Nederlandse straalhelikopter „Kolibrie" ontving het bewijs van luchtwaardigheid Voor landbouw- en E.H.B.D.-doeleinden Afgelopen dat ge-j hoest Katholieke studenten van Leiden richtten hun eigen kapel in Pater Cunibertus S.oots o.f.m. viert 40-jarig priesterfeest DINSDAG 4 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 STUWSTRAALMOTOREN AAN DE „WIEKEN" Iïet was gisteren een feestdag voor de „Nederlandse Helikopter Indus trie N.V.": gistermiddag heeft de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, het bewijs van luchtwaardigheid van de „Kolibrie"-helikopter uitgereikt. De uitreiking geschiedde in het restau rant van de luchthaven Rotterdam, in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten. De „Kolibrie" zal, naar verwacht wordt, haar Nederlandse bewijs van luchtwaardigheid ook in de Verenigde Staten en in Groot Brittannië kun De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst de heer J. W. F. Backer (links) reikt het bewijs van luchtwaardigheid uit aan de directeur van de N.H.I, ir. G. F. Verhage. Enige tijd later werd in samenwer king met Kromhout's Motorenfabriek de basis gelegd voor de stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hefschroefvliegtuig luiunvaai nigiiciu win m uc «cicuiguc oiaicu cit ui uiuuv DIIIUIIIIUC «vuil- r nen laten gelden, omdat de beproeving van het toestel met het oog op export, gebaseerd was op de eisen die men in de Verenigde Staten stelt ,"v"" ,aa~ ten aanzien van het verkrijgen van een bewijs van luchtwaardigheid voor helikopters. Buitenlandse be'angstelling De „Kolibie" is een'geheel Neder lands ontwerp waarin verscheidene uitvindingen van Nederlanders zijn verwerkt. Het toestel is het enige hef schroefvliegtuig met stuwstraalvoort- stuwing ter wereld, dat een bewijs van luchtwaardigheid voor gebruik in de burgerluchtvaart heeft verwor ven. Het is van het begin af aan de bedoeling geweest het toestel ge schikt te maken voor vele niet-mili- taire doeleinden. De „Kolibrie'' is uitgerust met twee stuwstraalmotoren die aan het uit einde van de rotorbladen zijn aan gebracht. De bijzondere eigenschap pen van dit hefschroefvliegtuig vin den voor het grootste deel hun ont staan in het toepassen van dit soort straalmotoren en in de wijze waarop ze zijn geplaatst. De stuwstraalmotor is de eenvoudigste krachtbron die men tot nu toe kent en ook de licht ste. Het in de „Kolibrie" toegepaste, in Nederland uitgevonden, ontwik kelde en gebouwde type weegt slechts negen kilogram. Goedkoper en veiliger. De toepassing van dit type motor heeft het nadeel dat het verbruik veel hoger is, maar als brandstof wordt huisbrandpetroleum gebruikt die niet alleen goedkoper is dan an dere brandstof doch tevens veiliger. Door de plaatsing van de motoren aan de uiteinden van de bladen van de motor kon bij de constructie ook op andere punten zeer veel aan on-, derdelen en dus aan gewicht worden bespaard. Elke stuwstraalmotor levert een vermogen van zestig pk., bewegende delen bevinden zich er niet in. Voe ding en ontsteking van de twee mo toren geschieden afzonderlijk. Wan neer er een storing in een van de motoren optreedt, terwijl het toestel vliegt, kan het op de kracht van de andere motor landen. Zelfs wanneer beide motoren tij dens de vlucht hun dienst zouden weigeren dan biedt dit hefschroef vliegtuig nog twaalfmaal zoveel ga rantie om zonder brokken te landen als een helekopter van gebruikelijke constructie. De „Kolibrie" heeft n.l. een in verhouding grote en zware hefschroef die, als de motoren zou den uitvallen, als een vliegwiel werkt en nog lange tijd blijft doordraaien. Klein en licht. De hefschroef heeft een diameter van tien meter. Het toestel heeft een leeggewicht van 240 kg, een nuttige lading (civiele uitvoering) van 410 kg, zodat het startgewicht 650 kg be draagt. De maximum snelheid van het vliegtuig is 113 km, de maximum kruissnelheid 100 km per uur, de maximum vluchtduur een uur en het maximum vliegbereik dus honderd kilometer. De „kolibrie" kan worden gebruikt o.a. voor de landbouwluchtvaart, als ambulancevliegtuig (waarbij twee brancardsen een verpleger kunnen worden meegevoerd) reddingswerk, luchtkaartering, luchtfotografie, po