een van de ontslagen gezag voerders zijn uitlatingen herroepen? Door de klederdrachten herleeft het verleden Buitenlandse steun voor stakers Zwaargewonde vissersjongen door een helikopter van boord gehaald NecL Gladiolenven stelt exportprijzen vast Geen vaderland meer en ook geen huis WOENSDAG 19 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VAN HET KX.M-STAKINGSFRONT Komt Schiphol „dood te liggen? Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers is van mening, dat de medewerking van derden weUicht noodzakelijk is om tot overeenstem ming te komen tussen beide partijen. Hoe eerder effectieve bemiddeling zal plaats vinden, des te spoediger zullen wij komen tot een bevredigende op lossing, welke het bestuur noodza kelijk acht voor het opnieuw op gang brengen van de KLM, aldus werd gisteravond van de zijde van de ver eniging verklaard. Wat betreft de weigering van de ontslagaanzegging van de beide ge zagvoerders De Laat en Metz, kan worden verklaard, dat deze ontslag aanvragen dinsdagmiddag door de ju ridische adviseurs van de vereniging bij de kantonrechter te Den Haag aanhang zijn gemaakt. Overigens vernemen wij, dat de ontslagen gezagvoerder J. F. de Laat zich bereid zou hebben verklaard om enkele uitlatingen zijnerzijds in te trekken. Hij zou bij het verstrekken van inlichtmgen aan de pers verle den week donderdag onder emotio nele druk hebben gestaan. De heer Metz, de andere ontslagen KLM-pi loot, heeft zulks geweigerd. Inaien de beide heren bereid zouden zijn op de bewuste uitlatingen van vo rige week terug te komen zou hun ontslag worden ingetrokken. KLM-jaarsalarissen van hoog tot laag De hieronder genoemde bedragen zijn Nederlandse jaarsalarissen van KLM-piloten, inclusief pensioen pre mietoeslag en exclusief A.O.W. en huurtoelage. Daarnaast komt nog een bedrag van de pensioen premietoe lage (n.l. rond vijftig procent) voor rekening van de KLM. De salariëring geschiedt aan de hand van een sala risschaal, waarbij de vliegers in vier klassen zijn ingedeeld, elke klasse is onderverdeeld in een aantal groepen. Bij de KLM in dienst tredende jon ge vliegers, b.v. de tweeëntwintig of drieëntwintig-jarige jongemannen, die met goed gevolg hun eindexamen aan de Rijksluchtvaartschool hebben afgelegd, worden ingedeeld in de laagste salarisklasse, klasse vier. Klasse vier is onderverdeeld* in vier groepen; het salaris in de laag ste groep, groep a, bedraagt 10.140 groep b 11.340.groep c 12.660 en groep d 13.920. De volgende klasse, klasse drie, is onderverdeeld in vijf groepen, het sa laris bedraagt hier in groep a 16.860.—, in groep b 18.060.—, in •groep c 19.260.in groep d 20.460.en groep e 21.660. De daarop volgende klasse, klasse twee, is onderverdeeld in vier groe pen; het salaris in groep a bedraagt hier 24.480—, in groep b 25.680.—, in groep c 26.880.en in groep d 28.080.—. De hoogste klasse, klasse één, is onderverdeeld in zes groepen, in groep a bedraagt hier het jaarsalaris ƒ32.640.in groep b ƒ34.440.in groep c 36.240.in groep d ƒ38.040.in groep e ƒ39.840.en in groep f 41.640. Het salaris van de buitenland- s e vliegers, die in dienst zyn van de KLM varieert van het minimum van groep a in klasse vier van de salaris schaal voor de buitenlandse KLM- vliegers, zijnde 13.716.tot het maximum van die schaal, n.l. klasse één groep f met 49.632.per jaar. Parlementariërs stellen vragen in KLM-affaire Het lid van de Eerste Kamer, de heer Matser, heeft aan de minister-1 president en aan de ministers van verkeer en waterstaat, van sociale zaken en volksgezondheid de volgende vragen schriftelijk gesteld: i 1. Is de regering niet met de vragensteller van mening, dat ge- let op het karakter en de betekenis van het conflict tussen de directie van de K.L.M. en de K.L.M.