7w $LM£LGAT jJüéyWWAD Leidse Raad sprak over het werklozenvraagstuk ifr iP Demping Uiterstegracht komt op de eerste plaats Amateur-fotogratie werd „Juist Belicht" De „Club de Limetz" en dagelijkse arbeid Scherp Prof dr W. de Jong, Leiden, vertaalde Tibetaans boek DINSDAG 4 MAART 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Plan binnen drie maanden De agenda van de Leidse raad was gistermiddag van dien aard, dat de j voorzitter om half vier de hamer kon laten vallen met de mededeling, dat de openbare zitting gesloten was. Men hield daarna nog een korte ge sloten zitting, die naar men uit de gefluisterde besprekingen achter de tafel van b. en w. kon opmaken, ge wijd was aan de moeilijkheden rond de demping van de Uiterstegracht. Bij het voorstel om de receptie kamers van de Stadsgehoorzaal te restaureren, verklaarde de heer Van Dijk (K.V.P.) zich gaarne accoord; hij vroeg zich echter af of het nu niet tijd wordt de hele Gehoorzaal een grondige revisie te geven, omdat door de bestedingsbeperking de nieuwe Schouwburg nog wel een verre toe komstdroom zal blijven. Wethouder Jongeleen begreep het (ten onrechte) niet goed. hij dacht, dat de heer Van Dijk het jammer vond restauraties aan te brengen in afwachting van een nieuwe schouw burg. „Het is helemaal niet zeker", aldus de wethouder, „dat de Stads gehoorzaal afgebroken zal worden", hetgeen aan de heer Van Dijk de reactie ontlokte, dat het zijns inziens en naar de mening van de gehele werkloosheid, lopen de belangen in alle opzichten parallel. Hij wees er op, dat de werkloos heid en de dreiging daarvan zich uit strekt over welhaast het gehele be drijfsleven. Metaal- en bouwnijver heid, maar ook textiel en aanverwan te bedrijven hebben ernstig met ver minderde werkgelegenheid te kam pen. Gelukkig is sinds kort, door de instelling van een kortere werkge legenheid de situatie iets verbeterd. In dit verband sprak de heer De Bree in prijzende bewoordingen over het beleid van b. en w., dat steeds op het aantrekken van industrie gericht was in een zo groot mogelijke ver scheidenheid. Dit laatste is belang rijk, vermindering van werkgelegen heid in een bepaalde bedrijfstak zal dan niet op de welvaart van de ge hele stad drukken. Er zijn thans 1200 werklozen in Leiden, dit kan men op een broepsbevolking van pl.m. 30.000 mensen (4 procent) niet ongunstig noemen, met dien verstande, dat de verhouding veel ongunstiger zou worden, als de industrievestiging eenzijdig gericht zou zijn. Niettemin drong hij namens zijn fractie aan op maatregelen, die het aantal werk lozen in Leiden kan doen verminde ren. Hij wees er op, dat de mede werking van de provinciale commis sie voor werkgelegenheid sterk af hankelijk is van de vraag of het aan gevraagde werk arbeids- dan wel kapitaal-intensief is. Hij drong er op aan, dat de wer- raad nooit de bedoeling is geweest I ken, die uitgevoerd worden, niet van de Stadsgehoorzaal af te breken, als er een nieuwe schouwburg gebouwd wordt. Het misverstand werd opge lost. Wethouder Jongeleen zei, dat je wel eens stemmen in die geest hoor de in de commissie openbare wer ken en hij zei, dat plannen voor de gehele restauratie van de Gehoorzaal in voorbereiding zijn. Werkloosheid Het preadvies op het adres van de bestuurdersbond te Leiden over de werkloosheid en de noodzaak tot aan vullende werken, werd hierna be sproken. De heer Woudstra (Prot.