ctrnpe Leiden neemt proef met vrouwelijke agenten Burgerij zal uitmaken welk uniform zij dragen visie op televisie Parijs! MAANDAG 31 MAART 1958 DR LEIDSE COURANT PAGINA 10 Sinds enige tijd berust bij het gemeentebestuur van Leiden het probleem: vrouwelijke agenten, ja of nee. Het was ons reeds bekend, dat vooral bur gemeester en wethouders van Leiden meer en meer overhelden naar een bevestigend antwoord op dat vraagstuk; de gemeentelijke publicatie van hedenmorgen, waarin het college bekend maakt, dat men van plan is een proef te nemen met vrouwelijke agenten in Leiden, komt dan ook niet geheel onverwachts. Het is immers een feit, dat de politie van Leiden kampt met een ernstig personeelstekort en dat de steeds groeiende stad met haar welhaast chaotische verkeersproblemen en groeiend getal inbraken een krachtig politiekorps sterk van node heeft. Toegegeven, de mannelijke politie van Leiden stond haar mannetje, zij heeft gedaan wat zij kon, niettemin zal men ook daar de aanvulling met een flink getal vrouwelijke perso neelsleden met gejuich begroeten. Plebisciet Kenmerkend voor de democrati sche instelling van Leidens bestuur is wel, dat het de keuze van het uni form van deze vrouwelijke agenten gaarne aan de burgerij zelf over wil laten. De gemeentelijke publicatie, waarin b. en w. de komst van vrou welijk Hermandad bekend maken, gewaagt van een openbare stemming, waarin het elke inwoner van Leiden vrij staat zijn voorkeur uit drie ont worpen costuums kenbaar te maken. De bekende ontwerper van bedrijfs kleding en uniformen, de heer Jacques Dubois, heeft in opdracht van het college, dat hiervoor een be drag van 500 gulden beschikbaar stelde (af te schrijven over een pe riode van vijf jaar) vijf uniformen ontworpen, waarvan er bij eerste se lectie door het college al twee afvie len. Resteerden drie modieuze mo dellen, die, zoals u uit de hierbij af gedrukte ontwerpen kunt opmaken, b. en w. inderdaad voor een zeer moeilijke keus plaatsten. Wij kunnen ons voorstellen, dat zij het met elkaar niet eens konden worden en het oor deel gaarne in handen leggen van de Leidse burgerij, die tenslotte de ge hele dag met de vrouwelijke agen ten te maken heeft. Eén der wethou ders, die wij vanmorgen om nadere inlichtingen vroegen, merkte snedig op, dat „kleren niet alléén de man maken". Toerisme beïnvloed De directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zei ons desgevraagd, dat het toerisme gun stig beïnvloed kan worden door het costuum, (liever zou hij willen spre ken van „toiletje") dat de vrouwe lijke agenten in Leiden straks gaan dragen. Daarom had het hem ver heugd, dat de heer Dubois, die als vooruitstrevend bekend staat, de laatste modelijnen op de ontwerpen had toegepast. Zoals de afbeeldingen laten zien vertoont één der Ontwerpen duide lijke beïnvloeding van Dior's „ligne sac" (de z.g. zaklijn) terwijl de an dere meer het bekende trapezium model volgt. De derde creatie zou men conservatief kunnen noemen, in dien niet met een enkele garnering in de Leidse kleuren, voor de vro lijke noot was gezorgd. Het effect B. en w. van Leiden zijn zich be wust, dat een „plaatje maar een plaatje blijft" en daarom wil men de keuze nog vergemakkelijken door dinsdag aanstaande van 910 uur v.m. drie vrouwelijke agenten in de nieuwe uniformen het verkeer bij het kruispunt aan de De Gijselaarsbank te doen re gelen. Om het costuum op zijn waarde te kunnen schatten en in diverse stan den uit te proberen is het van be lang, dat de drie „mannequin"-vcr- keersagenten in het midden van dit kruispunt met de klassieke armgeba ren om