450 2)e V&diefde Speu*d&t Werkgevers over werkgelegenheid Grafische bonden wensen verkorte werkweek Referendaris van schroot-affaire voor de Haagse rechter moderne Hasselman Pander KORTE golf VRIJDAG 21 MAART 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 Maatregelen gevraagd op langere termijn Hel Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni gingen en het Verbond van Prot.- Christelijke Werkgevers in Neder land hebben zich met het oog op de op handen zijnde industrialisatienota van de regering beraden op de werk gelegenheidssituatie op langere ter mijn en geven aan regering en volks vertegenwoordiging het volgende in ernstige overweging. De verbonden achten de vooruit zichten voor de werkgelegenheid op langere termijn weinig geruststellend, gezien het feit, dat de investeringen vooral in de laatste maanden in aan zienlijk sterkere mate teruggelopen dan in het S.E.R~-advies inzake de Be stedingen werd voorzien. Naast de aarzeling in de internationale con junctuur, die de verbonden met be zorgdheid vervult, achten zij met na me het bestaande ongunstige fiscale klimaat hiervoor verantwoordelijk. De verbonden zijn van mening, dat in het belang van de toekomstige werkgelegenheid het bedrijfsleven in staat dient te zijn door nieuwe inves teringen zijn bijdrage te leveren aan de noodzakelijke voortgang van het industrialisatieproces. Daarvoor is een verbetering van het fiscale kli maat dringend geboden. Met het oog daarop bevelen de verbonden aan, dat reeds thans wordt onderzocht wanneer en in hoeverre door vermin dering van de belastingdruk de voort gaande ontwikkeling van de indu strialisatie kan worden verzekerd. De thans meest voor de hand lig gende en noodzakelijke maatregel op fiscaal gebied is een herinvoering van de investeringsaftrek over de he le linie. Deze maatregel, die op korte termijn geen noemenswaardig effect heeft op de kaspositie van de over heid, zal onmiddellijk een gunstig ef fect op het investeringsniveau heb ben. Ook onze concurrentiepositie op de Euromarkt maakt het noodzakelijk de investeringsaftrek onmiddellijk in volle omvang te doen herleven. De moeilijkheden voor het bedrijfs leven zijn nog vergroot door de hui dige schaarste op de kapitaalmarkt, welke wordt veroorzaakt door het achterblijven van de besparingen bij de structureel gezien noodzakelijke investeringen. Naast een verbetering van het fiscale klimaat dient een zó danig beleid te worden gevoerd, dat een groter deel van het nationale in komen in de particuliere sector wordt bespaard. Juist omdat het vraagstuk van de toekomstige werkgelegenheid cen traal dient te worden gesteld, moet ADVIES S.E.R. Nederl. rijtijden wet toetsen aan intern, bepalingen Ingevolge een verzoek van de staatssecretaris van sociale zaken en de minister van verkeer en water staat heeft de sociale commissie van de Sociaal Economische Raad gead viseerd over een voorontwerp van wet tot wijziging van de rij tij den wet 1936. Deze wijziging beoogt de Neder landse wetgeving aan te passen aan enige voor het internationale vervoer vastgestelde sociale bepalingen, wel ke tegelijk met de op 17 maart 1954 te Genève gesloten algemene over eenkomst tot stand zijn gekomen. Deze algemene overeenkomst moet nog door Nederland worden be krachtigd. Het ontwerp opent de mogelijk heid enerzijds de tot nu toe uitslui tend in CAO of loonregelingen van het college van Rijksbemiddelaars vastgelegde werk- en rijtijden van begeleidend werk- en rijdend perso neel in het nationale vervoer te rege len en nauw te doen aansluiten bij die van de chauffeurs en anderzijds de rij tij den wet toe te passen op door Nederlandse vervoersondernemingen in het buitenland uit te voeren rit ten. De sociale commissie acht het van belang, dat de algemene overeen komst zo spoedig mogelijk