-piloten het op haar weg ligt, te trachten dit conflict door bemiddeling tot j een oplossing te brengen? 2. Zo ja, is de regering dan be-1 reid daartoe geëigende stappen te ondernemen en de Staten-Generaal te zijner tijd van haar bevindingen, ook omtrent de oorzaken en de aard van het conflict mededeling te doen? De heer Burger, lid van de Twee de Kamer, heeft aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister inlichtingen ingewonnen bij de president-directeur van de K.L.M. omtrent de redenen, die deze er toe hebben geleid twee piloten, die deel uitmaken van het bestuur van de pilotenvereniging, op staande voet te ontslaan? 2. Zo ja, kan de minister dan mee delen, welke inlichtingen hij daar omtrent heeft ontvangen? 3. Is de minister niet van oordeei, dat het onjuist moet worden geacht maatregelen te nemen tegen perso- J neelsleden op grond van uitlatingen, i die zij hebben gedaan in hun func tie van bestuurder van een vakvereni-1 ging, die als partner in het overleg is erkend? Mocht vraag 3 bevestigend worden beantwoord, meent de minis ter dan, dat er voor de president-di recteur van de KLM voldoende rede nen aanwezig waren om op die alge mene regel een uitzondering te ma ken? 5. Mocht vraag 4 ontkennend worden beantwoord, heeft de minis ter dan zijn oordeel over deze aan gelegenheid aan de president-direc teur van de K.L.M. kenbaar ge maakt? Om vijf uur gistermiddag vertrok de KLM Super Constellation Pegasus naar Rome. Het had slechts twee pas- sagiers aan boord. Het toestel werd gevlogen door de gezagvoerder A. Höffei en de tweede piloot J. Breuk. I Gisteravond elf uur is de DC—7c, de „Gele Zee" met gezagvoerder A. K. Bosman en tweede uestuurder J. W. Vermaat aan boord, van Schip- hol vertrokken met bestemming New i York. De vracht woog 2700 kg en er bevonden zich 22 passagiers aan j boord. Op de tweede stakingsdag zijn dus! evenals maandag twee KLM-toestel- len van Amsterdam vertrokken. „Besmet". De sectie piloten van de Vereniging van Scandinavisch vliegerspersoneel heeft aan de Internationale Associatie van Vliegersverenigingen voorgesteld Sbhiphol besmet te verklaren. Als dit zou gebeuren ligt de Amsterdamse luchthaven „dood". Er zal dan vrij wel geen enkel vliegtuig meer ver trekken. Hiertegen zou weinig of niets te doen zijn, zo deelde de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de luchtha ven Schiphol, mede. „Schiphol heeft een honderdtal vliegdiensten per I dag. Hiervan zijn er al 65 door de staking van de KLM-vliegers ver vallen. De luchthaven derft hier door ongeveer 3000,per dag. Een kruimelbedrag vergeleken bij het verlies, dat de KLM elke dag lijdt: anderhalf miljoen gulden". Het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers heeft een telegram ont- Een groot deel van het Zuid-Hol landse natuurreservaat „De Beer" zal verloren gaan. Of het mogelijk zal zijn, de rest in een of andere vorm in stand te houden hangt af van de ontwikkeling van plannen, die thans nog in studie zijn. Dit deelt minister Cals in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van O., K. en W. mede. In deze memorie zegt de minister, dat het steeds moeilijker wordt, de in ons land nog bestaande gebieden van natuurwetenschappe lijke waarde te behouden. De omstan digheid, dat deze tererinen over de gehele linie voortdurend schaarser worden, zal dan ook steeds meer in de overweging betrokken moeten worden in elk afzonderlijk geval, waarin het natuurbeschermingsbe- lang zich tegenover anders gerichte belangen geplaatst ziet Naar de me ning van de minister zal in het prijs geven van geen enkel natuurgebied meer berust mogen worden, tenzij weloverwogen gronden van algemeen belang dit volstrekt onvermijdelijk maken. In een zodanig geval zal al les in het werk moeten worden ge steld, om elders een zekere compen satie te vinden. Zo'n onvermijdelijke