„De Faam" te Leiden heropend bij gouden jubileum van haar directeur 8 ste VEBO-Paasveetentoonstelling geopend tegen achtergrond van problemen Twee broers Schrama priester gewijd in Montfortanen congregatie VRIJDAG 21 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gemetamorfoseerd Het was gisteren groot feest voor een van de oudste middenstandszaken van Leiden. Op de dag van het 50- jarige ambtsjubileum van de direc teur werd het geheel gemoderniseer de gebouw van de N. V. kledingmaga zijn „De Faam", aan de Hoogstraat alhier, feestelijk heropend. 's Middags om half twee waren in de verkoopruimte parterre velen ve. zameld om getuige te zijn van dit gebeuren. De heer E. Schlatmann nam als eerste spreker het woord. Hij achtte het een van de genoegelijke kanten van het commissaris-zijn, een welkom te mogen toeroepen aan zovelen, diie een blijk van hun belangstelling ga. ven op deze voor de N. V. zo heug lijke dag. Zijn welkom gold de directeuren G. en J. Schlatmann, de wethouder S. Menken, architect, aannemers en gemeente-autoriteiten. De heer G. Schlatmann, die hierna het woord verkreeg, gaf uiting aan zijn gevoe lens van blijdschap en dankbaarheid voor alles wat hij met Gods hulp in de afgelopen jaren tot stand heeft mogen brengen. Hij erkende, dat hij N00RDWIJKERH0UT Op 23 maart 1933 trad de heer C. van Dam als hulpbesteller in dienst bij de P.T.T. in Noordwijkerhout, waar toentertijd de heer Padding het kantoor beheerde. Enkele uren per dag verliet Van Dam zijn rijwielhandel en -reparatie bedrijf en diende hij de gemeenschap tot in de verste uithoeken van het Noord wij kerhoutse rayon. Jarenlang fietste hij dikwijls meerdere malen per dag het tra ject DorpPiet Gijzenbrug, waarvan en waarheen de correspondentie van en naar Noordwijkerhout per trein werd verzorgd. Bij dat station ook heeft hij zijn trouwe metgezel van jaren zijn hond door een voorbij razende trein zien vermorzelen. Vijf en twintig jaar nu heeft de heer Van Dam, die na de oorlog in vaste dienst werd aangesteld, zijn da gelijkse ronde met de bestellerstas door het steeds groeiende Noordwij kerhout gemaakt, door regen, wind en sneeuw. Die wind heeft hem op een kwade dag in november eens een bankbiljet van 25,ontrukt en eerst met Pa sen van het volgend jaar vond een bloembollenkweker het tussen de bloeiende narcissen terug. De sneeuw heeft hem meer dan eens angstige momenten bezorgd als hy, misleid, van de weg in de sloot geraakte. Ergens in de Ruigenhoek moeten nog een laars en een sok als stille getuigen van de martelingen eens postbodes rusten. Naast zijn arbeid voor de gemeen schap in dienst der PTT heeft de heer Van Dam veel van zijn vrije tijd voor het verenigingsleven geofferd. Sedert de oprichting maakt hij deel uit van het bestuur van het Genootschap van de Stille Omgang en al jaren lang kent men zijn in jaquet en hoge hoed gehulde figuur bij de Oranjefeesten. Ook en vooral de voetbalsport droeg hij altijd een warm hart toe. Hij was een der oprichters van de eerste voetbalclub in Noordwijker hout „Door Volharding Voorwaarts" en vervulde ruim 20 jaar de positie van grensrechter bij de tegenwoordi ge voetbalclub WSB. Zijn verdiens ten voor die vereniging zijn erkend door zijn benoeming tot ere-lid. De viering van zijn jubileum zal op zaterdag, 22 maart a.s. plaatsvinden. De jubilerende directeur, de heer Guus Schlatmann in gesprek met de heren Kerckhoff van V. D. (Foto: De Leidse Courant) daarin niet geslaagd zou zijn, zonder de trouw van