ook door Nederland wordt bekrachtigd, en zij kan zich dan ook verenigen met de door beide bewindslieden voorgestel de oplossing, waartegen overigens ook van de zijde der betrokken werk gevers- en werknemersorganisaties geen bezwaar bleek te bestaan. voorts de aandacht sterk worden ge richt op een vergroting van onze uit voer. In dit verband is een verbetering van de mogelijkheden tot financiëring van de export een dringende eis. De verbonden zijn van mening, dat voor al in verband met de internationale concurrentie op dit gebied, op zo kort mogelijke termijn maatregelen die nen te worden genomen, waardoor wordt voorkomen, dat op zichzelf verantwoorde uitvoertransacties niet tot stand komen op grond van het ontbreken van mogelijkheden tot fi nanciering van te verlenen kredieten Evenzeer zijn maatregelen nodig waardoor, ter wille van het industria lisatieproces en de noodzakelijke con tinuïteit van de buitenlandse afzet, de financiering van de export bij voortduring mogelijk wordt gemaakt. Deze maatregelen dienen gepaard te gaan met een uitbreiding van de faci liteiten tot verzekering van de kre dietrisico's bij export. Onlangs heb ben de verbonden in een rapport hun wensen te dien aanzien met name aan regering en Staten-Ceneraal kenbaar gemaakt. Wat tenslotte de door de regering aangekondigde maatregelen ter be strijding van de huidige werkloosheid aangaat, deze zullen naar het oordeel der verbonden moeten passen in het kader van het hierboven aangegeven beleid op langere termijn en het pro ces tot verbetering van onze beta lingsbalans niet mogen schaden. In flatoire financiering dient derhalve te worden vermeden, doch ook verho ging van de belastingen is met het oog op de toekomstige werkgelegen heid te enen male onaanvaardbaar. De voorgenomen aanvullende wer ken zullen zoveel mogelijk gericht moeten zijn op de bevordering van de industrialisatie en van de activitei ten van het bedrijfsleven in het alge meen. In dit verband vraagt de verbete ring van het nationale wegennet de aandacht, terwijl ook maatregelen ter stimulering van de particuliere wo ningbouw dienen te worden genomen. Waar de groei van onze bevolking een voortgaande expansie van de in dustrie noodzakelijk maakt, vertrou wen de verbonden dat met hun in zichten ernstig rekening gehouden zal worden. ZILVEREN BROODMAND '57 VOOR PROF. JANSEN In een bijeenkomst in hotel „Wit- tebrug" te Den Haag heeft de voor zitter van de Nederlandse vereni ging van meelfabrikanten, de heer H J. de Koster aan prof. dr. B. C. P. Jansen de zilveren broodmand 1957 overhandigd. Deze uitreiking ge schiedde op grond van „bijzondere verdiensten voor de voedselvoorzie ning". De zilveren broodmand 1956 is vorig jaar uitgereikt aan de toenmalige minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt. GARANTIEPRIJS MELK Evenmin als minister Vondeling heeft het landbouwschap een methode kunnen ontdekken op welke wijze de beperking van de garantieprijs voor melk moet worden gecontro leerd. De garantieprijs geldt voor 5.18 miljard kg melk geproduceerd tussen november 1957 en november 1958. Stijgt de productie daarboven, dan wordt slechts de wereldmarkt prijs betaald. Het is technisch onmogelijk, aldus besliste het landbouwschap in zijn gisteren gehouden vergadering, om iedere boer apart te controleren of in iedere melkfabriek een statistiek te laten bijhouden. Er zit dan ook niets anders op, dan de garantie dit jaar uit te smeren over alle geprodu ceerde melk, voor het volgende jaar hoopt men een zeker controlesysteem te kunnen ontwerpen. (Advertentie) „DE HAM" TE VET De inspecteur van de volksgezond heid heeft in een brief aan het mi nisterie van OK W afkeurend ge oordeeld over het water in het zwembad „De Ham", gelegen tussen Krommenie en Uitgeest. Hij heeft geadviseerd in