FOTO-TOTO Passiespel „De 14 Stonden" in de St. Petruskerk Administrateur exploiteerde de loonstaten van een ziekenhuis SPEUR NEUZEN Voor Damesschoen behoudt slanke Italiaanse leest Een leuk voorjaarsbloesje ui ZATERDAG 29 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 HET IS MAAR ZELDEN, dat men het voorrecht heeft een Pas siespel te aanschouwen, te horen, maar bovenal te beleven in een Ka> tholieke kerk, waar uiteindelijk het Passiespel thuis behoort. In „De 14 Stonden" (de 14 staties van de kruis weg) heeft Guido Gezelle de lijdens- tijd van Christus op sobere, doch kunstzinnige wijze geschilderd. Niet alle staties zijn aan het bijbelverhaal ontleend. De dévotie van de middel eeuwen bracht, toen men in z'n me ditatie ook het menselijke lijden van Christus naar voren bracht, een ver dere uitwerking der staties mede. Het aantal staties is door de volks fantasie ontstaan. Naast Henry Ghéon, heeft ook Guido Gezelle (zoals hierboven al gezegd is), nobele hoge bedoelingen in voortreffelijke gedichten uitge sproken en onze landgenoot Hendrik Andriessen heeft speciaal voor het Alma Mater-koor en de eminente koordirigent Willem Mizee de muziek geschreven, waaraan Gezelle's tekst ten grondslag ligt. Hoewel oorspron kelijk niet voor orgel geschreven, is het begrijpelijk, dat gebruik van or kest om velerlei praktische redenen niet mogelijk is. Ten hoogste te waarderen zijn de sobere, welluiden de tussenspelen die Bram Martijn op het kerkorgel heeft gegeven. Wat wij opnieuw hoorden vertolken in a ca- pella zang door het Alma Materkoor getuigt van de echte Katholieke kunst, opbloeiend in en vanuit de hechte vaste zekerheid van de Kerk. DEZE OPVOERING was van strenge eenvoud, maar ook van groot, diep en zuiver religieus verbeelden; de koorzang was voortreffelijk. Joop Koevoets gaf een intensieve decla matie van de tekst, een ingetogen meditatie. Tevens gaf hij uitstekend werk te zien en te doorvoelen in de samenstelling van de staties, naar de idee van wijlen Lode Sengers met aesthetische medewerking van mevr. Sengers-De Jongh. In het midden staat het drama van Christus, waar op gericht het volk in z'n uitingen van blinde razernij, ofwel van vroom en innig medelijden met de onschul dige Godmens. Fraaie levende beel- den, door leden van de Club de Li- metz. Wat viel er veel te loven! Op de eerste plaats de nobele innige Christus-figuur (van Joop Thorn), zoals wij deze in onze verbeelding ronddragen. Maria en Joannes, fijn gebouwd, subtiel van wezen. Simon van Sirene de stoere hulp-ver- lenende figuur was opvallend goed. Over spel, zang en dictie, maar ook over het muzikaal vioolspel van Henk Mizee zijn wij opgetogen; deco ratief de houding van de Joden, en de ontmoetingen op de kruisweg. Wat hier gedaan werd, was van doorvoel de devotie en schoonheid; kenmer kend voor de gehele ontroerende op voering. Welk een teer*klankenspel van blanke droefheid in deze gang naar Golgotha. De muziek van Andriessen heeft er in 't bijzonder toe bijgedragen de meditatieve sfeer van onze verbeel ding te verdiepen. De decoratieve kunst van costumering, belichting (in spotlight) en regie zijn door Joop Koevoets met juist inzicht en smaak uitgevoerd. Het moge voor alle me dewerkenden en hun artistieke lei ders een grote voldoening zijn, het grote doel dat zij zich voor ogen stelden, te hebben bereikt en ver heven spel te hebben gegeven, als waardevolle voorbereiding tot het komende Paasfeest. De Sint Petrus-kerk was in het middenschip overvol van belangstel ling. A. Z. en verduisterde een halve ton Een 43-jarige inwoner van Ensche de, die werkzaam was op de admi nistratie van het ziekenhuis gieken- zorg", nam in december van het af gelopen jaar ontslag en solliciteerde naar een andere betrekking. Gisteren is de man gearresteerd op verden king van fraude. Door het vervalsen van loonstaten heeft de arrestant zich in de jaren 19551957 een bedrag toegeëigend van ruim 50.000 gulden. Sinds zijn ontslag leidde de falsa ris een textielbedrijf je, samen met zijn schoonvader op wiens naam de zaak stond. Het geld is volgens de officiële lezing besteed aan een luxueus leven en het aflossen van oude schulden. Voor zijn knoeierijen in de personeels- en loonadministra tie had de Enschedeër een vrij ge makkelijk werkterrein, omdat er in het ziekenhuis 450 personeelsleden werkzaam zijn, van wie het meren deel verpleegsters. Met name onder dezen is er een groot verloop. Daar door was het niet moeilijk maande lijks enkele gefingeerde loonstaten aan te leggen. Hij ging daarbij uiterst geraffineerd