DE LEIDSE BIOSCOPEN Allemaal geheimzinnige KLM-gezichten Ij. tf vaker ZWAARDEMAKER Ontslagen schipper werd kaperkapitein JOHNNY RAY OVERPEINZING Krachtprestatie bloemkwekers voor Rotterdamse aak voer lek in Leiden ZAf ERDAG 22 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Nadat de K.L.M.-vliegers vrijdagochtend in het diepste svNf R—««>inrisk3 te Amsterdam hadden vergaderd werd de in de cn kon de totograai dit overzicht maken. De president-directeur van de A.X.M., ir 1. A. Aler, woonde de vergadering, in tegenstelling tot eerdere berichten, niet bij. Uitlatingen D. de Loor voor eigen rekening Het Tweede Kamerlid de heer Beer- nink heeft aan de minister van bui tenlandse zaken gevraagd of deze heeft kennisgenomen van een bericht van „United Press", dat het lid der Eerste Kamer en burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, op een bij zondere zitting van de assemblee van de morele herbewapening van Aziati sche landen te Baguio, zich tegen over de Indonesische gedelegeerde verontschuldigd heeft voor „de ver antwoordelijkheid van Nederland voor de huidige Indonesische crisis", waarbij de heer De Loor beloofde dat hij bij zijn terugkeer in Neder land de regering van deze nieuwe be nadering in kennis zou stellen? Hij vroeg tevens of de minister be reid is, om, nu vooral in het bui tenland uit deze belofte van de heer De Loor de conclusie zou kun nen worden getrokken, dat hij rap port zal uitbrengen aan de regering, omdat deze daarom gevraagd heeft, ter voorkoming van misverstand pu bliekelijk te verklaren, dat de uit latingen van de heer De Loor uiter aard geheel voor diens eigen verant woordelijkheid bljjven. Een verkeersongeval op de Meent te Rotterdam heeft de 64-jari ge M. J. van Brummelen uit de Mo- enlaan te Rotterdam het leven ge- Kost. Hij reed daar in zijn perso nenauto, die plotseling ging slinge ren, raakte een bestelwagen en bot ste tegen een geparkeerde vracht auto. neemt j seviUa orange marmelade Strooptocht op de grote rivieren Een Amsterdamse sleepbootkapitein, die na een langdurige staat van dienst voor een maatschappij dezer dagen zijn ontslag kreeg, heeft als een een zame piraat enige dagen met zijn bootje over de grote riiveren gekruist. De Amsterdammer kon het piet verkroppen, dat hij zijn ontslag ge kregen had. Hij stapte uit wraak op zijn bootje, de Oba, en vertrok met onbekende bestemming. Hij verzeilde op de Merwede en meerde nabij het Lingegemaal in Giessendam-Hardinxveld naast een andere sleepboot, de Ro. Toen de ka pitein en zijn echtgenote van boord waren gegaan heeft de Amsterdam mer ingebroken op de Ro. Alsof zijn collega aan het ontslag schuld had. Hij nam uit de roef een radiotoestel Ambtenaren niet achtergesteld Spoedig indiening van belastingwetten Minister Hofstra heeft tegengespro ken, dat de belastingdienst geen haast zou maken met het vaststellen van de definitieve belastingaanslagen, terwijl hij dat wel zou doen met de voorlopige aanslagen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting, van financiën zegt de minister, dat hier een misverstand in het spel moet zijn. De minister spreekt verder tegen, dat bij de controles van belasting aangiften in het algemeen door de betrokken ambtenaren slechts aan dacht wordt besteed aan fouten ten nadele van de Staat, maar dat fouten ten voordele van de Staat door deze ambtenaren niet gezien plegen te worden. De minister voert aan, dat b.v. de aanslagregeling in de inkom stenbelasting over het jaar 1954 in 141.433 gevallen waarvan 2617 na controle-onderzoek het zuiver inko men werd vastgesteld op een lager bedrag dan in de aangifte vermeld. Minister Hofstra verheelt niet, dat er ontevredenheid heerst onder de lagere en middelbare ambtenaren van de belastingdienst, maar meent dat er geen aanwijzingen zijn, dat de positie van het belastingpersoneel in haar algemeenheid een achterstand zou vertonen ten opzichte van het overige rijkspersoneel. Vermoedelijk, wordt de ontevre denheid ten dele veroorzaakt door de remmende invloeden, die