FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN au 't Hoorntje De oude Egyptenaren DE KLEINE ZATERDAG 22 MAART 1958 DP I.F.TDSE COURANT I PAGINA Eergisteravond zaten wij in 'n volle, monotoon brommende bus en on derwierpen ons aan derzelver wieg- bewegingen. De hele dag hadden wij gezeten tussen rebellerende en niet- rebellerende piloten en tenslotte hadden wij directeur Aler gezien, die, geflankeerd door de twee grootste belhamels, lachend en wel van de conferentie kwam alsof er nooit iets was gebeurd en hij altijd de beste maatjes was geweest met Lionel-met- de-pijp en De Laat met de poppe- snor. Er zijn momenten .in het leven, dat je er werkelijk niets meer van begrijpt en dat gevoel had den we donderdag avond nu ook toen wij daar in die bus ons had den gevlijd op een een der met kunstleer beklede ban ken, hoog boven het achterwiel. In een nogal gedrochtelijke houding want het bagagenet vertoonde bo vendien zakkingsneigingen gin gen wij even zitten peinzen over de moeilijkheden van de heer Aler, welke deze dagen zonder tal waren. Maar vooral bekommerden wij ons over de nijpende financiële positie van de luchtvaarders; het is voor de vliegers werkelijk scharrelen om rond te komen. Kan een jonge piloot van 23 jaar het redden met 10.000 gul den per jaar? Neen toch zeker? Het salaris van de hoogst geklasseerden is hoegenaamd ook niets om over naar huis te schrijven: nog geen 40 mille. Een schijntje, vinden we maar. Dacht u, dat met ze een toe slagje van 10 pet tevreden gingen zit ten kijken? Zo zaten wij in die bus te soezen en van lieverlede wogen wij de ver antwoordelijkheid van een KLM-pi- loot af tegen die van een buschauf feur, temeer daar wij door een don kere, onoverzichtelijke laan reden met nu en dan het verblindend licht van een tegenligger. Zachtjes aan doezelden wij weg en de KLM met aanverwante artikelen mét ons, toen onze neus werd geprikkeld door een geur, welke gaandeweg verstikkend werd. Wij herkenden het verschijn sel dadelijk: knoflook. Wij hebben niet durven zien wie er naflst ons was gaan zitten, anders zou ons vertrouwen in de mensheid wel eens geschokt kunnen zijn ge weest. Niets ls erger dan knoflook in een volle bus. De hele reis van drie I gebruikten reeds de Opwekkende be standdelen van de pepermuntplanr Tegenwoordig gebruikt men dit zelfde middel ter opwekking cn verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thans Kingpepcrmunt. K,ng is lekker cn gezond. I de natuurlijke verkwikking (Advertentie) kwartier is de knoflook bij ons geble ven. We hebben geen oog dicht kun nen doen en dat maakte het nog ondraaglijker. Zo zaten we dus met bedwelmend penetrante geuren opge scheept èn met de KLM, die inmid dels weer was teruggekeerd. Als wij in deze onmenselijke situatie had den mogen kiezen: knoflook óf het laagste vliegersalaris, wij zouden in uiterste nood naar het laatste hebben gegrepen. EEK. ZILFA PLEET v. RCSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) uitgestorven is, terwijl hei welhaast het symbool v.m de Nederlandse na'ie geweest zou hunnen zijn, is de bever. Het is behalve 'n waterbouwkundige ook een bijzonder proper dier. De bever, die een alge- n i en bekend dier was xn a/gelegen waterrijke ge bieden met een gevarieer de planteng' ti, komt al leen nog maar veelvuldig voor in Amerika en Cana da. Rusland telt vier ge bieden waar de bever zich kan handhaven. Noorwe gen heeft ongeveer 10.000 paren bevers en langs de Rhóne in Frankrijk heeft men er ongeveer 4000 ge teld. De voortschrijdende bes* having houdt de wa terrijke streken niet ian- ge: ..afgelegen". Zijn ver dwenen is evenmin opval lend geweest als zijn aan