Uitlokken kabinets-crisis slechts daad van „uiterste noodzaak" Er vertrokken geen KLM-machines* van Schiphol STATENDAG VAN DE K.V.P. Scherp W.K.A. en N.A.T.V. zijn aan belangrijk project begonnen Grote ravage bij trambotsing te Rijnsburg UIT DE OMGEVING MAANDAG i 7 MAART 1958 DE IE1DSE COURANT PAGINA 2 M- Forum van Gedeputeerden De voorzitter van de KVP, mr H. IV. van Doorn hwJt raterdagochtend I j6,; do Kvr-Statondag 1958 geopend, die Hij wilde wel zeggen, dat in de leiding van de katholieke partij het inzicht wordt gedeeld van onze Twee de Kamerfractie, een inzicht dat luidt: onze mensen moeten uit het kabinet te Utrecht gehouden werd. De oud minister van overzeese gebiedsdelen, mr E. Sassen, hield een inleiding over de betekenis van de Statenverkiezin gen. Aan het einde hiervan kreeg mr Sassen, die lid is van de Europese Commissie van de Euratom van mr Van Doorn een mozaiek met de af beelding van Onze Lieve Vrouw aangeboden als blijk van erkente lijkheid voor zijn jarenlange werk in de KVP en voor de Nederlandse po litieke zaak. Ook mevrouw Sassen werd in de hulde betrokken, De minister van binnenlandse za ken, mr Struijcken, en de commissa ris der Koningin in de prov. Noord- Brabant, prof. dr J. E. de Quay, wa ren op de Statendag aanwezig. Rede voorzitter KVP. In zijn rede aan het eind van de Statendag zeide de voorzitter van de KVP, mr H. W. van Doorn, dat hij persoonlijk aan het slot van deze vruchtbare biieenkomst er van was doordrongen dat onze provinciale en gedeputeerde staten behandelen, die een niet geringe betekenis hebben voor or re volks pem eenschap in de verschillende gewesten van ons land. Als dat zo is dan is het duidelijk, dat het reeds omwille van een ruime beïnvloeding van de provinciale po litieke activiteit van uit onze ka tholieke staat- en maatschappijbe schouwing van grote betekenis is, dat we er voor zoreen, dat de katholieke stem en de katholieke daad door een goede uitslag van de komende ver kiezingen een maximale kans heb ben. aldus mr Van Doorn. Hij noemde het opmerkelijk hoe aan de vooravond van deze provin ciale verkiezingen het toch enkele hoofdpunten van de landelijke poli tiek zijn, van waaruit de liberale partij haar aanvallen on de andere partijen heeft gelanceerd. Het geeft 7. i. daarbii te denken, dat zij zich eigenlijk uitsluitend keert tegen de christelüke partijen. Van liberale zij de wordt bij monde vooral van dhr Oud doorgeborduurd aan het oude patroon- dat. is het verwijt, dat de niet-socialistische regeringspartijen bii ieder „onaanvaardbaar" en ook bij andere gebeurlijkheden de rug krommen voor Prees en zijn mannen. Het is duidelijk, aldus mr Van Doorn, dat dit borduurwerk voor de oppositieleider een aantrekkelijke vrijetijdsbesteding vormt. Hij geloof de niet. dat er in ons land buiten de kleine groep der reactionairen velen ziin, die in de speeches van de heer Oud iets anders zien dan een minder constructief ageren. De overgrote meerderheid van ons volk is weinig belust op een kabi netscrisis. die naar men beseft geen werke'i'Ue onhMdering kan bieden voor het vraagstuk van de vastge werkt» '-rachtsverhoudingen tuisen de politieke partnen. Fn zou de heer Oi-d '»>f d» regering zitten een gedachte die hem op zijn zachtst ge- zegt niet vreemd is dan zou hij meer oog hebben voor bet onzekere van de st^-nog in het duister, die iedere kabinetscrisis in deze dagen m»°t betekenen, aldus de KVP-voor- zitter. Welke constructieve klein-, midden- of grootondernemer, en onder de on dernemers zitten toch nogal enige li beralen, welke constructief denkende zakenman zou het b.v. toejuichen als ons lfind in d°ze da^en in een kabi netscrisis en daarmee in een periode van grote -sociaal-economische onze kerheid verzeild zou raken, vroeg mr Van Doorn zich af. POTLOOD en GEEST No 518. Horizontaal: 1. gebrek, kwaal, 5. hoofddeksel, 8. vogel, 10. voedsel. 