door be vorderingen in de na-oorlogse jaren van vrij grote categorieën ambtena ren die thans nog niet' aan hun pensioen toe zijn op de doorstro ming naar de middelbare rangen zijn uitgeoefend. Dit probleem is inmid dels voor een groot deel overwonnen, zodat thans een zodanig aantal plaat sen in de middelbare rangen is be schikbaar gekomen, dat in de afge lopen maanden een vrij aanzienlijk aantal bevorderingen tot stand is ge bracht. Ontwerpen voor de nieuwe wetten op de inkomstenbelasting, de loonbe lasting en de vermogensbelasting hebben begin februari het departe ment van Financiën verlaten en zijn aan de ministerraad voorgelegd. Met minister Vondeling zal minis ter Hofstra overleggen of de Land- arbeiderswet, die vrijwel niet meer wordt toegepast, zal worden inge trokken. en een gasstel mee en verliet het ha ventje bij het krieken van de dag. In Gouda heeft hij toen de gestolen voorwerpen verkocht om eten en brandstof te kunnen kopen. Doordat enkele schippers het sig nalement van de dief konden door geven, kon de balorige schipper spoedig door de Rotterdamse politie gearresteerd worden. De gestolen goederen werden achterhaald en de eigenaar van de Oba kreeg zijn schip terug. komt dure tranen vergieten Enkele minuten, nadat Faas Wil kes, de voetbalinternational, komen de uit Valencia, via Barcelona en Parijs, gisteren stil en onopgemerkt de aankomsthal Europa van Schiphol was binnengekomen, stroomden de personeelsleden van de passage, de douane, de marechaussee en het res taurant plotseling tezamen om een glimp op te vangen van Johnny Ray, Amerika's „huilende zanger nr 1", die vergezeld van zijn persoonlijke ma nager en enkele andere begeleiders uit de Constellation van de KLM uit Milaan stapte; een sigaret roken de, een rode das tegen de ijzige kou de om de hals, verder zonder hoed, arriveerde hij ditmaal voor de twee de keer op Schiphol. Immers, op 8 maart had mr Ray voor een kort op onthoud tijdens de reis tussen Brus sel en Kopenhagen op de Amster damse luchthaven vertoefd en toen- dertij d de pers uitvoerig alles ver teld over zijn stijl, zijn blijdschap dat hij nu eindelijk eens een keer in Ne derland was (vol trots toonde hij ons nadat hij de marechaussee was gepasseerd, het Nederlandse stempel in zijn paspoort), over zijn program ma van zijn optreden in Rotterdam,, Amsterdam en Den Haag tijdens het weekeinde en de AVRO op dinsdag avond. Aan de arm van een zeer zorgzame manager hij heeft ook nog een speciale reisleider bij zich werd Johnny Ray snel naar buiten geleid. DOOR MILITAIRE VRACHTAUTO AANGEREDEN. Een vijftigjarige dame uit Den Bosch is gistermiddag omstreeks twee uur te Vught aangereden door een militaire vrachtauto en om het leven gekomen. Zij fietste op de rijwiel- strook- en werd bekneld tussen de auto, die haar van achter aanreed, en de stoeprand. De dame was op weg naar het in de Taaistraat gevestigede notariskan toor, waar zij werkzaam was. De hoofdinspecteur van politie te Vught verzoekt de automobilisten, die getuige zijn geweest van dit on geval, zich tot het verstrekken van inlichtingen ten spoedigste persoon lijk of telefonisch in verbinding te stellen met de gemeentepolitie te Vught, tel. 0-4100, 8555, of met de po litie in hun wQon- of verblijfplaats. KEUKENHOF 28 MAART DEFININTIEF OPEN Hoewel de weersomstandigheden, waarmee wij tot nu toe gezegend zijn, anders hadden kunnen doen vermoeden, heeft het bestuur van de Stichting „Keukenhof" toch besloten de tentoonstelling op vrijdag 28 maart a.s. open te stellen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondipingen (Advertentie) Trianon „Sénéohal, de gewel dige" is Fernandel, die als miskend acteur in het openbaar de rollen gaat spelen, welke hem op de planken geweigerd worden. Het begon in een provincieplaatsje, waar zijn gezel schap wegens gebrek aan belangstel ling haastig de hielen lichtte. Fer nandel „Sénéchal" miste de trein en moest gekleed in zijn toneelpakje (kapitein van het Vreemdelingen legioen) in het vreemde stadje