3)e CeidóeSowfcct/nt Schepen terug maar beslag op de haveninstallaties K.P.M. moet de schade vergoeden Sa'arissen door Djakarta slechts „voorgeschoten" De lente zette in met sneeuwstormen Franse Nat. Vergadering wijzigt Grondwet Kath. Middenstands-appél vnor Leiden en omgeving Onbruikbare maskers Vorstelijke belangstelling HOE wordt het weer? Het blijft maar koud Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 22 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14366 De K.P.M. moet toch hangen Telefoon* Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 et p. nun. Telefoontjes f 1.50 HOLLE ZINNEN ■maatschappelijke streven, dat de mensheid ooit gekend heeft" aldus mr Burger in een toespraak, waarvan enkele zinnen worden over genomen in een verkiezingsblad van de P. v. d. A. „Wij grijpen elke reële kans, die een etappe kan vormen in de richting van ons doel: een voor allen vrije samenleving!" Mooie zinnen, daar niet van, maar zijn het geen holle zinnen? Wie sinds de bevrijding de ontwik keling van de P. v. d. A. heeft ge volgd, kan zich slechts verbazen over haar innerlijke zwakte. Uiterlijk is zij in kracht en macht toegenomen, maar van binnen is zij gestadig verzwakt. Zij bergt in haar boezem aarts-socialistische elemen ten (afkomstig van de enorme af braak der communisten) te zamen met een „werkgroep van de werk gevers", maar ook godloochenaars en christenen. Om die zeer uiteenlopen de, ja, principieel tegengestelde stre vingen in één verband te houden, zou zij over een hecht cement moeten kunnen beschikken maar dat ont breekt. Men stemt op de P. v. d. A., omdat men niet communistisch, en in geen geval „confessioneel" wil stemmen Men stemt omdat men iets niet wil, en de P. v. d. A. weet zelf niet goed wat zij wel wil: Socialisatie, behalve waar het dwingende eis was, lijkt geen onderwerp, waar een Neder lander warm voor loopt en waar zelfs de Russen de buik van vol hebben Vergroting van staatsmacht door staatskapitalisatie (lees zwaardere belastingen en meer ambtenarij) L evenmin een onderwerp, dat in ons land heftig wordt begeerd! Een alles- regelend en opleggend staatsappa raat? Wat we daarvan meemaken is méér dan voldoende. Maar wat blijft er dan voor be ginsel in de P. v. d. A. over? Zij heeft sinds de bevrijding, jn samenwerking met de K.V.P. en zonder de K.V.P. was dat volstrekt onmogelijk geweest veel goede in stellingen bevorderd, zoals de ouder domsvoorziening, maar herhaaldelijk bleek haar zwakte van beginsel, wan neer zij zich aanvankelijk fel ver zette tegen maatregelen als kinder bijslag, belastingverlagingen en be- zitsspreiding om ze later te omhel zen. Maar het waren geadopteerde kinderen van de K.V.P., evenals de publiekrech telij ke bedrij fsorganisatie en het weduwen- en wezenpensioen. Allerminst is het de P. v. d. A. kwalijk te nemen, dat zij na de gebruikelijke tegenstand de initia tieven van de K.V.P. ondersteunt. Dat getuigt van gezond verstand. In zoverre kan men haar „vooruitstre vend" of „progressief" noemen. De P. v. d. A streeft vooruit, zo lang zij de K.VP. volgt! In de gegeven poli tieke omstandigheden kan echter ook de K.V.P. maar bitter weinig berei ken zonder de P. v. d. A. Laat men toch een open oog hebben voor de politieke mogelijkheden en de daar bij noodwendige aanpassingen. r\e P. v. d. A. is in getalsterkte een gelijkwaardige partner, maar zij is innerlijk zwak. omdat zij geen rotsvaste beginselen heeft. Daarom achten wij de prachtige, boven aangehaalde zinnen van mr Burger holle zinnen. Want wie arbeiden er „aan het grootste maatschappelijke streven, dat de mensheid ooit gekend heeft"? De wereld overziënde, is het an- woord: het communisme .en het chris tendom. Beide steunen op vaste beginse len, maar tegengestelde beginselen. Wie werkelijk deel wil nemen aan het grootste maatschappelijke stre