DUINSTREEK Grootscheepse zaken groeiden A'damse koopman boven het hoofd De instorting in de Staatsmijn Maurits Het Zuid-Koreaanse vliegtuig DONDERDAG 6 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Is Negus hoofdbewoner of onderverhuurder? «sgs» üpvKs. ösiÉ De leeuw Negus van het circus Hagenbeek in de Duitse stad Kassei is sinds een jaar pleegvader voor vier boxers. Negus, een geschenk van de keizer van Ethiopië, voelde zich, toen hij nog maar drie maanden oud bij Hagenbeek kwam, zeer eenzaam, reden waarom men hem een jonge boxer-teef als gezelschap gaf. De vriendschap, welke tussen de leeuw en de hond al snel was gegroeid, strekte zich later ook uit tot de drie jon gen, welke de hond ter wereld bracht. Nu de jonge hon den echter flink zijn gegroeid en de leeuw dus inwoning van vier honden heeft, weet men bij Hagenbeek niet goed meer of de leeuw op de vier boxers, of de boxers op hem passen. Aanklacht na een faillissement Sinds, enige maanden geleden, de n.v. Nederlandse Textiel Export As sociatie te Amsterdam failliet werd verklaard doet de recherche aldaar hardnekkige pogingen om een inge wikkelde oplichtingsaffaire tot klaar heid te brengen, die met het faillisse ment een einde nam. Toen de n.v. werd opgeheven, wer den door een aantal fabrikanten in Nederland en België tegen de direc teur Van P. ingediend op grond van het feit, dat ze door hem benadeeld zouden zijn voor een bedrag, dat te zamen een miljoen gulden gaat belo pen. Hoewel gebleken is, dat er vreem de dingen zijn gebeurd heeft het on derzoek door de politie nog geen strafbare feiten aan het licht ge bracht. Het staat vast, dat Van P. grote partijen textiel heeft gekocht op crediet, dat een bank hem verleen de zonder dat hij direct bekend stond als credietwaardig. Deze goederen verkocht de man aan opkopers, echter ver onder de handelsprijs. Ook naar België heeft hij zijn waren verhandeld, die hij na levering echter weer terug ging ha len omdat „de partij was tegengeval len". Op verzoek van de justitie is ook de Belgische politie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de gekochte partijen textiel daar door de heer Van P. zijn verhandeld. Gisteren had men in Amsterdam nog geen resultaten van dat verzoek ontvangen. Vermoed wordt, dat de heer Van P. getracht heeft op zeer grootscheepse wijze zaken te doen doch dat hem dit door een onverstan dige manier van handelen ver boven het hoofd is gegroeid. Van de zijde der Staatsmijnen is medegedeeld dat de opruimingsploeg gistermiddag omstreeks twaalf uur tot bijna op de helft van het ingestor te gedeelte was doorgedrongen. Men verwacht, dat de laatste twee slacht offers nu spoedig kunnen worden, ge borgen. In een vergadering van de onder nemingsraad zijn gistermiddag de slachtoffers van de ramp herdacht. Zowel de voorzitter als een der le den van de raad gaven uiting aan him sympathie en hun groot medeleven met de nabestaanden van de overle denen. De leden van de onderne mingsraad zijn in deze vergadering uitvoerig ingelicht over de toedracht van de gebeurtenis. De twee Amerikaanse piloten, twee Duitse burgers en 22 Zuid-Koreanen die zich aan boord van het Zuidkore- aanse vliegtuig bevonden, dat op 16 februari in Noord-Korea is geland, zijn vandaag in Zuid-Korea terugge keerd. Het toestel had op zijn vlucht van Poesan naar Seoel, die in Noord-Ko rea eindigde, 34 mensen aan boord. Acht passagiers hebben er de voor keur aan gegeven in het noorden ach ter te blijven. Het ging niet door In tegenstelling met