dit buitenbad het schoolzwemmen voor kinderen te verbieden. In verband hiermede heeft de vereniging het Witte Kruis te Krommenie, die het bad exploi teert, besloten het zwembad dit iaar voor alle bezoekers gesloten te houden. In dit bad mondt een toilet uit in het bassin. Het Witte Kruis heeft een archi tect opdracht gegeven een ontwerp Naar wij vernemen hebben de drie werknemersbonden in het grafisch bedrjjf, de katholieke, de christelijke en de socialistische bond aan de vier werkgeversorganisaties dezer dagen medegedeeld, dat zij prijs stellen op een bespreking over een verkorte werkweek van vijf dagen, totaal 45 uur, bij gelijkblijvend weeklnkomen. In 1955 hebben werkgevers- en werknemersorganisaties gezamenlijk een commissie in het leven geroe pen die de kwestie van een vyf- dagen-werkweek zou bestuderen. Tijdens de eerste bespreking dit jaar over een nieuwe grafische-tech- nische C.A.O. zou evenwel van werk geverszijde zijn medegedeeld, dat over een verkorte werkweek gezien de huidige economische situatie niet meer gesproken kon worden. De werknemersorganisaties, die van mening zijn dat de economische situatie in het grafisch bedrijf nog gunstig is, zyn daarentegen van mening dat de kwestie van een ver korte werkweek een onderwerp van gemeenschappelijk overleg moet blij ven uitmaken. Daarom hebben zij de werkgeversorganisaties medege deeld, dat een weigering om dit on derwerp op de agenda van komende besprekingen te plaatsen door hen zal worden beschouwd als schadelijk voor de sinds jaren bestaande sa- en werking. De werknemersorganisaties zeggen j voorbaat de verantwoordelijkheid voor een verslechtering van de be trekkingen, die van een weigering het gevolg zal zy'n, van de hand te wijzen. TWAALF KISTEN CADEAUS VOOR PRINSES BEATRIX Nu alle geschenken, die Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Su riname heeft gekregen, zijn ingepakt, is gebleken dat daar twaalf kusten voor nodig zijn geweest. De kisten1 zullen worden verscheept met de I Richel van de KNSM Het begon met een briefje van duizend bij de sigaretten KSG voor tonnen opgedicht Met een doosje«sigaretten met een bankje van duizend Ingesloten is de affaire begonnen, die gisteren de 56- jarige referendaris Van der G. als een gebroken man voor de rechter bracht. Een Haagse schroothandelaar M. (Pool van geboorte) was zijn grote verleider geweest. Hy had stel selmatig getracht het geweten van de referendaris te ondermijnen en met stijgend succes. Voor 80.000 den aan steekpenningen heeft c aangenomen en daarvoor in de plaats gaf hij aan de schroothandelaar z.g. derdelanden-verklaringen af. Deze worden gebruikt in de Kolen en Staal Gemeenschap om dure partijen schroot tegen een lagere prys aan' de markt te brengen. Het verscfci' wordt dank zij de derde landen vér. klaring door de Kolen en Staal Ge meenschap bijgepast. Het was de N.V. Zeeuwse Metaal Maatschappij, die zich op deze wijze met honderddui zenden guldens ten koste van de Ko len en Staal Gemeenschap verrijkte, maar niet alleen deze maatschappij. Via M., die in deze zaak 'n Mephisto- rol heeft gespeeld, kwamen ook het Duitse staalconcern Hsnsa en de Bel gische firma Heyghen te Gent in het bezit van deze verklaring, die hen in staat stelde op een gemakkelijke manier veel extra geld te verdienen. M. (de verleider) stond voor de rechter als een veerkrachtige jonge man, (33 jaar) met het uiterlijk van iemand, die een goed leven gewend is. Hij was nog op vrije voeten, maar hem werd omkoperij ten laste gelegd en hij deed wat hij kon om gevange nisstraf te ontlopen. Van der G. ech ter stond voor de Haagse rechter, mr. dr. J. C. Maris, als 'n gebroken man. Gebogen, vermoeid, snel oud gewor den. Hij bekende alles. Erkende dat OOK DUITSLAND ACCEPTEERT NED. RIJBEWIJS. Na 1 april behoeven