Koningin Juliana bezocht de noordelijke provincies p|JN OF GRIEP! Ckefariae4 Twaalf jaar geëist tegen vader, die zijn stiefdochter wilde doden Eerste Kamer oefende zware druk uit op de minister Insluipers verzonnen iets origineels Lafhartige poging tot moord of samenloop van omstandigheden? Gevaarten aan de Ringvaart te Hillegom visie op televisie WOENSDAG 19 MAART 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zijTjovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk j fc,jS VCüWekte wonderen en brengt baat waar andere j i nHHinn middelen falen! - OpSCnUdding LIEFDE en HAAT middelen talen: amfi Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag. want dit wordt beschermd door het bestanddeel Chelar „Deze verdachte heeft een ernstige aanslag op haar leven gepleegd", meende de officier. Ik noem het een poging tot moord, want ook de voor bedachte rade acht ik bewezen. Deze verdachte vormt een ernstige bedrei ging voor zijn stiefdochter, die er goed aan zal doen te emigreren. In tussen moet verdachte voor lange tijd uit de maatschappij verwijderd worden". Hij eiste derhalve 12 jat» gevangenisstraf met aftrek. Wegens een poging'tot moord op zijn 24-jarige stiefdochter Augusta, is gistermiddag ter zitting van de recht bank te Amsterdam 12 jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest geëist tegen een 53-jarige los arbeider uit Amsterdam. Deze was j vijf jaar geleden wegens zijn intieme verhouding met dit toen nog minder jarige meisje tot 4 jaar veroordeeld. I Nadat hij het grootste deel van de straf had ondergaan (270 dagen er- I van werden hem voorwaardelijk I kwijt gescholden) kwam hij het vo rig jaar weer op vrije voeten. Reeds 100 miljoen zilveren guidens in omloop! j Augusta, die hem wilde ontwijken, In zijn nota naar aanleiding van j ,was intussen met een vriendin naar het eindverslag over de begroting het buitenland gegaan. Toen zij begin I '58 van 't Staatsmuntbedrijf deelt de I september j.l. naar het ouderlijk huis 1 minister van financiën mede, dat de j Amsterdam-oost terugkeerde, stond vervanging van de muntbiljetten van dezelfde avond haar stiefvader, met- Een beeld van het werkbezoek, dat H.M. Koningin Juliana dinsdag heeft gebracht aan gedeelten van de provincies Drente, Friesland en Groningen. De foto laat zien hoe de koningin zich in het Boshuis te Ter Apel onderhield met door de werkloosheid getroffen werknemers. Rechts van de koningin zitten de heer J. Luikens en echtgenote uit Ter Apel. De heer Luikens is bouwvakarbeider, aangesloten bij het C.N.V. Links van de koningin zit het echtpaar H. H. Brummer uit Ter Apel. De heer Brummer, wegenbouwer, is lid van de K.A.B. Rechts op de foto zien we de landarbeider H. Kuiper met zijn echtgenote, eveneens uit Ter Apel, die is aan gesloten bij het N.V.V. op de achtergrond de Commissaris der Koningin in Groningen, mr D. A. Offerhaus. Bewindsman zwaaide met portefeuille Over verdeling Sffjjfe,*'SS werkloosheidspremie weer ten gunste van het budget vrij Minister Suurhoff heeft gistermld- komen. Daarbij is de opbrengst van dag in de Eerste Kamer de porte- de niet-kohierbelastingen in januari feuillekwestie gesteld. Hij deed dit jl. op 20 miljoen gulden bij de ra- bij een dreiging van een meerder- ming achtergebleven. Dit is een te- heid in de Kamer het wetsontwerp genvaller en het budget moet het nu tot tijdelijke verdeling van de werk- juist van meevallers hebben. Het is loosheidspremie niet aan te nemen, slechts verantwoordelijkheidsgevoel, Een motie van de VVD, nL van pro-dat de regering het been stijf doet lessor Molenaar, vroeg van de minis- houden en geer. prestigekwestie. De ter het wetsontwerp aan te houdenP. v. d. A. verklaarde bij tnonde tot de regering de financiële conse- van mr. dr. J. In 't Veld, dat de frac- MJ LIT AIR DOOD AANGETROFFEN Dinsdagmorgen is in het „Deibel- kamp" te Den Helder, waar militai ren van do Kon. Luchtmacht gele gerd zijn, eer, 20-jarige soldaat .e- venloos op zijn bed aangetroffen. Naar de nog onbekende oorzaax wordt een onderzoek ingesteld. 