ven, dat de mensheid ooit gekend beeft, en daar in de politiek, even als de communisten, aan mee wil werken, sluit zich aan bij een van de christelijke partijen en voor de Ne derlandse katholieken is dat de Ka tholieke Volkspartij. STAKING IN WEST-DUITSLAND AFGEWEND Het gevaar van een staking bij de openbare nuts- en vervoersbedrij ven in West-Duitsland is vrijdag avond afgewend. Men is het eens geworden over een loonsverhoging van 14 pfennig per uur. De vakbon den hadden aanvankelijk 23 pfennig per uur geëist. De Indonesische regering heeft nu wel de K.P.M. haar schepen terug gegeven, maar zij heeft de maatschappij aansprakelijk gesteld voor ruim vijftig miljoen roepiah (16 miljoen gulden) aan salarissen, die Indonesië aan het personeel van de maatschappij zou hebben uitbetaald nadat de re geringscontrole werd ingesteld. De Indonesische minister van Scheepvaart, Nazir, heeft de K.P.M.-directie eraan herinnerd dat de regering in Diakarta de salarissen van het kantoorpersoneel van de maatschappij en van de bemanningen van de in beslag genomen schepen heeft „voorgeschoten". Dit meldt United Press. Het ligt in de bedoeling, dat Indonesië een formele eis tot schadevergoe ding zal indienen. Zolang deze schadevergoeding niet is betaald, zal Indo nesië beslag leggen op de havenuitrusting en de technische diensten der maatschappij, voor zover deze zich op Indonesisch gebied bevinden. Minister Nazir verklaarde dit, nadat hij officieel had meegedeeld dat alle K.P.M.-schepen aan de maatschappij teruggegeven zullen worden. Het Deense vrachtschip, dat de naam Bretagne droeg, kwam van on bekende bestemming aan met Rode Kruisvoorraden, aldus de woordvoer der. Sinds de tegenregering uitgeroepen werd, hebben de torpedobootjagers Rajawali en Patiffoes de haven van Padang geblokkeerd. Korvetten, die aan de blokkade hebben deelgenomen, zijn intussen vertrokken, waarschijnlijk om de In donesische marine en luchtmacht hulp te bieden bij Medan, waai- de strijd zich op'het ogenblik toespitst. GEZWICHT VOOR LLOYDS. Zoals wij reeds gemeld hebben ligt de reden van de teruggave der sche pen in de druk, welke Lloyds en de met haar samenwerkenle verzeke ringsmaatschappijen op Djakarta hebben uitgeoefend. Men dreigde, dat als de schepen niet werden teruggegeven, in het ver volg geen schepen en ladingen naar Indonesië meer te verzekeren, of de premies zodanig te verhogen, dat het onaantrekkelijk zou worden zaken te doen met Indonesië. Indonesië zou daardoor geheel geïsoleerd geraakt zijn. Minister Nazier heeft dat op een kinderachtige manier ontkend. „Hij zeide, dat het besluit tot terug gave helemaal niet genomen was on der druk van de verzekeringsmaat schappij. De overweging was, dat Lloyds de KPM een schadevergoe ding van ongeveer 75 miljoen gulden had moeten betalen, waarna de sche pen Lloyd's eigendom geworden zou den zijn. „Wij wensen niet dat de K. PM zulk een bedrag wordt uitbetaald, daar dit voor de scheepvaartmaat schappij bijzonder voordelig zou zijn. De schepen zijn zulk een bedrag lang niet waard. Daarom geven wij ze vrij, uitsluitend >mdat hierdoor onze re putatie buitenlands verbeterd zal worden", aldus Nazir. De directie van de KPM in Djakar ta heeft bevestigd, dat de schepen aan de maatschappij zijn teruggegeven en dat de KPM haar bedrijf niet langer in Indonesië mag uitoefenen. Kom maar hij ons! Volgens radio-Boekittingi heeft de tegenregering te Padang de KPM reeds uitgenodigd haar schepen te sturen naar havens op Sumatra en Noord-Celebes, die in handen van de „rebellen" zijn. DEENS VAARTUIG BESCHOTEN. Een Deens vrachtschip van 2784 ton, dat geprobeerd heeft de haven van Padang binnen te lopen, heeft twee treffers op de bovenbouw en de romp ontvangen van een oorlogsschip van Djakarta. Dit heeft een militair woordvoerder van de Indonesische te genregering