2)e De nieuwe basiliek van Lourdes Moskou levert Djakarta schepen met bemanning en al Zwaar MIKE TODD Gesprek met Moskou Amerikanen wilden hun land genoten zelf beschermen Teleurstelling over de teruggaveder KPM-schepen Koude schrale wind Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 24 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14367 op de maag liggende schepen Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 ANDERMANS MENING {"Overmorgen worden de verkie- zingen gehouden, maar zelfs de nauwkeurigste thermometers ge ven bij het Nederlandse volk nog geen stijging van temperatuur aan. Zo is dat in Nederland, vlak voor Staten-verkiezingen. Niettemin wordt er achter de schermen een verbeten strijd gevoerd, waarvan de liberale Nieuwe Rotterdamsche Courant ge tuigt: Toch is er ditmaal een verkie zingsstrijd aan de gang, die hier en daar doet denken aan de strijd ter gelegenheid van Kamerverkiezin gen. Het is maar in geringe mate te doen om zaken van provinciaal bestuur. Men voelt blijkbaar en terecht de Statenverkiezingen als een nieuwe krachtmeting tus sen de politieke partijen, die voor de hele landspolitiek haar beteke nis zou hebben. En voorts: Daarbij is ook de vraag aan de orde, welke partij ditmaal als „de grootste partij" uit de bus zal ko men, de K.V.P. of de P. v. d. A. Reeds eerder hebben wij op het na tionaal belang van de verkiezingen van Woensdag gewezen. Hier wordt de mening van de N.R.C. gepubli ceerd omdat „vreemde ogen dwin gen" en iedereen overtuigd zal zijn, dat zijn of haar stem dringend no dig is. omgekomen bij vliegongeluk Bij een vliegtuigongeluk in de om geving van Grants in de Amerikaan se staat New Mexico is Mike Todd, de bekende regisseur-producer van de film „De reis om de wereld in tachtig dagen", om het leven gekomen. Zijn particuliere vliegtuig, waarin zich ook nog drie andere personen be vonden, stortte zaterdagmorgen om half elf neer. Het ongeluk is mogelijk veroor zaakt door ijsvorming op de vleugels van het toestel. Mike Todds echtgenote, de filmster Elizabeth Taylor, vernam het slechte nieuws in haar huis te Hollywood en kreeg een zenuwtoeval. Zij zou met haar man meegereisd zijn als ze niet verkouden was geweest. Zondag avond zou er in New York een diner voor 1200 gasten zijn geweest, waar Todd als „showman van het jaar" zou zijn gehuldigd. door ambassadeurs Amerika, Engeland en Frankrijk overwegen met Rusland in Washing ton besprekingen op ambassadeurs niveau te houden, is in de Ameri kaanse hoofdstad vernomen. Aan de besprekingen zouden deel nemen: de nieuwe Sowjet-ambassa- deur iin Washington, Mensjikow, de Britse ambassadeur Sir Harold Caccia, die ervaring heeft in onderhandelin gen met de Russen, Herve Alphand, een der beste Franse diplomaten en een hoge functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Hammarskjoeld Moskou Secretaris-generaal Hammarskjoeld is zondag te Moskou aangekomen, waar hij met Sowjet-leiders van ge dachten zal wisselen over de ontwa pening, het Midden-Oosten en ande re kwesties, die bij de V.N. aan de orde zijn. Wellicht zullen ook de kan sen op een topconferentie een belang rijk onderwerp van gesprek zijn. De secretaris-generaal der V.N. verwacht drie of vier dagen in de Russische hoofdstad te blijven. Op 31 maart wordt hij te Londen verwacht voor een officieel bezoek van drie da gen. Djakarta meldt veroveringen op Sumatra Russische zeelieden zullen de helpende hand bieden bij het navigeren en het onderhoud van de tien schepen die Indonesië in Rusland heeft aange kocht. Dit heeft de Russische ambassadeur in Djakarta, D. Zjoekow, zater