noodzaak doet zich naar de mening van de regering voor ten aanzien van het natuurreservaat „De Beer", waarvan reeds op betrekkelijk korte termijn een deel zal moeten worden prijsgegeven voor de aanleg van een zeehaven op West-Rozenburg" Een ander deel zal zeer waarschijnlijk op een iets later tijdstip voor industriële doeleinden in beslag genomen wor den. vangen van captain L. Wallace, de vertegenwoordiger ,van de „British European Airways" bij de „British Airlines Pilots Association" (Engelse vliegersvereniging), waarin hij zijn verontschuldigingen aanbiedt voor de extra vlucht, die maandagavond door de BEA van Londen naar Schiphol is uitgevoerd. In het telegram heet het verder dat de KLM-piloten er van verzekerd kunnen zijn, dat ver der geen extra vluchten door de BEA-piloten zullen worden gevlogen. Carnet en triptiek vervallen voor autotochten naar Frankrijk Naar de KNAC verneemt, zullen bestuurders van personenauto's met ingang van 30 maart aanstaande de Franse grenzen zonder carnet of trip tiek kunnen passeren. Deze afschaf fing van carnet en triptiekuiteraard ook het laisser passer) houdt in, dat Nederlandse bestuurders van perso nenauto's straks aan hun Nederland se autopapieren voldoende hebben als ze naar Frankrijk gaan. Internationale rij- en wagenbewij- zen worden namelijk al sinds gerui me tijd niet meer verlangd door Frankrijk. De afschaffing geldt ove rigens niet voor vrachtauto's en bus sen. De afgifte van benzinechèques, op welke chèques buitenlandse bezoe kers in Frankrijk goedkope benzine kunnen krijgen, werd tot nu toe aan getekend op carnet of triptiek. Men zal hiervoor dus moeten overgaan tot een ander systeem. Het schijnt niet onmogelijk, aldus de KNAC, dat als nieuw controlemiddel vig netten worden ingevoerd, die dan beschikbaar zullen worden gesteld bij een aantal grote banken buiten Frankrijk en die de automobilisten op hun voorruit kunnen plakken. Als straks ook Frankrijk de auto- grensdocumenten heeft afgeschaft, kunnen Nederlandse personenauto- mobilisten met hun Nederlandse autopapieren de volgende Europese landen bereizen: België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Zweden. Wel heeft men voor deze landen de „groene kaart" nodig, met uitzondering nog van Frankrijk. Ook Spanje maakt het de Neder landse automobilisten gemakkelijker, zo meldt de KNAC. Spanje vraagt sinds 15 maart niet meer het inter nationale rij- en wagenbewijs, al thans niet van Nederlanders, die per personenauto (ook huurauto's) het land bezoeken. Slagersknecht verkocht lading vlees De 19-jarige slagersbediende A. K. benadeelde zijn patroon door voor 300,aan nota's bij klanten te in nen en het geld in eigen zak te ste ken. De nota's gaf hij niet aan de klanten af, zodat ze in het kwitantie, boek bleven. Nadat hij op deze praktijk was be trapt en voor terugbetaling een re geling met zijn baas had getroffen, kreeg de jongeman het opnieuw in zijn bol. Op 1 maart reed hij met een bakfiets, waarop voor 900,be steld vlees, weg en kwam niet meer terug. Hij heeft het vlees verkocht, het geld in zijn zak gestoken en de bakfiets in een straat laten staan, daarna is hij in het rosse leven van leer getrokken. Hoewel de politie de jongeman zocht, werd hij door zijn baas zelf „gearresteerd". Deze zag hem lopen, dwong hem in zijn auto te stappen en Dinsdag is Nederlands oudste mannelijke inwoner, de heer Kip te Dreischor op Schouwen-Duiveland, 107 jaar geworden. Tijdens de feestvergadering feliciteerden de inwoners van Dreischor, waarvan velen in eeu wenoude klederdracht, de jarige Opa Kip. IN VOLLE ZEE „Valkenburg" hielp nranhnninp uaHpr Sin6 tanken het rampscheepje op- Wcinnupiye Vducr spoorde en vervolgens de helikopter loodste. Gistermorgen neeft zich op en bo- 1 Het aan boord gaan van het kleine ven de