LWTUGAT &yawu> „St. AupliiRrenipg" vergaderde le Leiden Orgelconcert in de Hartebrugskerk Drum- en Jeugdorkest „De Burcht1 gaf geslaagde uitvoering Henk Bukman liet de Gehoorzaal daveren MAANDAG 31 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 m D&óf (\eh v p Dü{\j(b GEVAARLIJK SPEL. De Spoetnik en het Vanguard-pro ject hebben een ware ruimte1vaart- drang doen ontstaan onder de jeugd. In Amerika heeft men er speciale cursussen voor in het leven geroepen om het jeugdige enthousiasme in goe de banen te leiden. Wat in dit ver band de Russische vorderingen zijn op opvoedkundig gebied, weten we niet. Rest het vermoeden, dat de nieuwsgierigheid, de onbezonnen heid en het vaste voornemen, het ho gerop te zoeken,onder de jeugd in de rest van de wereld de meeste slacht offers maakt. Zo moest zaterdagmiddag om kwart voor zes de EHD uitrukken naar een woning aan de Anna van Burenhof, waar een 13-jarige jongen bezig was geweest met het maken van vuur werk. Hij had zijn explosieven in een glazen potje gedaan en roerde erin met een metalen lepeltje. Door onver wachte oorzaak, zoals dat alleen bij een onberekenbaar experimenteel mengsel kan gebeuren, klapte het glazen potje uit elkaar. De jongen kreeg bloedende ver wondingen aan de linkerhand en aan het rechterbovenbeen. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. Een geluk Alle standhouders op de Leidse markt hebben zaterdagmorgen ge deeld in de vreugde van een hunner, de Amsterdamse textielkoopman Leendert Goudeketting. De Amsterdammer had in de voet balpool een prijs gewonnen van 68.000 gulden en uit blijdschap trac- teerde hij zijn collega's op de Leidse markt op koffie met gebak. Een bekende potisserie aan de Bo termarkt leverde ongeveer 200 kop pen koffie en 250 gebakjes tegen ge reduceerde prijs want men mag dan Goudeketting heten en een reüzen- prijs winnen maar als men een week lang op iedere markt moet tracteren kon een faillissement wel eens zeer nabij zijn. Toneelavond van de VtüLO-Leiden De vereniging voor Gerepatrieer- den in Leiden en omstreken bood za terdagavond haar leden en toekom stige leden in St. Antonius Clubhuis een toneelavond aan. De voorzitter van de Veglo, de heer R. de Bruin, zag zich genoodzaakt deze avond met een ernstig woord te openen. Daar zioh nog slechts 2% van de gerepatrieerden van Leiden en omstreken in deze bond verenigd hebben, kon spreker niet pretenderen dat de vereniging als representante van de 16 a 20.000 gerepatrieerden hier in de omgeving mocht optreden, de maatregelen, welke nu door de re gering genomen worden, worden meestal buiten de vereniging om op gesteld. Een sterke opvoering van het ledental is beslist noodzakelijk voor de vereniging om ook representatief op te kunnen treden. Spreker raadde dan ook alle leden aan om hiervoor hun krachten aan te wenden. Hierna traden de leden van de to neelclub voor het voetlicht in het de fectieve spel „Huize Klimroos". Het sbuk speelt in Cannes in een familiepension, waarvan de bewoon sters allen dames zijn van gegoede stand. Allerlei intriges en geheimzin nige gebeurtenissen maken het spel tot een tot aan het eind toe spannend verhaal, terwijl ook de uitslag vooruit moeilijk te voorspellen valt. Op ver dienstelijke wijze hebben deze dames o.l.v. mevr. F. Pijsel de moeilijkheden van dit stuk overwonnen. Het was een genoegen te zien hoe rolvast zij waren, waardoor de souffleur eigen lijk overbodig was. Veel bewondering