blij ven overnachten. Een kolonel vroeg hem zelfs te logeren, zo echt was de „kapitein". Achtereenvolgens ver momt hij zich als diplomaat, zwer ver, gangster en tenslotte houdt hij zijn eigen pleidooi in de rechtszaal. Fernandel zou Fernandel niet zijn, als hij in al die rollen niet in ette lijke moeilijkheden geraakt was, waaruit hij steeds met flair en zwier weet op te duiken. Het is een Franse film en derhalve is er geestigheid genoeg, maar ook is er de typisch Franse vrijmoedigheid op het chapi ter van „l'amour". Deswege is het onbegrijpelijk, dat de rijkskeuring' deze film voor alle leeftijden toegan kelijk stelde. De K.F.C. maakte te recht reserve voor volwassenen. Luxor Groot alarm bij de gehei me dienst". Een vreemde mogend heid heeft het begrepen op de plan nen voor een electronische grensbe- veiliging, die alle vijandelijke vlie gers de schrik in de benen zal jagen. De knappe maar argeloze professor, die het heeft uitgedacht, wordt ge alarmeerd als een onbekende zijn ge heimen heeft gefotografeerd. De da der wordt dood gevonden en lang zaam begint de Surété alle draden van het spionageweg af te tasten. Men kan niet veel doen, omdat bij één rukje de grote Spin, die in het hart van het web zit, onrustig wordt. Als een heel klein vliegje strijkt één van Frankrijks meest vermetele speurders neer naast de Baas van het Spul. Wanneer hij de laatste stappen zal zetten, ontrooft men de grote speur der het meisje, waarvoor hij. in he+ gevecht bewondering en ge negenheid heeft opgevat. Dan waagt hij het uiterste enhij wint. In een grootse kloppartij houdt men grote schoonmaak op een schrootwerf. Het lijkt wel of de ko gelregens uit elke lekke ketel een boef kloppen. Uiteindelijk valt ook de man, die zich op de achtergrond bewoog. Het piag dan jammer zijn, dat de toeschouwer niet achter 's mans identiteit komt, maar tot on tevredenheid komt hij niet, omdat uitgesproken op dat moment de held zijn aangebedene in de armen neemt. Toegang 14 jaar. Lido. De Nederlandse kleuren film „Jenny" is het gevolg van een hernieuwde poging om de Neder landse filmindustrie tot nieuw leven te brengen. In hoeverre de ma kers daarin geslaagd zijn. zal de toekomst moeten leren, maar deze film moet in ieder geval weer als 'n schuchtere poging in die geest be schouwd worden, een poging, waar op wellicht kan worden voortge bouwd, doch die nog veel verbeterin gen zal moeten ondergaan om op internationaal peil te komen. Het sce nario zelf bevredigt ons ook maar matig. Het hele verhaal draait om een verliefd paar, dat de gevolgen van een onbezonnen daad moet dra gen. Het komt daarbij tot een con flict, wanneer de jonge man ge speeld door Maxim Hamel) terug schrikt voor de consequenties van een huwelijk, omdat hij nog te jong is en eerst 'n toekomst op moet bou wen. Het conflict groeit en wordt nog dramatisch als de vader van het meisje (Ellen v. Hemert) geen tijd heeft voor de noden van zijn doch ter. Deze moet hy vernemen van de coach van het meisje, die lid is van een damesroeivereniging, waar ze in een acht roeit. Gelukkig weet hij de jongeman tot beter inzicht te bren gen, waardoor er tenslotte nog een „happy end" aan het geheel komt. De film is door de KFC voor 18 jaar gekeurd. Rex. „Tot de laatste man" wor den de vuurwapenen gehanteerd in de Franse film van deze naam. Het meespelen van Raymond Pellegrin is feitelijk een waarborg, dat er weer iets „behoorlijks" wordt gebo den op het gebied van de onderwe reld van Parijs. Nu is Raymond als Fernand (zijn schuilnaam is Bastia) in het bezit gekomen van een smak geld, wel 14 miljoen francs. Tenmin ste, dat dacht hij, want hij heeft al leen nog maar het regu van de koffer, waarin de poet zit opgeborgen. De schat behoort oorspronkelijk toe aan de bende van Ricioni, die Bastia en passant aan de politie heeft verra den en die hem natuurlijk op slink se wijze te pakken krijgt. Bastia is inmiddels aan de vrouw geraakt en dit meisje, Gina, is hem op zijn sche ve pad behulpzaam, totdat ook zij in moeilijkheden