„Dg Boomgaard" in plaats van een „Snede Reis'1 ARKA ging overstag bij salarisonderhandelingen Afd. Leiden teleurgesteld over houding hoofdbetuur Had prestige geschaad? R. K. Coöperatie .Eendracht' hie.d jaarvergadering Beaurair.gavond door,Pro Maria' Scherp °,mliittinLJan Maria sprA: „Dat men hier te Bedt films over het Belgische bede-oord komc„ en Bidt bidt veel> bidt zong het dameskoortje „Jubilate Uw huis is uw burcht VRIIDAG 21 MAART 195S DF. LEIDSE COURANT PAGINA 2 In een bewogen buitengewone ver gadering hebben de leden van de AR KA afd. Leiden onder voorzitterschap van mr Th. J. C. Verduin gisteravond unaniem hun teleurstelling uitgespro ken over de houding, welke de AR- KA-delegatie heeft ingenomen op de vergadering van het Rijks Georgani seerd Overleg met de regering In Den Haag op de avond van 6 maart j.l. In deze vergadering werd overeenstem ming bereikt over een toeslag op de ambtenarensalarissen van 3 procent. Het bestuur van afdeling Leiden van de ARKA had naar aanleiding van dit resultaat reeds in een tele gram aan het hoofdbestuur van zijn grote teleurstelling gesproken en op de vergadering van gisteravond heb ben de leden, die in groteren getale dan anders waren opgekomen, zich achter de mening van hun plaatselijk bestuur gesteld. De voorzitter vroeg zich aan het begin reeds af, waarom op vorige landelijke vergaderingen, zoals het congres te Maastricht en de bijeenkomst te Rotterdam, zoveel energie door ARKA was verspeeld om daarna de standvastige houding prijs te geven. Over het algemeen sprak men zijn ongenoegen uit over het ontbreken van een positief oordeel van de AR KA-vertegenwoordiging in Den Haag. Men moest ook constateren, dat de positie van de ARKA 1 de R.K. Cen trale bijzonder zwak is De heer S. P. Fluitsma, hoofdbestuurder, wees naar aanleiding van gedane opmerkingen er op, dat de ARKA in het georgani seerd overleg geen standpunt heeft in te nemen, dit doet alleen de Centrale. Wat in het overleg is gezegd mag men het ARKA-bestuur niet als een verwijt doen gelden; men dient hier goed op te letten. Zwakke positie. De heer Fluitsma betoogde verder, dat het meespelen in de R.K. Centra le in groot gevaar was gekomen, wan neer men voetstoots had vastgehou den aan de mening: alles of niets, welke mening men nu had laten va ren en zoals ter vergadering werd opgemerkt, zich had laten afsche pen met minder dan een fooi. Spr. bekende, dat de positie van de ARKA door allerlei tegenwerking de laatste tijd zeer verzwakt is. Het hoofdbe stuur staat echter niet alleen voor deze salariskwestle, maar moet aan zijn gehele beleid denken, dat ook ten bate var zijn leden komt. Het hoofd bestuur staat werkelijk niet bekend als een groep ja-knikkers, aldus de heer Fluitsma. Spr. voerde voorts nóg aan, dat het hoofdbestuur na de vergadering op 6 maart, toen de verschillende dele gaties aan de regering kenbaar had den gemaakt, dat de voorstellen aan vaardbaar waren, een minderheids standpunt had willen declareren, doch het was meer beducht voor de gevolgen in de Centrale en voor het nadeel van de ARKA-leden. De dele gatie had waarlijk geen vuist op ta fel kunnen slaan, want voor 'n vuist moet je een hand hebben. De voorzitter opperde de gedachte, dat, als de positie van de ARKA toch zo verzwakt blijft en er niets meer te bereiken valt, ARK/ beter uit de Centrale kan treden e* zich aanslui ten bij het Ambtenarencentrum. De