- Chr.) maakt een aanmerking op het preadvies: de volgorde in de werken was verkeerd; op de eerste plaats dient de demping van de Uite^rste- gracht te staan. „We blijven maar sukkelen met dit plan. De wethou der doet maar toezeggingen en ont hullingen; 3 december jl. heeft hij nog gezegd, dat demping van drie kwart van de gracht in elk geval mogelijk is en dat men zoekt naar een mogelijkheid tot totale demping". De heer Sommeling (P.v.d.A.) dankte voor dit preadvies. Men moet er op letten, dat arbeidsintensief werk wordt aangevat. Natuurlijk vond ook hij de demping van de i Uiterstegracht het belangrijkste punt. j teBI^mïndMiTin jTnü Hij herinnerde aan het adres van de j arj jj uitdrukking kwam, vertel' dezelfde aard zijn de genoemde werken zijn dat inderdaad. Het komt er practisch op neer, dat voor werk lozen alleen objecten voor grond werk beschikbaar zijn. Hij drong erop aan, dat objecten van andere, meer algemene aard, ten uitvoer worden gebracht, opdat ook een redelijk deel van de nu niet in aanmerking komende werklozen aan de slag kan gaan. Verschillende toestanden De heer Ten Broek (K.VP.), die langs de Uiterstegracht gewandeld is, wees op de verschrikkelijke toe stand. Er is geen doorstroming, het stinkt er ontzettend; hij verwachtte dan ook een oplossing op korte ter mijn. De walmuren verzakken met de kans, dat de funderingen van de huizen ondermijnd worden met alle gevolgen van dien. Is het niet moge lijk de afvalstoffen van de fabriek daar (Zaalberg) in een put te lozen, die van walkant tot walkant wordt gemetseld? De heer Portheine (V.V.D.) maak te principieel bezwaar tegen de ten dens om de overheid maatregelen te laten nemen tegen de werkloosheid door het creëren van werken en het particuliere bedrijf, dat door de be stedingsbeperking in de put is ge raakt, aan zijn lot over te laten. Op deze wijze krijgt men een structuur verandering in de maatschappij, die zijn partij niet kan aanvaarden. De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg zich' af of het per sé noodzakelijk was, de demping van de Uiterste gracht, die noodzakelijk is voor de volksgezondheid, alleen maar als aan vullend werk uit te voeren. Men dient hier een gewoon werk van te maken, als het op andere wijze niet gerealiseerd kan woren. De heer Woudstra (Prot.-Chr.) sloot zich later bij deze woorden aan. Noodzaak De wethouder zei, dat er geen ver schil van mening is tussen college en raad over de vraag of de demping van de Uiterstegracht het belang rijkst „aanvullend werk" is. Het gaat er maar om, wat de cultuurtechni sche dienst van de provincie subsi diabel zal verklaren en hier heeft de practijk bewezen, dat arbeidsinten sieve werken de beste kans maken. Hij wilde echter bij de dienst aan dringen voorrang aan dit werk te ge ven. Binnen drie maanden ook (dit volgens een voorstel-in-den-dop van de heer Woudstra) zal het college de plannen voor de demping in de raad brengen. Wethouder Menken zei neg, dat deze maand over het werklozen- vraagstuk een bespreking met de 3 vakcentralen in Leiden plaats zal vinden. De foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteravond gereserveerd voor een foto-minnend publiek: amateur fotografen en fotohandelaren. Onder auspiciën van de Süchting ter Be vordering van de Amateurfotografie werd in het kader van een actie, wel ke in een 25-tal plaatsen van ons land gevoerd wordt ter stimulering van het op de juiste wijze beoefenen van de fotografie, een cabaret-voor stelling gegeven, getiteld „Juist Be licht". De medewerkenden waren Son ja van Weerdenburg, Dick Gabel en de pianiste Hansje Kerckhoff, die in een vlot uitgevoerd programma de mo gelijkheden belichtten van een pret tige en nuttige manier van vrijetijds besteding, die fotograferen toch is. In sketches en liedjes gaven zij deskun dige voorlichting en zetten zo nu en dan de zaal