Auditie van d'Oprechte Amateur |onge stemgerechtigden kwamen in Leidse burgerzaal bijeen Scherp Humanisme heeft geen eerbied voor de mens Stoffenshow in Leiden Vocalisten voerden de ^boventoon» DUINSTREEK Mevr. E. Walenkamp ZATERDAG 15 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 3000 Nieuwe kiezers in Leiden Commissaris der Koningin sprak over rechten en plichten In Leiden zullen dit jaar voor het eerst circa 3000 nieuwe kiezers ze werd 23 jaar aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en gemeente raad deelnemen. Teneinde deze „ca detten" van het Leidse kiezerskorps van voorlichting te dienen werd gis teravond in de Burgerzaal van het Stadhuis een voorichtingsbij een komst gehouden. Een samenkomst, waarin na inleidende woorden van de voorzitter van de Politieke Jonge ren Contactraad, de heer J. A. M. van Zonneveld, en van Leidens bur gemeester, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr J. Klaasesz, hen gewezen heeft op de betekenis van en hun verantwoorde lijkheid bij deze verkiezingen. De heer Van Zonneveld wees er in zijn woord van welkom en inleiding op, dat het stemrecht één van de vrijheden is van onze democratie. Een vrijheid, welke echter de ver antwoordelijkheid niet uitsluit. Spre ker achtte het van belang, dat de jeugdige kiezers belangstelling tonen voor het werk van de provincie en de gemeente, waarin men leeft en werkt. In dit verband deed de heer Van Zonneveld de suggestie aan de hand tot 't instellen van een ideeën bus, welke echter niet moet ontaar den tot een klachtenbus. Burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot merkte in zijn toespraak o.m. op, dat de toekomstige kie zersfessen) door het uitbrengen van hun/haar stem invloed kunnen uit oefenen op het provinciaal- en stads bestuur. Hierdoor kan men partij kiezen. In vele dingen van groot be lang hebt gij straks, aldus spreker, een stem. Deze vrijheid, welke ons land nog gelaten wordt, mag echter niet leiden tot ongebondenheid. Ge zamenlijk hebben wij te streven naar een goede behartiging van het alge meen welzijn. Mede in de handen van jonge kiezers ligt de toekomst! Moge de gemeenschap straks be schikken over de talenten van uw energie! De Commissaris van de Koningin, mr Klaasesz, die het van belang achtte, dat 26 maart circa 3000 Leid se kiezers voor het eerst hun stem zullen uitbrengen, kon het zich in denken, dat de 23-jarige leeftijd voor velen niet zo veel zegt. Er zijn andere leeftijdsgrenzen, die een meer volle betekenis hebben Zo gaat men bij het bereiken van de zes-jarige leeftijd voor het eerst naar school, worden bepaalde films eerst bij de 14-jarige leeftijd toegestaan, mag men met zijn 16e jaar een bromfiets berijden, komt men op 18-jarige leeftijd in aanmerking voor een rij bewijs en is men met 21 jaar meer derjarig. En nu komt daar de 23-jarige leef tijd bij. Men ontvangt dan een op- roepingskaart om deel te nemen aan de stemming. Een recht, dat (voor de mannen) eerst in 1917 werd verkre gen en bij het vrouwenkiesrecht ook in 1919. Mr Klaasesz zag het als voorrecht, dat wij thans mogen stem men, waardoor wij invloed kunnen uitoefenen op de huishouding van de staat. De ervaring heeft geleerd, dat 90% van ons volk daarvan gebruik maakt. Niet zonder ons! Spreker toonde vervolgens aan, dat men ook op jeugdige leeftijd niet van de gedachte mag uitgaan: „waar zul len we ons druk over maken, men regelt de zaken ook zonder ons wel in Den Haag (landelijk en pro- m KINDERCIRCUS KNIKKEBEEN De circus-directeur verzoekt al zijn medewerkers en artisten in de loop van de volgende week goed door het Sleutelgat van de Sleutelstad te kij ken. Zij zullen dan in de krant me dedelingen vinden over de repetities, die weer een aanvang gaan nemen. Docos Leden en donateurs van Docos, ver geet niet de klaverjas-drive, die morgenavond ten bate van de ver eniging in „Het Wapen