heer Fluitsma bracht hier tegen in, dat men steeds zal moeten blijven proberen in de Centrale meer mede standers te krijgen om zodoende de positie te verstevigen; een intreden in het Ambtenarencentrum is tech nisch uitgesloten. Spr. kon zich even wel de gedachtengang van de teleur gestelde leden zeer goed indenken. Na uitgebreide discussies over en weer, waarbij ondanks de ernst van de kwestie de komische noot vaak niet ontbrak, formuleerde mr Verduin een reeks conclusies, welke met in stemming van de vergadering als mo tie of als brief ter kennis van het hoofdbestuur zullen worden gebracht. Uitgesproken werd, dat de vergade ring van zijn ontstemming had blijk gegeven en had vastgesteld, dat: 1. De houding van de regering be treurd wordt toen zij op 6 maart j.l. de salarissen van de ambtenaren als sluitpost aannam; 2. het vertrouwen van de leden in het hoofdbestuur is beschaamd; 3. de grote goodwill van de ambte naren bij de Staten Generaal onvol doende is benut; 4. is gebleken, dat de ARKA over stag is gegaan, mede uit angst voor aantasting van haar positie in de R.K. Centrale. De vergadering betwijfelt of door het innemen van het minder heidsstandpunt het prestige van de ARKA in de R.K. Centrale zou zijn geschaad. Deze levendiie en zeer belangrij ke vergadering %ond haar sluitstuk in het voorlezen van het jaarverslag van de landelijke groep van gepen sioneerden, welke ir Den Bosch is gehouden. Met dank voor de grote en gewaardeerde belangstelling sloot de voorzitter deze gedenkwaardige le denvergadering. Leden en verbruikers van de r.-k. „Coöratie Eendracht" te Leiden heb ben gisteravond een jaarvergadering gehouden. De vergadering stond on der leidin van de voorzitter de heer J. Mensen, welke allen van harte wel kom heette. De notulen der leden vergadering van 22 november 1956 werden zonder op of aanmerking goedgekeurd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer T. Th. de Wilde, vermeldde, dat het bedrijf in een gunstige positie is gekomen. Maar nog meer veötigde spreker er de aandacht op, dat nog steeds vele katholieken gezinnen nog niet zijn aangesloten bij de r.-k. Coö peratie „Eendracht". In de konvoka- tie ko<n een ieder vernemen dat de r.-k. Coöperatie op de voorgrond stelt: voorkom verflauwing en ver slapping. Daarom moet een ieder tot de r.-k. Coöperatie „Eendracht" toe treden om zodoende de bloei van eigen zaak te bevorderen. „Let vooral op de bakfietsen van de Coöperatie waar U op kunt lezen, welke weekreclame de Coöperatie „Eendracht" U biedt. De balans gaf een winst voor de Coöperatie „Eendracht" aan. mogelijk gemaakt. Wel viel ons op dat in deze lezing en op de licht beelden weinig rekening was ge houden met gezinnen groter dan vier of vijf personen en ook voor de smallere beurzen waren de mogelijk heden niet zo groot. Veel fraais was er te genieten voor oog en oor met de mogelijkheden van de z.g. scha kel- en opbouwmeubels en de mo derne kleurschakeringen. Dit alles opgemonterd, door de gratis geser veerde koffie, gaf de aanwezigen een genoeglijke en interessante avond. Dat velen bij de inrichting van hun woning moeilijkheden on dervinden, bleek wel uit de tiental len vragen, welke het forum dat na de pauze op het podium had plaats genomen, kreeg te beantwoorden. Door de grote hoeveelheid vragen werd elke vraag slechts door één forumlid beantwoord, hoewel een onderlinge discussie van het