komt. De buit komt tenslotte terecht, maar op een ma nier, welke geen der partijen ple zier bezorgt. Een gangsterfilm in op tima forma. Toegang 18 jaar. Casino. „Het Bolsjoi Ballet". De verfilming van enkele balletten, ge danst door het wereldberoemde Bols joi theater van Moskou, is een kleur rijk meesterwerk geworden, dat met gerenommeerde sterren als een Ga- lina Ulanova iedere balletliefhebber zal kunnen bekoren. Er wordt een rijkdom aan costumering tentoonge spreid en de perfecte choreografie is op uitstekende wijze vastgelegd. En kele boeiende dansen gaan vooraf aan het hoofdbestanddeel van de film, het ballet „Giselle", dat de ge schiedenis weergeeft van het boeren meisje Giselle, op wie een prins ver liefd wordt die als knecht vermomd haar opzoekt. Een houtvester is evenwel zijn ri vaal en verraadt aan het meisje de werkelijke hoedanigheid van de „knecht": Giselle ziet haar wereld in eenstorten, verliest het verstand en sterft. In de laatste akte ziet men de „Wili's", geesten van meisjes, die vóór hun huwelijk reeds zijn over leden. Zowel de houtvester als de prins vallen in haar handen en wor den gedwongen te dansen. De hout vester sterft aan uitputting, maar de prins wordt van de dood gered door Giselle, die voor hem verschijnt en voor hem in de plaats danst als hij uitgeput raakt. Wanneer de betove ring door de Wili's verbroken is moet Giselle echter weer naar haar graf, maar zy heeft bewezen, dat de liefde sterker is dan de dood. Toegang alle leeftijden. (VOOR DE ZONDAG) EEN STER OP JE BOTERHAM Zo iets kan alleen in het voorjaar (of in het najaar) gebeuren.... Terwijl we aan de avondboterham zaten, in de warme kamer met de gedekte tafel en thee en brood en boter en kaas, keek door het bovenraam een ster naar binnen. Zo'n echt koud, venijnig, prik-sterretje gluurde in de avondscheme ring door het nog niet met gordijnen afgesloten raam en tuurde op de boterham, die wij knus zaten op te smikkelen. Wij hebben er niet minder om gegeten, maar toch ging een hui vering door ons heen. Het ijskoude heelal keek in de warme kamer; het doorboorde de beschermende couveuse, waarin we ons aards bestaan slijten. Er zijn mensen, die zeggen: er is niets dan eeuwige, zichzelf ont wikkelende stof. Er is geen God en er is geen ziel en er is geen hiernamaals. Al dat geloof is larie. Indien dan zo'n prik-sterretje in werkelijkheid een laaiende, draaiende vuurbol op een afstand van miljoenen lichtjaren in je huiskamer kijkt, zou je de wanhoop naby komen. Je eigen bestaan heeft dan plotseling geen zin of betekenis meer. Het merkwaardige is, dat juist die tegenwoordig zo wijd ver spreide wanhoop een aansporing kan zijn tot hoop en vertrouwen. Waar gewanhoopt wordt aan de redelijke zin van je eigen bestaan, ligt verborgen het bewustzijn dat het ondanks alles toch redelijk is, zinvol en met een geheime betekenis. Zo'n ster in het heelal kan nog zo kil en koud stralen, ieder mens is er zich van bewust, dat hy al is hij nog zo mikroskopisch klein veel hoger en totaal anders van aard is, dan miljoenen sterren bij elkaar. Hij bekijkt het heelal als een buitenstaander, die er toch in is opgenomen. Maar hij is méér dan het heelal. Het heelal heeft hem niet kunnen maken. Hij kan alleen gemaakt zijn door de verborgen Wijsheid, welke in onze taal God wordt genoemd. Daarom zal ieder natuurlijk mens, als het heelal op 'zyn avond boterham kykt, zich volkomen afhankelijk weten en zich vol ver trouwen overgeven aan de goddelijke Wijsheid, welke hem en het heelal heeft gewild. Bij vorstelijk bezoek aan Rotterdam Voor het bezoek van het Engelse vorstenpaar op 27 maart a.s. heeft de plantsoenendienst van Gemeente werken te Rotterdam een ontwerp gemaakt voor de versiering van het Stadhuis. De algemene gedachte is geweest een rijk-gevariëerde bloemenhulde, die als „op presenteerbladen" aan de hoge gasten wordt aangeboden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van grote schalen en vazen, produkten van Nederlands keramiek. Volop bloeiende Japanse