van Voor schoten" gehouden wordt. POTLOOD en GEEST Oplossing No 517. Horizontaal: 1. mand, 4. dog, 6. era, 7. Tom, 9. N. M., 10. kol. 11. i.l12. Aar, 13. Ols, 14. lans, 16. most, 17. dra, 18. oase, 19. ui, 20. adat, 22. Igel, 23. no. 24. peer, 25. var. Verticaal: 1. Menaldum, 2. arm, 3. na, 4. dol, 5. om, 7. tor, 8. Eist, 10. kas, 11. Ilse, 12. ana, 13. oost, 15. Ari. 16. maal, 18. Oder, 20. êge, 21. hor, 22. i.e., 23. na. vir.ciaal) en in Leiden (gemeente lijk)", Deze mentaliteit moet, aldus spreker, de kop worden ingedrukt, wil er van onze democratie iets te recht komen. Mr. Klaasesz, die er op wees, dat de provincie t.a.v. de politieke be langstelling in „een vergeten hoekje" is gedrukt, gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van de belangrijke taak, welke het provinciaal bestuur vervult. Zo heeft dit bestuur o.a. een bemiddelende rol bij tal van ge meentelijke kwesties te vervullen en strekt zijn zeggenschap zich uit over tal van belangrijke provinciale en gemeentelijke aspecten. In dit verband noemde spreker uitbrei- dings- en structuurplannen, recreatie mogelijkheden, subsidiëringsae ngele- genheden. satellietsteden en het toe zicht op de financiële suggesties der gemeenten. Tenslotte wees mr Klaasesz erop, dat zal er van de democratie iets te recht komen, men actieve belang stelling zal moeten opbrengen voor het politieke leven. Men zal toe moe ten treden tot een partij in ons lar.d zijn er vele en in politiek verband zijn vertegenwoordigers in de besturende colleges moeten af- v- -rdigen. Onze taak, aldus spreker, houdt niet op bij het uitbrengen van onze stem en het toetreden tot een politieke organisatie. Als burgers zul len wy bereid moeten zijn or.s land te dienen en hierover onze activitei ten te ontplooien. Aan het einde van deze bijeen komst, welke muzikaal werd omlijst door leden van de afdeling Leiden van de Minjon-jëugdomroep, bood de burgemeester de Commissaris van de Koningin een luxe uitgave van „Lei dei vroeger en nu' aan. Bij het ver laten van het Stadhuis werd aan alle a.s. jeugdige kiezers (essen) het boekje „Burgerschap en burgerzin" uitgereikt. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Mauritsstraat en de Kruis straat met ingang van 17 maart 1958 voor de duur der bestratingswerk zaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. laarvergadering Leidse Assurantieclub Hoewel de jaarvergadering van de Leidse Assurantie Club, gisteravond gehouden in „Het Gulden Vlies", slecht was bezocht, zullen de aan wezigen, vermoedelijk afgeschrikt door de lengte van de huishoudelijke agenda, wel spijt hebben juist het tweede gedeelte te hebben gemist, waarin de voorzitter, de heer J. A. Hartelok, op 'n prettige maar boven, al leerzame wijze na een zeer korte inleiding het onderwerp „risico" ter discussie stelde, welke discussie door deelneming van vrijwel alle aanwe zigen zeer levendig werd en voor velen verhelderend werkte. Na de opening, waarin de vcorz. het beleid van het bestuur besprak, vooral aangaande de lezingen en causeriën, volgde de jaaroverzichten. Uit het gecomprimeerde jaarver- slag van de secretaris bleek, dat het ledental enigszins was achteruitge gaan, maar dat het vergaderbezoek in het afgelopen jaar niet onbevredi gend was. Het verslag van de pen ningmeester liet een ruim voordelig saldo zien, dat gevoegd by de saldi der vorige jaren met goedvinden van de vergadering werd gereserveerd voor het ontvangst /ar. het jaarcon gres van de federatie dat in de ko mende jaren wel eens in Leiden ge houden zal worden. De jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd terwijl de pen ningmeester op aanbeveling van de kascommisie werd gedechargeerd. Ook de verkiezingen verliepen zeer Pastoor J. A. G. van Schalen voor OKO Erger dan atheïsme Pastoor J. A. G. van Schalen OFM heeft gisteravond in het Leonardus- huis aan de Haagweg voor