S)e &2idóe6ou/fca/ut Opstandelingen ontruimen Padang en Boekittinggi Volgens Djakarta zijn ze volledig op de terugtocht Dr. v. Baal legde zijn ambt neer Gouverneur van Ned, Nw.-Guinea Melkbezorgers niet verplicht trajpen te klimmen HOE het weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 31 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14373 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.— Advert: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Plannen om Medan aan te vallen Radio-Medan heeft zondagavond medegedeeld, dat de opstandige troepen volledig op de terugtocht zijn voor de regeringstroepen, die oprukken uit Noord-Sumatra. De opstandelingen zouden zich voorbereiden op een laat ste verdediging in Padang en Boekittinggi. Radio-Padang heeft zondagavond de bewoners van de havenwijk van Pa dang, Telok Bajoer opgedragen hun huizen te verlaten en naar dorpen in het binnenland te vertrekken. Gezegd werd, dat dit „slechts een tijdelijke maatregel" was. Ook werd de inwoners van Padang gezegd, bepaalde wegen die naar het vliegveld leiden, niet te gebruiken omdat daar mijnen waren gelegd. Radio-Padang heeft zondagavond voorts meegedeeld, dat na de neder laag op de weg van Palembang de regeringstroepen hebben getracht in een grote boog naar het gebied ten noorden van Padang te trekken om contact te maken met de troepen, die uit Medan naar het zuiden onderweg zijn. Volgens radio-Padang zou dit mislukt zijn door het optreden van revolutio naire marinetroepen op de Roekan-rivier, ongeveer 160 km ten noorden van Padang. PADANGS HAVEN VERLATEN. Een correspondent van A.F.P. meldt uit Padang, dat de opstandige rege ring de havenwijk van Padang heeft laten ontruimen omdat een beschie ting door het oorlogsschip „Rajawa- li", en een landing van de regerings troepen in dit gebied, gevreesd wordt. Het havengebied van Padang was zondag leeg en verlaten. Aan de ka den liggen nog steeds de twee Neder landse schepen „Bogowanto" en „Both", die er al waren toen de te genregering gevormd werd. De bevolking van Padang zelf is- in de afgelopen weken reeds afgenomen van 300.000 tot 100.000. Volgens radio-Medan is buitenlan ders, die in de nabijheid wonen van de hoofdkwartieren va de opstande lingen in Padang en Boekittinggi, aangeraden op hun huizen een groot rood kruis te schilderen. Een legerwoordvoerder heeft in middels in Djakarta bekendgemaakt, De toestand in Saoedi-Arabië Volgens Egyptische kranten heeft de premier van Saoedisch Arabië, kroonprins FeisaI, besloten de minis ter van defensie, prins Fahd, te ont slaan en de Saoedisch Arabische troe pen uit Jordanië terug te trekken. Gemeld wordt, dat er ruim een jaar Saoedisch-Arabische troepen langs de Jordaanse grens en op de vroegere Britse basis aan de golf van Akaba liggen. Zij zouden daar zijn volgens een arspraak met Jordanië, Syrië en Egypte. dat ongeveer 500 militairen van de te genregering zich aan de regerings troepen in Noord-Suniatra hebben overgegeven. Hij zeide, dat vele andere opstande lingen zijn gedeserteerd en naar hun dorpen zijn teruggekeerd. Zij zouden behoren tot de voormalige troepen van majoor Nainggolan. Deze zou thans nog beschikken over slechts vijftig militairen, „hoewel er ook ge wapende burgers bij hem zijn". Zij zouden zijn waargenomen in het ge bied van Taratoeng 240 km ten zui den van Medan. In Oost-Sumatra wa ren 40 opstandelingen gevangen ge nomen, aldus de woordvoerder. Op naar Medan. Volgens majoor Manaf Loebis be reiden de opstandige troepen onder majoor Nangolan een grootscheepse aanval voor op Pematang Siantar, 125 km ten zuiden van Medan. Ge noemde troepen zouden zich te Tara toeng bevinden, waar zij dagelijks wapens en munitie uit Padang ont vangen. 