®e£eid4e(Bou/Yant Monaco beeft een Monaco- Pakanbaroe in handen van de regeringstroepen „Wij zullen de strijd voortzetten", De laatste Nederlanders uit Boekittinggi Gratie voor Djamila Chessman begint zijn laatste gang Parijse politiemannen hielden fluitconcert De wind blijft in de oosthoek VRIJDAG 14 MAART 1958 49ste JAARGANG No. 14359 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN steekt de (X^CLty uit BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 zegt de tegenregering Caltex-employé's in goede welstand De Indonesische regering heeft gisteren verklaard, de slag om Pakan baroe te hebben gewonnen. Zij beweerde, dat haar troepen reeds 25 km zijn opgerukt naar Boekittinggi, het centrum van de contraregering op Midden-Sumatra De perschef van de Indonesische tegenregering te Singapore heeft don derdagavond meegedeeld, dat er bij het vliegveld van Pakanbaroe een felle strijd gaande was. Hij gaf toe, dat parachutisten van de centrale regering een geslaagde luchtlanding op dit vliegveld hadden uitgevoerd. Deze mili tairen waren later echter door negenhonderd man van de tegenregering aangevallen. „Wij zullen de strijd voortzetten tot de laatste man", aldus de woordvoerder van de tegenregering. RADIO-PADANG KWAM ADEM TE KORT Radio-Padang heeft donderdag avond zijn uitzending van 22.30 uur midden in een program onderbroken en is sedertdien op geen enkele golf lengte, waarop gewoonlijk werd uit gezonden, meer gehoord. Radio-Padang begon de gesproken uitzending donderdagavond op tijd, maar het zendvermogen schijnt te zijn afgenomen. Na twee uur was het gesproken woord te zwak om boven de zoemtoon van de zender te kun nen worden gehoord. Premier Djoeanda. zei donderdag, dat evacuatie van buitenlanders uit het oliegebied bij Pakanbaroe niet meer nodig is, omdat „onze troepen het gebied reeds bezet hebben".' Amerikaanse oorlogsschepen had den derhalve „niets meer te maken" in de nabijheid van Indonesië, zo voegde hij eraan toe. PITRIET WIEG 24.50 Bekleed met gebloemde zyde, wit - bleu - rose HAARLEMMERSTRAAT 172174179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Reiswiegjes Tt HUUK (Advertentie) Een woordvoerder van de Caltex in Singapore zei donderdag, dat de 700 Amerikaanse, Australische, Britse en Nederlandse employé's in goede wel stand verkeren. NIEUW TOEZICHT OP K.P.M. Premier Djoeanda heeft gisteren bij decreet een nieuwe, zeven leden tel lende commissie van toezicht voor de K.P.M. ingesteld. In het decreet werd gezegd, dat de K.P.M. „tijdelijk nog onder rege- ringstoezicht staat". Wat de beteke nis van die zinsnede was, is voor weii- nigen in Djakarta duidelijk. De nieuwe commissie is samenge steld uit vertegenwoordigers van de Jndonesische marinestaf, van de mi nisteries van scheepvaart financiën, handel en arbeid en van de Indone sische scheepvaartmaatschappij Pelni. „TEGEN-INVASIE" OP JAVA? De „Singapore Standard" heeft vrijdag gemeld, dat troepen van de Indonesische buitengewesten een in val in Java zouden voorbereiden. Het blad schreef dit wel wat fantastische bericht te hebben vernomen van een „zeer hoge militaire koerier der op standelingen", die van Celebes op weg was naar het legerhoofdkwartier der opstandelingen in Midden-Su matra. Volgens de „Singapore Standard" zou deze koerier hebben verklaard, dat provinciale militaire leiders, met inbegrip van diegenen, die tot dusver de centrale regering trouw waren ge bleven, tot een gewapende actie op Java hadden besloten na de inval der regeringstroepen in Midden-Sumatra. CALTEX-TERREIN