wezigheid, de bever is precies een grote water rat Nauwkeuriger bezien iijr er heel wat vers.nil - .cij Het is eeD knaag J Lr, dat wel 35 kilo kan we gen. Het dier is donker bruin van huid en heeft een plomp achterlijf met zware achterpoten. In te genstelling tot de voor poten, dragen de achter poten brede zwemvliezen tussen alle tenen. De voorpoten zijn alleen be wapend met stevige na gels, die vele diensten moeten verrichten. Ze worden gebruikt om voed sel beet te pakken, nest materiaal te dragen en de jongen, die uit het nest zijn gekropen, naar huis terug te dragen. Ook bij het omhakken van aller lei hout bewijzen deze na gels goede diensten als klemmen waartussen het dier met zijn vlijmscherpe tanden stammen tot een dikte van wel zestig cen timeter, spaan voor spaan afschilt om ze te gebrui ken als bouwmateriaal voor zijn dammen en dij ken. Maar ook voor het toilet zijn de nagels de bever van ongekende waarde. De nagel van de tweede teen van iedere achterpoot is gespleten en vormt daardoor een kam De teen-zelf is geleed en kan derhalve gebogen worden In elke verlangde richting. Als de bever toilet gaat maken, zit hij op zijn staart Ook die heeft weer verschillende functies. Onder meer bij het toiletmaken dient hij cm het evenwicht te hou der» de bever vindt er zijn grote steun in bij het klauteren tegen de wal, wanneer hij zwaar bodem materiaal naar de opper vlakte brengt. Bij plotse linge schrik ten slotte, ge bruikt hij hem als alarm pistool. Een harde slag op het water zal al zijn ijve- r»ge soortgenoten waar schuwen, en hen de vlucht doen nemen. Straatslijpend, werd onze blik getrokken door een groepje kinde ren. Het leek ons toe als had een van hen iets gevonden en de hele vriendenschaar moest er naar ko men kijken. Toen we ons plaatje geknipt hadden, bleek ons dat het onderwerp helemaal niet zo vredig was als wij hadden verondersteld. De hoofdman van het troepje speel de voor rechter en veroordeelde een van de eedgenoten omdat een zojuist ontdekt corpus delicti tegen hem getuigde. Dies werd de be klaagde uit het troepje verstoten. Een alledaags beeld uit een doodge wone Leidse straat. Herkent u deze straat? De vorige week Reeds de maandag, nadat wij de leeuw ontmoet hadden, meldde zich bij ons reeds de eigenaar van het beest, die ons zijn medeleven be tuigde omdat het zijn klauw naar ons had uitgestoken. Met hem wa ren er velen, die het beeld direct herkenden als dat, wat aan het eind van de Pesthuislaan staat. Er zijn meer leeuwenbeelden in en rond Leiden maar dit verried zich door de ochtergrond van de studenten paviljoens. Van degenen, die het raadsel wisten op te lossen werd de wlnnaer van vijf gulden mevr. C. B. van DijkLaken, Garenmarkt 3 te Lelden. Wat moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktle van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt ls. Vergeet u vooral niet uw brief ln te «turen onder vermelding van het motto Foto-toto. De Inzendingen moeten vóör don derdag a s. ln het bezit van de redaktie zijn. Het «paart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw Inzending niet meeloot Handig japonnetje met dubbele rok heeft inspirerend gewerkt op de Nederlandse confectieindustrie. Het resultaat was, dat voor deze vrou wen nadien speciaal vervaardigde modieuze kleding ter beschikking kwam. Hier willen de couturiers het niet bij laten. Zij zoeken nog naar an dere mogelijkheden en. lieten het oog vallen op de vrouw met een betrekking. In haar werk moet deze vrouw veelal op een bepaalde manier ge kleed gaan en het kan zelfs voor komen, dat zij in dit werk ook snel van uiterlijk moet veranderen. Wij denken bijvoorbeeld aan