V VOORRANG VOOR RANG V Binnenkort wordt (dure) volle melk voor de verkoop vrijgegeven (Mice 't luendevCand Het sprekende testament <io> Minister Vondelings nieuwe zuivelbeleid: Melanges van boter en margarine Landbouwschap geschokt over Vondelings meikprijs-beleid Automatisch telefoonver keer met Amerika Prinses Beatrix nam afscheid van de West Dodelijk ongeluk te Den Haag .BLONDE NONNEN GEZOCHT" DINSDAG 4 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT UJJJJJÜUU 8.8.8.8X8JULILIUUUÜUULIUUUUUUJUUJUUJLlUUULiLOJULIUJUULIUlJLaj^^ RANG, de versnapering van de eerste RANG 2>iprmTrmTmTrmr»TmTinnnrrirmrirrmTmTrm'9Tmrinnnrvrrm^ (Advertentie) De garantieprijs voor melk voor het jaar november 1957/58 is vastgesteld op 28.85 per 100 kg. Deze garantie geldt slechts voor dezelfde hoeveelheid als tussen november 1956/57 is afgeleverd nl. 5.18 miljard kilogram. De regering wil uitbreiding van de melkproduktie voorkomen. Voorts is besloten in de naaste toekomst de verkoop van volle melk (3.75 percent vetgehalte) vrij te geven naast de tegenwoordige gestan daardiseerde melk met 2,5 percent vetgehalte. De volle melk zal ongeveer een dubbeltje per liter duurder zijn, dan de gestandaardiseerde, waarop subsidie en prijs zullen worden gehandhaafd. Gestreefd wordt naar opheffing van het mengverbod van boter met margarine. Het wordt daardoor mogelijk melanges van te bepalen samen stelling op de markt te brengen. Het melkverbruik op de scholen zal met regeringssteun worden bevor derd- men garandeert, zodanig dat voor on dernemers een grote mate van be staanszekerheid wordt verkregen. Gezien het feit, dat de bij de be- stedingsbepreking voorziene hogere pachtnormen eerst per 1 mei a.s. voor een derde zullen worden verwezen lijkt, dat gemiddeld een rentevoet van 4.6 percent van vermogen als re delijk kan worden aangenomen en dat „omzet en aanwas" wordt bere kend uit de vleesprijzen, die door het Produktschap voor Vee en Vlees dit jaar worden verwacht, is de nieuwe garantieprijs 0.95 per kilogram lager uitgevallen, dan de gevraagde. Nieuwe garantieprijs Dit zijn de grondslagen van het nieuwe zuivelbeleid van minister dr ir A. Vondeling, dat verleden vrijdag in de ministerraad is goedgekeurd. Voor een en ander moeten nog na dere regelingen worden getroffen. Over veertien dagen weet de veehou der, waar hy met de garantie aan toe zal zijn. De nieuwe garantieprijs van 28.85 ligt 0.95 cent per kg lager, dan de prijs, die door het Landbouwschap werd gevraagd. De verrekenprijs voor consumptiemelk (altijd op basis van 3,7 percent vetgehalte) bedraagt dientengevolge 30.50. De minister gaat er van uit, dat het bedrag dat als gevolg van de melk prijsgarantie dat in het lopende jaar moet worden bijgepast niet hoger zal zijn, dan in 1956/57 is uitbetaald. Vandaar, dat de garantie geldt voor de basishoeveelheid. De nieuwe verrekenprijs voor con sumptiemelk zou tot een prijsstijging voor de consument van ongeveer 45 cent per 100 liter gestandaardiseerde melk leiden. De regeringssubsidie zal echter met dit bedrag worden ver hoogd. In de hoop, dat het verbruik van volle melk, waarop geen subsidie wordt gegeven, vrij aanzienlijk zal worden, rekent de regering niet op verhoging van het subsidiebedrag. Over het uitwerken van de garan tie-methode moet nog nader overleg worden gepleegd. Het gaat er om, of deze garantie op basis van de hoe veelheid melk (plas), naar het kwan tum melkvet of per hectare moet worden gegeven. Daarbij komt de vraag nog of onderscheid in de garan tie naar grondsoort noodzakelijk is. Desgevraagd verklaarde de minis ter, dat een lagere garantieprijs, dan door het Landbouwschap op grond van kostprijsberekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut werd gevraagd, een gevolg is van de over weging, dat de regering geen kost- prijsbeleid voert maar een beleid, dat de boer een bepaald minimum inko- Teneinde tegemoet te komen aan moeilijkheden van (jonge) boeren, die met bijna uitsluitend vreemd vermo gen werken, tegen een hogere rente voet ,dan bij de garantieprijs is aan genomen, ligt het in de bedoeling een toeslag te verlenen op de rentever