was er voor de regie van mevr. Pijsel, die tevens als kamermeisje voortref felijk spel bood. Het geheel werd vlot en boeiend ten tonele gebracht met over het algemeen een zeer goede mi miek en goede tonatie. Met recht sprak de voorzitter in zijn dankwoord aan de speelsters over een genoeglijke avond en bood hen ieder een kleine attentie aan. Agenda Leiden MAANDAG 31 MAART „Club de Limetz", lezing over het leven van Mozart door mej. G. Wal ter, Royal 8 uur nam. DINSDAG 1 APRIL R.K. E.H.B.O. afd. Leiden, aan- vangscursus r.k. Lyceum, Mariën- poelstraat, 8 uur nam. Diploma-uitreiking. Leerlingen avondschool „Don Bosco", Boerhaa- velaan, 8 uur nam. Diploma-uitreikirg. Vakavond school Ambachtsschool Leiden, Haag- weg 4. 8 uur nam. Veteranen Legioen Nederland „Westerse Eenheid", door de heer H. A. Korthals, Tweede Kamer-lid. De Harmonie, 8 uur nam. VEGLO. Paasgedachten in woord, muziek en dans. Vliet 1. 8 uur nam. N.V. Zaalberg Wollen Dekens. Hul diging van 5 jubilarissen. Koffieka mer „De Burcht" 6 uur nam. De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden wordt waargenomen door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. .en een ongeluk. In de Vestestraat is zaterdagmor gen om half negen de 53-jarige we duwe G. Onvlee-v. d. Bom bij het ra- menzemen van het trapleertje geval len. Ze werd met een gecompliceerde rechteronderbeenfractuur naar een ziekenhuis gebracht. Training Crescendo In verband met reparaties aan de lichtmast, worden de spelers en speel sters van het le en 2e twaalftal dins dagavond om kwart vSór 9 verwacht in de gymzaal Vrouwenkerkhof. Uitbreiding Laboratorium. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het uitbreiden van het Organisch Chemisch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat 25, ge gund aan de firma Leo Zitman te Lei den voor 63.210. Leidster Mater Amabiliswerk Leiden. Mej. O. Lap uit Rotterdam is be noemd tot leidster van het Mater Amabiliswerk te Leiden als opvolg ster van mej. E. Sutorius. Mej. Lap, was leidster van de jongeren-cursus te Rotterdam. R.K. EHBO. Donderdag a.s., Witte Donderdag, gaat de vervolgcursus voor de gedi plomeerden niet door. De eerstvolgende vervolgcursus heeft plaats op donderdag, 17 april a.s. Die avond zal dr Van Remundt wederom aanwezig. Het bestuur re kent op aller aanwezigheid. AFSCHEID VAN DE HEER K. KUYVENHOVEN VAN S.L.F. Na een diensttijd van ruim veertig jaar heeft de heer K. Kuyvenhoven afscheid genomen van directie, chefs en collega's. De heer Kuyvenhoven had namelijk de pensioenleeftijd be reikt. Wegens verhindering van de di recteur, de heer Ir. Y Ykema, nam de hoofdingenieur der afdeling Gas, j de heer Ir. T. Lentelink. de hon- neurs in de directiekamer waar. De ze wees er op dat hier een traditio nele figuur van het kolentransport afscheid neemt. De heer Kuyvenho ven behartigde zijn zaken accuraat en met plezier in het werk. Van stagnatie of ongelukken was nim mer sprake. De heer Lentelink zag de heer Kuyvenhoven dan ook node vertrekken. Hij dankte hem voor de langdurige en met grote toewijding vervulde diensten en wenste hem een goed pensioentijd toe. Ook de overige bij dit afscheid aanwezige heren spraken in dezelfde waarderende trant. De naaste colle ga's van de heer Kuyvenhoven wa ren in de kantine bijeengekomen om van hem afscheid te nemen. Toen de heer Kuyvenhoven met zijn echt genote de kantine binnenkwamen werd hij met klokkewinkelgeluiden (de