S)e &2idse(Soii/tcmt „Djakarta" bezette Bengkalis aan de oostkust van Sumatra Padangse bevolking hoorde scheepskanonnen Zelfs in Napels sneeuwde het De Sjah heeft geen troonopvolger Winterweer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 MAART 1958 Een kroon. MAAKT NIET GELUKKIG BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—Advert: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 BIJ VOLMACHT I-Jet is nog zo stil rondom; er wordt nauwelijks aan ge dacht: over veertien dagen worden de verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden, nj. op 26 maart. Het provinciaal besef is in de pro vincie, waarin we het voorrecht heb ben te leven, zeer gering in tegen stelling tot de meeste andere provin cies. Dat zwakke besef, een provinciale gemeenschap te vormen, is historisch en ook sociografisch verklaarbaar Het heeft geen zin zich daartegen te keren. Het is nu eenmaal zo. Maar met verkiezingen vlak voor de boeg is het een gevaarlijke situa tie. Niet alleen onderschat men licht de invloed, welke de Prov. Staten ten goede of ten kwade kunnen uitoefe nen, doch van veel meer belang is, dat de verkiezingen voor de Prov Staten in feite verkiezingen zijn voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Eerste Kamer wordt namelijk ..getrapt" gekozen door de leden van de Staten. De a.s. verkiezingen zijn dus van nationaal belang. Evenmin als bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer mag daarbij ook maar één stem verloren gaan. Het is daarom niet overbodig, ieder een, die op woensdag 26 maart bui ten zijn gemeente van inwoning ver blijft, of om redenen van invaliditeit of ziekte niet naar de stembus kan gaan, op te wekken bij volmacht zijn stem uit te brengen en dat dan op de K.V.P.! Er is daar de grootste spoed bij; de aanvrage om bij volmacht te stemmen is open tot en met morgen, ter secre tarie der betrokken gemeente. (El ders in dit blad vindt men, voor de zoveelste maal, de eenvoudige voor schriften). Laat geen stem verloren gaan! Wees trots op uw democratisch recht en bevestig, indien nodig, uw' recht door volmacht. NASSERS PLANNEN PRESIDENT NASSER van Egypte of liever: van de Verenigde Arabische Republiek laat er geen gras over groeien. Hij is stevig van plan om de Arabische staten en zo mogelijk ook Noord-Afrika tot één staat te verenigen, waarvan hij dan natuurlijk de leider zal zijn. Hij doet dat niet op de oude manier, n.l. door de desbetreffende landen met een militaire macht te veroveren, maar op de wijze van de moderne roofrid ders: door zich in het te veroveren land een aanhang te ver- 0 schaffen, die langs schijnbaar legale weg zijn bedje op maakt. Het is hem gelukt in Syrië zoveel vaste voet te krijgen, (o.a. door mid del van een legertje, toen Syrië zo genaamd in gevaar verkeerde) dat de Syrische regering hem het presi dentschap aanbood. Dat was de eer ste stap: de Verenigde Arabische Re publiek. De volgende was de toetre ding van Jemen. Nu volgt de agitatie in de andere Arabische landen om ook daar aan hangers te winnen. Jordanië heeft de bui al zien aankomen en kroop on middellijk onder de paraplu van Irak, waarmee het een federatie aan ging. Saoedi-Arabië zag die federatie met genoegen, gaf er zijn zegen aan, maar trad zelf niet toe. Koning Saoed speelde liever de rol van neu trale derde. Maar of hem dat lang gelukken zal, is een groot vraagteken. Nasser is reeds begonnen met te ageren tegen de Jordaanse en Iraakse vorsten, die hij aanduidt als verra ders van de Arabische zaak en als knechten van het imperialistische Westen. Ook koning Saoed krijgt er van langs; hij wordt beschuldigd van pogingen om president Nasser te doen vermoorden. Terwijl Nasser aldus enerzijds zijn tegenstanders zit zwart te maken, gaat hij anderzijds zijn eigen aureool wat bij-vergulden door Israël te be schuldigen. Nasser fungeert graag als de grote bestrijder van