden gemaakt tegen de maatregelen tot beperking van de al dan niet rechtstreeks inflatoir gefi nancierde consumptieve uitgaven van gezinnen en overheid. Als logische en onvermijdelijke consequentie hiervan zullen langs indirecte weg ook de in vesteringen worden geremd. Aange zien hierdoor slechts investeringen zullen worden getroffen voor zover deze zijn gericht op de voorziening van de binnenlandse markt, moet ook dit worden aanvaard. Heel anders staat het echter met de maatregelen, die bedoeld zijn om de investeringen langs directe weg te beperken. Door deze laatste immers komen ook die investeringen in gevaar, die op de ex port zijn gericht en dus het even wicht in de betalingsbalans bij een hoog niveau van bedrijvigheid moe ten waarborgen. Zou men er zicht toe willen beper ken de werkloosheid te bestrijden door het uitvoeren van openbare werken, dan zou men slechts de ge volgen en niet de oorzaak van het kwaad wegnemen en daardoor het juiste moment voor een ombuiging van het actuele investeringsbeleid laten verstrijken. Pessimistisch. Met betrekking tot de mogelijkhe den om de voor Nederland noodzake lijk geachte investeringen op gezonde wijze te financieren, is het bestuur van Philips voorshands pessimistisch gestemd. De schaarste aan voor beleg ging beschikbare middelen manifes teert zich hier te lande nog zeer dui delijk, hetgeen niet in de laatste plaats is toe te schrijven aan de voort durende stijging van de overheids uitgaven en aan de te grote consump tie door gezinnen in de afgelopen ja ren. Gesproken wordt ook over de be stedingen van de overheid. Blijkens de door het CBS gepubli ceerde cijfers bedroegen in 1950 de overheidsbestedingen 5'/s pet van het nationaal inkomen. Gaandeweg zijn deze opgelopen tot 18'/t pet in 1956, een ontwikkeling die moeilijk te rij men valt met een juist in hausse-pe rioden zo noodzakelijke anti-inflatoi re bezuiniging op de uitgaven. De consumptie door gezinnen bewoog zich in 1950 met een aandeel van 71 pet. op extreem hoog niveau, hetgeen resulteerde in een tekort op de be talingsbalans ter grootte van 6 pet. van het nationaal inkomen. Van de sedertdien opgetreden daling van de consumptie tot 63 pet in 1955 ging een gunstige invloed uit op de beta lingsbalans. Andere opvatting. Naar schatting is in het jaar 1937 de consumptie tot ongeveer 64 pet. van het nationaal inkomen gedaald, hetgeen voornamelijk is toe te schrij ven aan de ontwikkeling in de laatste maanden. Zolang echter in na-oorlogse op vattingen met betrekking tot de taak van de overheid geer wijziging komt die leidt tot een beperking van het aandeel van de overheidsbestedingen, en zolang de betalingsbalans ter aan vulling van de deviezenreserve voor lopig nog een klein overschot zal moeten tonen, zullen de mogelijkhe den voor financiering van de nood zakelijke investeringen ontbreken en zal men de nadelige consequenties daarvan voor de toekomstige werk gelegenheid en welvaart bewust on der ogen moeten zien. door BART IN 'T HOUT 17) Mevrouw Denekamp ging Bob voor die nu nog één illusie had, een klei ne zorgelijke vader te ontmoeten, die hij gelukkig zou kunnen maken door zijn dochter te redden uit de poelen des verderfs. „Dwaas! Dwaas!!', krijste plotse ling een schrille stem achter hem. Bob draaide zich verschrikt om en zag toen, in een hoek van de vesti bule, een papegaai in een kooi. „Lorre!", zei mevrouw Denekamp bestraffend. ,,Wil je wel eens je mond houden!" Lorre danste in zijn kooi heen en weer en krijste. Bob glimlachte, maar plotseling had hij de hinder lijke gedachte, dat de papegaai gelijk had en hij in enkele opzichten een dwaas was. „Dwaas! Dwaas!', krijste de pape- weer. „Lorre!", zei mevrouw Denekamp streng. „Wil je nu ophouden? Me neer van Laar, ik hoop niet, dat u het Lorre kwalijk neemt. Hij zegt de laatste tijd van die lelijke woorden, ik begrijp maar niet, van wie hij ze leert." Bob begreep wel half en half, wie de geestelijke vader zou zijn; hij dacht aan het Indianenjongetje. Doch hij zei lachend: „Een aardig beest mevrouw. Hebt u hem allang?" „Een jaar en hij spreekt goed. Vindt u niet?" „Ja ja, hij spreekt heel goed....!" „Emmelie, tegen wie heb je het toch aldoor?" vroeg opeens iemand uit de kamer en het volgend ogen blik stond Bob tegenover een man, die in lengte en