I 0 1 SPEUR- NEUZEN 7 t Hoorntje Vernieuwing CLCó, uieet de tegen komt ZATERDAG 15 MAART 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Wie puzzelt mee 1 2 i 4 5 i 8 9 10 11 12 14 15 16 ■li) 19 20 21 21 u 24 25 28 29 30 31 32 33 34. 35 56 3/ 1 39 40 41 43 44 '46 49 49 50 51 52 53 54 Horizontaal: 1. bundel, 4. herzie ning, 10. karakter, 12. wereldtaal, 13. voorzetisel, 14. zijde van het voor hoofd. 10. afkorting van berylium, 17. achtervoegsel, 18. stiftje van een rijgsnoer, 20. grondstof van het lin nen, 21. West-Afrika (afk.), 23. plaats in Gelderl., onder Ermelo, 25. meisjes naam, 27. volgens andere (afk.), 28. telwoord(Eng-), 29. livreiknecht, 31. smalle laan, 35, niet vast, 37. afkor ting van selenium, 38. voor, 39. ge- lukaanbrengend voorwerp, 42. bij woord, 43. gindse, 44. houten klep per, 48. kant, 47. water in N. Brab., 48. positieve, eleotrische pool, 50.stre ling, 51. bid (Lat.), 52. snede, 53. gem. in Gelderl., 54. achting. Verticaal: 1. smaadschrift, 2. vis, 3. metalen haak, 4. bloedrode bes, 5. gem. in Gelderl., 6. van onderen (afle), 7. lijst, 8. uit of betreffende Ierland, 9. eind, 11. jongensnaam, 15. de 5de maand van de Rep. kalender, 17. alvorens, 19. meisjesnaam, 20. bloedwraak, 22. gravin uit het Holl. Kruis, 24. rivier in Italië, 26. alge meen kiesrecht (afk.), 30. herkau wend dier van het geslacht der hert achtigen, 32, en personne (afk.)., 33. roem, 34. vormelijk, 36. afkorting van scandium, 37. gebod, 39. verfstof, 40. mondeling, 41. eenmaal, 43. genoeg gekookt, 45. zeer brandbaar koord, 46. wiel, 47. vlaktemaat, 49. rivier in En geland, 51. voorzetsel. OPLOSSING VAN DE VORIGE WEEK Horizontaal: 1. sop, 4, terug, 8. Dan, 11. Malaga, 13. raad, 16. ed, 18. kano, 19. kaam, 20. Aa, 21. tol, 23. N.G., 24. Henk, 25. pal, 26. mees, 28. Sara, 29. eer, 30. rein 31. do, 32. kardeel, 35. eis, 36. lamp, 38. taël, 39. Bn, 40. sa, *41. sok, 43. al, 44. G.P., 45. stal, 47. riem 49. bar, 50. Samaria, 53. N.S., 54. di va, 55. bal, 56. balk, 58. prei, 59. Lek, 60. mark, 61. s.o., 62. rap, 64. o.l., 65. eend, 66. pols, 08. la, 69. trio, 70. li moen, 72. neg, 73. niets, 74. ten. Verticaal: 2. om, 3. pak, 4. tang, 5. ego, 6. Ra, 7. granaat, 8. dam, 9. A.D., 10. pet, 12. lans, 14. aak, 15. dal, 17. domein, 19. kerk, 20. Aare, 22. leis, 24. ha, 25. Peel, 27. en, 28. soms, 29. edel, 30. rebus, 31. Da, 33. raam, 34. een rokertje extra willen hebben, ra den we aan bijgaande puzzel op te lossen en in te zenden voor don derdagmorgen 12 uur! aan de PUZZELREDACTIE van dit blad. De eersten, die met onze weekpuz zel een bedrag van vijf gulden win nen zijn Corry Niestihoven, Titus Brandsmalaan 55 te Leiden en En- gelien van Steyn, Watertje 8 in Zoe- terwoude. De prijzen worden hen dezer dagen overgemaakt. lepra, 36. laar, 37. por, 40. stal, 42. kink. 44. gavial, 45. smak, 45. Liba non, 48. es, 49. bier, 51. Abel, 52. aard, 54. Dr., 57. L.K., 58. polo, 59. log, 60. mei, 61. soms, 63. pas, 65. erg, 68. pit, 67. set, 69. te, 70. Ie, 71. Ne. De recente wijziging in. de prijzen, die we beschikbaar stellen voor de winnaers van onze wekelijkse kruis woordpuzzel, was een voorloper op een nieuwe herziening, die we met ingaing van vandaag, dus aan de inzenders van de vorige week -- gaan invoeren. De grootse verandering is wel, cat de drie prijzen tot twee worden teruggebracht. Maar de mogelijkhe den worden zoveel groter. Wat heb je per slot van rekening aan een si garettenkoker als je niet rookt? Aan een sieraad, als je niet van opsmuk houdt of aan een boek als je de hele dag over boeken gebogen, des avonds geen boek meer zien kunt? De prijzen, die we van nu af aan uitloven zullen zonder twijfel bij iedereen in de smaak vallen. Voor twee goede inzendingen die bij loting worden aangewezen, stellen wij elk vijf gulden beschikbaar. Ieder, die zijn spaarpot wat wil aanvullen, die aan vakantie denkt of een feestje wil houden en ook hen, die veel nylons nodig