litietaken, personenvervoer, vracht vervoer, reclamevliegen enz. Een eerste serie van tien „Koli bries", waarvan de bouw het vorige jaar begon, is thans nagenoeg ge reed. De prijs van de „Kolibrie" is minder dan honderdduizend gulden. Uit verscheidene delen van de we reld heeft men vele tekenen van be langstelling voor de helikopter ont vangen, maar vooral uit Engeland, de Duitse Bondsrepubliek, de Vere nigde Staten en Israel. Er is vele jaren gewerkt aan deze, naar vele deskundigen menen, revo lutionaire hefschr oever. Ir. G. F. Verhage, electrotechnisch ingenieur bij de PTT, begon ongeveer vijftien jaar geleden met het bestu deren van de constructie van hef- schiroeven. Drie jaar na de oorlog kwam hij in contact met ir J. Meijer Drees jr, die als vliegtuigbouwkun dig ingenieur werkzaam was bij het Nationaal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam en zich had toegelegd op hefschroefvliegtuigen. Samenwerking. De twee technici hebben daarna samengewerkt: het bleek dan hun ge dachten en ideeën te verwerkelijken waren. De windtunnelproeven die de juistheid van hun ideeën aantoonden trokken de aandacht van prof. dr ir. H. J. van der Maas, voorzitter van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling. het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling. In het begin van 1952 kon een on der leiding van ir. Meijer Drees staan de werkgroep van deze stichting met het bauwen van het experimentele hefschroefvliegtuig beginnen. In oktober 1955 werd de Neder landse Helikopter Industrie n.v. op gericht. Aandeelhouders werden de n.v. Vliegtuigfabriek Aviolanda te Papendrecht en de n.v. Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam. Di recteur werd de heer van Houwelin- gen, spoedig terzijde gestaan door dr. Verhage. Ir. Meijer Drees werd be noemd tot onderdirecteur-hoofdcon structeur. DE UITREIKING VAN HET BEWIJS „Met het volste vertrouwen reik ik u vier bewijzen van luchtvaardig- heid uit". Ongeveer met deze woor den eindigde de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, in het restaurant van de luchthaven Rotterdam, zijn rede. De heer Backer zeide er een eer in gesteld te hebben, deze eerste be wijzen van luchtwaardigheid zelf uit te reiken. Hij noemde het een histo rische gebeurtenis, temeer omdat het hier een zeer bijzonder type vliegtuig betreft, waarvoor veel pioniers werk verricht is moeten worden. Er is onderhandeld met Engeland en Amerika en we zijn van onze kant reeds zover gevorderd, dat wy tot een onderlinge erkenning van het be wijs van luchtwaardigheid zullen kunnen kamen. In zijn woorden van dank verklaar de ir. Verhage daarna, dat de uitge reikte documenten voor geheel de wereld de weg openen, omdat de conscientieuse controle en de deskun digheid van de rijksluchtvaartdienst door de analoge diensten in het bui tenland aanvaard zullen worden. Over de toekomst sprekend zei ir Verhage tenslotte: die is sterk af hankelijk van de talenten, maar ook van de omstandigheden. Voor de landbouw zyn er reeds vijf toestellen besteld, waarvan drie nog deze week worden afgeleverd. Voorts verheugde het hem te kun nen mededelen, dat er juist vandaag een contact is getekend met Israel voor de levering van drie toestellen. Op een desbetreffende vraag liet ir Verhage nog uitkomen, dat licen- tiebouw voor het buitenland niet uit gesloten is en er reeds contacten in deze geest zijm gelegd. „Demonstratie". Na deze bijeenkomst gaf de invlie- ger van de Kolibrie, de heer R. J. van der Harten, een demonstratie met het toestel, waarbij hy het toestel alle denkbare zwenkingen liet maken zowel vooruit als achteruit. De kinderen be gonnen toen m man Stop! dacht ik en haalde een fles V/1 Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig. je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen Prof. dr P. Gerbenzon, die on langs vanwege de provinciale onder wijsraad van Friesland benoemd is tot bijzonder hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Friese taai en letterkunde, heeft gistermiddag Izijn ambt aanvaard met een oratie over: „Friese rechtstaal en vreemd frecht". geplaatst en geverfd, een altaarver hoging werd getimmerd, de muren gepleisterd. Pater Van Rooyen heeft