te werk. Hij maakte nl. gebruik van het feit, dat de salaris sen in het ziekenhuis niet op een bepaalde dag en op een vast uur werden uitbetaald. Het was dan de kwestie, valse handtekeningen te plaatsen en het geld te gaan incas- Elke valse loonkaart gebruikte de administrateur maar twee of drie maanden, waarna hij de kaart op legde. Zodoende bleef de valsificatie onopgemerkt. Medio 1957 werd een nieuwe ad ministratieve maatregel ingevoerd, waardoor het de Enschedenaar on mogelijk gemaakt werd zijn lucratief bedrijf verder voort, te zetten. Dat was de reden van zijn ontslagaan vrage De fraude werd ontdekt, doordat de administrateur eenmaal een naam heeft gebruikt van een verpleegster, die in werkelijkheid in dienst was geweest in „Ziekenzorg". Men ont dekte toen op de administratie-afde ling, dat de verpleegster nog een uniformaflossing moest voldoen. Ze bleek echter het ziekenhuis al enkele maanden tevoren verlaten te hebben. Gebleken is, dat de falsaris van de 50.000 gulden, die hij verduisterde, de loonbelasting, AOW-premie en andere sociale lasten aan de betrok ken instanties zeer punctueel be taalde. Op grond daarvan hoopt het zie kenhuisbestuur nu, althans de „on nodig" betaalde premies terug te ontvangen. We hebben een bescheiden blik geworpen in een straatje, waar ve len dagelijks langs gaan maar dat de privilegiën van er door te trek ken, voorbehoudt aan enkele tien tallen, die er werken of hun berg plaats hebben. Veel stijl zit er niet in het slop maar het geheel, de oude lantaarn, de begroeide muren, oude deuren en poortjes en scheve da ken, waarboven in een blauw, wa zig sluier.Maar nee, bijna ga ven wij u teveel houvast. En dat is niet de bedoeling van een prijs vraag: Stuurt u ons de oplossing op de vraag: Welk straatje is dit en van waar is het genomen? De vorige week Onder de speurneuzen die ons de vorige week een antwoord gaven op de vraag naar de naam van het doodlopende straatje, waarvan we een foto aan u voorlegden, was iemand, die zelfs de namen van en kele van de spelende kinderen kon noemen. Nadat we onder de inzen ders geloot hadden, bleek echter deze inzending in het niet te zijn verdwenen. De prijs van vijf gulden werd bij die gelegenheid toegekend aan J. M. de Boer, Oude Singel 102 te Leiden, die evenals zovele an deren het Prinses Wilhelmina- straatje herkende, gefotografeerd vanaf de Herenstraat. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktle van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw Inzending niet meeloot f ysr* - - - - - - - - -* - - - - jj Ook op hogere hakjes heeft men beter leren lopen H LIET MODECENTRUM voor de A schoen- en lederbranche, waar ds bij tal van meestal zuidelijke fa- brikanten zijn aangesloten, heeft in een voorjaarsshow aan de pers de nieuwe mode gepresenteerd. Twee dingen zijn ons vooral opgevallen: het slanke Italiaanse leesttype heeft Hl bij het mode-schoeisel vrijwel alle andere leesten verdrongen en de H|j vraag naar hakjes tot zes centime- ter is groter geworden, vermoede- lijk als gevolg van het feit, dat de |s dames in het algemeen beter op hogere hakken leren lopen. Bij dat vermoeden past een korte toelichting. Volgens deskundigen g|§ komt het namelijk hier op neer, dat men het lichaamsgewicht meer op de bal van de voet overbrengt, i§| in plaats zoals bij de lage hakken het gewicht meer op de hiel. Ook doordat de hakjes door toepassing §H van verschillende verbeterde maak- wijzen sterker zijn, menen deskun- digen, dat het euvel van de gebro- ken hakken binnen normale afme- ig tingen kan worden teruggebracht. HH Toch is er voldoende schoeisel met geheel platte hak, dus zeer laag en §H daarbij afgeplat, bekend onder de verzamelnaam 'Pinet'. Van dat genre zagen we verschillende va- Hl riaties; maar ook hier blijft het slanke karakter bewaard. Contrasterende kleuren ¥M Te oordelen naar de inzendingen IH op de voorjaarsshow, is veel schoei- sel in contrasterende kleuren te verwachten. Bij een enkel model |H zagen we zelfs een randje van mul- =g ticolor toegepast. Overigens zijn |H lichte kleuren in de komende lente het belangrijkst, zoals berkenwit, zilver, ivoor, room, mergel en der gelijke bij elkaar liggende tinten. Maar opvallend was toch ook het konings- en marineblauw, en een keur van pasteltinten, met domine rend rood. Favoriet zijn de gladde ledersoorten met een matte glans. We zagen ook soepel bovenleer, het opgelegd zooltje, leer met een kurk- effect, en combinaties van gevloch- ten leer. Naast de pump, met iri hoofdzaak simpele perforaties of met eenvou