een klein, maar aandachtig gehoor van OKO een boeiende uiteenzetting gegeven over het Humanisme. De bedoeling van de avond was, zoals pastoor Van Schalen het zei, een twee persoons gesprek te voeren tussen hem en een leek, in dit geval de heer C. G. v. d. Hengel, om een beter inzicht te krij gen in het humanisme. Pastoor Van Schalen ging uit van de grondgedachte God is Liefde, Deus caritas est. God heeft deze liefde meegedeeld aan de mens en hem daad door begenadigd. Deze liefde wordt door de Kerk verder aan de mens doorgegeven. In dit licht bezien gaat het er om wat God wil, en niet wat de mens goeddunkt, die het soms heel mooi weet te zeggen maar vaak ver bezijden de Waarheid is. Men ergert zich wel eens aan menselijke onvolkomenheden in de Kerk, maar men beseft niet, dat er geen volmaakte mensen bestaan en dat menselijke tekorten niet de basis mogen vormen voor het verwerpen van hetgeen God ons als Waarheid heeft leren kennen. Christus zelf zegt: „De Kerk is een akker, waar op tarwe en onkruid naast elkaar groeien". Het humanisme is een religieuze beweging, in de huidige vorm de laatste twintig, dertig jaar opgeko men, die zonder Godsbegrip als sys teem op haar wijze menslievend en rechtvaardig wil zijn. De heer v. d. Hengel voerde aan, dat bij het Hu manistisch Verbond mensen zijn aangesloten, die hoge idealen koeste ren en degenen proberen aan te trek ken, die geen steun bij een Kerk zoe ken of niet door de Kerk geboeid worden. Is dit niet te aanvaarden, zo vroeg hij zich af. Pastoor Van Schalen betoogde hiertegen, dat het grote gevaar van het humanisme de schijn van de leer is, haar aanhangers kunnen inder daad hoogstaande mensen zijn. Spr. vergeleek het humanisme met een man,'die elke week bloemen voor zijn vrouw meebraJit en attent voor haar was, maar die haar het huishoudgeld, waar ze van moet leven, onthield. Deze man heeft dus aanvankelijk verkeerde bewondering gewekt. Enige voorbeelden van opvattingen van het humanisme haalde pastoor Van Schalen aan en noemde de euthanasie, de gemakkelijke dood, waarbij oude, gebrekkige mensen of anderen voor hen een spuitje aan de dokter kunnen vragen om uit hun lijden verlost te kunnen worden. Ook de sterilisatie, het uitschakelen van zwakke, minderwaardige mensen, is een zaak, welke echt humanisme voorstaat, omdat het zich ten doel stelt supermensen te kweken, een ge zond en volwaardig menselijk ras. Wie maakt nit wie zwak is, vroeg spr. Wanneer de eerbied voor God ontbreekt bestaat er ook geen eerbied meer voor de mens. En dit alles ge beurt dan uit „menslievendheid". De heer v. d. Hengel bracht in het midden, dat humanisten per sé geen atheïsten behoefden te zijn. Hij zag liever een ~del humanist dan een slappe of misdadige christen. Pas toor Van Schalen bracht hiertegen in, dat de bedoelingen van de idealisten goed kunnen zijn, maar dat de leer niet goed valt te praten; het systeem blijft vals. Het humanisme is zelfs nog erger dan atheïsme Het gaat lang zo grof niet te werk tegen het christendom. Het gaat niet tekeer te gen God, maar God wordt gewoon weg door het humanisme genegeerd én dit is veel gevaarlijker. Het gesprek ging voorts nog over het gevaar van eventuele subsidië ring van humanistische bezinnings- huizen. In principe zullen hun ideeën niet beperkt blijven tot de onkerke- lijken. Hoewel het humanisme zich niet op één lijn wil steellen met com munisme en nat. socialisme is het ze ker zo materialistisch als deze twee totalitaire systemen. Door het ont breken van de eerbied voor God wordt ook de mens afgebroken en gedegradeerd. Als een hand van he' lichaam, zo is ook het humanisme af gekapt van het christendom en zal verdorren en afsterven, zo besloot pastoor Van Schalen. Ondanks goe de bedoelingen zal het mis gaan als een bepaalde waarheid van de ge hele waarheid wordt afgehaald. Christus was als volmaakte mens de grootste