11. volksnaam voor de kauw, 13. drinkbeker op hoge voet, 15. staat meestal boven drukwerk, 17. gespon nen draad, 19. vertaler, 21. dam langs water, 22. wezenlijk, 24. familielid, 25. natuurlijk waterbekken, 27. soort on derwijs (afk.), 29. geheel de uwe (afk. Lat31. sluw, 33. zware zoete wijn, 34. ten dele. Verticaal: 1. ieder, 2. maanstand afk.), 3. eikenschors, 4. niet gevuld, 6. water in Friesland 7. tandvormig bovendeel van een kasteelmuur, 9. kruipend dier, 12. lelieachtig gewas, 14. metalen haak, 16. term bij het bridgespel, 18. gem. in N.H., 19. drie tal. 20. lichaamsdeel, 23. verdriet, 26. buitenhaven. 28. gewicht. 30. voor zetsel. 32. per expresse (afk.). Oplossing morgenavond. derheid in dit kabinet een koers kun nen afdwingen, die in het socialisti sche kamp nogal wat meer ontstem ming verwekt dan in het christelijke, zou het een domheid zijn om het bijltje er bij neer te leggen. Daarbij kan geen maatstaf zijn, de vraag of de heer Oud het plezierig vindt als de katholieke en de pro testantse minster blijven zitten. Voor onze politieke vrienden in 't kabinet en voor ons is de maatstaf het belang van ons volk zoals zij en wij dat zien en daarbij is voor hen en voor ons van groot gewioht de vraag of een heengaan van het huidige regerings team in deze dagen een redelijke kans zou bieden op de samenstelling van een kabinet, waarin een homogener beleid mogelijk zou zijn, dat boven dien zou voldoen aan deze voorwaar de, dat het bij de huidige precaire economische en internationale om standigheden een reële kans zou ma ken gedragen te worden door een ruime meerderheid van ons volk, al dus de KVP-voorzitter. Sprekende over de P.v.d.A. zei mr Van Doorn, dat deze partij zich steeds meer ontwikkelt als de partij van alle mogelijkheden, of om het maar wat pittiger te formuleren als de partij met de vele gezichten. „Ik laat nu nog daar, dat de op wekking om katho1-' of protestant te stemmen, gedaan vanuit een par tij, die de christelijke partijen jaar en dag verwijt, dat zij de godsdienst bij de politiek betrekken, blijk geeft van een ruime dosis hypocrisie, maar deze voorlichting van de kiezer moet toch worden gebrandmerkt als een stukie volksbedrog, dat een bonafide partij onwaardig moet zijn. Dit volksbedrog zal in andere delen van het land wel navenant zijn. Als ik wel ben inge licht kunnen de humanisten en de atheïsten in de verschillende pro vincies ook bij de P.v.d.A. terecht. De lijsten van de rode party bieden voor elk wat wils. Het ontbreekt er r.og maar aan, dat binnenkortt Amsterdam een socialistisch verkie zingsmanifest verschijnt, waarop zal staan: Wilt gij communistisch en pro gressief stemmen, stemt dan lijst 1. Doelende op een verkiezingspam flet van de Katholieke Werkgemeen schap in de P.v.d.A., waarin zou staan dat het praktisch beleid van de KVP gericht bleef op een bestendi ging en een doortrekking van het iso lement. zei mr Van Doorn: „Ik zou op deze onwaarheid willen zeggen: wie weet hoe de katholieke partij zich er toe verplicht acht de woorden van het mandement van onze bis schoppen tot richtsnoer te nemen, kan weten en weet, dat