secreta ressen, die achter de schrijfmachi ne en met het stenobloc in de hand in gewone kantoorkleding gekleed kunnen gaan, maar er rekening mee moeten houden, dat ze onver wachts met de directie op stap moe ten naar vergaderingen of recep ties, waar de gewone kantoorkle ding niet past. Hetzelfde kan voor komen bij vrouwen in andere beroe pen, zoals een cheffin van een ate lier of in een industrieel bedrijf, die ook wel eens met cliënten te doen krijgt en er dan netjes wenst uit te zien, zonder zich helemaal te moeten verkleden, kortom er zijn vele mogelijkheden. Voor der gelijke vrouwen is ook een collec tie ontworpen, die werkelijk inte ressante vondsten toonde. Zo bijvoorbeeld dit moderne zwart laken japonnetje, aan beide zijden doorgeknoopt. Het toont een voudig, maar als de onderste kno pen tot het middel zijn geopend, ontplooit zich aan weerszijden een gebloemde onderok, die het model een feestelijk aanzien geeft. De ge hele collectie stond in dit teken. Losse jasjes, hessen, die van model veranderd konden worden, afknoop- bare mouwen, verwisselbare kraag jes en wat al niet meer. Veelal werd getracht een combinatie te maken vt gewone werkkleding en iets waarin men ook in gezelschap kan verschijnen. Dikwijls zeer in genieus ontworpen. We zijn vol be langstelling of het zal aanslaan bij confectionairs en publiek. Naast het zoeken naar vorm en mn in de mode, vinden we ook een tendens in de richting van het han dige, het gemakkelijke, het nuttige, het snel verwisselbare uiterlijk. We zagen dat reeds jaren geleden toen men voor het eerst speciaal een col lectie samenstelde voor de vrouw in blijde verwachting. Deze idee Uit de keuken geklapt Een graansoort die zeer zeker de aandacht verdient, is boekweit. De eiwitten die boekweit bevat, zijn n.L van een heel hoogwaardig soort terwijl het B-vit. gehalte ook be langrijk is. In de vorm van grutten en meel kan boekweit bij de be reiding van talloze smakelijke ge rechten dienst doen. Grutten kun nen op dezelfde wijze en ln de zelfde hoeveelheden als griesmeel worden gebruikt, en boekweit kan in combinatie met bloem heel goed voor het bakken van pannekoeken, drie in de pan, trommelkoek, enz. worden genomen. Ook hartige ge rechten kunnen met behulp van boekweit worden gemaakt, (zie kaaskoekjes). ZONDAG: grapefruit, kalfsfrican deau, doperwten, aardappelen, koffievla (witte bonen in de week zetten). MAANDAG: rest koud vlees, witte bonen, tomatensaus, aardappel- croquetten, broodschoteltje met appelmoes. DINSDAG: Irish stew, pannekoe ken. WOENSDAG: speklappen, andijvie, aardappelen, boekweitepap. DONDERDAG: kaaskoekjes, bloem kool, aardappelpurée, yoghurt met geraspte appel. VRUDAG: gebakken bokking, veld sla, aardappelen, vanillevla met bitterkoekjes. 21ATERDAG: risotto, fruit. Recept: Boekweitepap. 1 Liter melk, 100 gr. grutten, on geveer 4 eetlepels suiker, zout (dun stukje citroenschil of een weinig kaneel). De melk met een weinig zout (en citroenschil of kaneel) aan de kook brengen. De grutten erin strooien en in ongeveer 10 min. zachtjes gaar koken. (De citroenschil verwij deren en) de pap op smaak afmaken met suiker. Een zeer smakelijke variatie ver- We maken een schommel in de tuin m De lentemaand is In het land en het zal niet lang meer dUfen of onze kleintjes kunnen zich verma ken met spelletjes buiten. Natuur lijk kunnen ze niet de gehele dag op straat verblijven. Hier is een aardig werkje voor papa; maak eens een schommel in de tuin. Wij willen u hierbij terzijde staan met enige gegevens, die u kimt beschou wen als een leiddraad. Bevestigen we een schommel op de zolder, dan is het al vrij een voudig. De balken waaraan