het boven staande wordt nader gemeld, dat de Noordkoreaanse autoriteiten N nog géén vergunning hebben gegeven aan de 26 passagiers van het Zuid- koreaanse vliegtuig, om naar Zuid- Korea terug te keren. Het was de bedoeling geweest de betrokkenen vandaag te Panmoend- jom in de gelegenheid te stellen huns weegs te gaan. De vertegenwoordi gers van het Zuidkoreaanse Roode Kruis weigerden echter een aan de Noordkoreaanse kolonel Kim Tsjoen Jong gericht stuk te tekenen, waar in zij verklaarden de 26 te hebben ..overgenomen", omdat de kolonel hierin een „vertegenwoordiger van het Koreaanse volk" werd genoemd. Van communistische zijde is thans bevestigd, dat de Noordkoreaanse autoriteiten zich eerst na op haar door het Sowjet-bewind uitgeoefende aandrang bereid hebben verklaard de 26 passagiers naar Zuid-Korea te laten terugkeren Tunesische prins gearresteerd De 48-jarige prins Mohammed, zoon van de vroegere Bey van Tunis, is in de nacht van dinsdag op woensdag te Tunis gearresteerd, nadat de politie goud en juwelen had gevonden in het huis van een der vrienden van de prins. De vriend, een 32-jarige Fransman, en de 22-jarige prins Rafed, een jon gere broer van Mohammed, werden eveneens aangehouden. Zij worden er van beschuldigd het goud en de ju welen te hebben onttrokken aan de bezittingen van de Bey, waarop de Tunesische regering beslag liet leg gen, toen de Bey in juli vorig jaar werd afgezet. KATWIJK AAN DIM RIJN dubbeltjes, vier portemonnaies rn. in- politie zijn de navolgende voorwer pen als gevonden aangegeven en nog niet door de eigenaren teruggevraagd: grijze ceintuur, een kwartje en twee dubbeltjes, vier portemonais met in houd, diverse kinderwantjes en hand schoentjes, 24 pakken soda, dames vulpen, herdershond, diverse paren herenhandschoenen, damesvest, bril, zak met wasgoed, fotolijstje met ver schillende foto's, ijzeren ketting (lVt meter lang), hamer, schroevendraaier, ring met sleuteltjes, plamuurmes, drie bankbiljetten van tien gulden. Inlich tingen kunnen dagelijks, tussen vijf en zes uur namiddags, worden inge wonnen en eenmaal gelijk, en DVH Rijnstraat. Bridgen. De Bridgeclub „De Brug" hield in „De Roskam" 'n brid gedrive tegen de bridgeclub „DVH" uit Roelofarendsveen. Het ging om een beker, waarom al tweemaal ge streden was, beide keren in het voor deel van „De Brug". Begrijpelijk dat het vooral ditmaal wel een zeer span nende wedstrijd was. De stand was tot heden: „De Brug" tweemaal ge wonnen en eenmaal geluk, en DVH éénmaal gelijk gespeeld. Maar de Veenders lieten thans de kaas niet van hun brood halen en, nadat de stand gelijk had gestaan werd de wedstrijd thans door DVH gewonnen met 132 m.p. tegen „De Brug" 166 m.p. Hierdoor kan het nu nog wel even duren eer de beker in het per manent bezit van een der partijen komt. KATWIJK AAN ZEE Woningbouw. Onder architec tuur van architect M. van Nood te de Bilt bouwen de fa gebr. Bekker te Katwijk a. d. Rijn en de fa A. v. d. Vijver te Rijnsburg 5 woningen aan de Patrijsstraat. DE KWAKEL Bloemencorso-avond Het bloe mencorsocomité Aalsmeer, afd. De KwakelUithoorn, heeft dinsdag avond in zaal Leenders, een geslaag de propagandaavond gehouden. De avond werd geopend door het be stuurslid K. Eikelenboom, die dank bracht aan al degenen, die tot het welslagen van het corso vorig jaar hebben medegewerkt, een speciaal dankwoord werd gericht tot de tim merman Rien v. Egmond. Hierna werd de goed verzorgde en zeer uit- gegebreide corsofilm 1957, opgeno men door de Aalsmeerse smalfilm