Agenda Leiden RECHTZAKEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Scherp Railbreuk deed trein van zijn baan vliegen WOENSDAG 19 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gymnastiekvereniging .Rondom de Maredijk, vierde 10-jarig bestaan De gymnastiekver. „Rondom de Maredijk". onderafdeling van de ge lijknamige speeltuinvereniging vier de gisteravond haar tienjarig be staan met een uitvoering voor ouders en belangstellenden in het St. An- tonius Clubhuis. Nadat de voorzitter, de heer G. A. Sassen speciaal de vertegenwoordi gers van de bond van Leidse speel tuinver. en zusterver. had verwel komd, wees hJ er op, dat deze ver eniging met zijn 80 leden wel dege- lyk reden van bestaan heeft. Daar de gym-club sinds 1 jan. 1956 aangesloten was bij het Kon. Ned. Gymn. Verbond, bood spreker de ju bilerende afdeling een clubvlag aan met de emblemen van het KNGV. De leidster, mej. J. Cats mocht ook nog 12 hoepels en een EHBO-ver- banddoos in ontvangst nemen. De kleinsten van 3 tot 6 jaar open den de avond en mej. Cats bracht met hen oen verhaaltje ten gehore waarbij elke spier van deze kleuters een beurt kreeg. De brugoefeningen, ongelijk en laag, werden goed afgewerkt met weinig fouten, vooral de laagbrug was het best uitgevoerde nummer van de gym-club. De knotsoefenin gen vormden een goed harmonisch uitgevoerd geheel en zoals altijd een attractie voor een dergelijke avond. De vrije oefening van de senioren dames gaf blyk van degelijke repe tities en deze gehuwde dames bewe zen dat goede gymnastiek een heil zame werking kan hebben op hou ding en vorm. Ook het Tremplin-paardspringen was een lust voor het oog, hoewel de meisjes met dit toestel slechts veertien dagen hadden kunnen oefe nen. Als soeciale attractie gaf voor de pauze de dames-keurploeg van de Leidse Turnkring o.l.v de heer H. de Hartog een demonstratie „brug- ongeliik", welke welhaast foutloos was. Als slotnummer trad de snring- ploeg van de gvm -ver. „Excelsior" o.l.v. de heer P. Bergman nog op Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie ^naanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. HET BEEN DWARS GEZET. Hedenmiddag om vijf voor twee raakte de achtjarige Tonny Starren- burg met een voetje tussen de draai deur van de HEMA aan de Haarlem merstraat. De deur raakte klem en de jongen kon zijn been er niet meer tussenuit krijgen. Men wilde de draaideur verwijderen en van 2 kanten van binnen en van buiten, begon men deze plannen ten uitvoer te brengen. Met veel moeite slaagde men ten slotte in de opzet en kon men Tonny bevrijden, waarna zich de BHD over hem heeft ont fermd. Een en ander duurde geruime tijd en veroorzaakte een grote oploop. Ingezonden door: J. P. A. Pegt, Irenestraat 23a, Leiden. met een prachtige demonstratie op de lange mat. Door de vlotte en strakke leiding van mej. J. Cats kan de gym.-ver. terugzien op een goed geslaagde avond en zal het voor hen wel een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. In zijn slotwoord dankte de heer Sassen alle medewerkers van deze avond en feliciteerde mej. Cats met haar succes en bood har een kleine attentie aan. Ook van de gym.-clu en van de dames-senioren mocht de leid ster de waardering en dank in de vorm van geschenken in ontvangst nemen. De pianist, de heer P. de la Ri- vière werd ook door de voorzitter niet vergeten. Spreker spoorde tenslotte ouders en leden aan om ook in de volgende iaren hun steun en medewerking te blijven geven. WOENSDAG, 19 MAART Vespaclub Leiden. Contactavond. Rest. Zomerzorg, 8 uur nam. „Tuinbouw en Plantkunde". Gul den Vlies. 