Grandioos drie-daags staatsiebezoek vond in Rotterdam een daverend einde DE ZON DEED NOO EEN MIDDAG UITBUNDIG MEE Een laatste gala-diner 8-Jarige jongen moest stemmen beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" Vorstinnen bezochten flatwoningen Actie „Appèl-2" Vereenvoudiging van grensiormaliteiten VRIJDAG 28 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „Wat een schattig figuurtje en wat lacht ze lief". Deze en dergelijke woor den werden gehoord, toen koningin Elizabeth voor het bordes van het Rot terdamse stadhuis uit de hofauto was gestapt en even een bewonerende blik had geworpen naar het balcon, dat kleurde en fleurde in de lentezon. Nog zelden had de Coolsingelboulevard zoveel mensen in vrolijkheid bij elkaar gezien, maar nog zelden ook was dit zo goed mogelijk geweest, om dat nog niet zo lang het statige bouwwerk zijn eigen voorplein had gekregen, met een riante doorblik dwars door de Lijnbaan en geflankeerd door twee moderne hoge gebouwen. Onvergetelijk Soortgelijke opmerkingen als voor het stadhuis kon men ook opvangen toen het koninklijk gezelschap, een kwartiertje te laat, voor de ingang van het „Bouwcentrum" verscheen. Het Rotterdamse publiek, waaronder vele schoolkinderen die vrijaf hadden gekregen, was trouwens overal al geestdriftig gestemd, geweest, temeer nu het niet alleen het Britse konings paar te zien kreeg, maar tevens onze eigen koninklijke familie met de oud ste twee prinsessen. Het was ook on begrijpelijk waar men alle Britse en Nederlandse papieren vlaggetjes van daan had getoverd. Koninklijk ontzag. Op het moment dat in het Bouw centrum ir Van Ettinger tijdens een uiteenzetting een grote fabriekma- quette juist naar de kant waar konin gin Elizabeth zich bevond hij wil de ook het inwendige van de fabriek tonen liet kantelen om haar as, deed H. M. met enig ontzag een stap achterwaarts, om even daarna om haar verbazing, een glimlach te tonen In het Lichtcentrum, dat deel uit maakt van het Bouwcentrum, kon prins Philip niet nalaten ad rem te zijn, door een bon mot te plaatsen. Toen ir Kalff tijdens zijn explicatie over het gebruik van juiste licht toe passing liet zien, hoe voor een schrijf machine het best doffe aanslagtoetsen gebruikt kunnen worden, omdat het gebruikelijke materiaal zo gemakke lijk in de ogen schittert, merkte de prins lachend op: „maar een goede typiste behoeft niet naar de toetsen te kijken?" De aankomst op de Parkkade werd een onvergetelijk schouwspel, dank zij ook de zonneschijn, die tinteling en leven aan de brede rivier gaf en de mensen lachen deed. Scherp te kenden zich de fiere en welhaast stoere contouren van de „Britannia" zich af tegen de lichtbewolkte hemel. Op de dekken stonden alle Britse Jantjes aangetreden. Niet alleen het koninklijk jacht maar ook de ernaast liggende escorteschepen waren ge- pavoiseerd, terwijl rechts in de Park haven onze „Zeven Provinciën" al even levendig uitgedost een machtig en feestelijk pendant vormde. Op de kade onze mariniers, in groot tenue, evenals trouwens de mari nierskapel die ernaast stond opge steld: een imposante, groots aandoen- H. M. koningin Elizabeth, Z. K. prins Philip (slechts gedeeltelijk zichtbaar), H. M. koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene, ge fotografeerd tijdens het spelen van het Britse en Nederlandse volkslied bij htet afscheidsceremonieel aan de Parkkade te Rotterdam. decorrecte rij, die ieders bewondering afdwong. Uniek schouwspel. En na enkele minuten wachten kwam daar uit de richting van de Westerkade een stoet aangedraafd, die waarlijk koninklijk genoemd kon worden. Paard en ruiter waren in ere hersteld. Tussen al deze kleurige uni formen op edele rossen, de hoge per In de gemeente Oosterhesselen (Dr) kreeg de 8-jarige zoon van de