S)e ÊöidóeSoti^cmt Tweede Amerikaanse kunstmaan de ruimte in Wilde koning Saoed Nasser laten vermoorden? KUNSTMAAN aan de ZWIER Losbandige0 „Beta" hield zich niet aan de regels Is zij ondergedoken in het heelal? Dit jaar nog naar de nu;an Hoedje af voor de stier Sowjetleiders bereid naar Washington te komen A's het brandt in Karatsji 7 Mannen stierven voor welvaart van Nederland Indonesië in afwachting Maartse buien Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 6 MAART 1958 •19ste JAARGANG No. 15352 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Het Amerikaanse leger heeft gisteren een tweede kunstmaan van hetzelfde type als de Explorer afgevuurd. Een Jupiter C-raket bracht de aardsatelliet om 19.28 uur Nederlandse tijd bij Cape Canaveral in Florida met donderend geweld omhoog. Enkele uren na het lanceren wist men echter nog steeds niet zeker of de satelliet, die 1958-bèta heet, inderdaad haar kringloop om de aarde was begonnen. Toen 33 dagen geleden de eerste Amerikaanse kunstmaan was afgevuurd, kon president Eisenhower na 2 uur en 10 minuten bekendmaken dat de Explorer zijn baan om de aarde beschreef. Eén der leidende geleerden van het leger, dr Pickering, verklaarde woensdagavond, dat de mogelijkheid bestaat, dat de tweede kunstmaan niet in zijn baan is gekomen of dat de zenders niet werken. Het kan nog wel enige dagen duren voor men alle gegevens heeft uitgewerkt en zekerheid heeft. Op vragen van verslaggevers zei Pickering, dat het ook mogelijk is, dat de kunstmaan in de oceaan terechtgekomen is. MET DONDEREND GERAAS. De sneeuwwitte, potloodvormige viertrapraket, startte gisteravond met oorverdovend lawaai. Eerst ging de Jupiter slechts lang zaam omhoog, terwijl zijn staart een stroom van gele en oranje vlammen uitbraakte. Binnen 25 seconden was hij echter doorgedrongen tot in het wolkendek dat op een hoogte van ongeveer 1800 meter hing. Daarna verdween hij uit het oog. Het geweld bleef echter nog enige tijd hoorbaar. De brandstof van de hoofdmotor bestond uit een krachtig en nog ge heim gehouden materiaal, dat hydyne heet en ook gebruikt werd bij de lan cering van de eerste kunstmaan. Het lag in de bedoeling dat de brandstof van de eerste trap 150 se conden na de start zou opraken, wan neer de raket 60 a 70 km boven de aarde zou zijn en met een snelheid van ongeveer 1500 meter per seconde zou stijgen. De uitgebrande trap moest dan nog ongeveer 240 seconden te zamen met de raket blijven stijgen tot een hoogte van ongeveer 300 km. Op die hoogte moest de raket een SOEKARNO EN HATTA DJAKARTA ZIT VOL geruchten en speculaties over een verzoeninghinderen van de Egyptisch-Syrische meer horizontale baan gaan volgen in lichtelijk zuidoostelijke richting, zoals ook het geval was met de eerste kunstmaan-raket. Twee zenders. Er zijn in de nieuwe kunstmaan twee zenders aangebracht. Een daar van kan aan- en afgezet worden door luisterstations op aarde. Dit zal in het algemeen daartoe leiden, dat men de ze zender alleen in bedrijf stelt als de te verwachten gegevens bijzonder be langrijk zijn. Men hoopt daardoor de voedingsbatterijen langer te kunnen gebruiken. De nieuwe satelliet is 15 cm dik. Het gewicht is weinig groter dan dat van zijn voorganger, namelijk ruim veertien kilogram. Dr. van Allen, het hoofd van de af deling natuurkunde van de universi teit van Iowa, verklaarde, dat de nieuwe kunstmaan wellicht honderd keer meer bruikbare gegevens over kosmische stralen zou kunnen ver schaffen dan de eerste Amerikaanse kunstmaan. De „beta" heeft een kleine bandop nemer, die naar men hoopt weten schappelijke gegevens zal opnemen en naar de