3)e CeidóeSoivtant Worden Nederlandse bedrijven in Indonesië gedeeltelijk teruggegeven? Aanbeveling van Nationale Raad De strijd op Midden Sumatra duurt voort Opkomende stakingsgolf bedreigt Frankrijk Vakcentrales breken georganiseerd overleg af Eerste fase JPlan Europoort' ZATERDAG 29 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14372 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN /WV>/WN/W>/S/»^V>/V>/V>/WWWW Qjafkatta gaat nu aan 't lepdWCetl BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Leidende zakenlieden achten de toekomst hopeloos Een driedaagse bespreking over het lot van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië door president Soekarno en de Nationale Raad heeft geleid tot de aanbeveling aan het kabinet om een aantal daarvan, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, zo wordt heden uit zeer gezaghebbende bron vernomen. Openbare nutsbedrijven en maatschappijen op het gebied van het open baar vervoer dienen te worden genationaliseerd, aldus de aanbeveling. Ondernemingen die als belangrijk voor de Nederlandse eeonomie worden beschouwd, moeten onder regeringstoezicht blijven totdat Nederland bereid is Nieuw Guinea over te dragen aan Indonesië. GEEN VOORUITZICHTEN. De zitting van de Nationale Raad viel samen met een massa-uittocht van Nederlandse zakenleiders. Vele leidende zakenlieden, die nog achter DRIE GROEPEN. Er is een commissie ingesteld om de Nederlandse ondernemingen in drie groepen te verdelen. De onder nemingen van de eerste groep zullen misschien in de komende zes maan den aan de eigenaars worden terug gegeven. Hieronder zouden vallen winkels en mogelijk ook kleine be drijven zoals bakkerijen. De eigenaars zouden het recht hebben hun bezit te verkopen, maar alleen aan Indone siërs. De mogelijkheid van confiscatie of onteigening zonder schadeloosstel ling zou alleen dan ter sprake ko men, in geval de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland nog meer mochten verslechteren. Dit zou bij voorbeeld het geval kunnen zijn, als het bewezen werd geacht, dat Neder land zich bemoeit met de opstand in Midden-Sumatra. Het spook in hoepelrok Het gemeentebestuur van Pem broke in Engeland moet 1.376 pond sterling schadevergoeding betalen, omdat het arbeiders in een spook huis" heeft ondergebracht. Twee arbeiders uit Manchester hadden een klacht ingediend omdat het gemeentebestuur hen niet ge waarschuwd had, dat het spookte in het oude onbewoonde kasteel Bush House, dat de arbeiders als woon verblijf was toegewezen. De eerste nacht in Bush House hoorde één der arbeiders op het ven ster kloppen. Hij zag een vrouw in een hoepelrok, die hem strak aan keek. De verschijning kwam de vol gende nacht terug en tot overmaat van verschrikking doofde een ge heimzinnige hand de lamp, die de man in zijn hand hield. In het stikdonker stortte de hevig ontstelde arbeider van een stenen trap en liep een schedelbreuk op. Voor de rechtbank zei het slacht offer, dat in Pembroke iedereen weet, dat het spookt in Bush House. De rechter die het hier blijkbaar mee eens was, veroordeelde toen het gemeentebestuur tot betaling van genoemde schadevergoeding. waren gebleven nadat het grootste deel van hun employé's in de afge lopen maanden was vertrokken, ver klaarden de hoop om in de naaste toekomst nog zaken te kunnen doen, te hebben opgegeven. Enkelen baseerden hun besluit om hun bedrijven min of meer op te ge ven, op de overweging, dat er in het bijzonder voor de Nederlandse be drijven in Indonesië in de komende jaren geen toekomst meer is, terwijl anderen van mening waren, dat In donesië in afzienbare tijd geen voor uitzichten voor zaken biedt Er zijn