Israël, want op die manier wordt hij populair bij de Arabieren. Zondag j.l. beweerde hij in een propagandarede in Damascus dat er „imperialistische" plannen werden gesmeed om Israël uit te breiden tot de Nijl en de Eufraat Israël zou, al dus Nasser, volgens die plannen wor den uitgebreid met Jordanië, de Li banon en delen van Syrië en Irak. Als dat niet helpt, helpt niets meer. Als blijk van Nassers activteit in Noord-Afrika moge gelden de Tune sische beschuldiging, dat Nasser steun heeft verleend aan Tunesiërs, die van plan waren president Bourguiba te vermoorden. Men kan die berichten over ver ijdelde aanslagen in het Oosten ge rust met een korreltje zout nemen, want men weet nooit waar de feiten ophouden en de fantasie begint. Maar met die al of niet gefingeerde be richtgeving wordt een bepaald doel nagestreefd en in het Tunesische ge val is dat een poging tot afweer van Nassers aspiraties. In de Soedan heeft Nasser zijn neus gestoten. Hij is daar (in het grensgeschil) wat al te vlot van sta pel gelopen, wat hem zijn populari teit gekost heeft, zodat hij haastig terugtrok. Maar hij zal terugkeren, want Nasser geeft het niet op; hij is ambitieus en heeft grote plannen. Caltex-personeel uit voorzorg geëvacueerd Helicopter-Staf zoekt staf helicopters Dat Djakarta niet van plan is het bij dreigementen te laten, is gisteren gebleken uit de bezetting van het eiland Bengkalis. Dit is het eerste gebied van de Indonesische tegen-regering, dat door de troepen van Djakarta is bezet. Het is een klein smokkelaarseiland aan de oostkust van Sumatra, bij de rivier de Siak, schuin tegenover Singapore. De laitding is reeds vrijdag door driehonderd man uitgevoerd en gisteren pas bekend geworden. Politietroepen van de contraregering zijn naar het vasteland gevlucht. Er zou niet gevochten zijn. Volgens berichten uit Singapore zouden 4000 man Javaanse troepen op transportvaartuigen klaar staan voor een invasie bij Doemai, een van de punten waar de Caltex-oliemaatschappjj een vestiging heeft. OORLOGSSCHEPEN VOOR PADANG Aan de andere zijde van Sumatra, bij Padang, voeren gisteren twee kor vetten van de centrale regering tot op een mijl afstand van de haven en vuurden twee schoten in de lucht af. Daarop gingen zij voor anker en be waakten de haven. Het vlaggeschip van de Indonesi sche marine, de torpedojager „Gadja Mada", is, naar verluidt, ter hoogtt van Pariaman (noordwestelijk van Padang) waargenomen. Er zijn be richten geweest, dat het schip in Dja karta troepen aan boord had geno men. De landing op Bengkalis was vol gens een woordvoerder van de con traregering een symbolische operatie. De troepen van de tegenregering hou den de kust scherp in het oog in af wachting van grotere aanvallen. De woordvoerder zei, dat een zeer klein detachement van de politietroe pen der tegenregering op Bengkalis zich naar het vasteland had gered en zich daar diep in de wildernis had teruggetrokken. Het eiland was een schuilplaats voor smokkelaars, die sigaretten naar Singapore brachten. Onbeschermd. Men acht het in Singapore onwaar schijnlijk, dat het konvooi met de troepen der centrale regering aan boord de rivier de Siak op zal varen. De torpedojager „Gadja Mada" is de De Caltex oliemaatschappij heeft gisteren meegedeeld, dat zij met on middellijke ingang de olieproduki.c op haar velden op Midden-Sumatra heeft stopgezet. Behalve de oliewinning zijn ook de verdere werkzaamheden stopgezet. Een woordvoerder van de Caltex gehele zondag en maandag niet in zei, dat vijftig gezinnen op verzoek de Straat van Malakka gesignaleerd en de vier troepenschepen der cen trale regering zijn zonder enige be scherming. De woordvoerder sprak zijn ver trouwen uit, dat de tegenregering de overwinning zou behalen. „Ze kunnen landen,maar zij kunnen deze strijd niet winnen. U zult het spoedig zien". Deze woordvoerder deelde verder nog mee te verwachten, dat