een streven naar isolement ons vreemd is. Wij betrachten in ons optreden de open heid, die ons door onze bisschoppen als wenselijk, ja als noodzakelijk is voorgehouden, iedere dag weer, in de politiek en daar buiten. Wij namen en nemen ook ter harte, waar onze geestelijke leiders schreven: „Niet dus de afzijdigheid of het isolement is ons ideaal, maar wel kracht door eenheid, welke kracht wij dan gaar ne met alle andere positief gerichte strevingen willen verbinden voor het heil van de gemeenschap". Onze verantwoordelijkheid als lei dende mensen in kringen en afdelin gen van de katholieke partij vraagt tegenover de liberale en de socialis tische aanvallen één ding in duide lijkheid. Dat is dit, dat wij ons volk en in de eerste nlaats het katholieke volksdeel voorlichten en nog eens voorlichten, aldus mr Van Doorn. Sassens kijk op de Prov. Staten De Statendag was belegd ter be spreking van de aspecten van de pro vinciale politiek in de KVP. Als inleiding hierop hield mr E. Sassen een voordrecht, waarin hij zijn visie gaf op het politieke werk in de provinciale staten. De grote be-^ tekenis van de komende verkiezin gen schetste hij door de betekenis van de Provinciale Staten in het licht te stellen De staten verkiezen de Eerste Kamer en zijn voorts van be tekenis voor het gewestelijk belang. Zij hebben een niet geringe invloed op de gang van zaken in de provincie en in de gemeenten van het gewest. Mr Sassen gaf voorbeelden van de grote variëteit en geaardheid der werkzaamheden, die in de verschil lende provinciec anders ligt. Een grote en efficiënte samenwerking achtte hij in deze eeuw van techniek en atoomkracht haast onmisbaar, als mede een coördinerend subsidiebe leid inzake welvaarts- en cultuur spreiding. Forum van gedeputeerden Na deze voordracht wisselde een forum, samengesteld uit KVP-leden van Gedeputeerde Staten uit ver schillende provincies, van gedachten over een aantal onderdelen van de provinciale politiek. Over de ruimtelijke ordening zei Jos Maenen ((Limb.), dat het streek- planwerk zich nog in het beginsta dium bevindt. Vooral in het westen, in de z.g. randstad Holland, roept de door gunstige economische factoren ontstane bevolkingsconcentratie pro blemen op, die wij nog niet beheer sen. De gedachte is b.v. gerezen, de verdere ontwikkeling van grote ste den af te leiden naar nieuwe of be staande steden. De provinciale be sturen zullen by het leiding geven aan deze ontwikkeling, in overleg met de gemeenten, ongetwijfeld een belangrijke taak hebben. Over de ontwikkelingsgebieden zei de heer P. H. Coppes (N.Br.) dat de getroffen maatregelen een succes zijn geweest. De industrialisatie is op gang gekomen, doch op zichzelf zijn deze gebieden echter nog niet vol doende attractief voor de onderne mers om daarheen een bedrijf over te plaatsen. Om hen daartoe te doen besluiten is een positief, direct grijp baar voordeel nodig. Drs W. A. van den Donk (N'd.Br.) had bedenkingen tegen koppeling van subsidies, d.w.z. wanneer het rijk subsidie in het vooruitzicht stelt on der voorwaarde dat ook de lokaliteit (prov. en gemeente) bepaalde bij dragen verleent. Hij achtte het van belang, dat er in dit opzicht een juiste taakverdeling komt tussen het rijk en de lagere publiekrechttelijke lichamen. De heer A. C. A. Deerenberg (Z.