Noordzee een spannende scheepje was een uiterst gevaarlijke strijd afgespeeld, die als inzet had bezigheid. Het bleek namelijk een het leven van een vissersjongen van tweemaster en men kon alleen het veertien jaar. Dank zij de spoedige dek achter de gaffel van de achter- L»t>lp van de Marine Luchtvaartdienst mast als landingsterrein gebruiken is de jongen, die levensgevaarlijk ge- Daarom liet men eerst een brancard wond was, behouden in Leeuwarden zakken en vervolgens de jonge dok- asn de grond gezet en in een zieken- j ter F. H. Hoekstra. Uiterst voorzichtig werd toen de jongen van het stampende scheepje opgehesen in de slingerende helikop ter. Het was vijf voor half twaalf, toen de jongen eindelijk veilig op de bodem van de helikopter lag. Daar diende dokter Hoekstra hem de hoog nodige bloedinfusie toe, terwijl de helikopter in allerijl koers zette naar Leeuwarden, dat nog 160 kilometer verwijderd was. Ook die race was niet zonder span ning want het oponthoud boven zee had nogal brandstof gevergd. Hoewel de helikopter normaal niet harder vliegt dan 145 kilometer per uur, baalde men er thans een wonder baarlijke snelheid uit, die het toe stel in 40 minuten in Leeuwarden bracht. Daar werd de kleine aïhou- wer in levensgevaarlijke toestand bij het St. Bonifaciusziekenhuis afgele verd. buis opgenomen. Gistermorgen om acjit uur ving Ra dio Schevenir gen de wannopige sutui cp van de brker schipper Bos, aan boord van de Kotter UK 244 „Pieter" d'.e zeide: „Mijn zoon, hier aan boord van de UK 244 bloedt dood. Verbindt mij met het Roode Kruisziekenhuis." De jongen, op het schip van zijn vader in dienst als „afhouwer", was bij het binnenhalen van de netten door de winch gegrepen en verschil- r,.n® de Ned. Gladiolen verom lende malen rondgeslinerd, waarbij ^genoeg algemene stem de lijnen zich om hoofd, hals en rr'®n gieren besloten hei Pro-iuk' borstkas snoerden. Hij was zwaar ge- ®°kaP voor Siergewassen een ad vie.- wond en verloor veel bloed. Genees- geven voor de vaststelling der mi kundigen van het Roode Kruis te Den "-roumexportpryzen, dat wel iets af- Haag gaven aanwijzingen waardoor wan de prijzen van verleden de vader in .staat was, zijn zoon een jr-ar- Vooral de prijzen d-v dikke ma provisorische eerste hulp te verle- r. zou 'nen met ombelangiijk opge- nen. Niettemin werd onmiddellijke j11 w*ken villen zien. overbrenging van d( gewonde naar Daar zowel de voorzitter als de een ziekennuis urgent geacht. vicevoorzitter in het buitenland ver- De kotter, die 85 kilometer benoor-1 toefden, leidde de heer Bijvoet de den Ameland viste toen het ongeluk bijeenkomst. Het bestiuur wilde hei gebeurde, zou zeker acht uur moeten pyS voorstellen de prijzen als volgl varen, voordat zij de jongen aan de samen te stellen voor het exportsei- wal kon afleveren. Daarom vroeg roen 1958-1959: vooralen en op men hulp aan de M.L.D. op het vlieg- 7.50, 12-14 6.25, 10-12 f 4.25, 8-10 veld Valkenburg. f 2.75. 6_8 1 75 4.5. f J12a eli 2-4 0.60 per 100. De prijzen waren ver- Avontuurhjke tocht. leden jaar als volgt: 6.28, 5.50 De helicopter van de Opsporings-7 3-50, 2.50, 1.70, l.OO en 0.50. Op een zeer druk bezochte vergade Meijer merkte op, dat deze prijzen geen maximum- maar minimumex portprijzen zijn. Men mag dus net zo veel maken als men maar kan. De heer Nijssen wilde waarschu wen tegen een verdere verhoging der prijzen en ook de heer Colijn wees er op, dat die prijzen voor Ame rika hoog genoeg liggen. Op de vraag van de voorzitter wie tegen het be stuursvoorstel was, gingen slechts enkele stemmen op. Het voorstel van het bestuur zal dus ongewijzigd aan het bestuur van het PVS worden doorgegeven. In de hoop dat men het ook ongewijzigd overneeemt Bij de rondvraag werd er nog op gewezen dat het spuiten met chloor IPC de kweker niet alleen