1500 Opstandelingen uit Atjeh, van wie velen lid zijn van de Daroel Islam, zouden Medan willen aanvallen en Kolonel Ventje Soe- moeal zou op Celebes een nieuw front willen openen ter ontlasting van de druk, die thans op de rebellen wordt geoefend. Herovering van Kampei. De Indonesische regering heeft vrij dag bekendgemaakt, dat haar troepen het eiland Kampei in straat Malakka woensdag hebben heroverd, zo meldt het Indonesische persbeau Pia. Het persbureau voegde hieraan toe, dat het eiland voorheen bezet was door benden van de Daroel Islam en op standelingen. „Een oneindige taak" Tijdens een plechtige zitting van de raad van diensthoofden heeft dr J. van Baal het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea maan dagochtend neergelegd. Dr. P. J. Platteel Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 mei 1958 benoemd tot gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea dr. P. J. Platteel te 's-Gra- venhage, op het ogenblik directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale belangen te 's-Gravenhage. Dr. Platteel is 46 jaar. Hij is lid van de Gerefomeerde kerk en lid van de Antirevolutionaire partij. Dr. Platteel stelt zich voor, zich gedurende vier tot zes weken hier te lande te oriënteren op de hem wach tende nieuwe werkkring alvorens naar Nederlands Nieuw-Guinea te vertrek ken. In zyn toespraak zei dr Van Baal o.m.: „Zelden waren de omstandig heden zorgelijker dan op dit ogen blik. Uit de uiteenzetting van de di recteur van financiën onlangs is ge bleken, hoeveel zaken, waarop in de begroting was gerekend, ongedaan moeten blijven, aangezien de gelden, waarop aanvankelijk werd gerekend, ontbreken. Van fundamenteel be lang is, dat de aandacht voortdurend op het kleine wordt gericht, aange zien daarmede de bevolking direct bij de produktie betrokken is. Ter wijl zij in alle opzichten nog leiding en onderwijs behoeft, is het uiter mate belangrijk haar deze zaken zo danig te geven, dat zij ermede zelf leert lopen en niet in voortdurende afhankelijkheid blijft steunen op het geen de overheid ha^r biedt. Zij zal zelf Nieuw-Guinea moeten verove ren Wij staan voor een vrijwel on eindig arbeidsterrein en voor een oneindige taak, welke verricht moet worden met gebrekkige middelen Deze taak is echter de moeite waard om ervoor te blijven strijden en om nimmer af te laten". Staking legt Frans verkeer stil Het luchtverkeer zowel als de trei nenloop zal dinsdag, in geheel Frank rijk stil liggen als gevolg van de sta king van naar schatting één miljoen werknemers, die meer loon en betere arbeidsvoorwaarden wensen. Socialistische en communistische vakverenigingen van grondpersoneel op vliegvelden kondigden zaterdag avond een 24-uursstaking af, die maandag te middernacht zal ingaan. Het vliegend personeel van de Franse maatschappijen heeft totnogtoe geen staking aangekondigd, maar de Franse vliegvelden zullen dinsdag niet door binnenlandse of buitenlandse lucht vaartmaatschappijen kunnen worden gebruikt als gevolg van de staking van het grondpersoneel, dat controle- en veiligheidsdiensten uitvoert Volgens radio-Padang heeft de Da roel Islam verklaard de opstandelin gen trouw te blijven zolang deze be reid zijn Atjeh na een eventuele overwinning autonomi te verlenen. Kolonel Simbolon had verklaard, bereid te zijn de Amerikaanse olie installaties in Oost-Midden-Sumatra op te blazen, indien dat noodzakeltyk mocht zijn om Soekarno op de knieën te krijgen. Er zijn nog 60 Nederlanders in Pa dang en andere steden in het weste lijk deel van Midden-Sumatra vol gens de laatste berichten, die vandaag in Djakarta ontvangen zijn. Vorige week werd hun aantal ge schat op 105. Sedertdien is een aantal over de weg naar Zuid-Sumatra geëvacueerd. KPM-schepen vertrokken Gisteren zijn drie schepen van de K.P.M. uit Tandjong Priok naar Sin. gapore vertrokken. Verwacht wordt dat vandaag de twaalf andere K.P.M.