Nederlandse motorrijtuigbezitters, die naar Duits land gaan, niet meer te beschikken over een internationaal rij- en wa- genbewijs, zo wordt medegedeeld door de KNAC. De Bondsrepubliek en Nederland zijn overeen gekomen, dat na 1 april in Nederland voor alle ca tegorieën van Duitse motorrijtuigen het Duitse rijbewijs en kentekenbe wijs wordt geaccepteerd en dat om gekeerd in Duitsland de betreffen de Nederlandse bewijzen worden er kend, zonder dat overlegging van een vertaling of andere verklaring wordt verlangd. Cabaret-artiste acht haar naam misbruikt De 16-jarige cabaretartieste Ingrid van der Geest, die onder de naam In grid Valerius optrad bij het ensemble van Wim Sonneveld, heeft herwaar gemaakt tegen 't feit dat haar plaats vervangster In Sonnevelds cabaret thans onder haar toneelnaam op treedt. In een kort geding, dat gistermor gen voor de rechtbank te Amsterdam heeft gediend, eiste haar advocaat, dat deze onjuiste indruk bij het pu bliek ongedaan wordt gemaakt en dat voor iedere voorstelling, waarbij ten onrechte van mej. Van der Geests to neelnaam gebruik wordt gemaakt, aan eiseres een schadevergoeding van duizend gulden moet worden betaald. De eiser betoogde, dat zijn cliënte door het optreden van een ander meisje onder haar toneelnaam scha de ondervindt, aangezien haar goede naam en goodwill bij het publiek wordt aangetast Hij verlangde dat de programma's en de affiches zoda nig zullen worden gewijzigd dat zij in overeenstemming met de werke lijkheid zijn. Wim Sonneveld heeft op 15 maart het contract met mej. Van der Geest verbroken. Over de recht matigheid van dit ontslag is thans een procedure gaande bij de kanton rechter. Namens de heer Sonneveld betoog- de zijn verdediger, dat het onmogelijk voor een nieuw zwembad elders in i was geweest de programma's die Krommenie te maken. Dit zal niet reeds vorig jaar werden gedrukt en met open water in verbinding staan, gedurende het gehele winterseizoen l worden gebruikt, te herdrukken. Ook J de kostbare affiches konden naar hij zeide niet zonder meer veran derd worden. Dit zou geruime tijd vergen en duizenden guldens kosten. Wel zijn in de programma's thans gedrukte kaartjes gelegd waarop staat vermeld, dat Li plaats van In grid van der Geest thans een ander optreedt. Bij het begin van elke voor stelling wordt dit bovendien nog aan gekondigd. De president vroeg eiseres, of zij na deze wijziging nog van mening is dat zij nadeel ondervindt Mej. Van der Geest kon zich niet verenigen met het gebruik van de oud*.* affiches waarop haar naam doorkomt. Uitspraak 27 maart. VOORZITTER R.K. HERSTEL LINGSOORDVERENIGING ONDERSCHEIDEN. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van den Bosch heeft woensdagmiddag de voorzitter van de R.K. Herstellings oordvereniging van de Katholieke Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel ,St. Raphaël", de heer H. Timmermans uit Boxtel benoemd tot ridder in de Orde van St. Silvester. Deze pauselijke onderscheiding ont ving de heer Timmermans bij de of ficiële opening van 't Agnes-paviljoen te Venlo van de R.K. Herstellings oordvereniging, hij in de verleiding was gebracht, dat financiële moeilijkheden waren ge weest en dat zijn salaris niet toerei kend was. M. erkende niets. Hij had het geld gegeven (50.000 gulden naar hij zei) niet met de bedoeling óm te kopen, maar om Van der G. voor een persoonlijke dienst te bedanken. Hij is zich nooit bewust geweest, dat hij iets misdeed. Vertrouwen geschokt. De officier hield tenslotte zijn requisitoir, waarin hij de Kolen en Staalgemeenschap een van de be langrijkste voorposten van de Euro pese samenwerking noemde. Men moet vertrouwen *in de partners kun. nen hebben. De ambtenaar D. v. d. G. heeft dit vertrouwen beschaamd. Maar de strafwaardigheid van de om. koper M. is zeker niet lager te schat ten. Tegen de referendaris v. d. G. eiste hij twee jaar met aftrek en ont. zetting uit het recht een ambtenaars, functie met signatiebevoegdheid te bekleden. Tegen M. eiste hij anderhalf jaar. Straks wordt nog proces gevoerd over de honderdduizenden guldens, waarvoor het verevcningsfonds van de K.S.G.