Prinses Beatrix weer thuis uit de West Aetherklanken Stompwijk gevoelt zich bij woningbouw in de hoek gedrukt RECHTZAKEN WOENSDAG 5 MAART 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA R Thuiskomst in ongedwongen sfeer H. K. H. prinses Beatrix is gister avond met een vertraging van bijna twee en een hal! uur met de super- constellation „Griffioen" van haar reis naar de West op Schiphol terug gekeerd. Zij werd op het platform door H. M. koningin Juliana begroet. Zowel boven in het restaurant, als op de omloop en op het platform (voor de bevoorrechten) waren zeer veel mensen aanwezig, toen het grote toestel in het licht van vele felle lampen vlak voor de aankomsthal tot stilstand kwam en de prinses als eer ste in de deuropening verscheen. Onder aan de trap lichtten de ogen van koningin Juliana op, toen zij haar oudste dochter, met een boeket witte bloemen in haar hand, een wit hoedje op het hoofd en een grijze mantel, stralend van vreugde over de geslaagde reis en over de gelukkige thuiskomst in de opening van het toe stel zag verschijnen. Onze kroonprin ses kwam snel de trap afgedaald en moeder en dochter vielen elkaar in de armen. Daarop schudde prinses Beatrix de autoriteiten de hand. Zelden heerste er op Schiphol bij een koninklijke aankomst zo'n onge dwongen sfeer als in de daarop vol gende minuten. De lichtbundels van de vele televi- sie-opnametoestellen en van de radio journaals hielden de groeiende me nigte, die zich om de koningin en prinses Beatrix groepeerde, vast, ter wijl, zij zich langzaam naar de hal verplaatsten. Toen men de ingang van de ont vangstkamer al bijna was genaderd, keerde de prinses, die zich haast met moeite een weg door de mensen moest banen, plotseling terug om af scheid te nemen van de bemanning der superconstellation. De gezagvoer der stelde zich ijlings met zijn zeven bemanningsleden en de stewardess in een rij op en vriendelijk schudde de prinses ieder van hen ten afscheid de hand. Daarna kreeg het enthousiaste pu bliek boven op de omloop gelegen heid de kroonprinses toe te juichen. Prinses Beatrix was er zó verrast door, dat ze naar boven wuivend in de richting van de omloop en de ont vangstkamer liep, doch in alle drukte op het platform realiseerde ze zich plotseling, dat ze haar moeder kwijt' was. Weer keerde ze zich om, schoot in een lach en liep snel naar Hare Majesteit terug, die nog steeds om stuwd door de aanwezigen inmiddels ook naar de ontvangstkamer op weg was. Tien minuten later namen de "koningin en de prinses met haar ge volg in de hofauto's plaats. Ook dit geschiedde onder hartelijke en spon tane toejuichingen van het publielc. Het werd te laat. Intussen was.de vertraging van de aankomst voor twee Nederlandse meisjes een bijzonder grote teleur stelling. Dat waren de prinsessen Margriet en Marijke, die er de hele dag op gevlast hadden om samen met moeder om half zeven naar Schiphol te gaan, want prinses Beatrix zou om half acht aankomen. Toen in de loop van de middag bleek, dat het veel la ter zou worden, werd van dit plan afgezien. Voor de jeugdige prinsessen werd het te laat om er bij te zijn. Tussenlanding in Lissabon. Prinses Beatrix heeft op haar thuis reis tijdens een tussenlanding te Lis sabon een kort bezoek aan deze stad gebracht in gezelschap van prinses Maria del Pilar, oudste dochter van de graaf van Barcelona. A. Kuyle overleden Dinsdagavond is in zijn woonplaats Bilthoven op 51-jarige leeftijd over leden de schrijver Albert Kuyle (Louis Maria Albertus Kuitenbrou wer). Kuyle is oprichter en leider geweest van de uitgeverij „De Ge meenschap", tegelijkertijd was hij redacteur van het tijdschrift „De Ge meenschap" der katholieke jongeren. Voorts is hij een der oprichters ge weest van ,De Nieuwe Gemeenschap" Hij heeft geschreven .Seinen" (1924): „Zeiltocht" (1925); „Songs of Kalua" (1927); met Albert Helman samen- „Van Pij en Burnoes" (1927); „De Eries" (1929); „Weerlicht" 1932); „Harten en Brood" (1933); „Tussen Keulen en Parijs" (1934); „Alarm" (1934); „Jonas" (1934); „Het Land van de Dorst" (1935) en „Rond een Blauw Meer" (1936). DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Studentencabaret, 21.20 Israël, TV-documentaire. 