aarde zal doorzenden. De in de nieuwe kunstmaan geplaatste wetenschappelijke instrumenten we gen bijna vijf kilo. Zij dienen voor het registreren van de temperaturen aan de oppervlakte van de bescher mende stalen huid van de kunstmaan, de temperaturen in de kunstmaan, de erosie van kosmisch stof en gegevens over kosmische stralen Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van defensie verwachten, dat het Amerikaanse leger opdracht zal krijgen mogelijk nog dit jaar een raket naar de maan te zenden, aldus meldt de „New York Times" vandaag. De ballistische raket, die hiervoor zal worden gebruikt, zal worden uit gerust met een materiaal, dat bij de slag, waarmee de raket op het maan oppervlak terechtkomt, een op de aar de zichtbaar schijnsel zal geven. De luchtmacht, die ook heeft ver zocht om een opdracht tot het zenden van een raket naar de maan, zal zich waarschijnlijk moeten toeleggen op de ontwikkeling van militaire ruim teschepen, waaronder een bemande aardsatelliet, aldus de „New York Times". Eisenhower wil overal heen De Sowjetleiders zijn bereid voor een topconferentie naar Washington te komen, heeft president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard. Eisenhower zei er de voorkeur aan te geven in de Ver. Staten te blijven indien een topconferentie lange tijd zou duren. Hij verklaarde zich echter bereid waar dan ook heen te gaan voor een dergelijke bijeenkomst, in dien deze werkelijk de zaak van de internationale vrede zou dienen. De president zei, dat de V.S. nooit de deur zullen sluiten voor pogingen Arabische politiek De chef van de inlichtingendienst van 't Syrische leger, kolonel Serraj, heeft woensdag koning Saoed van Saoedi-Arabië ervan beschuldigd, dat hij hem meer dan 200 miljoen gulden heeft aangeboden voor het vermoor den van president Nasser en het ver- tussen Soekarno en Hatta. Dezer da gen hebben zij hun besprekingen, welke tot nu toe op niets zijn uitge lopen, weer eens hervat en na afloop hebben zij elkaar demonstratief de hand gedrukt. Maar ondanks alle handdrukken is het nog niet zover, dat Hatta zitting wil nemen in Soe- karno's kabinet. Naar verluidt wordt de be- 0 spreking vrijdag a.s. voort gezet, zodat de kans daarop nog niet verkeken is. Een eventuele verzoening tussen Soekarno en zijn voormalige vice-president Hatta zou één der meest ver-strekkende ge beurtenissen zijn voor het politieke leven in Indonesië. Op de eerste plaats zou het on middellijke resultaat zijn, dat alle grond onder de voeten van de tegen regering te Boekittinggi op West-Su- matra zou wegzinken. De Padangse leiders hebben immers herhaaldelijk verzekerd, dat hun streven was ge richt op een krachtig nationaal kabi net, onder leiding van Hatta. Zij wil den Soekarno nog wel aanvaarden als president, als hij slechts wilde rege ren volgens de grondwet, n.l. zonder de z.g. geleide democratie en zonder deelneming van de communisten aan de regering. Welnu, dat is ook de doelstelling van Hatta. Een deelne ming van Hatta aan de regering be tekent dus, dat aan de fundamentele voorwaarden van de tegenregering wordt tegemoet gekomen. Een drei gende burgeroorlog zou dan onnodig zijn geworden en 't conflict zou men langs minnelijke weg kunnen elimi neren. Bovendien zou het gevaar van communistische infiltratie op de achtergrond worden gedrongen en zou een nieuwe regering met een schone lei kunnen beginnen tegenover de anti-Nederlandse politiek. Dat alles zou kunnen gebeuren. Rondom de persoon van Hatta draait op het ogenblik de geschiedenis van Indonesië in één van zijn meest precaire fasen. Wat het worden zal, weten we nog niet, maar