- H.) noemde het systeem van de mi nister ter bepaling van de grootte van het aan iedere provincie toege wezen contingent voor woningwet woningen, om als maatstaven voor de berekening gebruik te maken van de bouwcapaciteit en het resterend wo ningtekort, alleszins aanvaardbaar. Hij achtte het begrijpelijk, dat die provincies, waar de woningnood rela tief nog groot is, gaarne het zwaarste accent op de factor woningtekort willen leggen. De provincies waar de Woningnood minder omvangrijk is zullen uiteraard meer voor een zwaar accent op de bouwcapaciteit hebben gevoeld. Op het ogenblik vertoont de rente stand een enigszins dalende tendens. Wanneer deze daling doorgaat dan zal ook hierdoor de particuliere bouw in min of meerdere mate kunnen toe nemen. Ook het verdere verloop van de werkloosheid zal voor de woning bouw van belang zijn. De vraag doet zioh voor of bij onverhoopt verdere toenemende werkloosheid, vooral in de bouwvakken, bij de regering de neiging zal ontstaan om het maxi mum van 40.000 woningwetwoningen te verhogen, aldus de heer Deeren berg. De opleiding van regisseurs AL ENIGE JAREN is men in het georganiseerd amateurtoneel tot de overtuiging gekomen dat er een schrijnend tekort is aan bekwame regisseurs, aan regisseurs die hun vak verstaan en in regie met hun tijd mee gaan. In elke plaats, hoe klein dan ook, zijn wel een aantal personen bij el kaar te trommelen die de toneelspeel kunst willen beoefenen. Een regis seur te vinden is dan meestal een moeilijk geval. Men komt er dan vaak toe iemand te nemen die enig over wicht heeft en qua ontwikkeling een trapje hoger staat dan de rest. De to neelervaring en toneelkennis moet zo'n tot regisseur gebombardeerd per soon zich dan maar eigen maken. Zolang het toneelgroepje bezeten büjft door een vurig enthousiasme komt men dan nog wel eens tot een dragelijke vertoning. Dit geweldig enthousiasme is dan oorzaak dat slecht geschreven stuk ken met veel vals sentiment en goed kope grollen en grappen toch bij het publiek in de smaak vallen. Het plaatselijk publiek onderkent in die gevallen de goede bedoelingen van de optredenden en is bereid vele te kortkomingen over het hoofd te zien. Zo kan het gebeuren, dat na een uit critisch oogpunt bekeken erbarme lijke vertoning een daverend applaus uit de zaal opstijgt waaruit regisseur en spelers de overtuiging putten dat het weer prima gegaan is. Als dan de dag daarna de krant gewaagt: „alle spelers en speelsters hebben zich weer prima van hun taak gekweten" dan voelen regisseur en optreden- DOOR TREIN MEEGESLEURD EN GEDOOD De 70-jarige heer Klaasse is van morgen om vijf minuten over negen op de spoorwegovergang nabij Heilo door de trein van Alkmaar naar Am sterdam gegrepen en op slag gedood. Deze overweg wordt beveiligd door z.g. Amerikaanse spoorbomen, die slechts het rechter gedeelte van de rijbaan afsluiten. Het dalen van de bomen wordt aangegeven door het rinkelen van 'n bel. Vermoed wordt, dat de heer Klaasse de bel niet heeft gehoord en doordat hij aan de linker kant van de weg liep ook niet heeft opgemerkt, dat de bomen zojuist ge sloten waren. Door een samenloop van omstan digheden heeft zich hedenmorgen op de wegkruising Brouwerstraat-Oegst- geesterweg te Rijnsburg een botsing voorgedaan tussen een vrachtauto en een tram van de NZHVM. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor maar de aangerichte ravage was beduidend. Een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Bodegraven, stak de trambaan over om de Aalmonderweg in te rijden, toen van links een tram- stel van de dienst Noord wijkLeiden naderde. De vrachtauto heeft naar alle waarschijnlijkheid halverwege op de baan moeten afremmen voor naderend verkeer. De aanhangwagen blokkeerde de doorrit voor de tram, die zich met een slag in het voertuig boorde en het een eind weegs voor zich uitduwend, verpletterde tegen een ijzeren hekwerk dat er plaatse de afscheiding vormt tussen de weg en een perceel bouwland- De motorwagen van het tramstel ontspoorde en het voorbalkon werd in elkaar gedrukt. Er ontstond een grote stagnatie in het verkeer. Nadat de tramwagen weer in de rails was geplaatst, kon het voertuig op eigen kracht naar de remise rij den. Twee wachtmeesters leidden het den zich gevleid en gestreeld en be ginnen weer met volle moed een vol gend toneelstuk te wurgen. Meer voldoening. Heeft men echter de beschikking over een regisseur die zich niet laat beinvloeden dor de krantenverslagen en zich zelfs niet laat beinvloeden door een ogenschijnlijk tevreden pu bliek, dan blijven resultaten meestal niet lang uit. Als deze regisseur zijn materiaal iets heeft te leren, dan zullen ook de spelers al spoedig tot de ontdekking komen, dat betere stukken en beter spel veel meer vol doening geven dan een of ander goedkoop bereikt succes. Menig goedwillend regisseur komt dan echter al spoedig tot de ontdek king dat hij op een gegeven moment zijn spelers niets meer te leren heeft, dat hij zich eigenlijk zelf verder zou moeten bekwamen. Tot voor kor* was voor deze regiseurs daartoe geen gelegenheid. De enkele vakboeken spraken elkaar dikwijls tegen of ble ken dusdanig verouderd, dat alleen maar wat verwarring ontstond. Het Werkverband voor Katholiek Aamrteurtoneel (WKA) en de Neder landse Amateur Toneel Unie (N.A. T.U.) hebben dit tekort gezien en zijn cursussen gaan organiseren. Gp deze cursussen werden ook spelers toegelaten. Het vreemde feit deed zich echter voor dat vrijwel geen re gisseurs deelnamen. Het gevolg hier van was dat na enige tijd vele spe lers blijk gaven een beter inzicht te hebben gekregen dan menig regis seur. Aan deze scheve toestand gaat nu een einde komen. W.K.A. en N.A. T. U. zullen voortaan hun grootste medewerking verlenen aan de oplei ding en ontwikkeling van regisseurs. Speciale cursussen worden daartoe ingesteld. Belangrijke subsidies zijn gevoteerd. Start. De kringen Leiden van W. K. A, en N.A.T.U. mogen zich gelukkig prijzen een der eersten te zijn een dergelijke cursus op touw te hebben gezet. Donderdag j.l. werd in Leiden ge start met een voorbereidende cur sus van 12 avonden. Arend Hauer hield een boeiende inleiding voor de talrijke aanwezigen, die ongetwijfeld onder de indruk zijn gekomen van zijn deskundigheid op toneelgebied. Ze hebben in ieder geval de overtui ging opgedaan, dat hen een aantal prachtige lessen te wachten staat. Na deze 12 lessen zal elke cursist voor zichzelf moeten uitmaken of hij ingeschreven zal worden voor de gro te regiecursus die drie jaar zal du ren. Alleen het deelnemen reeds aan deze eerste 12 lessen is een stap in de goede richting. Het is daarom verheugend dat zo veel regisseurs en a.s. regisseurs op deze eerste avond aanwezig waren. Volgende week donderdag heeft des avonds om 8 uur de volgende les plaats in gebouw „Reoböth", Rapen burg 10. HAZERSWOUDE (Gr.) Uitvoering van de Kajotters Zondag Laetare speelden de Kajot ters het spel „Een Huis vol gekken", een kolderverhaal in drie etappes door A. v. d. Lugt. Het parochiehuis was 's middags om 2 uur totaal ge vuld met kinderen. En ook 's avonds was de zaal geheel gevuld. Het stuk speelt zich af in een nette huiska mer van een net burgermansgezin, alles