forum grotere mogelijkheden in de beant woording mogelijk gemaakt zou hebben. De leider van het forum, de heer Joh. v. Weeren, voorzitter van een landelijke organisatie van Woning inrichters dankte de aanwezigen Op donderdag 20 maart herdacht de heer L. Vogelaar het feit, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst trad. Hiertoe werd hij "die mor- gen in gezelschap van zijn vrouw en Tijdens de bestuursverkiezing werd een z00n ontvangen in de directieka de aftredende heer D. Wessendorp mer waar een klein gezelschap zich herkozen. In plaats van de heer verzameld had en waar allereerst de Spendel, die door werkzaamhedendirecteur, de heer J. C. Stafleu, de zich niet herkiehbaar stelde, werd de J jubilaris in warme bewoordingen m A toesprak. Spreker had bijzonder veel waar heer H. A. M. Tooten gekozen. In de Commissie van toezicht werd herkozen de heer K. H. Kooreman. POTLOOD en GEEST Ter voorbereiding op bedevaart De Leidse afdeling van de Neder landse vereniging „Pro Maria" hield gisteravond in het zaaltje aan de Maria Gijizensteeg een propaganda- avond voor de deze zomer van 1921 juli te houden bedevaart naar Beau- raing. Voorzitter, kapelaan de Jong, releveerde dat dit jaar voor de Maria- vereerders zeer bijzonder is, niet al leen omdat Lourdes zijn eeuwfeest viert, maar ook omdat het 25 jaar geleden is dat de verschijningen in Beauraing plaatsvonden. Als sfeervolle Deze documentaire film, deed het verleden leven en schilderde de ge beurtenissen zoals die geschiedden in de jaren '32 en '33. De vijf personen zoals zij op het ogenblik leven, ver schenen eveneens op het doek. De film beoogde vooral de waarheid om trent de wonderbaarlijke versohij- fiingen te bewijzen en te bevestigen. Bidt veel, bidt altijd. Tot slot van de avond werd de prachtige kleurenfilm „In het licht van het gouden hart" vertoond. Deze rolprent bevatte opnamen van een ziekenbedevaart uit Boxtel naar het Belgische genadeoord. De nadruk werd gelegd op de woorden welke leidde. Marialiederen, waarbij kapelaan de - £e ^eer Trossel had ook aan deze Jong de dames aan de piano bege-|film een WOOrdje, vooraf gesproken, hij de aanwezigen aanspoorde bv.legen>heid om een bedevaart naar Beauraing te maken aan te grij pen, om zo aan de wensen van de Moeder Gods te voldoen die het ge bed als voorwaarde heeft gesteld voor de belofte „Ik zal de zondaars bekeren". schikking waren gesteld met een keurig speechje in. Om de film, „Beauraing, kruispunt van twee we relden" te verduidelijken, vertelde hij de geschiedenis van de vijf zie nertjes op beknopte doch duidelijke wijze. Op 29 november van het jaar 1932 vertoonde de H. Maagd zich aan vier meisjes en een jongetje in een meidoorn tegenover het pensionaat van het Zuid-Belgische gehuchtje Beauraing. Tot 3 januari 1933 zou Zij 33 maal op dezelfde plaats verschij nen. Spreker legde er de nadruk op, dat Beauraing veel verschild van an dere bedevaartplaatsen, zoals Lour des, Fatima of Banneux. In Beau raing verscheen Maria alleen om ge bed te vragen en beloften te doen. De andere plaatsen gebruikte God om op Maria's voorspraak ook grote wonderen te verrichten. In Beauraing waren en zijn wonderen slechts zeld zaam, hier wenst Zij gebed en offer. No. 522. Horizontaal: 1. deel van een schoen, 4. nakroost. 6. vogel, 7. eerwaarde heer (afk. Lat). 