hij kan hangen, zijn er al, dus daarvoor hebben we niet te zorgen. Maar komt de schommel in de tuin te staan, dan is er meer voor nodig. We maken dus een schommelstoel en hebben daar voor nodig een tweetal flinke dikke opgaande steu nen van minstens 5 bij 10 cm, die een behoorlijk stuk in de grond ge graven moeten worden. De hoogte kan men zelf bepalen, e.e.a. hangt ook af van degenen die er op schommelen moeten, maar men kan er op rekenen, dat de kleintjes groot worden en ook pa of ma wel eens een proefje zullen willen nemen, dus 2 meter boven het aardopper vlak is niet te veel. Graaft u ze dan krygen we door 100 k 150 gr. ge weekte gedroogde abrikozen of pruimen door de pap te scheppen. Ook gestoofde peertjes smaken er uitstekend bij. Recept: Kaaskoekjes. 2,5 Dl. (bijna 2 kopjes) melk, 60 gr. (7 eetlepels) grutten, zout, een kleine ui, 100 gr. oude kaas, aroma, roomboter, bloem. De melk aan de kook brengen met een weinig zout. De grutten erin strooien en in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar koken. De ui schoonmaken, snipperen en in roomboter gaar maar niet bruin bakken. Ui en geraspte kaas (en desgewest aroma) door de grutten mengen. De massa uitstrijken op een met water omgespoelde platte schaal of op twee platte borden, en laten afkoelen. Kort voor het gebruik gelijke stukken ervan snij den. Deze door bloem wentelen en in hete roomboter aan weerszijden lichtbruin bakken. U kunt niet alles weten Citroenen geven meer sap, als men ze voor het gebruik in warm water legt. Doorgelopen overhemden krijgt men weer goed met alcohol 96%. Direct daarna naspoelen met wa ter. Gemsleren vesten worden behan deld met een watje met benzine of tetra. Het watje steeds goed uit knijpen, dus niet te veel vocht ge bruiken. Bladluis in planten kan worden bestreden met zeepspiritus (20 gr. zachte zeep en 10 gr. spiritus men gen). De planten moeten hiermede bespoten worden van onderen tot boven. Zonodig de volgende dag herhalen. Hebt u ranzige boter, gebruik de ze dfln uitsluitend voor het braden van vlees. Door toevoeging van een klein stukje ui voorkomt u de nare smaak. Stalen meubels bewerkt men met een lapje waarop enige druppels slaolie. Voor het stikken van nylon kle ding neemt men bij voorkeur nylon- garen, aangezien dit even «terk en elastisch is als de stof zelf. Aluminium pannen maakt men schoon met ataalwol, een sop van synthetisch wasmiddel, maar nooit met soda of sterke schuurmiddelen. Een eventueel aanbaksel verwijdert men door water met zelfwerkend wasmiddel aan de kook te bren gen en daarna goed borstelen. De onaangename geur in nieuwe of pas geverfde kasten kan men vei^vijderen door er een schoteltje rauwe melk in te plaatsen. De melk regelmatig verversen. Vliegenvuil op blanke meubelen wordt bestreden met een kurk, waaraan goede meubelwas ge smeerd is. Werken in de richting van de vezel van het hout. Zit de dop van uw tube tand pasta erg vast, houdt haar dan even boven een vlammetje en het leed is geleden. Matrassen met binnenvering mo gen nimmer geklopt worden; deze moeten of geborsteld of met de stofzuiger behandeld worden. De stofzak van een stofzuiger mag alleen maar afgeborsteld wor den; deze mag nimmer gewassen worden, want dan zou het weefsel poreus worden en stof doorlaten. Vuile zwabbers maakt men schoon in een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen en dro gen. Dun glas kunt u knippen als u schaar en glas onder water houdt. Indien een kerrieschotel of ker riesoep te sterk smaakt, voege men er een scheut melk bij en het leed is geleden. Is uw vensterglas dof, wrijf dit af met puimsteenpoeder. Gebruik b(J het schoonmaken van linoleum