dag tijdens de officiële overdracht in Tandjong Priok meegedeeld. De socialistische „Pedoman", het grootste dagblad van Indonesië, heeft vorige week in een hoofdartikel betwijfeld of de Russische schepen we.' zo leeg in Indonesië zijn aangekomen als beweerd is. Het blad zinspeelde ken nelijk op wapenleveranties. Op last van de militaire gezaghebber van Dja karta werd aan de „Pedoman" prompt een verschijningsverbod opgelegd, dat inmiddels weer is opgeheven. In Padang houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de tegenrege ring zich thans gedwongen zal zien de anti-communistische mogendheden om wapens te vragen. GEEN AMERIKAANSE PARACHUTISTEN De Indonesische regering heeft een Amerikaans verzoek om Amerikaan- sen parachutisten en marinevaartui gen de olie-installaties van de Caltex in Pakanbaroe te laten beschermen, van de hand gewezen. Dit heeft het blad van de Indonesische mationalis- tische partij Soeloeh Indonesia, zater dag meegedeeld. Het bericht is door de Amerikaanse ambassade te Dja karta in grote lijnen bevestigd. Het verzoek werd gedaan voordat de troepen van de centrale regering de olievelden bij Pakanbaroe hadden heroverd op de troepen van de tegen regering. Het voorstel werd door de Amerikaanse zaakgelastigde, de heer Cottrell, in Djakarta ingediend. De Indonesische regering heeft dit verzoek ten stelligste van de hand gewezen, omdat het zou worden be schouwd als een openlijke inmenging in binnenlandse Indonesische aange legenheden, waaruit gevaarlijke ge volgen zouden kunnen voortvloeien voor de orde en rust in Zuidoost- Azië, aldus Soeloeh Indonesia. STRIJD IN NOORD SUMATRA ben opgesteld in de bossen van Su matra. Volgens radio-Padang verspreidt dfeze zender, „radio-Andalas" ge naamd, valse berichten. Overgelopen Kolonel Alex Kawilarang. militair attaché van de Indonesische ambas sade in Washington, is oneervol ont slagen omdat hij zijn post heeft ver laten en naar de tegenregering is overgelopen, heeft het linkse Indone sische zondagsblad Bintang Mingoe gemeld. Volgens het blad zou de attaché zich in Singapore bevinden en ge reedstaan een actieve rol te spelen in de opstand, die op 15 februari door zijn oude vriend, kolonel Achmad Hoessein, is begonnen. Kawilarang was commandant van het derde militaire district op West- Java voordat hij naar Washington werd gezonden. Hij was de man die in 1956 de oud-minister van Buiten landse Zaken, Roeslan Abdoelgani, wegens corruptie liet arresteren. RADIO MEDAN MELDT SUCCESSEN Volgens een bericht van radio-Me- dan hebben de troepen van de cen trale regering Prapat, aan het Toba- meer, bezet. De troepen van de opstandelingen, die onder leiding stonden van kapi tein Siti Pohan, zouden zonder strijd te leveren de vlucht genomen heb ben met achterlating van talrijke voertuigen, waaronder enkele pant serwagens. Ongeveer veertig buit» nlanders die zich te Prapat bevonden, zijn over gebracht naar Siantar, ongeveer 130 kilometer verder naar het noorden Het Indonesische leger heeft vol gens radio-Medan bekend gemaakt, dat drie plaatsen in het oostelijk deel van Midden-Sumatra zijn heroverd Het zijn Kambiri, Airmolek en het vliegveld bij Lapura. Volgens radio-Medan is Kambiri de belangrijkste plaats, omdat zich hier olie-installaties van de Caltex bevinden. De buitenlanders uit deze plaatsen zijn overgebracht naar Pa- lembang. De tegenregering heeft presidentval op Bandoeng op vrijdagavond te Soekarno er zondagavond van be- 21.00 uur zijn geschied. Het aantal schuldigd een geheime zender te heb- doden of gewonden was niet bekend. Bombardement op Bandoeng? Radio-Padang