landbouwer A. Meppelink te Gees- brug ook een oproep ,om zijn „stem plicht" te vervollen. Aan de hand van zijn vader ging hij woensdag met zijn oproep naar het stembu reau, waar zijn naam. compleet met geboortedatum in 1949 inderdaad in het kiezersregister bleek te zijn in geschreven. Toen hij zijn stem wou uitbrengen, kreeg hij te horen, nog 15 jaar te moeten wachten. RADIUMVERF IN TUIN GEVONDEN Een bewoonster van de Ooievaar straat in Den Helder vond in haar tuin een doosje en daar zij op het etiket meende te lezen dat het ra dium bevatte, deed zij bij de politie aangifte van de vondst. Bij onderzoek bleek, dat er een glazen houder met dop in zat, in houdende een radium bevattende stof welke bij de koninklijke marine wordt gebruikt bij het aanbrengen van merken op geschutsvizieren bij nacht. De abc-dienst van de konink lijke marine heeft het doosje in be-- slag genomen. Slechts indien het glas breekt en men langdurig aan de stof wordt blootgesteld, bestaat er gevaar voor de gezondheid. Over de wijze waarop het doosje in de tuin terecht is gekomen, is nog niets bekend. sonages om wie het ging, gezeten in open calèches: de twee regerende ko ninginnen, met prinsessen en prinsen. Een sprookje was werkelijkheid ge worden. Geen wonder hier de opmer king van Engelse journalisten, dat dit wel een uniek schouwspel was en een in waarheid grandioos slot van het door lenteweer begenadigd staatsie- bezoek aan Nederland. Gala-diner aan boord. Om vijf minuten voor half negen arriveerden in stromende regen op de Parkkade koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene die met hofauto's van Den Haag naar Rotterdam waren gebracht. Ook tevoren waren vele auto's aan gereden om de gasten te brengen, die eveneens aan het gala-diner, dat door het Engelse koningspaar aan boord werd aangeboden, zouden deelnemen. De voor en achter de „Britannia" aan de kade liggende Nederlandse on derzeebootjagers „Overijssel" en „Utrecht" waren geïllumineerd, even als „de Zeven Provinciën". H. M. koningin Elizabeth was ge kleed in een avondjapon van zware oesterwitte satijn, met een nauwaan- sluitende rok, die van boven wijd uit stond, en een driepuntige halslijn. Zij droeg voorts een diamanten diadeem, een aquamarijn halsketting en oor bellen. Koningin Juliana droeg een lichtge kleurde avondjapon met oosterse mo tieven met daarbij een briljanten collier en een diadeem met briljanten en robijnen. Aan de U-vormige tafel hadden 56 gasten plaats genomen. Onder leiding van kapitein K. A. McLean, dirigent van het orkest, werd een muziekprogramma ten gehore ge bracht, in hoofdzaak van Engelse componisten, met als enige Neder landse bijdrage een boerendans van Julius Roentgen. Vuurwerk. „Een bof dat het droog geworden is", klonk het aan de Parkkade toen op het Charloise hoofd de eerste vuur pijlen de lucht inflitsten. Niet alleen het grote sluitstuk, te weten links de Big Ben wit verlicht en rechts het Rotterdams stadhuis met daartussen de, Britse en Nederlandse vlaggen, maar het gehele vuurwerk werd be wonderd door de duizenden kijkers, die zich langs de oevers van de Nieu we Maas hadden opgesteld. Opeens zagen allen het silhouet van een kust vaarder, die juist passeerde, toen een front van wit licht de wateropper- deed glinsteren en glanzen. Om vijf minuten over half elf ein digde dit vuurwerk, maar de belang stellenden, het late uur trotserend en de regen die toen weer begon te val len, moesten nog twintig minuten wachten, voordat ons koninklijk paar en zijn oudste dochters de „Brittan- nia" verlieten. Tot op het dek, dat met de wal door de gangway was verbonden, deden koningin Elizabeth en prins Philip hun gasten uitgeleide. Om enkele minuten voor half twaalf was de laatste verbinding met de wal verbroken. Toen