2x.45 Tien, twintig, dertig jaar TV in Nederland. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00/24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10,00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerork. en solist. 11.50 Metropole Ork. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoreci tal. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. progr voor de strijdkrachten. 18.45 Sport- problemen. 18.55 Gesproken breif uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en sol. In de pauze (plm 21.1521.40): De Joodse godsdienst door eeuwen, caus. 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25 24.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Viool en piano. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Instr. Octet. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Instr. trio en sol. NCRV: 14.00 Promenade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vo caal ens. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Harpduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Blaasork. 18.10 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 2L.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel- conc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. KAMPEERTENTOON STELLING „GOED KAMP!" VRIJWEL VOLGEBOEKT De zesde nationale ANWB-kam- peertentoonstelling „Goed Kamp!" is reeds zo goed als volgeboekt: van de beschikbare tentoonstellingsruimte van 23.000 m* is nog slechts 80 m» vrij! Deze „Goed Kamp!"-tentoon stelling, die van 11 tot en met 14 april in en om de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden, belooft een nóg groter succes te worden dan die van vorige jaren. Er is dit jaar een grotere toeloop van caravanbouwers, die tezamen een zeventigtal modellen zullen to nen. Hierbij zijn verschillende nieu we types, en een verheugend aantal zijn van Nederlands fabrikaat. De ruim 400 tentmodellen variëren van de allerlichtste éénpersoons rugzak- tent tot de meest complete, moderne bungalowtent voorzien van alle mid delen van comfort. Er zal weer een grote verscheiden heid van kampeerartikelen te bezich tigen zijn, en evenals het vorige jaar zal er enige malen per dag een show van kampkleding worden gehouden. Als interessante primeur Op deze „Goed Kamp!"-tentoonstel- ling zal een unieke waterzuive raar worden gedemonstreerd Gewoon slootwater wordt behan. deld met zilvernitraat en is dan ogenblikkelijk drinkbaar en vol komen onschadelijk. Een bijzonder praktische inzending zal ook zijn: het universeel vulappa- raat voor gasflessen. Hiermede zul len gebruikers van butaan hun fles sen overal kunnen laten vullen, on geacht het merk van hun cylinder. Tot nu toe was men aangewezen op dealers van één bepaald merk. MARY DRESSELHUYS SPEELDE STOK TONEEL Doordat mevrouw Mary Dressel- huys dinsdag in de hoofdstad in glas trapte, was zij genoodzaakt haar Jes sica in „Wie is Janus" van Carolyn Green met behulp van een stok te spelen in de Deventer schouwburg. De actrice werd bij haar optreden met een hartelijk applaus ontvangen en slaagde er ondanks haar handicap in de figuur van haar rol volkomen verantwoord op de planken te zetten. Zij betrok haar stok in het spel, alsof de auteur van het stuk het zo had voorgeschreven. 't Heertje failliet De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag het faillissement uitgesproken van de 49- jarige C. R. van H. uit Amsterdam, de voormalige boekhouder-kassier en procuratiehouder van de N.V. F. Ber ger en Co. te Amsterdam, die in de afgelopen tien jaar een bedrag van bijna 1,8 miljoen gulden van deze firma zou hebben verduisterd. De aanvrage werd namens de N.V Berger en Co. ingediend door mr C. P. Kalff met het doel een door de rechtbank aan te wijzen curator in de gelegenheid te stellen eventueel nog aanwezige vermogensbestandde len van de kassier op te sporen en te beheren en tevens na te gaan of er nog uitstaande leningen kunnen wor den geïncasseerd. De gedetineerde Kees van H. was ter zitting niet zelf verschenen, doch werd vertegenwoor digd door zijn raadsman, mr Jeljer de Jong als