het ontwerp voor het houten altaar gemaakt en de 28-jarige student in de psychologie, de heer Jan Ibelings, maakte in gips een beeld van de Intocht van Jezus in Jeruzalem, dat naast 't altaar zal worden geplaatst. Op het altaar komt een processie- kruis met twee toortsen. Niet blijvend. Het staat nog niet vast hoe lang deze kapel, die aan Maria „Zetel der Wijsheid" wordt toegewijd, zal blij ven bestaan. Zij heeft in elk geval geen blijvend karakter, het is maar de vraag, wanneer er geld genoeg zal zijn om een blijvende kapel te bouwen. De stichting katholieke studentenzielzorg voelt het bezit van een blijvende kapel buiten het „Eigen Huis" als ideaal. Niet alle katholieke studenten immers zijn lid van „Sanctus Augustinus". Voor lopig acht men in de kring der ka tholieke studenten de stichting van deze kapel al als een grote verbete ring en de inwijding, die donderdag a.s. om 6 uur nam. door de deken van Leiden zal geschieden, is dan ook een heugelijk moment in de ge schiedenis van de studenten-zielzorg te Leiden. Op 10 maart a.s. zal le Venraij in het Gymnasium I.C. Pater Cuniber tus Sloots o.fun. den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar te Weert door mgr. Laurentius Schrijnen, Bis schop van Roermond tot priester werd gewijd. Pater Sloots werd geboren te Lei den, 5 april 1893, uit een gezin van 8 kinderen, waarvan drie zoons en een dochter in de Franciskaanse Orde traden. Zij gehele priesterleven heeft de jubilaris doorgebracht in Limburg en wel 30 jaar te Weert en 10 jaar te Venraij. Te Weert was Pater Cunibertus Archivaris van de Orde van de Ne derlandse Provincie; hij was tevens leraar aan het Pensionaat en de MULO-school vanaf 1919. Tussen zijn drukke werkzaamhe den door was hij 30 jaar biechtvader van het Bisschoppelijk College te Weert. De Archivaris heeft de Orde-biblio theek belangrijk hervormd; deze is in deze jaren uitgegroeid van 18000 tot 40000 boeken. De belangrijke uitverkiezing tot lid van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde was een gevolg van zijn opvallende verdiensten in deze funktie, evenals zijn benoeming tot lid van de Rij ks-Commissie voor het Bibliotheekwezen. Als schrijver van vele boekwerken heeft deze priester-jubilaris zijn spo ren verdiend. Zijn bekendste werken zijn hiervan wel Haga Mariana, waar in het hele Middelbaar onderwijs van de laatste 300 jaren beschreven wordt met het Bisschoppelijk-college te Weert als uitgangspunt. Eenzelfde werk kwam van zijn hand over het Gymnasium I.C. te Venray, van de HBS te Heerlen. Bij de inwoners van Leiden zijn de volgende werken van de jubilaris welbekend: „100 jaren Hartebrug- kerk" en het lijvig boek „500 jaar Minderbroeders te Leiden". Deze uit gaven verschenen in de jaren 1936 en 1947. Verder heeft hij de redaktie ver zorgd van Franciskaanse tijdschrif ten o.a. St. Antonius, Tertiaris, enz. enz. Zelf richtte hij het maandblad Neerlandia Seraphica op, in Neder land en daarbuiten, voor de mede broeders. Als hoofdredacteur heeft Pater Cu nibertus thans nog de verzorging van de „Bijdragen" over de geschiedenis van de Minderbroeders, waarvan thans 27 bundels zijn verschenen. Verder heeft hij nog onderhanden de bundel over de Minderbroeders in Maastricht en 100 jaar Derde Orde Venraij. Toen in 1948 de nieuwe ka- techismus werd voorgeschreven greep pater Cunibertus (sedert 1919 in Weert en Venray godsdienst-on derwijzer aan verschillende MULO scholen) zijn kans om bij de didacti sche en pedagogische vernieuwing van de Katechismus aan te sluiten en er een commentaar in vraag en ant woord op te schrijven dat sedert dien de Nederlandse onderwijswereld heeft veroverd; in 10 jaren beleefde het 34 drukken. Deze zeer eenvoudige zoon van St.