Van Sumatra-front weinig nieuws Nieuwe troepenlanding aan de Oostkust? Rome fluistert over een romance Peek&Cloppenburg HET BEZOEK VAN HET ENGELS KONINGSPAAR Nassers invloed stijgt in Saoedi-Arabië PUROL DINSDAG 25 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Caltex heeft oliewinning weer hervat Volgens berichten van het Indonesische persbureau Pia, die in Singapore werden ontvangen, heerste maandag rust in het grootste deel van oostelijk Midden-Sumatra. Pia meldde, dat de Amerikaanse oliemaatschappijen Caltex en Standard Vacuum het werk hervatten in de gebieden, die eerder deze maand omstre den terrein waren. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, zei via radio-Indonesia, dat de rebellen zich in een kritieke positie bevonden. Hij zei, dat hun onjuiste propaganda de bevolking van Midden-Sumatra en het buitenland niet heeft beinvloed. In feite is hun propaganda mislukt. De rebellen hebben geen vaste voet en andere landen hebben geen vertrouwen in hen. Volgens radio-Indonesia verklaarde de legerwoordvoerder, Pringadie, dat het moreel van de rebellentroepen, die zich overgaven, zeer laag was en dat zij niet wisten waarvoor zij vochten. doel de bezetting van het olieare aal en het aangrenzende gebied van de residentie Riouw, is thans bereikt. Rode Kruisschepen leeg uit Padang. De twee door het Indonesische Rode Kruis gebuurde schepen, die buiten landers uit het gebied van Padang zouden ophalen, zijn leeg uit de ha ven van Padang vertrokken, aldus meldde radio Padang gisteravond. Djakarta bleek niets te hebben ge regeld, werd in de uitzending ge zegd. Met een delegatie, die Padang van Zuid-Sumatra uit over land heeft bereikt, is wel overeenstemming be reikt over regelingen voor de evacu atie, zei de radio. Over de regelingen zelf werd verder niets gezegd. Met de twee schepen van het Rode Kruis hadden 25 Nederlandse gezinnen uit Padang moeten vertrekken. MEDAN IS RUSTIG Maandagavond zijn 30 passagiers met een vliegtuig van de „Garuda Indonesian Airways" uit Medan in Singapore aangekomen. Het waren Indonesische en Indonesisch-Chinese zakenlieden. Zij deelden aan de pers mede, dat het in Medan rustig was, doch dat de militaire autoriteiten de bevolking hadden bevolen zoveel mo gelijk binnen te blijven. Alleen rei zigers werden op het vliegveld toe gelaten. Radio-Padang heeft gemeld, dat, naar men meende, een sterke eenheid regeringstroepen was geland in Ba- gan Siapiapi aan de oostkust van Su matra, die oprukte naar het binnen land. Radio-Padang deelde mee, dat de gevechten rond Pematang Siantar voortduren. De centrale regering zei, dat de stad was ingenomen, doch volgens de rebellenradio wordt nog om deze stad gevochten. Caltex hervat het werk De Caltex heeft gisteren de win ning van ruwe olie op Midden-Suma tra hervat. Het werk heeft als gevolg van de Indonesische burgeroorlog 2 weken stil gelegen. Een regeringswoordvoerder in Dja karta heeft gisteren meegedeeld, dat de eerste olietankers van de Caltex en Standard Vacuum in Midden-Su matra thans de Siakrivier weer op varen. Door het legerhoofdkwartier werd onthuld dat de militaire operaties in 't oostelijk deel van Midden-Sumatra, waar de oliegebieden zijn gelegen, aanvankelijk op 10 maart hadden moeten beginnen, doch dat zij als gevolg van technische moeilijkheden twee dagen waren vertraagd. Het Kerkwijding per jeep Honderdduizend pelgrims zijn van daag aanwezig geweest bij de conse cratie van de ondergrondse basiliek van Lourdes. Gistermiddag is het eer ste deel der plechtigheden van de kerkwijding verricht door kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië. Wegens de enorme afmetingen van het bouwwerk (ruim 200 bij 80 me ter) maakte de patriarch wellicht voor de eerste maal in de geschiede nis dij de wijding van de buiten muren gebruik van een voor deze ge legenheid wit gespoten jeep. De be jaarde kard. had anders gistermid dag lopend een afstand moeten afleg gen van tien kilometer, daar de zege ning der buitenmuren hem nood zaakt driemaal om het gebouw heen te gaan. Na de zegening der muren daalde kardinaal Roncalli, uitsluitend vergezeld van zijn vijf mede-conse- cratoren af in het schip der kerk voor de wijdingsceremoniën van het hoofd altaar. De plechtigheden waren om streeks half vijf afgelopen. Moskou stuurt zijn deskundigen vooruit In Damascus zijn maandag 