BEZET De legerwoordvoerder in Djakarta heeft medegedeeld, dat de regerings troepen in de afgelopen nacht Rara- bai, het basiskamp van de Caltex op haar olieterreinen bij Pakanbaroe, hebben bezet. De bezetting had plaats donderdag avond acht uur plaatselijke tijd door luchtlandingstroepen, die vanuit Pa kanbaroe oprukten. De legerwoordvoerder deelde mede, dat alle olieterreinen thans in han den der regeringstroepen zijn. Gisteren op Schiphol Midden-Sumatra IJET WEGSTERVEN van de stem van Radio-Padang uit de ether mag voor velen een symbolische be tekenis hebben, n.l. dat de „rebellen" in Midden-Sumatra geen kracht ge noeg hebben om weerstand te bieden aan de strijdkrachten van de centrale regering te Djakarta aan de andere kant staat, dat de vorderingen van Djakarta's invasie-leger ook niet zó overdonderend zijn. Ondanks alle successen van Soekarno's leger kon het toch wel eens een lang- 0 durige geschiedenis worden. Zelfs al zou het de regerings troepen gelukken Padang en Boe kittinggi te bezetten en de „rebellen" uit deze plaatsen te verdrijven, dan nog zouden de aanhangers van de te genregering zich waarschijnlijk niet gewonnen geven; zij zouden een guerilla-oorlog beginnen in de bossen en de bergen En als men bedenkt, dat de troepen van de centrale rege ring er nog niet eens in geslaagd zijn om op Java zelf het bendewezen te onderdrukken, kan men wel nagaan, dat het heel lang duren kan voordat de laatste „rebel" uit de rimboe is verjaagd. Men kan dan ook veilig aannemen, dat voor geruime tijd Soe karno's gezag in de uitgestrekte bui tengewesten slechts op papier zal be staan en in die tijd kan er nog van alles gebeuren. De grootste zorg ook voor het buitenland is, dat in die tijd de communisten de kans krijgen om zich van de macht meester te maken. Van daar de steeds groeiende belangstel ling zowel van het Westerse kamp als van het Sovjet-blok voor de ont wikkeling van de toestand in Indone sië. Beide kampen bekijken elkaar met argwanende ogen, beducht als zij zijn, dat er van de een of van de andere kant geïntervenieerd zal wor den. Vooral de Amerikanen worden met wantrouwen bekeken, men ver trouwt die Amerikaanse oorlogsbo dems niet, welke in de haven van Singapore liggen. Er behoeft maar iets te gebeuren of de Amerikanen ,Ja, nu lachen wij er een beetje om, maar onze twee jongens waren verschrikkelijk bang, toen de drie Mustangs en een bommenwerper bo ven Boekittinggi vlogen en de radio zender tot zwijgen bracht", zo ver telde de heer Th. M. Weiter, agent van de A.N.I.E.M. in Midden-Suma tra, toen hij met echtgenote en kin deren uit de K.L.M.-machine stapte, die het gezin van Singapore naar Nederland had gebracht. De heer Welter met zijn gezin en de heer J. van Leeningen, machinist van de electrische centrale te Boekit tinggi, waren tezamen met de mon teur Torop veertien dagen geleden uit hun standplaats vertrokken, de laatste Nederlanders, die nog in Boe kittinggi verbleven. Met eenbus werd de reis naar Medan onderno men, een tocht, welke 18 uur duur de. Hier moest de heer Torop achter blijven, omdat hij geen uitreisvisum in zijn paspoort had staan en het bui tengewoon lang kon duren om dit voor het vertrek uit Indonesië nood zakelijke bewijs te verkrijgen. De familie Weiter en de heer Van Lee ningen slaagden er na veel moeite President Coty heeft gisteren gratie verleend aan de 22-jarige Djamila Bouhired, de Algerijnse vrouw die door een Frans militair gerechtshof in juli van het vorige jaar ter dood veroordeeld was. Aan twee andere