in Djakar ta heerst optimisme ofschoon er nog niets is uitgelekt over hetgeen tus sen Soekarno en Hatta is besproken. Maar men verwacht uitkomst, omdat de nood nu inderdaad tot de lippen is gestegen. Niet alleen het gevaar voor een burgeroorlog, maar ook de kri tieke financiële en economische toe stand zijn zodanig, dat er iets moet gebeuren wil men niet in een chaos ten ondergaan. Alleen de communis ten zitten in zak en as; zij zien zich de kans ontglippen. aaneensluiting in de Verenigde Ara bische Republiek. Serraj verklaarde in Damascus, dat de schoonvader van de koning, Assad in de nacht van 89 maart. „Nadert Uw Heiland en komt j voor Hem knielen Komt, want dit Manna biedt hulp in de nood Sterkte in de strijd en behoud in j de dood. Ibrahim, hem chèques voor twintig miljoen gulden had gegeven en hem meer geld en het presidentschap van Syrië had beloofd als hij zou slagen. Kolonel Serraj had de chèques geïnd en de Egyptische opperbevel hebber van de Egyptisch-Syrische strijdkrachten, maarschalk Hakim Amer, van het komplot op de hoogte gebracht. Het geld zal nu voor de Verenigde Arabische Republiek ge bruikt worden. Serraj zei voorts, dat het plan was gemaakt Nasser tijdens een reis met een vliegtuig te laten verongelukken door het toestel neer te schieten. De Ver. Staten zouden het nieuwe be wind in Syrië direct erkend hebben, zei hij. President Nasser heeft woensdag eerder op de dag de samenzwering onthuld. Hij zei dat Serraj chèques waren aangeboden, die uit een Ara bische hoofdstad afkomstig waren, doch hij noemde koning Saoed niet met name. Waarnemers in Beiroet houden rekening met de mogelijkheid, dat Egypte en Syrië de betrekkingen met Saoedi-Arabië zullen verbreken. tot een topconferentie met de Sow jetleiders te komen. Maar hij her haalde zijn eis, dat de conferentie be hoorlijk moet worden voorbereid. Eisenhower wilde niet zeggen, of de Russische toezegging in een nieuwe boodschap van premier Boelganin ge daan was. De boodschap had rekening gehouden met het feit dat Eisenhower als regeringsleider en staatshoofd niet lang afwezig kan zijn. De president onderschreef ten volle de opmerkingen, die minister Dulles dinsdag gemaakt heeft. Dulles heeft de Russische voorwaarden voor een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken in april ter voorbe reiding van een topconferentie in juni van de hand gewezen. NAVO VERWIERP HET SOWJET- PLAN NIET. De NAVO heeft een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de berichten als zou de NAVO-raad het Russische voorstel voor een top conferentie verworpen hebben, alle grond missen. Volgens het communiqué heeft de raad dinsdag geen enkel besluit geno men en maakt de topconferentie nog steeds een punt van bespreking uit bij de NAVO. In de drukke marktbuurt Bori- bazar van Karatsji heeft woensdag een ernstige brand gewoed, die naar men vreest aan verscheidene per sonen het leven heeft gekost. Velen zagen zich gedwongen van soms grote hoogten uit het raam te springen en meermalen werden vrou wen en kinderen uit het raam gewor pen in een poging hun levens te redden. De brand was ontstaan door voet zoekers, afgestoken ter gelegenheid van een Mohammedaans feest. De brand woedde woensdagavond nog steeds. En in Rangoon. Bij een grote brand in Rangoon zyn vijfduizend woningen, voor het merendeel bamboehutten, in vlam- Dit zijn de mijnwerkers, die bij de instorting in de mijn „Maurits" om het leven zijn gekomen: bovenste rij v.Ln.r. de Nederlanders C. Blommaart, B. Grootkar sijn, J. D. Noort. Onderste rij v.l.n.r. de Pool F. Zie- tarski; de Brit F. Hipwood, en de Italianen V. Pintus en