veel geld spaart omdat hij maar weinig heeft te wieden, maar ook wordt het ge was veel minder gauw ziek. dienst bevond zich toevallig op de luchtbasis toen het verzoek binnen kwam maar het kottertje voer bui ten het bereik van dit reddingstoe stel. Daarom startte ook een Lockhead Neptune, langeafstandspatrouille- en leverde hem af op het politiebureau. Waar men thans weet, wat voor vlees men in de kuip heeft. Van het gestolen bedrag is 6, terechtgekomen. De heer Bijvoet meende dat deze prijzen niet te hoog waren; dat men op deze manier met elk land ter we reld kan concurreren en dat men een sortiment kan aanbieden zoals ner gens ander geoffreerd kaïn worden. De heer Freriks meende dat er voor Amerika een andere prijs moei komen. De jobbers discount is daar hoger dan in andere landen. Spr kwam tot de conclusie: of de prijzen zijn voor Amerika te laag óf ze zijn voor andere landen te hoog. De heer BESCHERMING PATRIJZEN GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid de heer Van Heivoort heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat onlangs b\j het vervoer per vliegtuig van Nederland naar Italië enige duizenden patrijzen zijn omgekomen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de verhandeling en uitvoer van grote aantallen patrijzen slechts mo gelijk zijn door het vangen van in Nederland in het wilde levende pa trijzen? 3. Indien vraag 2 bevestigend be antwoord wordt, is de minister dan niet van oordeel, dat de toch reeds minimale patrijzenstand in Neder land in het belang van landbouw en jacht tegen handelingen, als in vraag 2 bedoeld, beschermd dient te worden? 4. Is de minister bereid de tot standkoming van hiertoe strekkende maatregelen te bevorderen? Dinsdag zijn door een brand in het woonoord voor Ambonezen „Schattenberg" te Westerborg 88 gezinnen dakloos geworden. De voormalige bewoners kijken naar wat eens hun woning is geweest. Bloemenkeuring De bezoekers waren maandag in de keurinigszaal gauw uitgekeken. Er waren nl. opmerkelijk weinig bloe men. We noteerden een mooi groep je Freesia's van M. C. van Staave- ren, Aalsmeer, waarvan de forse wit te White Swan het getuigschrift eer ste klasse kreeg. Sterk in het ook sprongen ook de kloeke, oranjegele Orange Favorite en de iets lichter gekleurde Eidorado. Naast de dof- wijnrode zaailing 186 prijkten nog de lichtblauwe Saffier, de iets dieper getinte Bismarck, de helder lilapur peren Violetta, de zeer fraaie licht lila Nieuw Amsterdam, de witte Snow Storm en de crème Garo Carlée. Tulpen waren er heel weinig. De Edith Eddy max van N. Zandbergen zn, Rijnsburg, die inderdaad gro ter van stuk is dan de gewone, de dubbele Wirosa, rood met witte rand van Gebrs. P. J. W. Mantel, Aven- horn, die wel over een zeer grote substantie moet beschikken. Dezelfde kist stond nl. de 155 februari al in bloei op de sihow te Avenhorn, kwam daarna nog naar Bovenkarspel en stond dan de 17 maart nog in Haar lem. Deze tulp is ontstaan uit een kruising van Murille en Prins van Oostenrijk. Van P. Nijssen Zn Santpoort, zagen we de fris gekleur de randtulp Aureola, rood met gele rand, in prima kwaliteit. Hyacinten waren er ook maar wei nig: slechts één. De witte zaailing van Braam Zn, Heemstede. Een nieuwigheid met een forse, grove na gel en die ondanks het ver gevorder de seizoen niet hoog ter been stond. Voor de rest zien we deze hyacint graag nog eens terug. Bij de narcissen liep het evenmin storm: alleen de mooie gr. kr. Lady Peeck van L. v. Sraalduinen jr. 's- Gravezande: een goed gevonmde nar cis, die voldoende rijk bloeit. De kleur: crème wit bloemdek en cham- pagnekleurige kroon. L. v. Berkel Vogelenzang, besloot de keuring met de bekende crocus Groot vorst, zil verkleurig met fijine blauwe adertjes.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7