K.L.M. slaat haar vleugels weer uit NA VIER DAGEN SPANNING Stichting van de Arbeid had succes met bemiddelen Alleen maar opgewekte en blijde mensen op Schiphol Streek appèl K.V.P. in Noordwijkerhout EIEREN VRIJDAG 21 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA R De sta kin* bij de K.LJVf. is voorbij. Vandaag stegen de K.L.M.-machines weer op. Het bestuur van de vereniging van K.LJVl.-vliegers heeft zijn leden geadviseerd de werkzaamheden zo spoedig mogelijk en wel uiterlijk hedenmiddag 12 uur te hervatten, terwijl de directie van de K.L.M. zich bereid verklaard heeft de heren De Laat en Metz onmiddellijk in hun vorige betrekking te herstellen. Dit waren de belangrijkste mededelingen, die na afloop van een gehele dag overleg tussen de directie en de stakende vliegers in het gebouw van de Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zonen aan het Singel te Amsterdam gisteravond om vijf uur zijn gedaan. Van beide zijden zal men zich van elke rancune-maatregel onthouden. De directie zal geen gebruik maken van haar bevoegdheid om over de sta kingsdagen geen salaris te betalen. Deze besluiten zijn genomen nadat de bemiddeling van de Stichting van de Arbeid de beide partijen gisteren tot elkaar had gebracht. vliegers de indruk gewekt,* dat de di rectie de bedoeling heeft gehad de vTijheid van vakorganisatie en van meningsuiting aan te tasten. Zulks wordt door de directie evenzeer be treurd". De bemiddeling van de voorzitters der werkgevers- en werknemersvak bonden inzake het geschil over de salarissen en verdere arbeidsvoor waarden wordt door de directie van de KLM en het bestuur van de ver eniging van KLM-vliegers zonder voorbehoud aanvaard. „Partijen zijn overeengekomen, dat, indien deze bemiddeling onverhoopt niet tot re sultaat zou leiden, het geschil door een bindende uitspraak van een on partijdig college (te benoemen door de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties) zal worden beslecht". Ontslagen vliegers weer in dienst Om tien minuten over vijf verliet de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, glimlachend het kantoorgebouw van de firma Van Gelder en Zonen tussen de vliegers De Laat en Metz in, die hij vrijdag j.l. wegens door hen op een perscon ferentie gedane uitlatingen op staan de voet had ontslagen. Bemiddeling. De voorzitters van de drie werkge versverbonden en van de drie Neder landse werknemersvakcentralen, sa menwerkende in de Stichting van de Arbeid, de heren A_ Borst Pzn. (Prot. Chr. Werkgevers), mr. F. H. A. de Graaff (een der directeuren van de firma Van Gelder en Zonen) voorzitter van het centraal Sociaal Werkgeversverbond, J. A. Middelhuis (KAB), M. Ruppert (CNV), boven dien commissaris van de KLM, F. H. Terwindt (voorzitter Kath. Werkge vers Verbond) en de NW-voorzitter C. W. van Wingerden, hebben in een vertrouwelijke bespreking met de directie van de KLM en het be stuur van de vereniging van KLM- vliegers, geconstateerd, „dat een be langrijk deel van de werkelijke oor zaak gelegen is in de combinatie van lid van het personeel en bestuurslid van een vakvereniging van de beide ontslagen vliegers." Beide partijen betreuren. „Het staat vast", aldus hun commu niqué, „dat de in de nacht van 13 op 14 maart jl. door het bestuur van de vereniging gedane mededelingen me de als gevolg van het ebruik van de Engelse taal, een onjuiste indruk hebben doen ontstaan over de opvat tingen van dit bestuur. .Het bestuur der vereniging van KLM-vliegers be treurt dit zeer". „Aan de andere kant heeft het ont slag van de beide vliegers bij de le den van de vereniging van KLM- Na vier dagen. Onmiddellijk na de bekendmaking van het communiqué heeft het be stuur van de vereniging van KLM- vliegers de volgende verklaring af gelegd. Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers betuigt haar dank je gens de bemiddelaars voor haar dien sten, die geleid hebben tot de oplos sing van het conflict. Het bestuur heeft reeds maatregelen getroffen de KLM onmiddellijk volledig op gang te helpen. Het bestuur acht het nog niet opportuun verder commentaar te leveren op de bekend gemaakte en door beide partijen goedgekeurde tekst van het resultaat van de bemid deling. Aldus de verklaring van de vereni ging, die werd voorgelezen in een der zaaltjes van het KLM-vrachtgebouv op Schiphol, waar in de afgelopeh dagen zoveel spanning heeft geheerst en vliegers in- en uitliepen om van de bestuusleden nieuws te vernemen over de gang van zaken. Het spreekt wel vanzelf, dat de tientallen vliegers, die op het ogenblik van het bekend maken van de beslissing in de gan- BELANGRIJKE DAG. Directeur Aler zei glimlachend: Het is vandaag een be langrijke dag. Met voldoening heb ik het spirit van de vliegers ook gewaardeerd, dat ze meteen weer aan de slag willen gaan. Op die manier zal de schade, die het bedrijf in de gehele wereld heeft geleden, spoedig weer kun nen worden gecompenseerd. De vliegers", aldus de heer Aler, „hebben direct na afloop van het bekend worden van het commu niqué der bemiddellingsbijeen- komst spontaan verklaard nog vannacht het werk te zullen her vatten. Ik heb goede hoop op toekomstige betere samenwer king dan de laatste tijd het ge val is geweest en daar reken lk dan ook op" aldus de heer Aler. Ook dir. Dellaert Heerlijk, dat die staking is afgelopen", aldus de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol n.v. ,,Ik betreur diep, wat er gebeurd is. Verheugd ben ik, dat de KLM weer haar vleugels kan uitslaan en ik hoop, dat zoiets zich nim mer in ons Nederlands luchtver keer meer zal herhalen. Want al leen door alle krachten, waar over wij beschikken, voortdurend in te spannen, kunnen wij Ne derlanders de sterke concurrentie strijd blijven voeren. Op die wij ze kan Nederland een internatio nale rol spelen, welke uitgaat boven die welke men zou kunnen verwachten op grond van de op pervlakte van ons vaderland of van ons Inwonertal", aldus de heer Dellaert in een verklaring aan de pers. en oud-rebel Metz. Lionel Metz, 34 jaar oud, reeds elf jaar in dienst van de KLM, zag, toen hy verscheen in de lokaliteiten van de vereniging van KLM-vliegers, er rus tig maar voldaan uit Met de pijp in de mond, een attribuut, dat hem in deze moeilijke dagen en uren nooit heeft verlaten, ging hy zitten te mid den van zijn medebestuurderen en van talrijke verslaggevers, die van zondag af dag en nacht op Schiphol rondgezworven hebben om nieuws te verzamelen. „Ik ben gelukkig, maar toch ook dankbaar", aldus Metz. En in typi sche vliegerstaal zeide hij verder: „Wij hebben met succes de op ons toestormende wolken kunnen vermij den. De hemel is weer helder en de wolken zijn verdwenen. Wij Zullen er voor werken, dat de KLM de plaats in de wereldluchtvaart verkrijgt, die de maatschappij zekér toekomt. Ik ben er van overtuigd, dat alle vlie gers zich met deze gedachte zullen kunnen verenigen. De geest is goed en wij zullen in de goede richting koersen. „KLM", zo eindigde Metz zijn op rustige en weloverwogen wijze gegeven uiteenzetting, „wij gaan met haar door naar een goede toekomst". De president-directeur, de heer I. A. Aler, had het voornemen te ken nen gegeven vanmorgen aanwezig te zijn op de vergadering van de leden van die vereniging, welke om 10 uur in KrasnapoLsky te Amsterdam be gon. Zowel in de aankomsthal Europa als in de beide wachtkamers voor het vertrek van de Europese en inter continentale diensten waren donder dagavond slechts