speelt zich in dezelfde kamer af. Er valt weinig over het spel te vertellen, omdat het allemaal zotter nij is. Iedere speler, speelde zijn rol voortreffelijk. Vooral de rol van Jozeffie werd voortreffelijk ver tolkt. De inhoud was het verdelen van een testament, waar uiteinde lijk geen verdeling aan te pas kwam. Het stuk was moeilijk, maar geen van de spelers heeft daar moeite mee gehad. Alle lof voor de KAJ en vooral aan de heer M. v. Wijk, die de regie van het stuk in handen had. Z0ETERW0UDE KOPER FEEST VAN DE JEUGD BEWEGING IN DE KRUISHEREN- PAROCHIE De parochie van de H. Kruisver heffing mag zich wel verhéugen over het bloeiend bestaan, nu al 12'/s jaar, van de jeugdbeweging en hoewel de viering van de lustra als dc hoogtepunten worden gehouden, diende dit koperen bestaansfeest, toch ook gevierd te worden. Deze zo spontaan door de ouders meegevierde feestavond tekende de hechte band van medeleven en sa menwerking die er in en ook buiten de parochie bestaat, een algemene waardering voor alles wat voor de jeugd woidt gedaan. Het parochiehuis herleefde zater dagavond zijn bestemming als jeugdcentrum! Er was een opkomst van de ouders als nooit te voren met de hoge belangstelling van de deken, de prior en de pastoor. Van de burgemeester, afwezig wegens uitstedigheid, werd een brief voor gelezen, hogelijk het jeugdwerk en de parochie prijzende en ook na mens het gemeentebestuur zeer waarderende. Met een geweldige „opening van de ban" door het tamboerkorps 'van de Sint Jans Fanfare, verscheen op het podium als een „tableau de la troupe" de hoop der parochie, de gehele jeugd als kabouters, welpen, gidsen ep verkenners, geflankeerd door de grote staf van leidsters en leiders, daverend door de aanwe zigen begroet. De aalmoezenier, pater Van Beur den, richtte zich tot de ouders zon der ook maar in één woord op dit jubileum te gewagen van zijn le venswerk, sprak even van dankbaar terugzien en gewaagde van een goed contact met de ouders. Spr. wenste allen een genoegelijke avond. Deze wens is /olop in vervulling gegaan, want het programma was alleraardigst en met lofwaardige ijver was zoveel mogelijk de gehele jeugd „ten tonele" gebracht. Wat hebben de vaders en moeders geno ten om het spel van hun kleuters en van hun opgroeiende kinderen! Hoe gaarne wij het zouden doen, alles, wat vertoond is beschrijven, kunnen wij niet. H2t was weer zo aardig, die onbevangenheid van de kleinen, dat uitleven van de kinder fantasie, voor de groteren de ro mantiek, de blijheid om die ver kleedpartijen en de goed gebrei delde expansiezucht van de ver kenners en gidsen, in grote afwis seling, te zien verschijnen. Het waren liedjes en spelletjes met duiveltjes, burgemeestertjes, pastoortjes en draken, dieven en zondaars, biddende vrouwtjes voor het Lieve Vroüwke en alles wat meer dienen kan om te worden uit gebeeld, om te laten inwerken op het rijpend begrip en verstand. Met de jaren stijgend volgden de uitingen van opkomende lichaams kracht; verkenners die tuimelingen maakten en dan weer zo goed be heerst gymnastisch beoefende stan den vormden, spelletjes waarin zij leren samenwerken in trouw op el kander te rekenen en onder gezag leren staan. De gidsen kwamen in geëigende vrouwelijke gratie met een ballet, eveneens zo goed gericht op vor ming en begrip van schoonheid. De aalmoezenier en de gehele staf le verden deze avond het krachtig be wijs, dat de leiding van het jeugd- Sabena springt bij Van de zijde van de vliegersvereni ging