uiteraard uitzonderingen op deze al gemene regel, doch het feit dat er onder de 2.000 Nederlanders, die dit weekeinde Djakarta verlaten, vele directieleden zijn, kan als een aan wijzing worden gezien, dat zjj over het algemeen besloten hebben hun zaken op te geven. In totaal hebben sedert het begin van de anti-Nederlandse campagne, in vier maanden tend meer dan twee derden van de 50.000 zielen tellende Nederlandse gemeenschap Indonesië verlaten. Langzaam oprukken naar Padang Volgens te Djakarta ontvangen be richten rukken de troepen van de regering-Djoeanda thans over een front van zeshonderd kilometer op tegen de strijdkrachten der Suma- traanse tegenregering. Gemeld wordt, dat de troepen der centrale regering woensdag j.l. het ter hoogte van de oostkust van Su matra gelegen eiland Kampar zonder tegenstand te ontmoeten hebben be zet. In de te Medan uitgegeven bekend making, waarin dit wordt medege deeld, wordt gezegd, dat het eiland door militairen van de regering-sja- froedin en van de „Daroel Islam" gezamenlijk was bezet. Men meent te Djakarta, dat de re. geringstroepen meer naar het zuiden over een breed front naar de west kust van Sumatra, het bolwerk der opstandelingen, oprukken. De regering-Djoeanda heeft mede gedeeld, dat de centrale troepen de oostkust van Midden-Sumatra heb ben bezet. Dit gebied omvat zestig procent van het territoir der rege- ring-Sjafroedin. Indonesische mili taire autoriteiten geven échter toe, dat het mogelijk is, dat de voor naamste gevechten eerst zullen wor den geleverd, wanneer de troepen der centrale regering Sumatra's west kust hebben bereikt. Volgens radio-Padang zijn ge vechten uitgebroken tussen troepen van de opstandelingen en 500 Ja vaanse inwoners, die bewapend wa ren met geweren, die aangevoerd wa ren door vliegtuigen van de Indo- Matet majeateit& dank iuaa gtaat De dertienjarige Henk Achterkamp uit Brummen heeft het eerste kievitsei "evo^SSetïouw he*. >üj he. aa. H M. de~n overhand,gd, die hem weer beloonde met een waarlijk „koninklijk paasei. DE ONTWIKKELING OP SUMATRA nesische luchtmacht en schepen van de Indonesische marine. Volgens berichten uit Medan be vinden bataljons van de regerings troepen zich thans op minder dan 160 km. van Padang. Binnenkort beslissende slag. De grote slag, die over een of twee dagen in Midden-Sumatra wordt uit gevochten, zal beslissend zijn voor het verloop van de burgeroorlog en de toekomst van het land, zo heeft luitenant-kolonel Ahmed Hoessein, „speciaal afgezant" en woordvoerder van de opstandelingen vrijdagavond te Singapore verklaard. Volgens de kolonel, die voorzitter is van de revolutionaire oorlogsraad, zal de slag zich bij Padang en Boe- kittingi afspelen. De woordvoerder zei voorts, dat de tegenregering bereid is, Padang en Boekittingi te ontruimen om de ver woesting van deze plaatsen en on nodig bloedvergieten te voorkomen. In het oerwoud had de tegenregering echter al nieuwe centra gekozen voor het burgerlijke bestuur en de mili taire leiding. De revolutionaire strijd krachten waren bereid tot een lang durige guerilla. ffie&ckeidenkeid oiext <zeCf,& de Saiujet-piemiev Een beeld uit de verenigde vergadering van de twee huizen der nieuwgekozen opperste Sowjet In 't Kremlin te Moskou. Terwijl partijleider Nikita Kroestsjef, gezeten tussen Mikojan en president Worosjilof, bescheiden het hoofd boog, gaven alle aanwezigen in de regerings bank, onder wie ook de aftredende premier Nikolai Boel- ganin (rechts achter) door handopsteken te kennen, Kroestsjef als nieuwe premier te kiezen. De enige an dere man, die ooit in Rusland behalve partijleider ook premier is geweest voor langer dan enige dagen, is Stalin Spoorwegen