ter dood veroor deelde Algerijnse vrouwen is even eens gratie verleend. De doodstraf is voor alle drie veranderd in levens lange tuchthuisstraf. Het gratieverzoek werd vorige week bij president Coty ingediend door de Franse minister voor Alge rije, Robert Lacoste, nadat in Frank rijk herhaaldelijk tegen het vonnis geprotesteerd was en de 22-jarige Djamila reeds werd betiteld met de ere-naam „Arabische Jeanne d'Arc". Djamila werd veroordeeld wegens een bomaanslag in Algiers, waarbij een Franse soldaat gedood werd en veertig gewond. Sedert haar veroordeling is zij op gesloten in de dodencel van de Fran se gevangenis in Algiers. Het is nog niet bekend, of zij haar straftijd ook en de Russen zitten elkaar op de huid. in Algiers zal doorbrengen. en door zeer toevallige omstandig heden in om passage te krijgen op een boot van de Java-China-Japan- lijn, welke de Nederlanders naar Singapore bracht. Eenmaal in Singa pore verliepen de boekingen voor een K-L.M.-vliegtuig naar Amsterdam zeer vlot. En zo kwam het vijftal, na een avontuurlijke en zeer ver moeiende reis van veertien dagen in Nederland aan, waar zij liefderijk ontvangen werden in het paviljoen van Schiphol, waar reeds zo vele re- patriërenden op voorlopige wijze zijn geholpen. „Het bombardement vond overdag om 11 uur plaats", vertelde de heer Van Leeningen. „Ik zat juist in mijn auto en bevond mfj op weg naar de centrale, die 8 kilometer buiten Boe kittinggi ligt. Wij zouden die dag de centrale juist aan de militaire super visor overdragen. Voordat wij aan schuilen dachten, waren de Mustangs reeds overgevlogen. Overigens was de zender vier dagen later al weer in de lucht". Hij merkte op, dat de Nederlanders op Midden-Sumatra geen overlast van de bevolking hebben gehad. „De stemming was meer anti-Dajarta dan anti-Nederlands". Dat de Nederlanders tenslotte toch zouden moeten terugkeren, was reeds geruime tijd geleden duidelijk. In november was zijn echtgenote reeds uit Boekittinggi vertrokken en naar Nederland teruggekeerd. Prinse Gracia van Monaco heeft vrijdagochtend het leven geschonken aan een zoon. De jongen kreeg de na men Albert Alexandre Louis Pierre. Het kind, dat om 10.48 uur Neder landse tijd werd geboren en op een half ons na acht pond weegt, is auto matisch troonopvolger in het Mona- gaskische vorstenhuis Grimaldi. Direct na het bekend worden van het door de Monagasken zo lang verbeide heugelijke feit werd overal in het vorstendom de rood-witte vlaggen uitgestoken. G*-ote aantal len bloemstukken begonnen op het paleis binnen te stromen. Het is het tweede kind uit het hu welijk van prins Rainier van Mona co met de vroegere Amerikaanse filmster Grace Kelly, thans prinses Gracia Patricia. Hun eerste kind, prinses Caroline, werd op 23 januari 1957 geboren. Mevrouw Kelly was tijdens de be valling in het paleis aanwezig. Prins Rainier en hofkapelaan Francis Tucker begaven zich terstond naar de paleiskapel voor een dankgebed. Zes Monagaskische carabinieri in hun blauw met rode uniformen be gaven zich op de door een stralende zon beschenen rots van Monaco naar hun kanonnen om de 101 vreugde schoten af te vuren. Morgen, zaterdag, zal het in het prinsdom een openbare vrije feestdag zijn en alle jachten in de haven zullen gepavoiseerd worden. Prinses Gracia maakt het wel; de bevalling is zeer goed verlopen. Ook de toestand van de baby is uit stekend. De troon van de Grimaldi's bestaat 990 jaar. In Monaco bestaat geen be lastingen en geen dienstplicht, maar de 20.000 Monagasken zouden volgens een