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. St. Agneslyceum. Lezing met lichtbeelden. Hans ilma over eigen werk. Zaal Maria Gijzensteeg, 7.30 uur nam. Ver. „Koninginnedag". Jaarverga dering. In den Vergulden Turk, 8 u nam. VEGLO. Lezing-serie „Kent uw landgenoten uit Indonesië". Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 u. nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Lezing over Vulkanisme Rijksmus. v. Geo logie en Mineralogie. Garenmarkt, 8 uur nam. Volkenkundige lezingen. „Swer- wers van die Woestijn", dr A. A. Gerbrands, Mus. v. Volkenkunde, 8 uur nam. K. O. Uitvoering Nederlands Ballet, Schouwburg, 8 uu rnaih. DONDERDAG 20 MAART Kath. Nat. Bond voor EHBO afd Leiden, vervolg cursus, 8 uur R.K Lyceum. ARKA. Buitengewone ledenverga dering. De Doelen. 8 uur nam. Nederlands Comité „Pro Maria". Beauraingavond. Zaal Maria Gijzen steeg, 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". Alge mene Ledenvergadering. De Doelen, 8 uur nam. Welzijnszorg Leger. „Bakersprook je", blijspel. Cantine Doelenkazerne. 8 uur nam. Modeshow, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Modeshow. Warenhuis Vroom en Dreesmann. 10.30 v.m., 2.30 en 4 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Goe de Reis" Schouwburg, 8 uur nam. Lezing over woninginrichting. t)en Burcht, 8 uur nam. Zuidhollandse Damkampioenschap- VRIJDAG, 31 MAART. Lezing over huidverzorging met demonstraties, 't Gulden Vlies, 8 uur nam. VEBO. Opening Paasveetentoon- stelling. Schuttershof 10 uur v.m. HJ5.W.V. Ledenvergadering. De Harmonie, 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Goe de Reis", Schouwburg, 8 uur nam. ZATERDAG, 22 MAART. St. Adelbertvereniging. Bezinnings bijeenkomst. R.K. Lyceum, Mariën- poelstraat, na avondmis te 17.30 in cantine. Ned. Bond van Oorlogsslachtoffers. Gezellige bijeenkomst, Doelenkazer ne, cantine, 7.30 uur nam. IKI-personeelsver. Feestavond. St. Antoniusclubhuis. 19.45 uur nam. Kon. Ned. Nat. Hist.-ver. Excursie naar Zuidwijk. Halte Posthof. 1.56 u. nam. Fryske Akademiedag. Opening ex positie Friese boeken. Universiteits bibliotheek, 4 uur nam. DE AVOND EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN TE LEIDEN Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Oegstgeest; Apotheek Oegst- geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in cle week van 1421 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De blauwe sluier", alle leeftijden. Lido: „De gevangene van de woestijn", 14 jaar Luxor: „Funny face", alle leeftij den. Trianon „Iets van waarde", 18 jaar. Rex: „Mannen zonder wet", 18 jaar. BUREN CONTRA HONDEN FOKSTER TE WASSENAAR Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de pleidooien aan gehoord in de civiele zaak, welke een bewoner van de Konijnenlaan in Wassenaar vorig jaar aanhangig heeft gemaakt tegen een bewoonster van deze laan, die een bijzonder soort hondjes fokt. De bewoner vindt dat hij veel last heeft van deze hobby van de dame. De honden blaffen veel, er hangt rondom de fokkerij een afschuwelijke stank en 's zomers komen duizenden vliegen op de fok kerij af, zo stetl hij. Het vorige jaar, in mei, heeft de civiele kamer van de rechtbank de hondenfokster ver oordeeld „tot het zich ervan te ont houden in de toekomst een of meer honden in de buitenlucht te bren gen, zodanig, dat hierdoor de rust wordt verstoord". Iedere overtre ding van dit verbod zal worden ge straft met een dwangsom van 250, aldus dit vonnis. In hoger beroep pleitte vandaag voor de bewoner, mr A. J. de Groot, die opnieuw