club gedraaid. Men kon o.a. een in zicht krijgen in het vele werk dat vooraf gebeuren moet, om het corso te doen slagen. Na de film werd de uitslag bekend gemaakt van de inge zonden bloemstukjes; de jury, be staande uit de heren Beunder uit Bloemendaal en Berends uit Aals meer, kwam tot de volgende slotsom: Anthurium, le prijs, ingezonden door Joop Lek Hzn; Anjers 2e prys, inge zonden door Willy Dekker; Blauwe iris met rose anjers, 3e prijs, inge zonden door Hennie Lek Hzn; Ge^ menigd stukje, 4e prijs, ingezonden door Kees Voorn Mzn; allen kregen een fraai aandenken. Penningmeester De Beus gaf een overzicht van het afgelopen jaar; er was een batig saldo van 62.97. De heren Kees Hogenboom Azn en Kees Voorn Mzn traden toe als nieuw co mitélid. De heer Kolk uit Aalsmeer, direc teur van het corsocomité, bracht dank aan de gemeenschap De Kwa kelUithoorn, die zo veel voor het corso over heeft. Een geslaagd corso is niet alleen mooi, maar dient tevens als reclame voor de Nederlandse kweker in het algemeen Het corso 1958 zal worden gehouden juist op de dag van het 10-jarig re geringsjubileum van H.M. de Konin gin, nl. op zaterdag 6 september. Vanzelfsprekend zal dit corso dan staan in het teken van dit jubileum, en zal gehouden worden onder het motto „Je Maintiendrai". Hierna sloot de heer Eikelenboom deze mooie avond. Na de gratis ver loting (diverse soorten potplanten) keerden allen zeer voldaan huis waarts. Bij beschikikng van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is een comissie ingesteld, die tot taak heeft hem advies uit te brengen over de meest geschikte vormen van lager onderwijs voor jongens en meisjes van 1216 jaai en in verband hiermede hem voor-, stellen te doen tot het nemen van maatregelen, die in de bestaande toe stand verbetering zullen kunnen brengen. In deze commissie is benoemd: tol lid en voorzitter: mr. ir. M. Goote te 's-Gravenhage. BETER OPLETTEN De Haarlemse rechtbank heeft van daag de 45-jarige hoofdgeleider van de justitiële autodienst, J. van der K. uit Den Haag, overeenkomstig de eis veroordeeld tot 150 gulden boete subsidiair 30 dagen hechtenis. Hem was ten laste gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten was dat een gedetineerde nabij het Hui van Bewaring te Haarlem ontsnapte. Toen op 30 juli van het vorig jaar twee gedetineerden uit het Huis var Bewaring naar Alkmaar en Gronin gen zouden worden overgebracht stond de auto van de justitie voor de ingang van het gebouw. De hoofd geleider was tevoren gewaarschuwd extra op beide mannen te letten, om dat één van hen, W. V. uit Leiden .reeds eerder gepoogd had te vlueh- I ten. Toen W. V. inplaats van de an- dere gedetineerde, het eerst naar bui ten kwam. gooide hij zijn colbertjas je over het hoofd van de geleider en vluchtte. Later heeft de politie de man weer gepakt. LEIDSCP^GAM GROTE BELANGSTELLING VOOR OUDERRAAD De katholieke ouderraad van Leid- schendam is gisteravond voor de eerste maal naar buiten opgetreden onder een meer dan normaal grote belangstelling van de zijde der ouders van de schoolkinderen, de- geestelijkheid, schoolbestuur en het onderwijzend personeel, waarover de voorzitter, de heer J. H. M. van Em merik zijn voldoening uitspraak. De opkomst voor dit eerste contact naar buiten is het doorslaande bewijs dat de oudercomité's, centraal verenigd in de ouderraad, in de volle belang stelling staan. Spr. merkte en pas sant op, dat tot zijn spijt nog geen oudercomité is gevormd voor de r.k. Ulo- en de r.k. Tuinbouwschool. Spr. deelde