gemachtgde. De rechtbank benoemde mr M Knap tot rechter-commissaris en mr dr F. B. Jonker tot curator. DOODSLAG TE ETTEN Zondagavond is een café-ruzie te Etten met het mes beslecht. Het slachtoffer, een 21-jarige stoffeerder uit Rucphen, overleed drie kwartier daarna aan zijn verwondingen in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Reeds een half uur na de steek partij kon de rijkspolitie van Etten de dader een inwoner van Etten aanhouden Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Twee bejaarden door gasverstikking gedood Twee Utrechtse bejaarden, de 83- jarige heer A. W. v. Veenendaal en zijn 89-jarige schoonzuster, mej. W. Gadella, zijn door gasverstikking om het leven gekomen. De oude heer had n.l. een gascomfoor in de keuken willen aansluiten maar heeft daarbij een verkeerde kraan opengedraaid. Het gas stroomde vrijelijk door de woning, zonder dat de oudjes iets heb ben gemerkt. Hun reukvermogen was de laatste tijd n.l. aanzienlijk minder geworden. De dood overviel de vrouw terwijl ze in een stoel zat, terwijl het ontzielde lichaam van de man in de gang werd aangetroffen. Het ongeval moet maandag om streeks een uur hebben plaatsgevon den, doch werd gisteren eerst tegen de middag ontdekt, toen een schoon zoon van de heer Van Veenendaal een bezoek aan de oudjes wilde bren gen. Hij vond de deur gesloten. Daar om klom hij over het tuinhek bjj de buren en verschafte zich toegang tot de woning, waar hij de beide oudjes aantrof. Vermoed wordt, dat de oudjes, zo als woonlijk, het gascomfoor van de keuken naar de kamer hebben ge bracht, waar naar hun vroegere be weringen, een sterkere gasdruk op de leiding was. Later op de avond heeft de heer Van Veenendaal het gascomfoor weer in de keuken willen aansluiten. Aan de keukenleiding zit een dubbele kraan. Op een daarvan sloot de heer Van Veenendeel het gummislangetje aan, maar zette tegelijkertijd de ver keerde kraan open, waardoor het gas ontsnapte. De familie had de oudjes reeds eerder op 't gevaar van het verwisselen van het gascomfoor gewezen, maar men trok zich hier weinig van aan. Ook herhaalde pogin gen van de familie om de oudjes in een rusthuis onder te brengen stuit ten op onwil van hen beiden. K.V.P.-RAADSLID IN Z WIJND RECHT GEROYEERD Het bestuur van de afdeling Zwijn- drecht der Katholieke Volkspartij heeft de heer J. Th. van Eelen, die namens de K.V.P. zitting heeft in de gemeenteraad van Zwijndrecht, ge royeerd. Het acht zijn houding bij verschillende principiële aangelegen heden in de raad niet in overeen stemming met de beginselen van de K.V.P. De heer Van Eelen blijft als „partijloze" zijn zetel in de raad be zetten. De mogelijkheid bestaat, dat hij bij de komende raadsverkiezingen met een eigen lijst zal uitkomen. DODE DOOR BEDRIJFSONGEVAL Een 64-jarige machinist, de heer W. Broekhuis, is om het leven geko men toen door een defect in een koelmachine in de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Duider, ge meente Weerselo, gistermiddag amo. niakdamp in de machinekamer van dit bedrijf ontsnapte. Twee andere personen, een mon teur en de tweede machinist liepen lichte brandwonden in het gelaat op en werden ter observatie in het r k. ziekenhuis te Hengelo opgenomen Hun toestand was gisteravond zeer redelijk. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Dinsdagmiddag is in de Waalhaven te Rotterdam de 29-jarige mevrouw Van GorkumBlok, tijdens afwezig heid van haar man, van het Rijn schip „Flamingo" over boord geval len en verdronken. Toen haar man uit de stad terugkeerde, zag hij haar vele meters verder in het water drij ven. Hij slaagde er in haar met be hulp van andere schippers op het schip te brengen. Een ijlings te hulp geroepen arts kon geen levensteke nen meer vaststellen. ZOLDERBAK KAPSEISDE, ROERGANGER VERDRONKEN Dinsdagavond is op de Nieuwe Maas een 38 ton metende zolderbak. die getrokken werd door de sleep boot „Sonja", gekapseisd. Daarbij is de roerganger, de heer J Stapel uit de Tweebosstraat te Rotterdam te water geraakt en verdronken. DAT MAG NU EENHAAL NIET. De Haagse politierechter veroor deelde een belastingconsulent uit Boskoop