-schrootindstrie is opgelicht. De betrokken maatschappijen zullen dan aan de tand gevoeld worden. Over de zaak tegen de referendaris en de schroothandelaar doet de rech ter op 3 april uitspraak. ZWUNDRECHTSE MEUBEL HANDELAAR FAILLIET VERKLAARD. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft de 29-jarige Zwijn- drechtse meubelhandelaar Kuipers, die tot dusver een zaak gedreven heeft in het pand Burgemeester de Bruinelaan 14, failliet verklaard. Tot rechter-commissaris in dit faiilisse- J ment werd benoemd mr. H. van Zeg- geren en tot curator mr. J. G v. d. Steenhoven, advocaat en procureur te Dordrecht. Men is er nog steeds niet in geslaagd, de voortvluchtige meubelhandelaar, die een schuld van tegen het half miljoen heeft achter gelaten, te arresteren. De politie speurt ijverig naar hem, maat behal ve dat haar in België een aantal plaatsen bekend zijn, waar Kuipers gelogeerd zou hebben, is haar tot nog toe verder niets bekend. Inmiddels heeft zich een inwoner van Hen drik Ido Ambacht bij de Zwijn- drechtse recherche vervoegd om aan te geven, dat de voortvluchtige een bedrag van f 22.500 van hem in zijn bezit heeft. Vorige week vrijdag had hy de meubelhandelaar nog f 13, geleend. Het enig kind van de familie Wolfswinkel te Voorthuizen, een zoontje van 371 jaar, is gistermiddag bij het spelen in het Molenveen ge raakt. Een bakkersnecht bracht even later het drenkelingetje op het dro ge. De kunstmatige ademhaling, wel ke men geruime tijd toepaste, mocht niet meer baten. Wij kochten voor u 120 cm breed per meter Ministers antwoorden Piloten betreurden uitlatingen Minister Algera heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Burger (PvdA) meege deeld, dat in een persoonlijk onder houd met de KLM-dlrectle de piloten De Laat en Metz erkend hebben, dat ze tijdens een persconferentie uitla tingen aan het adres van de KLM hebben gedaan, welke onwaar zijn en voor de luchtvaartmaatschappij scha delijk. Het was inderdaad de bedoe ling deze uitlatingen gepubliceerd te krijgen. Minister Algera heeft deze mededelingen ontvangen van de pre sident-directeur van de KLM, de heer Aler. Als antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer Matser (KVP) zegt de minister-president dr W. Drees, dat de regering niet van mening was, dat zij geroepen zou zijn om in het conflict te bemiddelen. Gistermorgen is het lid van Gede puteerde Staten van Overijssel, J. M. Rudelsheim op 63-jarige leeftijd plot seling in Zwolle overleden. De heer Riudelsheim was lijsttrekker van de PvdA voor de komende Statenver kiezing. In de meeste plaatsen in Overijssel heeft de PvdA haar propa- gbnda-activiteiten gisteren stopge zet. GROSLIJSTSTEMMING DOET WETHOUDER VAN EIBERGEN UIT P. v. d. A. TREDEN. De heer J. H. Schaperclaus, wet houder en loco-burgemeester van Eibergen, is, naar hy gisteravond by het begin van de gemeenteraadsver gadering verklaarde, uit de Partij van de Arbeid getreden omdat hij zich niet heeft kunnen verenigen met de wijze, waarop de verkiezing voor en de samenstelling van de groslijst van de plaatselijke P. v. d. A. voor de gemeenteraadsverkiezingen is ge schied. Hij zal het wethoudersschap nu tot de a.s. raadsverkiezingen op eigon verantwoordelijkheid blijven vervullen, indien de raad dit zou wensen. Hiertegen bestond, zo bleek uit de woorden van de fractievoor zitters der KVP, Prot. Chr. raads fractie en „Gemeentebelangen" geen bezwaar. Zij handhaafden hun ver trouwen in de wethouder. Wethouder