in het licht van flitsende lampjes. Vooral Sonja van Weerden burg maakte charmant propaganda In een aardig intermezzo werden vier paren uit de zaal meegevoerd naar vier Europese landen: Spanje, Oostenrijk, Frankrijk en Schotland. Als beloning voor hun medewerking mochten de heren met Sonja van Weerdenburg, die zich voor iedere nationaliteit had aangepast aan 'n ty pisch trekje van dat bepaalde land, op de foto; als stierenvechter, als bergbeklimmer, sjofele Apache of als een zuinige Schot. De foto-quiz: ,Wie brengt de bal aan het rollen", bracht behalve plezier en veel spanning ook nog een aantal fraaie prijzen op. De vele aanwezigen hebben deze avond inderdaad het aangename met het nuttige kunnen verenigen. Vóór de pauze werden bovendien enkele foto's op het doek geprojecteerd, zwart-witte en ook veelkleurige. Zij vormden een overduidelijke bevesti ging van hetgeen er in woord en lied naar voren was gebracht: blijvende herinneringen aan momenten die men niet graag zou vergeten. En fotogra feren is zo simpel Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. Fran se taal- en letterkunde mej. J. A. Scheltema te Haarlem en mej. C. Hendriks te Dordrecht. Laatste Berichten De instorting in Mijn Maurits Ook arbeider uit Rijnsburg omgekomen Van de Voorlichtingsdienst der Staatsmijnen vernemen wij, dat bij de instorting in de Staatsmijn Mau rits een gedeelte van de instructie pijler tussen de 391 er de 455-meter verdiepingen is ingestort. De breuk strekt zich uit over 40 meter van de totale lengte van 96 meter van de pijler. De afdeling II, waar zich de instorting heeft voorgedaan, ligt op ongeveer 1Vz kilometer van de schacht in het mijnveld. De oorzaak van de instorting ligt naar alle waar schijnlijkheid in de geologische struc tuur ter plaatse. Op het ogenblik van de instorting bevonden zich in dit ge deelte van de pijler 18 man, waar van zich 11 personen in veiligheid hebben kunnen stellen. In het overige gedeelte van de pijler waren 27 man werkzaam, die kort na het noodlottig gebeuren de betreffende afdeling konden verlaten. Om ongeveer 2 uur in de nacht werd het eerste slachtoffer, de Ita liaanse arbeider, Vittor'o Pintus, ge borgen. Ook het stoffelijk overschot van de 25-jarige kompel J. D. Noort, af komstig uit Rjnsburg, die gehuwd was er vader van drie kinderen, is inmiddels geborgen. De leiding van het bedrijf heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de slachtoffers in leven is. Het oprui- mingswerk vordert gestadig maar zal nog enige dagen in beslag nemen. „Grote hanzen en j kale halzen" Z-* ISTERAVOND is in de serie j abonnementsvoorstellingen het Napolitaanse blijspel „Grote hanzen en kale halzen" opgevoerd door de Toneelgroep „Theater" Dit blijspel van Eduardo Scarpetta is op 15 januari j.l. ook reeds opge- i voerd voor de leden van K. O. en heeft toen zoveel succes gehad, dat het ook in de abonnenmentsvoorstel- lingen is opgenomen. Het is een vro lijk spel, dat ook gisteravond veel hilariteit verwekte en veel applaus. m Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dinsdag 4 Maart 1858. (26 februari verzoek van een liefhebber van sterke drank), 's-Gravenhage. Gisteren heeft zich een milicien van de ligting van dit jaar, die bij het reg. dra gonders was ingedeeld, moed willig den wijsvinger der reg- terhand afgekapt, ten einde van de dienst te worden ontslagen. Hij is naar het hospitaal over- gebragt om aldaar verpleegd te worden. Staatssecretaris Van Rhijn De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, mr dr. A. A. van Rhijn, heeft vanochtend, bij verhindering van minister Suurhoff, het nieuwe