humanist, zo zal ook de christen naar voorbeeld van Chris tus verheven worden. Een uitgebrei de discussie vormde het besluit van deze hoogst interessante avond. De 'beide sprekers werd ieder uit dank namens OKO een kistje sigaren aan geboden. i vlot, waarbij de heer C. G. de Rooy werd herkozen en de heer L. Th. Ver boog als nieuwe secretaris naar voren trad en de heer S. Th. Goslinga de plaats van commissaris innam. Een speciaal dankwoord richtte de voor zitter tot de scheidende secretaris, de heer H. de Koning, die hij de man van de goede ideeën in het bestuur noemde en prees voor het voortref felijke werk. Als dank werd hem een boekwerk aangeboden vergezeld van de beste wensen voor zijn nieuwe functie in Zeeland. Door deze wijziging is het adres van het secretariaat veranderd in Fagelstraat 7, Leiden. Als nieuw lid voor de kascommissie werd tenslotte de heer G. 't Hart uit Sassenheim be noemd. Bij de rondvraag werd de suggestie om sprekers tegen honora rium aan te trekken door de ver gadering gesteund met het doel het peil van causerieën en lezingen nog meer te doen stijgen. Ook sprekers uit aanverwante vak ken werden zeer op prijs gesteld. Een suggestie voor middagvergaderingen zal in het bestuur onder de loupe worden genomen. Door de jaarver gadering van de federatie op 18 april in Bad Boekelo werden diverse on derwerpen naar voren gebracht o.a. over het vakblad. Inleiding. Hierna sloot de voorz. de vergade ring. Na de pauze hield de heer Har telok een korte inleiding over het onderwerp „risico" waarin hij aan toonde dat risico twee elementen in houdt nl. nadeel en daaropaanslui- tend de kansberekening, speciaal de kans op nadeel of verlies. Bij het sluiten van de verzekering treaen dan weer twee elementen op nJ. het evenement en de schade, uit v/elke twee tenslotte vier verschillen de combinaties mogelijk zijn. In de levendige discussies, welke op deze inleiding volgden, weerden diverse leden zich uitstekend en gaven blijk van gedegen vakkennis en anderen getuigden van veel interesse door hun vragende opmerkingen; maar iedereen mengde zich in dit interes sante en leerrijke vraag en antwoord gesprek. De mogelijkheid van dekking van risico bij devaluatie werd hierbij in het geding gebracht en door de mees ten weersproken. Het al of niet transformeerbaar zijn en de acceptabiliteit van onbere kenbare risico's verdeelden de me ningen der aanwezigen en alleen de tijd noopte tot afbreken van deze leerzame avond. Waarnemend voorzitter Th. Gutte ling was hierna de tolk van alle aan wezigen in zijn dankwoord aan de heer Hartelok. Agenda Leiden MAANDAG, 17 MAART Kath. Vrouwengilde. „De vrouw en haar plaats in de wereld en de politiek." Lezing door Agnes Nolte. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Club de Limetz. De heer De Ko ning over Oude Munten en Pannin- gen, Lezing en expositie. Royal, 8 uur nam. Oud Leiden. Lezing met licht beelden. De Lakenhal, 8 uur nam. Reisbureau Lissone Lindeman. Heropening, Breestraat 32, 4 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Tropische Vlinders. Steen- schuur 6, 8 uur nam. K O-cursus. Kinderverlamming. Praeventieve Geneeskunde, Wasse- naarseweg. 8 uur nam. St. Antonius clubhuis Kaart avond K.A.B.-Hartebrug. Vrij entrée. gratis consumptie, fraaie prijzen. Aanvang 8 uur n.m. DINSDAG, 18 MAART Toeristische Filmavond. Lissone Lindeman, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Rondom de Maredijk", Gymnas- tiekuitvoering b.g.v. tweede lus trumviering St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. K. O.-filmstudiekring. Filmzaal Rijksuniversiteit, Rapenburg. 8 uur nam. Ver. v. Boekverkopers. Charlotte Kohier, „Yvette". Schouwburg, 8 uur nam. R.K. Tennisver. „Unicum". Inlich tingen- en instructieavond. Cantine r.k. lyceum, Mariënpoelstraat. 