verdrag van 1919 met Frankrijk deze rechten hebben verloren en bij Frankrijk zijn ingelijfd, indien er bij de dood van prins Rainier geen man nelijke of vrouwelijke troonopvolger zou zijn. Geheel indruisend tegen het proto- De inmiddels, niet in de laatste plaats door zijn boeken, beroemd gewor- col is het heugelijk feit van de ge-! den ter dood veroordeelde Amerikaan Caryl Chessman die op allerlei ma- boorte van een prins bekend ge- i njeren reeds tien jaar lang de voltrekking van zijn doodvonnis heeft weten 'maakt door een onbekende jonge te stellen, wordt hier bewaakt door twee rechercheurs terwijl hij de vrouw, die in een opwelling van staatsgevangenis in Los Angeles verlaat om te worden overgebracht naar enthousiasme het nieuws uit een de £evansenis van St. Quentin. Chessmans laatste poging om herziening raam van 't paleis naar de wachtende van zijn Proces te verkijgen is onlangs definitief mislukt, menigte buiten schreeuwde. Als eerste werd president Coty van werd gezonden om haar over de aan- Frankrijk telefonisch op de hoogte beveling van de kroonraad in te lich- gesteld. Soraya verstoten In een communiqué van het kei zerlijke Perzische hof is vandaag officieel bekendgemaakt, dat het huwelijk van de Sjah van Perzië en keizerin Soraya ontbonden wordt omdat het kinderloos is gebleven. Naar Islamitisch recht kan de „ta- lak" (scheiding) tot stand komen door een eenzijdige wilsverklaring van de man. Deze ontslaat de vrouw „uit zijn bescherming". De Sjah was sedert 1951 getrouwd met Soraya, wier moeder van Duitse afkomst is. Soraya was zijn tweede vrouw; voordien was hij gehuwd ge weest met Faroeks zuster Fawzia, welk huwelijk ontbonden werd, om dat zij slechts dochters kregen en geen mannelijke troonopvolger. De Sjah zelf is thans 38 jaar. Het besluit voor een scheiding was gevallen na 3 zittingen van de kroon raad, waarop men eenstemmig van mening was geweest, dat een kroon prins en troonopvolger een recht streekse afstammeling van de Sjah moest zijn. De Sjah had met diepe droefheid de aanbeveling van de raad aanvaard en zijn bewondering uitgesproken voor Soraya's toegewüdheid aan 's lands belangen en haar diensten voor de welvaart van het land gedu rende hun huwelijk. De Sjah had met nadruk verklaard, dat zij haar hoge rang had verdiend. Uit het communiqué blijkt voorts, dat er een boodschapper naar Soraya ten en haar antwoord te vernemen. Soraya had geantwoord, dat zij tot elk offer bereid was om het voortbe staan van de dynastie te verzekeren. Met opzijschuiving van zijn eigen ge voelens had de Sjah daarna op 10 maart j.l. op een vergadering van de kroonraad met instemming van de keizerin besloten te scheiden. Het communiqué is gelijktijdig ge publiceerd te Teheran en in Keulen, waar de keizerin bij haar vader. Per- zië's ambassadeur in de Bondsrepu bliek, vertoeft. Topconferentie alleen over ontwapening In kringen van de Westduitse christelijk-democratische partij is vernomen, dat de partij geen be zwaar zal hebben tegen een topcon ferentie met de ontwapening als enige belangrijke agendapunt. Vol gens berichten uit Manilla zou mi nister Dulles daar te kennen hebben gegeven, dat de Ver. Staten bereid zijn een dergelijke agenda voor een topconferentie te verwegen. rijk en het Kanaal uitstrekt, zal daar bij slechts langzaam in onze richting opdringen. De komende nacht zal op vele plaatsen weer lichte tot matige vorst voorkomen, morgen neemt de bewolking in de hogere niveaux iets toe, maar de neerslagkansen blijven gering. De wind blijft in de