goeding van de onder garantie van het borgstellingsfonds van de land bouw verstrekte leningen. Teveel melk. Minister Vondeling meent, dat door dit nieuwe beleid de h-.dividuele vee houder wordt gecohfronteerd met het feit, dat er teveel melk wordt gepro duceerd om lonende afzet te verkrij gen. Het gaat de boer om rendement van zijn bedrijf. Indien hij niet door uitbreiding van produktie vermeerde ring van inkomsten kan krijgen, dan zal hij zoeken naar goedkopere pro- duktie-methoden om op die manier zijn inkomen te verhogen. De boter- afzet kan worden bevorderd door het door de regering nagestreefde ophef fen van het mengverbod met marga rine. De minister ziet zeer wel de be zwaren van de zuivelindustrie in te gen het in de handel brengen van twee soorten melk, doch acht het van belang, dat de kevze van de consu ment wordt vergroot. De minister acht het geen bezwaar indien, door beperking van de garan tie, melk op de boerderijen wordt ge houden voor het mesten van kalve ren. Hij gelooft niet, dat de vlees1 markt daardoor verstoord zal wor den. Hoog en laag verkeer in het Den Haag van straks Den Haag kay het verkeer niet meer aan en daarom hebben b. en w. een ontwerp voor een wegennet laten maken overeenkomstig het structuur plan van Dudoc met hoofdwegen, die elkaar ongelijkvloers kruisen, hoog en laag verkeer. Op grote schaal zullen in Den Haag tunnels en in mindere mate viaducten moeten wordden gebouwd om een vlotte en veilige afwikkeling van het snelverkeer te bewerkstelligen. Als verkeersbanen, die in de eerste plaats in aanmerking komen voor een onge lijkvloerse ligging, worden genoemd de Utrechtse Baan (over Rijksweg no. 12, de Eerste v. d. Boschstraat tot de Jozef Israëlslaan), de Rotterdamse Baan, die in de toekomst de hoofd invalsweg uit Rotterdam zal worden (over Ypenburg, Binckhorstlaan, Ko ningskade), Haarlemse Baan (Be- noordenhoutseweg) en de Leidse Baan, het tracé waarin het Schenk- viaduct is gelegen, dat in de toekomst enerzijds zal worden verbonden met de Melis Stokelaan en anderzijds met Mariahoeve en met Leiden, de weg langs de spoorbaan Den HaagLei den. Behalve de tracés van de vier hier genoemde banen zijn in het plan opgenomen het Rijswijkseplein en de route RyswijksewegZieken, de aan sluiting van de Utrechtsebaan op de Wassenaarseweg en enkele inciden tele kruisingen. CARAVANTERREIN TE BLOEMEND AAL. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft maandagavond het voorstel van b. en w. aanvaard om in Bloemendaal aan Zee een kampeerterrein voor Caravans in te richten aan de zuid zijde van de Zeeweg. Het zal plaats bieden aan honderd a hondervijftig caravans. Voor de inrichting is het college van b. en w. uitgegaan van door de Nederlandse Kampeerraad gegeven richtlijnen. Het terrein heeft deze •bestemming gekregen, voor een pe riode van voorlopig tenminste tien jaar. Het nieuwe melk- en zuivelbeleid van minister Vondeling heeft het Landbouwschap ernstig geschokt. In een eerste commentaar werd de moti vering van dit regeringsbeleid onaanvaardbaar genoemd. Ernstig is het bezwaar tegen de beslissing tot verlaging van de gevraagde garantieprijs op grond van het feit, dat de pachtprijzen nog niet volledig zijn aangepast aan de nieuwe pachtnormen. De regering neemt met deze beslissing een deel terug van haar toezegging aan de landbouw om de garantieprijzen te verhogen in verband met de gestegen kosten van grond en gebouwen. Het Landbouwschap verwijst daarbij naar de aangekondigde herziening van het l&ndbouwprijsbeleid in de nota over de bestedingsbeperking van een jaar geleden. Speciaal door deze beslissing wordt naar 't oordeel van het land bouwschap de landbouw onrecht aangedaan. Het vreest, dat het vertrou wen van de agrarische bevolking in het beleid van de minister ernstig wordt geschokt. heeft het gezamenlijke voorstel van landbouwschap naast zich neergelegd en een algemeen gestandaardiseerd produkt met 3 procent vet dus van de hand gewezen. Dit wordt geen wezenlijke bijdrage tot de oplossing van het botervet-vraagstuk geacht,, temeer, waar op volle melk geen sub-, sidie wordt gegeven. Het landbouwschap heeft