S)e &2idóe6ou/fca/rvt Koningin Elizabeth II en prins Philip arriveerden in juichend Amsterdam Vorstelijk welkom temidden van bloemenpracht MORGEN LIJST 2 K.V.P. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Saoed voelt Nassers invloed En de lente kwam mee n POLITIEKE LIEFDE UITZONDERLIJK Honderd wilde ganzen vlogen parade Hoogwaterstanden Korreltje DINSDAG 25 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14368 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnettenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. ^d»ert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 y l^e tijden veranderen.... Vroe ger schreven we fel tegen de K.V.P. en thans zijn we voorstanders van de K.V.P. Zal iemand ons ten laste kunnen leggen, dat we omgezwaaid zijn? Wie in jaren vóór de oorlog rede nen had tegen de Kath. Volkspartij te zijn, heeft nu even gewichtige re denen om haar beginselen zoals dat wat amoureus wordt uitgedrukt te omhelzen. We zijn tegenstanders gebleven van de vóór-oorlogse K.V.P. en voor standers gebleven van de Kath. Staatspartij, die nu de naam van Kath. Volkspartij draagt, en dat ook metterdaad is. We zijn namelijk vóór en na de oorlog progressieve propagandisten gebleven van de katholieke politieke eenheid. Deze is in een land als ons land een zó groot goed, dat persoonlijke grie ven of meningsverschillen van welke aard ook, daarbij vergeleken de doorslag niet hoeven te geven. Men moét zich daar boven kunnen verheffen, en het groot belang van de katholieke politieke eenheid willen dienen. Men stemt voor de politieke een heid, omdat men katholiek is en katholiek te zijn is heel wat meer waard dan alle schatten der aarde. avond van de verkiezingen, zij ons toegestaan te citeren uit een toe spraak, die wij zelf dezer dagen heb ben gehouden: „Men moet zich als katholiek Nederlander reen enkele illusie maken, dat als de katholieken in een onvoorzichtige bui hun politie ke machtsvorming prijsgaven, zij in dit land nog veel in de melk te brokkelen zouden hebben. Wan neer de katholieken van Neder land het op politiek gebied van de welwillendheid van anders denkenden moeten- hebben, dan zou, na weinige jaren, van die welwillendheid het resultaat zijn, dat opnieuw zou worden besloten tot oprichting van een K.V.P. of iets van dezelfde aard. Het is zuur maar zo zie ik het." Dit citaat heeft onze volle instem ming. Wij nemen het alleen over, om dat de krantenlezer zo bijzonder graag citaten léést In dit uitzonderlijke geval heiligt het doel het middel. De kustbatterijen bij IJmuiden en de vuurmonden op de Oosterdokskade te Amsterdam hebben het vanochtend op daverende wijze verkondigd: de Britten zijn het IJ opgestoomd met aan het hoofd hun vorstin koningin Elizabeth de Tweede en haar gemaal Prins Philip en zij hebben bezit van de hoofdstad genomen. Tienduizenden Amsterdammers waren de feeste lijk getooide stad uitgelopen om niets te missen van het kleurrijke schouw spel dezer vreedzame invasie, bovenal niet van de allereerste begroeting op de Amsterdamse kade tussen twee vorstinnen van constitutionele staten. Koningin Elizabeth de Tweede, vorstin van het Verenigd Koninkrijk, en hoofd van het Britse Gemenebest van staten, die meer dan een kwart van de wereld omvatten, voer af naar het lage land der Nederlanden. Drie da gen zal zjj het leven in onze drie grootste westelijke steden beheersen. De waarlijk vorstelijke verovering van Amsterdam en zijn bewoners was daar van al een bewijs. de Tweede en haar gemaal voor het eerst voet op Nederlandse bodem. En terwijl het gejuich van de menigte nog niet was verstomd, weerklonk het Engelse volkslied „God save the Queen", gespeeld door het trompet terkorps van de cavalerie. Eerste begroeting op volle zee Het is vanochtend al heel vroeg be gonnen. Precies om half acht voer 'het trotse 5769 ton metende konink lijk jacht „Brittannia" met aan boord de vorstin, haar gemaal en hun ge volg de Nederlandse territoriale wa teren ten westen van IJmuiden bin nen, geëscorteerd door de fregatten „Grenville", „Paladin" en „Pellew". Hier rolden de eerste 21 