omvang gelijkenis toonde met wijlen de reus Goliath. ,.0 Jan", zei mevrouw Denekamp. „dit is meneer van Laar. Een kennis van Phil." „Aangenaam!", zei meneer Dene kamp, die Bob zo stevig de hand drukte, dat hy niet slechts zijn laat ste illusie, maar ook zichzelf weg voelde zinken. „Meneer van Laar dacht dat Phil hier was", verduidelijkte mevrouw Denekamp. „Doch Phil is in Amster dam, niet Jan?" „Ja, ja", baste meneer Denekamp. „Onze dochter is in Amsterdam. Daar schildert ze. Dat kan ze hier niet doen!" „Janzei mevrouw Dene. kamp verwijtend. Er ontstond een kleine impasse, waaruit Bob de conclusie trok, dat de heer en mevrouw Denekamp het over de artistieke arbeid van hun dochter in de Amstelstad niet volkomen eens waren. Bob voelde zich in de sfeer van echtelijke onenigheid niet bijster op zyn gemak en hij was blij, toen mevrouw voorstelde: „Gaat u mee naar de tuin, mijn heer van Laar. We gebruil-en juist de koffie. Misschien wilt u een kopje met ons meedrinken?" „Graag mevrouw", zei Bob. Mevrouw Denekamp ging voor, Bob volgde en de heer Denekamp kwam langzaam achteraan. In de tuin onder een grote kleu rige parasol, zaten nog twee bak vissen van omstreeks 14 en 16 jaar. Zij werden aan Bob voorgesteld als Li en Da en Bob had het hinderlijke gevoel, dat zij hem voortdurend ob serveerden met de critisohe vrijmoe, digheid, die bakvissen eigen is. „Suiker en melk, meneer?", vroeg mevrouw Denekamp, die koffie voor Bob inschonk. „Graag mevrouw", zei Bob. „Is meneer ook artiest?", baste op. eens meneer Denekamp, die inmid dels ook onder de parasol plaats had genomen. „Eh neeantwoordde Bob. „Ik ben by de politie". Dit antwoord scheen voor Li aan leiding te zijn om zich plotseling te moeten bukken, doch Da keek hem strak aan en zei: „O en ik hoopte nog wel zo, dat u ook een artiest zou zijn." „Het spijt meBob kon 'n lichtelijk gevoel van onbehagen niet onderdrukken en hij probeerde zijn verlegenheid te verbergen door van zijn koffie te drinken. Mevouw Denekamp was de enige, die zei, dat zij het heel interessant vond, een betrekking bij de politie en vroeg: „Wat bent u, meneer van Laar. Als ik zo onbescheiden mag zijn..?" „In de opleiding voor inspecteur mevrouw" antwoordde Bob. „Werkelijk? Hoe interessant!" „Moet u ook dieven pakken?", vroeg Da. „Brr, wat zou ik dat grie zelig vinden...." „Kind!!", zei Li. die zich half had omgedraaid en druk in de weer was met een zakdoekje. Mevrouw Denekamp keek Li be straffend aan en vroeg toen: „En, meneer van Laar, hoe vindt u, dat Phil schildert?" „Heel mooi, mevrouw." „Heeft zij geen buitengewoon talent?" ,.Ja ja, ongetwijfeld.". „Het enige, wat ik niet snap", baste meneer Denekamp. „is waarom zij daarvoor in Amsterdam moet zitten. Zegt u nu zelf eens, meneer, is de natuur hier niet veel mooier dan in Amsterdam?" Bob keek van de bloedrijke tuin naar de aangrenzende hei en de blauwe nevelige bossen in de verte. Hij knikte en zei: „Inderdaad, de natuur is hier mooier. „Ach Jan", zei mevrouw kregelig „Phil is portretschilderes. Het land schap interesseert haar hoegenaamd niet. „Portretschilderen kan ze hier ook doen", zei dc heer Denekamp koppig. „Waar vind je zulke mooie types als hier in de omtrek? Laat ze naar Laren toegaan of naar Bun schoten en zo'n paar oude vissers itschilderen." „Ach Jan", snibde mevrouw, „hoe kun jij nu daarover oordelen. In Am sterdam vindt Ph^| do sfeor. die zij voor haar werk nodig heeft. Die sfeer mist ze hier." „Ach wat. sfeer....", bromde meneer ,,Ze heeft daar haar vrienden en vriendinnen", ging mevrouw verder. „Hoe noemt Phil die ook weer? Het is een Frans woord. Bo.... Bo L) proeste weer en Da zei. „Bohémiens, moeder." „Ja ja. bohémiens. Bent u ook een bohémien, meneer van Laar?" „Dat geloof ik niet", zei meneer Dcnekarqp. voordat Bob antwoord kon geven. Bob keek de heer Denekamp aan en hij voelde, dat er tussen hem en de Goliath enige verwantschap be stond. „En waarom denk je, dat meneer van Laar geen bohémien kan zijn?", vroeg mevrouw Denekamp min of meer onvriendelijk. „Wel, meneer van Laar laat ten minste behoorlijk zyn haar knippen en.... mij dunkt, kan iemand, die bij de politie is. niet tevens bohé mien zijn. Die bohémiens", liet hij er smalend op volgen, „nemen het niet zo nauw. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5