bekendgemaakt. WAARSCHUWING. Volgens een bericht van radio-Pa- dang zou overste Barlian, de militai re commandant van Zuid-Sumatra, de Indonesische regering gewaarschuwd hebben dat, als de luchtaanvallen om Midden-Sumatra niet worden beëin digd, de troepen onder zijn comman do zullen vuren op militaire rege ringsvliegtuigen die over de provincie Zuid-Sumatra vliegen. Radio-Padang zei voorts, dat over ste Barlian aan de centrale regering heeft meegedeeld, dat de Indonesische luchtmacht geen gebruik mag maken van de vliegvelden te Djambi en Ben- koelen. De legerwoordvoerder in Djakarta heeft verklaard, dat de troepen van majoor Nainggolan in de buurt van het Tobameer, ten zuiden van Medan, zijn omsingeld. Zij werden aanhou dend achtervolgd door Mustangjagers van de luchtmacht. Tot dusver heb ben zich 300 manschappen van deze troepen overgegeven, aldus de woord voerder. In kringen der te Singapore ver blijvende opstandelingen is gezegd, dat de troepen van de tegenregering de olie-installaties van de Caltex te Pakanbaroe in de lucht zouden laten vliegen, als dit de enige manier is waarop kan worden verhinderd dat de centrale regering profiteert van de opbrengst van de olieterreinen al daar. Over heel Europa en N.-Amerika ld vele delen van Europa en in, het oostelijk deel van de Ver. Staten is de lente vrijdag ingezet met sneeuw, vorst en zware stormen. Sneeuw viel er in Frankrijk, Duitsland, Italië, Oostenrijk, België en Tsjecho-Slowakijè. In Oost-Butt&r land werd het verkeer belemmerd door ijs. In vele Noord-Italiaanse steden viel een zwaar pak sneeuw. In Rome regende het. Genua ging vrijdag gebukt onder een gierende storm. In Tsjecho-Slowakije raakte het telefoonverkeer als gevolg van de zware sneeuwval in de war. In Praag vielen de openbare vervoersmidde len uit. Stockholm beleefde de koud ste lentedag in 18 jaar. In Zwitserland genoot men vrij dag echter van lenteweer, doch in de bergen wordt sneeuw verwacht en in sommige gebieden bestaat la winegevaar. In Amerika: Zware stormen hebben ook in de oostelijke staten van de Ver. Staten moeilijkheden bij het verkeer en schade veroorzaakt. Vliegtuigen kon- Stabieler regering De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht met 398 tegen 206 stemmen het wetsontwerp tot her ziening van de Grondwet goedge keurd. Het wetsontwerp heeft ten doel de uitvoerende macht te versterken en het aantal kabinetscrises te be perken. De voornaamste punten van het wetsontwerp zyn: 1. geen gewoon lid van de Natio nale vergadering kan wetsvoorstel len doen, waarin aangedrongen wordt op regeringsuitgaven of ver hoging van de belastingen, 2. De regering kan alleen tot af- Nikkel en kobalt op Nieuw Guinea Een pas verschenen rapport over een diepgaand onderzoek naar de lateriet-deklagen op een eilanden groep voor de kop van Nederlands Nieuw-Guinea komt tot de conclusie dat exploitatie van deze lagen econo misch verantwoord is. De onderzochte terreinen bevatten in totaal 63.14 miljoen ton ijzer-, nik kel- en kobalthoudende erts, waarvan het gemiddelde nikkelgehalte 1.41 procent en het gemiddelde kobaltge- halte 0.16 procent bedraagt. Velden op het eiland Manoeran be horen tot de rijkste velden. Daar ligt 11.12 miljoen ton erst met een gemid deld nikkelgehalte van 1.5-4 procent, ook het gemiddelde kobaltgehalte is daar hoog, namelijk 0.19 procent treden worden gedwongen door aan neming van een motie van wantrou wen of „verzet" (een nieuwe aandui ding) en elk lid van de Nationale Vergadering is verplicht zijn stem uit te brengen (zo nodig bij vol macht) Het is niet meer toegestaan afwezig te zijn. 3. De regering krijgt de bevoegd heid om in bepaalde omstandighe den de Nationale Vergadering te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven De president van de Franse republiek kan het besluit van de regering