kantoorgebouw van de bedrijfsvereniging voor Detailhandel en Ambachten te Utrecht geopend. Bij de Detam, die de bedrijfsvereni ging is met het grootst aantal werk gevers, zijn meer dan 130.000 werk gevers aangesloten. In 1956 werd door de Detam aan ziekengeld K .324.000, gulden uitbetaald, aan kinderbijslag 12.564.000 gulden en ingevolge de werkloosheidswet een bedrag van 861.000 gulden. In zijn openingsrede behandelde de staatssecretaris enkele aspecten van de door de Detam uitgevoerde sociale verzekeringen, waarbij tot uiting kwam, dat er geen reden is zich thans over de financiële positie van de werkloosheidsverzekeringen ongerust te maken. ,Het Wit-Gele Kruis" Als de verwezenlijking van een wens, die tijdens het week-end in bewoners. Verschillende werken De heer De Bree (K.V.P.) zei, dat ook in zijn kringen de stijgende werkloosheid met groeiende bezorgd heid wordt gadegeslagen. Hij meende dat het beter ware geweest, indien tussen de sociale organisaties een bepaalde mate van vooroverleg had plaats gehad vóór dit adres aan b. en w. was gericht. Daar het gaat om de behartiging van de belangen van de gehele bevolking bij de bestaande POTLOOD en GEEST No. 509. Horizontaal: 1. vierde boek van Mozes (afk.), 4. bastaarduitgang, 6. bijb. figuur, 9. voorzetsel, 11. zang stem, 12. geheel de uwe (afk. Lat.), 13. deel van de mast, 15. plaats in de oudheid, 16. gem. in Gelderl., 17. tel woord, 18. afkorting van titanium, 19. inhoudsmaat (afk.), 20. tijdrekening, 22. heden, 24. jongensnaam, 26. oude lap, 27. sneeuwschaats. Verticaal: 1. kaap in Spanje tussen Valencia en Alicante, 2. familielid, 3. vuurtoren, 4. voorzetsel, 5. voorzetsel, 7. de 11de maand bij de joden, 8. rund, 10. pronk, 12. vervoermiddel, 14. vis, 15. bijwoord, 19. v oedend, 20. bijwoord, 21. atmosfeer (afk.), 23. kanton in Zwitserland, 24. vreemde munt, (afk.), 25. stoomschip (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 508. Horizontaal: 1. thans, 5. Ria, 6. oir, 8. L.O., 9. pel, 11. ed, 13. Oss, 15. ako, 16. anker, 17. ram, 19. ees, 21. el, 22. elk, 24. N.T., 25. kor, 27. els, 29. Padua. Verticaal: 1. Ti, 2. hap, 3. nol. 4. si, 5. ros, 7. rek. 8. Loire, 10. enkel, 12. Dorst, 14. Sam, 15. are, 18. alk, 20. Ens, 22. era, 23. keu, 26. op, 28. la. de gisteravond een van de leden van de Club de Limetz, de wijkverpleeg ster mej. W. van Remmen, over haar dagelijkse arbeid. Ze begon haar relaas met een sum miere terugblik in de geschiedenis van de verzorging van de thuisliggen- de zieken, die in eerste christentijd in handen was van de diakenen. Aan het eind van de zestiende eeuw organiseerde Vincentius a Paolo te Parijs een eerste scort van wijkver pleging, waar drie eeuwen later Flo rence Nightingale, haar opleiding ging volgen. In ons land dateert het eerste over heidstoezicht met de Wet op de Besmettelijke Ziekten uit het jaar 1900. Vanaf die datum verspreidt zich het „Groene Kruiswerk" als een olie vlek over het land. In later jaren scheiden zich de andere kruisvereni gingen op confessionele grondslag af. In 1929 werd de officiële Wit-Gele Kruisopleiding ingesteld. Die opleiding, gedurende drie jaar, is zeer intensief. Men krijgt er sociale en hygiënische wetgeving, kinderhy- giëne en organisatie van de genees kunde, gezinssociologie, huwelijks moraal en tal van andere „vette kluifjes" opgediend. De wijkzuster, eenmaal gediplo meerd, worden niet beschermd door uniform of naam maar alleen door de speld, die ze op hun kraag dragen als een waarborg voor hun „kwaliteit". De kruisverenigingen zijn geheel gebaseerd op het particulier initiatief en hebben niets met 't