heeft zaterdag be richt dat twee vliegtuigen van de luchtmacht der opstandelingen een bomaanval hebben uitgevoerd op het vliegveld van Bandoeng in West- Java. De centrale regering heeft het bericht tegengesproken. Het was de eerste keer dat de tegenregering ge wag maakte van het bezit van vlieg tuigen. Eerder was al verklaard dat een marine was gevormd. Het vliegveld van Bandoeng werd volgens radio-Padang door bommen beschadigd. De toestellen zouden zijn opgestegen van een vliegveld bij Menado in Noord-Celebes. Volgens radio-Padang zou de aan- Deze twee foto's geven een indruk van de gespannen toestand op Midden Sumatra. Het zijn de manschappen van het leger van de Indonesische tegen regering, die zich langs de kust in het oerwoud en bij de riviermondin gen hebben verschanst in afwachting van een eventuele invasie van de troepen van de centrale regering te Djakarta. Morg Morele nederlaag Het besluit van de Indonesische regering tot het teruggeven van de KJMVl.-schepen aan de maatschappij is in de Indonesische pers sterk af gekeurd. De socialistische „Pedoman" brengt in herinnering, dat enige tijd gele den eenieder, die critiek oefende op het overnemen van de K.PJVI.-sche- pen door de regering, geredelijk werd gebrandmerkt als een verra der en handlanger van de Nederland se imperialisten. De onafhankelijke „Merdeka" noemt het besluit „impopulair". On der de bevolking, aldus het blad, had de mening postgevat, dat het vrijlaten der schepen zou geschieden tegen overgave van Ned. Nieuw-Guinea aan Indonesië. „Berita Indonesia" zegt, dat het in beslag nemen van de Nederlandse eigendommen in Indonesië, waaron der die der K.P.M., voor de Indone sische regering en het volk een mo rele overwinning en een vergroot prestige heeft betekent. Het terug geven van deze schepen aan hun eige naars wordt thans aangevoeld als een morele nederlaag en een neerhalen van het prestige van het Indonesi sche volk. In kringen der opstandelingen te Singapore is zaterdag verklaard, dat de tegenregering van Midden-Suma tra de door de centrale regering vrij gelaten schepen der K.P.M. gaarne zou zien varen op de haven in haar gebied. Er liggen, aldus deze krin gen, in deze havens duizenden ton nen lading op verscheping te wach ten en wij zijn gaarne bereid, daar voor schepen van de K.P.M. te ge bruiken. Een woordvoerder van de K.P.M. te Singapore zeide: Wij hebben er geen idee van, in welke havens onze schepen thans liggen, en wat er is thans is gebeurd met hun opvarenden. Wij wachten nu op hun aankomst te Singapore. f»n r-r»nspr*raH<» likwieën. welke in het hoofdatlaar wiKctiaiiL geplaatst worden, zijn van recent hei- ligverklaarden: H. Andreas Bobola, een Poolse Jezuiet in 1657 door de schismatieken vermoord en in 1938 heiligverklaard; H. Petrus Chanel, Frans Marist, in 1841 in Oceanië ge marteld en in 1954 heiligverklaard; de zalige Jean Gabriël Perboyre, Frans Lazarist in 1840 voor het ge loof in China gestorven en in 1889 zalig verklaard. Vandaag beginnen in Lourdes de voorbereidende plechtigheden der con secratie van de basiliek van de H. Pius X, de ondergrondse kerk. De eigenlijke consecratie geschiedt dins dag, het feest van Maria Boodschap en de dag, waarop 100 jaar geleden Maria aan Bernadette zei: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis". Kardinaal Roncalli, patriarch van Venetië, die zondag per vliegtuig uit Italië naar Lourdes is gevlogen, verricht de ce remoniën. Het nieuwe heiligdom, -dat in de onmiddellijke nabijheid van re Es planade gebouwd is, biedt plaats aan 20.000 gelovigen. Het ovale bouw werk, dat grotendeels