meende dat er sprake was van overlast in deze rustige woonwijk. Voor de hondenfokkende dame trad op mr J. van der Giessen. Hij meende dat de rechtsmatigheids- grens niet was overtreden. De dame doet haar best haar buren zo min mogelijk last te bezorgen: het uitla ten van de hondjes geschiedt zo snel en zo kort mogelijk, zei de pleiter. Destijds voor de rechtbank waren enquêtes gehouden, waarin getuigen verklaarden, veel hinder van de hon den te ondervinden en contra-en quêtes, waarin andere getuigen zei den geen of bijna geen last van' de honden te hebben. Het Hof zal nu op 23 april a.s. ar rest wijzen. VOORSCHOTEN Gemeenteraadsverkiezing De groslijst gemeenteraadsverkiezingen 1958 van de V.tf.D. is samengesteld volgt: (alphabetische volgorde) 1. G. A. Alers; 2. A. Beydals; 3. drs P. D. Burggraaf; 4. J. H. van Eist; 5. A. de Groot; 6. Jansen; 7. J. Kal- verkamp; 8. drs G. P. Kamermans; 9 drs H. A. Korthals; 10. mevr. Th. H. KuyperGroenewegen; 11. J. M. A M. Paanakker: 12. F. H. Scheur kogel; 13. dr J. F. Sirks; 14. A. J. Stemerding; 15. G. J. Stoop; 16. drs M C. Tideman; 17. J. P. Turion; 18. R. H. de Vries; 19 mevr. A. de Waal MalefijtSpruijt; 20. mevr. J. E. Wiertsemanvan den Boom. Schaakuitslagen Groep 1: Brag- gaarVan Schaick 01; Vermetv. Schaik l/sVa; P. SegaarSmit 01; P. SegaarJansen 1—0; Waasdorp Sluijter 10; Smit-—v. Schaick 1--0. Groep 2: v. RenswouwN. Segaar 10; BraggaarBoxman 10; M. SegaarBraggaar -Va; Verstraten N. Segaar 01. Groep 3: v. RenswouwBoxman 10; Ankerv. d. Akker 01; Kou- wenhovenGrobben 01; Hulleman Anker 10; v. d. GeestBerkhuij zen 01; BerkhuijzenHonsbeek 01; v. d. Marei- Berkhuijzen 1—0; v. d. MareiHulleman 01. POTLOOD en GEEST No. 520. Horizontaal: 2. diamant gruis, 6. lied, 8. lichaamsdeel, 10. droogoven tot het roosten van graan korrel, 12. telwoord, 13. scheikundig teken voor tin, 14. gem. in Gelderl., 16. rijkstelefoon (afk.), 17. schoen- vorm, 18. sint (afk.), 20. bijwoord, 21. water in N.Br. 23. parool, 25. kreupel, 27. meisjesnaam, 29. onheilaanbren gende godin, 30. livreilmecht. Verticaal: 1. kooksel, inzonderheid van kool, 2. vruchtje, 3. rund, 4. ke ver, 5. kleine bunzing, 7. boom, 9. na kroost, 11. fijne haren zeef, 12. deeg, 15. rivier in Engeland, 18. kruipend dier, 19. achting, 21. voorvoegsel, 22. stad in Duitsland, 24. vogel, 26. stre ling, 28. pers. voornaamw. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 519. Horizontaal: 1. Siam, 4. Suez, 8. als, 10. Kro, 11. km, 12. tak, 14 pd, 15. oraal, 17. Dresden, 19. Andel, 21. Lm, 23. sar, 24. do, 25. fez, 27. mul, 28. tien, 29. Dior. Verticaal: 1. saki, 2. Ilm, 3. as, 5. uk, 6. Erp, 7. zode, 9. Maasdam, 12. trens, 13. kader, 15. ora, 16. lel, 18. elft, 20. Loir, 22. mei, 24. duo, 26. ze, 27. mi. GEVESTIGD: A. de Groot en fam., passagiersbed. grote vaart, Pres. Steinstraat 20; H. J. Heblij en fam., bouwkundige, Bernhard- straat 2; N. Bernauer geb. Smit en fam.. Magd. Moonsstraat 13a; L. Reeder en fa., bedrijfsleider, Maredijk 173; L. A. van der Weijden en fam., landarbeider, Sophiastraat 36; B. C. Slegtenhorst en fam., boekhouder, Boshuizerlaan 30; C. F. de Rijk en fam., constructeur, Mod dermanstraat 14; J. Mulder, kok. a.b. woonsch. Galgewater tegenover no. 10; N. J. van Gessel, tech. ambt.. Modder manstraat 36; A. P. Heijke, analiste, Korevaarstraat 6; J. M. Ockeloen, arts, Papengracht 19; J. M. Vis geb. De Waard. Vijf Meilaan 99; J. J. Veldman, Hooigracht 94; M. Bouman, Plantsoen 103a; J. A. Florussen, gezinsverzorgster, Morssingel 8; K. Tan, Rijnsburgerweg 22; E. J. M. van Polanen