S. Lindiri. Voor deze spectaculaire foto zorgde een jonge stier, toen hij tijdens een groots programma stierenvechten met jonge dieren, de bijzonder lenige „torero" Pepe Ortiz in Madrid op de horens nam. Merkwaardig genoeg liep de stierenvechter geen schrammetje op en kon hij de vertoning voortzetten alsof er niets gebeurd was. passeerde vannacht ten noorden van de Waddeneilanden. Een tweede, die vanmorgen bij Schotland lag, zal vermoedelijk dichter langs ons land komen en de wind tijdelijk doen toe nemen. Het ziet er naar uit, dat ons land verscheidene dagen in de koude lucht zal blijven, waarbij buien en opklaringen elkaar zullen afwisse len. men opgegaan, waardoor ongeveer 25.000 personen dakloos werden. De brand, die na drie uur was uit gewoed, was ontstaan door een ont ploffing in een clandestiene benzine opslagplaats. Boven Korea omlaag geschoten De Amerikaanse luchtmacht heeft n. 1# medegedeeld, dat luchtdoelartillerie nommer bestaat Uit 1U pagina S der communisten nabij de grens van de gedemilitariseerde zóne in Korea een Amerikaanse „Sabre",-straalja- I—IfjU ger omlaag heeft geschoten. i De vlieger van een tweede „Sabre" a verklaarde, dat het toestel werd ge- W OFCll troffen, terwijl het op geringe hoogte I vloog. Hij meldde te hebben waarge- nomen, dat de bestuurder van het ge-1 troffen toestel met zijn valscherm aan de communistische zyde van de be- standslij n is gedaald. Volgens radio-Padang hebben bom menwerpers van de Indonesische luchtmacht dinsdagmorgen een aan val gedaan op de plaats Soengei Da- reh, in Midden-Sumatra. Aan deze aanval, die drie kwartier duurde, werd deelgenomen door drie Mitchell-bom menwerpers. In de stad werd lichte schade aangericht, doch het aantal slachtoffers is niet bekend, aldus ra dio-Padang. Een fregat van de Indonesische marine heeft gisteren een bombarde ment uitgevoerd op de havenplaats Bitung in Noord-Celebes. Het Indonesische persbureau Pia heeft gemeld, dat president Soekarno vermoedelijk zondag een massabij eenkomst in Bandoeng zal toespre ken. Verwacht wordt, dat ongeveer 500.000 mensen deze bijeenkomst zul len bijwonen. De nationale raad heeft gisteren zijn plenaire zitting hervat onder voorzitterschap van president Soekar no. Alle veertien leden waren aanwe zig. Er was een grote mate van eens gezindheid over de taak van de leden, vooral in de huidige omstandigheden, aldus wordt uit Djakarta gemeld. Gisternacht en vannacht passeerde een koudefront met regen ons land. Dit koufront behoort bij een depres- siegebied, waarvan de hoofdkern van morgen boven Zweden lag. Achter het koufront stroomt geleidelijk kou dere lucht met noordwestelijke win den naar ons land. Deze lucht komt recht uit de Poolstreken en bereikt Schotland met temperaturen om het vriespunt Er komen regen, sneeuw en hagel buien in voor. Om het centrum van de depressie trekken randstoringen over de Noordzee. De eerste hiervan (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK KOUD. Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige, tijde lijk harde wind tussen west en noord. Tamelijk koud weer. 7 Maart zon op 7.14; onder 18.29; maan op 21.20; onder 7.40. Hoogwaterstanden 7 Maart v.m. 4.30; n.m. 4.45. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist 5 C. sneeuw 1 zwaar bew. 1 half bew. 1 zwaar bew. 0 'half bew. 4 onbew. 2 geh. bew. 4 regen 4 regen 8 geh. bew. 5 onbew. —2 licht bew. 6 regen 4 geh. bew. 6 zwaar bew. 2 geen opgave onbew. 3 onbew. 2 zwaar bew. —1 mist 8 onbew. 0 onbew. 1 onbew. 1 onbew. 2 licht bew. 6 Het machtigst is hy, die zichzelf in de macht heeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1