zijn medewerkers, die hij derhalve ook hartelijk dank zegde. Hij prees voorts de goede harmonie, die bij de verbouwing had geheerst tussen aannemers en opdrachtgevers en stelde het personeel als blijk van zijn waardering een gezellige avond in het vooruitzicht, te houden na de vasten. Aantrekkingskracht. Wethouder Menken zeide, als lid van het gemeentebestuur te zien, hoe jaarlijks vele droeve en blijde ge beurtenissen het stadsleven kleuren. De heropening van een oud en gere nommeerd bedrijf als De Faam is zeker een van de blijde voorvallen. Hij ging uitvoerig in op het belang dat de Leidse middenstand heeft voor meer dan zestig buitengemeenten in de dichtbevolkte Duin- en Rijn- en Veenstreek. Spr. vergeleek de posi tie van Leiden met die van Delft, waar de middenstand zich door de structuur van de streek alle klandizie zag afgenomen door Den Haag en Rotterdam. Ondanks de snelle ont wikkeling van het gebied rond de Sleutelstad behoudt die haar aantrek kingskracht. Niet een van de gering ste factoren daarvan is De Faam. Het gemeentebestuur, daardoor zeer blij gestemd, liet bij monde van wethou der Menken, zijn allerbeste wensen overbrengen. Vervolgens sprak de wethouder de I jubilerende directeur toe. Hij uitte I waardering en bewondering voor de gehele familie Schlatmann, die uit- I muntte door een grote Katholieke daadkracht „Godsdienst en arbeid zijn de gouden bodem van een volk", aldus spr., die zijn beste wensen uit bracht voor het welzijn van familie, werknemers en de gemeente, die zulk een bedrijf binnen haar muren mag hebben. De heer O. A. M. Bik, firmant in het aannemersbedrijf Bik en Bree- develd, dat de verbouwing heeft uit gevoerd, sprak zijn voldoening uit over de prettige samenwerking met de opdrachtgevers. Namens het personeel sprak nog mej. M. Laken („Juffrouw Marie") die zich niet behoefde afvragen, welke zijde van het tweeledige feest voor haar het zwaarst woog. Indien de heer G. Schlatmann niet zijn gou den feest gevierd had, zou er nooit sprake geweest zijn van een her opening, als die van vandaag. Zij prees de grote verdiensten van de jubilaris, die een nooit genoeg ge waardeerde steun is geweest voor de zaak en beloofde namens het ge hele personeel trouw aan de fees teling, in wie zij altijd het gezag in de zaak verpersoonlijkt had gezien. Uit naam van het personeel over handigde zij de heer G. Schlatmann een koperen kroon, een spiegel en een bloemstuk. In zijn dankwoord voor deze geschenken zeide de direc teur, dat hij de lamp niet op zijn kantoor kan hangen, omdat het hem niet gepast leek een van de perso neelsleden zo dat nodig mocht zijn ter verantwoording te roepen onder de lamp, die hij of zij zelf ge schonken heeft. Receptie. In de middag was er een drukke receptie, waarop we o.a. zagen mgr. Th. M. Beukers, oud-pastoor van de St. Petrusparochie, de directeur van de dienst van Gemeentewerken, ir. D .Y. Lem, en de heer J. Voorbach, chef van de gemeentedienst van ge bouwen. Voorts waren aanwezig pa ter S. v. d. Swekn en de heer F. C de Hosson, voorzitter van de Ned. Rooms Katholieke Middenstands bond in het bisdom HaarlemRot terdam en de heren J. v. Zijp en J. Pierrot namens de afdeling Leiden van deze bond. De Leidse Midden standcentrale was vertegenwoordigd in haar secretaris, de heer J. H. v. d. Kloot. Ook de Kamer van Koop handel voor Rijnland gaf blijk van zijn belangstelling, alsmede talrijke zakenrelaties. Een deputatie van de Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden, die