weinig personeels leden aanwezig. Enkele machines van de buitenlandse maatschappijen druppelden nog binnen en vertrokken daarna weer naar de plaats van be stemming. Maar de weinige mensen die aan de arbeid waren, bleken uitermate verheugd te zijn met het grote nieuws dat de staking was afgelopen. Leden van het grondpersoneel, van de techni sche dienst, van de passage en van de administratieve diensten op Schiphol staken hun tevre denheid over de hervatting van het werk niet onder stoelen of banken. Dat de industrie en de handel en meer in het bijzonder de ver laders tevreden waren met de gunstige berichten, behoeft nau welijks betoog, aangezien het juist deze belanghebbende groe pen waren, die door het conflict grote schade hebben geleden. De vliegers hebben tot laat op de avond op gepaste wijze op een plek ergens in Nederland, die overigens diep geheim werd gehouden, hun vreugde over de oplossing van het conflict geuit De vereniging van KLM-stewardes- sen heeft zich donderdagavond tele grafisch tot bet bestuur van de ver eniging van KLM-vliegers gewend. gen en de zaaltjes van het vrachtge bouw waren verzameld, ten zeerste verheugd waren met de bereikte oplossing. „Dacht men nu heus, dat wij lie ver aan de grond staan dan in de lucht te zijn", zo lieten verscheidene gezagvoerders en andere vliegers zich bij het vernemen van de geluk kige tijding uit. Ergens in een ka mer plofte de kurk van een cham pagnefles, een biertje werd weggege- ven (wij rijn nu toch op de j" Je Toestand - aldus de commentaar) en vele han- hol weer normaal en wor£ zov/el den werden reschud. mogelijk volgens het dienstrooster De voor vanmiddag om half driegevlogen. Vier bewogen dagen be- vastgestelde voortgezette verhoren horen weer tot het verleden. voor de kantonrechter te 's-Graven- hage in de zaak die de vliegers De Laat en Metz hadden aanhangig ge maakt tegen de directie der KLM op grond van het hun verleende ontslag op staande voet zal geen doorgang vinden. Weer de lucht in. Gisteravond acht uur is van Schip hol reeds de DC-7c „Middellandse Zee" onder gezagvoerder Malouin en met als tweede bestuurder De Bruin naar New York vertrokken via Lon den. Aan boord bevonden zich tien passagiers voor New York en 27 voor Londen. Een andere DC-7c, de „Adriatische Zee" vertrok om 23 uur met bestem ming New York met gezagvoerder Ackerson en als tweede bestuurder Visser. Ook zij hadden zich onmid dellijk bij het meldingsbureau opge geven om te vliegen. Vanaf half vijf op Schip Overtuiging niet wegmoffelen in stemhokje Tijdens het drukbezochte bollen streekappél der K.V.P. in Noordwij kerhout spraken de heren S. Menken, lijstaanvoeder der K.V.P. voor de ver kiezingen der Prov. Staten in de kies kring Leiden en de voorzitter der K. V.P., mr H. W. van Doorn over de be langrijkheid der komende verkiezin gen. In zijn inleiding mocht de voorzit ter der afdeling Noordwijkerhout der K.V.P., de heer A. Th. P. Meijer, me de namens het aanwezige staten- kringbestuur en vele afdelingsbestu ren uit de streek, onder meer als gas ten op dit appél begroeten de burge meester van Noordwijkerhout, de heer P. M. M. van der Wedden, het lid der 2e Kamerfractie, mr Th. de Graaf uit Lisse, het Statenlid jhr mr Van Nispen tot Pannerden uit Hille- gom en de burgemeester van War mond, jhr mr von Fisenne. Deze bijeenkomst, aldus de heer Meijer, staat in het teken van de ka tholiek en de statenverkiezingen, waarover achtereenvolgens de Leidse wethouder, de heer S. Menken en de voorzitter der K.VP., mr H. W. van Doorn het hunne zullen zeggen. Van verschillende zijden is mij de vraag gesteld, welk nuttig effect wij eigenlijk verwachten van een regio nale bijeenkomst als deze? Het spreekt Wel vanzelf, dat