- Frans heeft zijn gehele priesterleven gewerkt zolang het dag was en brengt nu met dezelfde Franciskaanse blijmoedigheid, waarmee hij zijn om vangrijke publicistische arbeid heeft verricht, het offer van zijn vroeg tijdige non-activiteit (om gezond heidsredenen) voor het onderwijs. Dagelijks werkt Pater Cunibertus thans aan zijn geliefde arbeid, welke hoofdzakelijke bestaat uit: schrijven van boeken en het redigeren van de reeds genoemde uitgaven. Gelukkig kan hy dit deel van zijn arbeid nog voortzetten. Doch dit is slechts het wetenschap pelijk deel van Pater Cunibertus' rusteloze aktiviteit. De bevolking van Weert en Venray heeft hier weinig van bemerkt. Zij kenden de pater in een andere kwa liteit, welke zeer hoog wordt ge waardeerd: als de kindervriend. Dagelijks ziet Venray alls weers omstandigheden trotserend deze vriendelijke pater door de straten gaan. In zijn hand een wandelstok, terwijl zijn rechter wijsvinger ver manend zich richt tot derond om hem springende jeugd. Is het dan een wonder, dat vele jongeren hun ge heimen toevertrouwen en tot hem gaan om hulp en leiding? Onberekenbaar veel goeds heeft hij voor de jeugd gedaan. Venray en ook Weert zijn grote dank verschuldigd aan deze priester- kindervriend. Daarom zullen talloos velen in Limburg en in den lande zich met dankbaarheid deze priester herdenken op zijn 40-jarig priester feest. In Franciskaanse eenvoud zal de dag gevierd worden, intiem in kloos- terverband. Er zal gelegenheid ge geven worden tot feliciteren tijdens een receptie. Als Pater Cunibertus één stille hoop mocht koesteren, dan is het deze, dat zijn vele vrienden zijn al lerbeste vrienden, de arme kinderen van Venray, niet zouden vergeten. Dat zou een echt feest voor hem zijn. „Zetel der wijsheid" in „Eigen Huis" Leiden telt ongeveer 900 katho lieke studenten, die in een niet officiële studentenparo chie verenigd zijn. Het bezit van een eigen kapel is altijd een dringend vraagstuk geweest; de studenten hebben bijvoorbeeld enige tijd gekerkt in de St. Lode- wijkskerk aan het Steenschuur. Sinds deze kerk weer tot paro chiekerk is verheven, missen de katholieke studenten een bede huis, dat zij hun kerk konden noemen. In de feestzaal van het „Eigen Huis" van „Sanctus Augustinus", de katholieke studentenvereniging, stond een los altaar, dat het moge lijk maakte van deze zaal van tijd tot tijd een kapel te maken. Het be hoeft geen betoog, dat deze toestand als bijzonder onbevredigend werd aangemerkt. Nu heeft men in het „Eigen Huis" op de tweede verdie- De student met kalkspatten, die hier een bank van de nieuwe kapel schildert, is de heer Jan Ibeiings, die in gips een beeld maakte van de intocht van Jezus in Jeruzalem. (foto: De Leidsche Courant) ping een zaal ingeruimd, die geheel als kapel is ingericht. Pater dr. H. L. M. van Rooyen O.S.C. de studen tenpastoor, de voor de stichting van deze kapel hemel en aarde heeft be- wogen, heeft hier met medewerking1 van actieve studenten de ruimte brandschoon gemaakt en er zijn' banken geplaatst, die plaats bieden aan 140 studenten. Door de bijzón dere ligging van deze zaal het zijn lang geleden kamers geweest was het zelfs mogelijk een zijbeuk aan te leggen. Activiteit. De studenten zijn thans bezig met de inrichting. De banken worden Wat nu1 Bliksemloterijen zijn taboe geworden Om geen aanleiding meer te geven tot knoei par tijen, welke in het ver leden nogal eens voorkwamen, heeft de minister van justitie besloten, geen toestemming meer te verlenen voor bliksem-loterijen. Voortaan zullen slechts nummerloterijen zijn toege staan, aldus is van het departement van justitie vernomen. Over het algemeen vielen bij bliksem-loterijen de verkoop en de uitslag op één dag samen. Men neemt op het ministerie aan, dat verschei dene mensen weten op welk lot een prijs zal vallen. Er werd ook opge merkt, dat bij de verkoop van loten ir. enveloppen wel eens iets van knoeierij is gebleken. Tegen organisaties, welke bliksem acties hebben gevoerd, zal in geen geval een strafvervolging worden in gesteld. De ongeregeldheden bleven doorgaans beperkt tot kleinigheden, welke evenwel toch de minister heb ben genoopt tot het nemen van deze maatregelen. De SUS-krant met zijn geheim vindt in de ogen van de minister ge nade. Deze krant toch wordt gratis verstrekt en vergt geen contra-pres tatie. De bliksemloterij van het Natio naal Katholiek Thuisfront en de Ka tholieke EHBO zullen niet meer te rugkomen. De geheimen aan deze lo ten verbonden vindt de minister van minder onschuldige aard. SI EM 75 JAAR De revne-artlst Siem Nieuwenhuyzen hoopt 16 maart te Den Haag 75 Jaar te worden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5