begrip voor de motieven om de garantieprijs te beperken tot 5,18 kg. melk. Over leg over de verwezenlijking dezer garantie wordt afgewacht. Inbreuk op garantie-prijzen Om principiële redenen wordt het onjuist geacht het prijsbeleid vol ledig los te maken van de kostprijs berekeningen van het L.E.I. De ge schatte verlaging van de rente op bedrijfskapitaal tot 4,5 percent in deze berekening wordt onaanvaard baar geacht. De motivering dat be drijfskapitaal grotendeels eigen ver mogen is, mist elke bedrijfseconomi sche grondslag en is bovendien uit oogpunt van landbouwpolitiek ge vaarlijk. Eigenlijk wordt een lagere rentevergoeding voor het vaste kapi taal ingecalculeerd, nl. 3,5 voor ge bouwenkapitaal en 1 tot 1,5 percent voor grondkapitaal. De regering heeft, naar de mening van het landbouwschap, een zware verantwoordelijkheid tegenover de veehouders op zich genomen door bij de berekening van de garantieprijs de in het komende jaar door het pro duktschap vee en vlees verwachte vleesprijzen in de kostenfactor „om zet en aanwas van de veestapel" op te nemen, inplaats van, zoals gewoon lijk, de gemiddelde prijzen der laatste drie jaren. Daardoor alleen al viel de garantieprijs 0,6 cent per liter lager uit, dan de door het landbouw schap gevraagde prijs. Ook is het landbouwschap ernstig teleurgesteld over de beslissing om naast gestandaardiseerde melk de volle melk met 3,75 percent vet voor de verkoop vrij te geven. De regering Na I960... Naar wordt vernomen zal het vol gend jaar een trans-atlantische tele' foonkabel worden gelegd van Pen- j marr (Frankrijk) naar Clarence- wille (New Foundland). De Neder landse PTT heeft reeds daarvan een circuit gehuurd. Deze onderzeese verbinding zal het mogelijk maken, "dat iedere Ne derlandse telefoonabonnee van 1960 af voor een bedrag van ongeveer 45 gulden per drie minuten met Ame rika zal spreken zonder storingen. Het nachttarief wordt berekend op 35 gulden per drie minuten. Deze tarieven zyn vastgesteld aan de hand van een voorlopige kostenbereke ning. Een grote tijdsbesparing zal ver kregen worden door het automatisch kiezen van het abonnee-nummer aan de andere kant van de oceaan. De atmosferische storingen van de draadloze verbinding, zoals die op het ogenblik bestaat zullen dan on dervangen zijn. Chauffeur ten onrechte gearresteerd Op de verklaring van de twee agenten, dat zij door opzij te sprin gen hun leven moesten redden werd zondag een automobilist aangehou den, die bekende, dat hij op 17 febr. een geparkeerde auto had aangere den. Hij had wel even gestopt om de schade op te nemen, maar hij had geen aangifte gedaan omdat hy niet in het bezit was van een rijbewijs. Van wegspringende agenten had hij echter niets gezien. Nadat de man in arrest was gesteld erkenden de agenten echter, dat er van wegsprin gen niet zozeer sprake was geweest Omdat zij de auto niet tijdig hadden zien aankomen waren zij niet verder gekomen dan de stoep van 't politie bureau. Met een zaklantaarn hadden zij vergeefs geprobeerd de chauffeur signalen' te geven, dat hij moest stop pen. De bestuurder werd onmiddel lijk in vryheid gesteld. TRIESTE VONDST IN TUIN TE AMSTERDAM In de tuin van een woning in de Eilandenbuurt te Amsterdam, werd op 22 januari J.l. het geraamte ge vonden van een jonge vrouw. Uit een onderzoek van de gerechtelijke deskundige, dr. J. Zeldenrust, is nu komen vast te staan, dat het stoffe lijk overschot is van de 28-jarige mej. A. J. v. d. G., die tijdens de honger winter in 1945 is overleden aan hon geroedeem. Zij woonde daar met haar bejaar de vader, die thans in een rusthuis verblijft. Volgens zijn verklaring te genover de politie had hij zijn doch ter in de hongerwinter by zyn thuis komst dood op bed aangetroffen. Hij had toen de G.G. en G.D. van dit sterfgeval in kennis gesteld, maar toen er na twee dagen nog niemand van deze dienst was verschenen, had hy het stoffelijk overschot zelf in de avonduren in de tuin begraven. Na dien had de oude man, zo deelde hij de politie mede, geen aangifte van het overlijden van zijn dochter bij de burgerlijke stand durven doen, uit vrees voor mogelijke strafrechtelijke