51 Rus sische deskundigen aangekomen, die Syrië zullen helpen bij de uitvoering van projecten, die met Russische hulp worden opgezet. De deskundigen hebben de be schikking over drie vliegtuigen voor het in kaart brengen van bepaalde Syrische gebieden. In Cairo arriveerden maandag de eerste Russen, die zullen assisteren bij de uitvoering van het in novem ber gesloten hulpprogram tot een bedrag van 700 miljoen. Op 1 april gaat een Egyptische missie naar Mos kou voor besprekingen over indus triële ontwikkeling. Hammarskjoeld sprak met Kroestsjef Hammerskjoeld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, die zondag in Moskou is aangekomen, heeft maandag een onderhoud van ruim anderhalf uur gehad met leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Kroestsjef. Ham marskjoeld weigerde na afloop zich over het gesprek uit te laten. Hij blijft vier dagen in Moskou. Dit is een portret van een Iraanse studente in de kunsten in Rome, Ma nlge Azan Zangheneh, die wordt genoemd als serieus kandidate voor een huwelijk met de Sjah van Perzië. Een krant in Rome maakte het nieuws bekend en plaatste daarbij deze foto van het meisje. De berichten zijn van officiële zijde niet bevestigd. Beschuldiging van Djambek Kolonel Dachlan Djambek, de mi nister van Binnenlandse Zaken van de Indonesische tegenregering, heeft gisteravond Indonesische militairen beschuldigd van het vermoorden van negentien officieren en manschap pen der opstandelingen tijdens een bestandsbespreking. In een uitzending van radio-Pa- dang zei Djambek dat 31 afgevaar digden van de opstandelingen vorige week maandag met Indonesische le gerofficieren in Pematang Siantar, aan tafel zaten, toen zij werden aan gevallen. Elf konden, al schietend ontkomen en hun doden meenemen. Djambek zei, dat de opdracht tot het doden was gegeven door een ma joor die er over dacht, zich bij de re bellen te voegen. Toen deze officier hoorde, dat zij Medan hadden ver loren veranderde hij van gedachten. De gedode officieren waren allen afkomstig uit het district Tapanoeli in Noord-Sumatra. prima no-Iron poplln mef onberispelijke coronet- boord - borstzak parel- moerenknopen - dress- manchetten. Elke dag 't heertje ondanks de lage prijs. I Juniormaten In 2 mouwlengten kleine stijging per maat. (Advertentie) Vervolg van pag 1. Vorstelijke begroeting. Na het aanhoren van het volkslied verwelkomde koningin Juliana, die kort tevoren op de top van de lan dingssteiger was aangekomen, heel hartelijk de Britse gasten onder de niets ontziende camera-ogen van Britse en Nederlandse T.V.- en film reporters. Bij deze begroeting was ook prinses Irene aanwezig. Zoals be kend hadden de artsen prins Bern- hard ontraden zich aan de „lente temperatuur" van deze dagen bloot te stellen. Nadat de grootmeesteres en de grootmeester van het huis van H. M. de Koningin; de burgemeester van Amsterdam mr G. van Hall; de com mandant zeemacht Nederland en de gouverneur der hoofdstad aan het Britse paar waren voorgesteld, gohreed het gezelschap over de wit, grijs, geel en rood gekleurde tegel tjes van de aanlegsteiger langs de erehaag van de in ceremonieel tenue gestoken koninklijke marechaussee, die stond opgesteld tegen de kleurige achtergrond van blauw-paarse hya cinthen en wit-gele brem, naar de Prins Hendrikkade, waar de ambas sadeurs van de Gemenebest-landen en enkele leden van de hofhouding hun opwachting maakten. Koningin Elizabeth inspecteerde vervolgens de erewacht, die naast het bordeaux-rode met lichtgrijs dak af gedekte paviljoen met de talrijke ho ge gasten stond opgesteld en die was gevormd door een erecompagniet van het garderegiment fuseliers „Prins Irene". De intocht. Inmiddels waren de beide konink lijke rijtuigen, elk bespannen met zes van de zadel bereden paarden, voor gereden. In de eerste namen konin gin Elizabeth, koningin Juliana en prinses Irene plaats; in de tweede de hertog van Edinburgh en prinses Beatrix. Voorafgegaan door een peloton van de bereden rijkspolitie, zette de stoet zich in beweging. Terwijl een vuurmondbatterij op de Oosterkade om de 15 seconden een schot loste, reed de luisterrijke stoet het met vlaggen en bloemen versier de Damrak op naar het koninklijk palcis op de Dam. De dichte hagen Amsterdammers juichten de in de open rijtuigen gezeten vorstinnen luide toe. De erewacht voor het paleis was