verschenen tot ieders varrassing koningin Eliza beth en prins Philip op het dek en van de wal af werden zij luide en hartelijk toegejuicht. Enige tijd daar na maakte het koninklijke jacht, daarbij geassisteerd door enige Rot terdamse sleepboten, zich los van de wal. Een beeld van de regeringsreceptie in de Haagse Ridderzaal. We zien hier koningin Elizabeth in gesprek met Z.K.H. prins Bernhard en minister Luns. Echt familiebezoek Na hun bezoek aan het Waterloop kundig Laboratorium te Delft brach ten beide vorstinnen en de prinsessen een bezoek aan het complex flatge bouwen „de Zeven Provinciën" in Overschie. Duizenden vrouwen en kinderen hadden zich hier opgesteld en zwaai den met Nederlandse en Engelse vlaggetjes de beide landsvrouwen geestdriftig toe. In de flat „Stadt en Lande" bezoch ten de vorstinnen en de beide prin sessen op de eerste etage de familie Dodemont. Zij werden hier ontvangen door de 32-jarige heer des huizes, die ambtenaar is bij de Bescherming Be volking, en zijn jonge vrouw. „Toen ik gisteren hoorde, dat ik be zoek zou krijgen van twee koningin nen en twee prinsessen was ik eerst wel erg zenuwachtig, maar daar heb ik nu geen last meer van", aldus had mevrouw Dodemont tevoren tegen over de journalisten verklaard en zij maakte deze bewering geheel waar, want zij toonde bij de aankomst van Het was een echt familiebezoek, waarbij een ieder zich op zijn gemak scheen te voelen. Dit kwam vooral ook door de ongedwongen wijze, waarop de koninklijke gasten zich met de familie Dodemont onderhiel den. Daar de heer en mevrouw Dode mont niet zo sterk meer zijn in En gels, trad koningin Juliana hierbij als tolk op, waardoor koningin Elisa beth allerlei details te horen kreeg over deze woning. Na dit prettige gesprek in de huis kamer bezichtigden de beide konin ginnen en de prinsessen nog de slaap kamer, de keuken en de douchecel van deze moderne flatwoning, waar voor de heer Dodemont 60 per maand betaalt. Hierna begaf het gezelschap zich, voorafgegaan door de Rotterdamse burgemeester, naar een aan de bal konzijde van de flat gelegen woning van de familie Rolfing. Toen de vor stinnen en de prinsessen op dit aan de straatzijde gelegen balkon voor het publiek zichtbaar werden, klonk uit duizenden kelen een luid gejuich op, waarna iedereen het oranje bo ven aanhief. Een woning voor rolstoelpatienten Er is weer een nieuwe Appèl-actie op komst in de geest zoals die vorig jaar gehouden is en op dezelfde wijze georganiseerd. Ook nu zuilen loten tegen een gulden per stuk verkocht worden, waarvan de opbrengst, naar men hoopt, de anderhalf miljoen gul den zal benaderen. Vijf, deels reeds van inventaris voorziene, woningen zullen ditmaal de hoofdprijzen vor men; een zesde huis zal door toedoen van het bedrijfsleven ten deel vallen aan een van de Nederlandse militaire oorlogs-slachtoffers. Van deze slachtoffers zijn er in ons land de nabestaande inbegrepen nog 25.000, evenveel dus als de be volking van 'n flink dorp. De Neder landse Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers heeft zich hun lot aan getrokken. Mede dank zij de vorig jaar gehouden actie-Appèl is reeds in Doorn voor de „Dwarslaesies" dat zijn de rolstoelpatienten een bün- galowdorp gesticht, bestaande uit een moederhuis en zeven dubbele bunga lows.. Bij de actie „Appèl 2" zal het er in de eerste plaats om gaan, een tegemoetkoming in de exploitatie kosten van deze bungalows te ver krijgen. Wat de actie méér opbrengt, wordt aangewend voor revalidatie van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers. Bijna een kwart miljoen gulden is de waarde van de prijzen, die belastingvrij voor „Appèl-2" wor den uitgeloofd. De radio werkt ook weer mee. De AVRO verzorgt op 13 mei a.s. een programma, dat van 20.05 tot 20.50 uur wordt uitgezonden zullen de nummers van de loten be kend gemaakt worden, waarop de vijf woonhuizen als prijzen gevallen zijn. Ook worden er weer, dank zij het bedrijfsleven, kranten huis aan huis verspreid, waarin men alles over de actie kan lezen, en waar 150 exemplaren tussen zitten, die samen 25.000 waard zijn. Op 18 april tus sen 22.00 en 22.30 uur zal over de zender Hilversum I (402 meter) het geheim van deze kranten worden onthuld. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat de luisteraars zich inzake dit geheim zouden kun nen vergissen. H.M. koningin Elizabeth, HJVL koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene hebben op de laatste dag van het Britse bezoek een flatwoning in Overschie be zocht. We zien de hoge gasten hier met hun gastvrouw, mevrouw Dodemont. De Bisschop van Haarlem zal dins dag 1 april geen audiëntie verlenen. In verband met de ontwikkeling van de varkensmarkt heeft het pro- duktschap voor vee en vlees beslo ten, de prijs van baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met 5 cent per kg te verhogen. Met ingang van 31 maart a.s. zal dientengevolge de prijs voor bacon varkens 63 t/m 72 in de kwaliteits klassen 1 t/m 4 respectievelijk f 2.24 ƒ2.20, /2.16 en 2.12 per kg koud geslacht gewicht bedragen. KIND ONDER ZANDAUTO Gistermiddag omstreeks half twee is in Santpoort een 10-jarig meisje onder een achteruitrijdende zand- auto geraakt. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde by de bouwput voor het nieuwe verkeers plein, ter hoogte van VelsensHaar lemse grens. De chauffeur heeft achterom gekeken of er niemand achter zijn wagen was. maar het kind liep plotseling achter de auto om en raakte er onder. Voor motorvoertuigen buitenlandse toeristen Het ministerie van financiën deelt ons, in aansluiting op hetgeen reeds eerder is gemeld, mede, dat de rege ringen van de Beneluxlanden heb ben besloten met ingang van 1 april 1958 de douaneformaliteiten te ver eenvoudigen met betrekking tot de motorrijtuigen van buitenlandse toe risten. Van genoemde datum af zal de douane geen triptieken of carnets meer vorderen vodr in het buiten land ingeschreven personenauto's daaronder begrepen combinatiewa gens, stationcars en motorrijwielen met of zonder zijspan, alsmede voor gebruikte bromfietsen en aan perso nenauto's gekopelde kleine bagage aanhangwagens. Opgemerkt wordt, dat de nieuwe regeling geen wijziging brengt in de bestaande bepalingen, die in de douanewetgevingen van de benelux landen ten aanzien van de invoer van motorrijtuigen met tijdelijke vrijstel ling zyn neergelegd. Met name zijn de vereisten, dat het hoofdverblijf van de vrijstellinggenietenden zich buiten het Beneluxgebied bevindt, en het verbod het motorrijtuig ten gebruike af te staan aan een ingeze tene, onverminderd gehandhaafd. De duur van de vrijstelling blijft in beginsel beperkt tot een jaar. In dien het voertuig niet binnen een jaar weer wordt uitgevoerd of in ge bruik is bij een persoon, die langer dan een jaar tijdelijk binnen het Benelux-gebied heeft vertoefd, zal daartoe toestemming van de douane administratie moeten worden ver kregen. Hoewel de thans in omloop zijnde geldige grensdocumenten, die nog niet voor uitvoer zijn afgetekend, in gevolge de nieuwe regeling niet meer by grensoverschrijding benodigd zijn, kunnen zij niet automatisch als ge zuiverd worden aangemerkt. Belang hebbenden dienen alsnog voor af tekening zorg te dragen. Niet onder de nieuwe regeling val len de bedrijfsauto's zoals taxi's, vrachtauto's, autobussen en derge lijke voertuigen. Er wordt geen wijziging gebracht in de bepalingen, welke in de drie landen gelden met betrekking tot o.a. rijbewijzen en verplichte verzekering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5