hobby van de heer Kuyvenho ven is klokken repareren) ontvan gen. Zijn onmiddellijke chef. de heer J. Schouten, sprak de scheidende ambtenaar op waarderende wijze toe en herinnerde aan zijn grote mate van plichtsbetrachting. Hij dankte hem voor de zo vele jaren bewezen diensten en wenste hem een goede pensioentijd toe. Namens de collega's sprak de heer A. Lepelaar, die eveneens de goede eigenschap pen en de collegialiteit van de heer Kuyvenhoven prees en hem als aan denken aan de bij de fabrieken door gebrachte tijd een geschenk aanbood ten dienste van een andere hobby, nl. de watersport. Ook hij besloot met de beste wensen voor de toe komst. De heer Kuyvenhoven dankte allen voor de sympathieke woorden en voor de bewijzen van waardering; daarna nam men van hem afscheid. 'N DE HARTEBRUGKERK concer- teerde gisteravond Bram Martijn met medewerking van mevrouw Ger trude van Dongente Nijenhuis en de fluitist Koos Verheul. Voor de tweede keer mochten wij vieren de belangrijke restauratie van het kerk- instrument, dat nu weer mooi en gaaf klinkt met behoud van eigen timbre en bovendien nog met een register verrijkt is. Bram Martijn toonde in zijn omvangrijk program ma een ervaren organist te zijn, een spontaan en onvermoeid kunstenaar, die er onmiddellijk met hart en ziel in is. Hij heeft zijn steeds groeiende reputatie dan ook ditmaal bevestigd in het orgelconcert B-dur van Han del, een van de voorname figuren van de hoogbarok. Handel is Duits van geest en diepte, Italiaans van klank- pracht met een schoonheid op het hoogste niveau. Met gedifferentieerde klankencom binaties weet Martijn fijn geschakeer de kleuren te realiseren, die hij als in een variatieketen met coloristisch succes aanwendt. Als een verre echo op het Evangelieverhaal van Palm zondag. van St. Matthaus, zong me vrouw Van Dongen de Aria „Buss und Reu" uit Bach's Matthaus Pas sion, de uiting van boete en rouw van een buitenstaanster op de Kruis weg. Met mooie warme toon heeft mevrouw Van Dongen deze bijzonder fraaie aria gezongen. Het eenvoudige liedje van Catha- rina van Rennes klonk heel goed in de ruimte, maar valt (hoe mooi dit liedeke ook is) op een dergelijk pro gramma wat weg. Hierna een geliefd en ook gevraagd stuk: „Jesus, joy of man'sdesiring" Vergissen wij ons niet dan is dit het prachtige slotchoral van Bach's Can tate 56, door Myra Hess voor toets instrument bewerkt. Martijn verlus tigde zich in Andante. Allegro, An dante uit „Grande pièce Sympho- nique" van César Franck, van wie men moet zeggen, dat niemand meer dan hij de orgel toetsen heeft gevuld met heel zijn leven. In wiens gehele oeuvre mystiek spreekt en die in de chromatiek die hij aanwendt een ge voelige geloofsuitdrukking open baart. Na dat mooie stuk, dat uit de vingers van de organist vloeide, speelde Martiin een vrije Improvisa tie, een kunst die wel tot de moei lijkste opgaven voor de organist be hoort. REST ONS OP DIT hoogstaand kerkconcert een en ander te ver melden over het spel van de fluitist Koos Verheul. Iedereen zal het met ons eens zijn, dat hij welhaast volmaakt klankschoon speelt. Hij speelde de Sonate D gr. t. van de Italiaanse meester Vinco voor fluit en orgel in samengaan tot een ideale combinatie van de beide instrumen ten. Een jonge fluitist, met gevoels- warme voordracht, die wat wil en kan en durft, die ook boven de tech niek slaat en zijn sentiment be heerst. TEGEN DE MUUR. Een heer uit de Wasstraat, die