saluutschoten over volle zee, afgevuurd door kanon nen van H. M. kruiser „de Zeven Provinciën", die met de onderzeeboot- jagers „Utrecht", en „Overijssel" op deze traditionele maritieme wijze de Britse gasten een eerste'welkom toe voegde. De kruiser verliet daarna het escorte, de „Utrecht" en de „Overijs sel" voegden zich bij het koninklijke squadron, dat opstoomde naar de ha ven van IJmuiden. Aankomst te IJmuiden. Om acht uur voer het jacht met de Britse koninklijke standaard aan de hoofdmast in top tussen de pieren van IJmuiden door, de havenmond binnen. Ondanks het tamelijk vroege tijdstip hadden honderden mensen zich rond het sluizencomplex opge steld om te trachten een glimp op te vangen van de hoge gasten aan boord. Het was inmiddels gaan regenen en er hing een kille mist op zee voor de kust. Een van de Engelse reporters zeide in zijn reportage: „Wherever Liz goes, she is dogged by bad wea ther" Direct nadat het jaoht met cle „Union Jack" aan de steng in de haven was, loste HMS „Grenville" een sa luut van 21 schoten ter begroeting van de Nederlandse natie. De kust batterijen van IJmuiden beantwoord den dit nationaal saluut eveneens met 21 schoten en verkondigden hiermee aan een ieder, dat H. M. Koningin Elizabeth en haar gemaal Z. K. H. Prins Philip voor het driedaags be zoek in ons land waren gearriveerd. In de hoofdstad. Even na tien uur koos het konink lijke jacht ligplaats in het IJ. Het meerde af op de boeien nabij de Shellsteiger tegenover de westelijke doorvaart onder het Centraal Station. Terwijl de escorteschepen nog de Hembrug passeerden, gierden 84 straalvliegtuigen van de koninklijke luchtmacht laag over de „Brittannia". Thunderstreaks, Sabres en Hunters joegen met donderend lawaai over 't IJ en brachten in formatie 'n lucht- defilé voor het Britse vorstenpaar. Maar deze moderne parade werd voor menig oog in schoonheid verre overtroffen door een waarlijk schit terende groep van circa honderd zeer hoog vliegende wilde ganzen, die wel heel toevallig vlak na de Thunder streaks hoog overtrokken in dubbele V-formatie en als het ware een ere saluut aan de Britse koninklijke gas ten brachten. Het was onze kroonprinses, die als eerste namens koningin Juliana en prins Bernhard de Britse vorstin en haar gemaal verwelkomde. Prinses Beatrix voer hiertoe in een motor sloep van de koninklijke marine naar het koninklijk jacht op het U. Zij bracht koningin Elizabeth en prins Philip de eerste groet van haar ouders, op de haar eigen charmante wijze en stelde vervolgens de met haar meegevaren Nederlandse leden van de erediensten, die voor dit staat- siebezoek aan de Britse koningin en haar echtgenoot zijn toegevoegd aan de hoge gasten voor. Onze prinses be geleidde de koningin en de prins naar de Britse koninldijke sloep, die de standaard in top droeg. Om precies elf uur meerde de sloep aan de fraai met vlaggen en bloemen versierde steiger voor de St Nicolaas- kerk. Hier zette koningin Elizabeth Voor vervolg zie pag. 7. BIJ DE FOTO'S 1. Tijdens het schutten van het ko ninklijke jacht „Brittannia" versche nen koningin Elizabeth en prins Phi lip even aan de railing. 2. Aan de landingssteiger langs de Prins Hendrikkade vond de begroe ting plaats tussen de beide vorstin- 3. De vorstinnen van Engeland en Nederland inspecteerden na de aan komst op de Prins Hendrikkade de erewacht. 4. Direct na de aankomst in het pa leis op de Dam verschenen koningin Elizabeth, koningin Juliana, prins Philip en de prinsessen Beatrix en Irene op het balkon om de menigte toe te wuiven. De foto's van het bezoek van het En gelse vorstenpaar zijn opgenomen door middel van ons eigen Hell-tele foto-apparaat. (Advertentie) (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPNIEUW ZACHTER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige wind ruimend van zuidoost naar zuidwest. Opnieuw caohter. 26 Maart zon op 6.31; onder 19.02; maan op 9.22; onder 00.26. 26 Maart v.m. 6.45; n.m. 7.00. Wij maken grote reizen om dingen te zien waarop wij in onze woonplaats geen acht slaan. Plinius.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1