- schepen, die nog in de haven van Tandjong Priok liggen, zullen volgen. Ook zullen vandaag waarschijnJiik tien schepen van de K.P.M. Soerabaja verlaten. De drie schepen, die gisteren zijn vertrokken, zijn de Ophir (3000 ton), Ekoselm (565 ton) en Lariang (565 ton). De schepen zijn leeg weggegaan. Ze waren bemand met Nederlands personeel van de K.P.M. Er waren geen Indonesiërs aan boord. Volgens de heer J. W. Brand, direc teur van de K.P.M. in Djakarta, be vinden zioh nog 36 schepen van de maatschappij in de Indonesische wa teren. Twee daarvan, de Both en de Soengei Deli, zouden in door de te genregering beheerste havens liggen. De heer Brand deelde mede, dat na het vertrek van de K.P.M.-schepen uit Indonesië spoedig de gehele .«jtaf van de maatschappij het land.za/i verlaten. In Singapore is gisteren aangeko men het K.P.M.-schip Kaloekoe met aan boord de 65 Indonesische opva renden van de Kasimbar, die zoals bekend is door Hr. Ms. torpedo boot jag er Drenthe werd aangehouden en opgebracht naar Nieuw-Guinea. Het is nog niet bekend wat er verder met de Indonesiërs zal gebeuren. Israelisch-Syrisch grensincident In de centrale sector van de Israe- lisch-Syrische grens zijn Israëlische strijdkrachten en troepen van de Ver. Arabische Republiek zondag 75 minu ten lang slaags geweest, aldus een Syrische militaire woordvoerder. Een woordvoerder van het Israëli sche leger verklaarde, dat zware mortieren, tanks en machinegeweren bij dit gevecht gebruikt zijn. Het gevecht is het derde incident, dat zich binnen een week in het ge bied van het meer van Hoeleh af speelde. In dit gebied graven Israëli sche arbeiders een afwateringskanaal en de Syriërs beschuldigen de Israe- Kard. Verde overleden Kardinaal Allessandro Verde, de oudste van het college der kardina len, is zaterdagavond op 93-jarige leeftijd als gevolg van een hartaan. val te Rome overleden. Hij was lid van de Romeinse Curie, de centrale „regering" van de Kath. Kerk, en aartspriester van de patriar chale basiliek Santé Maria Maggiore, één van de vier voornaamste basilie ken van Rome. Hij was in 1926 tot kardinaal gecreëerd.* Door hoge leeftijd en ziekte leefde de kardinaal reeds enkele jaren teruggetrokken in een rusthuis te Rome. Het college van kardinalen stelt thans 56 leden. Er zijn 14 vacante plaatsen. De eer van het Franse ballet gered Op een grasveldje ten noorden van Parijs is zondagochtend de eer van de Franse balletwereld gered, dank zij flitsende zwaarden en een heel klein stroompje bloed. De 72-jarige Spaanse markies de Cuevas, een schatrijke balletdirec teur, heeft de 52-jarige Serge Lifar, choreograaf van de Parijse Opera, die hem had uitgedaagd na een meningsverschil over het ballet, overwonnen. Hy is hem daarna grootmoedig om de hals gevallen en de vrede is terug gekeerd in de balletwereld. De oude markies, die in de afgelo pen week thuis flink geoefend had, wist na vier ronden van twee minu ten zijn veel jongere tegenstander een schram op de rechterarm toe te brengen. Zodra hij het bloed van zijn tegen stander zag, viel hij schreiend in de armen van het voormalige Poujadis- tische parlementslid Jean-Marie le Pen, zijn secondant, die deze week uit een politieke vechtpartij een blauw oog heeft overgehouden. De aanwezige dokters verklaar den, dat Lifar niet verder kon vech ten, waarop de scheidsrechter de markies tot overwinnaar verklaarde. De tegenstanders omhelsden elkaar toen, dolblij dat er geen ongelukken gebeurd waren. Minister na akkoord: Minister Vondeling heeft zijn goed keuring gehecht aan de door het be stuur van het Produktschap voor Zui vel onlangs vastgestelde verordening, waarbij voor melkslijters de verplich ting tot het bezorgen van de melk is beperkt tot aflevering bij woongebou wen aan de ingang op de begane grond. Tot dusverre is het gewoonte dat de melk ook op hoger gelegen woon lagen wordt bezorgd. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel achtte het van belang en vanzelfsprekend dat de melkhandel dergelijk dienst betoon aan de consument blijft bie den, ongeacht het feit dat de melk handel hiertoe niet verplicht is. Toe zeggingen uit kringen van de melk- Glanzende omlijsting van afscheid Het hartelijke afscheid tussen HJVf. de Koningin en burgemeester Got- waldt van Etten, na het bezoek dat H3I. de Koningin en H.K.H. Prinses Irene aan Etten gebracht hadden om zich op de hoogte te stellen van de problemen van de werklozen in het rayon Etten. Nasser naar Mosko President Nasser van Egypte za volgende maand een officieel bezoe' aan Moskou brengen. De uitnodiging aan Nasser dateei van 1956, zeggen de Egyptische bla den. Het bezoek was oorspronkelijk vastgesteld voor augustus van dat, jaar, maar het ondervond uitstel als gevolg van de nationalisatie van het Suez-kanaal. Autoverhuurinr. „TIP-TOP" St. Aagtenstr. 14, tel. 25709, Leiden Mercedes 180 D 10.- -f 15 ct. per km, inclusief brandstof. Volkswagens 6.- per dag -f- 6 ct per km. Volkswagen-busjes 35- per dag. (Advertentie) Aanhoudend koud men van de koude lucht tot gevolg. De komende 24 uur blijven we dus in de koude lucht met vooral in de noor delijke helft van het land kans op lichte vorst. De neerslag kansen zijn gering. liërs ervan dat het draineringswerk J handelsorganisaties wettigen de ver wordt uitgevoerd op Arabisch grond, gebied. Gedurende het weekeinde bevond ons land zich in een overgangszone tussen zachte lucht en koude conti nentale lucht. Dit manifesteerde zich zondag vooral in de Maximumtempe raturen. Terwijl in de noordelijke i provincies maximumwaarden van 6 graden werden bereikt, steeg het.WOFCll kwik in het zuiden van het land hier en daar tot 18 graèen. In de nacht van zondag op maandag won de kou de lucht terrein en trad overal een aanzienlijke temperatuurdaling op. Op het vliegveld Eelde kwam zelfs twee graden vorst voor. De koude luchtstroming vindt zijn oorsprong in Rusland en wordt in stand gehouden aan de zuidflank van een krachtig hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Midden-Scandinavië tot de Zuid- Oeral. De depressie-activiteit op de oceaan is in de nabijhe id van de West-Europese kust weer toegeno men; een actieve storing ten noord westen van Spanje beweegt zich ta melijks snel in de richting van de Dit nummer beitaat uit 10 pagina's i (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SCHRAAL WEER wachting dat in de bezorggewoonte Britse eilanden. Dit heeft een vertra weinig wijziging zal worden gebracht, gende werking op het verder uitstro- Jjceinkeótuutdet kan yiate tamp uaatkamen Droog weer met enkele wolken velden, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Aanhoudend koud, met vannacht voorname lijk in de noordoostelijke helft van het land plaatselijk lichte vorst. lApril zon op 6.17; onder 19.12; maan op 15.59; onder 4.39. Hoogwaterstanden 1 April v.m. 0.55; n.m. 1.20. Het weer in Europa weer temp. onbewolkt 8 C. onbewolkt —11 onbewolkt 9 onbewolkt 4 motregen 3 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN I ABERDEEN LONDEN geheel bewolkt AMSTERDAM geh. bewolkt BRUSSEL zwaar bew. PARIJS geheel bewolkt LUXEMBURG gehl. bew. BORDEAUX geh. bewolkt GRENOBLE zwaar bew. NICE onbewolkt BERLIJN zwaar bewolkt FRANKFORT geh. bewolkt MüNCHEN geheel bewolkt I ZURICH geheel bewolkt GENèVE onbewolkt LOCARNO onbewolkt WENEN geheel bewolkt INNSBRUCK zwaar bew. ROME regen AJACCIO licht bewolkt MADRID licht bewolkt MALLORCA vrijwel onbew. ALGIERS onbewolkt Een en twintig mensen werden gewond toen deze tra m in Kopenhagen in brand vloog, en, door het weigeren van de remmen, in een bocht uit de rails geraakte, van een steile helling afschoot en op een lager lopende spoorbaan bleef liggen. Voordat de versufte passagiers de tram hadden kunnen verlaten, stormde de Hamburg- express op weg naar het Kopenhaagse centraal station op het wrak aanHet bleef evenwel verder bij een heel lichte botsing: een spoorwegbeambte had kans gezien de treinbestuurder tijdig te waarschuwen, zodat de trein alleen maar zwaar remmend tegen de tram aan gleed. Korreltje Die niet wit wil worden, moet uit de molen blijven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1