hebben of eens maar uit doorgaans betrouwba re bron heeft men mij verzekerd dat het historisch is", zei pater Ed- mar Vergouwen, toen wij dezer da gen bij hem op de thee kwamen en hij vertelde ons een geschiedenis, welke in ons goede en geacheveer de vaderland een, laten we zeggen, hoogst ongewone gang van zaken geweest zou zijn. Op een van de afgelegen missie postjes op Nieuw Guinea zat een missionaris deze pater was in het rijke bezit van twee panta lons. Hij vond dit echt een overbo dige luxe en be sloot een paar van zijn parochi anen, twee nobe le papoea's edoch zonder broek, te verrassen met deze van beschaving getuigende kledingstukken. De dorpse notabelen waren de hemel te rijk met hun nieuwe aan winst en de eerstvolgende zondag stapten zij hiermee het kerkje bin nen en namen plaats helemaal voor aan, pronkend als pauwen en hun dorpsgenoten de ogen uitstekend. De pater bemerkte toen al iets van onrust in de gelederen, maar had toch geen vermoeden van de ont wikkeling van de affaire. Zondag daarop stond onze pater klaar om de Mis op te dragen, maar er waren geen parochianen te be kennen. Alleen zaten daar, voorin, de twee papoea's, bebroekt en wel, maar toch niet helei aal meer op hun gemak. De kerk bleef leeg en de missionaris kon slechts tegen die twee aankijken. Van een plooi in de broeken kon niet meer gespro ken worden. Dit ging de herder te ver en hij riep later op de dag al zijn mensen bij elkaar in de kerk, ook de twee onrustzaaiers en beklom de geïm proviseerde preekstoel. Er kwam geen donderpreek, maar de pater bleek in zijn toen volgende uit spraak ervan overtuigd, dat de be schaving ook té snel kan gaan. „Vol gende week zondag verwacht ik weer iedereen in de kerk", zo klonk het ex cathedra, „maar dan allemaal zónder broek". Ziet u, de kern is overal hetzelfde, maar de aankle ding verschilt hier en daar EEK Luister, Annemarie heeft nieuws! ANNEMARIE VAN RADIO LUXEMBURG ..rkt.pl Zond», .n. Heerlijk nieuws, del xe hoorde ven vekmennen-ileaeri- Sum N op 208 ~l« (Keil 1«3R> Om „It K.II M..H ANt *A" ul I. h* .«J*.l,.k.lm verleden I We waren zover de stad niet uit, of we hebben de afgelopen week de schrik van ons leven doorge maakt. Nietsvermoedend gingen wij door een laantje, toen we onver hoeds besprongen werden door een grote leeuw. Onze reactie verliep uiterst kalm: we legden aan en schoten.... dit plaatje. Bij nader beschouwing van onze buit, bleek, dat zijn huid geen talgkliertjes be vatte, tengevolge waarvan de al gen er bezit van hadden kunnen nemen. Bovendien zag het er naar uit, dat hü al sinds zijn geboorte niets meer gegeten had (vergeef hem dus zijn honger!) maar dat kon ook niet anders want hij was van steen. In welk laantje kunt u het beest „thuis" brengen? De vorige week We hebben het de vorige week vrijgelaten iets te vertellen over de geschiedenis van het steentje van het paard en de os. Niettemin kre gen we er heel wat inzendingen op binnen. Een daarvan kwam van Ton Zandbergen, Morsweg 25—23 te Leiden, die schrijft: „Steen boven het poortje aan de Stille Rijn 1614 te Leiden: relief - voorstelling van een paard en een os met onderschrift en het jaartal 1644. Het poortje geeft toegang tot de achterzijde van 't perceel Haar lemmerstraat 119, waar de vlees houwer Paulus Janszoon den Drij ver van 16091650 zijn beroep uit oefende. De steen en het poortje werden in 1937 gerestaureerd door de zorg van de vereniging „Oud Leiden". Door loting werd Ton Zandber gen de winnaer van de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan bet plaatje gemaakt ts. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meelooL .—-IT-. 