Schëperclaus, die deze functie reeds twaalf jaar vervult, oefende in zijn verklaring felle kri tiek uit op de gang van zaken in de afdeling Eibergen van de P. v .d. A., bij de opstelling van een voordracht voor de groslijst voor de raadsverkie zingen, de definitieve vaststelling van deze lijst, en de daarna door oppo- sante bestuursleden „ondergronds" uitgeoefende invloed op de iemocra- tische stemming. Hij uitte beschuldigingen, als „on democratische en rechteloze stryd- methoden" en zeide dat het door op- posante bestuursleden onthouden van het recht op verdediging aan een door hen aangevallen persoon voor hem aanleiding was, uit de party te treden. De heer J. Hooisma, betoogde na mens de P. v. d. A.-fractie, dat het re ferendum van wethouder Schaper- claus gezien moet worden als een re actie op de interne verkiezing, waar bij Schaperclaus op de tweede plaats werd gezet. Een later gehouden alge mene ledenvergadering had het be stuursbeleid met algemene stemmen goedgekeurd. De gemeenteraad van Eibergen telt 15 leden, van wie vier leden tot gis teravond deel uitmaakten van de P. v. d. A.-fractie. Rijdend in zijn auto van Breda naar Nijmegen is gisteren de 53- jarige heer E. F. J. Uyen, lid van de gemeenteraad van Nijmegen en voor zitter van de Ned. r.-k. Kleermakers- patroonsbond plotseling onwel ge worden en kort daarop overleden. Hy heeft nog kans gezien om zijn wagen langs de weg te parkeren. Door de aanhangwagen van een vrachtauto werd donderdagmiddag in de Oeterselat-n te Den Bosch west een vierjarig meisje overreden en gedood. Het kind was aan het nummerbord gaan hangen van de trekker, juist op het moment, dat die zich in beweging zette. Toen het kind even later door de groterwordende snelheid los moest laten en op de grond viel, kwam ze onder de wielen van de aanhangwagen terecht. door BART IN 'T HOUT 9) g Nu bleef Bob het antwoord schul dig. Buiten gekomen stelde Bob voor met een taxi te gaan, doch Phil zei: „Dank u, ik loop liever". Zwijgend liepen zij naast elkaar. Een jongeman, bloothoofds en in een grijs sportcostuum; een slank meisje met rode onbedekte haren en in een witte jurk, met een blauwe ceintuur. De jongeman was goed een hoofd groter dan het meisje, dat tot zijn schouder reikte. Bob was in tweestrijd of hij een gesprek zou beginnen, dooh een kor te, zijdelingse blik schonk hem de overtuiging, dat Phil niet in de stem ming was voor conversatie. Wat duivels, dacht hy geërgerd, als zij mij maar in vertrouwen wilde ne men.. Ik ben toch geenEen een geroutineerde hoteldievegge was zij nog geenszins. Misschien had zij het gedaan uit nood! Deksels, voor zover Bob er kijk op had: die teke ningen waren niet slecht Toen zij op het Leidseplein kwa men, was er een grote verkeersop- loop. Een paar auto's stonden kris kras door elkaar en kennelyk was er zo juist een aanrijding geweest. Drommen nieuwsgierigen stonden te kijken en door deze haag van mensen hadden zij zich om over te steken heen te wringen. „Blijf maar achter me!", zei Bob tegen Phil. Met zijn ellebogen maak te hij ruim baan. Toen hij de over kant had bereikt en omkeek, kreeg hij een schok. HOOFDSTUK III Van «en mislukte achtervolging en een lachende koe. Van de drukte, die op het Leidse plein heerste, had Phil handig ge bruik gemaakt om te ontsnappen. Dit is in nuchtere bewoordingen weergegeven, wat Bob een ogenblik als een zoutpilaar voor het terras van een groot café deed staan. Slechts de pupillen van zijn ogen leken verschietende balletjes kwik zilver. Zig-zag, razend snel spiedde hij over en tussen de menigte en plotseling kwam hij in actie, alsof een katapult hem wegschoot. De mensen, die hem nu in de weg ston den, duwde hij energiek op zij en het regende echt-Amsterdamse pro testen. „Hé, vaoder, een beetje sjakies an." „Kyk uit