ondergronds is, heeft een lengte van 201 meter, een breedte van 81 meter en een hoogte van 10 meter. Na de Sint Pieter is het de grootste kerk ter wereld. De zeer sobere lijnen bezitten een grote sierlijkheid. Het dak, dat slechts weinig boven de grond uitkomt, is bedekt met aarde en gazon, zodat het enorme bouwsel nagenoeg geen ver andering brengt in het uiterlijk van het Sanctuaire van Lourdes. In het midden der kerk staat een altaar opgesteld van 22'/ï meter. Het allerheiligste wordt bewaard op het Pax Cristi-altaar, dat ter vervan ging van het afgebroken monument voor de oorlogsslachtoffers is ge bouwd. Enorme turbines zorgen voor voldoende luchtverversing. De opper vlakte der kerk is 12.000 m2. De re- Deze foto laat zien hoe een viermotorig vliegtuig van de S.A.S. met verbogen propellors en andere beschadi gingen in de sneeuw bleef liggen na tijdens een start van het vliegveld Idlewild bij New York in een sneeuw storm van de startbaan te zijn gegleden. Niemand van de 50 inzittenden van de DC-7, welke zou vertrekken naar Kopenhagen, liep bij het ongeval letsel op. Gedurende het weekeinde bleef de aanvoer van koude en zeer droge continentale lucht naar ons land aan houden. In de nacht van zaterdag op zondag was er daarbij maar weinig wind. De temperatuur daalde toen op vele plaatsen tot zeer lage waarden. In Witteveen werd een temperatuur gemeten van min. 9. In de loop van zondag begon een depressiegebied boven de Golf van Biscaye zich over West-Europa uit te breiden, hetgeen tot gevolg had, dat de oostelijke win den in kracht toenamen en de tem peraturen in de nacht van zondag op maandag niet meer zo laag waren. De meeste plaatsen meldden 3 tot 4 graden vorst. In De Bilt heeft het nu al 18 dagen achtereen gevroren, waarbij de gemiddelde temperatuur in die periode ongeveer 5 graden on der normaal was. De luchtdrukverdeling ondergaat nu heel langzaam enkele verande ringen. Het hogedrukgebied boven Scandinavië neemt steeds verder in betekenis af en trekt langzaam naar het oosten, terwijl Oceaandepressies zich geleidelijk verder in de richting van Frankrijk en Engeland uitbrei den. Hoewel de winden in onze om geving nog tussen oost en zuidoost blijven en de aanvoer van continen tale lucht voortduurt wordt de kou de luchtlaag toch langzaam aan min der dik, waardoor de zon de tempe ratuur iedere dag tot iets hogere waarden kan doen oplopen. De wind krachten blijven daarbij de komende paar dagen echter tamelijk groot weer (Geldig tot dinsdagavond. Op- gemaakt maandagmorgen 11.15 uur). MINDER KOUD Aanvankelijk nog weinig, later van het zuiden uit toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige zuidoostelijke wind. Vannacht minder vorst. Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. 25 Maart zon op 6.33; onder 19.00; maan op 8.42; onder Hoogwaterstanden 25 Maart v.m. 6.10; n.m. 6.30. Het weer in Europa HELSINKI geh. bewolkt 5 C. STOKHOLM lioht bew. —10 OSLO zwaar bew. 7 KOPENHAGEN geh. bew. 7 ABERDEEN geh. bewolkt 2 LONDEN half bew. 1 AMSTERDAM licht bew. 3 BRUSSEL half bew. 3 LUXEMBURG onbewolkt 6 PARIJS zwaar bewolkt 1 BORDEAUX geh. bewolkt 10 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK AJACCIO ROME MADRID MALLORCA ALGIERS regen regen geh. bewolkt - onbewolkt - onbewolkt - licht bew. geh. bewolkt - geh bewolkt - onbewolkt onbewolkt - half bewolkt regen regen geh. bewolkt geh. bewolkt Korreltje Tot de afschuwelijkste mensen be horen zjj, die u voortdurend willen bewijzen, dat zij ook over een gevoel voor humor beschikken. Jean de Boisson.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1