4*^ Clndet ttiaedeiA patapCu Klemmende deuren zelf repareren Het is een ellendig iets als deu ren klemmen of slepen, dus is het zaak hieraan wat te doen. Indien de deur sleept over de dorpel, dan komt men er dikwijls toe de deur er uit te nemen en aan de onderkant er een stukje af te schaven. Toch is dit niet altijd de juiste weg; het kan aanleiding zijn, dat er een grote kier door ontstaat. Immers, de fout kan evengoed lig gen bij de scharnieren. .Men begint dus deze scharnieren te controle ren en wel eerst de bovenste. Een buitendeur b.v. heeft meestal 3 scharnieren en als de bovenste een beetje los zit, volgt de tweede al heel gauw. Probeer de kwestie dus eerst op te lossen door de scharnie ren wat vaster aan te draaien. Nu is het zó, dat dit in vele gevallen niet gemakkelijk is, want schroeven in buitendeuren roesten dikwijks en daardoor kan het zijn, dat, als men al beweging in de schroef kan krijgen, men zal ontwaren, dat de schroef steeds doorgedraaid kan worden, d.w.z. hij is „dol" gedraaid en dan heeft het geen nut verdere pogingen te ondernemen. "De schroef is dus uit, het ontstane gat dicht gemaakt door een stevig houtje, be smeerd met houtlijm, in te slaan, goed stevig vast en de lijm even laten drogen. Kan men, met het oog op de wijdte van het gat, in de scharnier een iets dikkere schroef gebruiken, dan is dat nog beter. Indien ook dit niet meer helpt moet er een nieuwe scharnier ingezet worden. Dit is een nauw keurig werkje. Men doet er verstandig aan de scharnier mee te nemen naar de winkel en een nieuwe van precies dezelfde grootte uit te zoeken. Ook dan moeten echter de gaatjes eerst dicht gemaakt worden en dat doet men als bpven omschreven- Veelal is het euvel van slepende of klem men reeds verholpen. Pas indien blijkt bij het herstellen van de deur, dat het euvel van klemmen of slepen niet ligt in een defect of in ouderdom van dé scharnieren, kan men er toe over gaan de deur er even uit te nemen en op de plaatsen waar zij klemt, er een klein beetje af te schaven. Teken de plek, waar de deur klemt, af op de deur en zorg er voor dat men alleen op die plaats of plaatsen er een beetje afschaaft, maar niet meer dan nodig is. Nimmer schave men van binnen kant deur naar buitenkant, want dan zal het in de meeste gevallen zo zijn, dat aan de sluitzijde van de deur het hout afsplintert en dat is een lelijk gezicht, afgezien van het feit, dat er een tochtkier ontstaat. Ook moet men niet te gauw klaar staan met de schaaf, want het kan heel goed zijn, dat het klemmen alleen in een vochtige periode plaats heeft en dan houdt het klem men weer op, als die vochtige pe riode weer voorbij is. Men kan in een dergelijk geval veelal reeds volstaan met de klemmende plaat sen in te wrijven met een beetje vet, daarmede is dan de klemperio de" wel te overbruggen, maar be reikt er tevens mede, dat er geen tochtkier ontstaat. Is er dooi omstandigheden aan de bovenkant van een buitendeur een te grote opening, dan kan men dit verhelpen door op de boven dorpel een klein latje, geschilderd in dezelfde kleur als de deur te spijkeren. Dit moet men doen bij gesloten deur, zodat het latje ste vig tegen de deur kan worden aan gedrukt, alvorens men er sijpers inslaat. Tocht die deur aan de onderkant, kan dient men gebruik te maken van een koperen tochtstrip, of schuimrubber tochtlat. Spijker nimmer een latje op de onderdorpel, want daardoor wordt deze dorpel te hoog (hoger dan men gewend is) en dan loopt men gauw kans te struikelen. Uit de keuken geklapt Weet U dat yoghort voor allen die met de vertering van onze zwa re winterkostjes wel eens moeite hebben, een prachtig hulpmiddel is? Yoghurt is niet alleen voed zaam (het bevat dezelfde bestand delen als melk), maar is ook bij zonder lichtverteerbaar en werkt bovendien stimulerend op de spijs verteringsorganen. Als nagerecht na b.v. stamppot is yoghurt dus wel bij uitstek geschikt. ZONDAG: waldorfsla, cotelet suis se, Brussels lof, aardappelen, De federatie van Franse para- plnfabrikanten heeft de modellen voor deze zomer een dezer dagen in Parijs getoond. Van boven naar beneden: „Uoee" met een bij haar toilet passende paraplu, „Ingrld" met een met kersen gedecoreerde paraplu en „Llliane" met een