echter nietig verklaren, als hij van mening is, dat de om standigheden zó ernstig zijn, dat ontbinding van het parlement niet wenselijk is. De uitslag van de stemming was zodanig, dat men één stem te kort kwam voor de meerderheid van drie- vijfde, die voor de laatste lezing van het wetsontwerp nodig is, als men een volksstemming hierover wil ver mijden. De Nederlandse Katholieke Mid denstands Bond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam organiseert een serie middenstands-appéls die in Leiden zullen worden ingezet. Dinsdag 25 maart a.s. worden de katholieke middenstanders van Lei den en verre omgeving verwacht in het St. Antonius Clubhuis waar de heer J. B. W. Meerbacht van het Eco nomisch Instituut voor de midden stand zal spreken over „Het midden- en klein bedrijf in verband met de Bestedingsbeperking en Productivi teitsverhoging". Na de pauze krijgen den niet opstijgen, president Eisen hower moest een reis naar West Point uitstellen, de dienstregeling van de treinen kwam in de war. Volgens de latere berichten zijn er zeker 41 doden. In Pennsylvenia is de noodtoestand afgekondigd. In honderden gebieden zit men zonder elektriciteit Duizenden mensen moesten hun ijskoude huizen verla ten en in noodcentra worden onder gebracht. In New York is in 48 uur tijds 27 cm sneeuw gevallen, in Washington 50 cm en in Baltimore bijna 60 cm. Tienduizenden auto's en autobussen zijn in opgewaaide sneeuwhopen blijven steken. In de kustgebieden ondervindt men voorts veel overlast van hoge vloed standen. In Japan. De lentedag werd in Japan, even als vorige jaren, gevierd als een nationale feestdag. Miljoenen Japan ners brachten het traditionele bezoek aan de graven van hun voorouders In Tokio werden speciale gebeden gezegd voor de „zielen" van 15 slede honden, die de Japanse Zuidpoolex peditie de vorige maand op het On- gul-eiland moest achterlaten. Na de helmen Na de helmenaffaire dreigt een nieuw fiasco in de bevoorrading van het Nederlandse leger. In het leger- magazijn en garnizoens van Neder land zijn 400.000 gasmaskers opge slagen die ondeugdelijk zijn. Zij zijn afgekeurd, omdat de ventielen lek ken en de ventielhuizen scheurden. Deze maskers zijn vervaardigd door de „Verblifa", die ook de helmen maakte en het schijnt, dat de afleve ring is gecontroleerd door lieden, die van de eisen, die aan een masker ge steld moeten worden, niet op de hoogte waren Nadat de maskers wa ren afgeleverd zijn de Nato-eisen ten aanzien van maskers verzwaard. Bij een controle bleken de maskers niet aan de eisen te voldoen en een zeer ernstig euvel was het lekken van de ventielen. In opdracht van het ministerie heeft T. N. O. in 1956 al een nieuw ventiel ontworpen, dat uit één stuk bestaat en dat een plastic ventielhuis in plaats van een ebonieten huis heeft. Er is pchter sindsdien nog niets aan gedaan. De niéuwe ventielen werden niet in productie genomen en 400.000 qnbruikbare gasmaskers liggen in Nederland opgeslagen. Op de expo in Brussel zal 't ook produktschap voor groenten en fruit meewerken aan een doorlopende de coratieve expositie van groenten, fruit en bloemen. Het bestuur heeft 25.000 voor deze deelneming uitgetrokken. de belangstellenden de kans met de heer Meerbach te debatteren. De befaamde spreke^ Jan Bakker, directeur van het bureau, zal het tweede deel van het programma voor zijn rekening nemen. Hij spreekt over: Waarom culturele verheffing van de middenstand. Het behoeft geen betoog, dat dit middenstands appèl eer> primeur voor het ge- wést Leiden zeer veel belangstel lenden zal trekken. Deze opname van HJVI. Koningin Elizabeth II van Engeland en Z.K.H. Prins Philip, hertog van Edinburg, werd gemaakt tijdens de première van de film „Duinkerken" in het „Empire Theatre" te Londen. De liefdadig heidsvoorstelling werd gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van