de eeuwenoude schouw vóór de verbouwing van de oude zaak ten behoeve van haar gebouw op het Rapenburg heeft overgenomen, maak te tenslotte haar opwachting in het gemoderniseerde bedrijf. Vele van de bezoekers lieten hun wensen'van geschenken vergezeld gaan. De verbouwing van De Faam is zo grondig in haar werk gegaan, dat het meest opvallende genoemd mag wor den, dat tenminste de gevel is blij ven staan. Het interieur is licht en opgewekt. Het geeft de indruk van ruimte, is overzichtelijk en stimuleert het kopen. Ook de magazijnen en werkplaatsen zijn, door verschillende wijzigingen geworden tot ruimten, waar 't prettig moet zijn, te werken. Leiden nam afscheid van pater dr, H.Van Rooyen De ingeslagen koers volgen Het wordt toch heus lente. Welis waar liet hedenmorgen bij de opening van de VEBO-tentoonstelling op het marktterrein te Leiden nog alles te wensen over, maar de zonneschijn hield de belofte in, dat het voorjaar niet lang meer op zich zal laten wachten. Bovendien was de VEBO- tentoonstelling een expositie van be kroond Paasvee en wanneer Pasen aan komt, is ook het eind van de winter in zicht. Het was de 8ste VEBO-Paasvee tentoonstelling, welks opening de heer G. J. van der Stoel, voorzitter van de VEBO het organiserend co mité een welkom kon toeroepen aan de commissaris der koningin in de provincie Z.-Holland, mr. J. Klaa- sesz, aan burgemeester en wethou ders van Leiden, de gemeentesecre taris, de heer J. Bool, de oud-voor zitter van de VEBO, de heer J. W. Bonda, aan vertegenwoordigers van agrarische organisaties uit de omge ving van de Sleutelstad en aan de heer A. van der Hoek, voedselcom- missaris in de provincie Zuid-Hol land. Het was de heer Van der Stoel een voldoening, op deze tentoonstelling van Paasvee de resultaten te zien van de nieuwe richtlijnen inzake het fokken, waardoor men beoogt, de slachtveestapel te laten prevaleren boven het melkvee. Problemen In zijn openingswoord zeide ver volgens de wethouder van finanën en bedrijven, de heer D. J. v. d. Kwaak, verheugd te zijn dat de in zending van 132 stuks vee weer uit- Hartelijke huldiging door „civitas" Leiden heeft gisteren afscheid ge nomen van de studentenpastoor, pa ter dr. Henri van Rooyen O.S.Cr. De parochie en „Sanctus Augustmus' hebben hem een hartelijke huldiging bereid waarvan de hoogtepunten la gen in de receptie in het „Eigen Huis" en op de „Instuif", die 's avonds werd gehouden. In de morgenuren heeft de studentenpastoor in de nieu we kapel, die dank zij zijn onvermoei de arbeid in het „Eigen Huis" geves tigd kon worden een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij hij werd geas sisteerd door kapelaan P. v. d. Bosch O.S.Cr. als diaken en kapelaan .1. van well O.S.Cr, als subdiaken. De Schola Cantorium van de studenten zong ae Gregoriaanse gezangen. Voor de laat ste maal sprak de pastoor hier zijn parochianen-studenten in de predi katie toe. Nog eenmaal vatte hij samen, wat hij in de twintig jaren van zijn pas toraat zijn parochianen heeft willen leien. Het was tevens de kristallisa tie van wat hij 'aan de universiteit heeft gedoceerd over „De verloste mens", een korte samenvatting van zijn opvatting van het Christendom van schepping, zondeval en ver lossing. Door de verlossing heeft God het contact met de wereld hersteld. Het was een daad die voortkwam uit zijn Goddelijke liefde, waarvan de verlossing door Zijn Zoon de levende getuigenis was. Het Christendom I geeft ons de opdracht, dat wij in ons I eigen leven de wezenlijke band met God via de mensgeworden Zoon, Christus moeten zoeken en trach'cn te vinden. Dit is een levenshouding! Pster Van Rooyen zei, dat hij hieraan altijd heeft gedacht, wanneer hij sprak van de „livitas Academica" <de academische gemeenschap). Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat wat hij in de jaren van zijn pastoraat heeft trachten te verwerkelijken door de komende generaties als zijn erf deel wordt beschouwd. Receptie. Van twee uur af werd in het „Eigen Huis" aan het Rapenburg 24 een receptie gehouden voor de Aca demieburgers in de breedste zin van het woord. De burgemeester van Lei den drukte als curator van de univer siteit de studentenpastoor als eerste de hand. Na hem kwamen de rector magnifi- gaat boven de aanvoer in het record jaar 1953 (128 stuks). Hij sprak zijn hoop uit, dat er, ook in het opzicht van de kwaliteit, records gebroken zouden worden. Hij gaf zijn ziens wijze op de heersende mening, meer aandacht te moeten schenken aan de vlees- dan aan de melkproduktie. Spr. vroeg zich af, hoe de export in de toekomst zal gaan, nu Engeland dezelfde politiek gaat voeren en Duitsland zich inspant, een eigen veestapel op te bouwen. De belanghebbenden in Rijnland zullen hiermee terdege rekening die nen te houden. De vraag naar rood- bontvee wordt gaandeweg groter, daar het goed slachtvee gebleken is. Met evenveel zorg, als waarmee men altijd de melkveestapel heeft om ringd, moet men zich thans wijden aan de kwaliteit van het slachtvee. Het gemeentebestuur van Leiden is verheugd over de activiteiten van de VEBO, die daartoe een grote sti mulans is en de naam van de stad als veemarkt hoog houdt. Met de beste wensen voor de VEBO ver klaarde de wethouder de tentoon stelling voor geopend. Voorzichtihgeid Vervolgens hield de heer A. v. d. Hoek 'n „landbouwpolitiek praatje", waarin hij uitgaand van de econo misch zoveel voordeliger positie van de akkerbouw, die toch evenzeer als de veeteelt in de knel geraakt is een voorzichtigheid bepleitte ten aanzien van de huidige tendenz, meer vlees en minder melk te produceren. Tegen de achtergrond van een Europese samenwerking zag hij meer heil in een zorgvuldige contingen- teringspolitiék. De fokkers moeten niet zonder meer, scherp van koers veranderen, nu de prijzen van de varkens zich gaan herstellen en het Landbouwschap nieuwe plannen ont werpt om de slachtingen te beper ken. Met een verwijzing naar de crisis in de dertiger jaren, ried hij de varkenshouders aan, niet indivi dueel te beperken. Daar er nog geen zekerheid is, dat de landen, die scha pen invoeren, de import in 1958 zul len stoppen, achtte de heer Van der Hoek het raadzaam, ook wat betreft het fokken van schapen, de ingesla gen koers te blijven volgen. Wat betreft de melkproduktie meende hij, dat het onmogelijk is, dat de regering elke (verhoogde) melkproduktie kan garanderen. De veeboer moet streven naar een economisch zo goed mogelijk bedrijf, passend in het raam van deze tijd. De melkprijs mag niet verlaagd wor den. Het is doorgaans de enige dek king van de hoge kosten, die een veehouderij nu eenmaal kent, daar men anders komt tot een korting op het loon van de boer. Richtlijnen Door verhoging van de vleespro- duktie zijn alle moeilijkheden nog niet opgelost, daar deze geen directe inkrimping van de melkveestapel Onbewogen door zijn bekroning, wacht de Paas-os het slagersmes. hoeft in te houden en een catastrophe op de markt zou er een gevolg van kunnen zijn. Ook hier