zoveel kost bare tijd, moeite en zorgen niet wor-' den geofferd om U, die vanavond hierheen gekomen zijt, ervan te over tuigen, dat de K.V.P. recht heeft op uw stem. Daarvan bent p volledig overtuigd en u zult ook menen, dat u dan uw plicht hebt gedaan. Het is deze laatste misvatting, aldus de afdelingsvoorzitter, die de zin van dit appél duidelijk maakt. Want u en ik, wij hebben onze plicht niet ge daan, wanneer wij onze stem uitbren gen op de K.VJP. Wij hebben meer te doen. Als ka tholiek behoeven wij onze overtuiging niet weg te moffelen in een stemhok je, maar wij hebben die overtuiging uit te dragen aan allen, met wie wij in aanraking komen. Het doel van dit appél ligt dan ook hierin om u ervan te doordringen, dat het uw plicht is te getuigen voor de Kath. Volkspartij, die zich ten doel stelt, niet om het materialistisch li beralisme te vervangen door een even materialistisch socialisme, maar om het oude te vernieuwen en te hervor men in Christus, totdat er een nieu we maatschappij zal zijn geëvolueerd, die de naam van Christelijke gemeen schap waardig is. De heer S. Menken begon zijn in leiding met een oppervlakkige verge lijking te trekken tussen de verkie zingen voor de provinciale staten en die voor de gemeenteraden en de 2e Kamer. Zonder twijfel worden dan de verkiezingen voor de prov. staten als de minst belangrijke beschouwt. Ten onrechte evenwel. Reis door de provincie. Reizend door de provincie voerde de inleider zijn toehoorders mede langs de rijkdommen en schoonheden van hun provincie. De kostbare land bouwgebieden in het zuid-oosten, het prachtige tuinbouwgebied in het Westland, het wereldberoemde en aan talrijke mensen ook in de zaal een goed bestaan verzekerend bollen- gebied in het noord-westen. Tussen deze gebieden liggen Zuid- Holland's oude en moderne steden, centra van geschiedenis, cultuur, in dustrie en handel, met als voornaam ste de toegangspoort tot Europa, Rot terdam, en de zetel der regering 's Grayenhage. Maar naast deze pracht en schoon heid liggen in diezelfde gebieden gro te problemen op een oplossing te wachten. Vijf en twintig procent van de Ne derlandse bevolking woont, leeft en werkt in onze provincie en in 1980 zal de beroepsbevolking hier naar ra ming de 045.000 personen bereikt hebben. Deze enorme bevolkingsgroei schept voor uw provinciaal bestuur proble men, welker oplossing slechts moge lijk is door de samenwe-king van alle daarbij betrokken instanties. Nieuwe industriegebieden zullen moeten worden geopend, de uitbrei ding van het havengebied van Rotter dam en omliggende plaatsen dringt om uitvoering en de ontwikkeling van de landbouw is hard noodzake lijk. Dat is uw provincie en dat is de problematiek van haar bestuur. Een ander aspect van de belang rijkheid van de verkiezingen voor de provinciale staten is het feit, dat uit de provinciale staten het college van Gedeputeerde Staten gekozen wordt, een orgaan, waaraan mede het toe zicht op de gemeentebesturen is op gedragen en wier belangrijkheid niet gemakkelijk kan worden overschat. Door de provinciale staten worden mede de leden van Eerste Kamer der Staten Generaal gekozen. De heer Menken besloot zijn inlei ding door er bij zijn toehoorders op aan te dringen de hartekreet van Dr Schaepman tot de hunne te maken: „Blijft vrij, blijft waarachtig, blijft één!". In de pauze zong het Noordwijker- houts r.