9. sint (afk.), 10. gebarenspel, 15. jongens naam, 16. meisjesnaam, 17. gem. in NH. 20. voorvoegsel, 21. afkorting van titanium, 22. zwaluw, 24. bijwoord, 25. voorwerp om oesters te vangen. Verticaal: 1. muziekinstrument, 2. lengtemaat (afk.), 3. drietal, 4. aard rijkskundige aanduiding (afk.), 5. voorgeschreven Kerkgebruik, 8. gem. in Drente, 9. pijn, i*. ontkenning (spreektaal), 12. jongensnaam, 13. tam, 14. dorpje in Drente onder de gem. Vries, 17. huisdier, 18. rustig, 19. reet, 22. stoomschip (alk.), 23. godsdienst (afk). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521 'horizontaal: 1. de, 3. ooi, 6. E.K., 7. grondel, 11. staar, 13. ma, 15. Ir, 16. aloë 17. nona, 18. ge, 20 nn, 21. belet, 25. invasie, 27. L.K., 28. ant, 29. sa. Verticaal: 2. eg, 3. oot, 4. Onan, 5. Ida, 6. el, 8. Rs, 9. er, 10 imago, 12. Frans, 14. ale, 15. Inn, 19. elan, 21 Bn, 22. Eva, 23. Est, 24. Ti, 25. ik. 26. Te hard Gistermiddag om kwart voor vijf is op het Noordeindsplein een brom fietser door te grote snelheid uit de bocht gevlogen. Hij moest met een oogwonde en een hersenschudding naar het ziekenhuis worden overge bracht. Kindercircus „Knikkebeen". De repetitie voor de jongens- en meisjesacrobaten van. het kindercir cus „Knikkebeen", is niet heden avond maar zaterdagmiddag, 22 maart a.s., om vijf uur in het gymnastiek lokaal aan het Pieterskerkhof. Club de Limetz De repetitie voor het Passiespel wordt hedenavond om half negen gehouden op het adres Nieuwe Rijn 12, dus niet in de gymnastiekzaal aan het Pieterskerkhof. Men wordt verzocht om half negen aanwezig te zijn. Leids kinderkoor voor de radio Het bekende kinderkoor „De Leid se Sleuteltjes" zal onder leiding van Henk Franke medewerking verlenen aan „Die winter is verganghen", een programma van de AVRO, dat zon dag 23 maart wordt uitgezonden van 8.05 tot 8.45 's avonds. Rioleringswerken in Zuid-West gegund Door de direkteur van gemeente werken is namens b. en w. het maken van rioleringswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van Zuid- West V met bijkomende werken, ge gund aan J. Mens. Cathrynestraat 12 te Lisse voor 157.900, Dat in deze tyd heel veel mensen tobben met woning- en woonruimte- nood en daardoor ook kampen met moeilijkheden voor de smaakvolle en verantwoorde inrichting van de. veelal krappe ruimte bleek wel uil de volledige bezetting van de zaal' van „Den Burcht" waar gisteravond een lezing met lichtbeelden werd georganiseerd door de landelijke stichting Propaganda Woninginrich ting, actiecomité Leiden. Moeilijk kunnen wij veronderstellen, dat al de aanwezigen de late koude en sneeuw hadden getrotseerd voor het gratis kopje koffie en de gratis ver loting. Nadat de heer L. Taverne een korte inleiding had gehouden over het wezen en doel van bovengenoem de stichting begon de binnenhuis architect, de heer Ep. Simons zijn causerie over de mogelijkheden van de hedendaagse woninginrichting. Aan de hand van schetstekeningen en fraaie dia's liet de spreker duide lijk uitkomen, dat de moderne woninginrichters en meubelfabrikan ten voor iedere kamer en ieder huis hoe klein ook duizenden mogelijk-, heden bieden en dat door de moder ne vormgeving van meubelen en kleurschakeringen iedere kamer ge zellig en fleurig in te richten is. Ook de inrichting van kinderkamers dering voor het werk van deze jubi laris die als lid van de schoonmaak dienst letterlijk allerlei karweitjes opknapte, en dit steeds deed met een toewijding en een vanzelfsprekend