wordt vernomen, dat dc staking der bij de organisatie aangesloten le den uitsluitend geldt voor hen, die in Nederland vertoeven. De vliegers die dus op het ogenblik en route zijn nemen hun normale diensten waai en zullen de toestellen met passagiers naar de thuishaven, Amsterdam bren gen. Het aantal vliegers, dat in uniform op Schiphol is verschenen, nam na 9 uur aanzienlijk toe. Zij hielden zich gereed, indien zich een plotselinge wijziging in het stakingsconflict zou voordoen, onmiddellijk hun diensten uit te voeren. Er is evenwel geen KLM-toestel van Schiphol vertrok ken. Van de zijde van de directie van de KLM werd meegedeeld, dal een vlieger, die het hem opgedragen werk niet verricht, van dat moment af geen betaling krygt. Hem wordt voorts officieel aangezegd, dat hij bij ontredderde verkeer in goede banen, volharding in zijn weigering op grond van dringende redenen ontslagen kan worden. De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena had vanmorgen in plaats van een „Convair" een DC 6 B gestuurd, die een veel grotere ca paciteit bezit. Dit had tot resultaat dat om half elf een half uur na de vastgestelde schematijd 79 in plaats van 4 reizigers met de Sabena van Schiphol naar Brussel konden ver trekken. In de Belgische hoofdstad konden zij dan voor zover noodzake lijk overstappen op toestellen met andere bestemmingen. Met dit toe stel vertrokken o.a. de voetballer Faas Wilkes op weg naar Valencia en de Japanse filmster Miiko Taka Mogelijke luchtpostvertraging. Als gevolg van de staking zal de luchtpost vertraging kunnen onder gaan. Zo deelt dt centrale directie der PTT mede. Verzending uit Ne derland zal geschieden met de be schikbare snelste middelen, dus met buitenlandse luch/tdiensten of, wat nabij gelegen landen betreft, even tueel ook per trein. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 17 Maart 1858. 's-Gravenhage. Dezer dagen is te Scheveningen overleden de man, die prins Willem V in 1795 op de schouders naar de pink heeft gehragt, waarmede Z.H. destijds naar Engeland is ver trokken. Parijs. In de vorige week is alhier het huwelijk voltrokken tusschen de dochter van den Maarschalk Magnan en den heer Haentjes. Deze laatste is een beursspeculant, die in 1851 nog geen penning bezat en nu in staat was aan zijne bruid een geschenk ter waarde van 700.000 gulden te doen. werk in alle opzichten, zowel theo retisch als practisch, prima is. Geen wonder dat deze jeugdbeweging om de goede resultaten dus niet om de financiële positie de belang rijke rijkssubsidie heeft verkregen. Al zijn wij slechts geroepen om een objectieve beoordeling te ge ven, toch kunnen wij het niet nala ten te schrijven, dat dit alles voor een zeer groot gedeelte te danken is aan de eigenschap van de aalmoeze nier die steeds, heel simpel, atten tie heeft voor iedereen, steeds klei ne bewijzen geeft van waardering nooit zozeer uitgesproken, maar wel daadwerkelijk getoond bij elk gebeuren in de kring van het jeugdwerk, vooral ook van de leden van de staf, zelfs nog jaren nadat zij het werk hebben neergelegd. Dit heeft voor het jeugdwerk won deren gedaan. Ook deze avond werd waardering gegeven. Na de opening deelde de hopman, J. Barendse mede, dat de Nationale Padvindersbeweging het dankbaarheidsinsigne heeft toege kend aan de heer R. Kaiser, voor het belangrijke werk vooral als voorzitter van de fancy-faircommis- sie gedaan. De heer Kaiser dank te voor deze onderscheiding en ge tuigde daarbij, dat hij als vader zich verplicht