8 uur nam. WOENSDAG, 19 MAART Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. St. Agneslyceum. Lezing met lichtbeelden. Hans Alma over eigen werk. Zaal Maria Gijzensteeg, 7.30 uur nam. Ver. „Koninginnedag". Jaarverga dering. In den Vergulden Turk, 8 u. nam. VEGLO. Lezing-serie „Kent uw landgenoten uit Indonesië". Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, 8 u. nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Lezing over Vulkanisme. Rijksmus. v. Geo logie en Mineralogie. Garenmarkt, 8 uur naim. Volkenkundige lezingen. „Swer- wers van die Woestijn", dr A A. Gerbrands, Mus. v. Volkenkunde, 8 uur nam. K. O. Uitvoering Nederlands Ballet, Schouwburg, 8 uu rnam. en de flitsen op het televisie scherm van een show voor genodig den in hotel „De Witte Brug", die drie weken geleden reeds werd ge houden, waren die oorzaak van de grote belangstelling die gistermiddag en gisteravond bestond voor de door de firma Gronheid georganiseerde Boussac-show in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Bij de aanvang van zijn carriëre moet Boussac er van uitgegaan zijn, dat het succes van een japon altijd yerzekerd is wanneer de coupe maar perfect is en de stof van een fraai dessin is voorzien. Al sinds enkele jaren brengt hij het publiek zijn ont werpen die in verschillende landen van de wereld worden getoond door mannequins, in samenwerking met bepaalde firma's. De nieuwe collectie was vooral ge ïnspireerd op het smeedwerk uit de middeleeuwen. Voor het uitgaans- toilet lenen deze dessins zich bijzon der goed. Aan het tijdperk* van Lode- wijk XVI waren de sleutelmotieven, gecombineerd met bloommotieven, Harm Smedes gaf commentaar Wie gisteravond tegenwoordig was in het St. Antonius-clubhuis, heeft kunnen genieten van frisse, vrolijke en soms ook ernstige muzikale voor drachten, welke leden van de afde ling Leiden van d'Oprechte Amateur ten beste gaven. De voorzitter, de heer Han Zirk- zee, sprak in zijn openingswoord over een auditie. De uitvoering was bedoeld als een soort proef, om te ontdekken tot welke prestaties Leidse amateurmusici en -vocalisten in staat zijn. Spreker legde er de nadruk op, dat ondanks dat een jury de artis tieke prestaties zou beoordelen, men het niet als een wedstrijd moest zien. Hij verwachtte, dat zowel de aard als het peil van de muzikale „ontboezemingen" een zeer uiteen lopend karakter zouden dragen, me de, omdat sommige amateurs voor de eerste maal op de planken ston den en de nervositeit wel 'n woordje mee zou kunnen spreken. Afwisseling Afwisselend is de avond zeker ge weest, ondanks dat verreweg het grootste gedeelte uit zang bestond. Zeer goede prestaties wisselden zich af met minder bevredigende, maar over het algemeen was het artistieke peil niet laag. Ons viel vooral op de frisheid en het plezier waarmee al len optraden. Geen enkele keer con stateerden wij de sleur die sommige beroepsartisten wel eens aan de dag leggen. De jury bestond uit mevr. Poort- man-Dingeman, mevr. Ekker-v. d. Pas en de heer Harm Smedes. Voor zitter Zirkzee begeleidde verschei dene deelnemers op uitnemende wijze, evenals (zij het in iets min dere mate) mevr. Deeleman. Opvallende prestaties leverde op de eerste plaats het bekende ensem ble ,£empre Avanti" met de voor treffelijke solisten Nel de Vries en Wim Brugman; ook Lida Spaans was vlot en charmant. De ensembles wa ren trouwens over het algemeen het meest in trek. „Rindu Malukku", een Hawaian-orkestje, verdiende de ovatie volkomen, vooral indien men in aanmerking neemt, dat zij pas een jaar samenspelen. Bij de solisten in het lichte genre trad vooral op de voorgrond Han Rotteveel, die enkele Franse chan sons met gevoelige voordracht, fijne uitspraak en een prettige stem ten gehore bracht. Verdere „lichte solis ten" bezongen in andere talen de liefde, maar veel „baanbrekends" konden wij hierin niet ontdekken. Vocale klassieken Onder de beoefenaars van de se rieuze muziek speelde fluitiste