de Ame rikaanse torpedojagers Eversole en Shelton naar Midden-Sumatra zullen varen om te helpen bij de evacuatie van Amerikaanse onderdanen. maatschappij zouden op het terrein in Pakanbaroe blijven, maar hun intrek nemen in het hoofdbasiskamp in Roembai. Er bevinden zich 600 Amerikaanse gezinnen op het ter rein. „Wij hopen, dat de militaire actie onze werkzaamheden niet lang zal onderbreken", aldus de Caltex woordvoerder. Het op 125 miljoen dollar geschatte bedrijf van de Caltex ligt in he4 nie mandsland tussen beide partijen. De Caltex is vastbesloten een volledig neutrale houding aan te nemen. LEGERCOMMUNIQUé VAN DJAKARTA. Het Indonesische legerhoofdkwar- tier in Djakarta heeft dinsdag bekend gemaakt, dat drie gebieden aan de Oostkust van Midden-Sumatra van „rebellentroepen zijn gezuiverd". I In een legercommuniqué wordt meegedeeld, dat de officiële instan-1 ties in deze gebieden trouw zijn aan de centrale regering in Djakarta. 1 Volgens het communiqué hebben de regeringstroepen Soengei Pak- n ng, Bengkalis en Selat Par.djang bezet. AMERIKAANSE OORLOGS BODEMS. Een eskader van Amerikaanse oor logsbodems verzamelt zich bij Sin- gepore, gereed om, zo nodig, de Ame rikaanse burgers in het bedreigde ge bied van Sumatra te beschermen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse consulaat in Singapore zeide dinsdag, dat de oorlogsschepen die bestaan uit de kruiser „Bremerton" en de torpedoboot jagers „Eversole" en „Shelton" spoedig op manoeu- vre zullen gaan. De woordvoerder kon niet zeggen waar deze oefenin gen zullen worden gehouden. RECORD OP HET KOORD. De koorddanser Johnny Can ga zöu het wereldrecord koorddansen! gebroken hebben Hij heeft in An gers (Frankrijk)- 36 uur en 10 minu-1 ten zonder vangnet op het slappe koord gedanst. i Het oude record staat volgens des- j kundigen op naam van de Argentijn j Minister ir C. Staf heeft maandagochtend op Zestienhoven een korte inspectievlucht met de Nederlandse stuwstraalhelicopter „Kolibri" gemaakt. Tijdens de vlucht moest de minister een ander hoofddeksel dragen dan bij de rest van zijn bezoek; we zien hem hier in de helicopter zitten, terwijl hij de vlieghelm opzet. van dè Indonesische regering worden geëvacueerd en dat 24 personen reeds José Blasco, die zich 35 uur en 50 i in Singapore zijn aangekomen. minuten op het slappe koord in even- De mannelijke employé's van de wicht heeft gehouden. .Desertie? Het blad Haloean, dat in Midden- Sumatra verschijnt, meldt, dat de met koningin Soraya is tot Weldra scheiding? aanval uit drie richtingen op Mid den-Sumatra, die de centrale regering aan het begin van deze maand had willen beginnen, enige moeilijkheden ondervindt doordat enkele militairen van een gevechtseenheid met hun wapens naar het oerwoud zijn ge- bal, en andere Perzische leiders, on der wie de kamervoorzitters, zijn gis teren op uitnodiging van de Sjah in De Sjah van Perzië stayat voor een het koninklijk paleis bijeengekomen, moeilijke beslissing. Zijn huwelijk om de betrekkingen tussen de Sjah) met koninerin Sorava is tot dusver en koningin Soraya en de kwestie kinderloos gebleven en de „groten van een troonopvolger te bespre- des rijks" tonen zich bezorgd over ken. het uitblijven van een troonopvol-1 Volgens een woordvoerder van het ger. I hof zal over enkele dagen een defi- I nitieve beslissing genomen worden, In Teheran wint de mening steeds waarna een communiqué zal worden meer veld, dat een scheiding tussen gepubliceerd. vlucht liever dan te vechten tegen de de Sjah en koningin Soraya onver-1 De woordvoerder sprak berichten mijdelijk is. De dynastie is nu in het tegen, dat de Sjah van plan zou zijn volkeren van Midden-Sumatra en Celebes. Volgens dit blad hebben negentig Sumatraanse militairen van het gar nizoen in Djakarta zich bij de deser teurs aangesloten. geding, zo redeneert men, en hoe de vorst er zelf ook over denkt, er zal