conform de eis tot 25,— boete of 5 dagen wegens het zetten van een valse handtekening. In dezelfde zaak had de rechter juist tevoren een aannemer uit Bergschenhoek vrijgesproken, nadat de officier van justitie een maand voorwaardelijk en 75,— boete had geëist. De aannemer stond toerecht onder verdenking de belastingconsulent te hebben opgedragen iemand als vast- arbeider te doen inschrijven, terwijl deze in werkelijkheid in losse dienst was, en dit contract door de belas tingconsulent te hebben laten teke nen met zijn naam en die van de arbeider. De aannemer betoogde echter dat de betrokken arbeider wel degelijk in vaste dienst was ge weest, hetgeen ook zou blijken door dat hij de man tijdens een vorstpe riode gewoon in dienst har gehouden en hem ook vakantiegeld had betaald. De belastingconsulent zei dat de aannemer de zaak had laten sloffen en dat hij het contract had moeten in leveren. Hij gaf toe de handtekenin gen te hebben gezet. De aannemer vertelde dat hij hier weliswaar geen opdracht voor had gegeven, maar hij vond het evenmin erg dat de belas tingconsulent dit had gedaan. „Als een belastingconsulent hand tekeningen van een ander zet is dit Ontstemming op K.V.P.-vergadering Ofschoon de afd. Stompwijk van de K.V.P. nimmer over belangstel ling te klagen heeft, bij vergaderin gen, was de opkomst van de leden deze keer wel bijzonder groot. Meer dan honderd leden waren in de zaal van „Het Blesse. Paard" aanwezig. Voorz. A. L. van Wijk deelde bij de opening mede, dat het bestuur het niet nodig geoordeeld had om de ver gadering, die was uitgeschreven op 25 februari jl. officieel af te zeggen, daar iedereen wel begrepen zal heb ben dat in de critieke uren van de hoge waterstand in de polders in Stompwijk op 25 februari jl. de ver gadering geen doorgang zou vinden. De notulen van secretaris L. Waayer werden goedgekeurd, waarna de pen ningmeester C. v. d. Bosch aan het woord kwam om het financieel be heer uit de doeken te doen. Het saldo per 1 januari 1958 bedroeg 959.81 en werd door de financiële commis sie, bestaande uit de heren Van Vliet en Van Schie, bekrachtigd. Mr. F. Bachg, lid van de Tweede Kamer, hield vervolgens een rede over het onderwerp „Bestedingsbe perking", waaruit het volgende ont leend wordt: De geestelijke vader van het so cialisme Karl Marx heeft in zijn tijd rare theoriën uitgedokterd en de we reld ingeschopt, waar de geschiede nis in zekere mate nu reeds van te rugkeert. Hij voorspelde, dat de soc. heilstaat zou worden geboren uit de grote nood en de ellende op sociaal terrein. Vóór 1940 hebben wij een 10-jarige crisis gehad en sindsdien zijn allen het er over eens, dat wij een dergelijke massale werkeloosheid niet meer willen. Eén van de mid delen is de werkeloosheidsbestrijding. Over dit vraagstuk is vooral in de oorlogsjaren veel gestudeerd. Win ston Churchill en Roosevelt waren het er over eens, dat de mensheid gevrijwaard moest worden van ge brek en in alle landen werd de leus voor sociale zekerheid aangeheven. Ook in Nederland bestaat er over dit punt geen verschil meer tussen de politieke partijen. 'Men vraagt zich dan ook wel eens af of het visioen van Marx niet gevallen is in de jaren 19401945. Wel bestaat er verschil tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. over de wijze waarop het doel bereikt moet worden. De P.v.d.A. verwacht alle heil van de staat en streeft naar de nationalisatie, terwijl de K.V.P. naar het bedrijfsleven kijkt en de P.B.O. bevordert. Opvallend is, dat uit een onlangs door de P.v.d.A. in gesteld onderzoek is gebleken, dat een behoorlijke meerderheid van de Nederlandse bevolking zich uitge sproken heeft voor de particuliere bezitsvorming in afwijking van de bijzonder gevaarlijk. Dit euvel moet de wereld uit", meende de rechter. De zaak tegen de aannemer achtte hij niet bewezen omdat niet vast was ko men te staan dat het een losse arbei der zou zijn geweest en ook het op dracht geven stond niet vast. De officier van justitie bij de Haag se Politierechter vorderde 25, boete tegen een 40-jarige chauffeur uit Noord wijk Binnen. Deze zou op 17 december 1956 's morgens, half acht in