gevolgen van het overtreden der be grafeniswet OPRICHTING „STICHTING LANDGOED ELSWOUT". In een maandagavond gehouden extra openbare vergadering heeft de Bloemendaalse gemeenteraad het voorstel van b. en w. aanvaard, een stichting in het leven te roepen voor het beheer en de exploitatie van het landgoed Elswoud. De gemeente Bloemendaal heeft dit vorig jaar gekocht van de erven Van Vliet voor ruim een miljoen gulden, waarbij het rijk de helft van de kostprijs voor zijn rekening nam. Het doel der stichting is het be heer over het landgoed aan te nemen en voQf rekening van de gemeentè te voeren, ter instandhouding als oude Kennemer buitenplaats, zoals het ka rakter en de sfeer daarvan tot dusver re zijn bewaard gebleven. Het bestuur der stichting zal be staan uit vyf leden, waarvan de Bloe mendaalse gemeenteraad en de mi nister van O. K. en W. elk twee leden zullen aanwijzen. De stichting hoopt op 1 mei a.s. haar werk te beginnen. De gemeente zal voorlopig niet kun nen rekenen op een rijksbijdrage in de kapitaalsinvesteringen en een eventueel exploitatietekort. Korte afscheidsplechtigheid Prinses Beatrix heeft gistermiddag haar bezoek aan Suriname beëindigd. De afscheidsplechtigheid op het vlieg veld Zanderij was kort. De Prinses inspecteerde voor de laatste maal op Surinaamse bodem de erewacht en toen kwam het ogenblik dat zij en haar uit Nederland meegekomen ge volg met een laatste handdruk af scheid namen. Tot besluit werden de volksliederen gespeeld. Daarne klapte de deur van het KLM-toestel dicht en taxiede de ma chine naar het begin van de start baan. Langzaam rolde toen het vlieg tuig weg, steeds sneller en sneller, tot het zich plotseling losmaakte van de grond en koers zette naar Santa Ma ria, de eerste stopplaat, op de terug reis naar het verre Nederland. 's Morgens had de Prinses op het Gouvernementsplein in Paramaribo een nieuwe vaandel uitgereikt aan de in Suriname gelegerde troepen. Deze plechttigheid, waarbij de Prinses een korte toespraak hield, werd gevolgd door een défilé, waaraan ook gemo toriseerde afdelingen deelnamen. Omstreeks half vijf gistermiddag is de 58-jarige heer N. G. M. van Wijk, onderwijzer te Rijswijk (Z-H) en o.m. voorzitter van de Haagse Voetbalbond en hoofdbestuurslid van de Ned. Kath. Sportbond, om het leven gekomen toen hij met de door hem bestuurde scooter te 's-Graven- hage in aanrijding kwam met een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde in de Von delstraat te Den Haag, waar een door de ST'-jarige J. A. W. uit den Haag bestuurde vrachtauto linksaf de Westerbaenstraat wilde inrijden. Toen de bestuurder die straat wil de ingaan was de heer Van Wijk, volgens de politie, nog minstens zes tig meter van de vrachtauto verwij derd. De vrachtautobestuurder stop te voor twee overstekende kinderen; de heer Van Wijk is daarna tegen de neergelaten klep van de vracht auto gereden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. trok. van Warmond naar van Maestro Sinnemann Het succes van vele filmsterren is gebaseerd op louter toeval en geluk, zo als afgezien van de technische ontwikkeling van de film de geschiedenis van de filmkunst doortrokken is van schijnbaar onbeduidende voorvallen en kleinigheden, waarbij men niet stil bleef staan. Een onbeduidend voorval was het ook, eigenlijk meer een verzetje, waar door mejuffrouw Alice de Vroomen uit Warmond dezer dagen haar intrede deed in een nogal lawaaierig en bedrijvig klooster. Op een vrije middag stapte ze met enkele van haar vriendinnen in de auto en reed de stad uit om in Cine. citta, het „Hollywood aan de Tiber", de fotootjes af te leveren. Van die gigantische fihhstad hèr- innert ze zich weinig méér, dan bran dende lampen-achter-hoge-vensters en gesloten deuren. Dezer dagen zal ze het wonderland wel ontdekt heb ben, dat achter die gesloten deuren verborgen lag want, nauwelijks was Alice drie weken thuis of ze ontving een schrijven, dat ze was aangeno men als een van de 140 nonnen, die Sinnemann voor zijn filmklooster nodig had. Vrolijkheid en hoop onder de figuranten Aan het eind van het vorig jaar bereikte de personeelsleden van de K.L.M.