heid, die boven alle lof verheven is. Nooit was hem iets te veel en al tijd wist de jubilaris zich uitstekend van zijn taak te kwijten. Spreker wenste de jubilaris nog vele geluk kige en zonnige jaren toe, waarbij hij hem als geschenk een enveloppe met inhoud overhandigde en tevens het diploma van Nijverheid en Han del. Mevrouw Vogelenzang werd even eens niet vergeten en ze mocht een geurig bouquet in ontvangst nemen. Hierna sprak namens het personeel de heer W. Streefland, die de popu lariteit der jubilaris en zijn altijd op geruimd karakter roemde en die in hartelijke woorden de jubilaris schet ste als een collega die beslist geen vijanden had. Hij bood hem namens het perso neel eveneens een envelop met in houd aan. Vervolgens sprak als zijn onmiddel lijke chef de heer Bierens woorden van lof en waardering en ook hij bood namens de collega's de jubila- L'ris een envelop met inhoud aan t}é- 'fmevens het bekende rokertje. De jubilaris zichtbaar onder de in druk wist geen woorden te vinden om allen te bedanken. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was gebleven bestond er voor het personeel gelegenheid de jubi laris geluk te wensen. De ruime mate waarop het personeel hiervan ge bruik maakte mocht als bewijs te meer gelden voor de grote populari teit en de uitstekende eigenschap pen der jubilajris. Zuid-Ho landse damkampioen schappen te Leiden Liefhebbers van moderne dansen konden gisteravond in het St. Anto- nius Clubhuis hun hart ophalen. Daar werden n.l. de Zuidhollandse dans-1 kampioenschappen voor amateurs ge houden. Uit de gehele provincie wa ren de deelnemers naar Leiden geko men om er zowel in figuurlijke als in letterlijke zin hun beste beentje voor te zetten. In totaal begaven ongeveer hon derd paren zich gedurende de wed strijden op de gladde vloer. Er waren zeven klassen, n.l. een hoofdklasse, een A-klasse, een B-klasse, een C- klasse, een D-klasse een nieuwelin genklasse en een seniorenklase. On der het scherp toeziende oog van de juryleden dansten alle deelnemers achtereenvolgens quick step, Engelse wals en tango. De hoofdklassers, de A-klassers, de B-klassers en de se nioren moesten bovendien nog een slow fox voor hun rekening nemen. Over het algemeen werd er correct en stijlvol gedanst, terwijl ook het en thousiasme weinig te wensen over liet. Onder zeer grote belangstelling de zaal was overvol zweefden de verschillende paren over de dans vloer. Sommigen kregen zelfs een open doekje! Wedstrijdleider was de heer A. J. Maas. Hij kweet zich van begin tot eind uitstekend van zijn taak. Wat de dansmuziek betreft, de ze werd verzorgd door The Skyliners. De uitslagen zijn- als volgt: hoofd klasse de heer en mevr. Ditmar uit Leiden; A-klasse: de heer Keyzer en mej. Kors uit Den Haag; B-klasse: de heer v. d. Vlies en mej. Molendijk uit Rotterdam; C-klasse: de heer Stadler en mej.*De Kok uit Leiden; D-klasse: de heer Giezen en mej. Van Kampen uit Leiden; nieuwelingenklasse: de heer v. d. Bosch en mej. v. d. Bos uit Voorburg; seniorenklasse: de heer en mevrouw v. d. Bosch uit Den Haag. Mevrouw Maas-Wielinga reikte na afloop de verschillende prijzen uit. Zij nog vermeld, dat ue Nederlandse danskampioenschappen op zaterdag 24 mei a.s. te Amsterdam gehouden zullen worden. RIJNAAK STOOTTE ZICH LEK. Vanmiddag om half vier is voor bij de Turf mar ktsbrug de rijn aak „Bulgerstein" uit Rotterdam, schipper