beurten het verkeer regelen. Van 9 tot 10 uur v-m. zullen de stop lichten dus uitgeschakeld worden. Het college van b. en w., raadsleden, besturen van de Kamer van Koop handel, de Leidse Middenstandscen trale, het L.S.C., de V.V.S.L., het Hoogheemraadschap Rijnland, en de V.V.V. zullen van dit belangrijke ge beuren getuige zijn. De officiële gas ten zullen het toneeltje van achter de ramen van de verschillende hoek huizen rond dit kruispunt gadeslaan. Ook de burgerij wordt verwacht, maar opdat een en ander ordelijk zal kunnen verlopen, doet de burge meester als hoofd van de politie een beroep op alle belangstellenden niet langer dan vijf minuten te blijven kijken. Deze vijf minuten zijn ruim voldoende om een indruk te krijgen. Hinderlijk Een verzoek nog: blijf niet staren, belemmer het verkeer niet, maar houdt u stipt aan de bevelen, die de vrouwelijke agenten u geven. Deze meisjes doen hun plicht op tweeërlei wijze. Bovendien heeft u thans reeds ken nis kunnen nemen van de ontwer pen, die Jacques Dubois maakte en die wij hierbij gemerkt met de let ters A, B en C afdrukken. Mocht u aan de hand van deze ontwerpen reeds in staat zijn uw keus te ma ken, dan zou de redactie het op prijs stellen, indien u een kaartje stuurde aan ons bureau aan de Papengracht, waarop u met duidelijke letters onder motto: vrouwelijke agenten van uw voorkeur blijk geeft. Uw burgerplicht dwingt u aan deze hoogst ernstige beslissing me dewerking te verlenen. Uw keuze zal aan het stadhuis ter nadere be studering worden voorgelegd. Rook een excellente cigaret van Lekkere half-zware shag van Douwe Egberts! Rustige zondag. De kijkers, die alleen maar op de Nederlandse zen der zijn aangewezen, hebben weer van de zondag kunnen profiteren. In Eurovisie-verband gaf de NTS een rechtstreekse reportage uit Calne, een plaats nabij Wiltshire in West-Enge- land. Daar werd een anglicaanse Palmzondag-kerkdienst gegeven, waarbij de Hilversumse predikant C. M. de Vries commentaar gaf. Deze dienst had een protestants karakter; uiterlijk herinnerde heel veel aan de katholieke liturgie. De dienst liep nog al uit en werd daarom voortijdig uit de ether genomen. In de zondag middag was er een relais van de Belgische t.v met een rechtstreekse reportage uit het stadion van het Vi- vier d'Oie te Brussel. Hockeyliefheb- bers hebben bij die uitzending hun hart kunnen ophalen aan een leven dige, drukbezochte interlandwedstrijd BelgiëNederland Hoe het er pre cies is toeeegaan, kan men in de sportrubriek van heden achterhalen. Compliment voor de Nederlandse t-v. Na een genoeglijk samenzijn in Pension Hommeles heeft de VARA zaterdag het vraag- en antwoordspel van Theo Eerdmans „Weet wel wat je waagt" gepresenteerd Oninteres sant begonnen, werden de gesprekken allengs levendiger en viel er voor de mensen aan het toestel thuis wel iets te leren. Candidaten, die de vragen aanvankelijk goed wisten te beant woorden, werden overmoedig en mis ten, zodat de winst voor hen verlo ren ging. Beter bracht een ander het er af, die het minder goklustig had aangelegd en tenslotte met een pot van meer dan vierhonderd gulden naar huis ging. Een deelnemer uit Tilburg, die behalve de Nederlandse t.v. ook Vlanderen, franstalig België en West-Duitsland kan zien, heeft verklaard, dat de programma's uit eigen land zeker zo goed, zoal niet beter zijn dan die van elders. Het was goed, dit te horen getuigen. De komende dagen. De program ma's in de gids voor heden, morgen en woensdag behoeven geen nadere toelichting, omdat dit reeds in een vorig overzicht is geschied. We ma ken er op atter.t, dat de KRO