mej v. d Heide niet onverdienstelijk. Haar collega's gebruikten allen de stem als instrument. De heer A. F de Jong en mevrouw Nagtegaal had den het meeste succes met hun liede ren van Schumann Bach en Catha- rina van Rennes. Vice-president van d'Oprechte Amateur, de heer Harm Smedes, hield tot slot een leerzame speech over de fouten die amateurs in het algemeen bij hun optreden maken: bovendien wees hij op de feuten welke hij deze avond bij de Leidse leden ontdekt had. ontleend. Ook de wandtapijten uit deze periode deden hun invloed gel den. Eenvoudige japonnen met zeer wijde rokken en vierkante halsuit snijdingen deden denken aan de ne gentiende eeuw, vooral waar het de wijde ballmouwen betrof. Gebor duurde randmotieven herinnerden aan de negentiende-eeuwse tuinfees ten, een vergelijking waaraan ook de coiffure van de mannequins niet vreemd was. China braoht Baussac tot ontwer pen van kleine gravures. De moderne tijd deed hem het procédé voor de ondergrond van de stoffen aan de hand, dat hij namelijk had ontleend aan de moderne schildertechniek. Tijdens het deel voor de pauze wa ren de lijnen klassiek. Het tweede deel van de show was gewijd aan Diorontwerpén, lignesac (met varia ties, ligne 'trapezium en voor aan de grote mode van dit seizoen, dra perieën. In corsages, in losse panden en in ae rok waren ze verwerkt ge combineerd in sommige gevallen met grote strikken. Ook de bollonrok met band was vertegenwoordigd. Bijpas sende avondmantels waren van de zelfde stoffen als de japonnen soms waren ze tegengevoerd in een afste kende kleur. Avondjaponnen met gedrapeerde panden sloten nauw aan. De loop ruimte werd verkregen door split ten. Ook het strakke cocktailjapon netje had draperiën. Voor het cock tail-uur waren er bovendien twee delige ensembles met wijde jasjes. Veel oranje in allerlei nuances, schildpadgrijs en mineraalgrijs, bleu en Pruisisch blauw domineerden. De collectie werd gebracht door 5 man nequins, waarvan 4 Frangaises. Het moet tot lof van de Nederlandse mannequins worden gezegd, dat zij beter lopen dan hun Franse collega's. LEIDSCH?NDAM Groslijst K.V.P. Het bestuur van de K.V.P. heeft voor de a.s. verkie zing voor de gemeenteraad geadvi seerd om bij de referendumsten.ming in de hierna genoemde volgorde hun stem uit te brengen: 1. P. J. M. Groe- neweg (aftr.)2. R. Wilke; 3. H. P. Greuter; 4. A. van Delft; 5. K. G. J. Copray; 6. J. van Heiningen; 7. J. C. van Erp; 8. Mevr. M. de Wit—Lans; 9. Mevr. J. KraayvangerBuskens; 10. Jac. J. van Veen (aftr.); 11. A. v. d. Werf; 12. E. Lassche; 13. L. C. Molijn; 14. L. Learbuch. De afdeling Stomp vijk heeft op haar advieslijst de volgende namen genoteerd: 1. N. C. Boer (aftr.); 2. C. A van Vliet; 3. J. van Wissen; 4. F. van Swieten; 5. N. Bolleboom; 6. G. Hilgersom. Door gemeenschappelijk overleg tussen Leidschendam en Stomp wijk zijn op de officiële candidatenlijst 6 plaatsen gereserveerd. Niet geadvi seerd zijn de aftredende raadsleden mr. Dietz (stelde zich niet herkies baar) A. Langeveld en Th. Meester, beiden op grond van een misver stand, J. C. van den Bosch uit Stompwijk. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van van Zaterdag 15 Maart 1858. Leyden. Te Haarlem zal, te beginnen met 21 April, wekelijks des Woensdags eene boter- en kaasmarkt worden gehouden. Advertentie: Voor de vele blij ken van deelneming, ons be toond bij het overlijden onzer waerde Moeder Aagje van Kla veren, Wed. J. Labree, betuigen wij, ook namens onze Betrek kingen, bij deze onzen opregten dank. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. weekend 1516 maart zal de dienst worden waargenomen door de doktoren: Den Haan, Schaefer, Teeu- wen. Gaasbeek, 's-Gravesande. Dienst der apotheken. Leiden: Geopend: Apotheek Douza, Douza- straat 31, tel. 21313; Apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. WARMOND Hedennacht is, in de leeftijd van 43 jaar, overleden mevrouw E. H. A. B. WalenkampIserief, echtgenote van dokter H Walenkamp. Het bericht van het overlijden van mevrouw Walenkamp zal in War mond met grote verslagenheid en ontroering worden ontvangen. Bij de huldiging, welke enige maanden geleden aan dokter Walen kamp bij zijn zilveren arts-jubileum ten deel viel, bleek hoe hartelijk de banden waren, welke ook mevrouw Walenkamp met de Warmondse ge meenschap verbonden. Haar moederlijk zorgen voor haar nog jong gezin belette haar niet ook zorg en belangstelling te hebben voor de patiënten van haar man en in moeilijke gevallen steun en opbeuring te brengen. Aansluitend bij die belangstelling voor de evenmens, ontplooide me vrouw Els Walenkamp een openbare activiteit als secretaresse van de Kath. Actie, als oprichtster en be heerster van de Kath. bibliotheek, als ijverig propagandiste van het Roode Kruis, terwijl zij haar medewerking ook gaarne gaf aan de Bejaarden sociëteit en de Retraite-vereniging „St. Agnes". De herinnering aan mevrouw Wa lenkamp zal in geheel Warmond een herinnering zijn aan een lieve en charmante doktersvrouwe, moeder van haar gezin en moeder van geheel Warmond. Massale doorlichting. Het comité voor tuberculose-onderzoek kwam onder voorzitterschap van dr. H. A. G. M. Walenkamp bijeen in verband met de doorlichting der bevolking op longtuberculose, welke doorlich ting zal worden gehouden van 22 tot en met 25 april a.s., in de zaal van hotel „De Zon". Ter vergadering wa ren mede aanwezig het volledig werk comité, dr. de Ruiter, medisch leider van het consultatiebureau te Leiden, de heer Van Rijn van de Fotu-en zij, die zich bereid verklaard hebben de ingezetenen te bezoeken om de deel nemers aan het onderzoek voor te lichten en te registreren. De voorzitter sprak er zijn voldoe, ning over uit dat zovelen bereid wa ren gevonden om voor dit grote volksbelang de helpende hand te bie den. De burgemeester wees er op, dat het onderzoek van de bevolking op t.b.c. door de inspectie van de volks gezondheid in de provincie en de dis. tricts-consultatiebureau-arts zeer noodzakelijk wordt geacht in verband met het aantal nieuwe gevallen van t.b.c., dat nog steeds wordt geconsta teerd. Hij dankte het comité van aan beveling en het werk comité voor de medewerking die zij hebben ver leend om deze doorlichting zo goed mogelyk te doen slagen. Een bijzon der woord van dank bracht hij aan de huisbezoekers(sters) die zich ge heel vrijwillig beschikbaar hebben gesteld om de deelnemers aan het onderzoek voor te lichten en te regis treren. Hij vertrouwt er op dat de inwoners deze vrijwilligers (sters) welwillend tegemoet zullen treden. Voor het vervoer van oude van dagen of zieken wordt zo nodig ge zorgd. De kosten van dit onderzoek zijn zo hoog, dat een bijdrage moet worden gevraagd en deze bedraagt voor volwassenen 1.per persoon en voor kinderen dei een dagschool voor onderwijs hetzij in Warmond hetzij elders bezoeken 0.25. Deze laatste bijdrage is geheel vrijwillig en geschiedt via de hoofden van scholen. Dr. de Ruiter belichtte nog eens het grote belang van deze door. lichting terwijl de heer Van Rijn, team-leider van de Fotu, kleuren dia's vertoonde, die zeer veel belang stelling trokken, en een duidelijk beeld gaven van deze zo gevreesde volksziekte. Re traite vereniging „St. Agnes". Het bestuur van de retraitever. „St. Agnes" alhier heeft besloten om dit jaar een recollectiedag te houden in Bergen N.-H. welke zal plaats vin den op woensdag 25 juni a.s. Warmonds fanfare. De War mondse fanfare is uitgenodigd om deel te nemen aan het bloemencorso dat op 26 april a.s. zal worden gehou. den en heeft deze uitnodiging aan vaard. Marktberichten LEEUWARDEN, 14 maart, Zuivel Gouda vol,et ƒ1.901.91; Edam mer 40+ 1.701.71 troodkaas 40 1.731.74 met stemming redelijk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2