oosthoek. Oit nummer bestaat uit 10 pagina's Demonstratie voor bet parlement Enige duizenden Parijse politie mannen hebben donderdag in het hartje van Parijs luidruchtig gede monstreerd voor meer salaris en een grotere gevarentoeslag. Circa zevenduizend politiemannen in uniform en in burger verzamelden zich donderdagmiddag voor een stille protestdemonstratie op het plein bij de prefectuur, doch de betoging groeide uit tot een concert vsin po- litiefluitjes en autoclaxons. Toen een hoge functionaris van de prefectuur naar buiten kwam en tot stilte maan de, werd hij in het gebouw terugge drongen, terwijl de verbolgen politie mannen luidkeels „aftreden" riepen. Later verzamelden zich een dui zendtal politiemannen op de boule vard voor de prefectuur, waar zij het verkeer tot stilstand brachten. Een driehonderd man marcheerde flui tend langs de Seine naar het gebouw van de Nationale Vergadering, om daar aan hun eisen kracht bij te zet ten. Er ontstonden gigantische ver keersopstoppingen bij de prefectuur en het gebouw van de Nationale Ver gadering, tegen de Place de la Con corde. In de Nationale Vergadering ont stond tumult van de linkerzijde, toen Bourges-Maunoury meedeelde, dat de betoging „ontoelaatbaar" was. De vroegere Parijse prefect Dides wilde het woord voeren, doch de linkse afgevaardigden maakten hem met hun lawaai onverstaanbaar. Tegen etenstijd verliep de betoging. Afgevaardigden in de wandelgangen van de Nationale Vergadering noem den de demonstratie van de politie „het grootste schandaal van de vier de republiek". voert een fiere en open strijd. lxl stem op A. v. Dijk 19 punten. Kiest A. v. Dijk No. I voor de groslijststemming van de gemeenteraad. (Advertentie- Een depressie, die gisteren in om vang afnemend juist over ons land trok, heeft zich in de richting van Zuidoost-Europa verwijderd. De zach tere lucht, die in de zuidelijke pro vincies doordrong, moest daarbij weer terrein prijs gevenen plaats maken voor koude continentale lucht, die met noordoostelijke wind uit Scandinavië wordt aangevoerd. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam daarom in een groot deel van ons land lichte vorst voor. De neer- slagzöne, die gisteren sneeuwval en enige regen veroorzaakte, verliet in zuidelijke richting ons land, waarna een gebied met opklaringen zich over enze omgeving uitbreidde. Ten wes ten van Ierland koerst een diepe de pressie naar het noordoosten. Aan zijn zuidflank voeren zuidwestelijke winden zeer zachte lucht in de rich ting van het Kanaal. De voorste begrenzing van deze lucht, die zich over Midden-Frank- (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.45 uur). ZONNIG WEER. Droog weer met weinig bewol king. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. 15 Maart zon op 6.56; onder 18.43; maan op 04.2; onder 13.57. Hoogwaterstanden 15 Maart v.m. 0.15; n.m. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 4 C. STOCKHOLM sneeuw 4 OSLO half bewolkt 12 KOPENHAGEN half bew. 6 ABERDEEN mist 16 LONDEN zwaar bewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt 1 BRUSSEL geheel bewolkt 1 LUXEMBURG zwaar bew. 0 PARIJS geheel bewolkt 2 BORDEAUX regen 10 GRENOBLE regen 3 NICE licht bewolkt 5 FRANKFORT geheel bew. 0 MUNCHEN sneeuw 0 ZüRICH zwaar bew. 0 GENèVE regen 6 LOCARNO geheel bewolkt 2 WENEN sneeuw 3 INNSBRUCK zwaar bew. 6 ROME zwaar bewolkt 9 AJACCIO zwaar bew. 6 MADRID geheel bewolkt 10 ALGIERS onbewolkt 7 Korreltje Bloemen zijn langs elke weg te vin den, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1