geb. Stikkel- man, Julianastraat 22; J. Coenen, Rijn en Schiekade 95b; J. D. W. M. Bol geb. Derksen, Herengracht 100; A. Pietersen, spoorwegarbeider, Dahliastraat 15a; R. E. Blanken, chauffeur-monteur, Titus Brandsmalaan 41; M. K. Hodjes, onder wijzeres, Nieuwe Rijn 27a; C. de Jager, Kaarsenmakersstraat 7; M. J. v. Heus- den geb. Van Katwijk, Zoeterwoudse- singel 67; K. Haven, verpleeghulp, Lijs terstraat 4; P. A. Pollmann, kantoor bediende. Hoogstraat 3; M. J. van Oort, verpleegster, Bernhardkade 2; G. M. J. van Dam, noaister, v. Bemmelenstr. 20; J. M. Haenen, Mariënpoelstraat 15; W. B. G. van Dijk, aan boord achter Zoe- terwoudseweg; J. Brandt, los werkman, Sumatrastraat 52a; T. Konings, atelier- naaister, Evertsenstraat 27; G. L. vnn Loon, militair, Juliana van Stolberghof 33; G. B. Takken, leerling-verpleegster Druivenstraat 3; G. A. Noest, Boisot- kade 5; P. J. C. van der Pas, tuinders- knecht. Hoflaan 129; K. Eltingh, leerl.- verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Groeneveld, Hoge Morsweg 19; J. van der Zee. Hoge Morsweg 19; L. Taverne, De Mey van Streefkerkstraat 49. VERTROKKEN: R. W. Kropholler cn fam., van Groen- hovenstraat 13 naar Ned. Nieuw-Guinea; L. D. Noordhoek en fam., van Tem- minckstraat 19 naar Ridderkerk, Bol nes. Natalstraat C; J. K. Smelik en fam., van Zoeterwoudsesingel 189 naar Leeu warden, Schanslaan 131; W. H. van der Kraan en fam., van Kooipark 16 naar Amersfoort, Vermeerstraat 88; W. J. Spendel en fam., van v. d. Waalsstr. 37 naar Groningen, Huijgensstraat 7; G. Martens en fam., van Merelstraat35 naar Breda, Balfortstraat 28; G. W. Bischoff en fam., van Rijnsburgerweg 14 naar de Verenigde Staten van N.-Amerika; J. L. Makkinga en fam., van Amstel- straat 1 naar Voorschoten. Prof. Eint- hovenlaan 3; J. P. van der Maden en fam., van Minnebroersgracht 3 naar Haarlemmermeer, Hoofdweg 162 I; J. Freeke en fam., van Van 't Hoffstraat 40 naar Amsterdam, Sieg Vaz Diaz- straat 13 II; C. P. de Reus en fam., van Haagweg 56 naar Irak; A. N. van der Bijl en fam., van a.b. ter hoogte van Noordeindeplein 8a naar Voorschoten, Leidseweg 130b; H. A. Gimbrèrc, van Verdamstraat 60 naar Tilburg, Nieuwe Bosscheweg 96; W. L. Ellemers. van Rijnsburgerweg 10 naar Amsterdam, Vondelstraat 62 II; G. Veenstra, van Rapenburg 116 naar Emmen, Buitenweg 35; J. S. Wojcik, van Rijnsburgerweg 153 naar Den Haag, Apeldoornselaan 161; J. de Geele, van Noordeinde 2a naar Den Helder, Buitenhaven 5; "f. Haisma, van Witte Singel 27 naar Drie- bergen-Rijsenburg, Hoofdstraat no. 221 i D. Nederlof, van Buys Ballotstraat 51 naar Eindhoven. Boutenslaan 6; A. J. Reiding geb. Kooger, van Julianakade 14 naar Den Haag, Hofwijkstraat 19; G. Colijn, van Prinses Wilhelminastraat 45 naar Aalsmeer, Chrysantenstraat 21; M. E. R. Schrijner. van Nachtegaallaan 5 naer Haarlem. Marsstraat 145; A. H. C. de Haas, van Bilderdijkstraat7 naar Nij megen, St. Annastraat 289; L. M. de Geus. van Fagelstraat 44 naar Utrecht. Uiterstegracht 37 naar Ned. Nw.-Guinea; Nieuwe Gracht 42; C. G. Verhage, van F. Brandenburg van den Gronden, van Jan van Goijenkade 19 naar Doorn, Ma riniersweg 7; C. J. W. H. Engel, van Witte Singel 55 naar Rotterdam. Jan Evertsenplaats 217; A. A. van den Wall Bake, van Witte Singel 89 naar Laren (N.-H.), Naarderstraat 82; J. M. Ger- ling, van Witte Singel 89 naar Heiloo, Kennemerstraatweg 51; S. Stevens, van Haagweg 172a naar Gouda, Turfmarkt A. Mangoenwigata Soerjadi, van Boerhaavelaan 47 naar Duitsland; G. M. H. Cox, van Hooglandse Kerkgracht 29 naar Rotterdam, Eendrachtsstr. 