Oegstgeest met zijn autobus, na een aanrijding met een tramwagen waarbij schade werd veroorzaakt, zijn doorgereden voordat zijn iden titeit voldoende bekend was. De ver dachte vervoerde marinemensen en hij kwam van de Rijnsburger weg. Hij vertelde na de lichte aanrijding op een recht stuk van de weg net om een bocht te zijn gestopt. Hij was uitgestapt, had om de bocht ge keken en had geen tram zien staan op het rechte eind. Een voorbijganger had hem gezegd dat de tram door gereden was. Verdachte was toen hierop ook verder gegaan en had de aanrijding direct bij zijn patroon ge meld. nog voordat de politie er in was gemoeid. De patroon zou aangifte doen, maar voor het zover was belde de politie al op. De trambestuurder zei wel dege lijk op het rechte eind te hebben ge stopt. Hij was uitgestapt en naar de autobus toegegaan. Toen hij er vlak bij was geweest was de autobus weg gereden, waarop hij aangifte had ge daan bij de politie. Nadat de verde diger ontslag van rechtsvervolging had bepleit omdat zijn cliënt zich niet aan vervolging zou hebben wil len onttrekken hoorde de rechter nogmaals de trambestuurder, die plotseling onthulde „Ik ben wel op het rechte eind gestopt maar direct daarop is de conducteur met de tram doorgereden." Dit verklaarde dus waaróm de chauffeur geen tram had gezien; de rechter vond alle schuld bij de chauffeur afwezig en ontsloeg hem daarom van rechtsvervolging. BELEDIGENDE WOORDEN De Haagse Politierechter veroor deelde een inwoner van Voorhout tot een boete van 25.of 5 dagen, om dat hij tijdens een vergadering het openbaar gezag zou hebben beledigd door woorden als list, bedrog en cor ruptie te bezigen in het debat. De verdachte meende onschuldig te zijn en verklaarde in hoger beroep te zullen gaan. Een boete van 15.werd opge legd aan een inwoonster van Voor hout, die na deze vergadering in januari 1955 in een Leidse Courant een ingezonden stuk had geplaatst en daarin de vorige verdachte had be ledigd. Ze zeide echter niet de be doeling te hebben gehad te beledi gen. Na het vonnis deed ze afstand van haar recht op hoger beroep. door de P.v.d.A. gevolgde politiek. De vlieger van het socialisme is in Europa niet opgegaan, maar opgeko men in Europa is het socialisme ge ëxporteerd naar Rusland en daar in practijk gebracht in omstandigheden van ontzettende armoe onder de knoet van de dictatuur. De strijd tussen west en oost en de bedreiging van de westerse samenleving vanuit het oosten wordt niet alleen op mili tair, maar ook op economisch terrein uitgevochten en wij begrijpen, dat de bedreiging alleen het hoofd ge boden kan worden wanneer het wes ten samenwerkt, zoals in Euromarkt en Nato. Met deze achtergrond zal men de maatregelen inzake de be stedingsbeperking beter kunnen be grijpen. Deze maatregelen zijn in '57 genomen om een dreigende inflatie van het ruilmiddel door het achter elkaar hollen van lonen en prijzen te voorkomen. In Nederland is de welvaart na 1945 gestegen en van eigenlijke inflatie of muntontwaar- ding kan men alleen spreken wan neer de prijzen zonder motivering de hoogte ingaan, welk verschijnsel zich eind 1956 heeft voorgedaan toen ons volk als geheel meer verteerde dan verdiende. Een loonsverhoging, bedoeld uit bedrijfswinst, werd in de praktijk in alle bedrijfstakken doorgevoerd. De door een belangrijke belastingverla ging in 1956 vrijgekomen bedragen, werden opgesoupeerd inplaats van gebruikt voor productieve doelein den. Ook de overheid deed mee door het uitvoeren van openbare werken, die wel goed, maar niet productief waren. Het proces werd nog in de hand gewerkt door teveel crediet, te grote import en te geringe export, waarbij de betalingsbalans tijdelijk uit evenwicht geraakte en beste dingsbeperking noodzakelijk werd. De genomen maatregelen hebben in middels hun nut bewezen en er is dan ook geen reden om een ernstige crisis te vrezen, tenzij in Amerika een crisis optreedt. De door de maat regelen ontstane werkeloosheid is groter dan in de achter ons liggende jaren, maar lijkt nog niet op de crisiswerkeloosheid. De huidige wer keloosheid is, economisch gezien, ook een gevolg van de overbesteding