achtte iets te doen voor de beweging die voor de kin deren zoveel geeft. Ook dokter Kortmann, door prak tij kplicht wat later gekomen, ont ving onder grote instemming voor zijn grote verdiensten als groeps- arts het dankbaarheidsinsigne. De gidsen hadden de eer in een vlot gespeeld spel de aalmoezenier te mogen huldigen en namens het jeugdwerk als geschenk een fraai boekwerk aan te bieden. Voorafgegaan door een alleraar digst tafereeltje, gespeeld door de kabouters, waarin hun leidster werd toegezongen en toegesproken, had de -huldiging plaats van Rea To Paardekooper. De aalmoezenier deelde mede, dat To nu de enige was die 12'/2 jaar aan het jeugdwerk heeft deelgenomen en hoewel het niet de gewoonte is een dergelijk jubileum te vieren, wordit nu, om in haar de familie te huldigen, die zoveel gastvrijheid en steun aan het jeugdwerk heeft gegeven, op dit mo ment een blyk van waardering ge schonken. Eerst kwam nu een kabouter naar voren om de bloemen te ge ven door de vader van de Rea uit het ziekenhuis gezonden en toen opende zich de grote enveloppe, door de kabouters gedragen en kwam een fraai horloge met klem band te voorschijn. Met nauw bedwongen ontroering aanvaardde Rea dit geschenk niet voor haar eigen werk, maar om de waardering voor hetgeen haar moe der en vader voor het jeugdwerk hebben gedaan, dank brengende voor deze hartelijke attentie. Aan het einde van de avond sprak pastoor Bakker, om vooral de staf te bedanken voor het werk, waar door een kleine parochie werkelijk zo groot kan zijn. oor de ouders tezamen met de staf hoopte de pas toor, dat de beloning in het werk zelf gelegen mocht liggen. Op dit woord, waarin vooral de aalmoeze nier werd betrokken, volgde een da verend, langdurig applaus. Kinderoperette. Het was voor de jeugd, die zondagavond in het paro chiehuis de aandacht vroeg. Het kin derkoor van „Snnta Lucia" voerde onder liding van de dirigent, de heer F. Cappendijk, de kinderoperette „Goudhaantje en de Troubadour" op. De opvoering van dit v erk ligt niet zo gemakkelijk en het is bewonde renswaardig, hoe dit aardige spel voor het voetlicht is gebracht. De zang van de koortjes, de solo's en het duet voldeden over het algemeen goed. Niet feilloos, daarvoor ligt de muziek voor de zo weinig geschoolde kinde ren veel te.moeilijk, Er zijn kinder operettes, waarin dat veel eenvoudi ger ligt. De dansjes hadden maar ma tig bewondering. De troubadour heeft zonder over drijving in vele actes het spel gedra. gen. Zowel in de zang als in voor dracht blonk deze vertolkster van de titelrol uit. Met een prachtige arti culatie. zowel in de zang als in de zuiver Nederlands gesproken rol en bovendien nog door figuratie en gesticulatie, was haa: optreden voor de toekomst veelbelovend. Goudhaan tje vervulde haar rol ook zeer goed en het duetje met troubadour in de slotacte klonk bevredigend. De heer M. L. Opdam uit Leiden heeft door zijn goed en op de kinderen inge steld piano-accompagnement menige situatie gered. Het gesproken woord was over het algemeen slecht dialectisch en niet verstaanbaar. De medewerkers van het bestuur van „Santo Lucia" had den met de beperkte middelen voor decor en kostuums kleurrijke, aar dige tafreeltjes weten te maken. Omdat uitvoeringen in Zoeterwou- de nooit vroeg mogen beëindigen, gaf de toneelvereniging var de K.A.J. nog een éénacter ..'t Was met cham pagne begonnen". Door het vlotte spel was ook dit programmanummer een succes.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2