rij dend met zijn motor-met-zijspan uit de Wasstraat de Thobeckestraat in draaide, raakte in de bocht de macht over het stuur kwijt en reed tegen de gevel van een huis in de Thorbec- kestraat. Muur en motor werden be schadigd en een grote spiegelruit van de voorkamer sneuvelde. Enkele kin deren, die op het trottoir speelden, konden ternauwernood aan de dolle motor ontspringen. De motorrijder nog de achter hem zittende duo-pas sagier liepen verwondingen op. Ingezonden door: Marianna Smis, Thorbeckestraat 40, Leiden. Ter gelegenheid van het driejarig Natuurlijk komt Amor om de hoek bestaan van het Eerste Leidse Drum en Jeugdorkest „Den Burcht" o.l.v. de heren Jeu en Scheffers, werd za terdagavond in de .ontspanningszaal „HCW" aan de Zoeterwoudseweg een feestavond gehouden. Een enthousi ast publiek was aanwezig om naar de muziek van deze vierenzestig jonge muzikantjes te luisteren. De voorzitter, de heer J. Sierat, zette uiteen dat het doel van dit en-1 semble niet bestaat uit het formeren van een geperfectioneerd orkest. Dit zou voor de 11 tot 16 jarige een te grote opgave zijn. Men wilde echter de liefde voor de muziek op deze wij ze bij het kind aankweken. Hierbij richtte de heer Sierat zich persoonlijk tot de ouders van de mu zikanten. Hij riep de medewerking in om ook thuis het spelen van het in strument te stimuleren. De voorzitter verheugde zich in de snelle groei van de vereniging, maar wees tevens op de financiële moei lijkheden, die deze uitbreiding met zich meebrengt. De instrumenten zijn kostbaar en toch wil men de contri butie zo laag mogelijk houden. Men hoopt echter op 3 oktober in een geheel nieuw uniform te ver schijnen! Het programma vóór de pauze werd geheel gevuld met het optreden van de drumband en het Jeugdorkest. De keuze van de nummers was zeer gevarieerd. Soms werden hier en daar wel eens wat verkeerde nootjes gehoord, maar dit werd volkomen vergoed door het enthousiasme en de overgave waar mee de jeugdige muzikanten hun mu ziek ten gehore brachten. Onze bijzondere waardering voor de „Parade der tinnen soldaatjes", die o.a. door de heer Jeu op de xylo foon begeleid werd. Aan het eind van het muzikale ge deelte van deze avond overhandigde de heer Sierat aan de instructeurs en tevens aan de voorzitter van het werkcomité een fruitmand». De heer Sierat ontving als blijk van waarde ring een enveloppe met inhoud. Na de pauze verscheen de „Stalen Band" op de planken met het blijspel „Haar laatste wil", geschreven door J. W. v. d. rfeyden en Henk Bakker. Hoewel het thema van een erfenis verdelen wel tot het vrij afgezaagde behoort, w*u het in dit blijspel vol frisse nieuwigheden uitgewerkt. Twee steeds ruzie hebbende echtpa ren waarvan de mannenlij ke helft gevormd wordt resp, door een letter kundige en een varensgezil wachten vol spanning op het verdelen van de erfenis van een familielid. De laatste wens van dit familielid was een verzoek aan de notaris om vier dagen met het verdelen van haar erfenis te wachten. Degenen die, in gluren en aan het eind van de avond kan een gelukkig paar de erfenis in ontvangst nemen. De regisseur, de heer A. C. v. d. Woerd heeft veel uit zijn spelers we ten te halen. Een vlotte uitvoering getuigde hiervan. Leuk speelde Henk Verver in zijn creatie van Groen, de kruidenier. Hiernaast willen wij mevr. Rietje Bontje Opdendrees noemen. Zij speelde op voortreffelijke wijze de hautaine slagersvrouw. Alle spelers ontvingen