die er geweest is. Spreker eindigde met een aanha ling van de door prof. v. d. Brink geuite waarschuwing, dat men niet tegelijk op het rem- en het gaspedaal kan trappen en sprak de hoop uit, dat de afd. Stompwijk bij de a verkiezingen een goed figuur zou slaan. Naar aanleiding van enkele ge stelde vragen gaf spr. een verduide lijking van de termen bestedingsbe perking en werkverruiming in tegen stelling tot crisis en werkverschaf fing, welke laatste kunstmatig is, ter wij I werkverruiming tracht een cri sis te voorkomen. Spr. was het er persoonlijk mee eens, dat belasting vrij overwerk de produktie zou be vorderen en dus een weg zou zijn om uit de impasse te komen, doch voor dit probleem is nog geen op lossing gevonden. Het volgende punt was de candi- daatstelling voor de gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, Jat na mens de boerenstand als candidaten gesteld waren de heren C. v. Vliet en F. v. Swieten, door de werkne mers de heren N. Bolleboom en J. v. Wissen en door de middenstand C. Boer en G. Hilgersom, welke kan didaten door het bestuur werden overgenomen. Van de zittende raads leden zal dus alleen de heer C. Boer op de kandidatenlijst voorkomen. Be sloten werd een adviescommissie in te stellen, bestaande uit 4 bestuurs leden en 3 leden, gekozen door de leden, waarna de stemming uitmaak te dat deze leden zullen zijn de heren Ad. Luiten, P. v. d. Salm en P. Dis seldorp. Bij de rondvraag kwam natuurlijk de woningbouw ter sprake en uit de reacties van de aanwezigen kon men opmaken, dat Stompwijk zich de laatste jaren grovelijk ten achterge steld voelt ten opzichte van de wo ningbouw. Al jaren praat men nu bij de gemeente over woningen, maar steeds wordt men met een kluitje in het riet gestuurd. Duidelijk bleek, dat geen open kaart gespeeld wordt bij de gemeente en dat men plannen instuurt, waarvan men van tevoren kan weten, dat zij de goedkeuring niet zullen krijgen en als dan ge ïnformeerd wordt bij een lid van b en w. van de gemeente Leidschen- dam naar het motief van de afwij zing en als antwoord gegeven wordt, dat deze reden van afwijzing niet bekend is, terwijl elk redelijk den kend mens weet, dat G.S. bij de be slissing altijd de gronden van afwij zing vermeldt, dan geeft dit wel te denken. Na de oorlog zijn er in Stompwijk 16 woningwetwoningen gebouwd en in Leidschendam ruim 330. Het ge volg is dan ook, dat de natuurlijke aanwas van de bevolking in Stomp wijk niet kan worden opgevangen en de trouwlustigen wegtrekken naar andere plaatsen, zoals pastoor Sister- mans met cijfers aantoonde. Het ge boorte-overschot beloopt ongeveer 50 per jaar, terwijl in de laatste 15 jaar de bevolking van Stompwijk slechts met 150 personen is toegenomen. De overigen zijn weggetrokken. De vergadering was het er dan ook over eens, dat Stompwijk in een hoek gedrukt wordt en dat met alle macht gestreefd moet worden naar een spoedige woningbouw. De grond is er lang voor aangekocht en waar blijven de huizen nu? Ook op het gebied van sportvelden voelt men zich niet voldaan en ook dit punt werd in de aandacht van de nieuwe raadsleden aanbevolen. Bij de sluiting sprak de voorzitter zijn hoop uit, dat nu op korte ter mijn iets bereikt zal worden op het gebied van de woningbouw en dank te de leden voor de wijze waarop zij dit netelige punt besproken hadden. HILLEGOM Geboren: Anna Maria d. van J. Kamp en J. M. C. Bakker; Wilhel. 5 Josephus z. van J. Dam en C. Th. de Kwant; Elisabeth Johanna Maria d. van Th. N. P. van der Wie] en S. Th. van der Putten. Ondertrouwd: D. Kardol en M. Stoker; J. Veen en H. H. Heske. Getrouwd: H. van der Westen en Th. van der Hulst; H. Th. Vlasveld en A. C. Vink. WARMOND K.V.P. Onder voorzitterschap van de heer A. van Leeuwen hield de afdeling Warmond van de K.V.P. een algemene ledenvergadering in Hotel de Stad Rome. Bij zijn openingswoord stond de voorzitter even stil bij de gehouden groslijststemming voor le den van de provinciale staten. Nu wij straks worden geroepen voor de groslijststemming voor leden van de gemeenteraad, vertrouwt hij er op dat eventuele activiteiten in deze in goede harmonie zullen plaats vinden, met inachtneming van de hieromtrent geldende regelen. Hierna was het woord aan de heer C. P. Vergouwen, lid van de provinciale staten, die een causerie hield over de taak van de provinciale staten en over enkele ae. tuele problemen rond Warmond Spreker wees er op dat de verkiezinj van de provinicale staten de bevol. king niet aanspreekt zoals de verkie zing voor de leden van de Tweedt Kamer en de gemeenteraad. Toch i> deze zienswijze niet juist. Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting van de taak, bevoegdheden en werkzaam heden der staten waarbij hij duide lijk aantoonde de belangrijkheid van de staten in ons bestuursbestel. Me betrekking tot de problemen ronc Warmond wees spreker in de eerst< plaats op het Leidse Merenplan. Dit plan is gelukkig voorlopig van d? baan, omdat Leiden voor dit plan bi] geen enkele officiële instantie steun heeft gekregen. Spreker zegt voorlo pig, want Leiden heeft verwezenlij, king van dit plan nog niet opgegeven, 't Is Leiden alleen te doen om zand winning en alle daaromheen geweven argumenten zijn slechts bijbedoelin gen om dit plan te kunnen verweze- lijken. Het zand, dat Leiden nodig heeft, kan op geheel andere wijze worden verkregen, goedkoper en eco nomischer. Er is duinzand meer dar. genoeg en niet vergeten moet worder. dat in de Zwaneburgerpolder eers: vijftien meter veengrond moet wor den afgegraven eer men aan zand winning toe is Hieraan goede cul tuurgrond op te offerer is onverant woord. Warmond is ook ten nauwsts betrokken bij het in voorbereiding zijnde streekplan „Duinstreek" waar bij voor Warmond als recreatieplaat- grote belangen op het spel staan. Hi. wijst hierbij op het belang van War mond als recreatieoord voor de stede lingen. Hiervoor zal zeer zeker iet- gedaan moeten worden, al zal mer zich ook de noodzakelijke opofferir, gen moeten getroosten. Deze opoffe ringen zullen echter nimmer ten ko: te van goede cultuurgrond moete gaan. De ruilverkaveling Oud Ad komt in Mei a.s. in behandeling e: hij kan wel mededelen, dat Warmoni wat de Zwanenburgerpolder betrel hier niet bij is. Doch de hoop is ge wettigd, dat deze verkaveling binner niet al te langen tijd aan de orde komen. Na deze leerzame causerie werden door enkele aanwezigen vra gen gesteld, die door de heer Vergou wen tot tevredenheid werden beant woord. Hierna deelde de voorzitter mede dat voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing de volgende candidaten ware: gesteld: door de leden de heren H. d. Drift, G. J. v. d. Kroft en S. van Schie en door het bestuur de here: J. v. Vliet, A. Willemsen, P. J. vat Rijn, Th. Weijers, P. Vergeer, mr C. Groenendijk, mevr. Meskers-Hen driks, P. C. van Schage, W. C. Wel sink en als plaatsvervangend lid heer J. N. van de Geest. Hieruit blijk dat van de thans zittende leden heer A. Beugelsdijk niet gecandidt teerd is, omdat deze zich niet mee: beschikbaar heeft gesteld. De voor zitter bracht de heer Beugelsdijk ee: woord van warme dank voor 't werk dat hij in het belang van de fractie de gemeente Warmond heeft verricht De vraag of een college van perso nen-advies benoemd moet worden werd door de vergadering eenstem mig afgewezen. Berichten opgenomen na tips var lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie ,maanden) een prijs van 25, van M en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. „EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN" Toen dinsdag, 25 februari j.l. ieder een, te land, te water en in de luctó met moeilijkheden te kampen hs-: ten gevolge van de heersend- sneeuwstorm brak, door wrijvini van het bovenwiel, brand uit in molen van de Blauwe polder, ge'" gen aan de Achterdijk, onder de g meente Alkemade. Door het aanwak keren van de storm, liet de toestan! zich niet zo mooi aanzien, maar doe: krachtdadig optreden van de heer M. Lieverse, die de bejaarde mole naar behulpzaam was bij het mala is erger voorkomen, en is een pr#;' tige molen voor het Hollands land schap gespaard gebleven. De heer Lieverse („Onze Bas komt wel een woord van hulde toe-j Ingezonden door: G. J. VAN TOU Hoogm»1»

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8