27b; P. W. van der Boog, van le Binnen vestgracht 6 naar Hilversum, Noodweg 37; H. G. Wiggers, van Lijsterstraat 5 naar Den Haag, Goudenregenstraat 181; W. J. Roberts, van Oude Singel 146 naar Den Haag, Pauwenlaan 82; P. Smittenaar, van Havenkade 3a naar Arnhem, Slaakweg 139; W. van Berkel, van Beijerincklaan 26 naar Amersfoort, Leusderweg 45; "H. L. E. van Well, van Rapenburg 24 naar Rotterdam, Leede 119; A. L. Sollewijn Gelpke. van Noord einde 30 naar Rotterdam, Burg. Lef de Montignylaan 65; J. van der Reijden, van Trompstraat 49 naar Den Haag, Pre- toriusstraat 3; E. Hiep geb. Kleijn, van Lammermarkt 7 naar Den Haag, Olst- straat 44; E. L. Boutmy, van Rijnsbur gerweg 10 naar Den Haag, v. Boetze- laerlaan 15; H. Kuiper, van Rijnsbur gerweg 31b naar Amsterdam, Milletstr. 16 III; W. van Egmond, van Tromp straat 66 naar Brunssum, Peerdendries 10; A. E. van Burik, van Rijnsburger weg 10 naar Amersfoort, Jac Catslaan 5; F. Gomez Beltran, van Zoeterw.- singel 39 naar Spanje; A. J. M. Streef, van Rijnsburgerweg 86 naar Laren (N.-H.). Sneekweg 24; J. Tesselhof, van Herenstraat 54 naar Zweden; T. de Jong, van Hoge Morsweg 26 naar En schede, Haaksbergerstraat 151; S. van der Hoeven, van Duinhof 11 naar Den Haag, Seinpostduin 26; G. M. Bonte geb. Favier, van Maredijk 87a naar Zwijn- drecht, Pegasusstraat 17; C. J. F. Ger- tenaar geb. Kamphues, van Bothastraat 2a naar Den Haag, Hollanderstraat 91; W. E. M. Kraaijvanger geb. Padberg, van Leeuwerikstraat 11 naar Leider dorp, Willem de Zwijgerlaan 43: M. Mechielsen, van Rijnsburgerweg no. 86 naar Oterleek, Noordervaart D 51; F. C. Hoogervorst, van Langestraat 51 naar Sassenheim, Jac. van Beierenlaan no. 3; M M. Goosen, van Kanaalstraat 24 naar Schiedam. Willem de Zwijgerlaan 12; J. A. Berends, van Paviljoenshof 28 naar Utrecht. Biltstraat 48bis; J. van Braak, van Rijnsburgerweg 86 naar Velsen, Meeuwenlaan 49. Laatste Berichten INENTING TEGEN POLIO DRINGEND GEWENST. Van bevoegde zijde wordt gewezen op de grote wenselijkheid, dat ouders, die dit nog niet hebben gedaan, hun jonge kinderen laten vaccineren tegen de zo gevreesde kinderverlamming Verleden jaar is er geen epidemie ge weest, maar is men de verschrikking van 1956 vergeten? Er waren toen 2206 gevallen, waaronder niet minder dan 1784 gevallen van verlamming voorkwamen. Voornamelijk jonge kinderen wor den door deze ziekte getroffen. Met het vaccin, dat thans ter beschikking is, kan het aantal gevallen dat met verlamming gepaard gaat, tot een vierde worden teruggebracht. Men is van mening, dat ouders, die zich niet melden, een verzuim ple gen en wees trip.uét, praktisch niet voorkomen. Alleen zieke kinderen mogen niet worden ingeënt. Is qt eenmaal een epidiemie, dan is het te laat om nog met inenting te beginnen omdat er drie injecties achtereenvolgens nodig zijn. De regering heeft deze inenting zo belangrijk geacht, dat zij voor vijf jaarklassen (1052, 1953, 1954, 1956 en 1957) vaccin beschikbaar heeft ge steld, ongeacht de bestedingsbeper king. In iedere plaats, ook de kleinste, is een hechte organisatie hiervoor in het leven geroepen. De ouders van de kinderen die voor de inenting in aanmerking ko men, ontvangen een persoonlijke op roep, vermeldende onder meer de plaats waar en het tijdstip waarop de gelegenheid tot enting wordt ge geven. BEELDJE VAN TENTOONSTELLING GESTOLEN. Van de tentoonstelling „Nieuwe Religieuze Kunst", die in het stede lijk museum Het Prinsenhof te Delft is gehouden en zondag j.l. is geslo ten, wordt een bronzen beeldje van St. Anna te drieën van de beeldhou wer F. Verhaak vermist. Het beeld