van de heer Sierat een kleine attentie. Na afloop was er een gezellig sa menzijn. o.l.v. de „Nachtspiegels". AFSCHEID VAN N.E.M. In de recreatiezaal van de HCW NEM vond zaterdag om half 12 het afscheid plaats van de heer H. Menks die gedurende 20 jaren werkte bij de NEM. De heer Menks bereikte de pensioengerechtigde leeftijd. Aller eerst werd hij toegesproken door de heer J. Leupe, bedrijfsleider NEM, die hem had leren kennen als een rustig en zeer goed vakman. De twee de spreker was de heer C. Mooten, voorzitter van het jubileumfonds van de NEM, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud namens alle personeelsleden aanbood. Verder voerde nog het woord zijn afdelings baas de heer Buis en zijn oudste col lega baas Van Es. Na afloop werd de heer Menks in de directiekamer van de NEM ont vangen, waar hij werd toegesproken door de adjunct-directeur de heer Stokman, die zijn ijver en vakman schap roemde en hem een enveloppe met inhoud aanbood. Hierna het „Concert in G-dur", voor fluit en orgel van Handel. In gedegen omvangrijke techniek, zuiver van stijl en in velerlei verven, speel den de twee instrumentalisten een wel mooie dialoog. Ten slotte de be kende fraaie Toccata van Hendrik Andriessen voor orgel, kenmerkend voor diens structuur en tonaliteit, een werk, dat de nodige kansen aan de organist biedt om de belangstel ling vast te houden. Dat Martijn hierin slaagde pleit zowel voor de muziek als voor zijn kunstenaarschap Eén bemerking moet ons uit de pen. Waarom verlieten enkele bezoe kers het kerkgebouw voor het con cert beëindigd was? Waarom komt men dan? Of zou men (als dit mo gelijk was) de gehoorzaal tussentijds verlaten?, nog het al of niet beleefd zijn tegenover de kunstenaars in het deze vier dagen het gelukkigst met midden latend. elkaar samenleven zouden de gehele J. KORTMANN. erfenis krijgen. Op feestavond „Werkmans Wilskracht" 4 steunpilaren gehuldigd Ter gelegenheid van de 56-ste ver jaardag van de Harmoniekapel Werk mans Wilskracht konden leden, do nateurs en genodigden zaterdagavond genieten van een vlot cabaretpro gramma, dat hun door de vereniging aangeboden werd. Henk Bukman, ca baretier in hart en nieren was er vooral verantwoordelijk voor, dat de feestavond zo buitengewoon slaagde. Voorzitter J. van Weizen vroeg in zijn welkomstwoord de aandacht voor de financiële zorgen van de kapel, voor het noodzakelijk aan te schaf fen nieuwe instrumentarium. De oud papier-actie, welke enkele leden ge voerd hebben, heeft al flink wat dui ten opgeleverd, maar is lang niet voldoende om de grote uitgaven te dekken. Van de gelegenheid, dat alle leden, donateurs, vrienden en bekenden van Werkmans Wilskracht bij een waren maakte de h^er Van Weizen geruik enkele personen, die tot de steunpilaren van de harmonie gere kend mogen worden, te huldigen. Dirigent de heer J. Dol prees hij voor zijn stuwend werk en het hoge mu zikale peil waarop hij de kapel ge bracht heeft. De heer Zwetsler hoor de zich lof toegezwaaid voor de straf fe hand waarmee hij het tamboer en bazuincorps leidt. Onderkape'.