12, Ballonvaarder Jansen uit Oegstgeest gaat publiciteit kweken voor R'dams Klein-seminarie SATANS WAPENRUSTING Verheven hobbi/ in dienst van nog verhevener doel Romantisch evenement voor Rijn- en Duinstreek O VER BALLONNEN EN MANDEN GESPROKEN...... Ariilleriestelling op de zeebodem ZATERDAG 22 MAART 1958 DE T.EIDSE COURANT PAGINA 7 ^'AN DE WEEK WERDEN WE min of meer verrast door het bericht, dat de heer K. P. M. Jansen uit Oegstgeest enkele ballonvaarten zal gaan maken om daardoor de aandacht van de katholieke bevolking van Zuid- Holland te vestigen op de bouw van het nieuwe Klein-seminarie van het Rotterdamse bisdom. Bij het vernemen van dit nieuws zijn we meteen naar de heer Jansen zelf getogen omdat zowel het doel als de middelen van deze nieuwe seminarie-actie ons in hevige mate interesseren. Wat we reeds vermoedden werd i beneden hem; hij vaart laat hij bewaarheid toen wij door de bal-1 niet merken, dat u „vliegt" zegt, lonvaarder werden ontvangen: een jonge man, jong genoeg om aan bal lonnen te denken, maar weer te oud voor de speelgoedballonnetjes met 'n touwtje en een visitekaartje er aan. Het is bij de kennismaking de heer «lansen niet aan te zien, dat hij zo'n uitzonderlijke plaats in het luchtruim inneemt, maar bij een gesprek blijkt want dan heeft u het bij hem ver bruid in zijn vrije tijd en vraagt er geen cent voor. Twee en een half jaar ballonerva ring heeft de Oegstgeester luchtvaar der er al op zitten. Vorig jaar haalde hij zijn brevet voor gezagvoerder. „Dat is helemaal geen pretje, 't Was hij dingen te kunnen vertellen waar veft.e van eenvoudig en ik voelde het overgrote deel van de landbewo- me weer als in de schoolbanken van ners nog geen weet van heeft. de H.B.S., maar dan nog een tikkeltje De heer Jansen, die lid is van de "f"\ Vooral ke' mondeling examen, Haagse Ballonclub de enige van vler uur huurde, was ellendig haar soort in ons land - en een «-as 'en verzuchte ontboezeming van van de vier gebrevetteerde gezag- de.heer Jansen ze zeurden je kop voerders die Nederland rijk is, «ek over. ballontechmek, meteorolo- deelde ons zonder veel ophef me- gie en allerlei wetten." Grootse vooruitzichten in Zuid-Afrika de, dat het idee van de Seminarie vaarten van hem is uitgegaan. „Ik vind, dat wij als jonge mensen toch al niet zo veel voor dit soort dingen doen", zei hij. Hij had bij u u T vorige vaarten al geconstateerd, „T°L"U 'S* .heelt d-!t heeï, '"J?" dat een ballonopstijging drommen er fnegen va,arten Dat h,kt mensen weet te trekken en bij een preek over de stichting van een Klein-Seminarie was het opeens H bij hem opgekomen om zijn me- s de werking te verlenen; hij zag. er wel wat in en ging in Rotterdam praten. „Vaste vormen hebben de plannen nog niet", moest de heer Jansen be- kennen. „In Alphen, Naaldwijk en Lisse, waar de opstijgingen zullen plaats hebben, moeten eerst comité's worden opgericht, die hun handen j vol zullen hebben aan het voorberei- 5 den van de propaganda en die de medewerking van organisaties en ver- I enigingen hopen te krijgen. De bur- gemeester van een van deze plaatsen is reeds bereid gevonden, het voor- zitterschap van een comité op zich J te nemen. Het organiseren van een dergelijk ballonfeest vergt veel tijd en voordat je de vereiste paperas sen ln je bezit hebt gaan er weken heen." welke kosten zo'n opstijging mee- verwacht een enorme toeloop Het komt hem als een evenement voor, boven dit land, waar blank en zwart elkaar voortdurend in de haren zitten, vanuit 'n ballon neer te kijken op de rassendiscriminatie, maar hij twijfelt i er aan of het panorama in deze wel i overzichtelijk zal zijn. Bovendien hebben de beide ballonreizigers al voorpret als ze de mogelijkheid over wegen op een gegeven moment een val in 'n leeuwenkuid te maken. „Dan kan je lachen", merkten we voorzich tig op. zich in des ballonvaarders hoofd vastgezet. Op 8 juni doet hij mee aan de internationale ballonwedstrijden op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam en zo alles bij elkaar be staat er wel een kans, dat hij dit jaar een twaalftal vaarten in totaal maakt en dit is inderdaad flink wat naar Nederlandse begrippen. Even terugkomend op de semi narievaarten vertelde de heer Jan sen, die in het dagelijks leven met zijn beide benen op de grond staat als directeur van een Leidse fir ma in bouwmaterialen, dat hij zijn passagiers voor de drie