1.door metalen geldstukken re gelmatig voortgang vindt. Van de 116 miljoen zilveren guldens, die tot dusver zijn vervaardigd, bevinden zich ruim 100 miljoen stuks in nan- den van het publiek. Naar het zich thans laat aanzien zal vermoedelijk nog in de loop van dit jaar de afgifte van papieren gul dens door de Nederlandsche Bank geheel kunnen worden gestaakt. Met het aanmunten van nieuwe zil veren rijksdaalders zal pas worden begonnen nadat een voldoende aan tal zilveren guldens is aangemunt. Volgens de minister zullen met de vervanging van muntbiljetten van 2.50 door zilveren rijksdaalders wel er.ige jaren gemoeid zijn. quenties voor het budget kan beoor delen. tie met een zeer bezwaard hart voor dit wetsontwerp zal stemmen. Sedert de indiening van het wets- ontwerp immers, dat door de Twee de Kamer werd aangenomen, heb ben weer diverse wijzigingen in het economisch en in het Staatsbestel plaats gevonden. De motie werd ver worpen met 37 tegen 13 stemmen.: (Met de stemmen van de WD. C-H., D« vindingrijkheid van dieven C.PJJ. en de heer H. M. van Lieshoutheett fch de afgelopen dagen in Am- (KVP) tegen). Het wetsontwerp sterdam gemanifesteerd met een va- werd vervolgens met dertig tegen riant op de veel voorkomende vorm drie en twintig stemmen aangeno- van diefstal door insluiping. Twee men. Vier leden van de KVP waren te gen. De katholieke fractievoorzitter, mr. Kropman, zei tegen minister Suurhoff, dat hij het lot van het ka- vrouwen zijn hiervan de dupe ge worden. Maandagmiddag vervoegde zich aan een woning aan de Tuyll van Seroós- kerkenweg een man, die zei van het binet niet aan dit wetsontwerp mag C.B.H. te komen. Hij verzocht de verbinden. Als het kabinet deze vrouw, die op de derde étage woont methode van dreiging blijft voort- 1 even naar beneden te komen omdat zetten, zal zijn fractie genoodzaakt hij zijn bromfiets niet op slot kon zijn de consequenties te aanvaarden, zetten. Toen de vrouw na een gesprek omdat het gaat om de grondslagen1 van enige minuten in haar woning van het staatsbestel. Hij begint „kabi-1 terugkeerde, ontdekte zij dat er een netstirannie" te vrezen. Zijn fractie portemonnaie met 115,was ver- zal zich, zo de ontwikkeling zich indwenen. De politie vermoedt dat een tweede man zich op de vierde verdieping heeft schuil gehouden en de porte monnaie heeft weggenomen. Dit ver moeden werd bevestigd door de aan- De minister verklaarde in zijn gifte van een alleenwonende vrouw weerwoord, dat de reserves van het I op de Jozef Israëlkade, die van de- werklozenfonds op dit moment vol- j zelfde truc het slachtoffer is gewor- doende zijn om bij een werkloosheid den. Zij miste een portemonnaie met van 13 pet. de uitkering gedurende 20,toen zij, eveneens met een twee jaar zeker te stellen. Het kabi-„z.g. ambtenaar van het C.B.H.", een net wil dit wetsontwerp aanvaard gesprek aan de deur had gevoerd, zien, omdat het behoort bij een reeks Aan de politie verklaarde zij een man van maatregelen, die het budget slui- I de trap te hebben zien afkomen, toen tend moeten maken. Het is niet zo,1 zij naar haar woning op de tweede dat het kabinet geen goed verliezer étage terugkeerde. Officier van justitie eiste 6 jaar Uitzicht ontnomen ABNORMALE STIJGING VAN BELANGSTELLING VOOR V.H.M.O. Minister Cals is van oordeel, dat hij niet te Iaat is geweest met het in stellen van een commissie ter bestu dering van de moeilijkheden bij het ULO en VHMO. Deze „commissie Drewes" is in 1955 ingesteld. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van O. K. en W. merkt de minister op. dat omstreeks 1950 geen aanlei ding bestond tot het nemen van bij zondere maatregelen, behalve die, samenhangende met het aantal leer lingen op grond van de geboortetop en de normale stijging van de belang stelling. Niemand heeft in 1950 kun nen voorzien, dat de belangstelling bijvoorbeeld in 1957 abnormaal sterk zou stijgen. Pas later werd duidelijk, dat de loop van de lijn van de be langstellingsgraad het noodzakelijk maakte naar de te verwachten leer lingenaantallen een nauwkeurig, ge degen onderzoek in te stellen. In zijn memorie zegt de minister voorts te menen, dat het Nederlandse onderwijs niet slechter is dan dat in andere landen en zelfs beter dan in menig ander land. Inzake de voorbe reiding van een wetsontwerp tot re geling van het voortgezet onderwijs, deelt de minister mee dat hij een voorontwerp van wet in januari van dit jaar aan een groot aantal onder- wijs-organisaties om advies heeft ge zonden. Na ontvangst van deze ad viezen, waarvoor hij als termijn 1 april heeft gesteld, hoopt hjj spoedig het ontwerp te kunnen voltooien. De officier van justitie bij de recht bank te Maastricht, heeft tegen de 28-jarige chauffeur W. J. M. V. uit Beek (L.) zes jaar gevangenisstraf alsmede ter beschikkingstelling van de regering geëist wegens poging tot moord. Op 2 november van het vorig jaar zou V. op de hoek van de Prins Mau- ritslaan en de Aldenhofstraat te Beek de 43-jarige mijnwerker F. Chr. Se- gers met voorbedachte rade met zijn auto tegen de grond gereden hebben met de bedoeling deze S. te doden. De beschuldiging van poging tot moord berustte op het feit, dat ver dachte herhaaldelijk ernstige bedrei gingen had geuit tegen S., met wiens vrouw verdachte al geruime tijd rela ties onderhield. Politie en justitie konden het on mogelijk als een samenloop van om standigheden aanvaarden, dat ver dachte met zijn auto van de rijweg naar links afzwenkte, juist waar Segers met zyn fiéts een rijwielpad wilde inslaan en hem toen met zijn auto in volle vaart schepte. Ruitkanker. Verdachte hield ter zitting vol, dat hdj niet schuldig was aan de hem ten laste gelegde poging tot moord. Hij verklaarde, dat plotseling zijn voor ruit was versplinterd achteraf opperde hij de mogelijkheid van zogenaamde ruitkanker hij had geen uitzicht meer en was daarom doorgereden met het noodlottige ge volg, dat juist zijn rivaal en persoon lijke vijand werd omver gereden. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, heeft in een uitvoerig requi sitoir de feiten en getuigenverklarin gen in een onderlinge samenhang ge bracht en uit deze bewijsmiddelen het bewijs van de poging tot moord opgebouwd. De autoruit was niet door ruit kanker, maar door de aanrijding ver nield en bovendien was er door de versplinterde ruit toch wel enig uit zicht, zodat er geen reden zou zijn om door te rijden, zoals verdachte heeft gedaan. Mr. Rosingh conclu deerde dan ook, dat het wettig en overtuigend bewijs voor de poging tot moord geleverd is. Gezien de reclasserings- en psychiatrische rap porten over verdachte stelde het openbaar ministerie de eis op zes jaar met terbeschikkingstelling van de regering. De verdediger, mr. Jos Stroom uit Maastricht, bepleitte vrij spraak. Hij kon de door de officier van justitie aangevoerde bewijs middelen niet aanvaarden. Ten aan zien van de dreigementen was er geen rechtstreeks verband met de ten laste gelegde poging tot moord. Deskundig onderzoek. Een deskundig onderzoek, of-hier inderdaad een geval van ruitkanker kan plaats gehad hebben is niet in gesteld en de mogelijkheid, dat de aanrijding, een gevolg is van toe vallige omstandigheden, was niet uitgesloten. Daarom vroeg pleiter alsnog een deskundige mening in te winnen omtrent de mogelijkheid van ruitkanker. De rechtbank bepaalde de uit spraak op dinsdag 1 april a.s. LINNAEUSHOF. Woensdag 2 april, des namiddags 14.30 uur, zal de opening plaats heb ben van de Linnaeushof te Benne- broek. De openingsplechtigheid zal wor den verricht door de Oostenrijkse ambassadeur dr. Georg Afuhs. een weer voor de deur. De volgende ochtend keerde hy terug en het kwam na een lang gesprek in de huiskamer, in de keuken tot een uitbarsting. De moeder en de vriendin van het meis je waren hierbij aanwezig. De