en energiebedrijven Tweehonderdduizend man perso neel van de Franse gas- en elektrici teitsbedrijven hebben gisteren van bun vakbondleiders de oproep ont vangen dinsdag, een proteststaking van 24 uur te houden. Reeds eerder was voor dezelfde dag een 24-uursstaking van 340.000 man spoorwegpersoneel afgekondigd. Intussen maakt het volledige mis lukken van de besprekingen tussen de regering en de arbeiders van het Parijse openbare transport het meer dan waarschijnlijk, dat 30.000 man autobus- en metropersoneel zich dins dag bij de stakingsbeweging zullen aansluiten. In alle drie gevallen gaat het om de lonen. De spoorwegen, de gas- en elektriciteitsbedrijven en het Parijse openbaar verkeer zijn in handen van de regering. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de onrust onder de arbeiders zich die dag nog naar andere punten van het arbeidsfront zal verspreiden. De socialistische vakbond „Force Ouvrière",, heeft het personeel in overheidsdienst gevraagd dinsdag Havenarbeider om het leven gekomen Aan boord van het Nederlandse zeeschip „Helena", dat aan de Su- matrakade te Amsterdam ligt, heeft zich gistermorgen vroeg een arbeids ongeval voorgedaan, waarbij de 45-ja- rige havenarbeider J. Ridder om het leven is gekomen. Uit ruim 1 werd aan een lus een leeg stalen net naar boven gehaald waarbij de man met zijn hals in een der vrij hangende andere lussen verward geraakte. Hij kwam tegen de onderkant van het tussendek terecht waardoor het hoofd van de romp werd gescheiden. Ambtenarencentrum is beledigend Tijdens een vergadering, gister middag in Den Haag gehouden, is plotseling een eind gekomen aan het georganiseerd overleg in ambtenaren zaken toen de vertegenwoordigers van de drie grote vakcentrales in de centrale commissie niet langer aan één tafe' wilden zitten met de heren van het Ambtenarencentrum, dat on afhankelijk is. In een motie, gericht tegen de vier de organisatie, stelden de samenwer kende centrales van overheidsperso neel, ABVA, KABO en NSBO, vast, dat het ambtenarencentrum, buiten alle afspraken om, na het rij kso ver leg steeds op mtoelaatbare wijze op treedt en er zelfs niet voor terug deinst de regeringsvertegenwoordi gers minderwaardigheid toe te dich ten. Tenzij de heren beloofden zulks niet meer te zullen doen verklaar den de drie vakcentrales niet meer ook voor 24 uren in staking te gaan. De „Force Ouvrière" vertegen woordigt maar een gedeelte van het overheidspersoneel „met witte boor den", dat in de regel niet erg vlug is met het opvolgen van stakings bevelen. Als de commuri'stische er. •come- katholieke vakbond eveneens hun steun zouden geven aan de staking, zou dat drievoudige bondgenootschap ook in die sector van het nationale leven tot een ernstige verlamming van het werk leiden. Militairen stalen links en rechts De koninklijke marechaussee in Den Helder heeft twee militairen aangehouden, die er van verdacht werden onlangs een diefstal van 100 gulden te hebben gepleegd in de kan tine van het Lua-kamp aldaar. Tij dens het verhoor, dat de marechaus see hen afnam, bekenden de beide mannen, dat zij zich behalve aan ge- nomde diefstal, ook schuldig hebben gemaakt aan inbraken te Den Haag, Haarlem en Rotterdam. Het is nog niet bekend om welke bedragen het hierbij gaat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's met de heren Plomp en Van Dijk als vertegenwoordigers van het Amb tenarencentrum aan een en dezelfde tafel te kunnen zitten. Toen de heren Plomp en Van Dijk hierop zeiden, niet buiten kennis van het hoofdbestuur deze belofte te kunnen geven, verzochten de ove rige afgevaardigden daarop aan de voorzitter, staatssecretaris drs. W. K. N. Schmelzer, de