tochten al heeft gevonden. De eerste keer profiteert het bisdom ervan in de persoon van de secretaris van de bisschop, de weleerw. heer E. E. Guljé, die bij voorbaat zich al een enthousiaste bij-ballonvaar der heeft getoond. Dr. J. L. Schae- fer uit Leiden gaat op de tweede vaart mee en de derde maal zal een journalist, zo koelbloedig mogelijk, in de rieten mand van een meter hoogte stappen. Meer Publiciteit'het voornaamst Het is op de eerste plaats te doen om de publiciteit, waar mee de bouw van het nieuwe Semi narie is gediend. De enige financiële Voordelen welke worden verwacht zullen moeten komen uit de entrée- g^lden bij de opstijgplaatsen en de De gebroeders Montgolfier zijn er in 1783 mee begonnen. Dat was toen nog een warme-luchtballon, zodat men eerst een vuurtje in de mand moest stoken om de lucht in het ballonomhulsel de stijgkracht te geven. De brandweer zou tegenwoordig dergelijke praktijken niet meer toelaten, want zelfs voor grote mensen is het spelen met vuur gevaarlijk. Later is men zyn toevlucht gaan nemen tot het lichtste, doch ook zeer brandbare gas, n.l. waterstof. Hiervan bedient ook de heer Jansen zich. Het eind van de vorige eeuw werd bij gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Parijs een ballon vervaardigd met een rieten aan hangsel waarin zo'n 70 mensen konden plaatsnemen en die bij de honderd meter hoog was. Het was een bezienswaardigheid van de eerste plank, doch erg handelbaar was hij niet. Het is in vroeger dagen, toen men typische „geavanceerde" luchtvaartbegrippen had het kon niet groot en indrukwekkend genoeg zijn ook gebeurd, dat men aan een dergelijke monsterballon een geheel huis (van riet) ophing. Veel plezier heeft men er niet van gehad De heer Jansen houdt het maar liever bij zijn ballon van 22 meter hoog, dat is nog respectabel genoeg; een huis met zes kamers ver dwijnt er met gemak in. Alleen die mand, waarin amper aaii vier mensen kunnen staan, komt ons een beetje krap voor. brengt alleen zo'n ballon verte- opbrengst van de programmaboek- 1 genwoordigt al een kapitaaltje dan ies, waarin artikelen worden opge- j valt het nog wel mee. Dit jaar hoopt nomen o.a. van mgr Jansen v. Rotter- hlJ aan meer reisjes toe te komen, dam en welke illustraties zullen be- Want behalve de .drie seminarie- vatten van kapelaan J. W, M. de vaarten op 4 mei in Alphen, 11 mei Jong van de Leidse St. Petruskerk. 'e Naaldwijk en op 18 mei te Lisse Grote steun heeft de heer Jansen van gaa* de heer Jansen op Koninginne- deken W. P. M. Haring van Leiden, dag naar Haarlem om daar de festi- die al veel heeft gedaan om de zaak viteiten spectaculaire luister by te op poten te krijgen. De heer Jansenzetten, zal straks in de lucht 'opstijgen met een idealistische kijk op de dingen; dan komt op 20 mei een grote dag. Hij vertrekt dan met mevrouw als enige vrou- welijke Nederlandse ballonvaarder al Twee „ballon-groten in een mandje. voorJgoed b gevtstigd, naar Znid- Links de heer Boesman, rechts de Afrika. Men is daar op ballongebied heer Jansen uit Oegstgeest. I nog niets gewend en de heer Jansen -VV- :r, - meisjes, die programmaboekjes zul len gaan verkopen en veertien da gen van te voren zullen er al pam fletten worden aangeboden, welke men aan de ramen kan bevestigen. Als het weer nu maar een beetje meewerkt kan men rekenen op een schouwspel, dat nog geen schering en inslag is in deze dagen van ge stroomlijnde snelheid en oorverdo vende straalvliegtuigen. Attractie voor philatelisten /"VM HET GEHEEL nog aantrekke- lijker te maken is aan de ballon vaarten een wedstrijd verbonden in het schatten van hoogte en de af te leggen afstand. U heeft ook deze week al kunnen lezen, dat er verder ballonpostbriefkaa?ten zullen wor den uitgegeven, waarop het comman- dantenstempel en het stempel met kenteken en naam van de ballon ko men te staan. De postzegelverzame laars onder de toeschouwers zullen j er wel heel wat voor over hebben om hier een graantje mee te pikken, lijkt ons. Het is een prachtige hobby van de heer Jansen, dat varen door de lucht, waar je op een hoogte van 200 meter door de weerkaatsing van het ge luid tegen de ballonwand alles kunt horen wat er zich beneden afspeelt en je zachtjes op de wind wordt mee- De bevoorrechte ballonvaarder voelt zich boven alle aardse beslommerin gen verheven. gevoerd, geruisloos. Een genot voor de bevoorrechte ballonvaarder, die