C. Woning, lek gevaren tegen de walkant 'van de Bees- Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis zn van C. Nieu- wenburg en J. A. Langeveld; Anto- nius Josephus zn van A. J. van^Wee- ren en J. van der Mee; Irene dr van H. Honsbeek en T. M. Marquenie; Carolina Johanna Maria dr van M. G. M. Diepstraten en M. Brasker; Rozemarein dr van H. R. Smissaert en A. A. S. Houwing; Maria Floren- tia dr van A. Beekman en J. van Evert; Robert Frans zn van R. P. Mouton en A. E. Willinge; Antonius Jacobus zn van J. van Klarenbosch en E. G. T. Beekwilder; Eduard George zn van J. W. Roskam en M. L. Brobbel; Ronald Walther zn van J Stol en A. de Ruiter; Joseph zn van M. J. van der Vlugt en T. van der Geer. Getrouwd: A. Bekker en J. Harte- velt; D. Verberne en W. G. Koert J. M. Aniba en E. W. L. M. van der Leek; J. Schreuder en J. Guldemond; M. H. Mol en W. C. de Geus; J. Vos en A. J. M. Loekemeijer; F. Goossen en G. Koopman. Overleden: J. H. Dirkse 86 jr echt genote van A. P. Tendeloo; G. Berg man 60 jr man; G. C. den Haan 70 Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 21 Maart 1858. Ingezonden: Ik betuig mijn vriendelijken dank aan den zeer geachten Heer Q. voor de lange annonce die hij mij gratis be zorgde in de Leydsche Cou rant omtrent de N a amw ij zer van 1858. Het doet mij even wel leed dat Z.Ed. de aanmer kingen niet alle heeft gemaakt op het exemplaar dat Z.Ed. ter correctie vroeg, en erlangde vóór de uitgave, alsdan had men wei- ligt er gebruik van kunnen ma ken, en zeker zouden de ijverige bemoeijingen van den heer Q., om een lijst of errata te geven, meer doel getroffen hebben. A. W. SYTHOFF 1 x 1 19 Weet U dat by de groslijststem ming voor de gemeenteraad op zondag 30 maart a.s. elk num mer voor de candidaat A. van Dijk een andere waarde heeft? Plaatst U no. 1 voor de naam A. van Dijk dan geeft U hem daar door 19 punten. Volgens de plaats op het advies no. 14 ontvangt hij slechts 6 pun ten. Stemt A. v. Dijk No. I Namens het Kiescomité: C. J. A. ZANDVLIET W. J. M. ZANDVLIET A. C. H. SPEEL (Advertentie) Laatste Berichten GERBEN WAGENAAR CONTRA PAUL DE GROOT In een gisteren gehouden kader- vergadering van de Amsterdamse af- tenmarkt. Het anker doorboorde deling van de tot de EVC behorende de boeg met het gevolg, dat het- bond van Nederlands Overheidsper- schip snel water maakte. De mo- soneel heeft het communistische torpomp van de Leidse Brandweer Tweede Kamerlid Gerben Wagenaar voorkwam, dat het schip zonk.. Bij j zich uitgesproken tegen het beleid het ter perse gaan van dit num- van de CPN-secretaris Paul de Groot mer kwam plaatse. de brandweer ter of -hoekjes en vooral van de meis- jr echtgenote van D. Smit; B. Kool- jeskamer werd op haast ideale wijze moes 4 dagen zoon. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen Farmacie de dames E. Röss- ner le Den Haag; M. J. Eckhardt te Delft; J. Vogel te Leiden en de heer Khoe Ting Hian te Leidend Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands recht de dames C. A. Wytema te Alkmaar; B. J. M. Schermer te Hoorn en de heren J. Schoen te Alkmaar; J. Teune te Den Haag; M. R. van Vliet te Den Haag; W. A. Hamel te Rotterdam; W. 