vergadering te schorsen. De minister van binnenlandse za ken zal nu moeten trachten de breuk in de personeelsdelegatie van het ge organiseerd overleg te helen. Directe aanleiding tot deze uitbarsting in het georganiseerd overleg was een pam flet van de bond van ambtenaren bij 's Rijks belastingdienst waarvan de inhoud beledigend werd geacht zo wel voor de regeringsdelegatie als voor de meeste personeelsvertegen- woordigers. In deze circulaire werd o.m. gezegd, dat de centrale commis sie een karakterloos apel heeft ge speeld. De bond van personeel van 's Rijks belastingen is aangesloten bij het Ambtenarencentrum. door Rotterdamse Raad goedgekeurd De gemeenteraad van Rotterdam is gisteravond zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met het voor stel van b. en w. om over te gaan tot uitvoering van het begin van de eer ste fase van het plan „Europoort", het nieuwe havencomplex voor zeer grote schepen op de kop van het eiland Rozenburg. Zodra de nodige dijkomleggingen tot stand zijn gebracht, zal van het kanaal van Rozenburg uit worden be gonnen met het graven van een toe gangssleuf naar het zeehavencomplex. Vervolgens wordt dit zeehavencom plex zelf gebaggerd op een diepte van 13,65 meter NAP. tegelijkertijd zal de in „Plan-Europoort" geprojecteer de binnenhaven met de verbinding naar de Brielse Maas worden aange legd op een diepte van 5 meter N. A.P., het havencomplex wordt in eerste instantie aangetakt op de Nieu we Waterweg. Deze toegang zal het laatst worden gebaggerd. Voor de ge raamde kosten van dit alles stond de raad een krediet toe van 65.390.700. De kou is dichtbij Om een hogedrukgebied boven Scandinavië, dat m de afgelopen 24 uur nog in betekenis is toegenomen, blijft zeer koude lucht uit Rusland over het zuidelijk deel van de Oost zee, Noord-Duitsland en Denemarken naar de Noordzee stromen. In Noord- Duitsland viel daarbij vanmorgen plaatselijk natte sneeuw. Om een depressie boven West-En geland daarentegen stroomt zachte lucht via Frankrijk naar ons land. Het noorden van ons land bevindt zich sinds gisteren in de overgangs zone tussen zachte en koude lucht. De temperatuur kwam er gisteren niet hoger dan 6 graden, terwijl in het zuiden van het land omstreeks 16 gra den werd gemeten. In de afgelopen nacht breidde de zachte lucht zich weer langzaam naar het noorden uit, zodat de wind in de noordelijke provincies afnam en de temperatuur begon te stijgen. Een randstoring van de depressie boven West-Engeland veroorzaakte gister avond plaatselijk onweersbuien. De depressie neemt in betekenis af, waardoor de stroming in de zachte lucht zwakker wordt en de kans stijgt, dat de koude lucht weei ter rein zal gaan winnen. Tot het zuiden van het land zal de koude lucht waar schijnlijk voor morgenavond nog niet doordringen. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te kwart over elf). IN HET NOORDEN KOUDER Vannacht hier en daar mist. In het noorden van het land: veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Kouder in het zuiden: nu en dan opkla ringen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 31 Maart zon op 6.19; onder 19.10; maan op 13.23; onder 3.34. 31 Maart zon op 6.19; onder 19.40; maan op 14.39; onder 4.08. Hoogwaterstanden 30 Maart v.m. 10.40; n.m. 11.35. 31 Maart v.m. n.m. 12.15. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. half bew. onbew. zwaar bew. geh. bew. motregen regen licht bew. half bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. mist zwaar bew. geh. bew. mist - onbew. mist zwaar bew. zwaar bew. niet ontv. regen 13 C. —12 Korreltje Wie met modder gooit veriest grond.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1