-kantoren in Rome, waartoe ook zij behoorde, via de Nederlandse Ambassade aldaar, het bericht dat signor Fred Sinnemann op zoek was naar meisjes met een uitgesproken noords uiterlijk. Fred Sinnemann is filmregisseur en het laat zich niet moeilijk raden, waarvoor hij blonde meisjes nodig had; hij heeft de verfilming op zich genomen van het boek „Zuster Luc", dat in Amerika en ook hier te lande zoveel stof heeft doen opwaaien. WENSDROOM Weliswaar was de hoofdrol al ver geven aan de bekende ster Audrey Hepburn maar een optreden voor de filmcamera is nog altijd een van de wensdromen van vele moderne meis jes. Onder grote vrolijkheid en mis schien ook met een zacht-smeulend vonkje hoop in het hart je weet nu eenmaal nooit, hoe een film carrière begint bonden zich tal van dames van de Nederlandse kolonie te Rome een handdoek om het hoofd doek om het hoofd, sloegen een zwarte shawl om en poseerden voor een fotograaf. Deze ongebruikelijke klederdracht was bedoeld om de heer Sinnemann en zijn medewerkers alvast een voor lopige indruk te geven van het uiterlyk van zijn sollicitanten. Ook Alice de Vroomen, die na een verblijf van drie en een half jaar in de Eeuwige Stad, op het punt stond om weer naar Nederland terug te keren, liet zich in het vreemde habijt „knippen". SPOEDCURSUS Ze werd verzocht om op 20 februari in Rome aanwezig te zijn, waar ze na een meer uitgebreide keuring op mogelijkheden en talent, haar con tract zou kunnen tekenen. Toen we mej. De Vroomen spraken, wist ze nog niet precies, wat het contract allemaal zou inhouden, -laar verblijf bij de filmmaatschappij zou een week of zes moeten duren. Nadat ze „ge kleed" is, zal ze de eerste twee we ken een „spoedcursus Non" moeten volgen, met lessen in het hanteren van de rozenkrans en het neerslaan van de ogen op de wijze, waarmee de Amerikaans-Italiaanse films de wereld hebben veroverd, en voorts in het gelijktijdig knielen en weer Die eerste twee weken zullen niet van de gemakkelijkste zijn: enerzijds enerverend, zullen ze aan de andere kant uitmunten door verveling en saaiheid. Maar het eigenlijke filmen, wanneer Alice met Audrey en haar „zusters" onder de brandende hitte van de filmlampen tientallen keren per dag dezelfde bewegingen moet maken om, wanneer alles geslaagd lijkt, weer opnieuw te beginnen om dat in een ogenblik van vrome stilte een ronkende auto of een blaffende hond de voornemens van de regisseur doorkruisen, het eigenlijke filmen zal in dat opzicht de kroon spannen! Met dat alles in het vooruitzicht kon Alice de Vroomen natuurlijk nog niet vertellen of ze als het filmen haar zou bevallen in de toekomst nog eens een contract zou aannemen. „Misschien wel" meent ze en gek scherend laat ze erop volgen: „mis schien ook ga in wel naar het kloos ter". Je weet nu eenmaal nooit waar een carrière begint Geluk autowinnaar verstoord Buurman wil delen in de RAI-prijs Het toekennen van een auto als prijs voor de 250.000ste RAI-bezoe- ker heeft tot een geschil tussen twee gezinnen in Hengelo geleid. De he ren H. J. Hampsink en W. ter Steege kwamen vorige week zondag met hun echtgenotes van Hengelo (O.) naar het RAI-gebouw in Amsterdam. Bei de heren kochten ieder twee kaartjes. Voor de controle gaf de heer Ter S. zijn kaartjes aan zijn echtgenote, die met haar buurvrouw naar binnen ging, waarna de heer H. zijn beide kaartjes liet zien voor zich en zijn buurman. Een van de kaartjes van de heer H. was het 250.000ste dat was afgegeven. Hij won daarmee de auto. Nadat beide echtparen weer in Hengelo waren teruggekeerd, kwam de heer Ter S. op de gedachte, dat hy toch eigenlijk ook recht had op een deel van de prijs, wellicht niet in juridische, dan toch in morele zin. De heer H. bleek uiteindelijk bereid om zijn buurman 500,— te geven, maar deze is hiermede niet tevreden. Men heeft een geestelijke te hulp ge roepen om te bemiddelen, maar deze is hierin tot op heden niet geslaagd. ïidonn,hetKeen1remhe vootf Mdotrien rn om dromen! fat woonkern. die om eou tonton de fleur en m te ontvluchten' WenL Mr m motte ftw/wmwAOrinmtVer.m'

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6