militairen van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Gematigd optimisme van minister Witte De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ir. H. P. J. Witte, liet gisteravond in een redevoering in Hilversum op een verkiezings bij eenkomst van de Statenkring Hilver sum van de Katholieke Volksparl'j een gematigd optimistisch geluid ho ren ten aanzien van de economische situatie van het land. Er is sparke van langzaam herstel en het hervinden van het econo- mich evenwicht, aldus de bewinds man, die er echter zijn gehoor op wees, dat het aantal van 88.000 wonin gen, dat in 1957 werd gebouwd, in de komende jaren zeker niet verwacht mag worden. Het herstel zal ook van invloed zijn op een gunstiger ontwik keling in de sector van de particu liere woningbouw. We zullen echter moeten afwachten, aldus minister Witte, of de voorgenomen 40.000 wo ningen in deze sector in 1958 ge reedkomen. Het ziet er op dit mo ment nog niet naar uit. Ir. W. Merkx, lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, achtte het inschakelen van de levensbe schouwelijke organisaties op het ter rein van de werkzaamheden der pla nologische diensten noodzakelijk. Spreker verwachtte geen otstandko- min^ van het streekplan voor het Gooi binnen enkele jaren. van een oceaandepressie, daalt de luchtdruk boven Ierland. Als gevolg daarvan verplaatst het hoge drukge- bied zich iets naar het Oosten. Voor het weekeinde betekent dit evenwel nog geen verandering in de huidige weertoestand. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD Overwegend droog weer met opklaringen en enkele overdrij vende wolkenvelden. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen middag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. In de nacht van 2 op 3 augustus van het afgelopen jaar is uit een dressoir in de huiskamer van de café houder W. Dam te Lippenhuizem een geldkistje ontvreemd, dat onder meer een bedrag van 3.400,— bevatte. Van de daders ontbrak tot dusver ieder spoor. Dezer dagen echter vond een wielrijdster het kistje in de on middellijke nabijheid van het café in de berm van de weg. Het geld was verdwenen, maar de waardepapieren, zoals polissen en koopakten waren nog aanwezig. De politie is van me ning, dat het kistje slechts korte tijd daar kan hebben gelegen en zij heeft thans het onderzoek weer met kracht ter handgenomen. De luchtdrukverdeling boven Euro pa verandert slechts weinig. Boven Scandinavië handhaaft zich een hoge drukgebied, terwijl boven het Mid dellandse Zeegebied de luchtdruk laag blijft. Daardoor wordt met noordoostelijke winden nog voortdu rend koude lucht naar onze streken gevoerd. Verschillende stations in Nederland meldden vanmorgen minimumtempe raturen van 7 graden onder nul. In Midden-Duitsland vroor het hier en daar 10 graden. Scandinavië blijft het koude-centrum met nachtelijke temperaturen tot ongeveer 25 graden onder het vriespunt. Onder invloed 23 Maart zon op 6.38; onder 18.57; maan op 7.39; onder 22.26. 24 Maart zon op 6.36; onder 18.59; maan op 8.08; onder 23.27. I j Hoogwaterstanden 23 Maart v.m. 5.10; n.m. 5.25. 24 Maart v.m. 5.40; n.m. 5.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbew. 20 C. STOCKHOLM licht bew. 18 OSLO half bew. 9 KOPENHAGEN onbew. 7 ABERDEEN sneeuwbui 0 LONDEN zwaar bew. 0 AMSTERDAM onbew. 3 BRUSSEL geheel bew. 4 LUXEMBURG onbew. 6 PARIJS licht bew. 4 BORDEAUX geheel bew. 2 GRENOBLE onbew. 3 NICE zwaar bew. 5 BERLIJN zwaar bew. 5 FRANKFORT geheel bew. 5 MüNCHEN geheel bew. 7 ZURICH zwaar bew. 7 GENèVE licht bew. 4 LOCARNO onbew. 1 WENEN sneeuw 5 INNSBRUCK sneeuw 7 ROME onbew. 1 AJACCIO onbew. 1 MADRID half bew. 8 MALLORCA zwaar bew. 10 ALGIERS niet on tv. Korreltje De grootste rijkdom heeft hij die arm is aan begeerten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1