ver dachte schoot daar zijn stiefdochter een kogel in het lichaam en toen zij niettemin overeind bleef, raakte hij in paniek en bracht haar met een op het aanrecht liggend stomp brood mes in het wilde weg 17 steken toe. Daarna sloeg hij het zich verweren de meisje met een theepot en zelfs met de gietijzeren juspan op het hoofd. Wel liep zij vele verwondingen op, maar binnen 20 dagen was zij weer volkomen hersteld. De liefde verplaatst De verdachte was circa 23 jaar ge leden met zijn huidige vrouw in het huwèlijk getreden. Zij bracht twee kinderen mee, van .wie „Gustade jongste was. Naar verdachte en ge tuigen gistermiddag mededeelden was de liefde, die verdachte aanvankelijk voor de moeder koesterde in de loop der jaren in heviger mate overgesla gen op haar opgroeiende dochter. Wel was er ter zitting een advo caat aanwezig, doch deze deelde mee. zich niet in de behandeling te zullen mengen, aangezien verdachte geen prijs stelde op juridische hulp. Hij wilde zelf zijn verdediging voe ren. In het vooronderzoek had hij voor politiê, rechter-commissaris en Officier van Justitie geweigerd, zich over het gebeurde uit te laten. „Ik wens zo lang mogelijk de gevangenis in te gaan", had hij toen gezegd. „Verder zeg ik niets. Het is voor mij toch afgelopen". Tijdens de zitting inspecteerde de rechtbank de revolver en het bloed bevlekte broodmes, dat door de kracht, waarmee verdachte er mee gestoken had, helemaal krom was. Op een scherm werden lichtbeelden vertoond van het interieur van keu ken en hal alsmede een getekende plattegrond van de woning. Buren hadden het schot en het ge gil gehoord en waren toegesneld. Ze forceerden de afgesloten gangdeur en zagen toen, hoe het meisje zich losrukte en hevig bloedend naar be neden rende. Verdachte was toen op een der buren toegestormd en had die een steek in de arm toegebracht. Met drie man had men hem ten slotte op de grond gekregen. Moreel schuldig? Volgens een voor de politie afge legde verklaring van de vroegere verloofde van Gusta, zou ook zij aan het gebeurde moreel schuldig zijn. De psychiater achtte verdachte een „sluwe en geslepen man, die aan een vorm van gevoelloosheid lijdt" en volkomen toerekenbaar. Hij was er van overtuigd, dat het hier een klas siek voorbeeld betrof van een „crime passionel". Zowel de 24-jarige stiefdochter als haar vriendin en de moeder werden door de rechtbank met gesloten deu ren als getuigen gehoord, waarna het slot van de ritting weer open baar was. De Officier van Justitie haal/*1 in zijn requisitoir de woorden van de vriendin aan: „Ik voelde in de huis kamer dat hier een zeer ernstige dreiging hing en dat de atmosfeer geladen was. Toen ze in de keuken waren, durfde ik niet te gaan kij ken". Een nieuwe beton-mortel-centrale werd vandaag aan de Ringvaart te Hillegom geopend door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heer Ton van Waveren. PATER LAGERBERG ZATERDAG A.S. GEWIJD De familie Lagerberg te Leiden kreeg bericht dat pater Chrysologus o.f-m. zover hersteld is, dat hij a.s. zaterdag 22 maart de priesterwijding kan ontvangen. De wijding vindt thans plaats in de kapel van het Groot Seminarie te Roermond. HOOFDBESTUURSLID L.T.B. A. v. Tol overleden. In de leeftijd van 68 jaar is zatel dag overleden de heer H. A. van Tol uit Loosduinen. De heer Van Tol was onder meer lid van het hoofdbestuur j van de L.T.B.bestuurslid van de vak groep tuinders, voorzitter van de com- I missie Loosduinen. Als zodanig heeft j hij onderhandelingen gevoerd met de gemeente over het al of niet bebou wen van tuingrond, met name in het plan Waldeck. Voorts was hij presi dent van de raad van toezicht van de L.T.B. en voorzitter van de com missie winteravondtuinbouwcursus. „Het is te veel, want z ij is schul dig", riep op dat moment half hui lend een dochter van verdachte's zuster boven op de tribune uit en ze wees op Gusta in de zaal. „Dat is waar, dat is waar", riepen twee an dere vrouwen en prompt liet de pre sident de publieke tribune ontrui men. De uitspraak volgt op 1 april a.s. (Van onze t.v.