geldt dus de leus: voorzichtigheid. Een uitkomst zag spr. in de produktie van jong vlees. Maar dan moet men niet gaan kruisen en knoeien. Een goede voor lichting is van groot belang. Spr. meende dat het goed zou zijn, de melkveestapel voorlopig vast te hou den en ondanks alles ook de export van gebruiksvee te handhaven. De VEBO zou in deze goed doen, in haar beoordelingen een nieuwe rubriek op te nemen: „Jong vee voor de mesterij". De enige juiste koers zag de heer Van der Hoek in een hechte samenwerking in een ver enigd Europa, want zo besloot hij zijn betoog „wie zijn tijd verstaat, gaat niet Uit de tijd". Des middags om half één vond in het restaurant „Schuttershof" de prijsuitreiking plaats aan de eigenaars van op de achtste VEBO-Paasveetentoonstelling bekroonde dieren. Het bestuur van „Sanctus Augus- tinus" tijdens de receptie. De heer W. Overmars, praeses, voert het woord. V.l.n.r. pastoor Van Rooyen, mej. M. J. M. Schulpen, de heer H. J. M. Tho- meer, mej. G. H. M. van Grieken, de heer W. Overmars en de heer N. J. Meyer. (Foto: De Leidse Courant) ous, prof dr. S. E. de Jongh, vele hoogleraren van wie wij noemen prof. dr. P. A. H. de Boer als voorzitter van de Stichting „Pro Civitate", Stu dentenpastores, Le den van de we tenschappelijke staf, het collegium van het Lei os Studenten Corps, het bes juut van de Vereniging van Vrou welijke Studenten te Leiden, vele Sub. verenigingen en vertegenwoor digers van de Christen Studenten raad. De geschenken stapelden zich op. Onder meer ontving de scheiden de pastoor van Senaat „Pro Civitate", hoogleraren en wetenschappelijke stof een volledige opname op lang speelplaten van „Boris Goedoenof" van Het Collegium schonk hem zilveren schenkkurken met toepasselijke inscriptie en het kerkbestuur bood een album aan, waarin foto's van de inzegening der Kapel verzameld zijn. In eigen huis. Een minder officieel gedeelte werd later op de middag en des avonds afgewikkeld. Het bestuur van „Sanc tus Augustinus" en su'b-verenigin- gen kwamen thans ter receptie. De voorzitters spraken de pastoor har telijk en dankbaar toe en pater Van Rooyen antwoordde ernstig en vrien delijk. Van de redactie-comimissie van het orgaan „Folia Augustiniana" ontving hij een luxe uitgave van het extra nummer, dat geheel aan pater Van Rooyen is gewijd. Na het diner hielden pastoor en studenten een informele „instuif" tijdens welke het geschenk van I „Aiugustiinus" een prachtige pick-up met versterker overhandigd werd. Voor oud-leden. Volgende week zaterdagmiddag en -avond krijgen oud-leden van de ver eniging „Sanctus Augustinus" de ge legenheid afscheid te nemen van pa- I ter dr. H. van Rooyen. Voorschoten (Haagse Schouw) Op zondag Laetare werd door mgr. Mutsaerts bisschop van 's-Hertogen- bosch, de H. Priesterwijding toege diend aan tien Montfortaanse neo misten, onder wie de paters Gerard en Jacques Schrama, beiden zoons van de heer en mevrouw G. Schra- ma-Doeswijk, Rijndijk 152, Voor schoten (Haagse Schouw.) De oudere broer, Gerard, werd ge boren 10 augustus 1928, de jongere Jacques op 4 december 1929. Beiden genoten hun opleiding aan het klein seminarie te Schimmert, maakten hun noviciaat door te Meerssen en studeerden daarna philosophie en theologie te Oirschot. Pater Gerard Schrama zal 2ijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de kerk van de Haagse Schouw op Eerste Paasdag, pater Jacques Schra ma in dezelfde kerk op Tweede Paasdag.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7