ziekenhuis of ziekenfonds te maken. Men kan er lid van worden uit sociaal oogpunt maar ook om eigen voordeel. Men staat er versteld over, wat men alle maal kan krijgen voor drie cent per dag! Kraamzorg, keuter- en zuige lingenzorg, uitleen van sanitaire- en verplegingsartikelen, ziekenverple ging etc In hoofdzaak echter behar tigt het W.G.K. de belangen van de preventieve gezondheidszorg Zr. Van Remmen behandelde uitvoerig de wijze, waarop de wijkverpleegster met de thuisliggende patiënten in contact komt. Liefde en aanleg. Men moet als wijkzuster goed kij ken en scherp luisteren en de pa tiënt nooit tonen, dat men haast heeft Dan eerste legt de patiënt haar in vol vertrouwen zijn problemen voor. vaak reeds een stap op weg naar de genezing. Behalve over extra ogen en oren moet de zuster beschikken over een „dubbel stel" hersenen, een zak vol tact en een maag, waar acht kop pen koffie in gaan. Het contact met de mensen levert een werk vol afwis seling op, waaraan men zich nooit mag geven, indien één ogenblik lief- gele. de en concentratie zouden kunnen verslappen. De afwisseling van het beroep wordt geprolongeerd in het werk van het zuigelingenbureau, dat niet alleen een voorlichtende taak heeft (naast de z.g. „moedercursussen" van het wit-gele kruis) maar dat ook, na de geboorte van een kind, regelmatig een persoonlijk contact onderhoudt met moeder en kind. Wanneer het kind een jaar geweest is, word de controle op de lichamelij ke (en vaak ook geestelijke) gezond heid voortgezet door het kleuterbu reau. Het bezoek bij de kleuters thuis leidt dikwijls tot de meest onver wachte gevallen van sociale bijstand. Ten slotte kent 1.3t Wit Gele Kruis ook het revalidatiewerk, dat dikwijls een strijd is tegen autosuggestie en moedeloosheid. Als een van de grote geheimen van het succes noemde spr. de methode, de patiënten vriendelijk te bejegenen, zonder ze ooit te binden aan één en dezelfde zuster. Nadat mej. Van Remmen enkele vragen had beantwoord, vertoonde de heer W. J. J. M. van Noort, propagan dist van het „Genootschap van den Stillen Omgang", een serie lichtbeel den over de Stille Omgang, die hij vergezeld deed gaan van een opwek king, aan deze demonstratie van ge loof mee te doen. Ten afscheid volgden er enige me dedelingen omtrent het passiespel dat mede door de Club de Limetz op 28 maart a.s. in de St. Petruskerk wordt opgevoerd: over 't koperen priester feest van kapelaan J. W. de Jong en over de viering van dat feest op het „Middeleeuwse weekend" op „Vijver- duin", in de eerste week van juni. Burverlüke Stand Geb.: Marion dr. v. B. Borreman en E. van Zonneveld; Louise Cor nelia Maria dr. v. F. G. J. Kohier en M. C. de Greef; Elsbeth Anne dr. v. Willemse en S. Zonneveld; Hans zn v. J. G. Krapels en M. van der Bent; Hermanus zn v. S. Loef en H. Bos; Yvonne Margo dr v. J. Korpershoek en J. G. S. Willemse; Cornelis zn. v. W. L. van Duijn- en Paauw; Johannes Petrus Maria Cornelis zn v. P. A. van Went en J. P. M. Vester; Yolanda dr v. J. den Hoed en L. H. van der Sluijs; Hans Robert zn v. G. Los en A. M. Nie- vaart; Bastiaan Dirk zn v. L. C. van Rijn en J. Abbink; Hendrik zn v. F. Beij en C. de Tombe; Peter zn v. H. ter Wee en J. H. van der Meide; Jo hanna Maria Adrian a dr v. H. G. Strik en M. W. Bakker; Johannes Louis Everhardus zn v. J. L. de Roo- de en E. H. J. Wouters; Dolf Nicolaas Johannes zn v. F. Zwagerman en C. M. Griffioen. Overl.: J. P. Mastenbroek, 70 jr, vrouw; K. M. van der Weijden, 44 jr, echtgen. v. G. Hoogerwerf. Getr.: J. de Meij en G. M. van Dig- INBRAAK, BUIT: ƒ2.50 In het weekend is ingebroken in drie bedrijfspanden aan de