vervolgens mede, dat door tussenkomst van de ouderraad tot heden 92.440 liga-biscuits aan de schoolkinderen zijn uitgereikt. De biscuit-uitreiking, waarvan Leid- schendam de primeur heeft, is na gevolgd door Den Haag en Voorburg. Ook de uitgifte van toepasselijke spreuken, in de geest als van de Bond Zonder Naam, heeft allerwegen na volging gevonden, zelfs in het bis dom Breda is men tot uitgifte daar van overgegaan. Het werk van de comité's kan en zal alleen dan slagen, indien daar van activiteit uitgaat en de ouders met de school samenwerken om het schoolonderwijs volledig tot zijn recht te doen komen. En mocht er eens een verschil ontstaan tussen een ouder en het onderwijzend personeel, haal dan niet het kind van de school weg, maar laat het oudercomité be middelend optreden, opdat het ge schil bijgelegd kan worden. De heer Van Emmerik zette vervolgens uit voerig uiteen wat de bisschoppen van de oudercomité's verwachten. Door enige vragen uit de vergade ring kon spr. nog nader op deze ma terie ingaan en tevens naar voren brengen, wat niet tot de competen tie van de oudercomité's behoort. Nadat „Klein Arti" enige opgewek te liedjes onder leiding van de heer F. Cappendijk had gezongen, met aan de piano mevr. M. Polderman-Van Veen (die daarvoor bloemen kreeg aangeboden), kregen de aanwezigen twee door het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening vervaardigde kleurenfilms te zien getiteld „Uw tuin, uw trots" en „Rhapsodie in fruit". Nog zijn de bomen kaal, maar in het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere Het veste <xlilgelijkSe tnitltlel ier optrekking en verkwikking (Advertentie) „Het kind van onze tijd" was de titel van de redevoering, welke rec tor A. C. Raadschelders, voorheen kapelaan alhier,- daarna uitsprak en waarin hij betoogde, dat, vergeleken bij 40 jaar geleden, de huisgezinnen zijn opengebroken door de radio en televisie. Heel de dag spreken stem men in de huiskamer en daardoor komen de kinderen in een soort van onzekerheid. Het gezag van de ouders heeft daarvan in belangrijke mate te lijden, omdat het kind door radio en televisie te dikwijls te horen en te zien krijgt wat niet in de lijn ligt van de ouders. Het enige mid del hiertegen is rust en liefde in het gezin, dat een bunker moet zijn van Godsgeloof. Dan alleen kunnen wij het geloof voor het kind concreet maken en zullen zij het kruis van Christus in huis en overal de eerste plaats geven. Dan zal de opvoedende taak van de ouders eerst volledig tot haar recht komen. Rode Kruis. Uit het door de heer Chr. Stheman uitgebracht jaar verslag bleek, dat de afd. Leidschen- dam en omstreken thans 2212 leden telt. De ambulance-auto maakte in 1957 totaal 231 ritten steeds met de nodige helpsters. De moedermelk- centrale verzamelde 26 liter melk, welke door 6 moeders werd afge staan. Ingezameld werden 2378 kg. tijdschriften en 276 boeken. De bloedplasmadienst verzamelde 489 flesjes bloed. De verkoop van Rode-kruispostzegels bracht 1280.60 op. Voor 55 gevallen kon de afdeling een Landsteiner-penning aanvragen. Het kasboek sloot einde 1957 met een saldo van 110.06. De begroting voor 1958 sloot op een bedrag van 12.405.