zich in de vrije lucht verheven voelt boven alle aardse beslommeringen en zich laat brengen waarheen wind- stroom of termiek maar willen. Doch ook de toeschouwer beneden zal zijn ogen niet kunnen afhouden van die trage stip waar hij een mens weet, die naar wijder horizon kan staren en de dingen op aarde eens zo mooi ziet En deze hobby, deze schone sport gaat de heer Jansen thans in dienst stel len van een even schoon, zelfs nog „verhevener" doel. dan twee mensen kunnen er niet in de mand het klinkt by na honds van een ballon van 400 m3. Wy verzekeren u, dat dit al een heel gevaarte is met z'n totale hoogte van 22 meter, waarvan de ballon zelf alleen al 15 meter voor zijn rekening neemt. Niet alleen varen, maar ook werken Je bent in zo'n eng rieten wereldje soms duizenden meters hoog he lemaal op elkaar aangewezen. In bal lonnen van 600 en 750 m3, waar resp. 3 en 4 personen kunnen staan vindt de heer Jansen het eigenlijk niet eens zo prettig varen. „Ik kies het liefst mijn eigen passagiers, dan weet ik wat ik aan ze heb en loop niet de kans, dat ze aan het einde van een trip op me af komen met een bedankje voor de prettige lift en de hartelijke groe ten thuis. Als de ballon weer op de grond staat begint het werk pas goed; de geweldige lap moet worden opge vouwen en in elkaar gepakt en bij een dergelijk karwei wordt menig zweet druppeltje geplengd. Je moet dan echt niet iemand bij je hebben die, al kan hij er niets aan doen, last van ader verkalking heeft of die liever bloem pjes in de wei gaat plukken", merkt onze gastheer nuchter op. Overigens is ballonvaren bepaald veiliger dan autorijden, zegt de heer Jansen, die het weten kan. Er kan je hoegenaamd niets erger gebeuren dan dat je bij een verkeerde ma noeuvre een beetje hard aan de grond komt. Je maakt dan even een be hoorlijke smak, maar het )eed blijft in zulke gevallen beperkt tot hoog stens een paar dagen trekken met je been als dat toevallig onder de mand terecht is gekomen. „Met de koeien moet je echter wel uitkijken", krij gen we als waarschuwing te horen, „die beesten lopen meestal daar waar je je vaartuig wil laten zakken en om voor lastdier te spelen bedanken ze prompt." De heer Jansen heeft de beste ver wachtingen voor de komende „dio cesane" ballonvaarten. De jeugd zal vooral worden ingeschakeld bij het attent maken van de bevolking op de komende „hemelse" gebeurtenissen. Het is b!v. de bedoeling dat heel Noord wij kerhout naar Lisse tijgt op 18 mei. Daarom zal Noordwij kerhout overstroomd worden door jongens en» Atoomraketten, die op grote diepte onder water door onderzeeërs gelan ceerd naar doelen op het vasteland, die 2000 en meer km verwijderd zijn, feilloos hun weg vinden. Dat is naar het oordeel in militaire kringen het „absolute wapen" van de toekomst. Laten we hopen, dat het nooit zijn verwoestend werk zal doen. Raketten staan heden te dage bij de wedloop in bewapening op de voorgrond. Op het ogenblik bevin den de raketten zich nog in een ont wikkelingsstadium. Naar schatting van de raketspecialisten Wernher von Braun en Walter Dornberger zal het nog wel een jaar of vijf duren, voor deze projectielen uit hun kinderschoe nen gegroeid zijn. Om zich aan vijandelijke aanvallen te onttrekken hebben de bestuurbare projectielen verplaatsbare lanceer- bases nodig. Boven de grond zijn deze bases een doelwit voor de vijand. Een lanceer basis op een atoom-onderzeeër, die zich pijlsnel kan verplaatsen wordt als de meest indeale oplossing ge zien. De vader van deze gedachte is Walter Dornberger, die op het ogen blik de raket-adviseur van de V.S. is. Reeds in 1944 nam hy in de Oost zee dergelijke proeven. Van het dek van een 15 meter diep gedoken on derzeeër werden destijds hele salvo's raketten met vaste brandstof afge schoten, die zich met bruisend ge weld uit het water verhieven. Hun spreiding was echter niet te bereke nen en de actieradius relatief gering. Bij de huidige stand van wapentech niek is het wel mogelijk om een met atoomenergie aangedreven duikboot tot een diepte van 200 meter te laten zakken en een Polaris raket met atoomlading af te vuren. Een derge lijk projectiel zou een actieradius van 2500 km kunnen hebben. Een duivels wapen, dat zelf vrijwel on kwetsbaar is, maar grote vernielin gen op het vasteland kan aanrich ten. Een Satanische uitvinding,

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7