je was iin bruikleen gegeven door de provincie Noord-Brabant en de ver zekerde waarde ervan bedroeg 2.409 gulden. Aanvankelijk meende men dat men te doen had met een studentengrap en dat het beeldje wel weer op zijn plaats zou worden teruggebracht Doch nu dit niet is gebeurd, werd aangifte van diefstal gedaan door de president van de katholieke studen tenvereniging „Sanctus Virgilius" te Delft, die de tentoonstelling naar aan- aanleiding van haar twaalfde lus trum had georganiseerd. HUIS IN DE OLIE De bewoners van een woning aan het Bosch te Papendrecht, die de laatste dagen veel last hadden van een benzinelucht, hebben ontdekt, dat onder hun huis uit de grond een mengsel van olie en benzineopwelt. Zij waarschuwden de autoriteiten die terstond een onderzoek lieten in stellen. Tot dusver is het echter een raadsel, waardoor dit verschijnsel veroorzaakt wordt. De woning is op het ogenblik vrijwel onbewoonbaar want de in huis hangende benzine damp levert niet alleen gevaar voor de gezondheid op, maar maakt hel bovendien onmogelijk te koken en te stoken. Onder meer houden experts van de Nederlandse Aardolie Maatschappij zich met deze zaak bezig, omdat aan de mogelijkheid wordt gedacht, dat er onder de woning spontaan een bron zou zijn ontstaan. De brandweer van Papendrecht is op alles voorbereid. BOUW SPORTHALLEN EN STADION IN DEN HAAG Tijdens de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad van Den Haag heeft wethouder Van Zwijndregt vandaag meegedeeld, dat er door de toenemende beoefening van zaalspor ten grote behoefte is ontstaan aan sporthallen. Aan de afdeling .weder opbouw en stadsontwikkeling der ge meentesecretarie is daarom opgedra gen, na te gaan op welke plaatsen in de stad de bouw van een derge lijke hal mogelijk is. Bovendien is in onderzoek de mogelijkheid, om een vliegtuighal uit Engeland in Den Haag te plaatsen. Een firma, die zich hiervoor interesseert, heeft daartoe een aanbod gedaan. Over de aanleg van sportterreinen I buiten de Haagse grenzen, doch bin- nen de Haagse agglomeratie, is op bestuurlijk niveau contact opgeno men met de buurgemeenten. In het overleg tussen Voorburg en Leid- schendam over de aanleg van sport velden in laatstgenoemde gemeente is Den Haag betrokken. Volgens mededeling van de voor zitter de heer Joh. de Veer, op de vandaag in Utrecht gehouden be stuursvergadering van het produkt- schap voor vee en vlees is door Bel gië de heffing van 50 cent op onze invoer van schapen teruggenomen. Voor de tijd van het jaar is er een grote export naar België en Frank rijk, maar de campagne voor dit jaar is dan vrijwel achter de rug. De rundermarkt geeft een prijs stijging te zien doch de prijzen zijn niet veel hoger dan vorig jaar om deze tijd. Veertien dagen geleden is de ba- conprijs met vijf cent tot 2.15 ver hoogd en vorige week zijn de ge- wichtsgrenzen verruimd van 63 tot 72 kg. Het bestuur van het produkt- schap besloot vandaag deze laatste prijs en ook de verruimde gewichts- grenzen te handhaven. Dit om de produktie en daarmee een bevredi gend aanbod van baconvarkens te behouden. Voorts werd besloten de toeslag regeling bij het smelten van dun rugspek met ingang van 24 maart buiten werking te stellen. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 19 Maart 1858. Ingezonden. Gelijk wij er voor uitkomen de verschijning van het vroeger aangekondigde Adresboek voor L ey den met een waar genoegen verno men te hebben, zoo kunnen wij niet ontveinzen, dat het bij de kehnismaking niet in alle op- zigte aan onze verwachting be antwoord heeft (volgen enige aanmerkingen o.a.): Bij de ver melding der He er en en Ra den der Gebuurten bl 1315) missen wij de opgave van woonplaats en die van de straten, stegen of grachten tot iedere gebuurte behoorende. De opgave van woonplaats is hier noodzakelijker dan bij den C i- pier van 's-G rav enstein (bl. 34) waar zij naar onze mee ning minder gevorderd wordt. Postboden en Loop er s. Looper naar Benthuizen, op de Vischmarkt. Looper naar Ley- derdorp, in de Wolsteeg (bl. 28). Deze opgaven zouden voor vol doende gehouden kunnen wor den, zoo de loopers op de Visch markt en in de Wolsteeg rond wandelden, van een onderschei- dingsteeken voorzien. Regentessen van het Wees huis (bl. 42). Waartoe de hier ongeschikte en bovendien ver ouderde uitdrukking W. E. Ver kouteren, huisvrouw van Prof. Juynboll, enz., en niet, Mevr. Juynboll geb. Verkouteren. Buitencingel (bl. 119). Dat is, zoo ver wij weten, in Leyden eene ongehoorde uitdrukking. Eindelijk moeten wij nog op merkzaam maken op ongelijk matigheid in schrijfwijze; nu eens b.v. vinden wij Ouden Singel, dan weder Oude Singel; het eerste is onzes in ziens te verkiezen. En hiermede eindigen wij onze aanmerkingen. Wij hopen dat de heer Sythoff ons die ten goede zal houden. Q. Comité wil klok hervormen Sinds enige tijd is een voorlopig comité bezig de oprichting voor te bereiden van een vereniging, die de invoering van een klokhervornung ten doel heeft zoals die is uiteen gezet in het hoek „Euro-klok" van prof. mr. dr. G. van den Bergh. Deze klokhervorming, die voor ge heel West-Europa uniform zal zijn, beoogt o.a.: In de zomer dagelijks een. vrije zonne-namiddag te verkrijgen, door de uurwerken in de éne helft van hét jaar 50 seconden per dag snel ler te laten lopen en in de andere he it 50 seconden trager, '.engevolgQ waarvan de normale arbeidrl' j »n de zomermaanden te ongevee* 5.30 u. zo/retijd begint er te ongeveer 15 u. zonnetijd eindigt. Het ligt in de bedoeling, bij de op- ri-hling van de vereniging, een ta melijk omvangrijk a.gemeen bestuur te vermen. De volgende personen hebben zich reeds bereid ve.klaard Meur zitting te i err en: Prof. mr. dr. G. van de i Bergh, hoogleraar jur. fat. gem. universi teit Amsterdam: r tvr. mr G. C. Calsvan der Heijden; L. A. Cohen, commissaris van politie Amsterdam; mr. F. H. J. M. Daams, lid Tweede Kamer; dr. P. Dresen S.J., moderator Sanctus Thomas Aquinas; L. Hazel- zet, oud-hoofdredacteur Maasbode; prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar med. fac. universiteit Utrecht; C. Kleywegt, lid Tweede Kamer, dr. L. G Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer; E. Kupers, inspecteur lich. opvoeding; dr. S. L. ManshoJt. vice- president Commissie Europese Eco- nore.fcbe Gemeenschap; G. M Neder horst, lid Tweede Kamer; dr. P. Rij- ke,ns, voormalig voorzitter Unilever n.v.; dr. P. H. Schroder, alg. secr. Mij. tot Nut van het Algemeen; prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar econ. fac. gem. universiteit Amster dam; mr. H. J. te Strake, secretaris; P. de Vries, bestuurslid N.V.V.; dr. ir. C. T. de Wit, wetensch. ambte naar Wageningen. Deze luchtfoto Iaat zien hoe groot de ravage was nadat de „Southern Pacific Streamliner Cascade" met een snelheid van ongeveer 100 km per uur een breuk in de rails had genomen aan de oostelijke zijde van de Cas- cadebergen nabij Klamath in de Amerikaanse staat Oregon. Volgens de laatste berichten moesten 16 perso nen naar het ziekenhuis worden gebracht terwijl 20 anderen lichte verwondingen opliepen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2