Lammer markt in Leiden. Onverlaten hebben zich door het indrukken van een ruit en inklimming toegang verschaft tot de panden. Het resultaat moet ech te. ver beneden hun verwachting zijn gebleven. De buit was: 2.50. Ei. Wim de Does kwam vanmorgen vergezeld van zijn zusje ons redac tiebureau inwandelen met twee eieren in zijn Knuistjes gevat, zo vast en warm, dat men vreesde, dat hei ei uitgebroed zou worden en Wim plotseling een kuiken in zijn hand zou houden. Maar het was de moeite waard, wat hij in het kader van de Marathon-berichtgeving liet zien. Een miniatuur-eitje ter grootte van een duivenei en een gewoon ei, die beide door dezelfde kip gelegd waren. Het kleine eitje woog 14 gram; het grote, normale ei 60 gram en de lengte van het miniatuurei was nog geen drie centimeter. Vader De Does heeft zes kippen in het hok achter zijn huis aan de le Groene- steeg 14 en dergelijke ei-ei-wonde ren heeft hij nog niet eerder beleefd. Crescendo De bestuursvergadering van he denavond van de korfbalvereniging „Crescendo" wordt gehouden in de Munnikenstraat 25. Voorafgaand hieraan wordt het „spreekuur" ge houden. Vereniging Sancta Veronica. En dit lezen we in een brief: Het is erg druk geweest op de januari-bijeenkomst. Gelukkig maar, want 't was zo hard nodig. Misschien zijn er weer enkele dames, die de stoute schoenen ai ntrekken en ma teriaal komen halen om te breien of te naaien, want de vereniging kan nog heel wat dames gebruiken, die iets willen maken, 't Is allemaal heel eenvoudig werk, 't meeste voor kin deren, camisooltjes, broekjes, alle leeftijden, dus altijd goed. Hopelijk wordt er a.s. donderdag middag weer veel ingebracht, in: de Vrolycke Arke, tussen half 3 en half 5, achterzaaltje le etage, Pieterskerk- koorsteeg 15. Er is dringend behoefte aan het een en ander. Het bestuur van Sancta Veronica, maar vooral de mensen, die er gelukkig mee worden gemaakt, zijn U uiterst dankbaar. Gisteravond om 8.30 uur ontdekte men dat er vonken waaiden met een grote rookontwikkeling uit een schoorsteen van de voormalige dr. Voorthuyzenschool aan de Caecilia- straat. De ijlings gewaarschuwde brand weer, draaide de magirusladder naar de schoorsteen op dit oude, zeer hoge, gebouw. Na onderzoek bleek dat een brandende kachel in het repetitie lokaal van de muziekkorpsen T. D. en Concordia de roetlaag in de schoorsteen had doen ontbranden. De in het lokaal aanwezige instru menten en vaandels der muziekge zelschappen, zijn door het spoedig ontdekken van dit brandje voor de verenigingen gespaard gebleven. Uiteraard trokken de verrichtin- ger der brandweer in dit oude stads deel grote belangstelling. Door de Rijksgebouwendienst te 's Gravenhage is het bouwen van eei. semi-permanent gebouw voor klassekamer ten behoeve van Inter ne Geneeskunde te Leiden, gegund aan de Holl. Building Corp. te 's Gravenhage voor 226.000. Opdracht. De firma Assié en De Water, Voorste Zandstraat 2 te Leiden heeft een opdracht ontvangen voor een bouw van 95 woningen, groot fT.787.000.van de Gemeentelijke Woningdienst te 's Gravenhage. Agenda Leiden DINSDAG 4 MAART A.K.W.V. Kringvergadering. „De Doelen", 8 uur nam. Abonnements zoorstellingen To neelgroep „Theater". Grote Hanzen en Kale Halzen", Schouwburg, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O., afd. Leiden. Begin nerscursus. R.K. Lyceum Mariën- poelstraat. 8 uur nam. WOENSDAG, 5 MAART. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 6.45 uur nam. Jeugdconcert „Mij. van Toonkunst". Quintetto Chigiano. Stadsgehoorzaal. 