moeten worden voldaan aan „zekere eisen, die het staatsbelang stelt". De Perzische eerste minister, Egh- naast Soraya een tweede vrouw te huwen. De koningin bevindt zich thans in Keulen bij haar vader, de Perzische ambassadeur Esfandiary. West-Europa is gisteren döor een nieuwe koudegolf getroffen. Zelfs uit Napels wordt, evenals uit de Ita liaanse en de Franse Rivièra, sneeuw val gemeld. In de meeste delen van Frankrijk is het kouder dan het ooit dit jaar is geweest. Sneeuwstormen en ij zei maakten het verkeer in het oosten van dit land 'zeer moeilijk. In Caen bij de westkust werd de hulp van de b: andweer ingeroepen om de sneeuw j te verwijderen, die een circustent dreigde te doen instorten. Ook in België bleef de temperatuur beneden nul en er viel opnieuw sneeuw in Vlasnderen. In Zwitser'and was het eveneens zeer koud. In Zuid-Slavië kon het vliegveld bij Belgrado tengevolge van zware sneeuwval niet worden gebruikt. Op het Engelse Kanaaleiland Jer sey, dat bekend is om zijn warn.e klimaat, werd het verkeer door een sneeuwstorm tot stilstand gebracht. Schotland en Noord- en Zuidwest- Engeland hadden ook veel van sneeuw te lijden. werd plaatselijk in de kuststreken flinke sneeuwval gemeld. In onze omgeving komt nog steeds weinig verandering in de luchtdruk- verdeling. Het weer blijft rustig met plaatselijk sneeuwbuien maar ook opklaringen, waardoor in de komen de nacht opnieuw op vele plaatsen matige en hier en daar strenge vorst zal voorkomen. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's V,e>daatin&tattatie in de 3iamei in yefaiuik yenamen I menu I _van cleclag^ 1 Pastelschotel j van blikgroenten ^(sperziebonen, doperwtjes, I worteltjes uit blik) en stukjes vlees, overgoten I met pannekoekbeslog I (in de oven) NEEM BLIKGROENTEN Jk. in 4 minuten klaar op tafel (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt I te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD Plaatselijk enkele sneeuw buien en hier en daar mist, j maar ook opklaringen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo- i pende richtingen. Vannacht overwegend matige vorst, mor genmiddag temperaturen over j het algemeen iets boven het J vriespunt. 12 Maart zon op 7.03; onder 18.38; maan op 2.11; onder 10.57. I Laatste kwartier 11.48. I Hoogwaterstanden I 12 Maart v.m. 8.n.m. 8.40. Het weer in Europa Een moment tijdens de maandag gehouden vergadering van de Interparlementaire Beneluxraad in de Tweede Kamer, waarbij voor het eerst gebruik is gemaakt van de nieuwe vertaalinstallatie. Belangstelling voor de nieuwigheid was er genoeg; dat blijkt ook wel uit deze toto. Het nawinterweer in Europa hield ook de afgelopen 24 uur onvermin derd aan. Op tal van plaatsen in Midden- en West-Europa daalde de temperatuur vannacht 10 tot 15 gra den onder het vriespunt. In ons land vroor het op de meeste plaatsen tussen 5 en 10 graden. Het vliegveld Rotterdam meldde de laagste mini mumtemperatuur met 13 graden on der nul. Evenals de voorafgaande nacht ging de afkoeling plaatselijk gepaard met mist en rijp vorming. Door de zeer lage temperaturen in de bovenlucht blijft de lucht onsta biel, waardoor boven zee en overdag ook boven land gemakkelijk sneeuw buien kunnen ontstaan. Vanmorgen HELSINKI sneeuw 5C. STOCKHOLM sneeuw 8 OSLO zwaar bew. —12 KOPENHAGEN sneeuw 6 ABERDEEN licht bew. —13 LONDEN zwaar bew. 2 AMSTERDAM mist 6 BRUSSEL sneeuw 2 LUXEMBURG licht bew. 8 PARUS mist 5 BORDEAUX mist 6 GRENOBLE sneeuwbui 1 NICE geh. bew. 1 BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT onbew. 9 MüNCHEN geh. bew. 8 ZURICH geh. bew. 5 GENèVE sneeuw 4 COCARNO sneeuw 3 WENEN zwaar bew. 2 INNSBRUCK geh. bew. 7 ROME zwaar bew. 7 AJACCIO onweer 9 MADRID niet ontvangen MALLORCA zwaar bew. 7 ALGIERS regen 10 Korreltje Alvorens te laken moet men altijd eerst proberen te verontschuldigen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1