-k. gemengd koor enkele lie deren van Bruckner, Swiers en Die- penbrock. Alvorens dieper in te gaan op de binnenlandse politieke situatie in ons land stipte mr Van Doorn in een kort overzicht enkele belangrijke facetten van de internationale politiek aan, zo als de jongste gebeurtenissen in Indo nesië en het vraagstuk der wereld bewapening. De binnenlandse politieke situatie, aldus mr Van Doorn, zit een ietwat in de knoop, omdat het volksdeel, dat Y®rsc. in het verleden zijn steun heeft ge- ïreKT; geven aan de socialistische partyen, onvoldoende oog heeft gehad voor de mogelijkheid, dat de Staat weieens zou kunnen uitgroeien tot een appa raat, dat de vrijheid van de mens laat ik het maar voorzichtig uitdruk ken stukje bij beetje aan het be knotten is. Er zijn echter tekenen, die er on tegenzeggelijk op wijzen, dat wij er in zullen slagen de geesten dier men sen voor ónze koers te winnen. Zo zijn wij thans in 1958 een mach tig stuk gevorderd op de weg naar de realisering der P.B.O.-gedachte, ver der dan in liberale en socialistische kamp ooit voor mogelijk is gehou den. Zo is daar ook het vraagstuk der bezitsvorming. Hadden wij in vroege re kabinetten hevig de wind tegen, thans is er in ons land het inzicht groeiend, dat wij moeten industriali seren en dus investeren en dat daar-" voor de brede massa van ons volk deel moet krijgen in de kapitaalver- schaffing. Zo is daar ook de kinderbijslag. Ook daarvoor hebben wij de geest in ons land weten te winnen. Dat thans het ontwerp voor de algemene kin derbijslagwet klaar ligt is in belang rijke mate ons werk. Dit zijn drie punten, waarmede de Kath. Volkspartij voor het eerst ter tafel is gekomen en voor welks in voering wij jarenlang hebben gestre den. Terugkomende op zijn uitspraak, gehouden op de K.V.P.-staten in Utrecht, dat de PvdA in deze verkie zingsperiode al naar omstandigheden verschillend gekleurde jasjes aan- „het feit, dat ik daarop ben aangevallen bewijst voor mijzelf dat ik niet mis ben" las mr Van Doorn de kop van een pamflet, dat dezer da gen in Rotterdam door de PvdA wordt verspreid, luidende: „Manifest aan degenen, die vroeger communis tisch gestemd hebben". Ik hoop, aldus mr Van Doorn, dat de PvdA vele stemmen van commu nisten zal krijgen, maar meer nog hoop ik, dat er in de PvdA geen com munistische groepering komt met eni ge kracht en macht. Laten wij onze mensen duidelijk maken, dat onze weg, de christelijk sociale weg naar voldoende orde met zo groot mogelijke vrijheid de enig juiste weg is en laat ieder dit inzicht uitdragen in eigen cring. Aan het einde van de avond bood de afdelingsvoorzitter aan beide spre kers een prachtige vaas bolbloemen product der streek aan. JOOA SlTI8i<13lMïSJaAO W4 VI»pBU n HMBIEMMEBSTPAAT ROL-HAM CQ mooi mager, 150 gr. GEBR. GEHAKT nu 150 gram GELARD. LEVER koopje, 150 gram ROOKVLEES le kwal., 150 gram PROCUREURSPEK extra mager, Nu 100 gram voor ROOKWORST gesn., 150 gram 143 155 10 stuks nr 3 10 stuks nr 2 89 Kwart EDAMMERS uitzoeken, vanaf V.V. JONGE KAAS lOO 500 gram 139 en Belegen V.V. KAAS iets speciaals 500 gram 179 en KOELHUISBOTER zolang voorradig 169 95 Zaterdagmarkt. Vlotte damesDvama tot 48 6.98. Lange onderbroeken en borstrokken ƒ2.49. Dames- onderjurken 20 cm brode- riestrook, iets aparts van 8.98 nu 3.98. Koren- brugsteeg t.o. Muziekh. Servaas. Japie. Tapie staat zaterdags in de Koornbrugsteeg tegenover Muziekhandel Servaas: en 's woensdags hoek Stad huisplein. Let op onze borden. Beleefd aanbeve lend: Japie. Bruidsjapon. Aangebo den witte bruidsjapon, maat 42. Te bevragen: Bre- derostraat 14. Leiden. 3T Gevraagd wegens hu- weliik der tegenwoordige, een net meisje, als hulp in de huishouding. Café ..De Posthoorn". Rijndijk 210. Hazerswoude. tel. K 1714—224. 3? Te koop aangeboden: 12 voets-iol met goed tuig 125.-. Te bevr.: Jachtha ven Zijlzicht. Leiden. 3T Spoed. Citroën sport van 1949 met prima motor geen olieverbruik ƒ475, NSU bromfiets, als nieuw van 1957 ƒ225.-. Volders gracht 41. Haarlemmerstraat 175

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8