dige garneringen (zoals een goud leren ketting-versiering), komen de bandjes sterk naar voren. Die band jes worden in vele variaties ge maakt: hoog of laag op de wreef, T-bandjes, smalle en brede band jes, en gaat u maar door. Zij het dan in mindere mate, kan men in het nieuwe seizoen toch ook muil tjes verwachten, sommige modellen zozeer eenvoudig, dat men nauwe lijks van een muiltje kan spreken. Ook bij de herenschoen slank model Zoals ook terzake van de kleding, is het herenschoeisel nauwelijks aan mode onderhevig. En waar men van mode kan spreken, is dat met be trekking tot de zogenaamde Itali aanse leest, die de veelal plompe herenschoen spoedig slank zal ma ken. Naar men ons verzekerde, is de zogenaamde sportschoen bezig uit het modebeeld te verdwijnen. Inplaats van veters zagen we bij een enkel model elastiek aan beide zijkanten aangewend, zoals bij de 'professorenschoenen' van onze voorvaders. Als een grapje werd een zwarte herenschoen getoond, die met een stukje wit leder was ingezet. De mannelijke mannequin, die er mee rondliep, had er een stroohoed la Lou Bandy bij opgezet. Een andere eigenaardigheid tenslotte vormde de soepel grijze sportschoen met een zool van het zelfde bovenleer. g Uit de keuken geklapt |H Dikwijls geven we zondags groot si= vlees om 's maandags dan de rest H! in de maaltijd te verwerken. Toch §jH smaakt ter afwisseling klein vlees g! ook altijd heerlijk, maar geef dan eens in plaats van carbonade of lapjes, een Duitse biefstuk! HH Het beste kan men hiervoor zelf mager rundvlees malen en met zout, fg peper en iets noot goed vermengen. Van deze massa worden dan bief- stukjes gevormd, die op de gewone wijze gebakken worden. Tot slot s|é wordt er een dikke laag gefruite iss uitjes opgelegd. Hl ZONDAG: grapefruit, Duitsj bief- stuk, doperwten en worteltjes, §|j aardappelen, koffiepudding. Hf§ MAANDAG: roerei, veldsla, gebak- ken aardappelen, wentelteefjes. H! DINSDAG: stoofschotel kool met 11 kaas, krentenpannekoekjes. |H WOENSDAG: gehakt, andijvie, aardappelen, fruit (capucijners in de week zetten). DONDERDAG: capucijners met spek, gefruite uien, aardappel- purée, appelmoes. 11 VRIJDAG: viscroquetten, sla van witlof, appel, biet en capucijners, pommes frites. H| ZATERDAG: kop vissoep, risotto met sla. !1 Recept: Koffiepudding 1. melk met koffie-extract, li 8 blaadjes gelatine, 70 gr. suiker, 2 eieren. De gelatine, in ruim water we- m ken. De eidooiers met wat suiker schuimig roeren. De melk met kof- Hl fie aan de kook brengen en door de eidooiers roeren. De massa in de pan terugdoen en op een zacht vuur m al kloppend binden. Van het vuur af, de uitgeknepen gelatine en de rest van de suiker er door doen. Als de massa drillig begint te wor- den, de puddingvorm met ongeklopt eiwit bestrijken. De rest van het eiwit stijfslaan en door de pudding- Hl massa scheppen. In de vorm stijf h== laten worden, keren en garneren Hl niet schuimpjes en okkernoten. NU HET voorjaar is gekomen, gaan we ons langzaam maar zeker in andere kleding hullen dan die welke wij de laatste maanden hebben gedragen. En dat is begrijpelijk, want tenslotte stelt elk seizoen zijn eigen eisen. In de komende, hopelijk warme tijd, zal het leuke bloesje weer fa voriet zijn en dat is prettig, want naast onze jurken nemen bloese en rok een zeer belangrijke plaats in. Het zijn van die dankbare kleding stukken waar van alles mee te doen is. Met enkele aardige bloesjes en rokken kan men zoveel leuke combinaties vormen, dat het lijkt alsof men steeds iets nieuws aan heeft. Hoe de mode ook verloopt, welke lijnen de grote ontwerpers ook mogen aangeven, de combinatie bloese-rok zal er altijd blijven en de vrouw in de gelegenheid stellen zich eenvoudig maar interessant te kleden. Natuurlijk proberen de ontwerpers steeds variatie aan te brengen in de bloeses en rokken die zij brengen en duizenden modellen zijn in omloop. Een heel aardig ideetje is wel het bloesje op onze illustratie. Het is een eenvoudig schijnende bloese van een leuke geruite stof. Deze bloese wordt op z'n Amerikaans lang gedragen dus niet in de rok of In dit geval broek, maar er overheen. Toch is het geen zak- model, recht toe recht aan. Er is een klein beetje coupe in gebracht, en dat is de oorzaak van het feit dat het model niet zo eenvoudig is als het lijkt. Tevens is het hierdoor een bloese met cachet, hetgeen bovendien geaccentueerd wordt door een verticale rij van vijf klepjes bloesde n vermoe^en die er niet zijn. Echt een leuk voorjaars- (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12