betrokken door een erecompagnie van het garderegiment Grenadiers en de koninklijke militaire kapel, eveneens in ceremonieel tenue. Na dat de kapel het Engelse volkslied had gespeeld inspecteerde de Engel se vorstin de erewacht. Nadat zij deze taak beëindigd had, begaf het gezelschap met het gevolg zich in het paleis. Niet zodra was men het paleis bin nengegaan of de erewacht presen teerde andermaal het geweer. De ka pel speelde de parademars. Het ko ninklijk gezelschap verscheen op het balkon van het paleis en dankte glimlachend voor de enthousiaste toejuichingen van de menigte die het Damplein vulde. De doden geëerd. Om kwart voor twaalf begaven de koningin en prins Philip zich door een erehaag van leden der studen tenweerbaarheden uit Amsterdam, Leiden en Utrecht in hun fraaie uni formen, dwars over de Dam naar het nationaal monument. Hier begroet ten de minister-president dr. W. Drees en de burgemeester van Am sterdam de hoge gasten. Tezamen met deze autoriteiten gingen Je koningin en de prins naar het nationale mo nument, terweerszijden waarvan zich een erepeloton had opgesteld van de voormalige binnenlandse strijdkrach ten. Staatsiefoto, gemaakt na aankomst Dit is de staatsiefoto, welke na de aankomst van het Brits koninklijk paar dinsdag in het paleis op de Dam te Amsterdam werd gemaakt. SAOEDS BROER KRIJGT ruchten over onenigheid tussen de I twee broers volkomen uit de lucht MEER MACHT gegrepen zijn." I Waarschijnlijker is, dat koning Koning Saoed van Saoedi-Arabië Saoed heeft moeten toegeven aan de heeft aan kroonprins Emir Feisal vol- aspiraties van zijn broer, die een be ledig administratief beheer over de wonderaar van kolonel Nasser is. Fei- butenlandse, binnenlandse en finan- sal zal wel gebruik hebben gemaakt ciële politiek der regering gegeven, van de onrust, welke in Saoedi-Ara- bië ontstond toen kort geleden pre- In een decreet, dat door radio- sident Nasser beweerde, dat koning Jedda werd uitgezonden, zei Saoed Saoed een komplot had gefinancierd dat hij deze stap nam om door mid- om het regiem van Nasser omver te del van overdracht van verantwoor- werpen en de monarchie in Egypte te delijkheden het bestuur van de staat te versterken. Feisal, een broer van koning Saoed, is ook minister van buitenlandse za ken van Saoedi-Arabië. In kringen van de Saoedi-Arabi- sche ambassade te Bagdad werd ge zegd dat de maatregel duidelijk aan toont „dat de onlangs verspreide ge- Ruwe, schrale huid (Advertentie) den van de Amsterdamse gemeente raad ontmoetten. De lunch, die werd gegeven in de Troonzaal, werd aangezeten door 37 personen. Op het tafellinnen, drui- In fle Van Speyckzaal van het paleis Nadat koningin Elizabeth een grote' venbouquet van 1840, prijkten Sèvres 0p de Dam te Amsterdam, waar het herstellen. Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van butenlandse zaken te Washington zijn van mening, dat het de politiek van prins Feisal is om Nasser te vriend te houden, met de bedoeling aldus te trachten diens na tionalistisch enthousiasme te tempe ren te kanaliseren. Radio-Cairo noemde de overdracht van bevoegdheden van Saoed aan Feisal ronduit een overwinning van president Nasser. Dagbladen te Cairo duidden de maatregelen van Saoedi zelfs aan als „troonsafstand". Deze bladen spraken de vorige week reeds van een „paleiscrisis" in Saoedi-Ara bië en schreven toen, dat de kroon prins onder huisarest stond. krans aan de voet van het gedenkte ken had neergelegd, daalde een die pe stilte over het plein. Na de 1 minuut stilte speelde de muziekkapel van de Amsterdamse po litie het koraal „Abide with me". Daarna begaven de Britse gasten zich weer naar het paleis, waar zij om 12.30 uur in de Van Speijkzaal le- servies en Amsterdams glaswerk, j Amsterdamse gemeentebestuur aan Het tafelzilver droeg het Rijkswa- het Brits koninklijk paar werd voor pen, het fruitbestek het wapen van gesteld, bood burgemeester mr G. Engeland. De dis was gesierd met van Hall van Amsterdam aan H. M. rose anjers. koningin Elizabeth een boekwerk Te 14.45 reden de open koninklijke aan. De foto toont v.l.n.r. H. M. ko- rijtuigen wederom voor. De hoge ningin Juliana, Z. K. H. prins Philip, gasten stapten in voor een rijtoer h. M. koningin Elizabeth en burge door de stad naar het Rijksmuseum. meester Van Hall.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7