je doppe mèn, je staot op m'n kaonaorieaug!" „Zeg broer, hebbie een stukkie Spaanse peper gegete?" Doch al deze mensen mag men hun critiek ternauwernood euvel duiden. Zy konden niet aan zijn neus zien, dat Bob leerling-inspecteur van po litie was en dat hij juist tussen twee hoofden door zyn ontsnapte gevan gene in een taxi zag stappen. Zijn spieren stonden gespannen, alsof hij nu inderdaad de honderd meter moest lopen in elf-twee-tiende doch nog geen halve meter kwam hy snel vooruit. Hy wilde schreeu wen: „Houd die taxi tegen!", doch het vehikel was al in beweging. En toen Bob zich eindelyk naar de over kant had geworsteld, had hy het na- kyken. Hij liet zich niet ontmoedigen! Hij rende naar een andere taxi en beval de chauffeur zyn collega te achter volgen. „Gossie mijne, meneer", zei de chauffeur, die Bob verbaasd aan keek. „Ben uwes van de pelissie?" „Ja!" zei Bob, die vlug instapte. „Rijden!" De chauffeur bracht zyn auto kalmpjes op gang, terwyl hij nieuws gierig vroeg: „Wie is der gepiept, meneer. Al Kepoon?" „Man, geef gas!" „Jao, jao" zei de chauffeur, „ik kan de mense toch niet overrijje. Dan gaok zelf de bak in." Het was geen Amerikaanse ach tervolging die de Amsterdamse taxi chauffeur inzette. Hij gehoorzaamde zelfs aan het teken van de verkeers agent om te stoppen, niettegenstaan de Bob hem toebrulde door te ry- den. „Ik sal je fain bedanke", zei de chauffeur. (rAs d'r stukke van komme mó'k self maar zien, da'k me boon tjes gedop kryg." Gelukkig voor de zenuwen van Bob werd het verkeer spoedig vry gegeven. „Waar nou heen, meneer?" „Naar links man!", brulde Bob. „Jao jao ik hoor je wel", mopperde de chauffeur. „Schreeuw maor niet zo. Ik ben niet doof." „Man, ik geloof, dat je het er om doet", zei Bob woedend. .Misschien zit je wjel in het complot!" „In het keplot, ik in het keplot? Meheer, hoe durrefie me daarfan te beschuldige. Ik hep een frouw en fyl bloedjes van liefe kindere. Ik sal me daor. „Gas!!", snauwde Bob hem toe. „Deksels, kerel, geef gas!!" „Waar nou heen, meneer?", vroeg de chauffeur by de volgende zy- straat. „Recht door!", zei Bob op goed ge luk, want hy zag de taxi al in geen velden of wegen meer. Doch hy had het nummer onthouden: 54712! De ohauffeur volgde nu inderdaad het bevel van Bob op, hy reed hard, te hard, doch hy liet niet na te mop peren „Op uw ferantwoording hoor me heer. „Asser een bekeuring fan komp betaol u hem „Man", viel Bob hem ongeduldig in de rede, „ik ben toch zelf van de politie. Nog harder!" „Toe maor, ik ryd er al tachtig. Ken anders iedereen wel segge, dattie van de pelissie is. Solang ie nog in uniform ben „Harder!!" Een blik op de snelheidsmeter ver ried Bob, dat zy nu vyf en tachtig reden. Bob had geluk. Plotseling zag hij voor zich uit een taxi rijden. Hij boog zich in spanning voorover en tuurde naar het nummerbord. Dui delijk kon hy het getal nog niet on derscheiden. doch op goed geluk zei hy tegen de chauffeur: „Zie je die wagen? Die moeten we hebben!" De chauffeur knikte, maar tegely- kertijd keek hij weer bezorgd naar zijn kilometerteller. Tevens had hij grote moeite het vehikel zonder on gelukken door het drukke verkeer heen te loodsen. Af en toe moest hij zo laveren, dat zij heen en weer wer den geslingerd, dooh niets kon Bob deren. Hij zat voorovergebogen als een roofdier, dat nog slechts de af stand meet, alvorens op zijn prooi toe te springen. Op de hoek van de Valentynstraat, die de andere taxi was ingeslagen, sprong een agent van het trottoir en stak zyn hand op. „Daar hep ie het al, het geknetter in de glaoze", mopperde de chauf feur, die remde. „Een bonnetje, so- waor ik Jaopie hiet." „Doorrijden!" brulde Bob hem toe. ,.Dan schrijft ie me nummer op!" „Voor myn verantwoording!", zei Bob. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11