't Hart te Rotterdam; B. Heldring te Naarden; A. P. Spaanderman te Lei den; J. G. Bouw te Katwijk aan Zee; Th. J. H. Aberson te Aerdenhout; M. Tabaksblat te Den Haag; B. Bruijn te Den Haag; P. W. van Schendel te Den Haag; H. P. Ruinen te Laren (NH); A. E. Roest Crollius te Apel doorn; J. R. H. Kuyper te Brussel; C. M. den Tex te Amsterdam; J. W. van Sandick te Amsterdam; J. J. Jonker Roelants te Wassenaar en A. Blussé van Oud-Alblas te Dordrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de dames A. M. E. Raming te Den Haag en E. B. Fry- ling te Voorburg. Agenda Leiden VRIJDAG, 31 MAART. Lezing over huidverzorging met demonstraties, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. H.K.W.V. Ledenvergadering. Harmonie, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Goe de Reis", Schouwburg, 8 uur nam. „St. Christoffel". Ledenvergadering. „De Harmonie" 8 uur nam. ZATERDAG, 22 MAART. St. Adelbertvereniging. Bezinnings bijeenkomst. R.K. Lyceum, Mariën- poelstraat, na avondmis te 17.30 in cantine. Ned. Bond van Oorlogsslachtoffers. Gezellige bijeenkomst, Doelenkazer ne, cantine, 7.30 uur non. IKI-personeelsver. Feestavond. St, Antoniusclubhuis. 19.45 uur nam. reis", dat het Rotterdams Toneel gisteravond voor K O zou opvoe ren, heeft geen goede reis gehad, het is zelfs helemaal niet aangekomen. Het gezelschap had nl. met ziekte te kampen, zodat een ander stuk in al lerijl moest worden gemonteerd, nl. „De Boomgaard", een sipel van de Engelse auteur Robert Bolt, Voor de genen, die gedacht hadden een vro lijke avond te zullen krijgen is het een tegenvaller geweest, want „De Boomgaard" is beslist geen vrolijk stuk. Maar aan d- andere kant heeft het spel, vooral van Hans Kaart, die als gast bij de Rotterdammers op trad, en van Enny Meunier als de bei de hoofdpersonen, veel vergoed. De uitwerking van het verhaal, dat iets weg heeft van Millers „dode handelisreiziger", kan ons niet al te zeer bekoren. Het begon goed en de tekening van een man, die aan zijn eigen kleine zwakheden ten gronde gaat, is helemaal niet zo gek. Maar het slot wordt wel wat melodrama tisch. Alle onheilen tuimelen tege lijkertijd op hem neer en dat alles omdat de man weliswaar een behoor lijke lichaamskracht, maar geen ka raktervastheid bezit, zodat hy én als huisvader èn in zijn maatschappelijke carrière een mislukking wordt. Zelfs de droom van een eigen boomgaard te hebben laat hem in de steek op het moment, dat hij de kans krijgt er één te kopen. HANS KAART heeft onder regie van Jan Teulings een vrij sterke typering gegeven (zowel letterlijk als figuurlijk) van de ongelukkige Jim Cherry. Hij had zijn figuur en zijn kracht op een gelukkige wijze mee, zodat hij een alleszins aannemelijke vertolking kon geven van deze ster ke en toch zwakke man. Meer ont roerend nog was Enny Meunier als zijn vrouw, die weliswaar veel meer geestkracht vertoonde dan haar man, doch het tenslotte niet langer kon uit houden. De prestaties van dit tweetal werden met veel waardering beloond. De anderen sloten zich zeer goed aan, al telde ook deze rolbezetting nog een invalster nl. Henny Ori, die voor Ina v. Faassen moest invallen. Niettegenstaande alle tegenslagen het decor kon evenmin volledig worden opgesteld is deze voorstel ling er toch nog één geworden, waar aan men goede herinneringen zal over houden. De voorstelling van vanavond kan echter geen doorgang vinden. Ver moedelijk zal „Goede reis" op woens dag 14 mei worden opgevoerd. het conflict om de EVC. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Oegstgeest; Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. OEGSTGEEST Commissie Huishoudelijke voor lichting Genoemde commissie hield gisteravond een bijeenkomst in het zaaltje aan de Willem de Zwij gerlaan, waar mevr. dr Zijlstra Hartman sprak over nieuwe textiel- stoffen en haar behandeling. De presidente der commissie, me vrouw SmitsWilvliet mociit bij de opening talrijke aanwezigen welkom heten. Vervolgens deelde zij mede, dat er voor enkele dames nog gele genheid is zich op te geven voor de kookcursus die 27 maart aanvangt. Hierna was het woord aan mevr. dr Zijlstra die -cgon met erop te wij zen hoe moeilijk het is tegenwoordig textiel te kopen, daar men niet weet of men zuiver wol, katoen, rayon of enig andere samenstelling koopt, want de laatste jaren zijn een aantal nieuwe synthetische garens ontwik keld, waarvan weefsels zijn vervaar digd, die zeer vele voordelen hebben, maar ook een deskundige behande ling, een doelmatige toepassing en een juiste verwerking vereisen. De deskundige behandeling betreft in hoofdzaak het wassen en strijken. Spr. ging hierop breedvoerig in. Verder wees zij op de voor- en r.a- delen der nieuwe producten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door talrijke dames gebruik gemaakt. Mevr. Smits dankte bij het einde mevr. Zijlstra voor haar interessant en leerzaam betoog. Marktberichten LEIDEN, 21 maart. Vee. - Aan gevoerd: 120 melkkoeien, 180 vette koeien, 160 varekoeien, 25 pinken, Kon. Ned. Nat. Hist.-ver. Excursie I 6 graskalveren, 43 vette kalveren, naar Zuidwijk. Halte Posthof. 1.56 u. nam. Fryske Akademiedag. Opening ex positie Friese boeken. Universiteits bibliotheek, 4 uur nam. ROEIENDE DAMES NAMEN DUIK IN DE VLIET Vanmiddag om half een sloeg bij de brug over de Vliet nabij de H. C W. een achtriemsgiek om van de roeivereniging der dames-studenten „De Vliet". De boot was slechts be mand met vier roeistert en daaraan is het waarschijnlijk te wijten, dat de dames het evenwicht in deze naald-dunne boot verloren. Zwem mend konden zij de kant bereiken, waarna zij als goede leden van „de Vliet" de boot in veiligheid brachten Druipnat zochten zij daarna hun toe vlucht tot het club! uis van „De Vliet" aan de Witte Rozenstraat. Het incident wekte veel commentaar en belangstelling. Ingezonden door Loek van Kins, Gerrit v. d. Laanstr. 12, Leiden. 319 nuchtere kalveren, 50 vette scha pen, 20 weideschapen, 1308 vette lam meren, 78 weidelammtren, 31 var kens (zeugen), 200 schrammen, 441 biggen; totaal 2985. Prijzen: melkkoeien 8001055, vette koeien p. kg sl. gew. 2.703.15, varekoeien 600—825, pinken 300— 500, vette kalveren p. kg lv. gew. 1.802.45, nuchtere kalveren p. kg lev. gew. 1.201.50, nuchtere kal veren per stuk 4055. vette scha pen ƒ80110, fokschapen 120 145, vette lammeren 90—110, fok schapen 120145, vette lammeren 90125, zeugen 275300, schram men 70100, biggen ƒ40—45, big gen extra kwaliteit 4854. Handel: voor melkkoeien lui en duur, vette koeien matié, varekoeien rustig, pinken kalm, vette kalveren willig, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren goed, fokschapen kalm, zeugen, schram men en biggen matig. Kaas. Aanvoer: 7 partijen Goudse kaas. Notering: eerste soort ƒ2.112.18, tweede soort ƒ2.09—2.10. Handel kalm. LEIDEN, 21 maart, Groente. An dijvie 7279; kroten 6; kroten, ge kookt 25; rode kool 12 -15; gele kool 1112; groene koo'. 17; prei 1344; spinazie 66—81; stoof sla 51—91;

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2