- meester Wim Mark trad vooral op de voorgrond als leider van de „doch teronderneming" The Rythme Ma kers. Tenslotte schoof spr. penning meester de heer J. van Schie naar voren als de immer zwoegende man achter de schermen. De vier topman nen kregen als een mandje fruit aan geboden. Toen het doek openging voor de aanvang van het cabaretprogramma, hing er in de zaal de feestelijke, ge spannen sfeer van afwachting die het voor cabaretiers gemakkelijker maakt de zware taak, het amuseren van een publiek verwend door radio en televisie, te volbrengen. De artis- ten hebben het er schitterend afge bracht Op een enkele uitzondering na wisten zij hun toehoorders en -kijkers te boeien en de vreemde we reld van „lach en vergeet" binnen te leiden. De succesrijkste klein-kunstenaar was ongetwijfld Henk Bukman. De geestige schetsjes gaf hij door zijn persoonlijke interpretaties zulk een apart cachet, dat de lach, die met regelmatige tussenpozen van achter uit de zaal naar het podium roldet aan vloedgolven deed denken. Een ander hoogtepunt waren de Corita's, die de meesterlijke imita ties verdienstelijk omlijstten met zot ternijen van de bovenste plank. Wim Scholte, de bekende radiozanger, wis selde populaire wijsjes en verzoek nummers af met Belcanto-successen. Het element variété was vertegen woordigd door de Tardano's en Ro- gold. van wie vooral de eersten op vielen door verzorgde luchtacroba- tiek. Natuurlijk was er wel iets te la ken tussen al dit klatergoud; het op treden van Annie Meijer en Jan van Oost in de schetsjes moet beslist on voldoende genoemd worden, hoewel de laatste als pianist wel voldeed. Een feestavond pretendeert echter niet grote esthetische waarde te heb ben en leent zich dus ook minder voor kritische ontleding, temeer daar de feestgangers het gebodene niet op de keper beschouwt mits h\j lachen kan. En gelachen is er in de Stads gehoorzaal geen wonder, want het cabaret dat men voorgeschoteld kreeg, mag tot de betere kleinkunst- programma's van ons land gerekend worden. De eerder genoemde „Rythme Ma kers" verzorgden de dansmuziek van het bal, dat onder leiding van de heer W. J. van Wijk de avond be sloot. BIOSCOPEN De films in de week van 28 maart tot 4 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het Bolsjoi Ballet", alle leeftijden. Lido: „Jenny", 18 jaar. Luxor: „Duel op de Atlantic", 14 j. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De vleugels van de vloot", 14 jaar. Groslijststemming gemeenteraad K.V.P.-Leiden De officieuze uitslag (ondei voor behoud) van de groslijststemming der K.V.P.-candidaten te Leiden is als volgt: 1. St. Menken 3761 2. K. F. de Bree 4794 3. J. C. J. Lambermont 5288 4. P. C. A. ten Broek 5639 5. A. van Dijk 6199 6. J. W. J. Wiertz 6298 7. mr J. van de Poel 6835 8. H. M. J. W. J. Kortmann 6847 9. J. Lijten 7461 10. M. B. v. d. Klugt 7814 11. J. J. Klein 8257 12. mevr. v. OudenhovenSchrurs 8446 13. C. P. W. Schinck 8942 14. F. Th. Goddijn 9392 15. mr H. J. Dirks 9407 16. J. Castelein 9826 17. J. M. van Asperdt 10399 18. J. M. Silvester 10780 19 P. B. H. Oostdam 11517 Burgerlijke Stand Geboren: Jan Matthijs zn van H. W. Briër en M. R. C. Stol; Pieter Jo hannes zn van P. J van der Zeeuw en B. van der Leek; Hendricus Adria- nus zn van H. J. Faas cn T. M. van der Zwet; Cornelis Christiaan zn van W. Stavleu en A. Tuit; Catha- rina dr van D. Hartevelt en F. Sie- bert; Jim Johannes zn van W. L. Baars en H. C. Foppele; Dirk zn van C. J. Snijer en J. M. Koelewijn; Ni- colaas Albertus zn van T. Vos en A. Paauw. Gehuwd: J. P. van der Reijden en L. Binsbergen; D. R. M. Wilkinson en J. M. Dekhuijzen. Overleden: J. Sporenberg 65 jaar, man. Lezing door dr. A. Melchior De katholieke onderwijzers en on derwijzeressen van Leiden en om streken, verenigd in de „St. Augus- tinusvereniging"hebben zaterdag middag op een van hun periodieke vergaderingen het nut van een bij eenkomst verenigd met het aange name van een leerzame en boeiende filmlezing over schoonheid en bijge loof in Oost-Afrika, door dr. A. Mel chior. Het doel van de bijeenkomst was, te komen tot een bespreking van de agenda voor de Vakbondsvergade- ring op woensdag 4 april a.s. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. B. M. Vreeburg, er zijn tevredenheid over uit, dat het on derwijzend personeel na een ja renlange strijd zonder meer op financieel gebied gelijk en evenredig behandeld wordt als de ambtenaren. De secretaris, de heer L. M. van Veldhoven, las vervolgens de inge zonden stukken en de notulen van de vergadering op 21 februari jl., waarna men overging tot de behan deling van de agenda voor de vak bondsvergadering. Veel interesse werd er oveï het algemeen niet getoond, waarom de heer Schouten meende dat deze be spreking niet erg opgewekt klonk: hij zou graag meer enthousiasme i jrcn bekende figuu zien voor de K.O.V. Het bleek, datl Politiekorps, adjudant J. J. L. Mui- Helpt Afrika Dr. Melchior behandelde het leven van de Urumburu, van de geboorte tot de dood, om aan te tonen, hoe diep de terreur van de „peppo" op hun bestaan invreet. De voorbeelden, die spr. gaf, waren soms meer dan gruwelijk. Bij het lenigen van de nood der inlanders noemde dr. Mel chior, zelf niet-katholiek, als de eer ste en beste hulp de missie, die het beste geeft van wat het westen ooit heeft kunnen geven. Voordat men de negers ooit zelf bestuur zal kunnen geven voordat ze in staat zullen zijn zelfstandig te kunnen denken, vrij van vrees voor de peppo zal eerst de gezondheids zorg ter hand genomen moeten wor den, waarbij het bestrijden van het bijgeloof een van de voornaamste grondslagen is. Men ontkomt er niet aan: mét of tegen onze zin ontwaakt Afrika. Indien het de beschikking krijgt over de techniek, vóórdat het de be schikking heeft over een gezonde geest, zal het het christendom en het westen de rug toekeren en geplaatst worden voor de keuze Mekka of Mos kou. Derhalve is stextn aan het on derontwikkelde Afrika van groot be lang: niet voor onze generatie maar voor onze kinderen. Dr. Melchior be sloot zijn lezing met de vertoning van zelfgemaakte filmopnamen. J. J. L. MULDERS VERLAAT LEIDS POLITIEKORPS OEGSTGEEST Uitslag groslijststemming K.V.P.- OegstgeestDe uitslag van de gros lijststemming in de K.V.P. afd. Oegst geest, die gisteren heeft plaatsgevon den, is als volgt: 1. Mr. J. Bergmeyer, 2. P. v. d. Hulst, 3. J. F. M. Steen metser, 4. P. v. d. Voort, 5. mevr. Creyghton-v. d. Berg, d drs. J. Pitlo, 7. mr. J. Walter, 8. J. Wanst. 9. G. Prinsen. 10. J. Döfferhoff, 11. J. Gou verneur en 12. J. Thorn. de structuurverandering van de ver eniging de enige remedie tegen de geringe belangstelling was. De K.O.V. is een adviserend, dus geen wetgevend onderdeel van de A.N.O.F., waarin gewone leden geen enkele zeggenschap hebben, zeide de voorzitter in zijn antwoord. Daarom dient de afdeling al sinds jaren voor stellen in bij het hoofdbestuur. Voorts beschouwde de heer Vreeburg de af schaffing van classificatie en de vol ledige uitkering van de A.O.W. als zeer wenselijke zaken. Via de bespreking van enkele pro grammapunten voor de algemene vergadering van dinsdag 8 april a.s. te Alkmaar, waarvan het merendeel al in de vorige vergadering ter tafel was geweest, belandde het gesprek op de contributie en de deelname door kleuterleidsters aar. het O.I.Z. Uit de zaal gingen stemmen op, hiermede niet in te stemmen, daar een stijging van contributie onver mijdelijk leek en kleuterleidsters die zeer zeker niet zouden kunnen vol doen. De voorz. beval de Goede Week- I retraites in de belangstelling aan. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats, die noddzakelijk was door het bedanken van de heer J. Konst te Wassenaar. Door het bestuur werden candidaat gesteld de heren Koot (Rijpwetering) en Van der Kroft (Leiderdorp). Met 41 tegen 13 van de 55 stemmen bij een ongeldige stem, werd de heer Van der Krogt gekozen. Het zakelijk deel van de bijeen komst aan een einde gekomen, begon de reizende vrouwenarts, bekend pu blicist en gewaardeerd spreker, dr A. Melchior, aan haar causerie over Tanganyika, een land, waar hij ruim een half jaar heeft gewoond. Het is een schitterend land: groots en wijd, warm en vruchtbaar. Niettemin ga randeert de paradijselijke staat van het land de primitieve bewoners lang geen paradijselijk bestaan. Ze wor den geteisterd door allerlei ziekten, maar het meest nog door de „pep po", de geesten van overleden ver wanten. De familiegeesten maken hen het leven tot een hel. Men kan hen alleen vleien door ze veel te noemen en ze veel lekkernijen te of feren. Daartegenover staat, dat de andere geesten in dat geval uit af gunst wraak zullen nemen. Wraak in de vorm van ziekte en dood. ders, zal dinsdag 1 april dc dienst met pensioen verlaten. Adjudant Mulder, die in verband met zijn werkzaamheden bij de afdeling Ver keer, ook in het Leidse leven van iedere dag een bekende figuur is, trad op 17 november 1919 in Leidse gemeentedienst. Voordien had hij zijn militaire dienstplicht bij het regiment Rode Huzaren vervuld. Al spoedig na zijn indiensttreding werd hij be last met verkeersaangelegenhedcn, welke in later jaren zijn uitgegroeid tot de vorming van een speciale.afd. Verkeer. Vooral na de tweede wereld oorlog heeft hij zich buitengewoon verdienstelijk gemaakt bij de weder opbouw van deze afdeling, waarvan hij ook thans nog één der steunpila. ren is. In verband met dit afscheid was er hedenmiddag van 3.30 tot 4.30 uur in het Politiebureau gelegenheid om ad judant Mulders de hand te drukken. Hierop komen wij in de krant van morgen terug. Leidse Univer iteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. T. Bouman te Duivcn- drecht en mej. J. B. Baars te Den Haag. Woensdag 2 april a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. C. Braak, geboren te Oudorp en thans wonende te Bilthoven, aan de Leidse Universi teit promoveerde tot doctor in dc Wis- cn Natuurkunde. Marktberichten LEIDEN, 31 maart Groente. An dijvie 7693; kroten, gekookt 17—25. boerenkool 15; rode kool 820; prei 5761; spinazie 3655; stoofsla 70 89; spruiten A 72—87: idem B 6465: uien 1126; waspeen 19—25; witlof lO'i—126 per 100 kg; komkommers A 71—84; idem B 60—79; idem C 63; sla A 18—31; idem B 14- -23 p. 100 st. raapstelen 10—12; radijs 6—26; selde rij 16—13 p. 100 bos. ROTTERDAM, 31 maart Vee. Aanvoer 1829 stuks ve°. 10.34 vette koeien; 795 varkens. Prijzen: vette koeien 3.00—3.35; 2.70—3.00; 2.50 —2.70; varkens: 1.87—1.85—1.82. Vette koeien aanvoer korter, handel zeer kalm, met staan». e prijzen, pri ma's boven notering; varkens aan voer ruimer, handel g ed prijzen ho ger, afloop aanmerkelijk lager.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3