-medewerker) „Route Nationale 6". Onder re gie van Peter Koen wordt heden, woensdag, het Franse stuk „Route Nationale 6" op het scherm gebracht. De schrijver is Jean Jacques Ber nard, zoon van de beroemde auteur Tristan Bernard, die het zogenaam de boulevard-toneel met tal van amu sante komedies wezenlijk heeft ver rijkt. De geschiedenis kan in enkele zinnen verteld worden. De 19-jarige Francine droomt aan het venster van haar ouderlijk huis, dat uitzicht biedt op de grote weg naar Zwitserland en Italië, van de komst van een sprook jesprins, die haar zal meenemen naar fantastische verten. Deze wens lijkt vervuld te worden als een jonge schilder „per ongeluk" voor enkele dagen in de nederige woning zijn in trek neemt. De teleurstelling na zijn heengaan dreigt haar eenzaamheid in wanhoop te veranderen. Met haar vader vindt zij een oplossing om een vruchtbare zin aan haar bestaan te geven. „Route Nationale 6" werd reeds vertoond in het vermaarde Théatre de l'Oeuvre in oktober 1935, kort nadien door „Het Masker" met Ko Arnoldi. De rolverdeling is: Fran cine, Nienke Sikkema; Michel, Johan valk; Elisa, Coba Keiling; Robert Va- nier, Maxim Hamel; Antoine Vanier, John Soer. Overdadigheid bij de K.KO. De jongste KRO t.v.-uitzending is met meer dan een uur uitgelopen. Het is niet voor het eerst, dat we moeten wijzen op een hinderlijke overschrij ding, die de kijker eigenlijk maar op houdt, ingesteld als hij is op de aan gegeven uren. Bovendien was deze keer het programma wat overladen, wel het meest wegens het Gasten boek waarmee men maar niet kan slagen. Kennelijk is geen vakkun dige samensteller voorhanden; en is de gastvrouwe van het ogenblik, ac trice van haar vak, wel een erkend verzorgster? Men moet eens van het amateurisme zien af te komen. De overige rubrieken hebben wel vol daan: Jan Willem Hofstra met inte ressante Open doekjes, een kostelijk verhaal van Jef Heydendaal door Wim Bary met vakmanschap gere gisseerd en het bezoek aan de aka- demie voor beeldende kunsten te Breda met Joop Reinboud als een in de goede zin indringend verslagge ver. Brits koninklijk bezoek. Ook de Nederlandse televisie-stichting zal zich niet onbetuigd laten, als de vol gende week het Britse koningspaar ons land komt bezoeken. Dat begint vrijdag met een uur uitzending over Londen, Wales en Schotland. Hoog tepunten van het aanstaande bezoek zullen als directe reportages worden uitgezonden en via het Eurovisienet ook buiten ons land te zien zijn. In een volgend overzicht zullen we het voorlopige programma van de t.v. bespreken; intussen volge hier al vast iets over de dag van aankomst: dins dag a.s. Dan zullen twee reportage- wagens in Amsterdam zijn om de ge beurtenissen te registreren. Eén re- portageploeg, met o.a. een camera op een schip, zal zich bevinden in de om geving van de Prins Hendrikkade. De „drijvende camera" is extra ingelast cm de Brittannia en de begroeting door prinses Beatrix goed te kunnen zien. De tweede reoortagewagen be vindt zich op de Dam. vanwaar de tocht lanes het Damrak, de gebeur tenissen bij het paleis en de kransleg- ging op de Dam kunnen worden ge registreerd. Deze reportage duurt van half elf tot 12.15 uur. Zware redding bij IJsland. De IJslandse reddingmaatschappij heeft einde 1948 een documentaire film laten maken over een uitzonderlijk zware redding bii Latrabjarg aan de barre noordwestkust van IJsland, waar een jaar tevoren een Engelse trawler gestrand was aan de voet van een hoge rotswand. Terwijl men met de opnamen bezig was strandde daar opnieuw een Engelse trawler, zodat de filmploeg gelegenheid kreeg, een werkeliike redding vast te leegen. De VARA heeft deze film, die van Nederlands commentaar werd voor zien, thans ter beschikking en zal haar uitzenden in haar programma van a.s. maandag.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8