re genscherm, uitgevoerd in blauw en wit. yoghurtpudding (capucijners in de week zetten). MAANDAG: capucijners, aardap- pelpurée, gebakken uien, spek saus, wentelteefjes. DINSDAG: rolpens, rode kool, aardappelen, drie in de pan. WOENSDAG: gebakken aardappelen met kaas, veldsla, tweekleuren- vla. DONDERDAG: gebakken prei, rijst, eierragout, warme griesmeelpud ding (stokvies weken). VRIJDAG: stokvisschotel, schuimi ge yoghurtvla. ZATERDAG: bami, fruit. Recept: Yoghurtpudding. Vz 1 yoghurt, 50 gr rozijnen, ge- confijte vruchtjes, 2 dl. water, 50— 75 gr basterdsuiker, 7 blaadjes ge latine, slagroom, sap van 1 citroen. De gelatine in ruim water weken. De rozijnen met het water en 3 lepels suiker opwellen en van het vuur af de goed uitgeknepen gela tine erin oplossen. Wat af laten koelen en vermengen met de yog hurt (opgeklopt met de rest van de suiker), de gesneden vruchtjes en het citroensap, wanneer de massa enigszins drillig gaat worden nog eenmaal doorroeren om uitzakken van de vulling te voorkomen en dan over doen in een met boter in gezette vorm. Goed stijf laten wor den, keren, garneren met slagroom en geconfijte vruchtjes. Recept: Schuimige yoghurtvla. Vz 1 yoghurt, 2 eieren, 2 dl. melk, 30 gr. suiker, 8 gr. gelatine, ci troenrasp. De eidooiers met suiker kloppen, verdunnen met wat warme melk en met dit mengsel de rest van de kokende melk binden. Van het vuur af de geweekte gelatine hierin op lossen, de vla wat af laten koelen, de yoghurt toevoegen en daarna de stijfgeklopte eiwit en citroenrasp er voorzichtig doorscheppen. De vla in een vlaschaal of coupe-glazen overdoen. U kunt niet alles weten Uw zeemlap kunt u schoonmaken in een lauw sopje, waarin ammonia is toegevoegd. Goed naspoelen met schoon water, waarin wat azijn. Behandelt men vlekken met te- tra, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten. Tetradampen zijn giftig en men kan er onwel van worden. Een vettige plek op een gewitte muur verwijdert men, door de plek eerst droog goed of te schuieren. Daarna strijkt men er een dun laag je blanke lak overheen. Pas als dit goed droog is, zult u geen moeilijk heden meer hebben met het witten. Laat, voor de schoonmaak be gint, de koolborstels van uw stof zuiger eens nazien. Het plotseling weigeren van uw stofzuiger is mees tal te wijten aan één of beidé ver sleten koolborstels. Hebt u last van mos op het dak, besproei dit dan enige malen met water, waarin een beetje ijzervi triool is opgelost." De lente is in aantocht en de win- terkleding gaat de kast in. Naast de zomerkleding, of voorjaarskleding, komen ook de regenmantels weer tevoorschijn. Geruime tijd zijn de juist in ons land zoveel gedragen regenmantels stiefkinderen ge weest, totdat men ging inzien, dat dit een dankbaar terrein is voor de mode. Sinds die tijd werden de re genmantels steeds modieuzer en aardiger en leuker om te zien. Waarom ook niet, bij het sombere regenweer moet juist geen sombere kleding gedragen worden. Neen, iets fleurigs zal het goed doen. Op zich bleek de opdracht voor de couturiers niet zo eenvoudig, want naast een modieuze lijn moest ook de praktische bruikbaarheid van dit beschermende kledingstuk in het oog worden gehouden. Hier moest een compromis gevonden worden, dat inderdaad veelal ge vonden wordt. Dat zien we aan de collecties, die er ook nu weer zijn. Wat denkt u van een regentoilet je, als op onze illustratie? Is het re genachtig weer dan trekt u dat aan, want de japon en de regenmantel zijn van hetzelfde materiaal ver vaardigd: een lichtgrijze, tegen zil ver schijnende waterafstotende stof waarvan een juweel van een japon netje werd gemaakt eneen ge heel bijpassende regenmantel met een grote capuchon. Werkelijk ver rassend aardig. Het is maar een snufje, want ve len zullen haar gewone japonnetje met de gewone regenmantel zeker zo aardig vinden, Vnaar het idee is toch wel erg leuk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12