niet te veel water, want het water dat onder het zeil komt, is de oorzaak van het omkrullen der kanten. Warme kamillenthee, is een goed middel, om haren te ontvetten. U krijgt een spijker gemakkelij ker in de muur, door haar van te voren in te smeren met zeep. minstens 70 cm diep in de grond, vooraf moeten de einden, die in de grond komen te staan worden geteerd of bestreken met carboli- neum om verrotten te voorkomen. Stevig staat de paal, als u er nog cement omheen giet in het gat. De schoren. De opgaande steunen moeten worden voorzien van stevige scho ren aan beide zijden van elke steun één. Deze steunen dienen een leng te hebben van 2 meter, d.w.z. een meter komt in de grond en een meter loopt schuin toe naar bo ven tegen de opstaande steunen onder een hoek van 45 graden (dat is de helft van een rechte hoek). De dikte van de schoren kan iets minder zijn dan die van de opgaan de steunen. Op de plaats waar de schoren aan de opgaande steunen moeten worden bevestigd, maakt u in deze opgaande steunen een inke ping, waartegen de schoren komen te liggen, zodat ze niet kunnen op schuiven. 4 Flinke grote spijkers slaan we ln verschillende richtin gen, dus niet precies recht) door de schoren in de steunen. Vanzelfsprekend moet de aarde, waarin de steunen zowel als de schoren komen te staan, zwaar wor den aangestampt. De dwarsbalk. Boven op de opstaande steunen komt een balk *te liggen van de zelfde dikte als de steunen zijn. Vóór dat men deze dwarsbalk er vast op spijkert, moeten steunen en dwarsbalk goed ingeteerd wor den, zodat er een flinke beveiliging wordt verkregen tegen de inwer king van regen. Ter versteviging van de dwars balk op de steunen plaatst men bij voorkeur een paar stevige ijzeren beugels over de hoeken van boven balk en steun. Deze beugels beves tigt men met flinke stevige hout- schroeven. Schroeven laten niet zo gauw los als gewone spijkers. Nu moet de schommel nog ge maakt worden. Men schaffe hier voor aan een tweetal flinke stevige touwen, een tweetal echte schom- melhaken waaraan de schommel komt te hangen. In de ijzerwinkel zijn verder te verkrijgen ijzeren ringen, die in de lussen van de tou wen, welke bevestigd worden aan de dwarsbalk, komen te liggen. Ge wone haken zijn te gevaarlijk, om dat de ringen daar bij het schom melen kunnen uitspringen. Op deze wijze wordt verkregen, dat er geen slijtage zal ontstaan aan de touwen. Men zorge er ech ter voor (ijzer op ijzer kan ook slijten) dat de wrijfpunten goed dik worden ingesmeerd met vet. De zltplank. Rest nog nog iets te vertellen over de bevestiging van de tou wen aan het zitplankje. Boor 4 ga ten in het zitplankje en laat de touwen hierdoor lopen. Het losse einde wordt dan bevestigd aan het hangende touw. Dit kan men doen, door flink stevig, doch soepel ijzer- draad om het einde van het touw te draaien, dit met een tang flink aan te trekken, waarna men ter lengte van ongeveer 10 cm de twee stukken touw aaneen bindt. Het bovendeel van het ijzerdraad schuift men door de vezels van het dikke touw. Het einde der draad haalt men een paar keer onder het ijzer- draad door, draait alles goed stevig aaneens. Als u er voor gezorgd hebt. dat het plankje goed horizontaal hangt, op de juiste hoogte, is de schommel klaar. Wilt u de hoogte kunnen verstel len, dan zijn in de twee touwen verstelringen nodig. Touwen met schommel-verstelringen, zitplank en schommelhaken zijn in de handel ook compleet te koop. Teneinde verschuiven van het zitplankje te voorkomen, kan men de touwen, middels een paar niet te grote krammen, aan de onderkant van het plankt vastzetten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8