2.30 uur. nam. Hoogheemraadschap „Rijnland", RECHTZAKEN Wilde het verkeer regelen. Een inwoner uit Leiden stond te recht, omdat hij op het verkeer op de Steenstraat had willen regelen. Door middel van zijn stok had hij autobussen en auto's laten stoppen. Een agent van politie verklaarde dat verdachte onder invloed van alkohol v/as, maar verdachte noemde dit „een vrolijke stemming". EL 25 boete of 10 d. h.. Uitspraak 15 boete of 8 d. h. Afscheid ir. P. de Gruyter. Gemeen- landshuis, Breestraat, 12 uur nam. „Mij. van Toonkunst". Quintetto Chigiano" Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. DONDERDAG, 6 M/iART. „Kath. Studentenzielzorg Leiden". Inwijding van nieuwe kapel. Rapen burg 24, 18.00 uur nam. „Stille Omgang". Afhalen van bus- kaarten voor deelnemers. Romanus- zaal, 7.308.30 uur nam. Modeshow. Couture Riël", Bree straat 135, 2.30 en 8 uur nam. „Timdelerclub". Chr. Toneelver eniging. Opvoering van „Drijfzand", St. Antoniusclubhuis, r uur nam. L.K.K. „Voor Allen". Pianorecital door Cor de Groot, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O., afd. Leiden. Ver volgcursus. R.K. Lyceum Mariën- poelstraat 8 uur nam. VRIJDAG, 7 MAART Academisch Ziekenhuis. Opgning Tentoonstelling voorlichting over het beroep van verplegenden. 11 uur v.m. ZATERDAG, 8 MAART Leidse Gymnasiastenverbond Uno sumus animo" Lustrumviering, re ceptie bestuur 15.3017.15 uur nam. in Aula Gymnasium Fruinlaan; Op voering Sophocles „Aias", Schouw burg, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Dienst der apotheken Leiden: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Blokdruk bevindt zich in museum Volkenkunde Z.W.O. subsidieert uitgave van Tibetaans handschrift. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. J. W. de Jong, hoog leraar in het Boeddhisme en 't Tibe taans aan de Leidse universiteit een subsidie verleend voor de uitgave van een Tibetaans handschrift, namelijk de levensbeschrijving van Milarepa. Onderhoud met prof. de Jong. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde prof. de Jong, dat sinds het Boeddhisme in de zevende eeuw in. gang in Tibet vond, er zeer vele Indi sche Boeddhistische werken in het Tioetaans zijn vertaald. Langzaam ont stond er echter ook een oorspron kelijke literatuur, die zich groten deels naar Indische voorbeelden richtte. Een uitzondering vormt ech ter de levensbeschrijving, waarup de Indische invloed veel minder haar stempel heeft gedrukt. Levensbe schrijving wordt in het Tibetaans „rnan-thar" (verlossing) genoemd, omdat zij beschrijft hoe uiteindelijk de verlossing bereikt wordt. De meest bekende levensbeschrijving is die van Milarepa, een asceet en dich ter, die omstreeks 1100 leefde. Zij verhaalt zijn noeilijke jeugd, de familieveten, die hem er toe gebracht hebben de zwarte magie uit te oefe nen, zijn leertijd :j zijn leermeester Marpa, de stichter van de Kargyupta- sekte en hoe hij tenslotte tot het ver lossende inzicht kwam. Dit werk is buitengev/oon populair in Tibet en het is daar vele malen gedrukt op houten blokken, de zg. blokdrukken of xylografen. Ook bestaan er ver talingen in het Frans, Engels en Japans, doch tot nu toe ontbrak een tekstuitgave. Door de gelukkige om standigheid, dat het museum voor volkenkunde te Leiden in zijn ver zameling van Tibetaanse boeken en handschriften, vier verschillende blokdrukken van dit werk bezit, was het mogelijk een tekstuitgave tot stand te brengen. Het werk bevindt zich thans bij de drukker en zal waar schijnlijk in de herfst het licht zien, als het vierde '.eel van de „Indo- Iranian monographs", die door de redactie van het „Indo-Iranian Jour nal" worden uitgegeven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2