kers komt in hou ten kuipen langs de muren rond de galerij te staan. De hal beneden krijgt op elk hoek punt een tweetal schalen en een etrus- kische vaas met gele azalea's en witte kersebloemen. Rond het beeld in het midden zijn acht bootvormige gegla zuurde schalen gedacht met rode azalea's. Aan weerszijden van de trap staan schalen met boomstronken, versierd met bladplanten en lak-anthuriums. Trap, trapbordes en galerij krijgen een tooi van azalea's en rose kerse bloesem, met langs het hek een bor der van voorjaarsbloemen. Voor de gang naar de kamer van de burgemeester zijn blauwe hya cinten gedacht en de oranje en diep blauwe strelitzia's. De raadzaal krygt als middenstuk een vaas met witte seringen, geflan keerd door vazen met amaryllis en rozen, gescheiden door een rand van hyacinthen. Ook de tribunes krijgen een bloemversiering. In de trouwzaal eerste klas, waar na het noenmaal de koffie wordt ge bruikt, staan lak-anthuriums, fresia's en gerbera's. In de burgerzaal is de u-vormige tafel opgesteld rond een groot mid denstuk van magnoliatakken met aan de voet gele azalea's. Langs de wanden, bij de schouw en tegen de orgeltribune prijken tak ken kersebloesem. Voor deze versiering zullen niet al leen hoge eisen worden gesteld aan de kunst van de pottenbakkers, maar niet minder aan de kwekers. Er moet immers voor worden gezorgd, dat de bloemen op de vastgestelde dag open zijn, wat door een zeer nauwkeurige regeling van de temperatuur in de kassen moet worden verkregen. CONRECTOR B. J. VAN BOMMEL BISSCH. HOOFDINSPECTEUR L. O. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft de zeereerw. heer B. J. van Bommel, die conrector van huize Bijdorp te Voorschoten blijft, benoemd tot bischoppelijk hoofdin specteur voor het lager onderwys. In deze functie volgt hij de zeereerw. heer A. C. J. v. Houten op, die vorige week werd benoemd tot pastoor te Loosduinen. BROEDER ENGELMUNDUS 65 JAAR KLOOSTERLING. Maandag 24 maart 1958 hoopt de 88-jarige broeder Engelmundus van de Congregatie van O. L. Vrouw van 7 Smarten (de broeders met het blau we koord) in het rusthuis Stokers hout te Nederweert L. de 65ste ver jaardag van zijn intrede in genoemde Congregatie te herdenken. SIMON DE WIT 8%. Simon de Wit te Zaandam is voor nemens voor te stellen over 1957 een onveranderd dividend van 8 uit te i keren. Bij botsing op het Galgenwater Op het Galgenwater, juist door de Turfmarktbrug. is gistermiddag tegen half vier een binnenvaartschip tegen de wal gevaren en lek gestoten. Het schip kon langs de wal gemeerd wor den en, na een provisorische dichting van het opgelopen lek, de reis ver volgen. Het schip, de 423 ton metende Bul- gersteyn uit Rotterdam, was gela den met „bims", steengrit voor de wegenbouw, op weg naar de Maas stad. Nadat het vaartuig de brug ge passeerd was moest het scherp draaiend naar bakboord, het Galgen - water opvaren. Deze toch wordt door alle schippers bijzonder hinderlijk geacht en eist grote stuurmanskunst. Door onbekende oorzaak liep het vaartuig ongeveer recht tegenover de brugdoorvaart met de stuurboord zijde van de boeg tegen de kademuur. Daarbij werd het anker vlak onder het kluisgat door de scheepswand ge slagen, hetgeen onder de waterspie gel een gat veroorzaakte van onge veer 20 cm. Het roefje liep vol en het schip zou moeilijk meer te be sturen zijn geweest om aan andere gevolgen nog maar niet te denken wanneer niet de schipper met hulp van enkele „stuurlui aan de wal" en van enkele gemeentewerklieden, die juist met hun bootje langsvoeren, het schip langs de kant had getrok ken en had getracht, doormiddel van een dekzeil het gat af te sluiten. Die laatste poging was geen succes. Maar toen de brandweer met behulp van een motorpomp het vooronder begon leeg te pompen, kon men een nood- dichting maken door een plankje en een stuk spek op het gat te bevesti gen. Na een langdurig oponthoud, dat het gevolg was van ontreddering, kon het schip zyn reis voortzetten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11