—. „St. Cecilia" vijftig jaar. Ter gelegenheid van het feit, dat de har monie „St. Cecilia" binnenkort haar gouden jubileum gaat vieren, heeft zich uit de burgerij een comité ge vormd, dat de nodige gelden zal in- £ea (kammetvceyen ötenqt ZutitóetCand zeyen In Zwitserland, waar evenals in alle bergachtige gebie den het gevaar van lawines altijd dreigt, heeft sergeant t^ranz Scharer een methode uitgevonden om dit gevaar met behulp van kleine bommen van speciale makelij te bedwingen. Men veroorzaakt door deze bommentjes na het ontruimen van het betreffende gebied, kleine la wines en voorkomt hierdoor dat op een onverwacht mo uent ongecontroleerde grote lawines optreden. De foto links laat zien hoe de sergeant vanuit een licht vliegtuig een bommetje laat vallen. De foto rechts toont het ex ploderen van een bom in de sneeuw. zamelen opdat de leden van de har monie in een keurig uniform gesto ken kunnen worden. Voor dat doel zal in het a.s. voorjaar een groot opgezette fancy-fair gehouden wor den, terwijl de burgerij tevens in de gelegenheid gesteld zal worden door steunbonnen het beoogde doel te be reiken. De harmonie zelf zal op gezette tijden een muzikale wandeling door de gemeente maken. Zaterdagavond a.s. zal dit voor de eerste maal plaats hebben. LISSE (De Engel) Biljarten. De strijd om het per soonlijk kampioenschap van de 2de afdeling district Bloembollenstreek, welke wordt gehouden in café Juffer mans in de Engel, gaat voort. Dat het er spannend aan toe gaat bewijst wel dat er thans nog 3 ongeslagen zijn n.l. C. Juffermans, Th. Duiven voorden en C. Hoek. Dank zij het in prima conditie verkerende biljart, worden er voor deze afdeling gebrui kelijk, mooie gemiddelden gemaakt. B. Duchateau o.a. won zijn partij van G. Hof met een prachtige moyenne van 6.25. Hier volgt de uitslag van de 2de avond. P. Koek 125 30 21 4.16 G. Hof 110 30 15 3.66 G. Hof 92 20 19 4.60 B. Duchatea 125 20 19 6.25 C. Hoek 125 35 21 3.57 P. Koek 118 35 23 3.37 C. Hoek 125 23 16 5.43 B. Duchatea 87 23 13 3.73 SASSENHEIM V.V.V. Het bestuur van V.V.V. „Sasseniheim Vooruit" had gister, avond een tweetal plaatsgenoten uit genodigd het een en ander te komen vertellen over onze gemeente en vroeger tijden. Het waren de heren Vlaming en Verschoor. Nadat de burgemeester de beide sprekers had verwelkomd nam de heer Vlaming het woord. Hij nam de aanwezigen mee naar een tijdperk, ongeveer 20.000 tot 25.000 jaar voor onze tijd, toen het grootste gedeelte van Nederland nog niet bestond. Nadien daalde het wa ter tengevolge van temperatuur daling en kwam de Noordzee droog. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de loop der rivieren zioh uitstrek ten tot in Engeland en ver in de huidige Noordzee. Door de werking van het water ontstonden de verschillende zand banken, die later de heuvelrijen wer den in de kuststreek. Deze streek is vroeger niet dicht bevolkt geweest, getuige de weinige vondsten in deze omgeving. De voornaamste vondst was die in 1908 te Voorhout: een hoe veelheid bronzen pijlen. In 1943 werd bij de Klinkenberg een stenen bijl gevonden. Hoe Sassenheim eigenlijk is ont staan weet men niet. Er zijn verschil lende lezingen. De meest gangbare is dat hier vroeger de Saksen zouden gewoond hebben en in de „Engel" de Angelen. Spreker behandelde uitvoerig de kerstening van deze streek. Het geheel werd verduidelijkt met lichtbeelden. De heer Verschoor sloeg een paar honderd jaar over en liet een aantal foto's zien van oud-Sassenheim. De ouderen onder de aanwezigen kon den zich nog eens indenken hoe het vroeger was. Het was weer een zeer interessante avond. Dit lieten de aanwezigen ook merken door opmerkingen en discus sies. De burgemeester dankte de spre kers en spoorde de aanwe-Hgen aan lid te worden van V.V.V.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6