zowel dinsdag als woensdag aan de beurt is. telkens met een programma, waar van we wel iets verwachten. Voor de vierde keer zal het Vademecum een wetenschapsman op het scherm bren gen, ditmaal de Leidse professor dr A. Chorus, hoogleraar in de psycho logie. De AVRO heeft ons reeds ge wezen op haar uitzending van 12 april, bij welke gelegenheid Toon Hermans op z'n eentje niet minder dan twee-en-een-half uur voor de ca mera's zal bezig zijn. Dat wordt dan de langste One manshow van deze kleinkunstenaar. Paasviering. Paaszaterdag zal het t.v.-programma van de NCRV een gewijd karakter dragen. Omstreeks de helft van de 17de eeuw schreef de Duitse componist Heinrich Schütz zijn passiemuziek bij de zeven woorden, die Christus aan het kruis heeft ge sproken. Deze compositie voor soli, vijfstemmig koor en instrumenten wordt in de studio uitgevoerd door het Vocaal ensemble met begeleiding van een gamba-kwartet, basso con tinuo en portatief. Het geheel staat onder leiding van Marinus Voorberg. Vervolgens draagt Tob de Bordes de monoloog voor van de Romeinse hoofdman bij het kruis. Dan volgt de vertoning van het op film vastgeleg de Engelse passiespel ..Behold the Man", dat onder de titel „Zie de mens" een visuele meditatie wil zijn. ZOETERWOUUE (Dorp) GROSLIJSTSTEMMING. De uitslag van de stemming voor de groslijst voor de gemeenteraads verkiezing is: L. van der Geest 754, C. J. van Leeuwen 734, G. P. van Leeuwen 706; A. H. J. Paardekooper 686, J. B. N. van Diemen 644, J. H. van der Ploeg 611, C. B. Groen 504, D. A. Muusers 260, J. Bosman 234, L. v. d. Post 218, P. C. Paardekooper 179. Uitgebracht 829. Ongeldig 39. Geldig 790. De adviescommissie had 7 candida ten geadviseerd in de volgorde: J. H. van der Ploeg, C. J. van Leeuwen, L. van der Geest, G. P. v. Leeuwen, A. Ia. J. Paardekooper, J. B. N. v. Die- men en C. B. Groen. D? overige can didaten waren alfabetisch gerang schikt. Volgens het reglement van de bei de afdelingen, Dorp en H. Rijndijk wordt nu de officiële candidatenlijst: 1. L. van der Geest, 2. G. Koek (H.R.) 3. C. J. van Leeuwen, 4. G. P. van Leeuwen, 5. P. van -ïofwegen (H.R.), 6. A. H. J. Paardekooper, 7. J. B. N. van Diemen, 8. P. de Vrind (H.R.), 9. J. H. van dex Ploeg, 10. H. J. v. Mil (H.R.), 11. C. B. Groen, 12. Redegeld (Hit.) enz. Palmpaas. Met toenemende ijver en steeds weer groter getal hadden de leden van de jeugdbeweging in de pa rochie H. Kruisverheffing zich be ijverd voor het maken van palmpa sen, om daarmede deel te nemen in de processie van de plechtigheden op Palmzondag. Het was voor de jury geen gemak kelijke taak uit de aardig bonte ver scheidenheid een vergelijk oordeelt te vormen voor de toekenning van de prijzen. De beslissing was: Gidsen: 1. Joke van Aalzum en Ria van Latum, 2. Joke en Agnes van der Krogt, 3. Joke van Leeuwen en Anneke Groe nendijk. Welpen: 1. Arnold van der Poel en Corrie Bosman, 2. Ton van Bergen Henegouwen en Piet Onder water, 3. Gerard van der Hoeven en Theo v. Veen. Kabouters: 1. Ineke en Mieke van der Salm, 2. Leni en Marti Onderwa ter, 3. Corrie en Greetje v. d. Krogt, 4. Ineke van Velzen en Anneke van Veen. Na afloop van het feest werden de palmpasen met al het lekkers naar zieken en ouden van dagen gebracht. Er ging zelfs een deputatie naar het St, El i.sahethziekenhuis in Leiden. Op-en-top franse creatie De nieuwe ballonlij n van fijne katoen met reliëf-motief 39.75 ga maar kijken bij H LEIDEN Breestraat 161 AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT .EINOöOVEtl. HO, VERS CM ARNHENJ HAARJUiJH.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10